Uit Alkmaar Harmonie Wieriogen aan de spits Maandag 26 Mei 1941 Tweede blad Anneke Breebaart knipt het lint door: Wildrijk geopend. (Foto Fred. Groot) SCHAGEN TERAARDEBESTELLING P. TRAPMAN. Geheel volgens zijn wensch is Zaterdag in alle eenvoud het stoffelijk over van den heer P. Traoman op de alge- meene begraafplaats alhier ter aarde besteld. Toen de begrafenisstoet, welke eenige oogen- voor het drukkerijgebouw had halt het kerkhof naderde, stelde zich 3ns voltallig personeel rond de groeve op. De vele belangstellenden, die den overledene de eer kwamen bewijzen, schaarden zich hen. De heeren opper-wachtmeesters marechaussee Holema en Misbeek had- ien voor een keurige plaatsindeeling ge borgd, zoodat een ieder de plechtigheid kon De leiding der begrafenis berustte den heer A. H. van Heerden uit Alkmaar, van de Associatie voor Uitvaartbe- :orging aldaar en hij werd geassisteerd door jersoneel van deze associalie en personeel de begrafenisvereeniging te Schagen. waren, buiten die van de familie, op ver- van den overledene, geen bloemen ge- :onden en ook werden geen toespraken ge- ïouden. De heer J. Keesman, o.o. directeur der N.V. en pleegzoon van den overledene, een laatste groet en dankte namens ie familie voor de groote belangstelling en le eer. Na de teraardebestelling was er in en der zalen van het Noordhollandsch Kof- iehuis, welke in overeenstemming met het der plechtigheid was ingericht, ge- egenheid de familie te condoleeren, waar- an velen gebruik maakten. Ook in het con- werd druk geteekend. Pest ons den bedienaars der begrafenis !U rijks en gemeentepolitie een woord van of te brengen voor de wijze waarop zij hun aak verrichtten. Onder de aanwezigen merkten wij o.a. op heeren C. Wijdenes Spaans Jr. en G. No- el, commissarissen N.V. v.h. Trapman en !o., den heer H. de Raat, directeur dezer ven- ootschap, den heer S. Koning, directeur rukkerij N.V. v.h. C. de Boer, Den Helder, e heeren E. en F. Smit, resp. uitgevers van De Zaanlander" en de Prov. Noordh. Cou- ant, den heer Boersrna, secretaris van het Noordhollands Noorder- wartier, oud-burgemeester Haringhuizen, de emeente-secretaris van Schagen, den heer C. Roggeveen, wethouder Wissekerke, de ladsleden Joh. de Veer en W. D. Niestadt, Dr. Hemelrijk, oud-rector van het gymnasium Alkmaar, den heer Jac. Jansen, toonkun- vele correspondenten, zakenrelaties a anderen. Waarde® ring. De Provinciale Noordhollandsche Courant ;hrijft o.a.: In den ouderdam van 69 jaar is Woensdag- te Alkmaar overleden de heer P. rapinan, oud-directeur van de Schager Cou- De heer Trapman werd op 17 Januari 172 te Monnikendam geboren. Van 1897 tot 135 was hij directeur van de Schager Cou- welk blad onder zijn leiding uitgroeide een der grootste en best georiënteerde van Nederland. Door a samenwerking in de Noordhollandsche ers, welke tusschen de Schager Courant en blad reeds vele jaren bestaat, hebben wij heer Trapman leeren kennen als een eke, militante figuur, vooruitstrevend als ;en, met een open oog en. een warm hart aor de nooden en behoeften van zijn streek, ollands Noorderkwartier verliest in hem zijner beste burgers. Wij persoonlijk ver in den heer Trapman een collega, die jor zijn hoogstaand karakter en zijn voor- effelijk zakepinzicht een lichtend voorbeeld blijven. TERAARDEBESTELLING P. MEURS. Zaterdagmiddag