VOEDING IN DEZEN TIJD ROOSEVELT 's problemen Het bezoek van Winant aan Amerika Grootc koffiediefstal te Utrecht opgehelderd Na den strijd op KRETA Geeti verwijten aan den kolenhandelaar 1. Duitsohland kan volgens den president niet zonder Amerikaan- sche Interventie werden over. wonnen. 2. Amerika ansche volk nog niet eendrachtig voorstander van deelneming aan den oorlog. WEINIG VERZET TEGEN ONT- EIGENINGSRECHT VOOR RCO SEVELT. W fts'h i n gto n,_ 4 Juni (D.N.B.).De Isteecls wélingelichte Vpmm^n<aarsthia|Vers A.lsóp-én Kintner constateercn in de Was hington Post. dat- RoopeVelt voor twee pro- :).dèuicn staat Tri de eerste plaats beseft 'nij volkomen lui heeft dat onlangs ook ppen- |ijk totzijn naaste medewerkers gezegd- dat Dnitscbland zonder Ameri-kaansr.hè interventie niet overwonnen kan worden. Dat deze interventie zeer spoedig moet ko men, wordit hem met'aandrang vooreehou- den door zijn medewerkers, door de Brit sche regëèring én reu ook door zijn am- hasadour te Londen. Winant. In de tweede plaats'voelt''Roose.vélt. dat het Amerikaan sche volk nog niet eendrachtig voorstander van deelneming aan den. oorlog is. pen 'dat hij zijn beloften, afgelegd gedurende de ver kiezingscampagne. niet kan verloochenen. Bovendien mag hij geen onmiddellijke oor logsdaad ondernemen zonder overleg met het 'parlement. Volgens Roosevelts meening, aldus Alspp en Kintner is een ..Duitseh incident" de ecnïge uitweg uit dit dilemma. -Hij h'oópt REOE VAN MAARSCHALK- PETAIN Maarschalk Pétain heeft gisteren te Vichy de operiingszitting bijgewoond van het co mité voor de beroepsorganisatie, dat de. op dracht- heeft het corporatieve beroepcnslel- sel in Frankrijk voor te bereiden. In een rede qualificeerSè Pétain de uitvoering van een nieuw statuut voor de organisatie van ■den' arbeid als' een der belangrijkste bij dragen tot het herstel van Frankrijk,die tezamen met de hervorming van het ge meentelijke bestuur en de nieuwe bestuurs- indeéling van Frankrijk in provincies de nationale revolutie zal voltooien. „Als in Frankrijk een nieuwe sociale, or de ingevoerd woitcltV zoo vervolgde de maarschalk, dan gaat het vooral om ter zijdestelling van den geest, die zich heeft geuit in den politiekeh en socialen klassen strijd en Frankrijk verdeeld en uitgehold heeft-De coalities van arbeiders en onder nemers zijn het resultaat geweest van een zwakken staat., die niet in staat was' een rechtyaardige verhouding tussohen arbei der en „ondernemer tot stand -te,-,b,renge.n. In de. toekomst zal de staatzorgen, dat het ontstaan yap dergelijke coalities..onmogc- Ui| wordt, gemaakt. De oorlogsbuit op Kreta De buit van de Duitsche troepen op Kreta is aanzienlijk. Volgens een voorloopige. in spectie van liet deels in dén strijd "verover de, deels door het Britsche bezetlingscorps op de vlucht achtergelaten oorlogsmateri aal, bestaat de buit uit twintig pantserwa gens, vijftig stukken geschut, aanzienlijke boeveelheden munitie en talrijke auto's. Onder, de buitgemaakte stukken geschut bevonden zich twee batterijen lcustgeschut van zwaar kaliber. Bovendien zijn ver scheidene groote opslagplaatsen met klee ding en levensmiddelen, die de Britsche troepen op hun' vlucht niet meer konden vernietigen, onbeschadigd in Duitsche han den gevallen. Japansche successen Volgens een mededeeling van het mili taire persbureau van het, Japansche Keizer lijke hoofdkwartier hebben de Japansche strijdkrachten in 't zuidelijke deel van de provincie Sjansi. in de periode van 7 Mei tot 4 Juni, waarin dë grootste veldslag sinds het uitbreken" van de Japansch-Chi- nëesehe vijandelijkheden is gevoerd, in to- faal '554 manschappen en officieren verló ren. De Chineesche troepen, ter sterkte van ongeveer 200.000 man, onder direéte lei ding van Tsjang Kai Sjek, hebben ongeveer 100.000 'mén' verloren. T-Iiervari werden er ongeveer 50.000 gedood, ongeveer 25.000 ge vangen genomen en ongeveer 25.000 gewond De oorlogsbuit bestaat uit ongeveer 250 strikken geschut. 