a N1PPER EN PELLE Bekendmaking STRENGE STRAFFEN voor clandestien slachten KLEINE SAMENKOMSTEN den rug Alexandrië bestookt Bij Soiloem 42 Britsche toestellen vernietigd Radioprogramma H9L6H unn h@t moeRfls 'sGravenhase. 19 Juni. Het Rijks commissariaat maakt bekend1: Zooals bekend is par. 5 van de wet tegen arglistige aanvallen op staat en partij en tot bescherming van de partij-uniformen ook van kracht in de bezette Nederlandsc'ne gebieden. Dit voorschrift zegt o.a., dat elk een. die ofl'icieele partij-uniformen, uni- formonderdeelen, unïformstoffen, vlaggen of insignes van de nationaal-socialistische arbeiderspartij, haar onderafdeelingen of de bij haar aangesloten organisaties als beroep vervaardigt, in voorraad heeft, te koop aanbiedt of anderszins in don handel brengt, daartoe een vergunning noodig heeft. Deze vergunning wordt in het Duit sche rijk verstrekt door den Rijksthesaurier van de N.S.D.A.P. In verband met de be- I zetting van Nederland' is er echter een I grooto vraag naar de vermelde artikelen onlstaan, waaraan is voldaan door bemid deling van de Duitsche dienstinstanties i alsmede door deels uitgebreide bestellingen van individuccle Rijksduitschers bij Neder- landsche pi-oduccnten of handelsfirma s. zonder dat het in elk afzonderlijk geval mogelijk was, de wettelijk voorgeschreven vergunning te verkrijgen. De op 18 Juni in werking getreden verordening nr. 107/41 van den Rijkscommissaris brengt hierin verbetering. Zii bepaalt, dat de vermelde vergunning voortaan door den Rijkscom missaris (commissaris-generaal voor bijzon dere aangelegenheden) wordt verstrekt en stelt de voorwaarden voor de uitreiking daar van vast. In de gevallen waarin deze ver- gumning geweigerd moet worden, wordt te- veils een beslissing genomen over het pro ductief maken van mogelijk aanwezige Voorraden eventueel met billijke inacht- neming van de belangen van dengene die j het verzoekschrift indient zoodat be- drijfsschade bij de uitvoering van de ver- S1 ordening vermeden wordt. De aandacht» wordt erop gevestigd, dat het. vanaf den dag waarop deze verordening in werking treedt onverwijld verboden is een bedrijf voort te zetten dat aan een ver- gunning onderhevig is en dat. de bepaling van par. 5 van de „Heinvtueckegesetz", volgens welke het verrichten van aan ver gunning onderhevige handelingen met ge vangenisstraf van maximum twee jaar ge straft wordt indien zulk een vergunning niet volgens voorschrift werd aangevraagd, voortaan door de Duitsche rechtbanken in het bezette Nederlandsche gebied zonder uitzondering zal worden toegepast. Dat zij, die clandestien, slachten, niet op een milde behandeling behoeven te reke nen. is reeds meermalen gezegd. Deson danks blijft men doorgaan met, het over treden van wetten en verordeningen, blijk baar in de hoop dat de straffen bij ontdek king wel zullen meevallen. Er is echter geen sprake van tegemoetkomendheid te genover de overtreders, die te weinig soci aal gevoel bezitten om te begrijpen, dat. zij door hun daden een evenredige verdeeling onmogelijk maken en dus de niet-gesitu- eorden benadeelcn. Dat het ernst is bleek wel uit de von nissen, die werden uitgesproken door den economist-hen rechter te Amsterdam, mr. F. Tab ing h Suermondt. Een Bussumer, die op 2S April niet minder dan vijf varkens had geslacht, hoox-de door den officier van