II III rbeidsdienstplicht Twaalf troBpantransport- sehepan in dienst Di „Bismirck" in em niiuw onecht pikkild DAGBLAD VOOR HOLLAND'S NOORDERKWARTIER Duitsche aanval onverminderd voortgezet Buitengewone maatregelen AMERIKANEN TE SINGAPORE? Verduisteren 9.45 uur Rijkscommissaris opent expositie 14- st, Hoofdredacteur: J. KEESMAN, Schagen. VSDAG 27 MEI 1941. 85e Jaargang. No. 11504 ave der N.V. Uitg.-Mij. „Hollands Noorderkwartier" Schagen Voor Nederlandsche OPROEPING EN AANTAL WORDT NADER GEREGELD. JODEN UITGESLOTEN. Met ingang van heden en met terugwerkende kracht tot 1 Januari 1941 zijn alle jonge Nederlanders, zoowel vrouwen als mannen, in den leeftijd van achttien tot vijf en twintig jaar, bij besluit van den Rijks commissaris, verplicht het volk in den Nederlandschen arbeidsdienst te dienen. Bedoeling is de jeugd de waarde van den arbeid in het algemeen en waardeering voor den handenarbeid bij te brengen en daartoe zullen de dienst plichtigen werkzaamheden verrichten, welke tot alge meen nut strekken. Zij, die den leeftijd van zeventien jaar hebben bereikt kunnen zich vrijwillig aanmelden. De diensttijd bedraagt een half jaar, hij moet in den regel in het negentiende levensjaar vallen. Nader zal worden bepaald tot welk aantal dienstplichtigen worden opge roepen en tegen welk tijdstip zij worden opgeroepen. Joden, ook zij die met Joden gehuwd zijn, daarmee gelijk- gestelden en zij die veroordeeld zijn tot een gevangenis straf van meer dan zes maanden^ zijn uitgesloten. tONDERHEDEN. it Verordeningenblad bevat nog de vol de bijzonderheden: Nederlandsche Arbeidsdienst ressorteert er den secretaris-generaal van het depar- ent. van Algemeene Zaken. Hij die als villiger dienst n eemt is in zooverre gesteld van de vervulling zijner ar- sdienstplicht. Een diensttijd van een half kan voorwaarde zijn voor toelating tot lalde Werkzaamheden, rsonen, die lichamelijk ongeschikt zijn het vervullen van den dienst en van kan worden verwacht, dat ten aanzien hun persoon het opvoedkundig doel, dat Nederlandschen Arbeidsdienst is gesteld, kan worden bereikt, worden voor het 'uilen van den dienst niet aangenomen. dienstbetrekking van de leden van den erlandschen Arbeidsdienst is een publiek- itelijke. De voorwaarden van dienstneming. Ie leden van den Nederlandschen Ar- sdienst genieten in geval van ziekte en ival vrije geneeskundige behandeling, ileging en verzorging. Omtrent de sociale rerdere verzorging van gewezen leden varn Nederlandschen Arbeidsdienst of van nagelaten betrekkingen worden, voor er noodig, nadere voorschriften gegeven. ;le leden van den Nederlandschen Ar- Isdienst zijn onderworpen aan een voor allen gelijk tuchtreglement De leden van den Nederlandschen Arbeidsdienst, met uitzondering van het beroepspersoneel, genieten vrije inwoning, kost- en dienstk leeding. Zij hebben aanspraak op kostwinners vergoeding volgens nader vast te stel len regelen. 'et beroepspersoneel geniet bezoldiging, gezinsleden kunnen in geval van ziekte ongeval vrije geneeskundige behandeling genieten. Secretaris-Generaal van het departe- nt van algemeene zaken kan gedurende tijd., waarin de Nederlandsche Arbeids- nst zich nog in een stadium van opbouw indt, uitsluitend of in de eerste plaats de en oproepen, die zich vrijwillig voor den eidsdienst aanmelden. Vrijwilligers genoeg! 'an bevoegde zijde wordt medegedeeld, dat dusver de vrijwillige arbeidsdienst reeds r belangrijke resultaten bereikte. In totaal •den 24 afdeelingen opgericht, van welke 15 compleet zijn, elk van 200 man, welke eelingen dan weer onderverdeeld werden I ploegen van elk 50 man. Naast deze 15 nplete afdeelingen zijn er 9 gedeeltelijk jericht.. Deze hebben reeds elk een ploeg 1 ongeveer 50 man. n totaal werden er vier staven ingesteld, vestigd te 's-Gravenhage, 's-Hertogenbosch, leldoorn en Groningen. 