DISTRIBUTIE- Grasdrogerij uitgebrand Clandestien slachten is een volk NIEUWE BONNEJ) De verbodsbepalingen nieuws VERGIFTIGDE TAART CADEAU GEGEVEN Lichtreclames Helpt den sluikhandel en het clandestien slachten te bestrijden! De volgende bonnen zijn aangewezen voor het koppen der daarbij vermelde rantsoenen: BROOD EN GEBAK. Bon ,#3" van de broodkaart, geldig van 23 Juni t/m. 6 Juli, geeft recht op het koopen van 200 gram brood of twee rantsoenen ge bak per bon. Één rantsoen gebak is: Beschuit 75 gram. Biscuits en wafels 75 gram. Andere koekjes 75 gram. Speculaas 140 gram. Koek 140 gram. Gake 300 gram. Gevuld klein korstgebak (b.v. aman delbrood]'es) 400 gram. Gevuld groot korstgebak (b.v. boter letter) 500 gram, taart en gebakjes 600 gram. Voor geheel of ten deele uit meel of bloem gebakken producten, welke hierboven niet genoemd zijn, geldt, dat een rantsoen een hoeveelheid omvat, waarin 70 gram meel of bloem is verwerkt. AARDAPPELEN. Bon „07" van de aardappelendistributiebon- kaart, geldig van 23 Juni t/m. 29 Juni, geeft voor Joden 's-G ra ven ha ge, 19 Juni. De com- irassarisgeneraal voor de veiligheid maakt bekend: De Nederlnadsche vertaling van de of- fic.ieele bekendmaking van 31 Mei 1941 be treffende de verbodsbepaling voor Joden heeft aanleiding gegeven' tot eenig misver stand. Een redactie in de Nederlandsche taal. die gex-ezen onzekerheid buitensluit, wordt derhalve nogmaals gepubliceerd. Ambtelijke bekendmaking. Op grond van de verordening van den rij kscomimissaris voor het bezette Neder landsche gebied nr. 20/1941 wordt bepaald: Art. 1. Aan de Joden in den zin van par. 4 der - verordening van den rijkscommissa ris nr, 189/1940 wordt verboden: a) het baden in het openbaar in zee-, strand-, zwembaden en overdekte badin richtingen. b) het betreden van voor het publiek toegankelijke parken en localiteiten, alsme de het huren van kamers in voor het pu bliek opengestelde logeergelegenheden (ho tels, pensions, logementen), in zee- en strandbadplaatsen en vreemdelingenv er- keei'splaatsen, die voornamelijk om ge zondheidsredenen bezócht worden c) het bezoeken van paardenrennen als •toeschouwer. •Art. 2. Handelingen in strijd met dezen maatregel zijn overtredingen en worden met hechtenis van maximaal zes maanden en met geldboete tot 1000 gulden of met een van beide gestraft, voorzoover niet volgens andere bepalingen een hoogere straf is bepaald. De afkondiging geschiedt door middel van bekendmakingen in de pers. Art. 3. Deze regeling treedt in werking op den dag harer bekendmaking. Voorts wordt op het volgende gewezen: Als voor het publiek toegankelijke par ken. waarvan de toegang voor Joden in badplaatsen vreemdelingenverkeersplaatsen verboden is, gelden alle plaatsen, die met het oog op het vreemdelingenverkeer ter verfraaiing van de badplaats of van de vreemdelingsverkeersplaats of ter ont spanning van den vreemdeling zijn aange legd. Men moet dus onder voor het publiek toegankelijke parken verstaan b.v. st randboulevards. parken, plantsoenen, die renparken en -tuinen. Verder wordt er op gewezen, dat met alle plaatsen aan de kust als zee- en strandbadplaatsen dan wel als vreemde lingen verkeersplaats zijn te beschouwen, dóch slechts die gemeenten, waarop het vreemdelingenverkeer haar stempel heeft gedrukt en die volgens haar bouwtrant en aanleg op het vreemdelingenverkeer zijn ingesteld, zooals b.v. Scheveningen, Kat wijk. Noordwijk, Zandvoort, Bergen, enz. DE EVACUATIE VAN CYPRUS. Exchange Telegraph meldt uit Nicosia, dat de evacuatie der burgerbevolking van Cyprus voltooid is. Eenige duizenden men- schen hebben het eiland verlaten. De