FRANKRIJK Mussolini over den oorlog Duitschland achter Frankrijk DAGBLAD VOOR HOLLAND'S NOORDERKWARTIER moet zijn nederlaag overwinnen Matsoeoka moet beslissen Politiek zoowel als moreel DE NIEUWE BOTERBONNEN Fransche front niet bezweken De Britsche opmarsch in Syrië Verduisteren 10.01 uur Hoofdredacteur: J. KEESMAN, Schagen. WOENSDAG 11 JUNI 1941. 85e Jaargang. No. 11516. Uitgave der N.V. Uitg.-Mij*. „Hollands Noorderkwartier- Schagen Radiorede van admiraal Darlan ITEUN ALLER FRANSCHEN GEVRAAGD. De plaatsvervangende minister-president van Frankrijk, admiraal Darlan, heeft giste ren in zijn radiorede onder meer het volgen de gezegd: Franse hen! In mijn vorige boodschap heb ik u gezegd, dat de maarschalk het lot van het land in handen heeft genomen op het meest critieke oogenblik van onze geschiede nis. De macht op zich te nemen onder der gelijke omstandigheden is niet de daad van een eerzuchtige, maar die van een groot patriot. Wij zullen nooit onzen chef genoeg dank kunnen brengen, onzen chef, die zijn lersoon aan Frankrijk heeft geschonken om iet te redden. Gered is het echter nog niet. Het is thans geen tijd voor onvruchtbare iiscussies en bittere critiek op de regeering. Thans slaat het uur der discipline en der Bensgezindheid. De nederlaag brengt altijd ongeluk met zich mede. Het is een Fransche traditie, de regeering verantwoordelijk te dellen voor het ongeluk van het volk. Onze ïuidige ellende moeten wij toeschrijven aan het regime, dat ms tot de nederlaag heeft 5 geleid. Het regime is verantwoordelijk, niet de regecring van den maarschalk, die als j irfgename van dezen onheilvollen toestand er naar streeft de kwalen te genezen, waar- tan geleden wordt en hun duur te bekorten. Talrijk zijn degenen, die trachten hei ver stand der natie in nevelen te hullen. Aange zien gij ongelukkig ziijt, beloven velen u al les, wat verteld wordt en alles, wat ge fluisterd wordt, zonder de moeite te ne- nen t,e overleggen. Zij aanvaarden als on weerlegbare waarheid, wat hun dagelijks wordt voorgekauwd c'.oor den geheimen of le Gaullistischen zender, die door een bui- ii enlandsche mogendheid betaald wordt. Franschen, hoedt u hiervoor en steunt de egeering in haar zware, ja zeer zware taak. )eze taak der regeering is een drievoudige: ie verbetering van den huidigen toestand >an het Fransche volk, de voorbereiding van len vrede in de mate, waarin de overwon- !ene dit kan doen, de voorbereiding van de oekomst van Frankrijk in het nieuwe ïuropa. Aangezien de wapenstilstand een door Juitschland en door ons onderteekend ver- Irag is, moeten wij, wanneer wij hem wil- en verzachten, met Duitschland onderhan- lelen. De maarschalk heeft mij belast met D^eze onderhandelingen. Hij keurt de voort- etting goed. Waarom, zegt gij, aanvaarden e Duitschers als overwinnaars onderhande- ingen? Omdat Duitschland, dat den weder- ipbouw van Europa in zijn voornemen heeft, veet, dat het dit alleen doelmatig kan doen, vanneer de verschillende Europeesche na- ies, die geroepen worden tot deelneming lan dezen wederopbouw, dit gaarne en vrij- villig doen. Duitschland beheersoht zijn over winning om ons te veroorloven onze nederlaag te overwinnen. £aten wij dus deze nederlaag weten te be- leerschen en denken aan het Frankrijk van norgen. Dat is de eerste taak van de regeering. De tweede is die der voorbereiding van len vrede. De tegenwoordige toestand is weergaloos in onze geschiedenis. Een der nogendheden, waarmede wij moeten ondér- g ïandelen, bevindt zich in oorlog met een indere mogendheid en haar operatietroepen lezetten een deel van ons gebied. De derde taak van de regeering is de voor bereiding van de toekomst van Frankrijk n n het Nieuwe Europa. Deze taak kan al- feen nuttig ter hand genomen