7oor de naaste toekomst staat de oprich- g van nieuwe 7 afdeelingen per 1 Juni it, den 15den Augustus volgen er weer 15 luwe afdeelingen en per 1 September nog -J. Tegen het eind van het jaar hoopt len 75 afdeelingen van elk 200 man te heb- Op den duur zal de arbeidsdienst 50.000 tellen, over 160 afdeelingen verdeeld. Volgens uit Thailandsche bron te Tokio ont vangen berichten zijn verscheidene batal jons Amerikaansche troepen uit Sjanghai, Peking en Tlentsin te Singapore aangeko- Verhouding Amerika-Duitschland spitst zich toe Verbitterde toon in de Duitsche bladen. De secretaris van Roosevelt, Early, heeft medegedeeld, dat Roosevelt bezig is met het oog op den snel wijzigenden internationa len toestand zijn rede te veranderen. Vermoedelijk is de aandrang tot deze maatregel wel het feit, dat Berlijn een dreigenden toon tegenover de Vereenigde Staten is beginnen aan te slaan. Langzamerhand vat, volgens S.P.T., de meening post, dat Amerika den oorlog niet wil vermijden. Politieke kringen te Berlijn noemen den ondergang van de „Hood" een koude douche voor Roosevelt. De vijandige stemming in Duitsühland neemt toe, in som rnige bladen wordt zelfs de Joodsche af stamming van Roosevelt In het geding gebracht. De dienstplichtplannen in Ulster Critiek van de Valera. In den Ierschen Dail heeft de minister president de Valera, gistel-middag gesproken over de plannen tot invoering van den alge- meenen militairen dienstplicht in Noord Ierland. Volgens te Stockholm ontvangen berichten verklaarde hij, dat hij bij de Brit- (sche regeering reeds heeft geprotesteerd te gen deze plannen, aangezien men op een fundamenteel recht geen ernstiger aanslag kan plegen dan door iemand te willen dwin gen t« vechten voor een land, waartoe hij niet wenscht te behooren. FRANSCH SOMALILAND BLIJFT TROUW. De gouverneur van Fransch Somaliland heeft uit naam van de Fransche bevolking dezer kolonie en van de inboorlingenbevol king telegraphisch 100.000 francs gezonden voor het-Fransche hulpwerk. Men verklaart hier, dat deze gave, de derde in den loop van korten tijd, het beste antwoord vormt van de Franschen en inboorlingen van Fransch Somaliland op de dagelijks van de naburige Engelsche kolonie uitgaande beroepen op af valligheid. Da ••(-*»• werkzaamheden voor den aanleg van den nieuwen weg van den Noord Oostpölder naar Meppel zijn be<- gonnen met grondboringen en peilingen naar de dikte van de veenlagen (Pex-Holland) 's Werelds grootste slagschip de „Hood", vernietigd. welke bij IJsland door de Duitschers werd (Foto Pax). De strijd om Kreta NIEUWE SUCCESSEN HET LUCHTWAPEN. VAN Het opperbevel van de Duitsche weermacht maakt bekend: In den strijd om Kreta heeft het luchtwapen, zooals reeds gedeelte lijk bekend gemaakt, buitengewone successen op de Britsohe Middelland- sche Zeevloot behaald. Alleen de Duitsche luchtstrijdkrachten heb ben sinds den 20sten Mei zeven vij andelijke kruisers r,r» acht torpedo jagers alsmede een duikboot en vijl motortorpedobooten tot zinken ge bracht. Door bomtreffers werden ver der een slapschjp en verscheidene kruisers en torpedojagers ernstig be schadigd. Het D.N.B. meldt voorts: In de felle gevechten op Kreta in den loop van gisteren hebben Duitsche duik bommenwerpers ingegrepen en met succes Engelsche troepenconcentraties en veld- kampementen aangevallen. De vijand leed hierbij zware verliezen. In het zeegebied rondom Kreta hebben Duitsche verkenningsvliegtuigen een zwa- ren kruiser ontdekt, die op het voorschip volkomen uitgebrand was, terwijl op het achterschip nog brand en rookwolken te zien waren. Voorts is een op het strand ge- zotte. midscheeps uitgebrande en aan het achterschip zwaar getroffen torpedoboot- jager gezien. Een kleine groep Britsche vliegtuigen heeft Zondag getracht, een door Duitsche troepen bezet vliegveld op Kreta aan te vallen. De ze groep werd echter door Duitsche jagers bijna geheel vernietigd. Zes