dagblad voor hollands noorderkwartier Scherpe strijd Damascus persridders 10.05 uur Syrië om IMPORT VAN ZOUTEVISCH Verboden wapens gedragen Tournooi van Verduisteren -J&ch q r Co ii iM ii I I Hoofdredacteur: J. KEESMAN Schagen Het laatste Fransche legerbericht over 8yrië heeft den volgenden tekst: De Britsche inspanningen zijn gisteren jondér succes gericht op Damascus en Marj Ajoem. De Indische eri Engelsche troepen, wien het gelukt was in de streek ten Zui den van Damascus verder op te rukken, zijn door onze pantserafdeelingen aange vallen en teruggedreven. Daarbij werden 400 gevangenen gemaakt. In de bergachti ge streek van het Noorden van den Liba non is op 19 Juni des middags een uur op Vlerj Ajoem gerichte aanval afgeslagen. In den loop van deze actie maakten wij 80 gevangenen. Aan de kust zette de Britsche vlooteenheden de beschieting van onze ètellingen voort. Uit den sector aan den Eufraat is niets te melden. Ons luchtwapen heeft zijn verkenningsacties voortgezet en gisteravond doeltreffend vijandelijke troe penconcentraties in de streek ten Zuiden Van Damascus gebombardeerd, i De Engelschen hebben zich sedert twee dagen in dit gebied geweldige inspannin gen getroost, zij werden echter door de iïanschen teruggeslagen. Dat de Engelsche vloot weer voor de Li- laneesche kust is verschenen, heeft den oestand van de in dit gebied in den strijd geworpen Fransche troepen opnieuw be- «loeilijkt, aangezien de Engelschen met un scheepsvuur systematisch de Fran sche stellingen aan de kust bestoken. Voorts wijst men er op, dat van de Fran sche troepen, doordat zij voortdurendaan den strijd moeten deelnemen door het heete klimaat buitengewoon veel wordt gevergd. „Strijd in Syrië geen zin meer." De Britsche aanval op Syrië heeft na het luiten van hqt DuitschTurksohe vriend- schapsverdrag, volkomen zijn beteekenis ver- oren, verklaart men in politieke kringen te Vichy. Zoolang Engeland nog hoop kon hebben Turkije in zijn front te scharen, be stond er een Britsch belang in om niet alleen net de verovering van Syrië de Turksche sositie tegenover Duilsche pogingen om saar het nabije Oosten te komen, te werster- ;en, maar ook om een zoo snel mogelijke rerbinding tot stand te brengen, teneinde al- lus met een bevrienden staat een gemeen schappelijke grens te bezitten. Nog in Sy rië te blijven na het DuitschTurksche friendschapsverdrag is voor de Engelschen 'ölfcomen zinneloos geworden. Terwijl geheel Engeland met de grootste spanning op de overwinningsberichten van jen val van Damascus of Beiroet wacht, hebben volgens de Londensche pers de Brit- ichc militaire instanties den geheelen dag wederom gezwegen: niets nieuws uit Syrië, ierst gisteravond werd in een communiqué «Stekend gemaakt, dat van den val van Da- nascus of Beiroet in het geheel geen sprake tan zijn, maar dat in tegendeel bij de ge- 'echten langs de kust in de richting van Beiroet de z.g. troepen van de Gaulle het teer moeilijk hebben. Woordelijk wordt in iit communiqué gezegd, de troepen van de Gaulle houden 'stand in hun stellingen aan de kust, ofschoon zeer zware tegenaanval len door de Vichy troepen worden uitge roerd, die in aantal zelfs superieur zijn. /oor de eerste maal is thans, naar de pers te Stockholm constateert, van Engelsche tijde deze verontschuldiging van de superi- iriteit naar het aantal van den vijand in iet geval van Syrië gebruikt. Men kan er eker van zijn, dat het Engelsche publiek hans niet meer met spanning, maar met ie grootste bezorgdheid de ontwikkeling fan de gevechten in Syrië tegemoet ziet, wanneer dergelijke uitlatingen van bevoegde nilitaire zijde komen over beweerde supe- ioriteit in 'aantal van den vijand. ENGELSCHE VLIEGTUIGEN BOVEN DUITSCHLAND. Berlijn, 21 Juni (D.N.B.) De R.A.F. leeft vannacht op verscheidene plaatsen in Noordwest Duitschland welke militair en iconomisch onbeteckenend zijn, brisant- en •randbommen laten vallen. In eenige plaat- Ben ontstond onbelangrijke schade aan hui zen. Verscheidene burgers werden gedood en gewond. Zichzelf geopereerd Zijn eigen blindedarm in den spiegel bekeken. Een bekend chirurg en directeur van een groot ziekenhuis te Buenos Aires