Heemkunde N1PPER EN PELLE uan HeT moeRns ONTBINDING ^Spierpij11 msMlM i"AKKER*JES - H6L6R Ned erlandschen opbouwdienst Radioprogramma 209. Op de bodem der kloof. 1. „Nu zgn we toch hoop ik gauw benedenaan. Het zal niet lang meer duren, of onze machine staat stil, dat kan ik je wel zeggen!" 2. „En' er is nog niets van onze vrienden te beken nen!" 3. „Hoera! Daar heb je Nip- per en Wawhoo! Ze man- keeren blijkbaar niets!" 210. Tot ziens en welbedankt. 1. Op het allerlaatste oogen- blik kan Nipper het veren pakje aan zgn eigenaar te ruggeven. Moeder is er lang iet over te spreken, dat hij zgn nieuwe pakje zoomaar aan een vreemde ling heeft uitgeleend! 2. „Hallo, Wawhoo, daar zijn we al. XV e moeten gauw maken, dat we verder ko men, want we hebben nog een lange weg af te leg gen, eer we thuis zgn!" L'lf' BOND VAN HEEMKUNDE DRINGT AAN OP EENHEID IN DE BE OEFENING ERVAN. De Bond van Heemkunde heeft dezer da gen een circulaire doen uitgaan, waaraan het volgende is ontleend: De vele vereemgingen, die zich op heem kundig terrein bewegen, moeten caan in zien. dat alleen dan iets te bereiken zal zijn wanneer de handen ineengeslagen wor den en op die wijze vele krachten en mid delen beschikbaar komen voor de bescher ming, bestudcering en verzorging van ons heem. Dan alleen is veel te bereiken op het gebied van de streektaal en streekgeschie denis. oudheidkunde en praehistorie, na tuur- en landschapbesclierming, volkskunst, folklore, zeden en gewoonten, kortom alles, wat met de heemkunde samenhangt Wat liggen daar prachtige vooruitzichten wat betreft de verfraaiing van ons land schap, van onze dorpen en kleine en groote steden. Wat is in dit opzicht in de laatste eeuwen al niet bedorven; welk een oneindig groot arbeidsterrein ligt hier voor ons. En denik eens aan het oude handwerk. Hebben onze echte smeden, timmerlieden en meubelmakers hun scheppingsdrang niet •moeten wegdrukken onder de allerbanaal ste serie-artikelen in een warenhuisallérlei, alleen omdat wij ons gevoel voor het. volks- schoone hadden verloren of het hadden op geborgen op onzen muffen spinragzolder van gemakzucht en oppervlakkigheid. Wat weten wij werkelijk nog van de zo den en gewoonten van onze voorouders? Is het niet plicht, dat wii ons veel en veel meer verdiepen in de geschiedenis van ons eigen volk. zooals het is gegroeid en ge worden vanaf de allervroegste tijden, die grijze oudheid, waarover geleerd werd en nog wordt., dat onze voorvaderen gekleed waren in dieren vellen en waarbij we uit ons hoofd leerden, dat hun voornaamsie bezigheid was drinken en dobbelen en dat zij zedelijk niet hoog stonden? Wat ligt er nog veel arbeid te doen op het gebied van natuur- en landschapsibe- scherming. Al is er veel gedaan, dit ge- hecle werk moet op andere wijze worden aangevat om het te doen groeien als on ontbeerlijk onderdeel van de gansche ge- meensch apszorg. t En wat is er voor de ouderen schooner i taak dan de liefde/ en de 'belangstelling voor i het heem te wekken en in te prenten bij i de jeugd. Welk een schoone taak ligt hier voor allen, die de jeugd op eenigerlei wij- i ze hebben te vormen. De school, de jeugd- vereenigingen, de arbeidsdienst, zij alle 1 zijn gemeenschappen, bij uitstek geschikt (om het zaad te zaaien. Zoo blijft dan het eerste groote doel van 'den bond: allen die op dit gebied werkzaam {zijn bijeen te brengen. Alle krachten, die 3 