N1PPER EN PELLE HeLen uon Hei moeRRS Gevaar voor bosch- en heidebrand Huurprijsverhooging streng verboden Het persoonsbewijs Radioprogramma Dnifsch weermacbthericht Britschc aanval bij Tobroek afgeslagen Het opperbevel van de Duitsche weermacht maakt bekend: Het luchtwapen heeft aan de Britsche Zuidkust en in den Atlantischen Oceaan twee vrachtbooten met 10.000 brt. ili totaal tot pinken gébracht. Twee andere koopvaar dijschepen werden op den Atlantischen Oceaan en ter hoogte van Portland zoo zwaar beschadigd, dat aangenomen kan worden dat zij verloren zijn gegaan. In het Kristol kanaal kreeg een gewapend vij andelijk tankschip een bomvol treffer. In Noord-Afrika, werden vijandelijke stoottroepen voor de Duitsch-Italiaansche stellingen bij Tobroek afgeslagen. Forma ties van het Duitsche en Italiaansche lucht wapen bombardeerden Britsche luchtdoel batterijen en verdedigingsinstallaties bij Tobroek en Mersa Malroeh, In luchtgevechten boven het Kanaal en Noord-Afrika, alsmede bij pogingen om de bezette gebieden te naderen verloor de vij and tien vliegtuigen. Hiervan werden ér door jagers zeven en door de luchtdoelartil lerie een neergeschoten. Patrouillevaartui gen schoten op de Noordzee twee Britsche gevechtsvliegtuigen neer. Hierdoor heeft deze flottielje patrouillevaartuigen in drie dagen vier Britsche gevechtsvliegtuigen neergeschoten. Overdag noch des nachts werden door den vijand boven het Duitsche rijksgebied gevechtshandelingen verricht. Bij de oorlogvoering tegen de Britsche ra- vitailleeringsscheepvaart hebben.de vlieger formaties van generaloberst Stumpff bij zóndere successen behaald. In de week van 1 tot 7 Juni hebben zij elf schepen met een .gezamenlijken inhoud van 80.000 brt. tot zinken gebracht en 15 andere schepen zwaar beschadigd. Hierdoor hebben deze formaties sedert 1 Februari 1941 in. totaal 33 koopvaardijschepen met een totalen in houd van 208.000 brt., vernietigd en 86 sche pen beschadigd. Italiaansch weermachthcricht Italiaansche duikboofen opereeren op den Atlantischen Oceaan Het 370ste communiqué van het Italiaan sche hoofdkwartier luidt: „In het centrale bekken der Middelland- sche zee, ten zuidwesten van .Malta, hebben onze vliegtuigen eèn gevecht met vijandelij ke jagers gevoerd: een vijandelijke jager werd neergeschoten. Een onzer toestellen is niet op zijn basis teruggekeerd. Aan het front van Tobroek in Noord-Afri ka zijn weinig beteekenendc uitvalspogin- gen van den vijand snel verijdeld. Onze ar tillerie heeft met zichtbaar resultaat batte rijen en munitievoorraden in de vesting ge- bombardeerd. Italiaansche en Duitsche luchtformaties hebben aanvallen gedaan op lucht,afweerbattcrijcn en verdedigingswer ken bij Tobroek en Mersa' Matroeh. Te To broek werd schade aangericht en braken branden uit. Twee vijandelijke vliegtuigen van het type Hurricane zijn door Duitsche jagers neergeschoten In den nacht van 8 op 9 Juni heeft de vijand nieuwe luchtaanval len op Tripolis en Benghazi gedaan. In het gebied van Galla en Sidamoin Öost-Afrika wordt nog steeds heftig gevoch ten. De bewegingen der Italiaansche "en Engelsche colonnes duren, gehinderd door slecht weer, voort. In de streek van Gondar heeft de vijand het fort van Dbra' Tabor met bommen èn machinegeweervuur be stookt en de bezetting opnieuw gesommeerd, tot overgave, die werd -geweigerd. Op den Atlantischen Decaan hebben Ita liaansche duikbooten een belangrijk vij andelijk convooi aangevallen en negen stooihschepen met een gezamenlijken in houd van 63.000 ton tot zinken gebracht. KINDERLIJKJE GEVONDEN. In een boschje gelegen aan den weg naar Rhijnaywen" .onder de gemeente de Bilt, is gisteravond het,, lijkje gevonden van een pasgeboren kind van het vrouwelijk ge slacht. Het