Sluiting der Amerikaansche consulaten Japan en China verbonden Hoe laog duurt de langste dag? GESTOLEN KOE TERUGGEVONDEN Alkmaarsche Kaasmarkt De kleine boer in dezen tijd Zware straf voor clandestiene slachters Jeugdherberg te Petten wordt geopend JAARVERSLAG door het lot Verklaringen van Matsoeoka en Tpgo. Het behoeft niet speciaal gezegd te wor den, dat Japan cn China door het lot ver bonden zijn voor de toekomst van een groo ter Azië of veeleer van alle Aziatische ras sen, zoo heeft de Japansche minister van buitenlandsche zaken, Matsoeoka, ver klaard op een banket ter eere van Wang- Tsjing Wei. de president van de onder Ja- pansche controle staande regeering te Nanking. Matsoeoka noemde het de grootste taak van beide landen een duurzamen vrede tot stand te brengen cn Oost-Azië te stabili- seeren. Japan heeft de Nanlcingregeering erkend als de eenige rechtmatige regee ring van China en daarmede bewezen, dat Japan zijn volledig vertrouwen stelt in Nanking voor een samenwerking bij den opbouw van Oost-Azië. Togo, de Japansche minister van oorlog zeide bij dezelfde gelegenheid, dat de in den herfst van het vorige jaar vastgestelde po litiek van Japan tegenover China onver anderd wordt voortgezet en dat ook in de toekomst geen wijziging in deze politiek verwacht kan worden. Japan zal alle mili taire maatregelen nemen, welke noodig zun om den druk op Tsjang Kai Sjeik te ver sterken. Tevens zal het echter ook haar samenwer king met de nationale regeering van Nan king uitbreiden. In zijn antwoord wees Wang Tsjing Wei erop, dat van derde zijde geprobeerd werd, tusschen Japan en China een wig te drijven om zoo van den tegenwoordigen toestand gebruik te maken. Het is derhalve de taak van Japan en van China, die zelfzuchtige streven van derde staten tot handhaving „DÏPLO" GEEFT BIJZONDER HEDEN OVER DEZE SLUITING, DIE REEDS LANG TE VER WACHTEN WAS. Berlijn, 20 Juni (D.N.B.) De door do rijksregeering en de Italiaansche regeering afgekondigde sluiting van de Amerikaan- sche consulaten en de bureaux der American Express Company in Deutschland, Italië en alle, door deze landen bezette gebieden, was naai- de Deutsche Diplomatisch-Polïtischc Korresponden,z meldt, reeds lang te ver wachten. De Vereenigde Staten vatten bij het begin van den oorlog de door haar aan gegane verplichtingen als beschermde mo gendheid zeer licht op. De officieuze korres- pondenz herinnert eraan, dat de sympathieën van Amerika voor de zaak van Engeland zoo ver gingen als de neutrale positie het veroorloofde. De berichtendienst van poli- tieken, economischen en algemeenon aard, die de Amerikaansche consulaten in Duitsch land en in de onder Duitsche souvereiniteit staande gebieden hadden georganiseerd, zoo schrijft de Diplo verder, nam tenslotte een dergelijke omvang aan, dat de oprichting van een speciaal bureau noodzakelijk werd, dat geen ander doel had dan de nauwkeu rige, dikwijls telegrafisch overgebrachte be richten aan de Britsche ambassade om zoo doende naar Londen door te geven. Juist aan neutrale waarnemers, is het in het. verloop van den oorlog dikwijls opge vallen, dat bepaalde gebeurtenissen in Duitschland, zooals b.v. de door Britscho luchtaanvallen aan afzonderlijke huizen of sladsdeelen veroorzaakte schade reeds zeer kort daarop door de Britsche radio van com menlaar werd voorzien. Tedergerucht, ook het domste, werd zonder cle toedracht te onderzoeken, door de Amerikaansche consu laire agenten opgenomen en in 'de kanalen der anti-Duitsche propaganda gebracht. Wanneer de rijksregeering desondanks er van afzag, eerder in te grijpen, van waren hiervoor twee redenen toonaangevend. Ten eerste was de schade, die door de activiteit van deze Amerikaansche spionnen