De zuivelfabrieken DRUKKERS De melkprijs moet omhoog Trapman N.V. KRUSCHEN in dezen tijd ,..Dv voorzitter, de heer H, K. Koster uit Wieringerwaard memoreerde de bespre kingen gehouden met de dagelijksche besturen van de drie crisis-landbouworgani saties, den directeur-generaal van den land bouw en den dir.-geneiaal van de voedsel voorziening in oorlogstijd. Spr. meende de vraag: „Heeft de Coöperatie nog wel een taak?" volmondig met j a te kunnen be antwoorden. Meer dan de helft der Neder landsche boeren heeft zich geheel vrijwillig bij onze coöperatieve zuivelbedrijven aange sloten en zij verwachten van dezen bedrijfs vorm de beste x-esultaten voor hun bedrijf en voor de gemeenschap. Verschillende ver beteringen, zoowel in melkwinning als in kwaliteitsverbetering, konden door de coöpe raties worden tot stand gebracht, juist omdat het coöperaties waren. Coöperaties, dus ver- eenigingen, waarvan elk deel zich één voelt, omdat uit vrijen wil met anderen het ge heel gevormd is. Omdat men weet, dat het bestuur is gekozen uit en door de samen stellende deelen. DRUK BEZOEK Vrijdag 30 Mei 1941 Tweede blad Materiaal voor de wolfabricken. - Verschillende veehouders zijn er reeds toe overgegaan om hun schapen van de wintervacht te ontdoen (Pax- Holland) Holl. Mij. van Landbouw Onder voorzitterschap van den heer F. den artog, uit Hoog-Blokland (Z.H.), is giste- m in Pplchri' Studio te 's-Gravenhage de •2ste algemeene vergadering van de Hol- ndsche Maatschappij van Landbouw gehou- en. Aanwezig waren 33 afdeelingen uit oord en 38 uit Zuid-Holland. Het stemt tot dankbaarheid, aldus voor- Itter, dat de Holl. Mij. van Landbouw nog rachtig en gezond is, ja zelfs in verschillend izicht is vooruitgegan en gegroeid. Met voldoening kan worden vastgesteld, at het prijspeil der akkerbouwproducten lans een behoorlijk niveau heeft bereikt, elaas kan ten aanzien van de veehouders et hetzelfde worden gezegd. De melkprijs il vrij drastisch moet worden verhoogd, wil en van een eenigszins loonend becirijf kun- sn spreken. In samenwerking met de andere standsorganisalies en het Centraal Bureau is getracht de moeilijkheden inzake verplichte veelevering enz. tot een oplossing te brengen door oprich ting van een coöperatieve vereeniging voor het afzetten van vee. De statu ten dezer organisatie zijn gereed. De secretaris, Ir. J. Vet, hield hierna eenige ïschouwingen over den melkprijs en bepleit- i de noodzakelijkheid van eenige verhoo- ing hiervan. Ten aanzien van de veelevering zeide ireker, dat deze niet behoort te zijn gericht p hetgeen men noodig heeft, doch op het- een onze veestapel kan missen. Een ruwvoederregeling dient te worden in- esteld. Verder deelde spreker mede, dat vergun ingen voor de huisslachtingen van varkens unnen worden verkregen, indien men var ens van 4060 kg. heeft en dat deze bij de lachting niet zwaarder dan 150 kg. zullen ïogen zijn. Verwacht mag worden, dat voor dorsch- ep raanmaaimachines een redelijke hoeveel- eid benzine beschikbaar zal worden gesteld. In de namiddagvergadering hield Ir. G. J. ienesch, rijkslandbouwconsulent en produc- e-commissaris voor Noordholland een le- ing over: „De wijze waarop onder de tegen woordige omstandigheden de grootst moge- ijke opbrengst uit onzen bodem kan wor- «n verkregen." Ir. Lienesch zeide o.m. dat men den bo em als primairen factor voor de landbouw- 'oortbrenging kon beschouwen. De struc- uurverzorging van den grond verdient bij zondere aandacht en het gaat hierbij vooral 'm de verkrijging van een actieve bacteriën- lerking in den grond. Men moet de organi- che bemesting zien als opbouw voor den lodem, waarin de plantengroei zijn hoogst nogelijke effect moet kunnen vinden. Ver- Ier dient gestreefd te worden naar kwali- eitsverbetering van het hooi, hetgeen kan :eschieden door gebruik te maken van rui- 1 rs. Er moet meer bouwland komen, wil men de hoogst mogelijke productie .verkrijgen, Xa overwegende graslandstreken dient, al kost dat meer werk. eens flink gescheurd te