470 lichte en "zware ma chinegeweren, 11.000 lichte wapens en G00.0Q0 lichte en zware patronen voor mi trailleurs! BRITSCHE 'VLOOT LEED IN MEI GROOTE VERLIEZEN. Tn aansluiting' óp hel weermachtsberïcht van.' -Woensdag verneemt, het D.N.B,. dat de verhezen der Britsche vloot in. Mei. die vaUj April nog overtreffen. Door-de Divitsclie weermacht 'zijn in Mêi' tot' zinken gebracht: een* Britsche-'slagkrui- sër,. 7 .kruisers,. 11 torpedóbqotjagers, 7 moyt. tortbbpédqbqoten, 3 hulpkruis^rs, 4 duik-, boótctrën' 6 patrouille- eVi 'wachtschepen. Door de Ttaliöansëhe weerrnacht zijn tót' zin-kéngébracht: 5 kruisers,' -2- duifcbooten en oen torpédobootjager.Door de Duitsche cn. de Itali.aanscjie wee rma,chi\ zijn in. Mei 2 slagschepen, 2 yliegkampscljépen éiijèeii groot aantal 'Kruisers: tor'pedöhoofjagers én; andere lichte oorlögsschcpën beschadigd. HET MIJNONGELUK IN ENGELAND. De Britsche berichtendienst meldt, dat bij hel. ongeluk in de William Pittmijn 10 ar beiders om het leven zijn gekomen. Acht hunner, zijn omgekomen, op een plaats onder den bodem dér zee, op 2% rni.il van de kust. De oorzaak van de ramp kent men niet. nu, door den patrouilledicnst der Ameri- kaansche... vloot Duitseh land tot het eerste schor te Kunnen tarten.' Bedrijven, waar gestaakt wordt, zouden kunnen worden overge nomen. In .tegenstelling tot de verwachtingen daaromtrent, bestaat er in. het Congres blijkbaar-geen sterke oppositie tegen het voorstel van bet departement van oorlog om den president dictatoriale volmachten te verleenen met betrekking tot de ontei gening va.n particulier bezit, aldus een be richt van United Press uit Washington. Alleen reeds de eerste 'teekenen van verzet waren echter al voldoende voor de regeö- ring om tot uiting te brengen, dat'zij even tueel bereid is een compromis te sluiten. De president zelf zeide, dat het doel van dit voorstel uitsluitend is de krachtsinspan ning van de bewapeningsindustrie op te voeren. Eenerzij ds verkeeren de leden van het Congres nog in het onzekere over de draag wijdte van de gevraagde machtsvergroo- grooting voor den president en anderzijds is - ook onder het publiek nog geen verzet in de verwachte afmetingen tot uiting ge komen. Om eventueel nog opkomenden te genstand tegen te houden, heeft Roosevelt tijdêils de laatste persconferentie opnieuw verklaard, dat het.de bedoeling van dit voorstel is deuitvoering van bewapenings- opdrachten te verzekeren. Zoo waren bij de jongse arbeidsconflicten béide partijen halsstarrig en daarom verant woordelijk voor de moeilijkheden. De nieu we volmachten zouden kunnen worden ge bruikt om vertragingen te voorkomen, daar de regeering sommigen bedrijven in eigen beheer zou kunnen overnemen. Naar het A.N.P. meldt, staat het wets voorstel in het middelpunt van de politieke gesprekken, zoodat het zelfs de convooi- kwestic en het vraagstuk van de hulp aan Engeland heeft verdrongen. Besprekingen - van ernstig en aard. In de persconferentie heeft staats-secreta- Is Huil medegedeeld, dat 'oök hij een lang 'durig onderhoud heeft gehad niet Winant jen \vel over den militairen toestand en „de •daaruitvloeieiiae internationale gevaren voor. 