Britsche vlieg tuigen werden tijdens luchtgevechten die hierbij ontstonden, neergeschoten. De Duit sche formaties leden geen verliezen. De vlucht van den Grieksohen koning. De Lonidensche berichtendienst meldt, dat twee Britsche officieren, die den Grieksehen koning op zijn vlucht van Kreta naar Egyp te hebben vergezeld, hebben medegedeeld, hoe heele zwermen Duitsche valschermja gers in de onmiddellijke omgeving van de verblijfplaats van koning George geland zijn. De koning vluchtte hierop in het ge bergte. In het nachtleger van een hert heeft hij toen overnacht. Den volgenden dag is hij te voet naar de kust gegaan, waar hij zich. nadat de leden van het Britsche gezantschap zich bij hem hadden gevoegd, heeft inge scheept In een proclamatie aan de bevolking van Kreta heeft de koning medegedeeld, dat hij „het eiland moest verlaten om de oorlogs handelingen niet te hinderen". AMERIKA Opnieuw een passagiersschip omgebouwd. Het ministerie van oorlog heeft, volgens „Associated Press", het pasagiersschip „Si Boney" (6938 b.r.t.) gekocht, dat tot dusver voor de American Export Lines" den dienst tusschen New York en Lissabon onderhield. Het schip zal dienst doen als troepentrans portschip. Het aantal troepentransportsche pen bedraagt thans twaalf. NIEUWE FINSCHE GEZANT TE MOSKOU. De Finsche gezant te Moskou, Paasikivi, die sinds den vrede van Moskou zijn land in de Russische hoofdstad heeft vertegenwoor digd, is van deze functie ontheven. Het ge zantschap zal voorloopig worden geleid door den vroegeren gezant te Reval, Hynninen, die sedert verleden jaar tweede gezant te Moskou was. Vanavond gaat da verduistering in om en duurt tot morgenochtend 5.28 uur Geen extra brandstof voor zieken Noch voor kraamvrouwen. De secretaris-generaal van het departement van handel, nijverheid en scheepvaart maakt bekend, dat in overleg met de hoofd inspectie van de volksgezondheid en het rijkskolenbureau bepaald is, dat voor zie ken en bevallingen tot nader aankondiging in geen enkel geval meer extra rantsoenen vaste brandstoffen zullen worden beschik baar gesteld. Voorjaarstentoonstelling te Hagen. Gistermiddag is op plechtige wijze de vier de groote Hagensche voorjaarsexpositie ge opend door rijksminister Dr. Seyss Inquart. De directeur van het Hagensche stedelijke museum, Dr. Gerhard Bruens, wegs op het doel van deze tentoonstelling in oorlogstijd, nl. den kunstenaar en zijn werk tot het volk te brengen, teneinde de Duitsche menschen met nieuwe weerstandskracht te bezielen. Rijksminister Seyss Inquart, de bescherm heer van deze tentoonstelling, kondigde in zijn rede aan in het kader van de Duitsche- Nederlandsche cultuuruitwisseling een ten toonstelling van Nederlandsche schilder kunst in Hagen te houden, om hier een beeld van de huidige artistieke productie van Nederland te vertoonen. TWEE PORTEFEUILLES VERDWENEN. Een loopknecht, wonende in de Wammes- straat te Amsterdam, heeft bij de politie! aangifte gedaan, dat zijn portefeuille, in houdende i 200 en zijn stamkaart, gestolen zijn. Uit een woning aan de Smitsstraat is een portefeuille inhoudende 1 300.onfc- vreemd. Het opperbevel van de Duitsche weermacht maakt bekend: Het slagschip „Bismarck" is sinds Maan dagavond 9 nar weer in een zwaar gevecht tegen een vijandelijke overmacht gewikkeld* voor de kustverdediging SPECIAAL TEN AANZIEN VAN VAARTUIGEN. De Duitsche overheid heeft buitengewone maatregelen voor de kustverdediging geno men. Het gebied waarvoor deze maatregelen gelden, omvat de Nederlandsche Wadden eilanden. de Waddenzee, het IJsselmeer en het hieronder nader omschreven kustgebied. Dit gebied wordt begrensd door een lijn welke loopt van Nieuweschans langs den weg over Finsterwolde, Oostwolde. Term/un- ten naar Appingedam; van Appingedam langs de spoorbaan tot Samverd; van Sau- werd langs den weg over