Reeds lang een conflict voorzien NOG GEEN COMMENTAAR IN AMERIKA De oproep van Adolf Hitier De strijd aan de Egyptische grens Boodschap van Roosevclt Tot 2 jaar gevangenisstra veroordeeld Kapitale boerderij afgebrand TUINKRUIDEN, een lekkernij Molotof stelde Duitschland voor zware beslissingen. Berlijn, 22 Juni. In de oproep van den Fueherer wordt o.a. het volgende gezegd: Duitsche volk', nationaal-socialist.cn. Door zware zorgen gedrukt, tot maandenlang zwijgen gedoemd, is thans het oogenblik gekomen, waarop ik eindelijk openlijk kan spreken. Toen het Duitsche Rijk op 3 September 1939 de Engelsche oorlogsverklaring ontving, werd de Britsche poging ieder begin van ,-een consolidceren, en daarmede, een opgang van Europa, door den strijd tegen de sterk ste macht van het continent te. verijdelen, herhaald. Zoo heeft Engeland eens in vele oorlogen Spanje te gronde gericht. Zoo voer de het zijn oorlogen tegen Holland, zoo be streed het met behulp van geheel Europa 'later Frankrijk en zoo begon bet,omstreeks de eeuwwisseling met. de omsingeling van het Duitsche Rijk en begon in 1914 de we reldoorlog. Slechts door zijn eigen innerlijke oneen ig- heid heeft Duitschland in 1918 verloren. De gevolgen waren verschrikkelijk. Nadat men eerst, huichelachtig had verklaard, alleen tegen den Keizer en ziin regiem gestreden te hebben, begon men na het neerleggen dei- wapens door het Duitsche leger, met het stelselmatig vernietigen van het Duitsche Rijk. Terwijl zich de profetie van een Fransch staatsman, dat in Duitschland twin tig iniilioen menschen te veel waren *eil door honger, ziekte of emigratie uit den weg ge ruimd moesten worden, schijnbaar letterlijk in .vervulling ging. begon de nationaal-so- cialistischo beweging met haar hereenigings- werk onder het Duitsche volk, waarmede- 't herstel van het Duitsche rijk werd inge leid. Deze opheffing van ons volk uit nood en ellende en smadelijke miskenning. stond in bet, teeken van een zuiver innerlijke we dergeboorte. Op dè eerste plaats Engeland werd hierdoor niet getroffen of ook maar bedreigd. Desalniettemin begon toch onmiddellijk de nieuwe, van baat. vervulde omsingelings pol i.tick tegen Duitschland. Reeds in 1936 heeft Chnrchill gezegd, vol gens de verklaring van den Amerikaanschen generaal Wood in een commissie van het Amcrikaansche huis van afgevaardigden, dat Duitschland weer te machtig werd en derhalve vernietigd moest worden. Het systeem van dc tot dit doel begonnen Tengeficampagne bestond hierin, andere vol ken voor bedreigd te verklaren, ze eerst in te palmen door .Engelsche beloften van ga rantie en bijstand en dan, evenals voor den wereldoorlog, tegen Duitschland te'laten op rukken. Onder deze omstandigheden achtte ik het voor mijn geweten en voor de geschiede nis van het Dnitsch volk te kunnen ver antwoorden, dezen landen, of hunne re- geerihgen. niet alleen te kunnen verzeke- keren, dat deze Britschc beweringen on waar waren, doch bovenuiten de sterkste macht in het Oosten nog in het bijzonder door een plechtige verklaring gerust te stellen ten aanzien van de grenzen van onze belangen. Een zware slag. Natlonaal-socialisten. Ge hebt het toon wel allen gevoeld, dat deze stap voor mij een zeer bittere en zware was. Nooit heeft het Duitsche volk tegen de volken van Rusland vijandelijke gevoelens gekoesterd. Alleen, sedert meer dan twintig jaar, heeft een Joodsch Bolsjewisti sche clique van machthebbers uit