Geen schot in de fusie der zweminrichtingen Vrijdag 20 Juni 1941 Tweede blad .""S De oude schutsluis ven den Lengendijk, die jarenlang den tuinders haar diensten bewees, zal binnenkort buiten gebruik worden gesteld, als de nieuwe sluis gereed zal zijn <p«-Holl.nd> Uit onze Omgeving ANNA PAUWW'NA DE HER-INENTING AAN DE KLEINE SLUIS Burgemeester Mijnlieff gerehabi liteerd. De Redactie der Heldersche Courant schrijft thans het volgende over de zoo langzamer hand „berucht" geworden kwestie der her inenting aan de Kleine Sluis: Het is ons gebleken, dat ons aan vullend bericht over de herinenting te Kleine Sluis, opgenomen in ons nr. van Zaterdag, tot misverstand aan leiding heeft gegeven. Wij hebben hierin geschreven, dat - de mede-deeling over deze herinen ting (bedoeld wordt de officieele me dedeeling van het gemeentebestuur) op verkeerd begrijpen berustte. Ons bericht in de Heldersche Crt. van 10 Juni, gebaseerd op deze mededeeling, was dus onjuist en de critiek, daar in uitgeoefend op den burgemeester van Anna Paulowna, Mr. Mijnlieff, herroepen we. Het is ons bij nader onderzoek ge bleken, dat het hier een misverstand betrof ten aanzien van de door het gemeentèbestuur bedoelde lokalitei ten. Het doet ons genoegen, dat de blaam op Burgemeester Mijnlieff ge worpen, dat hij de belangen van de Heldersche geévacueerden niet vol doende zou hebben behartigd, dus ten onrechte was. Zooals onze lezers weten zal de SCHAGEN Eerst liep de zaak vlot, thans is is men weer even ver als toen men begon Zonder ook maar in het minst af breuk te willen doen aan het loffe lijk streven, zaken, welke het al gemeen belang raken, vlugger af te doen dan vroeger en met alle waardeering voor hetgeen hierom trent wordt bereikt, kunnen wij zoo af en toe niet aan den indiruk ont komen, dat sommige ambtelijke molens nog even langzaam malen als vroeger. Het kan ook nu nog voorkomen, dat men meent alle trapjes beklommen te hebben, die naar het doel leiden, en staande op de hoogste sport tot de conclusie komt. dat men weer van voren af moet beginnen. Een merkwaardig voorbeeld daarvan levert de map met correspondentie inzake de fu sieplannen der beide badinrichtingen alhier op. Het heeft het comité, dat de plannen zal uitwerken zeker niet aan ijver en voortvarendheid ont broken. maar zooals het er nu uit ziet, vreez'en wij, dat Schagen vol gend jaar om dezen tijd nog met twee elkaar in den weg staande badinrichtingen zit opgescheept Dat zou jammer zijn en naar onze be scheiden meening niet noodig, want zoo in gewikkeld lijkt de zaak ons toch heusch niet toe. Men oordeele Op 23 April heeft de commissie zich ge wend tot den inspecteur van de werkver ruiming, den heer Ir. van Rossum du Chatel met verzoek om inlichtingen, ten einde een subsidie te kunnen verkrijgen van het rijk en 'medewerking van die Ned. Hcidemaatschappii. De inspecteur is de commissie zeer ter wille geweest en heeft reeds op 29 April d.a.v. een bespreking met de heeren Schmalz en Anderson gehouden. Hij oordeelde exploitatie van een badinrich ting te Schagen zeer mei mogelijk, en sprak al zijn meening uit. dat één subsidie aanvrage en inwilliging tot 100 van het arbeidsloon zeker gewettigd zou zijn. Aan geraden werd door een deskundige een ont werp te laten maken. vooral niet te luxu eus en den inspecteur ter bcoordeeling te zenden. De heer van Rossum zegde toe de zaak dan zoo spoedig mogelijk bij de Ned. Heidemaatschappij aanhangig te ma ken. Geadviseerd werd ook een onderzoek naar kwaliteit van het water te laten in stellen. daar dit de kans op succes voor de subsidie-aanvrage zeer zou bevorderen. Dankbaar voor het zakelijke en hoopge vende advies klom de commissie een sport hooger. Zij verzocht den heer Dr. Ebels, inspecteur van de Volksgezondheid te Leeuwarden, het water te willen keuren en "ccds enkele dagen later kwam bericht, dat le inspecteur aan het verzoek zou voldoen. Het was toen 30 April, men meende in een veek tijd reeds veel bereikt te hebben De tijd waarin op antwoord moest wor- Icn gewacht besteedde men nuttig. Subsi dieverzoeken gingen uit aan den directeur van het cconomisch-tcchnologische insti tuut te Haarlem, en aan de verecniging Algemeen Belang te Schagen. Men voerde besprekingen met den