teich op het gebied der heemkunde bewe- [gen zoowel landelijke, streeks- of plaats- 1 fcerwijze vereenigingen, moeten door den wond voor heemkunde worden samengc- yoegd met waardeering en zooveel mogelijk met inschakeling van al deze organisaties. [Waar verschillende organisaties hetzelfde Hverk doen. of waar een betere taakverdee- jiling mogelijk is. zullen we de gewenschte [Verbeteringen in overleg met de oude ver- I eenigingen tot stand trachten te brengen. t Alle partieele acties willen wij samenvoe- s #cn, omdat wii de dingen nu anders willen en kunnen zien dan voorheen en omdat door s ieen grootere samenwerking veel meer mid- e delen en krachten beschikbaar kunnen ko- Ic men voor de bescherming, de verzorging en n |de verdere ontwikkeling van wat wij onder t jheem willen verstaan. i. Waar wij mogelijkheden zien, aldus he- t sluit de circulaire van den Bond van ij Heemkunde, richten wij streeksgewijze af- ideelinge op waarvan de leden dit streven ,f ondersteunen. :t Wat betreft onze schriftelijke uitingen :t i t, Feuilleton Door Monica Hart 33 moge worden opgemerkt, dat binnen den kortst mogelijken tijd eenige kleine ge schriften zullen verschijnen. Het secretariaat van den Bond voor Heemkunde is gevestigd bij G. A van Schai'k, Haarlem. Verspronckweg 100. 's-Gravenhage, 12 Juni. In de staats courant is heden opgenomen het volgende uitvoeringsbesluit van den secretaris-gene raal van het departement van algemeene zaken betreffende de ontbinding van den Nederlandschen opbouwdienst. Artikel 1. Het op 21 Maart 1941 bij den Nederland schen opbouwdienst ingedeelde personeel wordt geacht op dien datum den dienst te hebben verlaten. Artikel 2. De werkzaamheden van het afwikkelings bureau van den Nederlandschen opbouw dienst moeten uiterlijk op 30 September 41 zijn beëindigd. Artikel 3. Het bij het afwikkelingsbureau van den Ne derlandschen opbouwdienst ingedeelde per soneel wordt, zoolang het als zoodanig dienst doet, bezoldigd naar de regelen, welke op 21 Maart 1941 bij den Nederlandschen op bouwdienst golden. Artikel 4. (1). Aan het personeel van den Nederland schen opbouwdienst, het in artikel 3 bedoel de personeel daaronder begrepen, worden bezoldiging en toelagen uitbetaald tot en met den dag van vertrek. (2). Bovendien ontvangt het kader een uitkeering ten bedrage van: a. twee maanden bezoldiging, c.q. ver meerderd ni'et toelagen, indien het vier maanden of langer bij den opbouwdienst is werkzaam geweest, b. een maand bezoldiging, c.q. vermeer derd met toelagen, indien het korter dan vier maanden bij den opbouwdienst is werk zaam geweest. Artikel 5. (1) Aan het gezin en de verwanten van het personeel, dat niet overgaat naar den Ne derlandschen arbeidsdienst, die in het genot waren van kostwinnersvergoeding, wordt de HOOFDSTUK XLVI. Toen ze aan tafel gingen, Dora aan den arm van Graaf Bridgetown, vond het meisje een tuil Maréchal rozen naast haar bord lig gen, een attentie van den. ouden edelman. Dora bloosde en dankte den gever hartelijk. Ze probeerde de rozen op de een of andere manier aan haar japon te bevestigen. Ze was eenvoudig en zonder veel sieraad gekleed en kon geen broche vinden, die voor dit doel ge schikt was. Ze kreeg evenwel een gelukkige ingeving. Haar plaats aan tafel was vlak naast den schoorsteenmantel. Zij duwde haar stoel achteruit, stond op en liep op een oude Chineesche vaas toe, een van