DE SCHAGER MARKT Hooitijdminder bezoek Een oude brug wordt opgeruimd Predikbeurten Een zwarte dag voor Engeland SCHAGCN RAADSVERGADERING. In de Vrijdag a.s. te houden raadsverga dering zal o.a. ter tafel komen een adres van A. Zwaag en andere rietsnijders, waarin een toelage van (3 pet. op het loon wordt ge vraagd. B. en VV. adviseeren goedgunstig. Geadviseerd wordt een legaat van f 500.— .van wijlen de wed. Bij post te aanvaarden. B. en W. stellen voor gehoord het hoofd der O L. school, het zwemonderwijs voor de leerlingen van de 6e en 7e klasse verplich tend te stellen en hiervoor een bedrag be schikbaar te stellen van f 1.per leerling per jaar.. De beide genoemde klassen tellen thans in totaal 80 leerlingen. Het ligt in de bedoeling het onderricht te doen plaats heb ben door den badmeester van de zwem ver. „de Wiel", voor de jongens op Woensdag en Zaterdagmorgen van 1112 en dat voor de meisjes op 2 dagen per week na 3 uur des namiddags. De heer Brouwer, hoofd der O. L. school in deze gemeente bereikt op 21 Sept. a.s. den 60-jarigen leeftijd, met ingang van wel ken datum hij recht heeft op voorloopig pensioen. B. en W. stellen voor den heer Brouwer ingaande 1 Oct. a.s. eervol ontslag te verleenen als hoofd der O. L. school met dankbetuiging voor de vele aan de gemeente bewezen diensten. De heer Brouwer heeft zich met den da tum van ingang van het ontslag accoord .verklaard. De gemeente heeft ingaande 1 Mei j.1. ter zake de arbeidsbemiddeling geen bemoeiin gen meer, daar de openbare arbeidsbemidde ling geheel een zaak van het Rijk is gewor den. De agent der arbeidsbemiddeling, de heer J. C. Vlottes, is ondanks door hem daartoe gedane pogingen niet in 's Rijks dienst overgenomen. Ook B. en W. 'hebben niet nagelaten betrokkene in zijn pogingen te steunen, echter zonder resultaat. Wegens opheffing der betrekking zal aan dezen ambtenaar dus eervol ontslag moeten wor den verleend, met ingang van 1 Mei j.1., het geen B. en W. voorstellen. Overeenkomstig de bepalingen van het ambtenarenreglement moet hem wachtgeld worden verleend. B en W. stellen voor in verband met de tijdelijke afwezigheid van den wethouder, den heer Mr. Dr. J. A. E. Buiskool, voor te stellen, voor den tijd zijner afwezigheid een tijdelijk wethouder te benoemen. Naar aanleiding van het desbetreffende verzoek van het Bestuur van het Midden- standsborgstellingsfonds, stellen B. en W. voor wederom voor een termijn van 5 jaren deel te nemen, gezien de belangen die voor den middenstand aan een doeltreffende voortzetting van de werkzaamheden van genoemd fonds zijn verbonden. De bijdrage voor deze 5 jaren bedraagt 10 cent per inwoner. Op de begrooting 1941 moet derhalve 2 cent per inwoner worden geraamd. GROOT WIELERFESTIJN. Zooals reeds medegedeeld en in dit num mer geadverteerd, wacht Schagen Zondag over een week een groot wielerfestijn. Men zal zich op de groote banen te Amsterdam of Antwerpen kunnen wanen, verschillende bekende berocpsrenners zullen aan de start verschijnen. Geëngageerd zijn o.a. reeds de profs: Klink, Wieringen, die tegen de beken de grasbaan-spccialist van Rijn o.a. een ach tervolging rijdt. Arie v. d. Linden, kampioen onafhanke lijke van Nederland 1939. Van Engel, kampioen wegrenner 1939, Nederland-afgevaardigde geweest naar Mi laan. Gimmers, reed mee in de Tour de France. Verder