Moskou getracht niet alleen Duitschland, doch geheel Europa in brand te steken. Niet Duitschland heeft toen getracht zijn nationaal- soc ia 1 i st i sch e were 1 d besch ou w i ng naar Rusland brengen; doch de Joodsch-bolsjewistisch 6 machtheb bers in Moskou hebben steeds weer gepoogd ons en andere Europeesche volken hun heerschappij op te leg gen en dit, niet alleen langs geeste lijken weg, doch op de eerste plaats door middel van militaire macht. De gevolgen van het optreden van dit regiem waren in alle landen slechts chaos,- ellende en hongers nood. Terwijl nu Duitschland in Moskou plech tig verzekerde, dat de betrokken gebieder), behalve Litaucn, buiten elk politiek belan- gongebied .van Duitschland lagen, werd nog een speciale overeenkomst getroffen voor het geval, dat het Engeland zou luk ken Polen werkelijk tegenDuitschland in den oorlog te hitsen. Doch ook hiér werd een grens gesteld voor de Duitsche aan spraken, welke niet in verhouding stond tot de prestaties van de Duitsche wapens. Litauen Ik heb over dit alles gezwegen, omdat ik zwijgen moest, want het was toch mijn wcnsch een definitieve ontspanning en zoo mogelijk een duurzame overeenkomst met deze slaat tot stand te brengen. Reeds tijdens onzen opmal-sch in Polen maakten de Sov jet-machthebbers plotseling, in tegenstelling met bet verdrag, ook aanspraken op Litauen. Het Duitsche Rijk boeit nooit de bedoeling gehad Litaucn te bezetten en beeft dan ook niet alleen geen dergelijke eisch aan de Li tausche regeering gesteld, doch integendeel bet verlangen van de Lit.aus.qhe regeering, Duitsche troepen naar Litauen te zenden, af gewezen, aangezien dit niet. overeenkwam met de bedoelingen van do Duitsche politiek. Toch heb ik jnij in deze nieuwe Russische eischen geschikt. Dit was evenwel slechts liet begin van steeds nieuwe afpersingen, welke steeds werden herhaald. De overwin ning in Polen, welke slechts door Duitsche troepen werd bevochten, was voor mij op nieuw aanleiding een vredesaanbod te doen aan de westelijke mogendheden. Door de inf terliationalè en Joodsche oorlogsophitsers werd dit van de hand gewezen. De reden van deze weigering vond reeds toen zijn oorzaak in het feit, dat Engeland nog steels hoopte een Europeesche coalitie tegen Duitschland te kunnen inobiliseeren, met insluiting van den Balkan en de Sovjet-Unie. Derhalve be sloot men in Londen minister Cripps als am bassadeur naar Moskou te zenden. Hij kreeg de duidelijke opdracht onder alle omstandig heden dc betrekkingen tusschen Engeland en Sovjet-Rusland opnieuw aan te knoopen en in Engelschcn zin te ontwikkelen» DE EERSTE GEVOLGEN. In den herfst van 1939 en in het voorjaar van 191-0 lieten zich werkelijk de eerste ge volgen merken. Terwijl Rusland zich ge reed maakte niet alleen Finland, doch ook de Baltische staten militair onder zijn juli te brengen, motiveerde hei dit optreden plot seling met. de even leugenachtige als bela chelijke bewering, dat het deze landen moest beschermen tegen een bedreiging; of deze bedreiging moest voorkomen wor den: Hiermede werd alleen Duitschland bedoeld want geen andere macht zou in het Oost zee gebied kunnen binnendringen, of daar oor log voeren. Toch moest ik zwijgen, de macht hebbers in 't Kremiin gingen even onmid dellijk verder. Terwijl Duitschland in het voorjaar van 1940 zijn strijdkrachten in den zin van het zoogenaamde verdrag van vriendschap ver van de oostelijke Krengen