De kermis gaat niet door De welstand in onze dorpen RAAD SCHAGEN Conclusies belasting statistieken Vrijdag 13 Juni 1941 Tweede blad ADRES DER CAFÉHOUDERS BAATTE NIET. Na een langdurige zitting in comité heeft de Raad gisteravond met al- gemeene stemmen besloten, dat de kermis dit jaar geen doorgang zal vinden. Vier belangstellenden wonen de vergade ring op de publieke tribune bij. De voorzitter, burgemeester Cornelissen vangt aan met me de te deelen, dat is ingekomen een adres van de leden Bijlsma, Niestadt en Schilder, ■waarin B. en W. verzocht worden hun be sluit de kermis ook dit jaar te houden, te herroepen. Zoo spoedig mogelijk, aldus voor zitter, heb ik den raad bijeengeroepen. Wanneer eenig lid de sluizen der welspre kendheid wil openzetten, om andere zaken te behandelen, adviseer ik dat niet te doen, omdat de raad voor 1 Juli weer moet ver gaderen over een „zeker punt". Ingekomen is nog een adres namens de meeste caféhouders hier ter plaatse, onder teekend door den plaatselijken voorzitter hunner organisatie, den heer J. Schenk, waarin verzocht wordt de kermis wel te la ten doorgaan. Adressanten kunnen de bezwaren der hee- ren Bijlsma c.s. begrijpen, doch achten het een algemeen belang, dat periodieke feesten ook in dezen tijd doorgaan. Zij wijzen op de positie van Schagen als centrumgemeen te en vinden in het algemeen de voordeelen grooter dan de nadeelen. Er zijn nog andere stukken ingekomen, doch deze zijn aan B. en W. gericht. Voorzitter zal hier in comité op terugkomen. De tegenstanders aan het woord. De heer Niestadt herinnert aan het, over het kermisvraagstuk gesprokene in een ge heime vergadering en zegt zeer verwonderd te zijn geweest, dat B. en W. met het plan om de kermis door te laten gaan, zijn geko men. Spr. had toen een anderen indruk ge kregen. Wanneer spr. er tegen is dit jaar de kermis te houden wil dat niet zeggen dat hij het economische leven ook in dezen tijd niet zou willen stimulceren. In 1938 was hij een der voorstanders vair de actie om Zondags de vermakelijkheden om vier uur te openen. Toen was het echter een andere tijd, vele menschen zijn thans nog hun evenwicht kwijt, en één kan het voor allen- bederven. Gaarne brengt spr. den burgemeester hulde voor diens optreden als hoofd der plaatselijke po litie, ook is het handhaven der orde volko men in goede handen bij de marechaussee en haar ons aller bekende opperwachtmees ters. Noch van de* leden der Duitsche weer macht, gezien hun correct optreden wan neer zij zich 's Zondags hier konven ont spannen, noch van de burgerij in het al gemeen vreest spr. eenige ordeverstoring, doch hij blijft op het standpunt staan, dat door het optreden van een enkeling geva ren voor de gemeenschap kunnen ontstaan. Ilier is een algemeen belang in het spel, en spr. meent dat daarvoor de belangen dier genen, die eenig materieel voordeel van de "kermis zullen hebben, moeten wijken. De heer Bijlsma is het volkomen met den heer Niestadt eens. De heer Schilder wil zich liever in comi té uitspreken. Hierna worden de deuren gesloten en na ongeveer een uur weer geopend. Voorzitter: Verlangt nog iemand het woord in de openbare vergadering? Nie mand. dan gaat we tot stemming over. De raadsleden stemmen -allen voor het voorstel Bijlsma c.s. Het laatst stemt wethouder Wissekerke. Als hij na eenige aarzeling zegt: „Nou, ja, voor", is het pleit beslecht: de kermis gaat niét door, tenzij van hoogerhand het raadsbesluit niet wordt goedgekeurd. Onmiddellijk hierop volgt sluiting. uit de Onze artikelen over het volksinko men en het volksvermogen in Scha gen, Anna Paulowna, Barsingerhorn, Callantsoog. St. Maarten en Warr menhuizen hebben ons van tal van abonné's