ver dedigingswerken worden uitgebreid. recht op het koopen van 2 kg. per bon, Bon „22" van de melkkaart, geldig van 23 Juni t.m. 29 Juni, geeft recht op het koo pen van 1% liter per bon. EIEREN. Bon „37" van de „broodkaart algemeen" geldig van 23 Juni t.m. 29 Juni, geeft récht op het koopen van een ei. Bon „99" van de „bonkaart algemeen" geldig van 23 Juni t.m. 6 Juli, geeft recht op het kopen van één èil SUrKER. Bon „56" van de „bonkaart algemeen" geldig van 23 Juni t.m. 6 Juli, geeft recht op het koopen van 1 Kg. suiker per bon. KOFFIESURROGAAT/THEE. Bon „46" van de „bonkaart algemeen", geldig van 23 Juni lm. 20 Juli, geeft recht op het koopen van 250 gram koffiesurrogaat of 40 gram thee per bon. De bonnen welke zijn geldig verklaard voor een op Zondag of Maandag aanvan gende distributieperiode, mogen reeds den daaraan voorafgaanden Zaterdag worden gebruikt. Engelsche luchtaanvallen In den vorigen nacht vlogen wederom eenige Britsche vliegtuigen hoven ons land, die hier en daar bommen neerwierpen, wel ke geen noemenswaardige schade aanricht ten. In verband met de mededeelingen in het Duitsche weermachtsberich t over de groo- te successen van het Duitsche luchtwapen, kan vermeld worden, dat een deel van dit succes boven Nederlandsch gebied behaald werd. Onlangs werden boven ons land bin nen 48 üür tijds niet minder dan 8 Engel sche vliëgtuigen omlaag geschoten. JONGETJE IN GIERPUT VERDRONKEN. Raalte, 19 Juni. Het tweejarig zoontje van den heer Kamphuis, wonende in de Schoolstraat te Raalte, viel in een onbe waakt oogenblik in den gierput. Ofschoon de ouders het knaapje er heel spoedig kon den uithalen, mócht het den in allerijl ont boden geneesheer niet gelukken, de levens geesten op te wekken. DE SMOKKELHANDEL IN ENGELAND. New York, 19 Juni (D.N.B.) Naar As^ söciated' Préss uit Londen meldt," heeft' dé; Britsche minister van voedselvoorzeining,; Woolton, bij de Engelsche kooplieden op aangedrongen, dat zij met alle middelen mede helpen in den strijd tegen den smok kelhandel. Hij zeide, dat deze handel een bron van zorg voor de regeering is en de voedselvoorziening belemmert. V.S. NEMEN BUITENLANDSCHE SCHEPEN OVER. New York, 19 Juni (D.N.B.) De fede rale scheepvaartoverheid maakt bekend, dat het'eerste der 28 in beslag genomen Italiaansche schepen, de 6.000 ton metende Clara, in Savannah in den staat Georgia gisteren overgenomen is. Niet bekend werd gemaakt waarvoor het schip zal worden gebruikt. Engelsche bommen op Duitschland Ziekenhuizen en woonwijken het doelwit. BERLIJN, 19 Juni (D.N.B.). Britsche lucht strijdkrachten hebben bij hun vlucht naar Noordwest-Duitschland in den afgeloopen nacht weer uitsluitend woonwijken aange vallen en hebben ook thans weer ziekenhui zen tot doelwit van hun bommen genomen. Hoewel de daken van het Willehard-Zieken- huis in Bremen voorzien waren van Roodé Kruis kenteekenen welke tot op groote af stand zichtbaar zijn, vielen weer verscheide ne brisantbommen van zwaar kaliber in de onmiddellijke nabijheid van het zieken huis/ BESTEMD VOOR EEN ZUSTER. Op de groene tafel in die Bossche rechts zaal stond gistermiddag een groot stuk taart. Het zag er smakelijk uit, doch dat was slechts schijn want de taart was het bewijsstuk in een vergiftigingszaak, welke de rechtbank te behandelen kreeg. Terecht stond de 26-jarige Johanna F., uit Eindho ven, verdacht van poging tot moord, subs. poging tot toebrengen van zwaar lichame lijk letsel. door middel van vergiftiging. De officier, rekening houdende niet ver minderde toerekeningsvatbaarheid, eischte deswege haar veroordeeling tot anderhalf jaar gevangenisstraf. Een