terugtrok, ja zelfs dit gebied voor een groot .deel geheel van Duitschland ontblootte, be gon reeds in dezen tijd de opmarsch van de Russische strijdkrachten in een motie, welke slechts kon worden opgevat, als een be wuste bedreiging tegen Duitschland. Volgens een destijds door Molotof persoon lijk afgelegde verklaring bevonden zich reeds in het voorjaar van 1940 22 Russische divisies alleen reeds in de Baltische lan den. Aangezien de Russische regeering zei! steeds beweerde, dat zij door de bevolking van deze landen zelf was geroepen, kon het doel van hun aanwezigheid daar slechts een demonstratie tegen Duitschland zijn- Van. Augustus 1949 af meende ik derhal ve, dat het in het belang van het Rijk niet meer te verantwoorden was, onze. reeds zoo dikwijls verwoeste oostelijke provincies, on beschermd te laten tegen deze geweldige opmarsch van bolsjewistische divisies Hiermede ontstond,, wat de Britsch-Sov- jesrussische samenwerking beoogde, name lijk het binden van zoo sterke Duitsche krachten in het oosten, dat vooral in de lucht, een radicaal beëindigen van den oor log in het westen niet meer te verant woorden was voor de Duitsche leiding. Dit was niet alleen het doel van de Brit- sche, doch ook van de Sovjet-Russische po litiek, want zoowel Engeland als Sovjet- Rusland hebben het doel den oorlog zoolang mogelijk te laten duren, teneinde geheel Eu ropa te verzwakken en in een steeds grooter onmacht te storten. De dreigende aanval van Rusland tegen Roemenië moest ten leste slechts dienen een belangrijke basis niet alleen voor Duitschland. doch voor het geheele econo mische leven van Europa, in handen Te krijgen of toch minstens te vernielen. Het bezoek van Molotof. Om deze problemen definitief op te los sen, en tevens duidelijk te kunnen vaststel len. wat het standpunt van Rusland tegen over Duitschland was, benevens onder den druk van de steeds krachtiger mobilisatie aan onze oostelijke grens heb ik den heer Molotof uitgenoodigd te Berlijn te komen. De Russichc minister van buitenlandschë zaken wensehte nu opheldering van respec tievelijk een toestemmend antwoord van Duitschland op de volgende vier vragen: 1. Zou de Duitsche garantie aan Roeme nië in het geval van een Russischen inval op Roemenië ook tegen Sovietrusland gel den? Mijn antwoord: de Duitsche garantie is algemeen en verplicht ons onvoorwaarde lijk. Maar Rusland, aldus vervolgde ik, heeft ons nooit verklaard-, dat het behalve Bessarabië. nog eenigerlei belangen in Roe menie he/,nt. Reeds de bezetting van het noordelijk deel van de Bockowina maakte inbreuk op deze verzekering. Tk meende der halve niet dat Rusland thans plotseling nog bedoelingen van verdere strekking te gen Roemenië kon hebben. 2. Rusland voelt zich opnieuw dooi' Fin land bedreigd. Rusland is besloten dit niet te dulden. Is Duitschland bereid. Finland gec-nerlei bijstand te vorleenen en vooral de Duitsche troepen, die ter aflossing op weg waren naar Kirkenea. terstond terug te trek ken? Mijn antwoord: Dukschland heeft noa steeds geen politieke belangen in Finland. Een nieuwe oorlog van Rusland tegen het kleine Finsche volk kan door de regeering van het Duitsche rijk beschouwd worden als niet langer te verdragen, zulks te meer. daar wij nooit hebben kunnen gelooven aan een bedreiging van Rusland door Finland. Wij willen echter in het geheel niet. dat de Oostzee nogmaals oorlogstooneel wordt. 