uit andere dorpen het ver zoek gebracht, ook over hun gemeen te overeenkomstige gegevens te wil len verstrekken. Aan deze verzoeken gevolg gevende publiceeren wij hier onder bijzonderheden over de veran deringen in den welstand der be volking van Wieringen. Wieringer- meer, Hoogwoud, Nieuwe Niedorp, Oude Niedorp, Winkel. Heerhugo- waard, St. Pancras, Broek op Lan- gendijk. Noord»- en Zuidscharwoude, Oudkarspel, Harenkarspel. Schoorl, Zijpe en Bergen. Zooals wij in ons eerste artikel hebben uiteengezet, dient bij de beoordeeling van i den welstand in een gemeente en van de wijzigingen, die in een bepaald belasting^ jaar aan den dag treden, in de eerste plaats gelet te worden op het aantal belasting- plichtigen. Wij beginnen daarom ook thans, met van de bovengenoemde gemeenten op j te geven hoeveel inwoners er in het voor- laatste en in het laatste jaar waren aan- geslagen in de rijksinkomstenbelasting. Belastingplichtigen Bel asti ngplich tigen per 1000 inwoners 1939 1940 Wieringen 179 178 Wieringermeer 187 177 Hoogwoud 118 119 Nieuwe Niedorp 150 155 Oude Niedorp 108 107 Winkel 215 211 Heerhugowaard 109 105 St, Pancras 151 156 Broek op Langendijk 124 120 Zuidscharwoude 118 116 Noordscharwoude 144 154 Oudkarspel 165 105 Harenkarspel 113 116 Schoorl 181 184 Zijpe -178 177 Bergen 176 181 1939 1940 Wieringen 1071 1077 Wieringermeer 734 817 Hoogwoud 269 269 Nieuwe Niedorp 274 270 Oude Niedorp 153 153 Winkel 392 394 Heerhugowaard 576 560 St Pancras 228 235 Broek op Langendijk 278 267 Z uid&ch arwoude 193 189 Noordscharwoude 295 318 Oudkarspel 287 290 Harenkarspel 383 394 Schoorl UI 454 Zijpe 948 948 Bergen 1194 1253 Uiteraard hebben ook al deze aanlallen i den invloed ondergaan van de bevolkings toe- of afname. Het. sterkst geldt dit voor f Wieringermeer. Met betrekking tot deze ge- i meenle. die in haar eerste, maar tevens S zeer snelle ontwikkeling is, moeten alle belastinecijfers met groot voorbehoud be zien worden. Wij komen daarop hieronder nog wel nader terug. Teneinde den storen- i den invloed van den groei of teruggang van I het zielental uit te schakelen, rekenen wij bovenstaande aantallen belastingplichtigen weer per duizend inwoners om. Het resul- taat is het volgende; Deze verhoudingscijfers vertoonen een te ruggang voor Wieringen. Wieringermeer, Oude en Nieuwe Niedorp, Winkel. Heerhu- gowaard. Broek op Langendijk, Zuidschar woude en Zijpe. Voor Oudkarspel bleef het cijfer onveranderd, voor de resteerende ge meenten onderging het een verbetering. Al vorens nu uit deze cijfers en uit de verande ringen ervan conclusies te trekken willen wij eerst nog melding maken van dc aan tallen inwoners uit elke gemeente, die in het voorlaatste en ïn het laatste belasting jaar in de vermogensbelasting waren aan geslagen, d.w.z. die zestienduizend gulden of meer bezaten. Aanslagen in de v e r moge nsb e 1 a st i ng 1939 1940 Wieringen 144 145 Wieringermeer 61 SI Hoogwoud 86 90 Nieuwe Niedorp 54 53 Oude Niedorp 31 30 Winkel 57 59 Heerhugowaard 108 103 St. Pancras 42 40 Broek op Langendijk 36 43 Zuidscharwoude 24 26 Noordscharwoude 57 56 Oudkarspel 39 43 Harenkarspel 48 42 Schoorl 108 110 Zijpe 1S6 187 Bergen 272 275 1939 1940 24 24 15 17 38 40 31 30 22 21 31 31 20 19 27 26 16 19 15 16 28 27 22 24 14 12 44 44 35 35 40 40 In Oude en Nieuwe Niedorp. Heerhugo- waard. St. Pancras, Noordscharwoudc en Harenkarspel liep het aantal vermogende inwoners min of meer terug, in de overige gemeenten ging het vooruit. Tenslotte reke nen wij nu ook deze aantallen nog voor elk belastingjaar afzonderlijk per duizend in woners om. Aanslagen in de vermogens belasting per 1000 inwoners Wieringen Wieringermeer Hoogwoud Nieuwe Niedorp Oude