werd aangericht, naar verhouding zeer gering. Werkelijk opheldering gevende berichten konden de Amerikaansche agenten zoo goed als nooit in handen krijgen. Overigens veroorloofde de .grootte en kracht van de Duitsche successen geduld en grootmoedigheid in con zoo betrekkelijk bij komstige kwestie. Van Duitsche zijde werd liet, Amerikaansche volk niet door consuls, die zich op bovengenoemde wijze misdroe gen, gecompromiteerd. Pas de jongste ge beurtenissen maakte het. onmogelijk, dat de rijksregeering nog langer een zoo voor name houding aannam. Het uitwijzen van de Duitsche consuls uit de Vereenigde Staten was een gevolg van beschuldigingen, die in geen enkel geval konden bewezen worden. Mpt de opheffinc van de Amerikaansche consulaten in Duitsch land. Ttnlië' en de door deze landen bezette gebieden verlaten dë Amerikanen het grootste deel van het Europeesche vas teland. Misschien beschouwen de Amerika nen dit als een diplomatiek succes. De Brit sche Intelligence .Service zal deze terug tocht niet minder geniaal vinden. En ook die Amerikanen, die zich uit het schoolboek nog herinneren, dat Europa niet hetzelfde beteekent als Engeland, zullen misschien erover nadenken, of de slechte manieren van de Amerikaansche regeering op den duur loonend zijn. van de oude orde te niet te doen en alles in het werk te stellen teninde de nieuwe orde in Oost-Azië tot stand te brengen. Japan staat op wacht. In een overzicht van den woordvoerder van het inlichtingenbureau der Japansche regeering. Koh Isjii, voor den centralen raad van „Taisei Yokocscnkai" over de in ternationale positie en de buitenlanidsche politiek van Japan heeft volgens de pers het vraagstuk van de Amerikaansche hou ding tegenover den Europeeschcn oorlog een-bijzonder groote plaats ingenomen. Naar Isjii mededeelde, heeft ongetwijfeld de leen- en pachtwet de voorwaarde en de waarschijnlijkheid voor de toekomstige houding van Amerika in dezen oorlog aan de zijde van Engeland geschapen. Deze houding hangt allereerst af van de verdere ontwikkeling van den oorlog. In den laat- sten wereldoorlog is het mogelijk geweest Amerikaansche troepen direct op het Euro peesche continent aan land te zetten en de geallieerden van groote hoeveelheden oor logsmateriaal te voorzien. Thans echter is de toestand geheel anders. Japan staat als partner van het driemogendhedcnpact over- iieerschend aan den anderen kant van den Stillen Oceaan en speelt de sterke rol. door dat het den Vereenigden Staten belangrijke punten in overweging geeft. Onder deze om standigheden moet de regeering van Ame rika twee- of driemaal overleggen of Ame rika aan den oorlog zal deelnemen of niet. De laatste serie Britsche nederlagen op den Balkan en in Lybië hoeft de stemming van die Amerikanen bekoeld, die optimistische verwachtingen koesterden met betrekking tot de vooruitzichten in dezen oorlog. Ame rika bevindt zich thans op een kruispunt, waarbij de beslissing afhangt van Roose- velt, die dictatoriale volmachten in handen heeft. In dezen moeilijken internationalen toestand, zoo verklaarde Isjii verder, schrijdt Japan bij het scheppen van een nieuwe orde in Oost-Azië voort. Wat den oorlog be treft dient men vast te stellen, dat de spil- mogendherlcn een geweldig overwicht be zitten op den vijand. De Britsche koopvaar dijschepen die dagelijks door Duitsche duik booten en vliegtuigen tot zinkon worden ge bracht Vormen zware slagen voor Enge land. Tevens is de bombardeering van En geland uiterst noodlottig te achten. Aan den Poolcirkel 24 uur, aan de Pool zelf 189 dagen. „Heden is. het al weer de langste dag en dan gaan we weer naar den winter toe!" Zoo hoort mpn het op een stralenden zon nedag van menschen die zwaar op de hand