3. Is Duitschland bereid toe te staan, dat Sovjet-Rusland zijnerzijds een garantie aan Bulgarije geeft en met dat doel Russische troepen naar Bulgarije zendt, waarbij hij Molotof wilde verklaren, dat zij niet voor bemens waren, naar aanleiding hiervan bij voorbeeld den koning terzijde te schuiven. Mun antwoord: Bulgarije is een souvereine staat en ik wist niet, dat Bulgarije aan Sovjet-Rusland evenals Roemenië aan Duitschland om ccn garantie liad verzocht. Geweldige indruk in Turkije. - Opluchting In Italië. New York, 22 Juni (D.N B.) De Ncw- Yorkschc Zondagsbladen hebben in hun la te edities het bericht over het uitbreken van de Duitsch-Russische vijandelijkheden groot opgemaakt. De proclamatie van den Ftiehrer eii de verklaring Van den rijksmi nister van buitenlandesche zaken worden zeer uitvoerig gepubliceerd. Er worden nog geen commentaren geleverd. Ook beschikt men nog niet over uitlatingen van bevoegde kringen te Washington. Instanboel, 22 Juni (D.N.B.) Het bericht over het uitbreken van den oorlog tusschen Duitschland en de Sovjet-Unie is door mid del van de radio en door de middagedities der bladen aan het "publiek medegedeeld. De indruk is geweldig. Vooral door den thans bekend geworden Sovjct-Russichen eisch naar steunpunten aan de zee-engten. Rome. 22 Juni (Stcfani). Het bericht dat Duitschland met Finland en Roemenië in oorlog is gekomen met dc Sovjet-Unie, is vanochtend te acht uur door alle Italiaan- sche zenders verspreid en heeft overal die pen fhdruk gemaakt. De proclamatie van Hitier en de nota van von Ribbentrop heb ben zeer tot de Itkliaahscbe bevolking ge sproken. Bij het begin van de vijandelijkheden tus schen de spil en Sovjet-Rusland verklaart dc diplomatieke medewerker van Stefani, dat de Italiaansche openbare meening het be richt van dezen oorlog met voldoening en opluchting heelt opgenomen. De brutaliteit waarmede het communistische .Rusland het tegenwoordige conflict heeft lïitgebuit om talrijke kleine grensstaten in te lijven, heeft het moreele gevoel van het Italiaansche volk diep gekwetst. Kopenhagen, 22 Juni (D.N.B.) De Dcen- sche openbare mecning is voortdurend door de radio- op de hoogte gehouden vun de Re- gebeurtenissen van vandaag. Het blad „Fadrelande" schrijft onder het opschrift „Europa's gemeenschappelijk front tegen het Aziatische communisme" het volgende: Het uur der beslissing is gekomen, niet al leen voor de Noorsche cultuur doch in het algemeen voor Euroja's toekomst. Het Euro peesche continent staat aangetreden voor den strijd om zijn rechten. JAPAN Matsoeoka bij den keizer Tokio, 22 Juni (D.N.B.): De minister van buitenlandsche zaken, Matsoeoka, heeft zich, nadat het rapport van den Japanschen ambasadeur te Berlijn over het uitbreken der DuitschRussische vijan delijkheden was aangekondigd, naar het kei zerlijk paleis hegeven om verslag uit te bren gen over de situatie. Gisteravond om tien uur heeft hij een bezoek gebracht aan den premier prins Ko- noye, waarschijnlijk om Japans toekomstigen koers tegenover den Duitsch-Russischen oor log te bepalen. Tevoren had Konoye bezoek ontvangen van luitenant-generaal Soezoeki, voorzitter van den kabinetsraad voor plan nen, Tomita, eersten kabinetssecretaris, en Ito, voorzitter van den kabinetsraad voor voorlichting. Buitengewone Liasonconferen- tie in Japan. Officieus wordt bekend gemaakt, dat he denochtend om negen uur in de ambtswo ning van den Japanschen prémier een buiten gewone bijeenkomst van de