de rijders PronkEvers Bakker— de Groot (deze won o.a. vorige week het N.A.C. criterium, voor de bekende ren ners Braspenninx, v. Amsterdam en alle an dere kopstukken. Verder vele amateurs en nieuwelingen. Hot programma bestaat uit sprint, afval- wedstrijd, eigenkracht-race, koppelwedstrijd. In de pauze speelt het Sparta-elftal, dat kampioen werd van de N.H.V.B. in 1934 te gen het versterkte veteranen elftal. Het zal eens een spannende en allergezel ligste sportmiddag kunnen worden* RIJKSLANDBOUWWINTERSCHOOL TE SCHAGEN. Op de Woensdag 18 Juni j.1. gehouden eindles van de Opleidingscursus voor Melk- controleur ontvingen de hieronder genoem de Oud-leerlingen der Rijkslandbouwwin- terschool een diploma „Melkcontroleur." J. W. Aukema, Slootdorp; C. Bakker, Bar- singerhorn; J. A. Bos, Oterleek; M. C. Fran- cis, Dirkshorn; M. Glas, 't Zand N.H. P. Gootjes, Dirkshorn; C. Hoogschagen, Koe gras; P. de Jonge, WieringerwerfW. J. de Leeuw 't Zand N.H.; D. Marees, Barsinger- horn; S. W. Meurs, Oudesluis; F. Polter, Slootdorp: C Stapel, SijbecarspelA. G. A. Struik, Slootdorp; C. Zijdewind, Schagen. SCHAGEN NIEUWS. Schagen-Comb.Petten L Aanvang 11 uur. R. J. Kousbroek M. de Haas A de Wit P. Smit T. Moransart A. v. d". Pijl P. Dekker T. Schoorl Az. J. Kuilman P. Stam R; v. Haren. Res.: D. Schoorl. C. Bakker. TUBERCULOSEBESTRIJDING. De actie der plaatselijke ver eenigingen. Sedert het najaar 1949 konden geen open' bare collecten meer worden gehouden. Het is niet uitgesloten, dat van over heidswege binnenkort toestemming za.1 worden verleend tot het houden van één alcromeene collecte voor de tuberculosebe- striiding. Mei het oog hierop hebben de plaatseln- ke vereenisrinsren. die daarvoor in aanmer king komen, de handen ineen geslagen, en reeds nu voeling gehouden over het vor men van een comité, dat zich met de voor bereiding en uitvoering van de collecte zou kunnen belasten. Dit plaatselijke, comité bestaat thans uit: voor ..Santos" de heer C. Kleef. Magnus straat 160: voor „Herw. Levenskracht" de heer W. Dekker. Hoep B 207; voor ..Zonne straal" de heer .J Burger. Oosterstraat B 104; voor ..de Verg. t. bev. der gezondheid in de Grafische Vakken" de heer P. Wey. Regentenstraat D 38: voor ..de Nrd'.-Holl. Verg. „Het Witte Kruis" afd. Srhaecn de heer L. Andersson, Spoorlaan D 167. Om de collecte volledig te doen slagen roept het comité de medewerking in van volwassen collectanten, die zich reeds bij een der bovengenoemde adlressen kunnen opgeven. Met het oog op den korten tijd van voorbereiding is spoedige opgave zeer ge- wenscht» Men kan al zien, dat we in den hooibouw zijn, minder bezoek en minder aanvoer. Voor de Centrale markt waren er 46 stuks aan gevoerd. De handel in kalf koeien was zeer matig. In geldekoeien was de handel matig. Duur waren de pinken tot f285.Voor de Centrale 60 stuks aangevoerd, dus dat wordt ook al veel minder, riiaar.de tijd is er dan ook. Aardige handel in fokkalveren, gemid delde prijzen waren f30—55 gld.; een extra fokkalf werd verkocht voor f70.bet was dan ook een uitvlieger, afkomstig van den heer A. Schoorl alhier. Magere schapen, dus melkschapén, golden van 6070 gulden. Reuzeprijzen! Schapen met lammeren golden van f 80 tot. f 100, over- houders tot 55 gld.; hier'hadden er best meer van aangevoerd kunnen worden. Lammeren tot f32; in beide een