N1PPER EN PELLE 2010 gulden boete unn HeT mc9RRS Ex-keizer Wilhelm overleden Radioprogramma H6LBI1 De voormalige keizer van Duitsch- land. Wilhelm II, is gisterochtend 11 uur 30 min. in huize Doorn overleden. De laatste Duitsche Keizer. Wilhelm II. is op 27 Jan. 1859 als oudste zoon van den toenma.lig.en Prins Wilhelm en Prinses Victoria van Groöt-Brittannië, dochter van Koningin Victoria van Engeland, geboren. Volgens een oud gebruik, trad hij in 1869 met den rang van luitenant toe tot het eerste garderegiment te voet. In 1874 werd hij -leerling aan het gymnasium te Kassei en van 1877 tot 1879 wijdde hij zich aan de universiteit te Bonn aan de studie van de rechts- en staatswetenschappen. Tot 1882 diende de toenmalige prins Wilhelm bij het eerste garderegiment te voet. het laatst als kapiteit en leider eener compagnie. Op 27 Februari 1881 trad hij in het huwe lijk met prinses Augusta Victoria van Slees vvijk-Holstein-Sonderbrug-Augustenhurg. Op den negenden Maart 1888 stierf zijn (grootvader. Wilhelm I. Diens opvolger op den troon wordt de ernstig zieke kroonprins thans keizer Friedrich III. Doch reeds na honderd dagen bezweek de vader aan een ernstigen kanker en op 15 Juni 1888 besteeg kroonprins Wilhelm als Wilhelm II den troon. Verscheidene kanseliers hebben elkaar tijdens de regeering van Wilhelm II na het aftreden van Bismarck op 20 Maart 1890 opgevolgd. De volgende staatslieden heb ben het kanselierschap van het Duitsche Rijk bekleed: van 1890 t.ot 1894 generaal Ca- privi, van 1894 tot 1900 vorst Hohenlohe, van 1900 tot 1909 vorst Buelow, van 1909 tot 1907 Bethmann-Hollweg, in 1917 Michaelis en Graaf Hertling en in 1918 prins Max von Baden. In de dagen der Duitsche ineenstor ting begaf keizer Wilhelm II zich op 10 No vember 1918 naar Nederland, waar in het aldaar gelegen Amerongen op 28 November 1918 de formaliteiten van zijn troonafstand vervuld werden. Na den dood van de keizerin in 1921 trad Wilhelm II een jaar later in het huwelijk met prinses Hermine von Schoenaich-Karo- lath. Sinds zijn vertrek uit Duitschland heeft Wilhelm II oh het aan een Nederlandsche adellijke familie behoorende kasteel te Doorn gewoond, waar hij thans ook is over leden. Tijdens den wereldoorlog stond de vroe gere keizer in het middelpunt der vijan delijke propaganda, welke vooral op de be wering steunde, dat Wilhelm II de schuld droeg aan den oorlog. Daartegenover heb ben de inmiddels door de toenmaals oorlog voerende mogendheden gepubliceerde do cumenten aangetoond, dat het het streven der regeering van keizer Wilhelm geweest is ,de botsing met Engeland en met de an dere vroegere geallieerden te vermijden. Wilhelm II) zelf wérd door het uitbreken van den oorlog verrast tijdens een reis naar het Noorden. De laatste uren van ex-Keizer Wilhelm. Uit Doorn wordt aan D.N.B. gemeld: Omtrent de laatste uren van den vroege- ren Keizer wordt nog gemeld, dat na een tijdelijke verbetering tijdens het weekein de, welke een volledig herstel deed ver wachten, er Dinsdag in de late avonduren een aanmerkelijke verergering in den toe stand van Wilhelm II ontstond. Door een longenembolie ontstond een snel verval van krachten, dat het van nature sterke lichaam van den patiënt verzwakte en een diepe bewusteloosheid veroorzaakte, waar uit de vroegere keizer niet meer ontwaak te. Na de schijnbare verbetering van eenige dagen geleden, welke bij den patiënt den wensch deed opkomen, het ziekbed, te ver laten, was een reeks der naaste bloedver wanten, zooals de zoons van Wilhelm II weer uit Doorn vertrokken, zoodat zij de laatste uren niet aan het ziekbed konden doorbrengen. Toen de dood intrad waren aan bet ziekbed aanwezig de gemalin van den Keizer, prinses Hermirie,' zijn dochter, de hertogin van Brunswijk, prins Louis Ferdinand, kleinzoon, en prinses Henrietté, de gemalin van prins Franz Josef, eveneens een kleinzoon. De tijding van het overlijden van den vróegeren keizer heeft in het dorp Doorn 'groote ontroering onder de bevolking ver wekt, daar Wilhelm II veel voor de plaats gedaan heeft. 