ju stitie. mr. Dyserinck een jaar gevangenis straf tegen zich eischen met verbeurd ver klaring van het vleesch en het schietmas- ker. De politie had een anoniemen brief ont vangen, waarin werd gezegd, dat de man in het geheim slachtte. Een inspecteur en een agent togen naar het huis van den verdachte cn zij beti-apten hem op heeter- daad hij het slachten. Aan ontkennen viel in dit geval dus niet te denken. De economische rechter veroordeelde den Bussumer tot acht maanden gevangenis straf met vci'beurdverklaring. Een grondwerker uit D'iemen had op 25 April. 2 Mei en 9 Mei een schaap geslacht. In totaal slachtte hij dus drie schapen. Hij kon dat niet ontkennen, maar hij probeer de verantwoordelijkheid van zich af' te schuiven door een buurman, die veekooper was. als zijn opdrachtgever aan te wijzen. De v'eekoopman probeerde op zijn beurt' den dans tc ontspringen door te vertellen, dat hij de schapen aan den grondwerker had verkocht, maar gezien het feit dat hij dc schapen had laten scheren en over de 219. Het leven van den Kapitein hangt aan een „z^den draadje", in de vorm van een liaan! 1. „Uw middagmaal staat klaar, hoor, komt U een stapje verder, mijne heren!" 2. .Hoera Nipper, als ik het niet gedacht had, dat jij nog eens de redder uit de nood zou zijn!" 220. Gered! 1. „Ja, jullie moeten me maar niet kwalijk nemen, dat ik je er een beetje tussen ge had heb, maar ieder ligt toch zichzelf het naast aan 't hart!" 2. „Dat had een beetje ge scheeld, kapitein, of u was er geweest!" huid had beschikt, mocht meri aannemen dat hij niet de waarheid sprak. Tegen den grondwerker eischte de offi cier van justitie wegens het slachten acht 'maanden gevangenisstraf met verbeurdver klaring van het vleesch. de huiden en het slagersmes. Tegen den veekoopman eisch te hij wegens het doen slachten eveneens acht maanden gevangenisstraf. Conform den eisch werden beiden tot acht maanden gevangenisstraf veroordeeld. Een Amsterdamsche slager, die op 28 Maart geverbaliseerd was. omdat hij drie schapen had geslacht stond eveneens te recht. Tegen hem eischte de officier va.n vei'bcurd verklaring van het vleesch, het hakmes, de weegschaal en de zaag. De slager werd veroordeeld tot een gevan genisstraf voor den tijd van 7 maanden met verbeurdverklaring. Naar aanleiding van de afgekondigde ver scherping der .bepalingen op het vergader- recht diene nog het volgende ter verhelde ring: Tot dusver waren alle vergaderingen, waaraan niet meer dan 20 pex-sonen deel namen, vrij. De thans aangebrachte redac tiewijziging heft deze vrijheid op voor deze kleine vergaderingen, indien deze uitgaan van staatkundige vereenigingen of van plaatselijke afdeelingen daarvan, benevens voor dergelijke bijeenkomsten, waarop staatkundige onderwerpen besproken wor den. Alle overige kleine vergadexingen blij ven vrij. NA HET DRINKEN VAN NICOTINE OVERLEDEN. De landbouwer de M, te Sevenum, vader van een groot gezin, dronk bij vergissing uit een flesch met verdunde nicotine, in- plaats van uit een flesch met koffie. Deze nicotine werd gebruikt voor het hesproeien van fruitboomen in een boomgaai'd. De man overleed na enkele oogenblïkken. en lendenpijn? Ai, dal kan het beste humeur bederven. Neem een "AKKERTJE de vlugwerkende pijnverdrijverl NIEUWE RUSSISCHE POOLVLUCHT. Naar de Russische bladen melden, is de bekende Russische