'de Ver. Staten". De New York World Telegram is van mee ning, dat de Amerikaansche ambassadeur in Londen, Wipant. buitengewoon ernstige berichten heeft meegebracht, die „bijna op erin uiterste crisis zouden wijzen". Er is re: den om 'aan te nemen, dat Churchill aan Roosevelt nceft medegedeeld, dat Engeland aJ.leen niet eens tot het volgend jaar stand kan 'houden. Winant brengt het S,O.S.-sein van Engeland over. Vele noutrale waarne mers zijn van meening, dat zonder een ge wapende Amerikaansche hulp Engeland tot een of anderen vorm van een vrede door onderhandeling, zou kunnen, worden ge bracht. Roosevelt is in een moeilijke posi- tip,.. want.de, Vei;. Staten zijn nog minder voor. dep oorlog voorbereid dan Engeland en Frankrijk dit, waren. De Amerikaansche vloot is weliswiiar 'voor een'oorlóg op één .oceaan gereed, maar niet' voor een oorlóg op twee oceanen. De oliepositie van Amerika Idees kondigt olieschaarsclite aan. Washington, 4 Juni (D.N.B.) De minis ter van binnenlandsche zaken, dien Roose velt kortelings heeft benoemd tot leider van de petroleum voorziening der Ver. Staten, heelt in. d.ezé kwaliteit zijn eerste offi.cieele ■verklaring, afgelegd. Daarin deelde hij me de, dat in de Ver. Staten olie-schaarschte te 'verwachten was. Zoowel de industrie als dè particulieren moeten derhalve medewerken om den toestand te verlichten en uiterst zuinig te zijn. Het invoeren van „benzinelooze zondagen" met. het oog op de verwachte olieschaarschte, in de Ver. Staten wofdt in de petroleumin dustrie zonder voorbehoud ondersteund. ENGELAND LEVERT THAILAND OLIE. Stockholm,. 4 Juni (D.N.B.) Naar Reuter van bevoegde Lonctensche zijde ver neemt. heeft -Engeland niet Thailand een overeenkomst gesloten over de levering van olie. Verloren koffieboontjes brengen de politie op een spoor. Bij een der grootste handelsondernemin gen in koffie en thee hier te lande, waar van een der fabrieken te Utrecht is geves tigd, zijn eenigpn tijd geleden op groote schaal belangrijke hoeveel heden koffie ge stolen. Aanvankelijk had men geen vermoe iden, wie de cladors waren.-De dieven gingen 'op, zulk een sluwe-wijze te werk, dat liet izelfs niet -'mogelijk was een spoor machtig te worden: Dagen achtereen hebben .een ipaar rechercheurè-, overal rónd gespeurd, •doch'het eek er 'op, dat hun onvermoeide arbeid niét beloond zou wórden. Maar ten !Iangéri leüte kwam men bij een kleine 'schuur in '.de'-'nqbijheid van de. fabriek, wél ke geheel .'afgesloten was.. Aan clo sporë'n'in jdë bmgëvihgvan de schuur 'was. evenwél Ite' zic'n, dat bépaalcje personen- het hoütêii ihuisje toch wel betraden en toen dé reché.r- fcheurs zeer riau'wlet'tend den grónd rond -de Schuur aan' één onderzoek onderwierpen, vonden zij tusschen. het stof twéé, gèworie koffieboon en, welke op den drempel van fle' écftüur dagen- Deze koffieboontjes. ;zi.