1.97. Nipper rust even uit 1. „Kom eens mee, Nipper, da zal ik je leren, hoe je in de lucht salto's kunt ma ken!" „Ik vind het een erg leuk idéé, juffrouwtje, maar ik wil toch graag eerst even wat uitrusten!" 2. „Wanneer je nog langer daar op die schoorsteen bljjft zitten, zie ik je nog eens in. een stuk wildbraad veranderen, mijn beste jon gen!" Nipper in gevaar. 1. „Hallo, mijn kleine vliege nier, je moet je maar niet langer wagen, want anders kon het nog wel eens ver keerd met je. aflopen!" 2. Nipper hoort of ziet echte niets, hij wil immers altijd het naadje van de kous weten 3. Hier is Nipper na zijn lange vliegtocht uitgeput gedaald. Hij heef er geen flauw ver moeden van, welke gevaren hem bedreigen Restauratie van den toren te Monnikendam Gedeputeerde Staten van Noordhollamd doelen aan de Provinciale Staten mede, dat B. en W. van Monnikendam zich tot hen hebben gewend met het verzoek te be vorderen. dat uit de provinciale kas een subsidie worde verleend ten behoeve van de restauratie van den toren van de groo te kerk aldaar. Deze toren is eigendom van de gemeente. De kosten van de res tauratie zijn op f 100.000 a f 120.000 ge raamd. Blijkens het ter zake door de Rijkscom missie voor de Monumentenzorg uitge brachte rapport vormt de uit het. begin der 15e eeuw dateerende toren met de kerk een van de belangrijkste en fraaiste mo numenten van Noordholland benoorden het IJ en verkeert het geheel sinds jaren in een zoo slechten toestand, dat herstel geen uitstel kan lijden en onverwijld maatre gelen dienen te worden getroffen, om ver dere instorting van de bedreigde gedeel ten te voorkomen. De secretaris-generaal van het departe ment van Opvoeding. Wetenschap en Cuj- tüurbesehreming heeft inmiddels bericht., dat van rijkswege een bijdrage van 60 pro cent der kosten tot een maximum van f 72.000 zal worden verleend. Onder deze omstandigheden stellen Ged. Staten voor een provinciale bijdrage van 20 procent der kosten tot een maximum van f 24.000 te verleenen. Twee Amsterdamsche grossiers voor prijsopdrijving van sigaren veroordeeld. Twee grossiers in tabaksproducten v. d. K. en K. te Amsterdam, verkochten in de afgeloopen maanden sigaren tegen veel te hooge prijzpn. Uit een onderzoek, dat door deskundigen van het Rijksbureau voor Ta bak en Tabaksproducten werd ingesteld bleek, dat zij bij verschillende fabrieken in het land restantpartijen inkochten, die zij eenige prijsklassen te hoog lieten ban derol leeren. Hierdoor steeg de prijs per sigaar met, gemiddeld. 5 cent. Meer dan een half rn.il- lioen sigaren werd op deze wijze verhan deld. Dc inspecteur voor de prijsbeheersching te Amsterdam stelde tegen dé beide gros siers een vervolging in en veroordeelde elk tot een geldboete van f 10.000. CHURCHILL KAN SCHERPE CRITIEK VERWACHTEN. Alle teekenen duiden erop, zoo meldt de Herald Tribune uit Londen, dat Churchill op de eerstvolgende zitting van het parle ment een scherpe kritiek over het. einde van den slag op Kreta te hooren zal krij gen. Hij zal zich geplaatst zien tegenover dé scherpste kritiek sinds het overnemen van de regeering. FRANSCH KOLONEL PLEEGT ZELFMOORD. Het. Italiaansche blad. de „Miessagero" meldt uit Beiroet, dat de naar de Engel- schen overgeloopen Fransehe kolonel Collet in Palestina zelfmoord „heeft gepleegd. ENGELSCHE LUCHTAANVALLEN OP NEDERLAND. In den vorigen nacht vlogen enkele Brit- sche vliegtuigen boven ons land. De hier en daar neergeworpen brisant- en