vlugge handel. Ma gere schapen handel goed; dus in wol vee was het beter dan in rundvee. De handel in bokken en geiten handel matig. De konijnen golden stukken minder; ge middelde noteering f 1f S; een enkeling werd nog verkocht voor f 10.maar dat zet te geen markt. Van de kip pen prijs was een kwartje af. Van de biggen was ook wel f 4.per stuk af bij de vorige week; handel zeer matig. Zeugen golden f 140—f 175; handel matig. LANGENDIJK OUDKARSPEL. IN MEMORIAM J. OOIJEVAAR. „Rijwielbönder" schrijft ons: Ofschoon niet onverwacht, maar toch nog vrij plotseling, bereikte ons het overlijdens bericht van den heer J. Ooijevaar. Zijn ziek bed was niet van langdurigen aard, maar zijn krachten werden te fel gesloopt. Een zwaar verlies voor allen, die hem van nabij kenden. Groot in eenvoud, maar groot in daden. In het katholieke leven stond hij als een rots in de branding en w^ar ecnigs- zins mogelijk, stond hij op de bres ter verde diging van zijn beginsel. Maar vooral ook op sociaal gebied was hij een voorvechter, die respect afdwong. In vele vereenigingen was hij de stuw kracht. Hoe goed kennen wij hem als hoofdbe* stuurslid van den R.K. Rijwielbond St. Christophorus! Geen rijwielbedevaart zonder hem. Regen en wind trotseerende tot. zijn laatste levens jaar, behoorde hij tot. de deelnemers en vele jongeren werden vaak door hem beschaamd. Op zijn iniatief werd in 1910 de rijwielelub St. Nicolaas, afd. Langendijk opgericht en al die jaren, heeft hij hiervan de voorzitters functie vervuld. Door zijn ijzeren wil trad enkele jaren later zijn club tot de Federatie van R.K. Rijwielclubs toe. Het was niet te verwonderen, dat hij in 1924 bij de oprichting van den R.K. Rijw, Bond St. Christophorus tot hoofdbestuurslid werd benoemd. Vanaf dat jaar was hij af gevaardigde van den Bond, naar de alge- meene vergaderingen van het Genootschap v. d. Stillen. Omgang te Amsterdam. In 1924 viel hem de eer te beurt te wor den benoemd als vice-voorzitter van den Bond en mede door zijn ijverig streven werd in 1931 de Bisschoppelijke goedkeuring verkregen. In 1940 herdacht hij het merkwaardige feit, dat hij 25 jaren achtereen had deelge nomen aan den Stillen Omgang te Amster dam. In dit voorjaar heeft hij het mogen bele ven, dat hij 25 jaren lang de voorzittersha mer van zijn club heeft gehanteerd. Hoe zeer de leden dit waardeerden, is op ondub belzinnige wijze gebleken op de feestelijke herdenking op 12 Mei j.1. Nog op 11 Mei. van dit jaar heeft hij de bestuurs-, en algemeene bondsvergadering bijgewoond. Op doktersadvies moest hij van deelname afzien. Dit was voor hem een groot offer, daar dit de eerste maal was, dat hij op het appèl ontbrak. Nog op zijn ziekbed was hij voor den Bond en zijn club vol actie en besprak de toekomstige plannen. Het heeft niet zoo mogen zijn. Voor hem is echter de dood een zachte overgang naar een beter leven. Hij ruste in vrede. WINKEL PLATTELANDSVROUWEN BIJEEN. Gistermiddag had in het lokaal van den heer de Bruijn een huishoudelijke vergade ring plaats van de afd. Winkel van den Ned. Bond van Boerinnen e.a. Plattelandsvrouwen waarvoor groote belangstelling bestond. Mevr. KeetmanSchoorl opende deze ver gadering, waarna door mevr. Brugman— Grootes de notulen werden gelezen, welke werden goedgekeurd. Besloten werd Mevr. Broekens bloemen aan te bieden, vergezeld