de geliefkoosde antiquiteiten van haar vader. Ik heb altijd een kleinen voorraad veilig- heidspelden en dergelijke dingen in die vaas. legde ze lachend uit. Vader kan er zich heelemaal niet mee vereenigen en zegt, dat ik een verschrikkelijk vandaal ben. Terwijl ze sprak stak ze haar hand in de vaas en bevestigde vervolgens de rozen op zoo handige wijze, dat de stelen en bladeren de wijze van bevestiging totaal verborgen. Men had de gasten aangevuld tot twaalf, door zekeren heer en mevrouw Gilmor te vragen, buren van de Arkwright's. Op Harry rustte zeer tegen zijn zin de verplichting vriendelijk te zijn tegen mevrouw Gilmor, doch daar de tafel door Dora gearrangeerd was, sprak het vanzelf, dat hij haar aan zijn andere zijde vond. Philip had Helen tot tafeldame Het meisje maakte snelle vorderingen en had veel van haar schuwe onbeholpenheid afgelegd. Aan haar andere zgde zat Lord Kentard en hoewel het meispe zooals gewoonlijk weinig spraakzaam was, gaf ze toch niet den indruk van geestelijke achterlijkheid. Philip beschouwde dit als een zeer ver blijdend teeken, maar lang stonden zijn ge- laatstelijk aan hen toegekende kostwinners vergoeding, uitbetaald tot en met het einde van de kalenderweek, volgende op die, waar in het vertrek plaats had. (2). Ten aanzien van de in het eerste lid bedoelde personen, die op het einde van de week, volgende op die, waarin het vertrek plaats vond, nog geen inkomsten hebben ver kregen of loongevenden arbeid hebben kun nen aanvaarden, wordt de kostwinnersver goeding doorbetaald tot en met den dag voor dien, waarop zij zoodanigen arbeid heb ben kunnen aanvaarden, doch uiterlijk tot en met het einde van de vierde kalender- week, volgende op die, waarin het vertrek plaats had. (3.) Aan ongehuwden, wien een vergoe ding voor ongehuwden is toegekend, kan deze vergoeding worden doorbetaald gedu rende dezelfde termijnen en op dezelfde voorwaarden, als in het eerste en tweede lid is bepaald ten aanzien van de doorbetaling van kostwinnersvergoeding. Artikel 6 Dit besluit wordt geacht in werking te zijn getreden op 21 Maart 1941. Lnchtaanvallen op ons land In den nacht van Woensdag op Donderdag vlogen tamelijk veel Engelsche vliegtuigen boven ons land. Het A.N.P. meldt uit Den Haag: In den nacht van 11 op 12 Juni vlogen er tamelijk veel Engelsche vliegtuigen boven ons land. Het resultaat was in verhouding echter zeer gering. In een stad in Zuid Holland beliepen een 30-tal woonhuizen glasschade. Van de burgerbevolking werd een persoon zwaar, en werden twee minder zwaar gewond. In een andere stad kregen rails wat schade, doch zoo gering, dat het verkeer niet onderbro- iS geweest. 4 Engelsche vliegtuigen aan Ne- derlandsche kust neergeschoten. Berlijn, 12 Juni. (D N B.) Bij pogingen van de Britsche luchtmacht om naar de Nederlandsclie kust te vliegen, en hij lucht gevechten boven het Kanaal, hebben Duit sche jachtvliegtuigen en luchtdoelartillcrie in de middaguren van gisteren, naar het D.N.B. verneemt, vijf Britsche vliegtuigen neergeschoten. Hierover wordt nog vernomen, dat twee Britsche bommenwerpers van het type Bris- tol-Blenheim tegen den middag probeerden, naar het kustgebied van Nederland te vlie gen. Zij werden daarbij door een Duitsche patrouille jagers tegengehouden en na een kortstondig vuurgevecht brandend omlaag geschoten. Drie Britsche jagers van hét ty- dachten hierbij niet stil; er