lijkje, dat sporen van geweld pleging aan den hals vertoonde, was ge wikkeld in stukken van een kunstzijden on derjurk, waaromheen men kranten had ge daan. Ieder, die inlichtingen kan verschaf fen, die mogelijk tot opsporing van de schut dige leiden, wordt verzocht izich te. wenden tot den inspecteur van politie te De Bilt. Voorzichtig bij het schoonma ken van den gasgenerator. Voor het goed functioneqren van den gasgenerator, is het, aldus de A.N.W.B., noodzakelijk, dat zoo nu en dan de" asch- ruimte wordt gereinigd. tengevolge hiervan treft men dikwijls langs den weg stilstaande motorrijtuigen aan, voorzien van gasgeneratoren, waarvan de bestuurder bezig is de verbrande brand stof te verwijderen, welke dan op den weg wordt gedeponeerd. Bij eenigen wind vliegen daarbij vaak vonken door de lucht, hetgeen in onbewoon de oorden in het polderland in den regel geen gevaar zal opleveren, behalve dat het wegdek; indien het uit bitumineuze stoffen is samengesteld, door verbranding kan worden beschadigd. Op de wegen, welke in bosch- en. heide streken zijn gelègen, zijn de- wegvliegende vonken echter een ernstig gevaar voor bosch- en heidebrand. Om deze redenen meent de A. N. W. B. hierop de bijzondere aandacht te moeten vestigen van de bestuurders van genoemde motorrijtuigen en hun in overweging te geven bij het schoonmaken de grootst mo gelijke voorzichtigheid te betrachten. Ook voor landhuisjes en gemeu bileerde huizen. Velen, die in andere jaren hun vacantie doorbrachten in het buitenland of die kam peerden, zullen dezen zomer landhuisjes willen huren of eenvoudig gemeubileerde buitenverblijven. Er bestaat inderdaad voor dergelijke vacantiemogelijkheden een groo- te belangstelling, die er in sommige ge vallen toe heeft geleid, dat verhuurders van buitenhuisjes den huurprijs gingen verhoo- gep. De gemachtigde voor de prijzen vestigt er de aandacht op, dat het huurprijsbesluit de verhooging van huren boven jhet peil vati 9 Mei 1940 uitdrukkelijk verbiedt. Dit besluit is ook van toepassing op ge meubileerde huizen of gedeelten daarvan. Elke verhooging van den huurprijs is dus strafbaar en de gemachtigde voor de prij zen zal niet aarzelen in te grijpen, wanneer men zich niet aan de bepalingen houdt. Het is immers in s?een enkel opzicht aanvaard baar, dat door de verhooging van huurprij zen minder kapitaalkrachtigen niet in dei gelegenheid zouden zijn dezen zomer eeni gen tijd buiten te verblijven. Klachten kunnen worden ingediend bij de plaatselijke politie 'en bij de inspecteurs voor de prijsbeheersching. Een waarschuwing. In aansluiting op het bericht, dat men hét Persoonsbewijs pas met ingang van 1 Ja nuari 1942 bij zich behoeft te hebben, is bij het publiek bet misverstand ontstaan, dat men nu ook het tot dusverre geldende iden titeitsbewijs niet bij zich behoeft te dragen» De politie vestigt er echter de aandacht op, dat nog steeds van kracht is de Verai'- dening van 6 September 1940 no. 132 van den secretaris-generaal van het departe ment van binncnlandsche zaken, waarbij, iederen Nederlanders de verplichting is op gelegd, om Tot aan het tijdstip van invoe ring in het bezette Nederlandsche gebied van éénvormige identiteitskaarten, liet hem van overheidswege uitgereikte identi teitsbewijs, voorzien van foto, ten alle tlij- de bij zich te hebben, terwijl het in strijjd handelen met dit voorschrift strafbaar blijft.. De aanvallen op Engeland Tijdens de aanvallen, die Duitsche ge vechtsvliegtuigen overdag op het Britsahe eiland hébben gedaan, hebben, naar het D. N.B. van" bevoegde zijde verneemt, Britsche jagers getracht de Duitsche bommenwerpers af te weren. De superieure Duitsche (be scherming- van jachtvliegtuigen joeg de vijandelijke jagers in hevige luchtgevechten .boven het Kanaal uiteen, zood-at de Duit sche bommenwerpers ongestoord hun doe len konden bereiken en doeltreffend met hommen bestookten. Het' Britsche ministerie van luchtvaart bevestigt het verlies van verscheidene Britsche vliegtuigen, die in luchtgevechten door Duitsche jagers werden neergeschoten. DE OPLEIDING VAN BRITSCHE VLIEGERS. Uit Toronto zijn, te Atlanta in Georgie 550 Britsche cadetten aangekomen, aldus meldt Associated Press. Op Amerikaansche lucht- vaartscholen in zes.Zuidelijke staten zullen zij een opleiding van dertig weken voor den dienst bij d'e Britsche luchtmacht krijgen. UcMal Programma voor Zondag Kampioenschap van Nederland P.S.V.—V.S.V.; Be Quick—A.D.O. Promotie 2e klasse. Afd. L Z.F.C.—K.F.C. Afd. n. OvermaasC.V.V. Afd. m. Rigtersbleek—P.E.C.; Go Ahead—Vitesse. Afd. IV. Standaard—Miranda; R.B.C.Picus. Afd. V. L.S.C.W.V.V. Promotie 3e klasse. SantpoortV.V.Z.; H.F.C.Rapiditas en Elinckwijkde Volewijckers. DONDERDAG 12 JUNI 1941. Hilversum I. 415 m. 6.45 Gramofoonmuziek. 6.50 Ochtendgymnastiek. 7.00 Gramofoonmuziek. 7.45 Ochtendgymnastiek. 8.00 BNO: Nieuwsberichten. 8.15 Dagopening (voorbereid door het Vrijz. Prot. Kerkcomité). 8.25 Gramofoonmuziek. (9.159.25 Voor de vrouw). 10.00 Gramofoonmuziek. (11.0011.20 Voor de huisvrouw). 12.00 Frans Wouters en zijn orkest. 12.40 Almanak. 12.45 BNO: Nieuws- en economische ber. 1.00 Het musette-orkest „Les Gars de Pa en gramofoonmuziek. I.30 Ensemble Bandi Balogh. 2.00 De Arnhemsche orkestvereeniging. 3.00 Voor de vrouw. 3.20 Zang met pianobegeleiding en grai foonmuziek. 4,00 Gramofoonmuziek. 4.30 „De Goldberg-variaties van Joh. Bach", causerie met gramofoonplaten. 5.15 BNO: Nieuws-, economische en beui 5.30 Het ensemble Erica Helen. 6.00 Gramofoonmuziek. 6.15 „Het platteland en de jeugd van i daég, dialoog. 6.30 Het orkest Eloward. 7.00 BNO: Vragen van den dag. 7.15 Grafhofoonmuziek. 7.45 Cyclus „Sport en lichamelijke opvoedii 8.00 BNO: Nieuwsberichten. 8.15 Het Omroepsymphonie-orkest en sol (ca. 8.50 Interview over Hans Pfitzner) 9.30 Berichten (Engelsch). 9.45 Gramofoonmuziek. 10.0010.15 BNO: Engelsche ultzendl „National features of the Netherlands", Hilversum H. 301.5 m. 6.45 Gramofoonmuziek. 6.50 Ochtendgymnastiek. 7.00 Gramofoonmuziek. 7.45 Ochtendgymnastiek. 8:00 BNO: Nieuwsberichten. 8.15 Gramofoonmuziek. 10.00 Morgendienst (voorbereid door Christ. Radio-Stichting). 10.20 Pianovoordracht. j 10.40 Declamatie. II.00 Ensemble Jack der Kinderen, solist] gramofoonmuziek. 12.00 Berichten. 13.15 Munodi-ensemble. 12.45 BNO: Nieuws- en economische ber.» 1.00 De Ramblers. 1.30 Gramofoonmuziek. 2.00 Celesta-ensemble en gramofoonmuzli 3.00 Gramofoonmuziek. 3.30 Schrammelkwartet en soliste. 3.30 Vreugdestonden aan ziekensponden. 4.00 Orgelspel en zang: 4.30 Voor de jeugd. 5.00 Christ. lectuur (voorbereid door Christ. Radio-Stichtingj. 5.15 BNO: Nieuws- economische en beuri 5.30 Gramofoonmuziek. (In de pauze: Boekbespreking). 6.45 Reportage. 7.00 BNO: Persoverzicht voor binnen hui t'enland. 7.15 Gramofoonmuziek (7.307.45 „Ik er zelf bij", causerie). 8.00 BNO: Nieuwsberichten. 8.15 Spiegel, van den dag. 8,30 Concert voor leden van de Duiti Weermacht. 9.40 Voor den boer. 9.55 Gramofoonmuziek. 10.00 BNO: Nieuwsberichten; sluiting. 205. De rollen zyn omgekeerd. 1. Wawhoo's sprong over de afgrond is niet gelukt en hij stort in de diepte. 2. Gelukkig heeft Nippér zijn vleugelpakje nog aan en met de snelheid van een valk duikt hg Wawhoo achterna. 3. Het is Nipper mogen geluk ken de val van Wawhoo te breken. Hier gaat Nipper met de zware laste op zijn schouders. 206. Een voetbad... 1. „Het is wel jammer, Wéw- ftoo, dat bij mijn costuum ook niet iets behoort, waarop we kunnen blijven drijven. Dan -kregen we tenminste geen natte voeten!" 