architect Dekker, legde aanbiedingen van architecten van el ders voorloopig terzijde, gehoord den wensch der leden om zooveel mogelijk Schager menschen bij den bouw in te scha kelen en men ging den polder vragen of de nieuwe verecniging op dezelfde condities als tot heden het geval is, het poldterwater zal mogen gebruiken. Inmiddels was het gebleken dat ovor het oprichten van een stichting toestemming van hoogerhand De Jeugdige zwemmers trekken zich (ge lukkig) van fusie en of geen fnsle niets aan. Er Is water, er ls zon, ze kunnen zwemmen en ploeteren naar hartelust. Alle begin ls moeilijk, maar het resultaat kan schoon zijn Men begint aan den hengel noodig is en ook daarnaar ging men onder staan. Zeer tevreden ging de commissie den avond van den 30en April naar huis, tot heden liep de zaak uitstekend en daarom achtte men 't ook nog niet noodig de Pers voor het wagentje te spannen; weldra im mers zou men wel definitieve berichten kun nen lanceeren en dat zou toch véél aardiger zijn. Teleurstellingen. Al te spoedig werd men uit de schoone droomen gewekt! De Economisch technologische dienst Het weten dat' een provinciale subsidie zeker niet zou worden verleend en dat de dienst zelve niet kon bijdragen. De Procureur-Generaal deelde mede ,dat formulieren moesten worden aangevraagd bij de commissaris voor niet-commercieele vereenigingen en stichtingen, daar deze zou moeten beslissen of verandering al dan niet mogelijk was. Dat waren de eerste twee stapjes terug. „Algemeen Belang" zweeg in alle talen. Dat waren weer twee stapjes terug. De groote stap terug kwam, toen men zich gericht bad tot den secretaris-generaal van het departement van opvoeding, weten schappen en cultuur ter verkrijging van subsidie enz. Het departement renvoyecrcie den brief naarden rijksdienst van'de werkverruiming en deze dienst berichtte, dat„stichtingen geheel, buiten de over heid door particulieren kunnen worden opgericht, dat men zich maar in verbinding En eindigt met een fraaie duik van de vee- rende plank. (Foto's Fred Groot) moest stellen met hethoofd van de in spectie Alkmaar (den Heer van Rossum du Chatel dus, met wien men de eerste bespre kingen had gevoerd, dat men maar een conceptacte van oprichting moest maken en ter goedkeuring opzenden aan den Pro cureur-Generaal. Men is dus weer op het punt waar men begonnen is, men zit in een ambtelijke doolhof, waar men niet uit kan komen. Bovendien is nog nimmer bericht inge komen of het water is goedgekeurd en in arrenmoede stelt een der comitéleden nu reeds voor, dat mocht het water worden af gekeurd de poel bij de hooge brug over het nieuwe kanaal bij den ingang der haven voor badplaats in te richten. Hopen wij dat het zoover niet zal komen, mooier gelegenheid dan „De Wiel" is in heel Noordholland niet te vinden. De Commissie zal nu nog eens schrijven naar het departement van Volksgezondheid en den nadruk leggen op het feit dat straks het schoolzwemmen verplichtend wordt gesteld zoodat de omliggende gemeenten van een goede nieuwe badinrichting te Schagen zullen kunnen méeprofiteeren. Met een zucht bergt de heer Anderson het dossier weer op. Wanneer zal het als afgedaan in de ar chiefkast kunnen worden geplaatst? De heer Dekker, kon. omdat er nog geen finantieele basis is, vanzelfsprekend geen omlijnd plan maken. herinenting op nader te bepalen da tum geschieden in de O. L. school te Kleine Sluis. Naar wij van burgemeester Mijnlieff ver nemen is met deze volledige en duidelijke rehabilitatie voor .hem de zaak afgedaan. DE AVOND-VIERDAAGSCHE Het woord surrogaat heeft een niet al te besten klank, maar toen we Woensdag de Avond-Vierdaagsche als zoodanig bestem pelden, bedoelden we daar zeer zeker geen kleineering mee. Integendeel, we meenen, dat de Nederlandsche Wandelsport Bond toen hij de Avondvierdaagschen in de plaats stelde voor de bekende Nijmeegsche, inderdaad van den nood een deugd maak te. De wandelsport, zoo goed als bijna elke andere, is er toch een, die vooral in de vrije uren beoefend wordt en alleen in vacantie- dagen kunnen haar beoefenaars er op rui mer schaal hun krachten aan wijden. En zóó gezien vinden we die Avondvierdaag schen. na volbracht* dagtaak eigenlijk nog meer „in de lijn liggen", dan de oorspron