zuster van de verdachte, Brigitte F., aldus de Tel., had thuis geregeld ongenoe gen. omdat haar verloofde, T. L., door haar familie geen geschikte partij geacht werd. Toen zij in Januari j.1. meerderjarig werd ging zij het huis uit en nam haar intrek bij een vriendin van de familie, de jonge weduwe T., die met haar kind bij haar moeder inwoont. Op 11 Februari j.1, heeft Johanna F. een hoeveelheid rodent dat, zooals bekend, phosiphor bevat door een potje jam gemengd. Vervolgens ging zij naar een banketbakker en ver zocht. een taart te Sakken en daaiïn de door haar meergebrachte jam te verwer ken. De taart moest bij de weduwe T. worden bezorgd: als afzender, gaf zij den naam en het adres op van den. verloofde van haar zuster. Doordat de vla zeer bitter bleek te sma ken. hebben haar zuster en haar huisge- nooten zeer weinig er van gegeten, zoad'at ernstige gevolgen zijn uitgebleven. De zaak werd in handen van de politie gesteld. Het meisje maakte tijdens het verhoor door den president mr. J.-E. Poerink, niet den indruk, zeer intelligent te zijn, doch aan den anderen kant scheen zij toch han dig genoeg om op haar tellen te passen en zich niet te veel bloot te geven. De feiten, zooals wij die. hierboven omschreven, er kende zij. Pertinent ontkende zij evenwel, haar zuster te hebben: willen dooden. Ik/dacht., dat ze ziek zou worden en dan weer thuis zou komen. President: U had de taart laten adressee- ren aan de weduwe T., dus zouden, alle huisgenooten van de taart eten. Moesten die allemaal ziek worden? Daar heb ik niet aan gedacht. Had u ook eenig idee, hoe ziek ze zou den worden? Er stond toch „vergif" op het fleschje? Dat wéét ik niet. Waarom ging u bij een vreemden ban ketbakker? Wou u niet herkend worden en waarom zette u als afzender den naam van den verloofde van uw zuster? Omdat ze het ander» niet zouden aan nemen. De Officier van Justitie, mr. Van Arkel, constateerde, dat een dergelijk geval geluk kig slechts zelden voorkomt. Men was op de verloving van Brigitte tegen, omdat L. groentenventer is. (De familie van het meis je zijn zelfstandige landbouwers). Anders was er geen enkele reden, want er valt op den jongen absoluut niets te zeggen. Rekening houdend met het psychiatrisch rapport, eischte de officier anderhalf jaar, hoewel de maximumstraf tien jaar is. De uitspraak werd bepaald op Dinsdag 1 Juli. Kostbare installatie van 65.000 gulden grootendeels verloren gegaan. Door tot nu toe onbekende oorzaak brak gisteravond brand uit irn die grasdrogerij van de N.V. Ontginningsmaatschappij Over ijssel, staande op een afgelegen plaats in het Staphorsterveld. De brandweer van Meppel was spoedig met de autobrandspuit ter plaatse, doch oewel zij met drie stralen het vuur .bestreed, kon zij niet verhinderen, dat de grasdrogerij van binnen geheel uit brandde. Zij was na een uur de situatie meester. De kostbare installatie, die ruim f 65.000— heeft gekost, ging groofcencleels verloren. Deze grasdrogerij, die de tweede in Nederland was. waarin grasmeel vervaar digd werd. werd pas in het voorjaar van 1940 in gebruik genomen. Hoewel het toepassen van lichtraclames ook overdag verboden blijft, conform het gestelde in paragraaf 8 sub. 3 van de ver ordening no. 212 van den rijkscommissaris heeft de Befehlshaber der Ordnungspolizei medegedeeld, dat er geen bezwaar tegen bestaat, indien lichtreclame-installaties nu en dan overdag tusschen 11 en 13 uur ge durende enkele oogenblikken in bedrijf wor den gesteld, indien zulks in het belang van het onderhoud en ten behoeve van de con trole van de bedrijfsvaardigheid der des betreffende apparaten noodig wordt geoor deeld. Dit geldt eveneens voor de vaststelling van eventueele, door luchtaanvallen aan de ze lichtreclame-installaties toegebrachte schade. 