Niedorp Winkel Heerhugowaard St. Pancras Broek op Langendijk Zuidscharwoude Noordscharwoude Oudkaropel Harenkarspel Schoorl Zijpe Bergen Blijkens deze verhoudingscijfers kunnen de stijgingen of dalingen van het aantal vermogende ingezetenen te Wieringen, Win kel, Schoorl. Zijpe en Bergen feitelijk ge heel worden toegeschreven aan de verande ringen in het zielental, of wel de stijgingen of dalingen zijn zoo gering, dat zij in de ver houdingscijfers geen schommelingen veroor zaken. Beschouwen wij de hier bovenstaande tabellen nu in onderling verband, dan la ten zich de volgende conclusies trekken: In Wieringen is de welstands verbrei ding algemecner dan het rijksgcmiddelde. Voor geheel Nederland bedraagt het aantal aangeslagen en in de rijksinkomstcnibelas- ting n.1. 160 per duizend zielen. Ook het aan" tal vermogende inwonen- in deze gemeente is wat hooger dan normaal. (Wieringen 24. Nederland 21 per duizend.) Dit aantal ver mogenden is echter 't laatste jaar niet toe genomen. terwijl het aantal belastingplich tigen krachtens het inkomen met 1 is afge nomen. De verandering is dus heel gering, maar niet gunstig. In Wieringermeer daalde het getal belastingplichtigen met tien per duizend, wat heel ongunstig lijkt, terwijl het aantal vermogende inwoners met 2 per duizend toe nam, hetgeen juist goed lijkt Wij zeiden hierboven echter reeds, dat de cijfers van deze jonge gemeente met groote voorzichtig heid bekeken moeten worden. Het aantal belastingplichtigen wordt per belastingjaar vastgesteld, het aantal inwoners per kalen derjaar; herhaaldelijk zal het daarom in de eerstvolgende jaren nog wel voorkomen, dat het aantal belastingplichtigen als het ware achter blijft bij het aantal werkelijke inwoners. Ook kan de vestiging van kinder rijke gezinnen het cijfer oogenschijnlijk on gunstig beïnvloeden. Men zal dan ook het verstandigst doen, op deze cijfers betreffende Wieringermeer geen oordeel te baseeren. In Hoogwoud is het aantal belasting plichtigen uit hoofde van het inkomen aan den lagen kant. maar het aantal kapitaal krachtige ingezetenen in deze gemeente is juist zeer hoog, bijna het dubbele van het rijksgemiddelde! Daarbij verdient het aan dacht. dat het aantal in de vermogensbelas ting aangeslagen inwoners verder omhoog ging. cn wel van 86 tot 90. terwijl het getal aanslagen in de inkomstenbelasting-, of schoon het reeds laag was, geen verdere stijging onderging. In Nieuwe Niedorp daalde zoowel het aantal aangeslagenen in de rijksinkomr stenbelasting als dat der vermogende inwo ners, hetgeen vanzelfsprekend onbevredi gend is. Hetzelfde geldt ook voor Oude Niedorp, maar van deze gemeente zijn de cijfers bovendien veel lager, zoowel wat de inkomsten als wat. de vermogens betreft. In Winkel liep het aantal belasting plichtigen krachtens het inkomen minder snel omhoog dan het. zielental, terwijl de stijging van het aantal gegoede inwoners met het zielental gelijken tred hield. Dit komt dus neer op een verzwakking van het gezamenlijk volksinkomen en een verster king van het volksvermogcn ter plaatse. Wat de inkomens betreft heeft Heer hugowaard het laagste verhoudi-ngscij- fer. en ook wat het aantal vermogende in gezetenen aangaat, blijft deze gemeente be neden het rijksgemiddelde. Bovendien gin gen de cijfers over de geheele linie voor deze gemeente achteruit, hetgeen 'n ongun stige ontwikkeling weerspiegelt. In St, Pancras nam het aantal belas tingplichtigen op grond van het inkomen toe, terwijl het getal vermogende inwoners juist af nam. Hier ontwikkelde de wel- standsverhreidine zich dus gunstiger dan de vermogenspositie. Broek op Langendijk cn Z li i d- scharwou d e moesten beiden een beper king van dc