wor- deu. Allerlei akkerbouwproducten kunnen voor de groenvoedcring ten goede komen aan de veeteeltbedrijven. De voedcrwaardè van bietenbladeren is grooter dan de bemestings- w-aarde. Van den oogst moeten we zoo wei nig mogelijk verspelen en hierbij kan goede voorlichting van nut zijn. Bij de gedachtenwisseling over de door de heeren Vet en Lienesch gehouden voor drachten betoogde de lieer van der Molen na mens de afdeelingen Vlaardingcn en Maas land dat een melkprijsverhooging van twee cent per liter noodzakelijk is voor de instand houding der veehouderij en dat zulk een verhooging voor den consument, die op an- derhalven liter per hoofd en per week is ge rantsoeneerd, een verhooging van uitgaven van slechts drie cent per week bctcckcnt. Hierover diende eigenlijk in het geheel niet gesproken behoeven te worden. Van andere zijden werd dit betoog ondersteund. Op verbetering van de positie der veehou derijbedrijven werd van verschillende kanten aangedrongen. Tenslotte hebben de heeren Lienesch en Veth diverse vragen beantwoord. Dank zij d« Jarenlange intensieve organisatie der bedrijven kannen vele moeilijkheden overwonnen worden. Drukbezochte vergadering van de Federatie Nederlandsche Zui velfabrieken te Utrecht. Gistermiddag kwam de algemeene Neder landsche Zuivelbond (F.N.Z.) in algemeene vergadering bijeen in een der zalen van het jaarbeursrestaurant. De vergadering was druk bezocht. De overheid verlangt thans van de boe ren, dat zij zooveel mogelijk zullen pro- du ceeren. Om echter onze productie op een zoo hoog mogelijk peil te houden, zijn hulpmiddelen noodig, welke door de omstandigheden schaar se her worden. In de eerste plaats behooren hiertoe kunstmest en vee voeder. Tot nog toe heeft men met de productie nog geen onoverkome lijke bezwaren ondervonden. Dank zij de jarenlange en intensieve or ganisatie onzer bedrijven, kunnen wij vele moeilijkheden overwinnen. Het coöperatieve zuivel bedrijf is steeds 'bereid de regeeringsmaat regel en te steu nen, al schroomden wij niet daar, waar wij dit noodig achtten, met onze bezwaren naar voren te komen. Mededeelingen. Op 1 April 1941 verscheen een organisa- ticbesluit voor de voedselvoorziening. Op grond van dit besluit zullen de landbouw- crisismaatregelcn, gebaseerd op de Land- bouwcrisiswet 1933, in den geest der thans bestaandeomstandigheden gereorganiseerd worden. Het ligt blijkbaar in de bedoeling, het bedrijfsleven meer. j)ii .de voorbereiding en de uitvoering der maatregelen in te schakelen en deze werkzaamheden meer gedecentraliseerd te doen plaats vinden. Sedert het begin van dit jaar is een orga nisatie-commissie werkzaam, welke het bedrijfsleven volgens daartoe aangegeven richtlijnen zal organiseeren. Het. vervoerprijsbcsluit, 1940 bepaalt, dat de vervoerprijs niet honger mag worden gesteld dan die, welke van 3 tot 9 Mei 1940 gold. Daar de kosten van het melkvervoer in sterke mato gestegen zijn, moesten bij de nieuwe aanbestedingen aanmerkelijk hoo- gcre prijzen betaald worden, wilde het ver voer niet in gevaar komen. Na gepleegd overleg met het département» van water staat, is een regeling tot. stand gekomen, waarbij verhooging tot een bepaalde grens zonder voorafgaande vergunning mogelijk is. Komen bepaalde melkritten bier boven, dan moet hiervoor vergxinning worden aan gevraagd, hetgeen de fabriek voor de ver voerders gezamenlijk kan doen. Teneinde in de bezwaren der bij levering van melk in den a.s. win ter eenigszins tegemoet te komen, heeft, de N Z C. besloten gedurende de zomermaanden zooveel mogelijk magere verstuivingspoeder te laten aanmaken, daar deze zeer goed bruikbaar is om gedurende den winter ter vervanging van onder- melk te gebruiken. Jaarverslag, Op 31 December 1940 waren bij de ver eeniging aangesloten 8 regionale bonden met 457 leden-coöperatieve zuivelfabrieken (vorig jaar 442), verwerkende in 1940 (of 1939—1940) 2.756.722.482 kg. melk, tegen 2.722.743.056 kg. in het vorige boekjaar. In het begin van het verslagjaar (per 1 Maart 