Winsum, Mensin- geweer, Old'enhove, Noordhorn, Grijspkerk. Visvliet, Kollum. Oudwolde naar Dokkum, van Dokkum langs de spoorbaan over Stiens. Leeuwarden naar Franeker; van Fra/neker langs de trambaan tot Arumi; van Arum langs den weg over Grauwekat, Bols- ward. Sneek. naar Akkrum; van Akkrum langs de spoorbaan over Meppel. Zwolle, Harderwijk. Amersfoort en Hilversum. Bu«.' suim tot waar deze het Merwedekanaal kruist; vandaar langs het Mbrwedekanaal tot de Oranjesluizen: van de Oranjesluizen .langs den weg naar Buiksloot en langs het Noordhollandsch Kanaal tot Purmerend; van Purmerend langs, het kanaal tot Oost huizen, In onze streek loopt het gebied, van Oosthuizen langs de spoorbaan over Hoorn, Obdam naar Schagen: van Schagen langs den weg over Schagerhrug tot het Noordhollandsch Kanaal. Verder langs het Noordhollandsch Kanaal tot Alkmaar. Van Alkmaar langs den weg over Uit geest, Beverwijk, Velsen, Santpoort, Haar lem, Heemstede, Bennebroek, Hillegom, lis- se, Sassenheim, Warmond, Leiden. Verder over Leidschendam, Veen weg, Vlieland, Berkel, Bergschenhoek, Oude Ver laat, Nieuwerkerk, Schinkel, Kapelle, Kin derdijk, Alblasserdam, Papendrecht naar Dordrecht, van Dordrecht recht langs de spoorbaan tot Breda, van Breda langs den weg over Ulvenhout naar het zuiden tot in de richting Meerle tot de Belgische grens en vervolgens langs de Nederlandsch-Bel- gische grens tot aan zee. Tot het kustgebied behooren ook de bo vengenoemde gedeelten van kanalen. Verbodsbepalingen gelden speciaal de vaartuigen, welke in bo- genoemd gebied niet mogen varen, drijven of aan den wal liggen, uitgezonderd vaar tuigen, wélke gebruikt worden bij de uitoefe ning van een bedrijf of bij den, hieronder be grepen een landbouwbedrijf alsmede op woonschepen zonder eigen beweegkracht. Het overschrijden van de zeegrens is ook bij de uitoefening van een bedrijf niet ge oorloofd. De zeegrens loopt langs de Nederlandsche grens in den Dollart tot aan het meest noor delijke punt van het eiland Rottumeroog. Verder langs de buitenste kustlijn van de provincies Noord-Holland, Zuid-Holland en Zeeland tot aan de Belgische grens. Voor zoover de Waddeneilanden van elkaar en van het vasteland (Den Helder) door water zijn gescheiden, wordt de verbindingslijnen tusschen de uiterste punten van de eilanden en van het eiland Texel naar het vasteland als zeegrens beschouwd. Komen in het gebied, waarvoor de verbods bepalingen gelden of op zee voor de Neder landsche kust varende vaartuigen, welke ds Duitsche oorlogsvlag voeren, in zicht, dan dient elk ander varend vaartuig onverwijld zoover mogelijk naar den uitersten rand van het vaarwater te worden gestuurd of op zee terstond uit te wijken. Overtreding van het verbod brengt voor de aansprakelijke personen geldboeten tot 5000 mark. hechtenis to zes weken en ver bod tot varen mee. Hij die in strijd met het bepaalde een vaar tuig naar het gebied, waarvoor de verbods bepalingen gelden, over de zeegrens brengt het daar houdt of gebruikt, wordt gestraft met gevangenisstraf van ten hoogste vijf jaren, in ernstige gevallen met tuchthuis straf van ten minste een jaar en van ten hoogste vijf jaren. Vaartuigen kunnen worden verbeurd ver klaard. Buitenboordmotoren. Het onder zich hebben van buitenboord motoren behoeft de toestemming van den Rijkscommissaris voor het bezette Neder landsche gebied (commissaris-generaal v. de openbare veiligheid). Het verzoek om toestemming dient bin nen veertien dagen nadat de verordening in werking is getreden, schriftelijk bij den districtscommandant der rijkspolitie, in do gemeenten Amsterdam, Rotterdam en 's- Gravenhage bijv. de hoofdcommissarissen van politie te worden ingediend. Degene, die hanid'elt in strijd met deze vei* ordening, wordt gestraft met hechtems van ten hoogste zes maanden met geldboete van ten hoogste duizend en Men 'f met een van deze straffen. i

Schager Courant | 1941 | | pagina 1