vond de begrafenis plaats onzen oud-plaatsgenoot den heer P. op de algemeene begraafplaats. Er was voor deze sobere plechtigheid een oote belangstelling. Tal van vrienden en van den overledene waren aan- ezig. Op nadrukkelijkcn wensch van den over- dene werden geen redevoeringen gehou- ;n. Na afloop van de plechtigheid dankte de J. P. Meurs. namens de familie d'e aan- ezigen voor de belangstelling. RE INT JE WAT DOE JE IN DE KOU? Reintje heeft zich op 't glibberige pad der gewaagd en wil een elf- 1 maken van zeven raadsleden plus bur- imeester, secretaris, ambtenaren en bode. aar in Schagen zijn al elf raadsleden. Zal misschien 't beste zijn, dat we dan tn de andere heeren maar een reserve- oegje maken, O, die vrouwen.... SCHOOLVOETBAL. Zaterdagmiddag rolde de schoolvoetbal er weer lustig op los. Voor een verrassing zorgde ditmaal Nieuwe Niedorp, door Scha- gerbrug met 21 te verslaan. De uitslagen waren als volgt: Aid. IL Schagen C.N.S.—Dirkshorn 1—0 WinkelSchagen III O.L.S. 11 Schagen (Helder)Burgerbrug 20 Afd. I. Nieuwe NiedorpSchagerbrug 21 Wieringerwaard—Barsingerhorn 20 KolhornSchagen I O.L.S. 05 ONDERLINGE OPERATIEKAS. Onder voorzitterschap van den heer v. d. Kuil had Zaterdagmiddag in paviljoen Kin- lieim de ledenvergadering plaats van de Onderlinge Operatiekas. Het aantal leden bedroeg per 1 Januari 1716. Voor 37 leden werden de operatiereke ningen voldaan, t.w. voor 21 mannen en 16 vrouwen. Op 1 Jan. 1941 telde de vereeniging 17 plaatselijke afdcelingen. Medegedeeld wordt, dat de aanvulling van het regiement nog niet in werking is ge treden. Voorts is de heer Wiedijk als plaats vervanger aangewezen voor -den voorzitter. De rekening sluit op een bedrag aan in komsten en uitgaven van f 2995.72, bij een batig saldo ad f 164.39, dat wordt overge boekt naar het reservefonds. De heer H. van Zuijlen, die aftreedt als lid van de commissie van toezicht, wordt herbenoemd. De begrooting 1941 sluit met een bedrag ad f 2920, bij een geraamd batig saldo ad f 170. 'Er is voorzichtig geraamd en de be grooting wordt zonder discussie aangeno men. Bij de rondvraag wordt de vraag gesteld, wat de vereeniging t.z.t. denkt te doen met het reservefonds. De voorzitter wijst er op. dat volgens art. 9 het reservekapitaal minstens gelijk moet zijn aan het gemiddeld contributiebedrag over de laatst verstreken drie jaren. De con tributie bedroeg over 1940 f 2910.19. Het re servefonds bedroeg per 1 Jan. 1941 f 2702.55. Men is er dus nog niet. Mocht men echter aan het voorgeschreven bedrag toe zijn, dan zou men, naar de meening van den admi nistrateur, een lagere contributie kunnen overwegen. Het batig saldo der laatste ja ren dunkt hem echter wel wat gering om deze richting uit te gaan. De hêer Middelbeek, die het punt heeft aangeroerd, zou ook geen verlaging van contributie willen, doch b.v. verhooging van het uitgekeerde bedrag. De voorzitter meent te mogen toezeggen, daf, zoodra mogelijk, de commissie van toe zicht wel met desbetreffende voorstellen zal komen. De heer Wiedijk vraagt of niet meer pro paganda kan worden gemaakt. De admini strateur zegt daartoe materiaal te bezitten. De voorzitter meent, dat vooral de bodes hier een taak hebben, terwijl wellicht t.z.t. wanneer de tijden zich daartoe beter leencn dan thans, een propagandacommissie in het leven kan