met een lijst van handteekeningen. Door mevr. Amels werd verslag uitge bracht over de gehouden voorjaarsvergade ring te Alkmaar, welk verslag in dank wérd aanvaard. Namens de kascommissie werd door me vrouw Kectman verslag uitgebracht. In kas was ruim I 32; boeken en bescheiden waren in orde bevonden, zoodat de penningmeester- csse decharge werd verleend. Tot bestuurslid werd herkozen mevr. Brug manGrootes, terwijl in de plaats van mevr. Schenk—Roodcnburg (niet herkies baar) wer(J gekozen mevr. AmelsSemeins. Bij de wagenburg, wekte de presidente de Heldersche dames op lid van de afdoeling te worden. Ten opzichte van het'zomeruitstapje werd besloten 1 Juli a.s. een fietstocht te maken naar Bergen en Schoorl, terwijl op 22 Juli a.s per trein van Noordscharwoude naar Bloemendaal al worden gegaan om aldaar een wandeltocht te maken en daarna weer per trein terug te keeren. De rondvraag leverde geen bijzonderheden op, waarna sluiting door de presidente volg de. De oude beug (e Broek op Langendijk in den provincialen weg, welke door Hollands Noorder kwartier geprojecteerd is, past niet meer In 't kader van het moderne snelverkeer en wordt door een nieuwe ver vangen. (Pax-Holland). DE NEDERLANDSCHE UNIE. Organisatie in Noord-Holland, voltooid. Men schrijft ons: Na de benoeming van den nieuwen Ge westelijken Commissaris, den heer J. D. Schamhart, en de installatie van den Gewestelijkcn Raad, 'heeft de af dee ling „Opbouw en Organisatie" van het Ge westelijk Secretariaat in één jaar tijd alle plaatsen van Noord-Holland in plaatselijke afdeelingen van de Nederlandsche Unie ge organiseerd'. Een reeks bijeenkomsten is belegd in een 20-tal plaatsen in het Gewest om tot de op richting van een plaatselijke afdeeliug te kunnen komen. Hierdoor kwamen plaatseüj ke organisaties tot. stand voor ,de Beemster, de Schermer, dè Wieringei'meer, Wieringen en Urk en voorts voor verschil lende groot ere en kleinere plaatsen in de Zaanstreek, West Friesland en de Kop van Noord-Holland. Thans zijn in Noord-Holland in totaal cir ca. 100 plaatselijke afdeelingen opgericht. Hiermede is de organisatie van De Neder landsche Unie in Noord-Holland vrijwel vol tooid. Voorts is ook in dit Gewest een aanvang gemaakt met de kaderleiding van De Neder landsche Unie. De bedoeling is ook, dat in iedere plaats speciale kringen zullen worden gevormd, b.v. van het plaatselijk comité met zijn naaste medewerkers, van propagandisten, en van jongere leden van De Nederlandsche Unie. ALKMAATl VEREENIGING ZIEKENHUISVERPLEGING Er is een- tijd geweest, dat de Vereeniging Ziekenhuisverpleging zeer druk bezochte ver gaderingen kende. Dat was geen goede tijd, het was een periode van naijver en strijd en men kon de verzuchting hooren slaken: „Die drukke vergaderingen is niets voor een .ver eeniging als de onze. Echter, de rust keerde weer. Er kwam een vertrouwensraad en de vergaderingen waren als voorheen: rustig en weinig bezocht. De vereeniging bloeide weer op. Zoo sterk was het, dat, toen het bestuur op 4 Juni 100 leden bijeen moest hebben om een statutenwijziging goed te keuren, deze niet present waren en een tweede vergade ring moest worden uitgeschreven. Deze had gisteravond plaats en, dank zij een herinnering, door het bestuur aan a 11e leden toegezonden, waren er nu bezoekers te over. De dancing van de