Poolvlieger Tsjerewitsjny gisteren opgestegen voor een nieuwen vlucht naar de Noordpool. De expeditie moet ver kenningsvluchten maken in de centrale ge bieden van den Noordelijken zeeweg, in de Oost-Siberische zee. DE TOESTAND IN EGYPTE. New York, 19 Juni (D.N.B.) Volgens een bericht uit Caii-o heeft de militaire gouver neur van Egypte de bevolking verboden, naar buitenlandsche uitzendingen te luiste ren. Men mag nog slechts naar den Brit- schen omroep en den Palestijnschen zender luistex-en. Dnifsch weermachtbericht Het opperbevel der Duitsche weex-macht deelt mede: Bij de eindgevechtcn ten Zuiden van Sol- loem in Noord Afrika zijn opnieuw Brit- sche pantserwagens vernietigd en in lucht gevechten zes Britsche vliegtuigen neerge schoten. In den ochtend van den 18den Ju ni hebben Duitsche gevechtsvliegtuigen op nieuw militaire doelen van de Britsche vlootbases Alexandrië met succes bestookt met zwai'e brisantbommen. In de wateren rondom Engeland heeft de luchtmacht in den afgeloopen nacht twee vijandelijke koopvaarders met een gezamenlijken inhoud van 5000 ton, die in een krachtig beschermd convooi ten noordoosten van Crorner voeren, tot zinken gebracht. Gevechtsvliegtuigen hebben met succes de havenwerken van Great. Yarmouth en vliegvelden in het zuid oosten van Engeland gebombardeerd. In versterkte mate zijn den laatsten tijd over dag en des nachts mijnen gelegd voor tal rijke Britsche havens. Opnieuw heeft de Britsche scheepvaart daardoor ernstige be lemmeringen ondervonden en verliezen ge leden. Afdeelingen gevechtsvliegers van de luchtvloot van generaal veldmaarschalk Kesselring hébben in die operaties een bij zonder belangrijk aandeel gehad. Duitsche jagers hebben gisteren overdag vier Bi-itsche jagers neergeschoten, toen Britsche vliegtuigen het bezette gebied langs de Kanaalkust trachtten te naderen. De vijand heeft in den afgeloopen nacht een gering aanlal brisant- en brandbommen op het kustgebied van West Duitschland la ten vallen. Eenige burgers kwamen om het leven of wei-den gewond. In woonwijken, onder meer te Hamburg en Bremen, werden eenige gebouwen vernield of beschadigd Nachtjagers en afweergeschut hebben bui tengewoon veel succes gehad. Zij schoten acht der aanvallende Britsche toestellen neer. Bij het afweren van vijandelijke luchtaan vallen op Duitsoh gebied hebben zich de volgende bemanningen van nachtjagers zeer onderscheiden: 1. oberfeldwebel Gildner, unteroffizier Pop- pelmever en unteroffizier Schlein; 2. eerste luitenant Prinz zu Lippe, unter offizier Renettc; 3. eerste luitenant Semrau, unteroffizier Peter en -unteroffizier Bchrcns. Oberfeldwe bel Gildner behaalde in den afgeloopen nacht zijn 12de nachtelijke ovei-winning. Ifaliaaosch weermachfhericbt Het 379ste communiqué van het Italiaan- sche hoofdkwartier luidt: In Noord Afrika bleef de luchtmacht de terugtrekkende resten der Britsche troepen bestoken. Men gaat thans over tot de zui vering van het terrein, terwijl de gevange nen cn het door den vijand achtergelaten materiaal bijeengebracht worden. Het aan tal buiten gevecht gestelde vijandelijke pant serwagens bedraagt ongeveer 200. Tijdens luchtgevechten zijn nog zes vijandelijke toe stellen neergeschoten. Gedurende de vier dagen van den slag bij Soiloem heeft de Britsche luchtmacht dus 42 toestellen ver- loi-en. De verdedigingswerken van Tobroek en Mcrsa Matrooh zijn gebombardeerd. Brit sche toestellen hebben opnieuw .Benghazi gebombardeerd. In Oost Afrika is de algemeene toestand in het gebied van Gal la en Sidamo onver anderd gebleven. Bedrijvigheid van artille rie rondom Gondar. ZATERDAG 21 JUNI 1941. Hilversum I. 415.5 m. 6.45 Gx-amofoonmuziek. 