worden geroepen. De administrateur dankt den scheidenden voorzitter voor de prettige samenwerking, die hij in den loop der jaren van hem heeft mogen ontvangen. Hierna sluiting. WIERINGERWAARD HOLL. MIJ. VAN LANDBOUW. Vergadering van de afd. Wieringerwaard van de H. Mij. v. Landbouw, op Vrijdag avond, in het lokaal van den heer R. Breed onder leiding van den heer C. Boekei. Secretaris de heer Jb. Sleutel Az. Aanwezig 16 leden. Voorz. heette in het bijzonder welkom het hoofdbestuurslid den heer H. K. Koster. Medegedeeld werd dat er jl. Maandag met de besturen van Waard en Groet, Anna Pau- lowna en Wieringerwaard een samenkomst is geweest om te spreken over de oprichting van een bedrijfsvereeniging. De heer H. K. Koster gaf in overweging om den heer Lienesch uit te noodigen, die zeker bereid zal zijn het doel van een der gelijke vereeniging deskundig uiteen te zet ten. Persoonlijk is de heer Koster er sterk voor om zooveel mogelijk lid te worden. De heer C. Schenk zou dan ook de afdee- lingen Waard en Groet en Anna Paulowna willen uitnoodigen. Uit de verdere bespre kingen bleek wel dat alle aanwezigen er voor waren. Een voorloopigé begrooting van het aantal Hectaren land werd voor de 3 afdeelingen geschat op 3000 en 3500. De rekening van den Penningmeester was nagezien door de liecrcn Visser en J. Blaau- boer. Laatstgenoemde deelde mede alles accoord te hebben bevonden. Ontvangst f 572.05 uitgaaf f 478,97 batig saldo f 93.08 Op verzoek van den voorzitter werd door den heer C. Schenk het arbeidscon tract breedvoerig toegelicht. Vooral wat betreft de loonen, emolumenten, verlof enz. enz. Tevens deelde de heer Schenk mede dat tot toetreding is besloten. Moet nog goedgekeurd worden door de Rijksbemid delaars. Het D.B. zal afgevaardigden aanwijzen voor de alg. verg. De behandeling van den beschrijvings brief gaf weinig aanleiding tot bespreking Over de vraag hoe de waarde van onroe rend goed voor de belasting moet worden aangegeven, werd zeer breedvoerig en tot vervelens toe gediscuseerd. Afgevaardigde krijgt vrij mandaa.t Bij de rondvraag vroeg de heer J. Rlaau- boer Cz. inlichtingen over 't ontslag van los se arbeiders. Dit werd door den heer D. Kaan Kz. toegelicht. De heer D. Kaan gaf in overweging om voor een volgend jaar pogingen im 't werk te stellen om een melkcursus in 't leven te roepen. Dit werpt werkelijk veel nut af. De heer de Wit vroeg hoe de vergadering er over daoht om als wekgever extra 100 Kg. tarwe beschikbaar te stellen om naast 't -loon aan de vaste arbeiders te verstrek ken. Toegelicht werd dat. er reeds inge werkt wordt om de werkgevers meer vrij heid in deze te geven. Bugemeester Kaan zeide dat dit waar schijnlijk niet zal gaan. Hierna sluiting. BARSINGERHORN VERGADERING HOLU MAATSCHAPPIJ VAN LANDBOUW. Ledenvergadering van afd. Barsingerhorn van de Hoilandsche Maatschappij van Land bouw, op Vrijdag 23 Mei, ten locale van den heer A. de Graaf. Aanwezig 14 leden. De voorzitter, de heer W. van der Oord opent de vergadering met een woord van welkom. Voorzitter zpgt., dat hij het nog steeds jammer -vindt, dat hier geen gras drogerij wais geplaatst, al zag hij in, dat vervoer van gras in groote kwantums wel een bezwaar was. Ingekomen is een schrijven van den heer Benit, te Nieuwe Niedorp om eventueel te komen spreken over het omweidingsbedrijf. Er