brand bommen richtten slechts onbeteekenende schade aan. Ifaliaansch wecrmachfhericht LUCHTAANVAL OP TOBROEK. In zijn weermachtbericht. nummer 364 maakt het Italiaansche opperbevel het vol gende bekepd: In den afgeloopen nacht hebben onze vliegtuigen bommen laten vallen op vlieg velden van hét eiland Malta. In Noord-Afrika zijn opnieuw luchtaan vallen ondernomen op de basis Tobroek. Batterijen geschut en voor anker liggende schepen zijn getroffen. Een schip raakte in brand. Een ander schip is na een aanval ten oosten van Tobroek in brand geraakt. In het gebied van Solloem hebben onze jagers twee vijandelijke toestellen van het type Hurricane neergeschoten. «Een vijan delijke bommenwerper is omlaag gehaald door het afweergeschut van onze torpedo jagers. In den nacht van 3 Mei heeft de vijand een luchtaanval ondernomen op Benghazi. In Oost-Afrika blijven onze garnizoen® en onze mobile colonnes overal taai verzet bieden aan den vijand en'.overal een on vermoeide activiteit ontplooien. In het ge bied van Galla en Sidamo was activiteit van de artillerie aan beide zijden, aan de oevers van de Omo-Bottego. V oef balprogramma voor Zondag Kampioenschap van Nederland. VSV—Heracles; ADO—Be Quick. Promotie 2e klasse. Afdeeling I. EDO—KFC. Afdeeling H. EmmaCVV. Afdeeling IÏ. EmmaCVV. Afdeeling III. PEC—rGo Ahead; VitesseRigtersbleek. Afdeeling IV. Picus—Limburgia; Miranda—RBC. Afdeeling V., WVV—GRC. Promotie 3e klasse. WZQSC; De VolewyckersRapiditas; Elinckwyk—HFC. Promotie 4e klasse. DTS—at. George. 4e klasse. WatervogelsSucces. Promotie Res. 2e klasse. 't Gooi 2KFC 2; VSV 2Stormvogels 2. VRIJDAG 6 JUNI. Hilversum I. 415.5 m. 6.45 Gramofoonmuziek, 6.50 Ochtendgymnastiek. 7.00 Gramofoonmuziek. 7.45 Ochtendgymnastiek. 8.00 B.N.O.: Nieuwsberichten. 8.15 Schriftlezing en meditatie. (Voorbereid door de Christelijke Radio Stichting). 8.25 Gewijde muziek (gr.platen). 8.40 Gramofoonmuziek., 9.15 Voor de huisvrouw. 9.20 Gramofoonmuziek. 10.00 Celesta-ensemble. 10.40 Declamatie. 11.00 Omroeporkest. 12.QO Fransch Wouters en zijn orkest. 12.40 Almanak. 12.45 B.N.D.: Nieuws- en economische ba- richten. 1.00 Ramblers. I.30 Ensemble Bandi Balogh. 2.00 Nederlandsch Kamerorkest, solisten en gramofoonmuziek. 4.00 Lezen in den Bijbel (Voorbereid door het Vrijzinnig Protestantsch Kerkcomité). 4.20 Verkorte operette „Die Fledermaus". 5.15 B.N.O.: Nieuws-, economische en beurs berichten. 5.30 Voor de jeugd. 5.45 Orgelconcert. 6.45 Boekbespreking. 7.00 B.N.O.: Economische vragen van den dag, 7.15 Voor de kleuters. 7.25 Gramofoonmuziek. 7.30 Sport. 7.45 Gramofoonmuziek. 8.00 B.N.O.: Nieuwsberichten. 8.15 Spiegel van den dag. 8.30 Het kleine Omroep-Mann§jikoor. 8.50 Musiquette. 9.30 Berichten (Engelsch). 9.45 Gramofoonmuziek. 10.00—10.15 B.N.O.: Uitzending in de Engel» sche taal: Economie News from Holland. Hilversum H. 801.5 m. 6.45 Gramofoonmuziek. 6.50 Ochtendgymnastiek. 7.00 Gramofoonmuziek. 7.45 Ochtendgymnastiek. 8.00 B.N.O.: Nieuwsberichten. 8.15 Gramofoonmuziek. 10.20 Orgelconcert. II.00 Voor de kleuters. 11.20 Zang en piano. 11.45 Gramofoonmuziek. 12.00 Berichten. 12.15 Het Groot-Amusementsorkest. 12.45 B.N.O.: Nieuws- en economische ba- richten. 1.00 Gevarieerd programma. 3.00 Voor de vrouw en gramofoonmuziek. 3.45 Omroeporkest. 4.30 Voor de jeugd. 5.00 Gramofoonmuziek. 5.15 B.N.O.: Nieuws-, economische en beurs berichten. 5.30 De Snarenzangers. 6.00 Causerie: De zin onzer huidige histori sche belangstelling. (Voorbereid door da Christelijke Radio Stichting). 6.15 Melodisten en solist. 6.45 We trekken er op uit. 7.00 B.N.O.: Economische vragen van den dag. 7.15 Omroeporkest. 8.00 B.N.O.: Nieuwsberichten. 8.15 Rotterdamsch Philharmonisch orkest. 8.40 Banden met Vlaanderenland. 