heeft, vol gons S.P.T. kans gezien zijn eigen blinde darm te verwijderen. Hij deed dit o.a. met behulp van een spiegel, die een assistent voorhield, na zich plaatselijk verdoofd te hebben. Een dergelijk chirurgisch waag stuk is eenige jaren geleden, eveneens met goed gevolg, door een Noord-Amerikaan- schen arts uitgehaald. T* Orth«n bij Den Bosch werden elf konijntjes geboren, waarvan de moeder twee dagen later stierf. Nu worden de kleine dieren met de flesch groot gebracht (Het Zuiden) Vreugde in Vlaardingen. Door de medewerking van de verschillen de regeeringsinstanties is het aan van Toor's handelmaatschappij N.V. te Vlaar dingen gelukt een partij van ruim 2800 hee- le vaten met een inhoud van circa 100 kg. netto, zoutevisch-filet te importeeren. Deze partij is reeds begin dezer week in Hol land aangekomen en over een evenredige en rechtvaardige verdeeling onder de diver se haring- en vischhandelaren in Vlaardin gen wordt momenteel nog onderhandeld. Deze import beteekent weer werk voor vele kuipers en pakkers en met vreugde wordt deze lading dan ook in Vlaardingen tegemoet gezien. Mede in verband met de voedselvoorziening in ons land is het te hopen, dat deze eerste partij door meerdere en grootere ladingen zal worden gevolgd Sprinkhanenplaag in Egypte Enorme schade. B e rJ ij n, 20 Juni (D.N.B.) Volgens een Reuterbericht uit Cairo strijken in Egypte groote zwermen sprinkhanen, die uit de woestijnen in het Oosten komen, neer. Soms zijn de ze zwermen vier kilometer lang en een kilometer breed. Vooral in de pro vinciën Assoean en Kena in Boven- Egypte richten zij groote schade aan. Het Egyptische ministerie van -land bouw heeft volgens het bericht af- deelingen specialisten naar de be dreigde plaatsen gezonden. Tot vijf jaar tuchthuisstraf ver oordeeld. Voor. het Duitsche Kriegsgericht te Utrecht had zich gisterochtend te verantwoorden de 37-jarige E. uit Haarlem, terzake van on geoorloofd wapenbezit. In verband hierme de stonden ook terecht de 18 jarige en de 20 jarige broers L. eveneens uit Haarlem. Laatstgenoemden hadden op een avond in de omgeving van Haarlem eenige wapens opgevisch uit het water. De jongens vonden het een attractie en beseften niet, dat zij gevaarlijk snel speelden. Zij kwamen in con tact met beklaagde E., die op zijn beurt groote belangstelling toonder voor de opge visch te wapens, en twee pistolen, welke nog in goeden staat waren mee naar huis nam. E. had de wapens gekregen en stapte hierna, in gezelschap van een vriend, naar huis. Onderweg werd hij aangehouden door de politie. De president van het kriegsgericht wees er op, dat bklaagde zoo verstandig had moe ten zijn, die wapens niet mee naar huis te nemen, ook al waren zij uit het water op- gevischt en ook al stond beklaagde E. zeer gunstig bekend. Er is, aldus spr., nu genoeg gewaarschuwd, dat het streng verboden is wapens bij zich te dragen. Dat had beklaag- ,de kunnen weten. Ten aanzien van de twee beklaagden L. merkte de president op, dat zij wellicht in jeugdige onbezonnenheid ge handeld hebben. Maar voor E. is het feit veel ernstiger. Hij is in militairen dienst geweest en al had hij er dan ook, zooals is gebleken, geen kwade bedoelingen mede, het kriegsgericht moet een einde maken aan dergelijke feiten. 5 Jaar tuchthuisstraf. Tegen beklaagde E. werd vrijf jaar tucht- huisestraf geëischt en tegen de andere twee drie maanden. Mr. E. J. Emmelot uit Utrecht hield hier- o-p een langdurig pleidooi en bracht nog eens naar voren, dat E. geen kwade bedoe lingen had'. Hii ontmoette de jongens toe vallig bij de ringvaart te Haariem en nam Het eerste journalistenkamp geëindigd Kasteel „de Cannenburgh", 21 Juni (A.N. P.) De eerste lichting journalisten, welke op initiatief van den raad van voorlichting van de Nederlandsche pers een week op het oude kasteel „de Cannenburgh" bij Vaassen op de Veluwe heeft doorgebracht, is van morgen afgezwaaid. Het was eenerzijds een moedig afscheid. Men was gekomen als col lega's en wist niet wat deze vacantieweek in dit romantische oord zou brengen. Het kwam zelfs dezen heeren, die toch wel iets gewend zijn, nog wat vreemd voor. Nimmer werden journalisten