worden, wan- ïeer de tweede taak tot een goed einde is gebracht. Wanneer wij geen eervollfin vre- 3e krijgen, wanneer Frankrijk, beroofd van talrijke departementen en belangrijke over- zeesche gebieden, zijn intrede doet in het Nieuwe Europa, verkleind en geteisterd, dan zal het zich niet weder verheffen. Franschen, hebt den moed uw nederlaag te overwinnen. Weest er van verzekerd, dat de toekomst van het land nauw is verbon den met die van Europa. Wanneer de maar schalk en 'zijn regeering u oproepen hen te volgen op den ingeslagen weg, moet gij de illusies overwinnen, of offers brengen. Put uw kracht uit de zekerheid, dat deze weg voor ons vaderland de eenige weg naar heil is. Krachtige houding van het mi nisterie van oorlog geëischt In bevoegde politieke kringen te Tokio ziet men in het staken der besprekingen tus- schen Japan en Noderlandsch-Indië niet zoozeer een teeken, dat Japan zijn pogingen opgeeft, dan wel het begin van een herzie ning der Japansche houding en mogelijk een overgang tot andere methoden. Tokio staat volgens S.P.T. voor beslis singen van groote draagwijdte en Matsoeoka zal thans moeten beslissen, welke koers moet worden gevolgd. Het doel van Japan is nog steeds van economischen aard, aldus verklaart men in deze kringen. In genoemde kringen is men voorts van oordeel, dat, de kwestie, waarom het in de eerste plaats gaat, niet zoozeer het bepalen betreft van de aan Japan te leveren hoeveel heden olie. dan wel het vaststellen van de hoeveelheden rubber en tin, die Japan jaar lijks uit Nederlandsch-Indië zal kunnen be trekken. In dit verhand wordt gewezen op het feit, dat de Vereenigde Staten als koo- pers van deze grondstoffen in Nederlandsch- Indië een voorkeurspositie wenschen in te nemen. Nederlandsch-Indië, aldus wordt betoogd, moet blijkbaar in de eerste plaats rekening houden met de wenschen van president Roo- sevelt. ofschoon de Nederlandsch-lndische regeering zeef goed beseft, dat de Japansche behoeften aan rubber en tin niet door Indo- China en Thailand alleen kunnen worden gedekt. Ten slotte wordt er op gewezen, dat de Amerikaansche leveranties van oorlogsmate- rieel aan Nederlandsch-Indië geen gunsti- gen indruk in Japan hebben gewekt. Het blad „Miako" dringt er, volgens V.P., bij de regeering op aan, dat zij haar politiek ten opzichte van de Vereenigde. Staten nog- mals onderstreept en een beslist standpunt inneemt. Het, blad verklaart., dat het onbevredigen de antwoord dat Nederlandsch-Indië op de Japansche voorstellen heeft gegeven, een ge volg is van de 'besprekingen tusschen Roose- velt en Van Kleffens. Ook de tegenstand van Tsjoenking: is volgens het blad aan Amerikaanschen invloed te wijten. Het blad beweert, dat het bijzonder van de zijde van het ministerie van oorlog en dat van marine een krachtige houding ten opzichte van Nederlandsch Indië wordt ge- eischt, met de motiveering dat, er grenzen aan Japans geduld zijn gekomen. De „Miako" is verder van meening, dat de door .de Japansche regeering sedert verleden herfst aangenomen houding, thans gewijzigd moet worden. Vernomen wordt, dat de opvatting, die on middellijke terugroeping bepleit van Ken- kitsji Josjizawa, den Japanschen vertegen woordiger te Batavia, in regeeringskringen veld wint. öjCHURCHILL wenscht Sminder critiek EU e:REDE IN HET LAGERHUIS. eIBYRIë EN KRETA BEHANDELD. e' „Geen regering kan oorlog voe- d ren als zi] voortdurend 09 de 3 handen wordt gekeken." v In de vergadering van het Engelsche La- ierhuis heeft de premier. Churchill, bij den a aanvang van het debat over de algemeene situatie gezegd, dat hij gaarne een „voorloo- verklaring" over de situatie in Syrië %>u afleggen, maar de berichten, waarop hij waren nog niet binnengekomen. Na het algemeen