2. „Kon je maar spreken, Waw hoo, en me zeggen, waar je denkt, dat dit vochtige pad heengaat!" Feuilleton Door Mouica Hart 31 Haar oogen schitterden, toen het licht van de maan erin.viel. Er komen vaak mensehén raad bij mij vragen, maar ik wil je vertrouwen natuurlijk niet afdwingen. Philip voelde zich in een fataal parket. Zijn grootste fout was zijn gebrek aan zelfvertrou wen, zijn niet-durven-afgaan op eigen oordeel. Hg wilde Greta nu" graag in vertrouwen nemen; aan den anderen kant echter was hij gebonden door de belofte aan Morley. Maar hij was verbijsterd door het dreigend gevaar, dat hij Helen zou verliezen. Zijn hersens werk ten niet meer helder. Waarom zou hij per slot van rekening niet spreken Was Greta niet een betrouwbare vriendin? Had ze niet dik-^ wij Is met sympathie gesproken over Tarrant, den laatste van zijn geslacht, die den dood op het moeras had gevonden en toonde ze...-zon der'het te weten, geen liefde voor zijn doch ter? Greta stoorde zijn overpeinzingen. Ik moet Helen Over een paar dagen mee naar de stad nemen om Fletcher te ontmoeten, zei ze. Dit deed Philip 'tot een besluit komen. Hij keek om zich heen, alsof hij er zich van wilde vergewissen dat er niemagd in de buurt was. De kleur op zijn gelaat werd dieper, hoewel het onzichtbaar was in de duisternis. Luister eens, Greta;, ik zal je een grööt geheim vertellen, maar het moet absoluut on der ons beiden blijven! Wil je me dat beloven? Ik hoef het je eigenlijk niet te vragen, maar het is een geheim, waarbij het leven van een ander op spel staat. Ik beloof het je, Philip. Ze had haar arm door den zgrie gestoken en hij kon zich. niet onttrekken aan de sfeer van vertrouwelijkheid. En zoo vertelde hij haar alles van Paul Morley, zonder éénige terug houding en zonder één detail over te slaan. Maar terwijl' hij sprak voelde hij dat hij, al handelde hij ook om bestwil, zijn vriend ver ried... HOOFDSTUK XLIV. Maar Greta's houding gaf Philip zijn zelf vertrouwen terug. Er was een oogenblik dat hij meende, dat tranen in haar oogen ston den; dat' was, toen hij haar vertelde hoe Tar rant ontdekt had wat voor leven zijn vrouw en zg'n dochter geleid hadden. 'Je begrijpt, eindigde Philip, hoe hij nu lijdt. Hij weet dat zijn dochter hier is en hij is gevlucht voor haar. Hij is bang, dat zij ooit te weten zal komen dat -hij in de gevangenis heeft gezeten. Vind je het niet tragisch? Ik heb vreeselijk medelijden met hem, zei ze. Ik dank je. Ik heb tóch-goed gedaan, ge loof ik, door je dit te vertellen. Dat heb jè zéker! De zaak is wat we nu verder moeten doen Jij houdt van Helen en je wilt niet dat ze naar Australië gaat. Haar eigen vader zou, als het mogelijk was, haar natuurlijk ook liever hier houden. Is het nooit eerder, bg hem of bij jou opgekomen, dat hij haar zou kunnen opeischen als Paul Morley, inplaats van als Spencer Tarrant? Zij is niet bij de Fletchers gebracht door haar vader, maar door familie van haar moeder. Zij hiel den den naarn yan den vader geheim. In ieder geval zou ik niet denken, dat Fletcher ontoe gankelijk zou zijn voor een verstandige rede- neering, vergezeld van een flink bedrag. Zij zullen dan wel naar Australië willen gaan zon der hun aangenomen dochter. Philip fronste nadenkend de wei-kbrauwen. Deze redeneering was juist. Maar je vader?, opperde hij; zal hij het niet vreemd vinden Zal-hg niet aandrin gen op een onderzoek naar de rechtmatigheid van Morley's aanspraken De Fletchers mogen al gemakkelijk te overtuigen zijn; hij zal de zaak meer critisch bekijken. Ik zou je voorstellen zelf mijn vader te gaan opzoeken, verklaarde Greta. Ga mor gen. Spreek vooraf met Morley. Vertel hem dat de Fletchers Helen willen meenemen. Over tuig hem