}h _er jile oorzaak van geweest, dat thans ëériJidiè- ven'benüe van vijf personen óntihaskérd kon Worden, die zich schuldig had gemaakt 'aart diefstal van iri totaal 64 halen koffie, in- hoiirléhde prigeveer 4000 kg. De mannen, die thans zijri ingesloten en vóór het nieereh- tleel een bekentenis hebben afgelegd, heb ben de hoeveelheden echte koffie in vijf keer weggehaald. Vier van hen belastten zich met, het wegnemen, terwijl dc vijfde' op' wacht bleef staan. Dnitsch weermachtbericht Het" opperbevel van de Duitsche weer macht maakt bekend: Bij de gevechten op het eiland Kreta wer den, naar tot dusver is vastgesteld, meer dan 8.000 Britten en 4.000 Grieken gevan gen genomen. Talrijke gepantserde ge vechtswagens en stukken geschut, alsmede groote hoeveelheden munitie, kleeding en levensmiddelen werden buitgemaakt. Het luchtwapen heeft gisteren industrieele installaties in het graafschap Essex en in Zuid-Engeland gebombardeerd. Ten Noord- Oosten van de Orkaden hebben gevechts vliegtuigen in den afgeloopen nacht een "koopvaardijschip van 4.000 brt. tot zinken gebracht cn voor de Noordkust van Schot land twee groote vrachtbooten zwaar be schadigd. In den nacht van 2 op 3 Juni heb ben torpedovliegtuigen twee treffers ge plaatst op een vrij groot Britsch oorlogs schip. In den,,, afgeloopen nacht waren doel treffende aanvallen gericht op de ravitail- leeringshaven Huil. en op de haveninstalla ties aan de Engelsche Zuid- en.Oostkust. In Noord-Afrika levendige wederzijdsche activiteit van de artillerie voor Tobroek. Formaties Duitsche duikbommenwerpers en torpedovliegtuigen vielen op 2 Juni her haalde malen doelen rondom Tobroek aan en vernietigden in de haven een transport schip en plaatsten een treffer op een Brit sche luchtdoelbatterij. De vijand heeft overdag noch des nachts boven liet Duitsche rijksgebied gevlogen. In de periode van 31 Mei tot 3 juni ver loor de vijand twintig vliegtuigen. Hiervan werden er 14 in luchtgevechten, door nacht jagers en de luchtdoelartill, en twee door mijnenvegers neergeschoten, terwijl de rest op den grond werd vernield. In de zelfde periode gingen tien eigen vliegtui gen verloren. Meeningsverschil leidde tot zelfmoord Bijzonderheden over den dood van Jones. Dublin, 4 Juni (D.N.B.) Omtrent den dood van den Amerikaanschen marineat taché Jones wordt nader gemeld, dat hij te Belfast dood is gevonden aan boord van een schip, dat naar de Ver. Staten zou ver trekken. Uit het onderzoek' bleek, dat Jones zich van het leven had beroofd. Hij had een brief achtergelaten, waarin hij zijn daad mötiveért met verschillen van meening, die tusschen hém en Winant bestonden. Winant zou- op het standpunt staan, dat de Ame rikaansche werven binnen 16 maanden in staat kunnen zijn, de Britsche scheepsver- liezen op den Atlantischen Oceaan door nieuwbouw te compenseercn, indien maan delijks niet meer dan een half millioen ton tot, zinken wordt gebracht. Jones was, op grond van het,, materiaal, waarover hij krachtens zijn functie beschikte, van andere meening.- - ,r Jones Schrijft, dat Wirtarit óndanks Jo nes' waarschuwingen besloten had, zijn eigen meening'als .vertrouwelijke inlichting aan de Britsche admiraliteit door te geven, en niet de opvatting van hét Amerikaan sche ministerie van marine, dat door Jones vertegenwoordigd werd. Jones- heeft, zooals hij schrijft, dit conflict als officier van eer en plichtsbesef slechts uit den weg kunnen gaan door vrijwillig afscheid van het leven te nemen. De gebeurtenissen inBOMBAY Scherp adres der politieke orga nisaties. Sjanghai, 4 Juni (D.N.B.): Volgens een bericht uit Delhi hebben 368 verschillende politieke organisaties, econö- anische vereenigingon en talrijke aanzienlijke Indische particulieren een scherp adres ge-, 'richt tot dé provinciale regeering in.Bombay, waarin zij een diepgaand onderzoek eischen. naar het optreden Van de Britsche.politie- troepen in Bombay èh Ahmedabad,' waar de laatste weken verscheiden honderden onbe wapende Indiërs door Engelschen