zijn. In werkelijkheid is er nog een heele afstand tusschen 21 Juni en den winter. Doch dat niet alleen. De eigenlijke zomer moet eerst nog komen. De grootste warmte komt immers nor maliter n& den hoogston zonnestand, dus na 21 Juni. Evenals in den winter de groot ste koude in den regel na 21 December valt (als de dagen lengen, begint de vorst te strengen) zoo komt de warmte des zomers als de dagen al aan het korten ziin. Nu loopt het met het korten aanvankelijk nog niet zoo'n vaart, aldus het Hsb. Voor 52 gr. N.hr. (DelftDoesburg) duurt de dag op 21 Juni 16 u. 44 min., op 30 Juni nog 16 u. 41 min., op 10 Juli nog 16 u. 27 min. en op 20 Juli nog 16 u. 5 min. Dus de eerste 10 dagen slechts 3 min. korter ((haast onmerkbaar), de tweede 10 dagen 17 min. van het begin af en de derde 40 minuten. Het korter worden van de dagen bemer ken de stedelingen zelfs nu de Midden- Europeesche zomertijd geldt alleen aan de avondzijde van den dag. En nu is het. tengevolge van de tijdsvereffening. zoo. dat de zon slechts heel weinig vroeger onder gaat in don eersten tijd na 21 Juni (on 10 Juli. dus pa bijna drie weken, nog slechts 6 minuten vroeger). In de eerste weken is er dus nauwelijks iets te bemerken van het korter worden der dagen. Duur afhankelijk van den breed tegraad. De duur van den langst.cn dag is intus- schen, zooals men weet, afhankelijk van de geografische breedte van de plaats waar men zich bevindt.. Immersi n de poolstreken gaat de zon in den zomer dagen lang niet onder en op den evenaar duurt de dag het heele jaar door 12 uur Tusschen de extremen varieert dus de leng te van den langsten dag (op het Noordelijk halfrond 21 Juni) naar gelang van de Noor delijke of Zuidelijke ligging van de plaats. Ziehier hóe dit verloopt: Duur van den Geogr. Voorbeeld langsten dag breedte dagen uren min. 0° Pontianak 12 5 10° Trinidad 12 40 20° Bombay 13 18 30° Cairo 14 2 40° Madrid 14 58 45° Bordeaux 15 33 50° Mainz 16 18 51° Maastricht 16 25 53° Groningen 16 50 55° Moskou 17 17 60° Oslo 18 45 6o° IJsland 21 45 6(i'A° (Poolcinrkel) 24 0 70° Ti-omsö 70 80° Spitsbex*gen 137 90° Noordpool ■v 189 Op weg naar de middernachtzon treft men dus te Groningen een langsten dag aan die 25 min. langer is dan in Maastricht. SPOORWEGONGELUK IN ITALIË. Trein no 66 RomeBolzano is gistermiddag ontspoord op het station San Giovanni in Persiceto nabij Bologna. Er vielen twee doo- den en twee gewonden onder de reizigers. De machinist werd eveneens gewond. Met denzelfden trein reisde Pavolini, de minister voor de volkscultuur-, die ongedeerd bleef. Nader wordt gemeld: Op het station San Giovanni in Persiceto zijn de locomotief en zes wagons van den sneltrein RomeMuenchen ontspoord, De oorzaak van de ontsporing was de te groo te snelheid van den trein, die tegen de in structie op een zijspoor rle hier toelaatbare maximum snelheid van twintig kilometer heeft overschreden. Dc moord te Rijsbergen Verdachte gearresteerd. Vorige week Donderdag werd, zooals be kend, in een greppel langs een zandweg in de buurtschap Diunt, onder Rijsbergen, het lijk gevonden van den 39-jarigen landbou werszoon J. G., uit Ulicoten. De door dr. J. P. L. Hulst uit Leiden verrichte sectie op het lijk wees uit, dat G., die per rijwiel van Rijsbergen in de richting België reed, na door een revolverschot in den rug zwaar te zijn ge wond, van zijn rijwiel moet zijn gevallen, ver volgens in den greppel geworpen en door een schot in het hoofd, van korten afstand gelost., moet zijn gedood. Uit de door politie en justitie ingestelde on derzoekingen bleek, dat de vermoorde, een bekend kettinghandelaar, den morgeii van den moord te ongeveer halfacht, de boerderij van zijn 86-jarigen vader te Ulicoten had ver