regeering en de O' lerste leiding van de weermacht wordt ge houden. Ondanks hevige zandstormen hebben een heden van het Duitsche luchtwapen den kustweg van Solloem naar Sidi el Barrani, waarop een druk verkeer is van Britsche colonnes, doeltreffend aangevallen. Een groote colonne vrachtauto's van honderd voertuigen werd doeltreffend gebombardeerd en met boord wapenen bestookt. Talrijke Britsche voertuigen verbrandden. Groote hoeveelheden munitie ontploften. Zware bommen maakten diepe kratets in dén weg zoodat het gebruik van dezen eenigen ver keersweg voor de Britsche aanvoeren steris belemmerd is. In een sector van Solloem hebben forma ties verkenningsvliegtuigen van het Duit sche Afrikacorps geslaagde aanvallen on dernomen en den Britten verliezen toege bracht. Eenheden van het Duilsche Afrika corps schoten bij Solloem een Britsch vlieg tuig omlaag en namen den bestuurder ge vangen. Duitsche gevechtsvliegtuigen on dernamen 'ondanks bevigen Britschen af weer een geslaagden aanval op Tobroek. Benzine-opslagplaatsen en barakken wer den doeltreffend met bommen bestookt. Reus achtige branden werden Waargenomen, dik ke zwarte rookwolken belemmerden tot op vele kilometers het uitzicht. Een BïitSëhê stelling luchtdoelgeschut aan de haven van Tobroek werd met goed geplaatste bom tref fers tot zwijgen gebracht. Een Hurricane werd omlaaggeschoten en viel in zee. Het tot zinken brengen van een Amerikaansch schip aan Duit sche duikboot geweten. Berlijn, 21 Juni. (DNB). Naar uit Was hington wordt gemeld, heeft Roosevelt in een boodschap aan het Conros meegedeeld, dat hqt Amerikaansche schip, „Robin Moo- re" op 21 Mei in het Zuiden van den Atlan tische» Oceaan door een Duitsche onder zeeboot tot zinken is gebracht. De boodschap van Röosévélt was ge kleed in den vorm van een pamflet. O ordeel van Berlijn Berlijn, 21 Juni. (ANP). Van welingelich te zijde vernemen wij: „Dè president heeft een rede gehouden. De koersen aan de Amerikaansche beurs zijn daarop met twee punten gedaald". Met deze woorden kenmerkte men van daag in de rijkshoofdstad de weerklank, dien president Roosevelts boodschap van gisteren aan het Congres in politieke krin gen alhier heeft gevonden. Door vertegenwoordigers van de buitenlandsche pers te berde ge brachte vraag, of in de aangelegen heid van het schip „Robin Moore" van den kant van de Vereenigde Staten een protestnota in de Wil- helmstrasse is ontvangen, is van daag van bevoegde zijde ontken nend T>eantwoord. Rome niet verras De boodschap van Roosevelt aan het Coi gres heeft, ondanks een ongehoord agressies taal in politieke kringen te Rome geen ve rassing gewekt,. Het «gaat, naar men zegt oi 'n nieuw document van de Noord-Amerikaa sche oorlogsopruiing. Met zijn tendenticuz beweringen betreffende het tot zinken bres gen. van de „Robin Moore" en de gebruiki lijlce humanitaire frases zet Roosevelt werk voor het wekken van de oorlogspsj chose in de Vereenigde Staten voort. Natuurlijk heeft president Roosevelt. he wijselijk vermeden iets te zeggen over de la ding van de „Robin Moore" en de bestem ming van het schip, ofschoon reeds vasl staat, dat het schip o.m. oorlogsmatriaal naa Zuid-Afrika, d.w.z. het belangrijkste Enge! sche steunpunt voor de operaties tegen Ital aanscli Oost-Afrijca en in Het Nabije Oostei transporteerde. Wegens beleediging van de Dui sche weermacht. De Nederlander Franciscus Baten© ui Den Haag is door het S.S. und Polizeifeli