9.00 Het Rotterdamsch Philharmonisch or kest. 9.50 Gramofoonmuziek. 9.55 Avondwijding. 10.00 B.N.O.: Nieuwsberichten; Sluiting. Feuilleton Door Monica Hart HOOFDSTUK XXXVII. De brief van Lord Raynour luidde aldus: Ik denk, beste Philip, dat het je wel zal interesseeren, wat er zoo allemaal ge beurd is sedert je vertrek. Mijn dochter schrijft aan je zuster; zij verheugt er zich op bij jullie te komen logeeren en als je yader het goedvindt kom ik haar overmor gen bü jullie brengen. Ik zelf moet enkele dagen in Londen zijn en ga dan door naar het Noorden. Wat Helen aangaat, het is een verschrikkelijke gedachte te moeten aannemen, dat het meisje een jaar of zeven in zulk een - omgeving zou hebben doorgebracht! Ik stel mij voor dat Wilde Barbara in haar waanzin het kind gestolen heeft en meegenomen naar haar schuilplaats op het moeras. Er zijn daar genoeg verbor gen plaatsen, waar men jaren onvindbaar kan blijven. Maar het vreemde is dat Wilde Barbara zélf thans spoorloos is verdwenen en ondanks alle moeite, die ik mij gegeven heb, niet meer te vinden is. Hoe Helen heeft kunnen ontsnappet over het moeras en de herberg heeft kunnen vinden, hoe ze is bin nengekomen zonder door iemand opge merkt te zijn, hoe zij in de kamer kwam en op het Procrustes bed, blijft een raadsel. En wij kunnen niets hieromtrent uit haar'krij gen; hét schijnt alsof deze periode van haar leven uit haar geheugen weggevaagd is. Haar gezondheid is nu gelukkig goed. Zij heeft ook geleerd zich behoorlijk te kleeden, maar zij heeft het optreden van een kind van twaalf jaar en het voorkomen van een meisje van negentien of twintig. Je zult je daarvan zelf kunnen overtuigen als je vader veroorlooft dat mijn dochter Helen mee brengt. Maar nu iets over ne.t bed van Procrutes. Je zult er wel niets van in de kranten gezien hebben, maar ik stuur je hier de Lydford- sche courant, waaruit je kunt zien, hoe Marden een vreeselijken dood heeft gevon den. Op dezelfde wijze als zijn broer! Philip liet den brief zakken en staarde voor zich uit, vol schrik en verbazing. Dat onge- luksbed! mompelde hij. Toen hij wat van zijn ontsteltenis bekomen was, hervatte hij zijn lectuur. Ik zal niet trachten een verklaring te geven van wat er gebeurd is; ik zal je alleen de feiten meedeelen. Daar ik altijd den wensch koesterde, de Manor zooveel mog#- lijk in haar ouden toestandterug te bren gen, besloot r het heele ameublement, dat in de Jcamer stond te koopen. Marden was daar gaarne toe bereid, en niet alleen van die meubels, maar ook van wat hij het „door den duivel bezeten" huis noemde wilde hij zoo gauw mogelijk trachten af te komen en dan dadelijk uit Dartmoor vertrekken. Het schijnt dat zijn zaken den laatsten tijd niet best gingen en dat hij er financieel niet schitterend voor stond. Onontwikkeld en bij- geloovig als hij is, schreef hij dezen tegen spoed toe aan een duivel of een spook, die naar zijn overtuiging in de kamer huisd waar dat behekste bed stond. De man was in zulk een overspannen toestand dat ik vond dat er niets anders opzat dan de héele herberg te koopen, zooals die reilde en zeil de. Dat heb ik dan ook maar gedaan. Daar na maakte Marden toebereidselen tot zijn vertrek. Hij ging naar Exeter, vertelde hij, waar hij vrienden had en waar ook zijn laan- staande schoonzoon woonde. Hij had veel gëld verloren en moest weer heelemaal op nieuw beginnen, zei hij. Ik zag hem voor het laatst op den dag voor zijn vertrek; hij scheen vol vertrouwen op de toekomst te zijn. Er was evenwel geen toekomst meer voor hem. Hg had dien avond te veel ge dronken en was daardoor in een toestand van opwinding geraakt; hij had het over niets anders dan over den duivel, die hem aan den rand van den ondergang had ge bracht. En ten slott.e kwam er