waren nog andere problemen om over na te denken. De diamant, die in Dora's beursje was ge vonden, was een imitatie gebleken en de voor de hand liggende verklaring was, dat deze steen zorgvuldig naar den echten was ge- copieëerd, met het doel den diefstal te beman telen. Waarschijnlijk had de dief... zonder twijfel Staunton Heath,... geen kans gezien de imitatie onopgemerkt op de plaats van den verdwenen en echten steen neer te leggen, nadat hij den gestolen diamant in veiligheid had gebracht. En toen hg op het bridge- avondje den valschen steen bij zich had en er geen raad mee wist had hij er gebruik van gemaakt voor een laaghartige wraakneming op het jonge meisje, dat zijn huwelijksaanzoek had afgewezen. Dit was Lady Kentard's meening over de toedracht, een meening, die door iedereen ge deeld werd. Eén ding was zeker, namelijk, dat nu vaststond dat de diamant werkelijk ge stolen was, Staunton Heath hieromtrent moest ondervraagd worden en eventueel wegens den diefstal vervolgd moest worden. Het is mg een raadsel, had Lady Ken tard gezegd, dat wij niet eerder ontdekt hebben, dat de steen valsch was. Maar om de waarheid te zeggen, noch Hugh noch ik heb ben er goed naar gekeken. Wij hebben hem dadelijk als den eersten steen geaccepteerd. Ik heb hem direct in zgn étui gelegd en er niet verder naar gekeken. Pas vanmiddag, toen Grale kwam om mij een paar vragen te doen. haalde ik hem te voorschijn en hij zag dadelijk, dat het een imitatie was. De wending, die de historie met den dia mant genomen had, stond Philip maar matig aan. Juist nu de zaak weer in het vergeetboek raakte, zou ze opnieuw opgerakeld worden. Als Staunton Heath niet vrgwillig bekende de dief te zjjn, zou er ook hiervoor een ver- pe. Hurricane vlogen in het gebied van Ca- lais naar de Fransche Kanaalkust. Ook zij vielen alle ten offer aan den Duitschen af weer. Terwijl twee der Britsche vliegtuigen door Duitsche Messerschmitt jagers werden neergehaald, vernietigde luchtdoelartillerie de derde machine. 8.00 BNO: Nieuwsberichten. 8.15 Spiegel van den dag. 8.30 Zaterdagavondprogramma. 9.30 Berichten (Engelsch). 9.45 Gramofoonmuziek. 10.0010.15 BNO: Engelsche uitzending: „Dutch news reel". Morley wil Helen ln de stad houden?, Iroeg Raynour. Ja, hij wil haar in huis doen bij twee lieve Oude dames, die ik hem heb aanbevolen. Het fcijn allerliefste menschen en ze zullen goed Voor Helen zorgen en haar verdere opvoeding frerzorgen. Mijn vader heb ik hier nog niets Iran verteld, maar ik zal het direct doen zoodra Mörley mij hiervoor zijn toestemming geeft. Koowel Vader als Dora vreezen beiden nog, flat Helen door haar pleegouders opgeëischt is. En Morley verzocht mij niets te zeggen voor hij er zeker van was, dat alles in orde zou komen. i Philip dronk zijn glas leeg en ging met Lord Raynour naar beneden, waar hij tot zijn ver wondering de gasten al aanwezig vond. Marion Kentrad zag er eenigszins rood en op gewonden uit. Ze was druk in gesprek met John Arkwright en Dora, toen ze Philip en Lord Raynour in het oog kreeg. Ze scheen het lioodig te vinden hen direct op de hoogte te brengen van wat besproken werd. Wat zegt u ervan?, zei ze luid; dat Was wel het meest onverwachte wat had kun- A nen gebeuren. Ik moest er eigenlijk teleurge steld door zijn, maar ik geloof niet dat dit het beval is. Het bewijst dat wat de detectives lan Staunton Heath hebben gedacht, waar