gericht X tot twee jaar gevangenisstraf vei oordeeld, omdat hij onlangs in Den Haa in het Kortenbosch zonder eenige aanlei ding een Duitschen soldaat uitgcscholdei had voor „rotmof", daarna een dreigend houding aannam en daardoor de openbar rust en orde probeerde te verstoren. Onder de gemeente Ilaarcn bij Öistcrwijk is gisteren in den vroegen morgen om streeks vier uur de kapitale boerderij vai landbouwer L. tot den grond toe afgebrani Daar de brand de bewoners totaal verras kon men bijna niéts redden. Woonhui! schuren en stallingen brandden tot dei grond toe af. Twee paarden, zes kalveren ei twee varkens kwamen in de vlammen om Voorts werden alle landbouwmachines ver nield en verbrandde de geheele inboedel De boerderij alleen was slechts verzekert en dan nog zeer laag. VELE SOORTEN EN VOOR VELERLEI DOELEINDEN. Het voorlichtingsbureau van den voedings raad meldt.: Nu de uit het buitenland ingevoerde spe cerijen schaars zijn, dient de aandacht meer op onze inheemsche kruiden gevestigd te worden Evenals de specerijen maken zij de spijzen aantrekkelijk door hun aromatische oliën. Zij werken niet prikkelend én hebben een gunstige» invloed op de gezondheid. De verschillende kruiden zijn in de stad moeilijk te krijgen, doch zij, die in het be zit zijn van een tuin, een balkon of een zonnige kamer, kunnen er heel goed zelf een kleine kweekerij op na houden, daar de meeste kruiden gemakkelijk in gewonen tuingrond, in bakken of in potten te kwee ken zijn. Het is gemakkelijk altijd kruiden bij de hand te hebben. Daar de ver- Bovendien moest ik daarover raadplegen met mijn bondgenoot.. 4. Sovjet-Rusland heeft onder alle om standigheden vrije doortocht door de Darda- nellen noodig en verlangt ook tot zijn verde diging de bezetting van enkele belangrijke steunpunten aan de Dardanellen, respectieve lijk de Bosporus. Heeft Duitschland daarte gen bezwaar of niet? Mijn antwoord: Duitsch land is ten allen tijde bereid zijn toestem ming tot een wijziging van het statuut van Montreux, ten gunste van de staten aan de Zwarte Zee te verleenen. Duitschland is niet bereid in te stemmen met de inbezitneming door Rusland van steunpunten aan de zee engten. Nationaal-socialisten, ik heb hier dit standpunt ingenomen, dat ik als verant woordelijk leider van het Duitsche rijk, maar ook als vertegenwoordiger van de Europeesche .cultuur en beschaving, die mijn verantwoordelijkheidsbesef, uitsluitend kon innemen. Het gevolg was een verster king van de Russische activiteit tegen Duitschland. En vooral de onmiddellijke aanvang der uitholling van den Nieuw- Roemeenschen staat en een poging door propaganda de Bulgaarsche regeering ter zijde te schuiven. Indien nog een laatste bewijs noodig mocht zijn, voor de coalitie tusschen En- golang en Sovjet-Rusland, die ondanks al le afleidings- en camouflagemanoeuvres in- tusschcn tot stand gekomen was, dan heeft het Joegoslavische conflict dit geleverd. Al werd ik nu door hun onschuldigheden gedwongen steeds meer te zwijgen, toch is thans het oogenblik gekomen, waarop ver der toezien niet slechts een zonde door na latigheid zou zijn, maar een misdaad jegens het Duitsche volk, ja jegens gansch Europa. Thans staan omstreeks honderd zestig Rus sische devisies aan onzen grens. Sinds weken wordt deze grens voortdurend geschondon. Niet slechts bij ons, maar in het hooge noor den evenzeer als in Roemenië. De Russische vliegers scheppen er genoegen