6.50 Ochtendgymnastiek. 7.00 Gramofoonmuziek. 7.45 Ochtendgymnastiek. 8.00 BNO: Nieuwsberichten. 8.15 Gi-amofoonmuziek (9.159.25 Voor de huisvrouw). 10.00 Ernstige muziek (e.o.). 12.00 Het Nationale Trio. 12.40 Almanak. 12.45 BNO: Nieuw-- en economische berichten. 1.00 Ensemb'e Jack der Kinderen en solist. I.40 Gramofoonmuziek. 2.20 Gevarieerd programma. 4.00 Bijbellezing (Voorbereid door de Christe lijke Radio Stichting). 4.20 Zang met pianobegeleiding. 5.15 B.N.O.: Nieuws-, economische en beurs» berichten. 5.30 Orgelspel. 6.00 Gramofoonmuziek. 6.15 Voor den binnenschipper. 6.30 Ensemble Bardi Balogh. 7.00 BNO: Vragen van den dag. 7.15 Klaas van Beeck en zijn orkest. 7.45 Voor den boer. S.00 BNO: Nieuwsberichten. 8.15 Spiegel van den _ag. 8.30 Christelijke Oratorium Vereenigiïig, het Utrechtsch Stedelijk Orchest en declamatie. 9.30 Berichten (Engelsch). 9.45 Causerie: „Ik was er zelf bf" (opn.). 10.00—10.15 BNO: Engelsche uitzending: Dutch News Reel. Hilversum n. 301.5 m. 6.45 Gramofoonmuziek. 6.50 Ochtendgymnastiek. 7.00 Gramofoonmi'-iek. 7.45 Ochtendgymnastiek. 8.00 BNO: Nieuwsberichten. 8.15 Gramofoonmuziek. 10.00 Morgenwijding. (Voorbereid door het Vrijz. Prot. Kerkcomité). 10.20 Orgel, harp en viool (opn,.). 10.50 Gramofoonmuziek. II.10 Ons schemex-uurtje (opn.). 12.00 Berichten. 12.15 Frans Wouters en zijn orkest. 12.45 BNO: Nieuws- en economische berichten. 1.00 Hobo met pianobegeleiding en gramofoon muziek. 1.40 Voor de rijpex-e jeugd. 2.00 Utrechtsch Stedelijk Orchest. 2.45 Voor de jeugd van het platteland. 3.00 Utrechtsch Stedelijk Ox-chest en solist. 4.00 Orkest Eloward en gramofoonmuziek. 5.00 Bijbelvertelling (Voorbereid door het Vrijz. Prot. Kerkcomité). 5.15 BNO: Nieuws-, economische en beursbe richten. ö.Sftj Pianovoordracht. 6.1o Collegium Musica Dlvina. 6.45 Reportage. 7.00 BNO: Gx'oningsch praatje. 7.15 Gramofoonmuziek, 7.30 Werkex-s ontmoeten elkaar. (VI). 7.45 Gramofoonmuziek. 8.00 BNO: Nieuwsberic' ten. 8.14 Vrool(jke voordracht, 8 30 Revue-programma. 9.45 Gramofoonmuziek. 9.55 Dagsluiting. (Voorbereid door de Chris telijke Rado Stichting). 10.00 BNO; Nieuwsberichten. Sluiting. Feuilleton Door Monica Hart HOOFDSTUK LU. Kijk, Philip, Kijk! Spencer Tarrant greep den jongen man bij den arm en wees naar het bed. Hij zag er huiveringwekkend uit met zijn doodsbleek gelaat en zijn kamerjapon aan den hals open. Het duui'de enkele minuten alvorens het tot Philip dooi'drong wat er eigenlijk ge beurde. Hij had een zwak snerpen geluid ge hoord. een eigenaardig-metaalachtigen klank, toen Tarrant van het bed opgesprongen was. Zijn eerste indrok was, dat zijn vriend in een toestand van hevige ometie verkeerde en niet wist wat hij deed. Ik zie niets, zei hij verwonderd. Het is het bed... het bed van Procrus- tes, hijgde Tarrant. Kijk, zeg ik je, kijk! Het krakend geluid liet zich opnieuw hoo- ren, ditmaal zonder eenige zichtbare oor zaak. Philip werd ook bleek en keek met ge- - spannen aandacht toe. Er ontstond een eigen- i aardige beweging in het