boet zijn; alleen zijn de feiten nog érger dan te hebben kunnen vermoeden! Dora keek haar broer aan en deze vond dat te er betrokken uitzag. Het deed ook hem on- iangenaam aan. dat juist een toespeling werd kern a« kt op dat ongelukkige incident met den liamant. Hij ging naast haar staan alsof hfl haar als Iteeds onder zijn hoede nam. Wat is er dan gebeurd?, vroeg h$. Wel, verklaarde Lady Kentard, de diamant, die in Dora's beurje gevonden werd, Is heelemaal geen diamant; het is niets anders Ban een knappe imitatisJ GESMOKKELDE TARWE IN BESLAG GENOMEN. Rijksambtenaren hebben Dinsdag in Epen (gemeente Wittum) beslag kunnen leggen op 500 kg. gesmokkelde tarwe. De smokke laars wisten te ontkomen. zenuwpijn? Neem direct een "AKKERTJE"! Een beier en vlugger middel is er niet, want pijn en oorzaak verdwijnen I ZATERDAG 14 JUNI 1941. Hilversum I. 415 m. 6.45 Gramofoonmuziek. 6.50 Ochtendgymnastiek. 7.00 Gramofoonmuziek. 7.45 Ochtendgymnastiek. 8.00 BNO: Nieuwsberichten. 8.15 Gramofoonmuziek. 9.15 Voor de huisvrouw. 9.25 Symphonisch strijkensemble (opn.). 10.00 Ernstige muziek (opn.). 12.00 Pianovoordracht. 12.30 Gramofoonmuziek. 12.40 Almanak. 12.45 BNO: Nieuws- en economische ber. 1.00 De Melodisten en gramofoonmuziek. 2.00 Voor het gezin. 2.20 Na gedane arbeid... muziek en vroolijk- heid! 4.00 Bijbellezing (voorbereid door de Christ. Radio-Stichting). 4.20 Zang en piano. 5.15 BNO: Nieuws-, economische en beurs berichten. 5.30 Orgelspel. 6.00 Gramofoonmuziek. 6.15 Voor den binnenschipper. 6.30 Het orkest Eloward (7.00—7.15 BNO: Vragen van den dag). 7.45 Nederland voedt zichzelf. Productieslag 1941. volging tegen hem moeten worden ingesteld en zou de heele geschiedenis op de openbare terechtziting komen. Dora zou als getuige aan al de ellende van een kruisverhoor zijn blootgesteld. Weliswaar zou haar onschuld dan voor verstandige menschen zonneklaar blijken, maar er bleven toch altgd nog be krompen en kwaaddenkende zielen over, die nu eenmaal zweren bij het spreekwoord: Er heet geen koe bont of er is een vlekje aan! De maaltijd liep ten einde: de heeren bleven niet te lang bij hun port en hun sigaren, maar voegden zich spoedig bij de dames in den salon. Men wilde het niet al te lang maken, want het was nog een heele rit naar Londen. Vooral Graaf Bridgetown hield niet van nachtwerk, zooals hij het noemde. Trou wens, hij zou wat eerder dan de anderen ver trekken en hij had Lord Raynour een plaats aangeboden in zijn wagen, die om tien uur zou voorkomen. De Kentards, die hun kleine auto buiten hadden laten staan, zouden wat later wegrijden. Dora en Marion hadden allebei een mooie stem en Harry speelde goed piano, zoodat het bijna vanzelf sprak, dat een deel van den avond aan muziek en zang gewijd werd. Phi lip maakte van de gelegenheid gebruik om met Helen een kleine wandeling in den tuin te doen en toen Greta het tweetal langs het open venster zag voorbijgaan, keek ze hen met gefronst voorhoofd en trillende lippen na. Zoo kwarn langzamerhand het einde van den avond. De Graaf en Lord Raynour waren al vertrokken en de Gilmor's hadden spoedig hun voorbeeld gevolgd. Lord Kentard was even naar buiten gegaan om den motor van zijn kleinen wagen te inspecteeren. Dora zou inmiddels nog een laatste lied zingen. Terwijl ze zong gebeurde er plotseling een ongeluk. Zy stond vlakbij den muur onder Hilversum n. 301.5 m. 6.45 Gramofoonmuziek. 