Harmonie was gladweg volgepakt. En de aanwezigen bewe zen door hun opkomst hun ge neigdheid om te helpen en de vereeniging te steunen bij haar verder werk. Vlot en zonder discussie werden de voorstellen aangenomen. Met algemeene stemmen. Waarna de leden na luttele minuten wéér konden vertrekken. KARNEMELK OP SCHOOL. Sedert enkele weken is, gelijk bekend, te Alkmaar een begin gemaakt met het ver strekken van melk aan schoolgaande kinde ren. De regeling daarvan was zoodanig, dat in iedere periode van 14 dagen op 8 dagen melk werd uitgedeeld. Waar eiken keer L. werd verstrekt, beteekende dit een totale hoeveelheid van 2 L. per 14 dagen. Aange zien de bons evenwel gelden voor 13/^ L., werd dus per kind per 14 dagen *4 L. meer verstrekt dan het kwantum, waarop de bon recht gaf. Intusschen werd van hoogerhand medege deeld, dat in het vervolg slechts 13^ L. zou mogen worden verstrekt. Ten einde nu toch liet aantal uitdeelingen te handhaven op 8, is besloten inplaats van de achtste portie melk een portie karnemelk te verstrekken. Men hoopt, dat, waar het uitdeelcn van melk een succes is gebleken, door de ouders geen bezwaar zal worden gemaakt tegen dezen maatregel, waartoe men door de omstandig heden genoodzaakt was. HOOGWOUD NED. UNIE. In café Breed werd Woensdagavond een vergadering gehouden ,ten doel hebbend in deze gemeente een afdeeling op te rich ten van de Nederlandsche Unie. Als sprekers traden op de heeren Drs. van Eijk, gewestelijk propagandaleider en Tol, gewestelijk administrateur, die op dui delijke wijze doel en streven van de Unie uiteenzetten. Hierna werd een comité sa mengesteld. dat zal bestaan uit de heeren G. Bak, tijdelijk voorzitter, A. Wegdam, secretaris-penningmeester, L. Swan, pro pagandaleider, met als leden de heeren Joh. Bakker, F. Kuiper en P. Deken. POLITIE. Gevonden: een roode damesshawl. In lichtingen bij den gemeente-veldwachter of ter secretarie. ZONDAG 22 JUNL Ned. Herv. Gemeente. Schagen. voorm. 10 uur, Ds. Kapteyn. Collecte. Eenigenburg. 's av. 8 uur, Ds. Enklaar. Hipnolytushoef, voorm. 10.30 uur. Ds. Van Beek. Oudesluis. nam. 2.30 uur, Da. Beeik, Ou-d karspel, geen dienst. Noordscharwoude. 's av. 8 uur, Ds. Boel Nieuwe Niedorp, voorm. 10.30 uur, Ds. Kr Winkel, 's av. 8 uur. Ds. de Mooy. Dirkshorn, geen dienst. Heerhugowaard, voorm. 10.30 uur, Ds. Mooy. Doopsbediening. Veen huizen, geen dienst. Warmenhuizen, geen dienst. Oude Niedprp, geen dienst. Groet, voorm. 9 uur, Ds. Boeke. Vro i dienst met de jeugd. Schoorl. voorm. i0.30 uur, Ds. Boeke. Haringhuizen. voorm. 10.30 uur. Ds. Y1 Biemen. Kolhorn, nam. 2.30 uur, Ds. Van Biemen. Anna Paulowna, voorm. 10.15 uur, Vorstman. Spanbroek, geen dienst. Aartswoud, voorm. 10.30 uur, Ds. Kreb. Slootdorp, voorm. 10 uur, de heer A. Kal Wieringerwerf. 's av. 7 uur. de heer Kali Middenmeer. nam. 2.30 uur, Ds. Meijer Dn Zuidscharwoude. geen dienst. Koedijk, voorm. 10.30 uur, de heer C Korndörffer. Huisduinen, geen dienst. Juliamadorp. voorm. 10.30 uur, Ds. M. ti Wichen. H. Doop. Burgerbrug. 's av. 7.30 uur. Ds. v. Wlc-ht Doopsgezinde Gemeente. Barsingerhorn, geen dienst. Nieuwe Niedorp, 's av. 8.30 uur, Ds. terbaan. Hippolytushoef, voorm. 10.30 uur. Prop. bi A. C. Büch (op beroep). Den Oever, narm 2.30 uur. Ds. de Wilde. Broek op Langendijk, geen dienst. Geref. Kerk. Schagen. voorm. 