1940) sloten zich 16 fabrieken aan bij den provincialen bond in Drenthe, waarmede de aansluiting van alle coöperatieve zui velfabrieken ook in die provincie een feit was geworden. Daarmede is tevens het aantal coöperatieve zuivelfabrieken, dat nog niet bij den F.N.Z. is aangesloten, tot een zeer gering aantal gedaald. De gemid deld per fabriek verwerkte hoeveelheid melk daalde als gevolg van de veranderin gen, die de gewijzigde toestanden ook voor de melkveehouderij medebrachten, van 6.2 tot 6 millioen kg. Melkwol. Door de proefmelkwolfabriék „Casolana" werd in den loop van het verslagjaar met regeeringsinstanties overleg gepleegd om trent de eventueele mogelijkheid van een van regeeringswege gesteund melkwolbe- drijf. Dit kon echter niet tot een resultaat leiden. Besloten werd daarom, op den bestaanden voet door te gaan en te trachten, op eigen kracht tot een zichzelf dekkend bedrijf te komen. Door verweg het grootste deelder fabrie ken werd een bijdrage van f 50.per mil lioen Kg. in 1939 verwerkte melk toegezegd. In overleg met de aangesloten bonden werd met het oog op de noodzakelijkheid om zooveel mogelijk 20+ kaas te maken, welke voor een langeren bewaartijd dan normaal gebruikelijk is, moet worden be stemd, een regeling getroffen, waarbij de fabrieken toezegden, dat kaasmelk niethoo- ger dan 85 procent en niet langer dan ge durende 1 minuut te zullen pasteuriseeren. Dit werkte er toe mede, dat geen pasteuri- satieverbod werd ingevoerd. Daar de rondvraag niets opleverde, sloot de voorzitter de vergadering. LANGENDIJK GROEI EN WASDOM. De akkers hebben opeens een ander aan zien gekregen, nadat zij wekenlang dor en doodsch hadden gestaan, staan ze nu frisch en fleurig, althans voor zoover ze met aard appelen zijn geplant of met groenten zijn bezaaid. De erwten zijn in slechts enkele dagen flink opgeschoten en staan er best voor. De graangewassen, die door de nog altijd bestaande teeltbeperking, een deel der groenten hebben vervangen, zijn nu der mate vooruitgegaan, dat ze een groen tapijt vormen, dat de grond onzichtbaar maakt. Wortelen en uien wiesen als bij tooverslag op. Vooral de aardappelakkers hebben een fleuriger aanzien gekregen: de regen heeft ze buitengewoon goed gedaan. Ook de late aardappels schieten flink boven den grond en volgens deskundigen is het een sterk gewas. ANNA PAULOWNA BREEZAND. FRAU IM STROM. De directie van de Apollo-bioscoop heeft nu toch voor de Pinksterdagen de hand weten te leggen op „Frau im Strom", de film, die haar een vorigen kee,r ontging, omdat een Iiaagsch theater ze toen prolon geerde. Dit laatste is natuurlijk een goede reclame! De korte inhoud is: Hannerl. een jonge vrouw, die in wanhoop in den Donau springt, wordt gered' door Alois (Atilla Hörbiger). die met drie vrienden in Weenen een werkplaats heeft, waar auto's worden gesloopt. De komst der vrouw verstoort hun samenwerking. Vooral Alois is bitter ontgoocheld als Hannerl'plotseling verdwenen is en met haar de heele kas. De anderen willen niet in haar schuld geloovcn. Ze volgen een bij toeval gevonden spoor en ontdekken 't geld bij een ongunstig bekend staan advo caat. Alois vindt Hannerl terug in 'n obscuur kroegje, bij haar man. Kerylis. een bekend smokkelaar. Deze heeft door den advocaat z'n vrouw uit het huisje van Alois laten Een parkeerplaats voor puntert. Waar zou deze zich anders kunnen bevinden dan in Giethoorn KfM.Hell.n4> Alle Lijders aan Rheumatiek moesten de eenvoudige Kruschenkuur volgen, xooals miljoenen menschen over de heele wereld dat degelijks doen. Kruschen xal ook U uitkomst brengen! Dèèrom, neem óók Bij apoth. en drog. 1.62, 1.47, 0.76, 0.41. BOEKBESPREKING. De arbeid der Directie van den Landbouw als grondslag voor de verhooging der Bodempro ductie. Vanwege de Directie van den Landbouw heeft een ruim zestig bladzijden tellende, brochure het licht gezien, getiteld: „De ar beid der Directie van den Lahdbouw als grondslag voor de verhooging der Bodem productie", Om een recht begrip te hebben