laten, om zich per rijwiel naar Breda te be. geven. Daar heeft hij bij con zuster een be drag van f 1200 opgenomen, terwijl hij later nog "getracht heeft een bedrag aan contanten te krijgen bij het bijkantoor van een bank in Breda, waarmede hij regelmatig zaken deed. Door de toevallige omstandigheid dat de directeur van dit bijkantoor dien dag niet aanwezig was, is hem dat niet gelukt. Bij het vinden van het lijk werci van de f 1200 niets teruggevonden, uil welk feit vrijwel als vaststaand kon worden aangenomen, dat roof de aanleiding tot dit gruwelijk misdrijf moet zijn geweest.. Na een uitvoerig onderzoek gelukte het volgens de Tel. zooveel aanwijenzingen in een bepaalde richting te krijgen, dat over gegaan kon worden tot arrestatie van een 25-jarigen inwoner van Ginneken, van wien vaststaat, dat hij met den vermoorde in kottinghandelaffaires was betrokken. Hoewel de gearresteerde pertinent ont kent bij den moord betrokken te zijn, is hij toch voorloopig in de marechausseekazerne te Strijbreek in verzekerde bewaring ge steld. Het onderzoek wordt inmiddels met kracht voortgezet, waarbij rekening gehou den wordt met de mogelijkheid dat nog meer personen bij het drama botrokken zijn. EXTRA RANTSOENEN LEVENSMIDDE LEN IN HOOIOOGST. Het Centraal Distributiekantoor te 's-Gra- vonhage heeft bepaald en aan de distribu- tiedienst.en medegedeeld, dat landarbeiders gedurended en tijd, dat zij belast zijn met werkzaamheden in den hooioogst in aan merking kunnen komen voor verstrekking van extra bonnen levensmiddelen op de volgende basis: brood 100 pet., vet, vleesch cn aardappelen 50 pet. extra. Was intusschen reecls geslacht. 'r Op de gisteren van een weiland in den Noordelijken IJpolder gestolen koe heeft de politie der gemeente Landsmeer reeds he den beslag kunnen leggen door zich toe gang te verschaffen tot'een kelder aan den Landsmeerderdijk. Hier vond men het in middels geslachte beest terug. Bovendien trof men in den kelder enkele schapenhui den aan, welke vondst vermoedelijk ver band houdt, met een diefstal van twee scha pen, welke enkele dagen geleden, eveneens in den Noorder IJpolder weid gepleegd. Verdacht van diefstal en frauduleus slach ten is de bewoner van het bewuste perceel ingesloten. De Amsterdamsche recherche heeft voorts in Landsmeer een tweede persoon gearres teerd. J. van Z. genaamd, tegen wien ern stige verdenkingen bestaarg dat hij met groote regelmaat vleesch, afkomstig van clandestien geslacht vee, in de hoofdstad verkocht. Deze aanhouding was het gevolg van de reeds gemelde huiszoeking in de le Hugo de Grootstraat, waarbij 70 Kg. varkensvleesch werd gevonden. Aan de hand van het nummer der auto, waarmede hier regelmatig vleesch werd bezorgd, kon de Landsmeerder in arrest wor den gesteld. Ook de kooper is ingesloten. ONGEWENSCHTE BEZOEKERS. Distributiegoederen trekken de belangstelling. In den vorigen nacht hebben inbrekers een kijkje genomen in- een winkel aan de Hofwijckstraat te Amsterdam, waar zij binnenkwamen door een ruit te vernielen. Als souvenir namen zij 15 kg. thee. een halve kaas. een briefje van tien en 60 gaspenningen mee. De „onbevoegden", die zich toegang ver schaften tot een woning in do Jan van Ga lenstraat hechtten meer aan textiel, wes halve zij met een pantalon en een heeren- costuum. verdwenen. In een drukkerij aan de Van Ostadestraat had iemand wegens de warmte zijn vest uit getrokken en opgehangen, helaas zonder voldoende toezicht In het vest bevond zich n.l. eon enveloppe met f 570.die korten tij dia ter verdwenen bleek te zijn. Uit een woning aan de Keizersgracht zijn een armband en een bedrag van f 40.