kelijke, die uit groote dagtochten bestond, die iin het gewone doen toch maar zelden eenige dagen achter elkaar gemaakt wor den. En dan de samenkomst van al die wandelaars op één plaats heeft z'n goede zijden en er is groote propaganda van uit gegaan, maar zou. nu op zoo veel plaat sen tegelijk in ons land geloopen wordt en ook door menschen, die nooit een dag of vijf zouden kunnen uitbreken om naar Nij megen te gaan zou nu niet minstens evenveel propaganda voor de wandelsport gemaakt worden? Onze bietsuiker is haar belangrijke .be staan ook aangevangen als plaatsvervang ster ,(voor de Indische rietsuiker), maar wie zou ze nog willen missen, omdat het maar een „surrogaat" is? Wie weet. wil den we maar zeggen, zullen ook in gewone tijden de avondvierdaagschen als hoogtij-" dagen voor de wandelsport blijven bestaan. We zouden er zeker niet vreemd van opkijken, want na het voorproefje van Dins dag, was ook Woensdag onze indruk, dat deze avondwandelingen bij de deelnemers naar meer smaken, al vinden natuurlijk de .geheide" Vierdaagschefippelaars zulk eindjes maar zoo-zoó. Misschien ook kan men in de toekomst het een doen het ander niet laten. Woensdag startten er te Kleine Sluis in totaal een 109 dames en heeren en allen volbrachten opgewekt en zonder ongemak ken (een enkel klein blaartje uitgezonderd) den tocht door den Oostpolder. In 't bijzon der willen we eens wijzen op de kra nige ploeg van „Algemeene Belang" te Schagerbrug. die eerst ruim een half uur moest fietsen om aan de startplaats te ko men. Niet ieder kan thans 's avonds vroeg klaar zijn en dus moet al flink doorgetrapt worden om nog tijdig te kunnen starten, maar. al kwamen zij al warm aan, wel gemoed stelden ze zich dadelijk in de rij om. opgefrischt door een paar-centimeter- dikke ijswafel van Bakker aan hun wan deling te beginnen. Wat jammer, dat haar leider door een familiesterfgeval de vier dagen zelf niet kon volmaken. De groep zal hem zeker geen grooter pleizer kunnen doen, dan door te zorgen, dat zij toch de fraaie medaille voor groepen verwerft. VERKOCHT. Het winkelhuis. Molen vaart 109, eigen dom van mevr. de wed. Bergman, ia bij onderhandschen verkoop overgegaan aan den heer D. Lemstra. BREEZAND CONCERT. Het was gisteren niet alleen fraai wan delweer, maar zeker ook wel bij uitstek geschikt voor een buiten-concert. Concor- dia mocht zich dan ook over een flinke be langstelling van de zijde van het publiek verheugen en omgekeerd zal dit de mu ziek vereenigmg dankbaar geweest zijn, voor haar muziekuitvoering, een welkome afwisseling in het niet altijd even vroolij- ke bestaan. We hadden Concordia in lan- gen tijd niet gehoord en zonder nummer voor nummer ha te gaan (we konden zelf trouwens slechts een deel van het pro gramma beluisteren) mochten we tot ons 'genoegen constateeren, dat de vereeniging „goed voor den dag" kwam. Van wat wij hoorden, voldeed vooral de marsch Mont la Ville, maar dok naar de bekende operagedeelten uit de fantasie Verdiana luisterden we met plezier. Het was zeker een voordeel, dat het pu bliek thans niet „boven op" de muziek stond. Een enkel nummer hoorden we nog verderop, dan waar de grooter massa stond, aan den overkant van de vaart en het viel ons op, dat daar de muziek nog be ter tot haar recht kwam, dan dichterbij. Misschien zou het corps zich een volgende maal nog beter onder de boomen of voor de gymnastiekzaal kunnen opstellen. Con cordia ziet het we wachten een herha ling. Zij zal er zeker velen een plezier mee doen. NANETTE. In de reeks perskritieken, die ons ten dienste staan om vooral iets te weten te komen van de film „Nanette", die de Apol- lo-bioscoop gaatv vertoonen, treft pns bij verscheidene een merkwaardige overeen stemming bij de beoordeeling. Laten we als typeering daarvan gedeelten volgen uit wat het „Dagblad van Rotterdam" schreef. Een opmerkelijke film van de Duitsche filmindustrie, opvallend om haar frissche oorspronkelijkheid en van geestigheid sprankelend dialoog. Een Duitsche film, die zich echter, dank zij de regie van Trich Engel, heeft weten te verheffen boven de locale kleur, welke aan een film van een bepaalde nationaliteit en strekking, veelal te bespeuren valt, een „verfijnd volksstuk" en de temperamentvolle Jenny Jugo is er het stralende middelpunt van. Een film met een tikje Fransch-aandoen- de ondeugendheid, met humor en vóór alles met gevoel voor levensernst en levensecht heid.'