beddegoed en ver- volgens scheen de ï-ijk-gestikte bedsprei in elkaar te vallen, als bewogen door een ge- heimzinnige macht. De dekens en de lakens er onder verdwenen: de kussens alleen ble- I ven onaangeroerd. Toen hieid het krakend geluid op en alles was weer stil. Tarrant liet den arm van Philip los, sprong op het bed toe en trok met een ruk de sprei naar het voeteneind. Met een gevoel van ont zetting zag Pihlip een groot gat verschijnen, waarin al het beddegoed was verdwenen, zoo als ook gebeurd zou zijn met degeen die op het bed zou hebben gelegen. Het knarsend geluid klonk wederom en het gat sloot zich weer automatisch. Philip zag niets anders meer dan een onschuldig uitziende matras, gedeeltelijk bedekt door de sprei, die Tarrant weggetrokken had. Het raadsel van het Procrustes-bed was opgelost! Philip veegde het zweet van zjjn voor hoofd. Wat een duivelsche uitvinding maar zijn stem stokte en hij keek zijn vriend ver- dard aan. Maar dat is niet hetzelfde bed als in de herberg, dat is onmogelijk! Dat was een groot ledikant met stijlen en gor dijnen. Bovendien, Lord Rayrtour heeft me verteld dat hij het had laten vernietigen. Lord Raynour liegt, viel Tarrant woest uit. Hij is een leugenaar, een duivel in menschengedaante. Lord Raynour?, vroeg Philip onthutst. Jij begrijpt het niet; dat kan ook niet! Je achterdocht is nog niet opgewekt; jij hebt geen reden te gelopven, dat Raynour anders is dan hij zich voordoet. Maar je zult het gauw genoeg inzien, gauw genoeg. Tarrant sprak in korte, afgebroken zinnen. Kijk naar dit bed, ging hij opgewonden voort kijk naar dat duivelsche ding! Het is een stuk antieke gemeenheid, zonder twij fel gebnxikt door mijn eigen voorvader. Ray nour heeft er een dankbaar gebruik van ge maakt voor zijn eigen plannen. Hij liet het hierheen brengen en veranderde het natuur lijk zoo dat het niet herkend zou worden. Het was zijn bedoeling dat ik erop zou gaan slapen en morgen dood gevonden zou worden, juist zooals de anderen, die erop waren gaan slapen. Hij wilde mij vermoorden. Dat is onmogelijk, onmogelijk!, was alles wat Philip kon uitbrengen. Dat zou je niet zeggen als je alles wist wat ik weet. Als ik was gaan slapen en je niet gevraagd had hier te komen, was ik mis schien al gestorven of lag misschien met den dood te worstelen, half-verstikt door de lakens, in dat ellendige gat daar! Maar laten we kalm blijven; we zullen onze zelfbeheer- sching noodig hebben. We kunnen het duivel sche bed op ons gemak doorzoeken. Kijk, de spijlen aan het hoofdeinde zijn gebleven, maar met moderne draperiën bedekt om het geheim te bewaren. Terwijl hij sprak, legde hij zijn hand op den stijl, die het dichtst bij hem was. Zie, dit is de origineele sti-uctuur, daar is geen twijfel aan. Plotseling, terwijl zijn vingers op een be paalde plek in het hout rustten, herhaalde het eigenaardige geluid zicht. Hier hebben we een veer! riep Tarrant opgewonden; ik voelde ze daarnet. O, hier is ze weer. Let nu eens op, Philip! Hij drukte op een veer. Weer zakte de matras weg, weer kwam het afgrijselijke gat te voorschijn, waar de lakens in waren ge zakt. Toen sloot het zich terstond, terwijl het verdwenen beddegoed automatisch weer op het bed werd geworpen. Oh, nu zie ik 't. zei Tarrant triomfan telijk. Nu begrijp ik hoe dat ding werkt. Dit is een veiligheidsveer; de