van de mogelijkheid van mijn voort stel. maar stel het als je eigen idee voor. Ga dan naar Lord Raynour en vertel hem, dat Helen's vader gevonden is; zet hem uiteen, dat het door familie-omstandigheden waar jg van op de hoogte bent, voor dien vader/onmogelijk is, een bewijs te leveren van zijn rechten, 'maar dat jij ervoor instaat dat zijn aanspraken rechtmatig zijn. Mijn vader zal je op je woord gelooven; hij heeft een hoogen dunk van je. Als je' hem overtuigd hebt, gaat de rest ge makkelijk. Hij'zal je met zijn invloed helpen en ongetwijfeld zal hij Fletcher ertoe brengen te doen wat hij vgrlangt. Zoo zal Morley zijn dochter krijgen en de uitverkorene van je hart zal in je omgeving blijven. Zij hield even op, buiten adem. Wat zeg je van mijn talent als diplo maat?, vroeg ze uitbündig. Ik bewonder je... werkelijk, ik bewón der je, betuigde hilip en hij -meende wat hg zei. Maar geloof je werkelgk, dat Lord Raynour mij zal willen helpen Als dat zoo is ga ik morgen naar hem toe tenminste als Morley er mee accoord gaat, waaraan ik niet twijfel. v Je moet het een beetje diplomatiek aan leggen, meende Greta. Dat lukt je best, Philip. Vergeet niet dat je bij iemand aan klopt, die al bij voorbaat bereid is je een ple zier te doen. Ik weet, het niet, zei .Philip met een hul- pelooze. beweging; ik ber. zoo onhandig in die dingen! Zal ik je vadervertellen dat ik van Helen -houd? Er kwam een scherpe klank in haar stem. Natuurlijk! Vertel hem dat in de eerste plaats. Het zal voor hem een aanleiding te meer zijn je te helpen. Goed, ik zal het doen. En ik ben blij, Greta, dat ik /ertrouwen in je gesteld heb. Vrouwenhersens zijn af en toe wel "bruik baar, antwoordde ze vluchtig. En ik hoop, dat je spoedig aan Helen net zooveel zult heb ben! (De bedoeling van deze opmerking ont ging hem). Zouden we nu' maar niet naar binnen gaan? Dora zal niet begrgpen waar we zoolang over gepraat hebben. Langzaam liepen zij raar huis terug. Dora en Helen zaten aan een handwerkje. Dora keek met spanning op, toen haar broer en haar vriendin binnenkwamen. Maar Greta lachte en was heel kalm, zoodat Dora over tuigd werd dat Philip geen flater gemaakt had. Ik' zal op je wachten, Philip; ik wilde even iets met je bespreken, zei John Ark- wright en hij stond met een zucht van verl 0 ting uit zijn stoel op. Hij had een brief iiie hand, die blijkbaar met de avondpost geko i was. Het is iets van zakelijken aard, de dames niet erg interessant. Maar dat is niet waar, hernam hij, I hij de deur achter zijn zoon gesloten had Het is een brief van den Parijschen detecl Philip. Kom in mijn kamer, dan zullen wi zaak bespreken. .John Arkwright ging bij den schoors staan en reikte zijn zoon den brief toe. -Die schavuit van een Paillon!, viel uit, die schelm! De hemel weet in w moeilijkheden hij ons verwikkeld heeft, heeft al zijn schelmerijen uitgehaald in qualiteit van agent van Arkwright en z Maar léés zelf! Philip las. Het was een gedetailleerd port. Afgescheiden van zijn financ'ieele antwoordêlijkheid tegenover de' firma, Paillon op groote schaal ten eigen bate werkt en den firmanaam in elk opzicht bruikt. Maar dat was het ergste nog niet. groote möeite en na langdurige nasporii was de politie erin geslaagd, den bedriege vinden in een villa, welke hij onder een schen. naam gehuurd had aan den buitem van Parijs en waar hij een geheiriie scl plaats had gevonden voor zichzelf en vrouw en dochter. Zijn vrouw was thuis; dochter was, naar aan de politie werd me deeld, in het buitenland. Paillon zelf was het kantje af ontsnapt door een achterd toen de politie aan de voorzijde haar ii deed. Maar zij twijfelde er niet aan of hij wel spoedig gearresteerd worden. Wordt ^vervolg

Schager Courant | 1941 | | pagina 6