zijn dood- .geschotèn of gewond. De Britsche provih- repeering maakte daarop bekend, dat een dergelijk onderzoek eerst na het einde'der ongeregeldheden mogelijk is. Vervoer leverde moeilijkheden op. De gestolen koffie werd per haal naaY buiten gesleept, opgevangen door wachten de ..collega's die de balen meteen op. een' wagen laadden later zelfs op een auto cn de koffie naar de schuur vervoerdèii, waar na afloop van de geslaagde onderne ming de buit verdeeld iverd. Vooral het vervoersprobleem leverde groote moeilijk heden op, en de man, die hiervoor do ver antwoordelijkheid droeg, werd er'zeer goed voor beloond. Het is voorgekomen, dat hij vooi* het vervoer van één baal koffie van de fabriek naar de schuur, gelegen aan den Vleütenschewèg, 50 gulden kreeg, zoódat r,oen hij op één keer tien balen overbracht, vijfhonderd gulden werd uitbetaald. Was eenmaal de buit binnen, dan werd de hoe veelheid koffie broederlijk verdeeld'en naar men heeft kunnen nagaan bracht zij .den, dieven zelf ongeveer zes tot zes en een hal ve gulden per pond op. De prijs voor een pond koffie in den kettinghandel liep op tot tien gulden en meer. Van de 64 balen zijn nog 23 over De andere zijn niet meer te achterhalen. Er is echter wel een hoe veelheid geld in beslag genomen. De hoofd daders zijn de 30-jarige betonwerker T., de 38-jarige loswerkman van D., de 28-jari- ge loodgieter de B„ de 40-jarige koopman, en schillenophaler van I. en de 30-jarige monteur B. Inmiddels is ook een onderzoek ingesteld naar de tusschenpersonen, van wie er mo menteel 15 aan de politie bekend zijn. Te gen hen is proces verbaal opgemaakt, na dat zij enkele dagen in het bureau van politie hebben moeten doorbrengen. Zij zijn tlians op vrije voeten gesteld. Het politio neel onderzoek is nog niet ten einde. Ver moedelijk zullen nog enkele andere arres taties volgen. BELANGRIJKE TENTOONSTEL- LING IN DEN HAAG GEOPEND. Hedenmoi'gén Is ijl Den Haag de tentoon stelling „Voeding in dezen tijd" geopend, welke vanwege het Rijksbureau voor de voedselvoorziening in de toonzaal van het gemeentelijk gasbedrijf aan de Groenmarkt tot en met Zondag a.s. wordt gehouden. "De directeur-generaal van de voedselvoor ziening lr. Louwes, sprak een welkomst woord, waarin hij verklaarde, dat deze ten toonstelling de eerste is van een reeks, die in verscheidene plaatsen" van ons land zal worden gehouden en die geheel gewijd is aan de voeding van dezen tijd. De secretaris-generaal van het departe ment van landbouw en visscherij( dr. H. M. Hirschfeld, heeft hierna de openingsrede gehouden. Spreker legde er den nadruk op, dat ter tentoonstelling aanschouwelijk wordt voor gesteld, hoe wij, tot behoud van onze volks kracht. door een juiste samenstelling en be reiding van de maaltijden het grootste ren dement kunnen verkrijgen, zoowel van de bij de distributie ter beschikking gestelde als van de vrije voedingsmiddelen. Enkele grepen doende uit vele, dat de tentoonstelling te zien geeft, wees dr. Kirsch feld er op, dat het brood een der voornaam ste bestanddeelen onzer voeding is. Ter ex positie is groote aandacht besteed aan het. feit, dat de volwaardigheid van het brood toeneemt met den graad van uitm'aling van het graan, dat erin is verwerkt. Voorts wordt, het publiek geleerd, dat het gewenscht is,-de groenten in rauwen toe stand te cónsumeeren, vanwege haar grootere voedingswaarde en ter, voorkoming van volumevermindering, Ook wordt ter tentoonstelling de mogelijk heid getoond van vervanging van