10 uur Cand. P. v .d. Spe van Schipluiden. Nam. 2.30 uur. Cand. P. v. d. Spek. Kolhorn, voorm. 10.30 uur, Ds. Visch. Nam. 3.30 uur. Ds. Visch. Middenmeer, voorm. 10 uur en nam. 3 ui Ds. H. v. d. Veen, van Opperdoes. Slootdorp. voorm. 10 "uur en nam. 3 uo Ds. L. J. Goede. Wieringerwerf, voorm. 9.30 uur en nam! uur, Ds. H. van Twillert. Evangelisatie. Schagen, voorm. 10.15 uur, Cand. Benede Breezand, voorm. 10 uur, de heer Boon. Nam. 3.30 uur, de heer Boon. Schagerbrug. voorm. 10.30 uur, de heer van Rossum. Nam. 7.30 uur. de heer F. van Rossum. Schagerbrug. Chr. Jongemannenvereenigii geen bijeenkomst wegens vacantie. The Star of Hope Mission. Julianadorp, voorm. 10 uur, de heer Brassef van Den Helder. Nam. 3.30 uur, de heer Brasser. 0, HET DUITSCH—TURKSCHE VRIENDSCHAPSVERDRAG. Verklaring van de Wilhelmstrasse. Ten aanzien van het vriendschapsverdrag tusschen Duitschland en Turkije wordt in de Wilhelmstrasse verklaard: Het sluiten van een verdrag van vriend schap tusschen Duitschland en Turkije is er een teek'en voor. dat alle politieke ge beurtenissen en veranderingen van de laat ste jaren niet vermocht hebben, d'e oude bandon van vriendschap tusschen Duitsch land en Turkije te verstoren. De vriend schap, die sinds den tijd van Frcderik den Grootcn onafgebroken bessfaat, heeft op de slagvelden van den wereldoorlog haar vuurproef doorstaan en door haar duur zaamheid een diep gevoel van kameraad schap tusschen de beide dappere naties te voorschijn geroepen, dat ook door misver standen. die zich nu en dan voordeden, niet kon worden verstoord. De schepper van het nieuwe Turkije, de onvergetelijke staatsman en soldaat, Kemal Ataturk, had uit eerbied voor de oude banden van vriend schap en voor de wederzijdsche gemeen schappelijke belangen, de bestaande nauwe handelsbetrekkingen tusschen de beide lan den zoo uitgebreid, dat Duitschland weer tot den eersten klant en eersten leveran cier van Turkije werd, zooals dit reeds voor den wereldoorlog het geval was. Duitsch land beeft niet alleen belangrijke grond stoffen. die bet dringend noodig heeft, als chroom, koper, wol, katoen tabak enz. van Turkije betrokken, doch ook alle landbouw- oogston, welke anders slechts moeilijk een afzetgebied gevonden hadden als vijgen, ro zijnen, noten, enz. geregeld van Turkije overgenomen. Oo opvolger van Ataturk, Ismet Inönü," door zijn schitterende overwinningen in den tijd na den wereldoorlog een der eerste medewerkers van Ataturk, hervat heden de oude traditie en bezegelt de bestaande ver houding van vriendschap en kameraad schap in een zeer ernsligen tijd door een pact, dat weer duidelijke en veilige betrek kingen tusschen de beide groote naties tot stand brengt, nadat vreemde elementen steeds geprobeerd hadden, de betrekkingen tusschen beiden staten te verstoren. Duitschland heeft uit de geschiedenis der laatste jaren de vaste overtuiging verkre gen, dat Turkije een stabiliseerend element van rust en vrede in het Zuidoosten en na bije Oosten is, waarin men vertrouwen moet hebben. Turkije van zijn kant heeft zich er in den afgeloopen Balkanoorlog van kunnen overtuigen, dat Duitschland geen territoriale belangen in het Zuidoos ten en Nabije Oosten heeft. Onze Fuehrer heeft pas onlangs weer in zijn groote rede van 5 Mei op de vredespoli tiek van Turkije tegenover de Engelsche machinaties gewezen en