6.50 Ochtendgymnastiek. 7.00 Gramofoonmuziek, 7.45 Ochtendgymnastiek. 8.00 BNO: Nieuwsberichten. 8.15 Gramofoonmuziek. 10.00 Morgenwijding (voorbereid door het Vrijz. Prot. Kerkcomité). 10.20 Fragmenten uit de operette „Frauen im Metropol" (opn.). Gramofoonmuziek en „Ons schemeruurtje" (opn.). 12.00 Berichten. 12.15 Gramofoonmuziek. 12.45 BNO: Nieuws- en economische ber. 1.00 Zang met pianobegeleiding. 1.40 Voor de jeugd. 2.00 Het Rotterdamsch Philharmonisch Or kest en soliste (2.453.00 „Stad en Land") 4.00 De Romancers en soliste. 4.45 Gramofoonmuziek. 5.00 Bijbelvertelling (voorbereid door het Vrijz. Prot. Kerkcomité). 5.15 BNO: Nieuws-, economische en beurs berichten. 5.30 Viool en piano. 6.15 Amsterdamsch a cappella-koor „Bel Canto" en gramofoonmuziek. 6.45 Reportage. 7.00 BNO: Groningsch praatje. 7.15 Gramofoonmuziek. (Om 7.30 Werkers ontmoeten elkaar). 8.00 BNO: Nieuwsberichten. 8.15 Vroolijke voordracht met muzikale om lijsting. 8.30 Torenmuziek opn.). 9.20 Het Concertgebouworkest, het Toon kunstkoor Amsterdam en solisten (opn.). 9.40 Gramofoonmuziek. 9.55 Dagsluiting (voorbereid door de Christ, Radio-Stichting) 10.00 BNO: Nieuwsberichten, sluiting. een zware, antiek console, waarop een Chi neesche vaas stond. Eensklaps braken de krammen en het zware stuk houtwerk met de vaas kwam naar beneden. Een schreeuw van schrik klonk door de kamer en Harry, die voor de piano zat, trachtte nog Dora weg te trekken. Het was evenwel te laat. De console raakte haar niet, maar in haar val raakte de vaas met een hevigen bons haar slaap. Zij zonk op den grond en er vloeide bloed uit een wond aan haar voorhoofd, langs haar gezicht. Met uit roepen van schrik en ontsteltenis haastten allen zich naar het gewonde meisje. Zij lag met haar hoofd op Harry's knie en hij tracht te met zijn zakdoek het bloed te stelpen, Het is niet diep, zei hij: de snee be- teekent niets, maar zij is van den schrik flauw gevallen. Terwijl hij sprak vloog Lady Kentard, die naast het meisje was neergeknield, met een schreeuw van schrik ovqreind. Zij staarde Dora aan, doodsbleek, en toen keek ze met ontstelde oogen John Arkwright ,en Greta aan. Wat is er? vroeg Dora's vader adem loos. Marion wees naar Dora's borst. De groote tuil Maréchal Niel-rozen was losgerukt, toen Harry zijn meisje had willen terzijde trekken. Stelen en bloemen lagen op den grond naast haar en op haar borst, nu niet langer door de bloemen verborgen schitterde, groen en drei gend, een groote diamant. HOOFDSTUK XLVII. Philip was van zijn wandeling met Helen niet in de kamer teruggekeerd, om van de gasten van zijn vader afscheid te nemen. Hij was in de eetkamer geroepen ornaat zich daar een onverwacht bezoeker bevond. Zijn prettig tête-è-tête was gestoord door een huisknecht, die hem was komen zeggen, dat mijnheer Stevens hem wachtte en dadelijk wilde spreken. Philip fronste het voorhoofd; hij kreeg een voorgevoel van onheil, toen hij den naam hoorde. XVat kan Stevens van mij willen? mom pelde hij. Er moet wat bijzonders aan de hand zijn, dat hij op dezen tijd nog hier komt. Stevens was de chef van het Londensche kantoor van Arkwright en Zoon, de ver trouwde en betrouwbare rechterhand van de firmanten. Philip wendde zich tot Helen, die naast hem was blijven staan en weinig aan dacht schonk aan de oorzaak der stoornis. Wordt vervolgd.

Schager Courant | 1941 | | pagina 7