debat, waarbij vooral de e voormalige minister van oorlog, Hore Be- lisha, scherpe critiek oefende op de Engel sche oorlogspolitiek en strategie, legde Chur- chili een uitvoerige verklaring af, waarin hij "volgens den Britschen berichtendienst o.a. fepetoogde. dat de regeering er naar streeft zonder ophouden oorlogsmateriaal naar het ïriidden Oosten te zenden en daar vooral een sterk luchtwapen te brengen. Overigens kon hij geen uitvoerige mededeelingen doen. daar dtde vijand anders belangrijke aanwijzingen hjzou kriigen. Nopens de critiek op den uitslag van de Bevechten" op en'om Kreta verklaarde Chur- ül chili, dat generaal Wavell en anderen van 11 meening waren geweest, dat Engeland voor- ij! uitzichten op de overwinning gunstig waren, maar misschien zal de affaire Kreta ten Blotte nog niet zoo nadeelig voor Engeland afloopen. In dit verband erkende de Brit- sche premier, dat de Duitsche valscherm- troepen geen Nieuw Zeelandsche uniformen hebben gedragen. Dit was een „misver stand." Churchill vond het betreurenswaar dig, dat de Australische en Nieuw- Zeelandsche troepen op Kreta zulke zware lasten hadden moeten dra gen. De.Britsche verliezen op Kreta bedroegen volgens hem 15.000 doo- den, gewonden en vermisten, waar bij de Grieken en Kretenzers niet meegerekend zijn. Het bevel aan de R.A.F. tot vertrek van Kreta was vol gens bewering van Churchill een gevolg van het besluit van den be velhebber van het luchtwapen in het midden oosten, nadat de opperbevel hebber op Kreta, generaal Freyberg, dit had voorgesteld. De premier behandelde vervolgens den in val in Syrië. Hij beweerde dat Engeland geen territoriale bedoelingen heeft. De militaire si tuatie in Syrië qualificeerde hij als „goed" en de opmarsch naar Syrië was, naar hij be weerde, doelloos geweest, als niet tevoren de verdediging van Egypte gewaarborgd was. Den critici van de politiek der regeering hield Churchill voor, dat geen regeering oorlog kan voeren, als men haar doorloopend op de handen kijkt en zij kan verwachten een dolkstoot in den rug te krijgen. De vraag, of en in welke mate Duitsch land de Franschen in Syrië zal steunen vormt aldus S.P.T. het voorwerp van vele gissingen in Berlijnsche journalistieke krin gen, maar van bevoegde zijde konden hier over geen inlichtingen worden gegeven. „Frankrijk heeft bij de bepalingen van den wapenstilstand het recht gehouden zijn koloniale bezittingen te verdedigen en het beschikt over de middelen om zich van de zen heiligen plicht te kwijten," zoo zegt men van bevoegde zijde. Men wijst op de Fransche successen, die weliswaar niet overweldigend zijn, maar die toch bewijzen, dat de Franschen zich kunnen veroorlooven een zeker verzet te bieden. Men weet, dat het leger in Frank rijk door de wapenstilstandsvoorwaarden beperkt is tot 100.000 man, maar hoeveel Fransche troepen zich in Syrië bevinden kan men hier niet mededeelen. Al staat Duitschland politiek en moreel aan de zijde van Franrijk in het geval-Syrië, is het niet onwaarschynlijk, dat, voorloopig althans, de berichten uit dat land er, voor Frankrijk niet rooskleurig zullen uitzien. De secretaris-generaal van het departe ment van landbouw 0en visscherij maakt be kend, dat de volgende bonnen van de boter en vetkaart zijn aangewezen voor het koo- pen van het daarbij vermelde rantsoen bo ter. Bon „19" en „20" van de boterkaart, gel dig van 12 Juni t.m. 29 Juni as. geeft recht op het koopen van 250 gram boter per bon. Bon „19" en „20" van de vetkaart, geldig van 12 Juni t.m. 29 Juni a.s. geeft recht op het koppen van 250 gram boter per bon met 15 cent reductie per 250 gram. Geen talrijke deserteurs. In tegenstelling tot alle in het buitenland door Engelsche propaganda verspreide be weringen verklaart men