blijkt in de vergadering weinig animo voor te zijn. In de plaats van den heer J. A. Schenk, aftredend en niet herkiesbaar, werd geko zen de heer A Koopmans, die zich de be noeming liet welgevallen. De rekening over het afgeloopen boek jaar werd nagezien door de heeren P. Grin en P. Pluister. Alles bleek in goede orde te zijn, en overeenkomstig het uitgebrachte advies werd de rekening vastgesteld. De agenda voor de algemeene vergadering van de Holl. Mij. van Landbouw gaf geen aanleiding tot een nadere bespreking. Tot afgevaardigden werden benoemd de heeren W. van der Oord en J. S. Schoor!. Voorzitter brengt de omzetbelasting ter sprake. Spreker acht het onbillijk, dat al het vee is belast, terwijl de meeste land bouwgewassen van omzetbelasting zijn vrij gesteld. Voorts, dat ook belast zal worden de levering van 20% van de veestapel, die toch feitelijk gedwongen wordt afgestaan. Spreker, noemt dit geen afzet, doch het is vermindering van den veeinventaris van het bedrijf. Besloten wordt een en ander onder de aandacht van het Hoofdbestuur te bren gen. De heer J. A. Schenk bespreekt de groote- re verplichte veelevering voor gemengde be drijven. Die bedrijven, die geen land meer hebben, geschikt om te scheuren, worden daardoor dubbel getroffen. Ook dit zal ter kennis van het H. B. gebracht worden. De heer Schoorl brengt de wenschelijkheid naar voren, dat iedere veehouder zoo spoe dig mogelijk weet, hoveel stuks vee hij de zen winter zal mogen aanhouden, zulks met het oog op het selecteren van het vee. De heer Schenk zegt, dat de plaag van kraaien, koolduiven en andere schadelijke vogels steeds grooter wordt en vraagt of daaraan niets te doen is. De secretaris zal een en ander met den Burgemeester bespre ken. De heer P. Nagelhout informeert naar de mogelijkheid om de film „Groenende Wei de" hier te krijgen. Besloten wordt overleg te plegen met het Bestuur van de Coöp. Verg. „De Ster". De afgevaardigde der werkgeversvereeni- ging besprak tenslotte de werkzaamheden van die vereeniging. Spr. las het nieuwe looncontract en gewaagde van de aangena me en zakelijke besprekingen met de afge vaardigden van de werknemers. Voorzitter sloot hierna onder dankzegging ae geanimeerde vergadering. KOEDIJK VOETBAL. Vrijdagavond had een vriendschappelijke wedstrijd plaats tusschen K.S.V. I en Jong Holland I (uit Alkmaar). De rust ging in met den stand 0—0. Maar op een gegeven oogenlblik wisten de Jonge Hollanders den keeper van K.S.V. te verrassen door in den bovenhoek de bal netjes in het doel te werken Stand 0—1. Ekele minuten voor het einde, in een spannenden strijd voor het doel der Jong Hollanders, werd door eigen speler in het doel gewerkt, zoodat de stand gelijk werd, 11. Deze stand bleef tot het einde. SINT MAARTEN „ROBBEDOES". De tooneelvereen. „O.Z.O.S." van St. Maar tensbrug voerde Zondagmiddag alhier ten huize van P. Schrijver op het blijspel „Robbedoes" van C. van Bommel en H. Bakker. De zaal was geheel bezet en de aanwezigen hebben een genotvolle middag gehad, getuige het dankbare applaus en de groote bijval. Vooral was het „Robbedoes", die als hoofd persoon haar rol kostelijk vertolkte, waar door, als vanzelf sprekend, de. medespelen den dat goede voorbeeld gemakkelijk volg den. Jammer was. dat de stem. door verkoud heid van een paar leden, wat