van de wer kingsfeer der verschillende instellingen, hun onderling contact en van de wijze, waarop zij de hen toegedachte taak aanvatten in nauwe samenwerking met het bedrijfsleven, is het niet voldoende, dat een opsomming er van gegeven wordt, maar ook iets wordt mee gedeeld uit de ontwikkelingsgeschiedenis er van over de laatste jaren. Zoo ontstaat in zicht in de door de Directie van den Land bouw doelbewust toegepaste arbeidsmethode, niet slechts op het zooeven genoemde terrein van onderzoek, voorlichting en onderwijs, maar op het geheele gebied van het bedrijfs leven, dat zijn basis vindt in onze bodem productie. Nu onder de leiding van de Commissie- Posthuma een zeer intensieve propaganda gevoerd wordt voor de verhooging der bo demproductie is het meer dan ooit noodzake lijk, dat het meest doelmatige gebruik ge maakt wordt van het apparaat, dat voor dit doel ter beschikking staat. Om dit te bevorderen is dit Overzicht ge publiceerd. weghalen. Na een felle woordenwisseling slaat Alois den smokkelaar neer en neernt Hannerl weer mee. Allen zijn blij, maar ais ze in de krant lezen, dat Kerylis dood' ge vonden is. slaat de vreugde om in versla genheid. Wanneer echter A. en H. zich bij de politie aangeven, wordt hun daar duide lijk gemaakt, dat de advocaat de moorde naar was. Voor het teruggevonden geld koopen ze een vrachtauto en daarop viert men den gelukkigen afloop van de geschiedenis der „nym.ph uit den Donau", die nu Alois' vrouw wordt. HARENKARSPEL D1RKSHORN EEN EERLIJKE JUTTER. In ons berichtje van Maandag j.1. over het verliezen van zilverbonétui van den heer D. Brak hoopten wij dat dit in eer lijke handen zou terecht komen. Dit is inderdaad geschied. Een Heldersche jongen, Jaap Oudkerk, welke geheel in Dirkshorn is ingeburgerd, heeft het etui ge vonden en aan de politie ter hand gesteld. Hij was Zaterdagmiddag op weg naar Schagen om te voetballen schoolwedstrij den toen hij het boekje vond. Gedurende het spel waren zijn gedachten -meer bij zijn gevonden schat dan bij de voetbal, waardoor hij nogal eens een ver maning kreeg van zijn „aanvoerder" dat hij beter uit moest kijken. Na afloop Dirkshorn had verloren met 10 spoedde Jaap zich naar de kleed-' kamer en betastte dra zijn jasje of het ge vonden boekje met inhoud nog in de tasch was. Nadat hij thuisgekomen is heeft hij het gevonden voorwerp direct bij de politie aan gegeven. Ónnoodig te zeggen dat er twee gelukki ge menschen waren, n.1. de verliezer en de eerlijke vinder. Jonge vriend, jij hebt getoond een echte Hollandsche jongen te zijnl DE SCHAGER MARKT Belangstelling voor konijnen luwt. De markt Van gistere nliet zich wat het rundvee betrof, beter aanzien dan de vorige markten, er is nu aardig goed' gras. De handel in kalfkoeien was heel goed. Hoog ste noteering f 430. Er waren ook beste koeien aangevoerd. Goed was de handel in geldekoeien, tot f 300 genoteerd. Pinken waren er weinig aangevoerd .deze handel was matig. De handel in lokkalveren was vrij goed. 2545 gld. 123 nuchtere kalveren aangevoerd voor de Centrale, dat wordt bij vorige weken toch minder. De tijd voor kalveren raakt, wel iets uit. De lammeren waren stug. duur. tot f 23.— de hoogste noteering, de prijzen waren wel wat te hoog voor een vlotten handel. Met de over- houders was het een kalme boel. Je zou zoo denken, hier is het wel vlug mee, om dat er zooveel gras komt, maar, werd er verteld er zijn er nog zooveel op achter Veel drukte o<p de biggenanarkt. met een, grooten aanvoer. Dat zijn wij niet gewoon de laatste weken. Deze handel was zeer matig, noteering tot f 30. De handel in bokken en geiten was .goed; nu werd er 60 gld. besteed voor de beste geit. De handel in konijnen luwt, want hooger dan r 12. gingen ze niet van de hand. Kippen hoog ste noteering 50 ets. minder bij de vorige week. Er was nu heel veel publiek op onze markt. Je kunt merken dat er niet te veel vleesch in deze week komt. want de palingboeren kunnen het haast niet af.

Schager Courant | 1941 | | pagina 5