in deze gren zen eenvoudig achteloos over het, hoofd te zien, waarschijnlijk om ons daardoor te be wijzen, dat zij zich reeds heer en meester in deze gebieden voelen. In den nacht van 17 op 18 Juli hebben Rus sische patrouilles verkenningen gedaan op Duitsch gebied en zij konden eerst na een vrij langdurig vuurgevecht worden terugge dreven. Daarmee, nu heeft thans het uur geslagen, waarop het noodzakelijk wordt stappen te ondernemen van de Joodsch-An- gelsaksische oorlogshitsers en van de even eens Joodsche machthebbers der bolsjewis tische centrale te Moskou. De taak van dit front is niet meer de be scherming van afzonderlijke landen, maar de beveiliging van Europa en daarmee de redding van allen. Ik heb derhalve vandaag besloten het lot en de toekomst van 't Duitsche rijk en van ons volk weer in do handen van onze sol daten te leggen. Moge de Heere God ons juist hij dezen strijd hel pon. Berlijn, 22 Juni 1941. get. Adolf Hitier. sche kruiden de meeste geur en smaak bezitten, komt het de er mee toebereide spijzen zeer ten goede, in dien de kruiden vlak voor het ge bruik geplukt kunnen worden. In allerlei gerechten zijn kruiden te ver werken. Doordat de keuze ruim is en ei talrijke combinaties van zijn te maken, is et ook afwisseling in den smaak van een ge recht te brengen. Door het gebruik van peterselie word! niet alleen dé smaalt van het gerecht ver hoogd, maar ook dc voedingswaarde, daat peterselie zeer rijk aan ijzerzouten en vi taminen is. Niet meekoken Door koken verliezen de kruiden geheel of gedeeltelijk hun smaak, daarom moeten zij vlak voor het opdoen aan de spijzen worden toegevoegd, Alleen basilicum, boa nenkruid, thijm en venkel kunnen zonder bezwaar met de spijzen meegekookt wor den. Eenige voorbeelden van gerechten, waar in kruiden verwerkt zijn. De geurige soepen van basilicum, kervel of dille. De peterselie en kervelsaus, die aan menig gerecht, zooals gekookte visch, gekookt vlcesch, aardappe len en macaroni meer smaak geven; de ba silicumsaus of de saus van boonen,kruid met witte of bruine boonen; de ieder welbekende marinade van azijn, pimpernel, thijm, dra gon, pi ei, selderij, waarin het vleesch eenige dagen kan bewaard wórden; de in kruiden bouillon gekookte zoetwatervisch; de nu zooveel gegeten sla, die met allerlei krui den-variaties bereid kan worden, b.v. krop sla met bieslook, komkommersla met ven kel of dragon, tomatenstla met dille. Op de boterham. De boterhambelegsels, als sterrekers, waaraan wat citroen of azijn en suiker toe gevoegd is of wrongel (kwark) met fijnge sneden peterselie, selderij, kervel of dragon met wat zout en citroensap; de van ouds bekende inmaak met dragon, venkel, pimpernel en andere kruiden. Door dc kruiden te drogen of er kruiden- azijn van te trekken kan men er ook 's win ters nog van genieten. Een bekend gerecht is de kruidmoes, die in sommige streken van ons, land in ver schillende variaties gegeten wordt. Het re cept hiervan is als volgt (gerekend voor -1 pers. of man, vrouw en 3 of 4 kinderen).' een liter karnemelk, zout, 100 gr. gort, wat pepermunt, venkel, thijm, zuring, ker vel, pimpernel, marjolijn en desgewcnacht bladeren van zwarte bessen. De gort een nacht laten wecken met 2 dL. water. Daarna niet de karnemelk in ca. 2 uur gaar koken. Voor het opdoen de fijn gesneden bladeren en het zout toevoegen. Het kruidmoes kan ook met stroop gebruikt worden.

Schager Courant | 1941 | | pagina 2