bepaalde voedingsmiddelen dopr ahdere, 'zooais b.v. vleëscli door visch, garnalen of mosselen, een probleem, waaraan te zijner tijd nog een afzonderlijke tentoonstelling zal worden ge wijd. Dr.,C. yan dep Berg, directeur-generaal van de, volksgezondheid, heeft vervolgens een rede gehouden over „voeding en volksgezond heid". De actie der volksgezondheid moet thans worden gericht op degenen; die de spijzen sa menstellen en toebereiden, de nieuwe taak is voqral sociaal-opvoedkundig. Daarom is- zij bij uitstek geschikt voor de Nederlandsche or ganisatie der volksgezondheid, die immers haar groote successen op het gebied der in fectieziekten ook grootendeels door sociaal- opvoedkundigen arbeid heeft verkregen. VERBOD LAAT GEEN LEVE RING TOE. Blijkens bekendmaking van den secretaris generaal in die bladen mogen geen bx'and- stoffen meer worden afgeleverd op.de bon nen én toewijzingen, welke aan verbruikers zijn verstrekt en vvelke dienden voor ver warming in het stoókseizoen 1940/ Desondanks komen nog vele verbruikers om aflevering te verlangen op de bonnen,, welke zij destijds tijdig bij de handelaren hebben ingediend, zooals bij voorbeeld de bonnen, 15. 16 en 17. We vestigen er. nadrukkelijk de aandacht op. dat de handelaren thans op deze bonnen niet' meer mogen afleveren. Zoowel handela ren als afnemers waren in de ver onderstelling. dat de aflevering op. deze bonnen alsnog zou kunnen plaats vinden, aangezien het pu bliek is aangeraden de bonnen voor den vervaldag bij de kolenhande laren in te léveren, ook indien op de .bonnen niet aanstonds brand stoffen konden worden afgeleverd. Nu aan den handel deze aflevering ver der is verboden, bestaat bij sommige af nemers de neiging, dit den handelaren te verwijten. De handelaren staan hier even wel voor hetzelfde feit als de afnemers, die hun bonnen reeds hebben ingeleverd, 'doch daarop nog geen brandstoffen ont vingen. omdat hun leveranciers daartoe nog niet bij- machte waren. Men dringe dan ook niet meer bij de 'handelaren aan op levering en bedenke, dat ook zij er on kundig van waren, dat een afleveringsver- bod als bovenbedoeld zou worden uitgevaar digd. Een waardevol geschenk Hoe een OudenbOsschcr duizend gulden won. Eén inwoner van Oudcnbosch is wel op heel ongewone wijze de gelukkige winnaar geworden van een prijs van ^duizend gul den uit de Winterhulp-loterij. Hij zat met een kennis in een café aldaar, toen den bezoekers Winterhulplötenwerden aange- Iiodon. De kennis kocht er twee en schonk het. andere weg aan zijn metgezel. Haastig werden de couverts geopend en de metgezel bleek toen recht te kunnen, doen gelden op duizend gulden. Zijn vreugde was natuur lijk groot öf de gelukkige winnaar zijn minder fortuinlijken weldoener een deel van den prijs heeft afgestaan, vermeldt dc his torie niet. DAAD VAN WINTERHULP. In verband met de Engelsche luchtaanval op Nederland in den nacht van 2 op 3 Ju ni, heeft de directeur-generaal der stichting Winterhulp Nederland, na zich in de mor genuren van de situatie op de hoogte te hebben gesteld, f 5.000 ter beschikking ge steld als 'eerste hulpve'rleening, ter verdee ling 'onder de getroffen gezinnen; Amsferdamsche effectenbeurs Geringe affaire. Lustelooze stemming. Iets lagere koersen Nederlandsche beleggingen kalm. OBLIGATIES STAATSLEENINGEN. VK. L.K. Nederland 1941 I 4 98-98% 98% -97 15/18 Nederland 1940 I 4 99% 96% 99% Nederland 1940 II 4 96% Idem met bel fac. 99% 99% Nederland 1938 3.3% 88-88% 88-88 3/11 Oost Indië 1937 3 909/16 90% Oost Indië 1937 A 3 88% 88% PROVINCIALE EN GEM LEENINGEN. A'dam '37 1 3% 90 's Grav. '37 I 3% 93% 93% N Holl. '38 3 853,4 N. Holl. '38 II (3%) 3 88% 90% 88% R'dam '37 1 111 3% 88 9/16 Z.