in militaire kringen te Vichy, dat de Fransche verdedigingslinie in Syrië en den Libanon op geen enkel punt is bezweken en dat het front tegenover alle aanvallen heeft stand gehouden. In dezelfde kringen spreekt men ook het van Engelsche zijde verspreide onjuiste be richt tegen, volgens hetwelk Duitsche val schermjagers in Syrië zouden zijn aangeko men. Bovendien ontkentV ichy dat onder de Fransche strijdkrachten in Syrië talrijke ge vallen van desertie voorkomen en dat een groot aantal soldaten naar de Engelschen zouden zijn overgeloopen. In den strijd tuschen bloed en goud zal bet bloed overwinnen Amerika kan de door Engeland verloren posities niet vervangen ROME, 10 Juni (D.N.B.). D« Duce heeft heden ter gelegenheid van het feit, dat het een jaar geleden is sedert Italië ging deelnemen aan den oorlog, een redevoering uitge sproken, Waarin hij dezen verjaar dag een denkwaardigen en plech- tigen dag noemde. In zijn rede gaf de Duce een in bijzonderheden af dalend rapport in de zitting van de fascistische en corporatieve kamer over de phasen van den oorlog, die zich van af Februari heeft afge speeld aan het Albaneesche front en aan de fronten in Afrika. De Duce verklaarde, dat met het oog op de gepubliceerde documenten geen twijfel kan bestaan, dat tusschen tlalië en Grieken land tot een afrekening moest komen. Se dert Augustus 1940, zoo zeide hij, had ik de bewijzen, dat Griekenland niet eens meer den schijn van de neutraliteit handhaafde. Na eenige weken betrekkelijke rust spitste zich in October de situatie opnieuw toe. Ik overtuigde mij er van, dat Griekenland in derdaad een sleutelpositie van Engeland in het centrale oosten van de Middelland- sche zee vormde en dat ook Zuid-Slavië een uiterst ondubbelzinnige houding aannam. De Zuid-SlavischGrieksche situatie be hoefde een opheldering, ten einde gevaar lijke verrassingen te vermijden. De feiten hebben volkomen bewezen, dat mijn opvat ting juist was. Daarom werd op 15 October met algemeene stemmen besloten iedere vertraging onmogelijk te maken en aan het einde van de maand te velde te trekken. Nadat Mussolini het bekende verloop van den veldtocht had behandeld, waarbij hij op merkte, dat de Grieken dapper hebben ge vochten, zeide hij, dat de uitschakeling van Engeland een diepgaande wijziging van de politieke kaart in dit deel van Europa heeft doen ontstaan. Deze veranderingen zullen een gunstig effect hebben wanneer allen maat weten te houden. Mussolini ging kort in op de gebiedsver- anderingen der verschillende Balkanstatten en de daaraan grenzende staten, waarbij hij in bijzonder wees op de schepping van MANDAAT 5VRIE turksche ruk MAROIH DjCQIZET^^r LATAKIA ALAWITIË) rOAWSCM GOEVERNtMEN r LlBAWON REPUBLIEK ONDER FRANKR'jK KAART VAN PELT Op de kaart zijn met zwarte pijltjes aan gegeven de opmarschrichtingen der Britten in Syrië. Een afdeeling beweegt zich in de richting van den Dzjebei Droes; of wel Druzen-ge- bied, een tweede afdeeling trekt van uit Noord Palestina de republiek Libanon bin nen; volgens nagekomen berichten is ook een derde afdeeling Britten de grens bij Dera overgetrokken op weg naar Damas- cus. De kaart geeft een algemeen oyprzicht van het Fransche mandaat Syrië. Vanavond gaat de verduistering in om en duurt tot morgenochtend 5.18 uur Kroatië. Wij hadden, zoo zeide de Duce, on ze grenzen van Fiume tot aan de Albanee- sche bergen kunnen vooruitschuiven. Dat zou echter een fout zijn geweest, aangezien de geschiedenis getoond heeft, dat de inlijving van al te groote minderheden een zware be lasting beteekent. Onder stormachtigen bijval van de Kamer verklaarde de Duce dat Griekenland behoort tot het Italiaansche leefgebied. AFRIKA. Ten aanzien van de gevechten In Oost-Afrika zeide Mussolini, dat