op deze wijze bijeenge roepen. Anderzijds werd dit afscheid geken merkt door een sfeer van voldoening en dankbaarheid. De organisator van deze Roosevelt zal boodschap aan congres zenden In politieke kringen verwacht men, dat zij betrekking heeft op vraagstukken betreffende de bui- tenlandscb, politiek. President Roosevelt heeft volgens een be richt uit Washington, de persconferentie af gezegd, aangezien hij aan een belangrijke boodschap werkt, die hij aan de beide huizen van het Congres wil zenden. In politieke kringen wordt, volgens D.N.B. gezegd, dat deze boodschap klaarblijkelijk betrekking heeft op vraagstukken op het ter rein van de buitenlandsche politiek, aange zien Roosevelt heeft getelefoneerd met Huil en Summer Welles, de eenigen, /iie zijn be trokken bij de redactie van de boodschap. de revolvers aan, zuiver uit het oogpunt van curiositeit In zijn vonnis wees de president er op, dat het feit. waaraan beklaagde E. zich had schuldig gemaakt, zeer ernstig is. Het mag dan wel zijn, dat er over hem talrijke gun stige rapporten zijn ingekomen en dat zelfs een predikant het Kriegsgericht er op wijst, dat beklaagde nimmer iets heeft gedaan, dat tegen de bezettende overheid gericht is geweest, het is nu eenmaal verboden om wapens bij zich te hebben. Beklaagde mag. wat het Kriegsgericht betreft, overal be langstelling voor hebben, maar laat hii zijn handen niet bezoedelen aan wapens, want nu is het geduld van de bezettende over heid ten einde. Er moeten strenge straffen gegeven worden en wij moeten, aldus spre ker, personen als dezen verdachte de wa pens uit de handen slaan. Hier dient een afschrikwekkend voorbeeld gesteld te wor den, zoodat de president beklaagde E. over eenkomstig den eisch. veroordeelde tot een' tuchthuisstraf voor den tijd van vijf jaar. met dien verstande, dat er acht weken voorarrest werden afgetrokken. kampenreeks zei het aan het slot zoo te recht: „Gij kwaarat als mijnheeren en gij gaét heen als kameraden". Zoo was het en niet andere. Alles zat intusschen mee, er was letterlijk niets, dat roet in het eten gooi de. De geheele week was het historisch slot overkoepeld door een strak blauwe lucht, de gansche bevolking van Vaassen en vooral de jeugd leefde van den aanvang af met de door de heete zomerzon gebVonsde kasteel bewoners mee en ook het programma, dat de cultureele organisator Goedhuys en kamp commandant Learbuch hadden verzorgd, droeg er toe bij, dat de stemming niet beter en het succes niet grooter hadden kunnen zijn. Woensdag sprak de heer Mavhenius over het onderwerp: „\olk en ras". Hij hield een breed en gedocumenteerd betoog, waar in er op werd gewezen, dat de rassentheorie hierop gefundeerd is, dat het Noordras, waar van de Germanen een onderdeel vormen, ten onder dreigt te gaan. Deze ondergang dient in het belang van ons volk te worden voor komen. Het Noordras wordt thans opgeslo ten in een belachelijk klein gebied en juist daardoor dreigen er allerlei gevaren voor dit ras. Het dient weer sterk te worden, op dat het weer een sterke politieke macht in de ereld zal gaan vormen. Voorwaarde hiertoe is echter, dat het gezond blijft, en dat de leidende figuren, die in alle lagen van het volk worden aangetroffen, naar voren zullen treden. Zij vooral mogen niet uitsterven. Het schrijven voor de krant De heer Wouter Hulstijn, persadviseur van den secretaris-generaal van het departement Vanavond gaat de verduistering in om en duurt tot morgenochtend 5.1 uur van vloksvoorlichting en kunsten, hield in den loop van dezen Woensdag een referaat over het voor dit gezelschap wel heel be kende onderwerp: „Het schrijven voor de krant." Hij betoogde, dat de krant naast een interessanten inhoud en een aangenamen vorm, vooi'al gezag moet hebben. Verder moet zij leerzaam zijn. Zonder echter in „schoolmeesteren" te vervallen en zij moet moreel op een hoog peil staan. Het zijn deze richtlijnen, welke de journalist bij zijn da- gelijksche werk in acht dient te nemen. Een hoogtepunt van dit eerste kamp vormde ongetwijfeld de voetbalwedstrijd, waartoe de kasteelbewoners wellicht ge ïnspireerd door het in de hal hangende portret van den krijgslustigen