hecscli was en daardoor voor de achter in de zaal zit- tenden wel eens wat moeilijk te v ere taan. Hoogste aantal punten muziek concours te Heiloo. Gisteren werd te Heiloo het concours, dat op Hemelvaartsdag was begonnen, voort gezet Het eerst was aan de beurt do Postfan- fare uit Allernaar, die onder den directeur G. A. Anderson een eerete prijs verwierf met 351 punten in de 3e afdeeling fanfare. Aan de beurt was vervolgens de le af deeling fanfare, waarin alleen uitkwam „Willen is Kunnen" uit Lutjebroek onder den heer VV. Keppel; met 327 punten werd' een tweede prijs verworven. In de eere-afdeeling Harmonie verwierf „Apollo", Den Oever. Wieringen, onder den heer Joh. van Glabbeek een eerste prijs met 336 punten. „Winkels Harmonie", Winkel, onder den heer P. Pranger, bracht het met 321 punten tot een tweede prijs. Aan- de beurt was ten slotte de eere-afdee ling Fanfare, waarin uitkwamen „West-Fri- sia" te Twisk onder den heer B. Koolhaas Dzn., „De Herleving" te Zwaag onider den heer A. Kaag. „Kunst na Arbeid" te Zuid- se harwoude, directeur de heer P. Pranger, „Concordia", Hoogkarspel, directeur de heer B. Roemer. „Oefening kweekt Kennis", Oostwoud, .directeur de heer J. G. Haalebos en „Onder Ons", Dirkshorn, directeur de heer P. Pranger. Het resultaat was. d'at Zwaag een tweede prijs behaalde met 333 punten. Alle andere vereenigingen verwierven een eerste prijs en wel: Twisk met 363 punten, Zuidschar- woude met 339 punten, Hoogkarspel met 342 punten, Oost woud met 387 punten. Dirks horn met 369 punten. Het grootste aantal punten, gedurende de beide dagen verwierf „Harmonie", Hippoly- tu&hoef, dat Donderdag j.1. 405 punten ver zamelde. Naar we vernemen ligt het in de bedoeling, dat deze vereeniging te Heiloo een eere-uitvoering zal geven. ANNA PAULOWNA ontvangen f 18.895f.59. aan rente uitgegeven f 626.03- en bijgeschreven f 3.226.60. Winst en-Reserve. Na aftrek van alle kos ten bleef a.ls winst f 4.294.18 en werd de reserve f 48.377.40. Jaarverslag. Het jaarverslag van den heer Kaan ver meldde o.a.: Aan het eind van het jaar be droeg het aantaL spaarboekjes 597, voor- schotbockjes 126, boekjes in loopende reke ning 110. Het aantal leden (4 overleden, 3 bedankt, 5 nieuwe) is thans 387. Geboekt 7756 posten tot een bedrag van f 3.850.679,93 (vorig jaar 5849 posten tot een bedrag van f 3.374.193.42). Rekening en balans in 1939 respectievelijk f 2.537.837.06V& en f 819.669.14 (zie boven voor 1910). Voorz. vulde aan: Als assistent van den heer Kaan is werkzaam geweest Mej. T. Blaauboer. Deze gaat een andere bestem ming volgen. Haar opvolgster is Mej. Jan sen van Wieringerwaard. Rondvraag. Nadat aan den heer van Zandwijk bij de rondvraag was meegedeeld, dat de plaatse lijke bank slechts bemiddeling had ver leend bij het afsluiten van molestverzeke- ring, volgde sluiting. BERGEN MOEDERCURSUS. Bij genoegzame deelname zal de afd. Ber gen van de N.H. vereeniging „Het Witte Kruis" begin Juni een inoedercursus begin nen. RAADSVERGADERING. De burgemeester heeft het voornemen den raad dezer gemeente bijeen te roepen op Vrijdag 30 Maart a.s. des middags om 2 uur. VERGADERING BOERENLEENBANK. Mr. Mijnlieff merkte in zijn openingswoord o.a. op: Een verschijnsel bij het geheele bankwezen is, dat dc opname van gelden betrekkelijk niet in overeenstemming is met de groote bedragen, die ter beschik king staan. Over de gevolgtrekkingen, die naar aanleiding hiérvan zijn te maken, zul len we 't niet- hebben, maar alleen consta- teeren, dat de menschen in Anna Paulow na met energie door zijn blijven werken. Spr.'