hij niet wist, wanneer een hoe Italië zijn Oost-Afrikaansch gebied zou her overen, maar reeds thans kon hij ca tegorisch verklaren, dat Italië dit door de Italianen gecultiveerde en met zijn bloed gedrenkte land zou heroveren. De gevallenen zouden niet ongewroken blijven. (Stormachtige bijval.) Voortgaande ging Mussolini in op de door Duitsche pantsertroepen tezamen met Italiaansche formaties uitgevoerde herovq* ring van Cyrenaica. Zijn uiteenzettingen werden steeds weer door stormen van bij val onderbroken. De verovering van Kreta noemde de Duce het winnen van een belangrijk steunpunt voor de operaties van het luchtwapen in de Middellandsche Zee, hetgeen de definitieve verdrijving van de Engelschen uit het Oos ten van de Middellandsche Zee en daarme de de beëindiging van het conflict essenti eel zal vergemakkelijken. Bij het hierop volgende overzicht over de betrekkingen van Italië met de met Italië verbonden en bevriende mogendheden liet de Duce onder langdurig gejubel van de Kamer het licht vallen op de nauwe kame raadschappelijke samenwerking tusschen Duitschland en Italië. De stemmen, zoo verklaarde Musoslini, die speculeerden op oneenigheden tusschen de spilmogendheden, zijn thans tot zwijgen gebracht Beide volken voeren tjians één enkelen oorlog en zullen ook na den oor log kameraadschappelijk verder samen op- marcheeren. Ten aanzien van Japan wees de Duce op. de door den minister van buitenlandsche zaken, Matsoeoka, afgelegde verklaring, dat Japan bij een aanval der Vereenigde Staten op de spil nie t onverschillig zou toezien, vooral, naar Mussolini zeide, daar Japan precies weet dat ook zijn lot op het spel staat. Met betrekking tot Spanje zeide Musso lini: Spanje kan er niet van afzien deze unieke gelegenheid aan te grijpen om het onrecht, dat vroeger jegens Spanje is gepleegd, weer goed te maken. Toch moet Spanje in volle dige vrijheid zijn beslissing nemen. Italië zal nooit druk uitoefenen op Spanje. Het falangistische Spanje weet, waar zijn vij anden en waar zijn beproefde vrienden staan. Omtrent de betrekkingen van Italië met Turkije zeide Mussolini, dat Italië de voor anderhalf jaar begonnen politiek van over eenstemming en samenwerking met Tur kije ook thans nog als actueel beschouwt. Amerika. Overgaande tot de Vereenigde Sta ten van Amerika verklaarde de Duce, dat een formeels oorlogsver klaring der regeering van Washing ton geenszins invloed zou uitoefe nen op den tegenwoordigen toe stand, aangezien de Vereenigde Sta ten. zij het ook niet de jure, dan toch de facto reeds in oorlog zijn. Ook een volledige interventie der Vereenigde Staten zou thans te laat komen en Groot-Brittannië de over winning niet meer kunnen verzeke ren, maar hoogstens een verlen ging van den oorlog en een uitbrei ding van de oorlogstooneelen be- teekehen. In geval van oorlog zouden de Vereenig de Staten in zoodanige mate totalitair ge vormd worden, "ais dit in Europa noch door het fascisme, noch door het nationaal-socia- lisme is geschied. Woordelijk verklaarde Mussolini: Wan neer men Sulla als het type van den klas sieken dictator beschouwt, is Sulla tegen over Roosevelt slechts een bescheiden dilet tant. Aan het slot van zijn redevoering wees de Duce onder stormachtigen bijval op de in wendige aaneengeslotenheid en hechtheid van het Italiaansche volk en verklaarde: „Engeland kan deren oorlog niet winnen, omdat het allé posities in Europa heeft verloren, die door de Vereenigde Staten niet kunnen worden vervangen. In dezen strijd tusschen het goud en het bloed zal het bloed overwinnen." In aansluiting aan de Kamerzitting heeft een honderduizendkoppige menigte op de Piazza Venezia den Duce weer orkaanachti ge ovaties gebracht.

Schager Courant | 1941 | | pagina 1