. „Nieuwsbron" schreef: deze allerverma- kelijkste comedie, staat door een bij uitstek vlot tempo en tal van geestige vondsten ver boven het peil van de gemiddelde blij- spelfilm. Men zal ongetwijfeld genieten van deze amusante en charmante film. BERGEN CONCERT BERGEN'S MANNENKOOR. Solisten; Laurens Bogtman, bas- bariton, Haarlem en A. Koogcr, Bergen. Wo man singt, da laszt sich niecter; böse Menschen haben keine Lieder. De groote schare welke de Ruïnekerk vulde, heeft aan bovenstaande dichtregelen onge twijfeld gedacht en ontspanning gezocht bij den uitstekenden zang, van Bergens Mannenkoor. Ook de burgemeester en zijn familie waren aanwezig om dit concert te beluisteren. Laten we onmiddellijk zeggen, dat de dirigent van het koor. de heer Karei Bolvne uit Amsterdam, zijn zangers tot een hoog peil heeft weten op te voeren en dit concert wel het beste was. dat wij ooit van Bergens Mannenkoor hoorden. De heer A Kooger opende op het orgel met een Andante van Sam. de Lange en het was een mooie inzet ook. De organist bracht deze Andante op sobere wijze, zui ver van toon en daarbij zéér gevoelvol. Na dit fraaie begin was het koor aan de beurt en zette in met het Avondlied van René de Clercq, getoonzet door Jac. Bonset. Het was een mooi harmonisch geheel, het welk wij te hooren kregen en het waren vooral de tenoren, die volop gelegenheid kregen zich te geven. Het zou ons te ver voeren, alle nummer» van het programma afzonderlijk te vermei-" den. Wij doen dus hier en daar een greepi De solist Laurens Bogtman was er een van buitengewoon gehalte. Een prachtstem en een uitnemende voordrecht. Het oude Psalmus 139 vers 23 en 24 van Constantijn Huygens, uit het jaar 160(Uongeveer, deed de gaven van Bogtman tenvolle tot z'n recht komen. Vooral in het fortissimo was de zanger glashelder van toon. Niet minder mooi was de solist in Valerius' „O, Heer, die daar des Hemels Tente spreyt. Vooral in dit nummer bracht hij het auditorium in verrukking door zijn gevoelvolle voor dracht. Wij zouden den heer Koogei te kort doen, als we hem niet complimenteer den met zijn fraaie orgelbegeleiding. Hij paste zich volkomen bij den zanger aan. Het vroolijke „Haarlemsche Liedeke" van Willem Hespe deed het best, al waren in het eerste complet de tenoren er dan ook even uit. Ook de Zee van Willem Kloos', gecom poneerd door Jac. Bonset was prachtig van voordracht. We beluisterden in deze com positie een rrico'e l.a martij. De ballade van H; Mayeratli's ..Gw-tcrprnzession" was voor het koor een moeilijke opgave, doch onder de kundige en bezielende leiding van Karei BÖhne, sloeg het koor er zich kranig doorheen. Het tweede complet „Plötzlich kommt der Sturm geflogen" had o.a. krach tiger kunnen zijn, maar de voordracht van het laatste couplet vergoedde weer alles. „Les Martyres aux arène" van L. de Ril lé, gezongen door het koor was een waar dig besluit van dit uitmuntend geslaagde concert, hetwelk werd gegeven ten bate van het Orgelfonds der Kerk. HARENKARSPEL GEDWONGEN RUST. De heer W. Smit te Slootgaard die onder Julianadorp te werk gesteld is had het on geluk toen hij met een emmer kokende mas stiek op een barak kwam, de emmer te stoo ten met het gevolg dat hij een hoeveelheid van de kokende inhoud over zijn arm kreeg. Onnoodig te zeggen dat hij ondragelijke pijn leed. Per auto werd hij naar dr. Swa- ters te Julianadorp vervoerd die onmiddel lijk medische hulp verleende. Thans wordt hij behandeld door zijn huis arts, Dr. Groenhart, te Dirkshorn. De won den beginnen gelukkig al weer iets te ge nezen, terwijl Wim thans door een gedwon gen vacantie in de gelegenheid is de schoo ne natuur vaji den Slootgaardpolder te be wonderen. Z1JPE BURGERLIJKE STAND. Opgav» van 13 Lm. 19 Juni 1941, Getrouwd: Chrietlaan Broekhuizen. 26 Jr., landbouwer te Schagen en Cornelia Johan- na Bouthoorn, 24 jr., s. b„ te Zijpe. Overleden: Geene. SINT PANCRAS BESLAAGD. Onze plaatsgenoot de heer C H, Kronen* urg slaagde voor het examen G.A.1 der Ne derlandsche Vereeniging voor Gemeente* belnagen.

Schager Courant | 1941 | | pagina 5