-vertrouwde, dat men hier ook in de toekomst energiek zou blijven tot heil van het eigen bedrijf en van de gemeenschap. Naar aanleiding van de notulen zei voor zitter, dat na de vorige vergadering wel velen, maar toch nog niet allen zich hou den aan het voorschrift, een volmacht te geven, als men een ander opdraagt geld op te nemen. Met dank aan de commissie tot nazien der rekening 1940. voor wie de heer Brug man rappoteerde. en aan den kassier, den heer D. Kaan. werden rekening en balans goedgekeurd, de eerste sluitend met een eindcijfer van f 3.027.242,35, de tweede met f 946.0SS.5Ö. Spaargelden: 1 Januari '40 was gedepo neerd f 647.760.54. In 1940 ingebracht f 463.108.90 terugbetaald f 490.555.99. Rente f 16.077.96. waarvan uitbetaald f 651.06 en bijgeschreven f 15.426.90, Op 31 Dec. 1940 dus gedeponeerd f 635.740.35. Voorschotten: Op 1 Jan. '40 was uitgeleend f 255.851.08 Aan 6 personen bezamenlijk ver strekt f 55.850.—. Afgelost is f 104.009.22. Aan 't eind van 't jaar dus nog uitgeleend f 207.691.86. Ontvangen aan rente f 11.290.84 Loopende rekeningen. 1 Jan. in L.R. te goed f 547.527.90. ïn mindering ontvangsten schuld f 107.984.34. Uitgegeven in L.R. f 2.349.794.21 en ontvangen f 2.369.884.92. Op 31 Dec. dus te goed f 329.452.85. Aan rente Agrarisch nieuws PERMANENT OVERLEG TUSSCHEN LAND- BOUWORGANISATIES EN LAND- ARBEIDERSBONDEN. Op grond van opgedane ervaringen, heb ben de zes samenwerkende organisaties dezer dagen besloten voor de behandeling van sociale aangelegenheden onder den naam van sociale sectie van het Centraal Secretariaat voor land- en tuinbouw een per manente commissie van overleg in te stellen. Deze commissie zal als regel iedere veertien dagen vergaderen. Tot de bijzondere taak van deze commissie behoort o.m.: het bevor deren van overleg tusschen werkgevers en arbeiders inzake arbeidsvoorwaarden, het be vorderen van de totstandkoming en naleving van collectieve arbeidsovereenkomsten, het geven van advies aan en het plegen van overleg mét overheidsinstanties, het verlee- nen van medewerking bij 'de uitvoering van bepaalde overheidsmaatregelen, het bevorde ren van vrijwillige arbitrage in loongeschil- len, de bevordering van goede vakopleiding voor landarbeiders, het verzamelen van ge gevens betreffende loonen, arbeidsvoorwaar den en arbeidsgelegenheid, bevordering van de goede verstandhouding tusschen werkge vers en arbeiders. Maandelijks wordt verder ter behandeling van economische en techni sche aangelegenheden in land- en tuinbouw een gemeenschappelijke vergadering gehou den van de dagelijksche besturen der drie centrale landbouworganisaties met vertegen woordigers van de landarbeidersbondon. UiUhennen VAN VLIET WINT TE LUIK. Op de wielerbaan van het stadion te Luik werden gistermiddag internationale wielerwedstrijden gehouden, waaraan on ze landgenoot Arie van Vliet deelnam. Hij klopte in den sprint zoowel Schercns als Cools. In de koppelrace over 40 k.m reed hij met den Belk Dupont en eindigde met een ronde achterstand on rJn bevende plaats.

Schager Courant | 1941 | | pagina 5