welstandsverbreiding registree- ren. maar terzeifdertijd nam in beide ge meenten bet aantal kapitaalkrachtigen toe. Het volksinkomen ontwikkelde zich hier derhalve ongunstig, het volksvermogen daar entegen gunstig. In Noordscharwou d e echter nam de welstandsverbreiding sterk toe; het aan tal gegoede inwoners verminderde, doch in slechts heel eeringe mate. In Oudkarspel kwam geen verandering in de welstandsvcrbreiding, terwijl het aan tal kapitaalkrachtigen naar verhouding sterk steeg. In Harenkarspel daaren tegen nam de wclstandsverhouding toe, doch daalde het getal vermogende ingeze tenen. In Schoorl. Zijpe en Berg en tenslotte bleef het getal kapitaalkrachtige inwoners verhoudingsgewijze onveranderd; in Zijpe nam daarbij de welstandsverbrei ding waf af. in beide andere gemeenten nam zij toe. Schoorl heeft daarbij relatief het grootste aantal gegoede inwoners van alle hier besproken gemeenten. In een tweede artikel zullen wij aandacht schenken aan de gemiddelde inkomens en vermogens in de thans besproken gemeen ten. NIEUWE NIEDORP BURGEMEESTER MET ZIEKENVERLOF. Wij vernemen, dat Burgemeester Pluis- ter gisteren aan de commissaris der pro vincie ziekteverlof heeft aangevraagd, dat hem verleend is. Hij is heden opgenomen in liet St. Eli- zabeth gasthuis te Haarlem voor het on dergaan van een keeloperatie. HOOGWOUD NIET ACCOORD. Naar wij vernemen, heeft het Kerkbe stuur der N.H. Kerk besloten niet accoord te gaan met het hek, zooals dat is voorge steld door het gemeentebestuur om dienst te doen als afscheiding op het gedempte gedeelte voor het terrein der kerk. GESLAAGD. Onze vroegere plaatsgenoote Mevr. de Haan-Kort is, behalve voor het Kruide niersexamen thans ook geslaagd voor het Vestigingsdiploma. Zij werd hiertoe opge leid door den heer T. Oepkes Cz., alhier. SCHAAP IN DE WEIDE GESLACHT. In den nacht van Woensdag op Donder dag is een schaap uit de wei gestolen van den heer F. L. Bakker, wonende in de Boezem. Het schaap werd eenige honder den meters verder aan den anderen kant van den dijk geslacht, wat na te gaan is uit de achtergebleven bloedsporeü, en eenige vlokken wol. De politie heeft de zaak in onderzoek. TEGEN- EN MEEVALLER. De veehouder C, S. deed Woensdag j.1. aangifte van een vermoedelijk geval van mond- en klauwzeer bij een van zijn koei en. De veearts heeft het dier, dat inmiddels gestorven was, onderzocht, waarbij het bleek, dat de koe niet aan deze besmette lijke veeziekte gestorven was. Dank zij het gunstige weer der afgelóopen dagen heeft men op het platteland een begin kunnen maken met het hooien, dat thans in vollen gang is (Pax-Holland) Reedt tientallen van jaren werden miljoenen lijders aan Rheumatische pijnen over de heele wereld, door Kruichen van dit lijden verlost - Neem toch 66k Bij apoth. en drog. 1.62. 1.47, 0.76, 0.41. Ingezonden IEDER NEDERLANDER ZWEMMER. Dat dit ook het devies is van de Bad- en Zwemvereeniging De Wiel, is mij bij mijn in diensttreding bij genoemde vereeniging overduidelijk gebleken. Reeds jarenlang doet het bestuur van de genoemde vereen, alle mogelijke moeite om de Schager inge zetenen, zoomede de bewoners van de om liggende gemeenten, waar geen zwembad is gevestigd, de zwemkunst bij te brengen. Kosten noch moeite worden gespaard. Jaarlijks wordt een badinstructeur in het bezit van de vereischte diploma's aange steld, die helaas elk jaar opnieuw moet constateeren: „wat is de animo toch ge ring". Dat desondanks het bestuur van de Wiel dit jaar ongeacht de financieele moei lijkheden, waarmee zij heeft te kampen, be sloot wederom een gediplomeerde badmees ter aan te stellen, moet m.i. op hoogen prijs worden gesteld. En het is daarom, dat ik mij door middel