-Holland 1937 3 91% 91" HYPOTHEEKBANKEN. Ned. Hyp b. Veendam 3V2 94 AANDEELEN. BANK- EN CRED.-INST. Binnenland. Koloniale Bank A I86V2 186 Ned. fnd. Handeisb. A 128 Ned. Handel Mij. c.v. A 134 134 INDUSTRIEELE ONDERNEMINGEN. Binnenland. A.K U. 129%-129% 131-133^ Centr. Suiker Mij. 196 197 Fokker g A 177 176 Lever Bros en Unilever cv.A 117-115% 115-115^ Ned. Ford 299 '281% Philips G B.V.A. 203 ex-div.-200y2 199-197 Philips pref. A. 149% 148 PETROLEUMONDERNEMINGEN. Binnenland. Kon. Petr. - 232-229% 229%-23D/a SCHEEPVAART-MAATSCHAPPIJEN. Holland Amerikalijn A lll^-llO^. 111%-110% Kon. Ned. Stoomb. Mij. nat. bez. v. A 157% 158 Kon. Pak et vaart A. 229 225 Ned. Scheepv. Unie A 170%-168% 166-164% SUIKER-ONDERNEMINGEN. H.VA. 405-399 397-400 Javasche Cultuur 241 242 N.I.S U. 250 242 TABAKSONDERNEMINGEN. .Deli Batavia Mij. 205 Deli Mij cv. A. 272 269 Senembah 217 215 RUBBER-ONDERNEMINGEN. Amsterd. Rubber 260%-255 256%-254 Deli Batavia Mij. A 206 205 WEDER PAKJES NAAR EN VAN HET GEHEELE NEUTRALE BUITENLAND, 's Gravenhage, 4 Juni. Pakjes (tot een gewicht van 1 K.G.) konden tot dusver al leen naar en van Duitschland, het protec toraat Bohemen en Moravië en Elzas Lo-, tharingen worden verzonden. Dit wordt- thans uitgebreid tot alle landen, waarmede] postverkeer mogelijk is. voor zoover deze, althans pakjes toelaten. Aangeteekendej veï-zending kan plaatsvinden, en evern, eens, in de landen waar dit is toegelaten,, expresse-bestelling. Men wende zich, alvo-, rens tot verzending over te gaan om in lichtingen to-t de postkantoren. Den trein niet gezien Beruchte onbewaakte overweg eischt slachtoffer. Op den beruchten overweg bij Raalte, waar reeds meermalen ernstige verkeers ongelukken hebben plaats gehad, is gister morgen wederom een ernstig ongeluk gé-I beurd. Een uit de richting Zwolle komende vrachtauto, eigendom van den heer Tj. Wagenaar uit Wolvega, bestuurd door deni heer J. Mulder, eveneens uit Wolvega, en; beladen met zakken kippenvoer, werd doori een pit Zwolió komenden trein gegrepen en ongeveer 200 meter meegesleurd. Do auto werd totaal vernield. Oolc hét kippenvoer ging verloren. Wonder boven wonder kwam de. chauf- .feur met den schrik vrij, doch een mede-in zittende, de heer R. de.Vries uit Stiggerda, werd zwaar gewond uit de cabine gehaald. Hij is naar het ziekenhuis te Raalte overge bracht. Men vreest voor zijn leven. De chauffeur beweerde den trein niet.'gé- zien te hebben. BRAND IN AUTOBUSSTATION. In het nieuwe station van de Drentsche onderneming te Meppel, dat in Juni van het vorige jaar in gebruik werd genomen, is- gistermorgen omstreeks 12 uur een felle, brand uitgebroken. In de revisie-werkplaats* was men bezig van een autobus olie af téi lappen, terwijl er tevens met een lasch-ap- paraat werd gewerkt. De olie vatte daardoor vlam.^waarna de autobus in brand vloog. De revisie-werkplaats en twee zich daarin bevindende autobussen brandden geheel uit. In de garage werden verscheidene autobus sen beschadigd en alle ruiten vernield, tei'* wijl een gedeelte der kantoorvertrekken wa terschade opliep. De inventaris van kanto ren, wachtlokaal en dienstwoning kon in veiligheid gebracht worden. I-Iet blusschings- en reddingswerk werd zeer bemoeilijkt door sterke rookontwikkeling. Vezekering dekt de schade.

Schager Courant | 1941 | | pagina 2