— ontvreemd. De aanvoer was heden weer iets toege nomen. In totaal was er circa 75.000 kg., zoo dat we geleidelijk aan de gemiddelde zo- meraanvoe^r van do laatste jaren beginnen te benaderen. Aan do 100.000 kg. zijn we weliswaar nog niet toe, doch deze komt toch in zicht. Ook scheen er iets meer 40+ te zijn. En kele markters hadden betrekkelijk zelfs vrij veel, tot een derde deel van hun stapel be stond uit het oud-Noord-Hollandsche pro duct. Uit den aard waren dc hoogste prijzen gelijk aan de maximumprijzen, fl. 35.25 voor 40+ en fl. 22.— voor 20+. alles per 50 kg. Er was intusschen hier en daar nogal iets afwijkends, vooral korte kaas of witte randen. Deze noteerde tot enkele guldens lager. Dragelijk maken van de levens voorwaarden de eerste eiseb. „Een van de vraagstukken, welke de nieuwe agrarische politiek, in ons land zal moeten oplossen, is dat van den kleinen,boer met 10 ha en minder grond, die tobt op een klein bedrijf, vaak tè klein, om ook onder gunstige omstandigheden hem en zijn gezin aan een eenigermatc redelijken le vensstandaard te helpen." Aldus het weekblad van Ned. Agrarisch Front, de „Agrarische Posf', dat er dan ver der op wijst, dat er in de laatste jaren veel over is geschreven, gesproken en gerappor teerd, terwijl er ook zekexe steunmaatregelen zijn genomen, maar een oplossing wex*d niet gevonden. En intusschen zijn door den ooi*- log de omstandigheden voor velen nóg moei lijker geworden, vooral door de diep ingrij pende inkrimping van pluimvee en varkens stapel. Eénigermate werden ook deze moei lijkheden opgevangen door de regeling voor steun verleening aan kleine boeren, maar af gezien van den te lagen bestaansgrondslag, dien de overheid daarbij aannam, mag men zulk een regeling om redenen van beginsel op den duur niet handhaven. Het. blad zegt: „De nationaal-socialistische wei'eldbeschou- wing eischt een redelijk bestaan voor iederen goeden wex-ker in de volksgemeenschap en elke vorm van kunstmatige ondersteuning komt daarmee in strijd. Voorts erkent deze wereldbeschouwing de aanwezigheid van een ltrachtigen, zelfstandi gen boerenstand als voox'waarde voor een ge zond volksbestaan. In een zóó dicht bevolkt land als het, onze moet deze boerenstand wel voor een gi'oot deel bestaan u't kleine boeren. Een aan zienlijk deel van onzen bodem is dan ook in gebruik als bedrijfjes van 210 ha. Zoo vindt men in Het T.and van Maas Waal door elkaar meer dan 30 boerderij) op 100 bunder land; iri Brabant op de No delijke Veluwe, in Twente en in Drente i gen gebieden met in doorsnee 20 tot 30 bo derijtjes op eenzelfde oppervlakte! Deze ti stand kan op den duur niet bestendig bi ven; er zal moeten komen een minimum v 57 ha. voor hen, die zich boer mogen men. Dit is slechts bereikbaar door maat gelen van zeer ingrijpenden aard en op lt gen termijn, waarvoor de betrokken bcv king rijp moet worden gemaakt.. Onmiddellijk aan de orde echter is b dragelijk maken van de levensvoorwaard der kleine boeren voor het oogenblik en naaste toekomst. Stelselmatige behandeltij Een stelselmatige behandeling van bj vraagstuk, streeksgewijze, op den grondsb van de eigen bestuui'sverantwoordelijkhp der betrokkenen, ligt in de lijn van de n tionaal-socialistische landbouwpolitiek en vóórwaarden voor een zelfstandig bestaan: men in ernstig overleg moeten scheppen do den kleinen boer gelegenheid te geven, meest ax'beidsintensieve gewassen te verbo wen, teneinde de arbeidskracht van het g zin volledig te kunnen benutten. Waar dit mogelijk is zonder vx*ees vo:. het op de markt brengen van mindere kw liteiten, zou de grove tuinbouw uitbreid» kunnen ondergaan. Verder moet op de lic tex*e gronden vooral de aardappelen- t gi'aanvei+ouw nóg meer het weidebedr gaan veiwangen; de teelt van eigen voeding gewassen moet vooropstaan. Waar voor dc