0 V33r (Föto's Pax-IIolland.) 91% 94 95 85% 353/ 86% sqv£ 30 /A 88% oyya 90 90 Amsterdamsehe effectenbeurs Geringe affaire. Loome markt Meer endeels lagere koersen. Ne. derlandsche beleggingen prijs, houdend. OBLIGATIES STAATSLEENINGEN. V.K. L.K. Nederland 1941 I 4 98%-9815/16 98 15/16-9 Nederland 1940 I 4 1001/16 1001/16 Nederland 1940 II 4 9734 97 15/ld Idem met bel. fac. 100 100 1/16 Nederland 1938 3.3% 901/16-90 5/16 90%-90 3/M Oost Indië 1937 3 91% 91% Oost Indië 1937 A 3 89893,4 PROVINCIALE EN GEM. LEENINGEN. A'dam '37 I 3% •s Grav. '37 I 3% N Ho 11. '38 3 N.-Holl. '38 II (33 R'dam '37 I III 3% Z.-Holland 1937 3 HYPOTHEEKBANKEN. Ned. Hyp b. Veendam 3% 9595% AANDEELEN. BANK- EN CRED.-INST. Binnenland. Koloniale Bank A 184% 184 Ned. Ind. Handelsb. A 115 114% Ned. Handel Mij. c.v. A 125% i25 INDUSTRIEELE ONDERNEMINGEN. Binnenland. A.K U. 1343/8-135% 1363/4-136 3/16 Centr. Suiker Mij. 192 Fokker A 181 183 Lever Bros en Unilever cv.A 11594-114% 1111/2-112% Ned. Ford 299 300 Philips G B-V.A. 206-207 206-204% Philips prei. A. 147% 150 PETROLEUMONDERNEMINGEN. Binnenland. Kon. Petr. 230%-228 224%-226 SCHEEPVAART-MAATSCHAPPIJEN. Holland Amerikalijn A. 112%-111% 109-109% Kon. Ned. Stoomb. Mij. nat. bez. v. A. 154%' 152 Kon. Paketvaart A. 210% Ned. Scheepv. Unie A. 161%-162% 161-159 SUIKER-ONDERNEMINGEN. H.V.A. 400-397 395-390 Javasche Cultuur 225 220 N.LS.U. 220 215% TABAKSONDERNEMINGEN. Deli Batavia Mij. Deli Mij. cv. A. 263 259%-257 Senembah 208 RUBBER-ONDERNEMINGEN. Amsterd. Rubber 244-247% 244-240 Deli Batavia Mij. A. 192% 191 Helpt allen mee den clandestienen handel te bestrijden! Let op de zindelijkheid 1 Heeft U dan nog trek in een jtukje biefstuk zonder bon?! Het A.N.P'.- schrijft ter nadere verklaring van de hierbij afgedrukte foto's: 's-Gravénhage, 19 Juni. De laatste we ken zijn herhaaldelijk berichten- in de dagbladen verschenen, waaruit op te ma ken viel, clat het euvel van clandestien slachten een-grooten omvang heeft aange nomen. Zonder publiek, zonder afnemers zou dit geheim slachten, dat uiteraard alleen door ongure elementen bedreven wordt, niet be staan. Een, fatsoenlijk slager, die zjch van zijn plicht ten opzichte van zijn beroep en ten opzichte van de gemeenschap bewust is, blijft met zijn handen van dergelijke praktijken af. Het,publiek, de afnemers van het clan destien geslachte vleesch, zijn in meer dan een opzicht de bedrogenen. In 'dé eerste plaats moeten zij voor het clandestien 'geslachte vleesch heel wat meer betalen, dan normaal. En dit terwijl het vleesch van lagere kwaliteit is en de slacht kosten geringer zijn. Voorts weet het publiek niet/onder wel ke onhygiënische en alle begrippen van volksgezondheid tergende' omstandigheden zulk een geh'eiuie slagerij werkt. Een. dezer dagen heeft men juist een ont stellend inzicht in zulk een clandestiene slagerij gekregen. De politie ontdekte op een wagen clandestien vervoerd vee. Men kwam er achter, waar de plaats van be stemming was. De geheime slagerij bevond zich. in een primitieve loods. Temidden van alle mogelijke vuiligheid, wagensmeer, poetskatoen enz. trof men versch geslacht vleesch-a&n.'De resten, heenderen en afval lagen overal in het rond op den grond, op een stuk boomstam en een hoopje steenen. De bedrijvers van dit misdage spel, na tuurlijk Joden, bekenden, dat het de be doeling was, deze resten nog tot gehakt en worst te verwerken! Nergens was een kraan of een spoelbak in de buurt. De mes sen, waarmee men de dieren geslacht