van de pers tot alle autoriteiten in en om Schagen, zoomede tot de ouders der kinderen wend, met de volgende opwek king. Tot de gemeenteautoriteiten: Voert zoo spoedig mogelijk het verplichte schoolzwemmen in. Tot de onderwijzers (es sen) geeft ons Uw daadwe'rkelijkcn steun ten einde aan dit onderricht de meest mogelijke kans van slagen te geven. Tot de ouders: Laat Uw. kinderen lid worden van een zweminstelling waar grondig onderwijs wordt gegeven. Heusch zwemmen is nuttig en gezond. Schagen, 12 Juni 1941. De instructeur-badmeester van de Zwemvereeniging „De Wiel", P. C. van Oostveen. AARTSWOUD GYMNASTIEK VEREENIGING HEEFT SUCCES. Bij de te Schellinkhout gehouden adspi- rantendag, behaalde onze gymnastiekvér- eeniging O.K.K de volgende successen: Vereenigingswedstrijd meisjes 2e pr.; Per- soneele wedstrijd meisjes 3e pr. A; R. van Peenen, T. Duinker, G.G Koorn, J. Silver en S. Booker. 2de pr. A, N. Speets, T. Oepkes, T. Vos, A. Bakker, M. Landman en L. de Vries. Vaardigheidsproeven B. Schrieken, J. Mienis. M. Schagen, F. Polsana en M. Duiker en de jongens estafette meisjes 4e pr. Alles te samen het vermelden wel waard HARENKARSPEL POSTSTATION WAARLAND. De openstellingsuren van het Poststation te Waarland zijn met ingang van 10 Juni j.1. vastgesteld van 99.30 en van 1314 uur. POLITIE. Verloren: een vulpenhouder. Inlichtingen bij de gemeente politie. DIRKSHORN ZWEMMEN. De jonge zwemvereeniging „De Veersloot" heeft het na energiek doorzetten gedaan gekregen een bescheiden zwemgelegenheid te kunnen openstellen. Zondag a.s. de« namiddags S uur zal de officieele opening plaats hebben door den Burgemeester der gemeente Harenkarspel. Het is te hopen, dat, alhoewel de vereeni ging zeer bescheiden is begonnen, de daad werkelijke en financieele belangstelling van de inwoners zoodanig zal toenemen, dat plannen voor een meer uitgebreide en een goed geoutilleerde zwemgelegenheid in de naaste toekomst verwezenlijkt kunnen wor den. ALKMAAR GOUDEN TIENTJES BLEKEN VERGULDE HALVE GULDENS TE ZIJN. Begin Maart kwam de 32-jarige veekoop man M. O. uit Alkmaar in een café te Pur- merend en bood aan de bezoekers gouden tientjes te koop aan. De 49-jarige meubel maker F. D. uit Amsterdam en de 37-jarige paardenhandelaar J. S. uit Oostzaan gingen op dit aanbod in en kochten samen twaalf munten, waarvoor zij' aan O f 350 betaalden. O. verliet daarna het café en kort daarop kwamen de koopers tot de ontdekking dat zij bedrogen waren, want de zoogenaamd© gouden tientjes bleken vergulde halve gul dens te zijn. De meubelmaker ging O. ach terna en trof hem in den Beemster aan. Er ontstond een woordenwisseling en een vecht partij tusschen de beide mannen met als re sultaat, dat O. door de inmiddels gewaar schuwde politie werd ingerekend. Hij stond gister voor de Haarlemsche rechtbank terecht en hoewel hij hardnekkig ontkende, eischte de officier wegens oplich ting acht maanden gevangenisstraf tegen hem. Voorts stond terecht de 29-jarige grond werker A. H. uit Alkmaar, die in hetzelfde kosthuis als O. woont. O. had eenigen tijd geleden een aantal muntstukken in zijn jas gestopt met het verzoek deze te verkoopen. Zonder de munten eerst bekeken te hebben was H. naar een café gegaan en had zfl daar te koop aangeboden. Eenige adspirant- koopers ontdekten echter terstond, dat het vergulde halve guldens waren en waar schuwden den politie, die H. arresteerde, voor de rechtbank betuigde H. zijn onschuld en de officier achtte inderdaad het bewijs voor de opzettelijke oplichting niet geleverd zoodat hij vrijspraak vroeg. De rechtbank bepaalde de uitspraak op 25 Juni en ontsloeg H. uit de voorloopige hechtenis. K

Schager Courant | 1941 | | pagina 5