noodige hervoraiingen i middelen ontbi'eken, moeten die worden ve schaft door b.v. zaai- en pootgoed en weri tuigen kosteloos of op gemakkelijke voo waarden beschikbaar te stellen, terwijl onde 'zoek naar de lasten, die op de bedrijfje drukken en verlichting, waar deze te zwa« zijn, een vanzelfsprekende eisch is. Een te scheppen centx*a1e landbouwcredic instelling, aan welker totstandkoming ree wordt gewerkt, zou hier een dankbaar a beidsveld vinden, door de mogelijkheid openen, het „boerenland in boerenhand" vot die kleine boeren tot werkelijkheid te make Voor maanden de gevangenis in. De economische rechter, te Den Haag, Mr. C. J. de Vries, heeft opnieuw een aantal zeer gevoelige stx*affen moeten geven aan overtreders van de distributiewetten. Zoo stond er een groepje lieden uit, Delft en omgeving terecht, beschuldigd van een clandestiene slachting, voor welk misdrijf een schuur gehuurd was. Het ging hier om een koe, welke ten onrechte om het leven gebracht werd en die nota bene te voren gestolen was. Men schijnt in die omgeving met een complot te doen te hebben, waarbij men steeds dezelfde principes ten aanzien van het mijn en dijn in practijk brengt, om op goedkoope wijze aan vleesch te komen. De officier, mi*. Zaayex*, achtte dit gevaj dan ook hoogst ernstig en wenschte, dat nu een eind zou komen aan de handelwijze van deze knoeiers. Hij eischte tegen ieder van het viertal, dat zich met deze slachting had bezig gehouden, 8 maanden gevange nisstraf met onmiddellijke gevangenne ming.. Conform dezen eisch wees mr. de Vries vonnis, behalve ten aanzien van den hoofd dader, die de eigenlijke slachting bedreven bad deze werd tot 1 jaar veroordeeld. Al deze verdachten werden onmiddellijk overgebracht naar het huis van bewaring. Mi*, de Vries maakte nog de opmerking, dat hij in zijn eerste zitting op 27 Mei ge zegd heeft., dat de sti'affen, welke hij zou uitdeelen, allengs zwaarder zouden worden. Dit was bedoeld als een waarschuwing. Het onderhavige viertal was echter niet voor waarschuwingen vatbaai*. Het beste zou dan ook zijn, deze menschen op te bergen voor den tijd, dat de distributiewetten gel den. Daartoe had hij echter niet de bevoegd heid. Maar vandaar deze hooge straffen. Trekt uit, die strand en duinen mint. Amsterdam, 20 Juni. De jeugdher berg De Zevenspi-ong" te Petten wordt Zaterdag 21 Juni voor de trekkers open gesteld. Dit is goed nieuws voor alle lief hebbers va.n de bruisende zee en de blonde duinen. Vooral 'de Amsterdammers trekken graag naar het strand en zij kunnen thans voor hun weekeinden kiezen uit drie jeugd- hei*bergcn, n.l. die te Haarlem. Schoorl en Petten. Van Haarlem uit, waar vader en moeder van 't Hul reeds meer dan tien jaar met vaste hand de „Jan Gijzen" be sturen. kan men prachtige uitstapjes ma ken naar de Duin cn Kruidberg, haar 't Kopje .terwijl men met de fiets in een oogwenk aan het strand zit. In Schoorl wacht „de Bi*egthoeve" op sportief jong Nederland te midden van een der mooiste streken van ons land. Wie eenmaal bij vader en moeder Diderich te gast was. komt steeds weer terug. De jeugdherberg te Petten heeft een roemrijke geschiedenis. De eerste „Zeven sprong". die einde 1928 geopend werd, in een akelig klein huisje, was de eerste jeugdherberg, die bij de N.J.H.C. was aan gesloten. Met veel goeden moed en een on tembare geestdrift werd begonnen met 25 bedden. In het eerste jaar telde met 117 overnachtingen. Het bezoek aan de „Zeven sprong" bleef stijgen en in 1933 werd een nieuwe jeugdherberg onder denzelfden naam. geopend. De nieuwe „Zevensprong" was speciaal als jeugdherberg gebouwd en behooi't tot een van de mooiste en gezellie- ste herbergen in ons land. In 1934 boekti vader en moeder