verklaard, dat hij er sinds de overneming van de macht naar gestreefd heeft, 'n nauwe, op doeltreffend heid berustende samenwerking tusschen Duitschland en Turkije tot stand te bren gen. Wanneer hij daarbij op Turkije als wonderbaarlijk voorbeeld voor de verhef fing uit het diepste ongeluk van den sma- delijken vrede van Versaillcs wees, heeft hij ons Duitschcrs daarmede tot het hart gesproken. Op dezelfde wijze heeft de Duce op 10 Ju ni uiting gegeven aan zijn vreugde, dat Turkije in dezen oorlog den weg van den vrede bewandeld heeft en heeft hij ver klaard. dat Italië voornemens is jegens Tur kije een politiek van goede verstandhouding en vriendschap gebaseerd op de overeen komstige belangen te voeren, gebaseerd op de overeenkomsten van 1928. Turkije kan er staat op maken, dat Duitschland zijn oudé vriendschappen nooit zal vergeten en dat Turkije zich in tijden van nood altijd op de hulp van Duitsch land verlaten kan. Zelfs toen de Turkschc pers door misverstanden Duitschlands hou ding in dezen .oorlog meende te moeten cri- tiseeren, heeft de Duitschc pers gezwegen, al was zij ook door de soms onbegrijpelijke houding van de Turksche bladen smartelijk getroffen. Daarom is het van betcekenis, dat met vervvijzing naar het gelukkige feil5 van het sluiten van dit verdrag, in eei J verklaring van de gevolmachtigden uitin gegeven wordt aan den wensch, dat pefl en radio der beide landen bij hun publier tics en uitzendingen geleid worden dotJ den geest van dit vriendschapsverdrag. Ec nog grootere betcekenis komt toe aan uitgewisselde nota's, waarin eveneens oi5 der verwijzing naar het gelukkige feit va het sluiten van dit verdrag het voomeme h bekend wordt gemaakt, handelsbetrcU kingen tusschen de beide landen te bcvordft ren en in binnenkort te openen onderhart delingen de bij verdrag te bepalen grondv slagen voor de uitvoering van deze oved' eenkomst tot stand te brengen. t> Tot zoover de verklaring van de Wilhelm1" strasse. Ten aanzien van .de bewering, dat nauw handelsbetrekkingen met Duitschland to overheersching van de Balkanstaten leider haalt men de volgende zinsnede aan uit d rede van den Fuehrer in den Rijksdag o; 4 Mei j.1.. „In werkelijkheid zou een dergelijke over h heersching hoogstens van wederkeerigeij aard kunnen zijn. Ja, men kan nog altij e eerder van machines afzien, dan van leh vensmiddelcn en grondstoffen. Dientenges volge is de partner, die voor zijn machine 2 graan of grondstoffen krijgt, wellicht noj meer gebonden aan de ontvanger der in dustrieproducten. In deze zaak bestaan geci overwinnaars of overwonnenen, er bestaat uitsluitend deelgenooten." De „Berlincr Lokalanzeiger" noemt Duitsch-Turksche overeenkomst, de vooi Engeland zwaarste diplomatieke nederlaai sinds geruimen tijd. Dc „Voelkischcr Beobachter" is van met ning, dat Engeland de hoofdschuldige ii aan de tijdelijke vervreemding tusschei Duitschland en Turkije. Thans echter, z<x schrijft het toonaangevende nationaal-socia listische orgaan, is bet groote doel der Brit i ten om Turkije tot, den hoeksteen van hel Britschc imperialisme in het Zuidoosten t maken, gestrand op het stille en hardnek kige verzet der mannen van Ankara. Op j nieuw is hier de ervaring bevestigd, dat hei j geheele Engelsche stelsel van bondgenoot schappen op zand gebouwd was.

Schager Courant | 1941 | | pagina 8