rest gaat auto matisch. Het gewicht van het lichaam is vol doende om het mechanisme den eersten keer in beweging te stellen. En na een bepaalden tijd, een uur of zoo, komt het lijk en het beddegoed automatisch weer boven. Daarom vond men ook den armen verongelukte den volgenden morgen gewux-gd in de lakens. Zoo stiex*ven de broer van mijn vrouw en Silas Marden en zijn broerWilliam. Die gooiden zich dx-onken op het bed en gingen zoo hun einde tegemoet. Maar Helen? vroeg Philip. Laat eens zien, Harry en ik bekeken hetbed toen wij den eersten keer in de kamer waren. Er was niemand, maar ik herinner mij, dat de sprei teruggeslagen was en er geen dekens onder lagen. Harry maakte er mij opmerkzaam op. We gingen weg en sloten de deur achter ons. Een uur ongeveer bleven we weg en toen wij tèrugkwamen vertelde Lord Raypour ons de geschiedenis van het Procrustesbed. Toen we weer in de kamer waren, trokken we het bed gordijn weg en zagen Helen liggen. Hoe zij er gekomen is, kan ik niet begxijpen. En waar om is zij niet gedood zooals de anderen? Hij sidderde, toen hij aan die mogelijkheid dacht. Tarrant dacht een poosje na. Kan het ook liggen in deze veer, hier aan den stijl van het >dikant? opperde hij tenslotte. Die is daar blijkbaar aange bracht met het doel om het bed direct terug te doen geven, wat er in het vorige oogenblilt in verdwenen is, wanneer dit om de een of andere reden wenschelijk zou zijn. Zou het kunnen zijn, dat je vóór je deur sloot deze veer hebt aangeraakt? Ja, riep Philip, .zich opeens alles herin nerend. Ja, nu zie ik het weer precies voor me. Ik stond bij het hoofdeinde van het bed en liet mijn hand op den stijl rusten. Ik hoorde het vreemde, snei-pende geluid dat het mechanisme veroorzaakt, maar wist er toen natuurlijk geen verklaring voor. Ik meende toen ook een zucht te hooren, dat moet Helen geweest zijn. Jij hebt dus Helen's leven gered, zei Tarrant aangedaan. Nu kan ik me precies voorstellen wat er gebeurd is. Haar moeder zocht mij op het moeras en het arme kind is in haar onrust over haar moeder's uit blijven aan het zwerven geraakt en kwam bij de herberg terecht, het huis waar ze geboren is. Ze moet zijn binnengeglipt, heeft in haar schuwheid de menschen beneden gemeden en is naar boven gegaan; is de eerste kamer die ze trof binnengeloopen, vermoeid op het bed gaan liggen en heeft de dekens over zich heen getrokken. Toen jg den eersten keer in de kamer was, Philip, moet zij in het gat hebben gelegen en zou gestikt zijn als jij haar niet onbewust gered had. Voor zoover het Helen- betrof, was het raadsel thans opgelost. Ook het mysterie van het bed van Procrustes was verklaard. Maar het scheen Philip ongelooflijk, dat dit helsche werktuig uit een duister verleden hier weer opgesteld was om, zooals Tarrant veronder stelde, dezen in koelen bloede te vermoox-den. Nieuwe vragen welden hem op de lippen, toen Tarrant eensklaps zijn vinger ophief en een stap naar de deur deed. Philip luisterde en hoorde dat iemand voorzichtig en met langzame schreden door de gang kwam. Tarrant hield zijn hand op de kruk. Hij is het, Raynour! Hij komt zien of het bed zijn werk volbracht heeft. Ik sta nu hier en achter de deur is mijn vijand. In een oogen- blik zul je den man zien die ons bedrogen en in de val gelokt heeft. Wordt vervolgd.

Schager Courant | 1941 | | pagina 7