Wiesc. wier namen va altijd aan de jeugdhei'bcrg te Petten vc bonden zullen blijven, 3200 overnachtigc terwijl dit aantal in 1939 tot 4400 geslegt was. Heiruit, blijkt wel duidelijk, dat „Zevensprong" in een groote behoefte voc ziet. De jeugdherberg ligt dan ook nat, de Hondsbossche zeewering en te middcj van een prachtig duingebied. Voor* natuu vrienden en zon liefhebbers is Pelten v de aangewezen plaats om vacantie of weel einde door te brengen. Zij zullen hier te meer vreugde beleve daar vader Wiese voor zijn trekkers c< speciale vergunning heeft verkregen oj strand ep duinen te betreden. Andere worden hier geweerd. Petten kan van Amsterdam uit op vel schillende manieren bereikt, worden. Mi kan den grooten autoweg nemen over Ali maar en vandaar verder naar Petten. Zet aan te bevelen is echter het pracht» nieuwe fietspad, dat halverwege den wi Alkmaar—Bergen rechts af gaat naar Cau perduin en vandaar door een pracht duingebied naar Petten. Voor de afwisseli» kan men op de terugreis den eveneens zei mooien weg over Schoorl. Egmond, Ca ti'icum. Beverwijk nemen Centrale Arbeiders Verzekerings- en Depositobank Verschenen is het jaarvex*slag van dc N.l de Centi'ale Arbeiders Verzekerings en De positobank, welke instelling zooals beken onder beheer is geplaatst van Mr. M. M Rost van Tonningen en welks bestuur ces algeheele vei'an dering onderging. Het eerste gedeelte van het. jaar 1940 ken merkte zich door een zeer matige voor uil gang, welke in verband met de onzekerheii over de toekomst van „De Centrale" in (1 zomer ovei'ging in een belangrijke achtet uitgang, vooral door afkoop van polissen Nadat gebleken was dat door de veranderd omstandigheden „De Ccnti*a*lc", mits ziel op algemeene basis plaatsende, geen enke gevaar liep, daarentegen een goede toekoms tegemoet ging, maakte deze aehteruitga.il in de afdeeling Volksverzekeringen spoedi plaats voor con maandclijkscbe vooruit gang. Vooruitloopende op het jaar 1941 kunne; wij mededeeien, aldus het verslag, dat in lic eerste kwartaal 1941 een netto vooruitgaat is bereikt van f 820.000—, verzekerd kapi taal, verdeeld over beide afdeèlingen, tegen over f 612.000.in het eerste kwartaal 1941 Het verslag maakt den indruk, dat dc fi nantjeelo positie van „De Centrale" nog al tijd zeer stei*k is. „De Centrale" is steeds in het bezit gc weest van een zeer groote effcctcnportefeuü le. Hoewel geen enkele verplichting hebben de in buitenlandsche valuta of in het bui ten land is steeds een zeer groot gedeelli belegd in buitenlandsche effecten, veelal nic te Amsterdam genoteerd. D.d. 23 Mei 193S werd een notai*iëele machtiging verleend on de buitenlandsche effecten eventueel naa het buitenland over te brengen. Wij wenschen niet zoover te gaan, aldw het verslag, hier een politieke bijbedocliDi vast te'stellen, doch vinden niettemin een woord van scherpe afkeuring over een der gelijk beheer op zijn plaats. Er was gee nerlei aanleiding om do gelden naar hfi buitenland over te brengen en aldaar over deze gelden te beschikken. Een feit is het echter, dat op deze beleg ging groote verliezen zijn geleden. (Aan koopprijs f 2.753 000,— waarde 1 Januai* 1940 f 1.964.000.—) Het is voor de verzekerden en ook vooi het personeel gelukkig, dat in den loop van het jaar bleek (mede geconstateerd door dt Verzekeringskamer), dat alle effecten ba houdens een onbeteekenende uitzonderiiij in Nederland aanwezig waren. In het verslag wordt tenslotte medegedeeli dat in 1941 ongeveer eenzelfde winstcijfer hehaald zal worden als in 1940, wanneet zich althans geen bijzondere omstandighe den voordoen. Dan zal oen aanzienlijk be drag als winstuitkeering aan vcvzckerdei gereserveerd kunnen worden.

Schager Courant | 1941 | | pagina 2