een soort dronken bravourstemming over hem en schreeuwde hij dat de duivel hem toch niet zou krijgen! Zijn dochter Suzanne zag hem naai zijn eigen kamer gaan en meende, dat hij wat rustiger was geworden. Daarom liet ze hem alleen in de overtuiging, dat hij wel spoedig zou inslapen. Ze heeft verder niets gehoord, zegt ze, geen enkel geluid-in huis... maar den volgenden morgen werd Marden dood gevonden op het Procrustes-bed, vrij wel in dezelfde houding als zijn broer! Verschrikkelijk, zuchtte Philip hartgron dig, terwijl hij den brief dichtvouwde. Wat een manier om aan je einde te komen! En dan te denken dat Helen misschien hetzelfde lot had ondergaan, als we haar niet bijtijds ont dekt hadden... HOOFDSTUK XXXVIII. Na eenig tegenstribbelen van de zijde van Dora werd besloten Greta te vragen te komen en zoolang te blijven als ze wilde. Ik zal haar alles vertellen, Mies, ver klaarde Dora; zoodra ze komt en dan moet ze zelf maar beslissen wat ze wil! Ik denk, merkte Philip rustig op, dat ze het allang weet. Ze is bijzonder bevriend met Lady Kentard en die zal er haar vermoe delijk wel over geschreven hebben. Ik denk dat ze juist dezen weg gekozen heeft om je haar vriendschap te toonen. Ze is een goed meisje; dat heb ik gemerkt, toen ik op Wendlesham was. Er was echter ook .wel wat eigenbelang bij dat Philip zoo sprak, ofschoon hij eerlijk meen de wat hij zei. Want zou hij Helen niet terug zien als Greta kwam? Het deed hem leed voor Helen's vader, die haar niet openlijk zou mo gen erkennen. Graag had Philip zijn vader en ook Harry in het geheim ingewijd in de ver houding tusschen Helen en Morley. Het ge heim behoo.rde echter niet hemalléén toe en Paul Morley had zyn verzoek daaromtrent kort en beslist afgewezen. Laat niemand de waarheid weten, be halve jij en ik. Hoe meer het weten, hoe groo- ter het risico is, dat Helen zal te weten komen dat haar vader in de gevangenis heeft ge zeten. Wat gaat u nu doen? vroeg Philip. De dag dat miss Franklyn en Helen aan komen, vertrek ik naar Londen. John heeft mij werk bezorgd bij jullie zaak, zooals je weet, en ik zal kamers huren in de buurt van jullie kantoor. En verder heb ik een groote taak te vervullen en hoewel Ruthven tot nog toe niets tegen je vader en jou ondernomen heeft, moet hij toch op een of anderen dag een poging wagen.- U verdenkt Ruthvenervan dat hij in relatie staat met slechte elementen? Voorloopig kan ik je daarover niet in lichten, was het antwoord; ik zal niet eer der spreken, voor ik mijn woorden bewijzen kan. Alleen dit wil ik je zeggen; als je een kleine twintig jaar onder dieven en misdadi gers hebt doorgebracht, weet je dingen, waar zelfs detectives van beroep versteld van zou den staan. Op een gegeven oogenblik dacht Philip in eens aan de turkooizen broche, die in de over jas was blijven zitten, welke hij dien nacht aan Morley geleend had. Het is niet zoo heel belangrijk ,zei hij, maar ak mijn eerste vermoeden juist is dat die broche aan uw vrouw behoorde, dan zou het u waarschijnlijk interesseeren. Hij vertelde in het kort, hoe hij de broche gevonden had. Heeft u de broche misschien in mijn jas gevonden Morley had er niets van gezien. Hij had de jas mee teruggebracht; ze hing op het oogen blik in zijn kamer. Hij ging naar boven en kwam na eenige oogenblikken terug met een klein uakje, dat Philip dadelijk herkende als de zakdoek, die om de broche zat. Ik begrijp nu waarom ik het niet gezien heb, vertelde Morley; het is tusschen de voe ring van je jas gegleden. Hij gaf het pakje aan Philip, die het opende en daarna broche en zakdoek aan Morley gaf. Deze onderzocht beide nauwkeurig in het licht van de electrische lamp. Daarna keek hn te leurgesteld op. Wordt vervolgd

Schager Courant | 1941 | | pagina 6