ridder Maar ten van Rossum de Vaassensche jeugd hadden uitgedaagd en welke strijd Woens dagavond werd gestreden. De Vaassenscihe voetbalploeg vocht als gold het hier een levenskwestie en ook de penridders stelden alles in het werk om als overwinnaars het strijdperk te verlaten. Het elftal van Vaas sen had evenwel een voordeel, dat uitein delijk beslissend bleek te zijn. Het liet zich aanmoedigen door een groote schare dorps- genooten, wier kreet: „Laat je niet kisten door die journalisten" dermate inspireerde, dat de wedstrijd met 75 in het voordeel van Vaassen eindigde. Rust. Misschien was de lichamelijke toestand van de kampbewoners, als gevolg van dit tournooi, oorzaak, dat de voorlaatste kamp dag heel rustig begon, 's Middags hield de procureur-generaal bij het Haagsche Ge rechtshof, Mr. Dr. R. van Genechten, een met veel overtuigingskracht uitgesproken voordracht over de levenshouding van den mensch, die dezen tijd verstaat. Op deze voordrachten, en ook op die van den vori- gen dag, volgden uitvoeringen en in kame raadschappelijke sfeer gehouden gedachten- wisselingen. In tegenwoordigheid van enkele gasten ook journalisten, die in den loop van den middag met buitengewoon kampceremonieel van het station waren gehaald en die zon der eenige moeite in de kampfamilie wer den opgenomen werd Donderdagavond in de groote hal van het romantische ridder slot het afscheidsfeest van dit eerste kamp gevierd in den vorm van een gezel- ligen kameraadschapsavond. Dat het aan stemming en aan originaliteit niet ontbrak;, behoeft natuurlijk nauwelijks te worden ge zegd. Heel lang duurde dit samenzijn. De kameraadschap werd voor eeuwig bezegeld. Het feest werd opgeluisterd door den be kenden Veluwschen klein-kunstenaar Jan van Riemsdijk, die, bijgestaan door zijn echtgenoote, op het bordes van het eeuwen oude slot, zijn Veluwsche liedjes zong. Zijn bijdragen tot het welslagen van dit festijn, een mooi en interessant voorbeeld van na tionale volksche kunst, oogstte grooten bij val. Aan het slot van den avond sprak de heer Meyer Schwencke, de algemeen© orga nisator van deze kampen, plaatsvervangend president van den Raad vfvn Voorlichting, een toepasselijk woord van afscheid. Eén! Zooals in het begin reeds werd gzegd, merkte hij op, dat men als mijnheeren was gekomen om als kameraden weg te gaan. De sfeer, welke dit eerste kamp kenmerkte en welke ongetwijfeld ook die van drie nog volgende kampen zal zijn, had niet beter, geschetst kunnen worden. Dit is van groot belang, zoo voegde hij er aan toe. Gij allen komt uit alle deelen van Nederland, gij zijt van elke godsdienstige en politieke rich ting en gij hebt u in de rle afgeloopen week één gevoeld. Het is gebleken, dat er in feite geen verschillen tusscheA U bestaan. Gij bleekt kameraden te zijn, die slechts één doel voor oogen hebben: het. belang van het Nederlandsche volk. Dit feit is daarom zoo belangrijk, omdat het voor u het bewijs moet zijn, dat wat in kleinen kring kan, ook in een geheel volk mogelijk is. Een tournooi. Vrijdagochtend werd in de slotgracht een tournooi gehouden. Het geschiedde volgens alle regelen der kunst, echter met dit ver schil. dat. de strijdende ridders gedragen werden door wankelende roeibootjes in plaats van steigerende rossen, dat het wa pen een ordinaire bezem was in plaats van een lans, en dat de verliezers niet in het zand ploften, maar in het water, wellicht} tot groote hilariteit van de groote scholen karpers, welker rust op dezpn uitgezochteni zomermorgen wreedaardig werd verstoord. Spontane instemming had re heer Wouter Hulstijn, toen hij na afloop van dit spiegel gevecht in warme woorden den organisato ren van dit kamp dank bracht voor hun arbeid en voor de wijze, waarop zij in dit gezelschap van diverse pluimage een kame raadschappelijke en eensgezinde sfeer had den weten te scheppen, hetgeen voor de een' heid van het Nederlandsche volk van on schatbare heteekenis is. Nadat, het gezelschap opgravingen nabij het kasteel onder leiding van dr. Bursch had bezichtigd, is deze eerste lichting afge zwaaid. Vanmorgen reeds is de tweede liclï t.ing aangetreden.

Schager Courant | 1941 | | pagina 1