had, waren nog bedekt met geronnen bloed, waarover tallooze vliegen gonsden.. Doch dit was nóg niet alles, dat de clan destiene slagers niet meer tot het normale menschensoort behooren, doch een misda- digen aanleg bezitten, bleek wel zeer duide lijk uit het feit, dat zij jong vee gestald hadden in-de geheime slagerij. Een schaap at van hooi, dat met hlqerï bespepkeld was, terwijl een groot schouder stuk van een pasgeslacht kalf op den grond naast 't vuil van het etende schaap lag. In een andere hoek van de loods stond een jong kalf. Beide dieren, die vroegtijdig het ïjët slachten teri óffer vielen, hebben véle uren lang getuigen van de érgste soort van dierkwellerij moeten zijn. Het is een ieder duidelijk, dat van een slachten onder dergelijke technisch ongun stige omstandigheden nauwelijks sprake kan zijn. Hét: isgeen slachten meer, het is yermo,orden en tergend kwellen van jonge dieren 'door misdadigers. Fatsoen én afschuw verbieden het, nog meer in bijzonderheden af te dalen. Wanneer men hoort en ziet, dat het juist vleesch uit zulk soort' gëheime slagerijen is, dat zonder bons tegen hooge prijzen aan het publiek geleverd wordt, kan men een diep gevoel van onpasselijkheid en af schuw nauwelijks onderdrukken. Maar wat nog veel erger is. Door het drij- ven van. handel: ju.clande.stien geplacjit vleesch, wordt de normale voedselvoorzie- Dit zijn de oorzaken, die een regelmatige voedselvoorziening van de Nederlandsche bevolking in gevaar brengen. Een zekere bevolkingsgroep, vooral de beter gesitu eerden, maken het deze ongure elementen nog mogelijk, hun duistere praktijken voort te zetten. Wanneer een ieder In den strijd tegen deze volksvijandige elementen mee werkt, helpt hij een rechtvaardige en voldoende verdeeling van levensmiddelen verzekeren. Het moet niet moeilijk zijn, zich voor deze zaak te spannen. Waar komt het clandestien geslachte vee van daan? Zonder bonnen I leder weldenkend mensch zal bij het zien van bijgaande serie foto's, welke ons van officiééls zijde be reikte, ervan overtuigd worden, dat wan neer zoo met hygiene gespot wordt, niet alleen de voedselvoorziening gevaar loopt, doch ook de hygiene op ernstige wijze wordt aangetast. ning dér bevolking ernstig in gevaar ge bracht. Deze jonge dieren, die misdadige handen van Joodsche zwendelaars onder hemeltergende kwellerijen in zulke met alle hygiene spottende omstandigheden vroegtijdig van het leven berooven, worden aan de normale vleeschvoórziening ont trokken. Zulke clandestiene slagerijen zijn er schuld aan, dat de huisvrouwen uren in de rij moeten staan bij de bonafide handela pen in de steden. Zulke slagerijen zijn er schuld aan, dat yleeschvergiftiging en alle mogelijke ziek ten optreden, zooals helaas reeds verschil lende malen geconstateerd werd. Onge keurd wordt dit vleesch aan de markt ge bracht. Het is duidelijk, dat de gevolgen niet uitblijven.. Het algemeen belang eischt ,dat het euvel van deze smokkelhandel in clandestien vleesch uitgeroeid wordt. Deze misdaad aan de gemeenschap mag niet blijven be staan. Een regelmatige voedselvoorziening j wordt gesaboteerd. De volksgezondheid wordt ernstig geschaad. Tuchtelooze misdadigers verrijken zich ten koste der gemeenschap. Wanneer een ieder in den strijd tegen deze volksvijandelijke elementen meewerkt, helpt hij een rechtvaardige en afdoende verdeeling van levensmiddelen verzekeren. Wanneer men zijn gedachten over deze on gure praktijken laat gaan, moet het niet moeilijk zijn, medewerking te verleenen om hieraan paal en perk te stellen. Clandestien slachten is een volksgevaarl

Schager Courant | 1941 | | pagina 2