unn HeT riogrrs hglgr Bevrijding Geknoei bij melkinrichting Radioprogramma Maandag 23 Juni 1941 Tweede blad De bouw van het derde gemaal, dat mede zal helpen bij het leegmalen van den Noord Uostpolder, is bij Urk in vollen gang. Een overzicht van het werk (Pax-Holland) Italiaansch weermachtbcricht Rome, 22 Juni (Stcfani): Het 382e communiqué van het Italiaanschc hoofdkwartier luidt: „In den afgeloopon nacht hebben af dee lingen van onze luchtmacht het arsenaal van Burmula op Malta gebombardeerd. In Noord-Afrika heeft de luchtmacht van de spil aanvallen gedaan op opslagplaatsen, batterijen en versterkingen te Tobroek. In de zone van Boeg-Boeg zijn gemechaniseerde strijdmiddelen en Britsche troepenconcentra ties getroffen. In Oost-Afrika hebben onze troepen in het gebied van Galla en Sidamo de stad Djirama ontruimd, die tot open stad verklaard is-, om verliezen onder de burgerbevolking te voor komen. Onze troepen hebben stellingen ver der naar het westen betrokken. liet kleine Italiaanschc garnizoen dat te Djimma was gebleven, heeft de stad aan de Engelschen [overgegeven en wapeneer verkregen. Op den Atlantischen Oceaan hebben onze duikbooten in ccn collectieven aanval gedu rende de eerste helft van Juni op een belang rijk vijandelijk convooi, waarvan melding werd gemaakt in het weermacht-bericht van ■6 Juni. 15 stoomschepen met een gezamen lijke» inhoud van 98.000 ton tot zinken ge bracht, een vijandelijke törpodobootjager ge torpedeerd en een groot tweemotorig vlieg tuig neergeschoten. Deze duikbooten stonden onder bevel van korvetten-kapitein Luigi Longanasi Cattanoo, korvettenkapitein Man- lio Petroni, korvettenkapitein Guiseppe Ro- sclli Lorenzini, luitenant ter zee Mario Pol- lona en luitenant ter zeer Pasquale Terra". Duitsch weermachtbericht Berlijn, 22 Juni (D.N.B.) Het opperbe vel van de weermacht maakt bekend: Aan de Sovjet-Russische grens is het van daag si.nds de ochtenduren tot gevechtshan delingen gekomen. Een poging Aan den vijand om naar Oost-Pruisen te vliegen werd met zware verliezen afgeslagen. Duit.- sclie jagers schoten talrijke roode gevechts- ylcigtuigcn neer. In den strijd tegen de Britsche eilanden hebben in den afgeloopon nacht" sterke for maties Duitsohe gevechtsvliegtuigen de ha veninstallaties van Southampton gebombar deerd. Uitgestrekte branden ontstonden in dockinstallaties, pakhuizen en bedrijven voor de voedselvoorziening. Andere lucht aanvallen waren gericht op vliegvelden in Noord-Schotland "en in de Midlands. Ten Koorden van Sunderland werd een grootc Vrachtboot zwaar beschadigd. Bij een aanval op de Engelsche kust kre gen twee Duitschc snelbooten contact met drie Britsche snelbooten, die na verscheiden treffers afzwenkten. Gistermiddag vloog een gering aantal Britsche gevechtsvliegtuigen onder sterk es corte van jagers naar de Fransche Kanaal- kust. In hevige luchtgevechten schoten Duit- sche jagers 26 Britsche vliegtuigen neer. Luchtdoel- en marineartillerie haalden nog twee toestellen omlaag. Luitenant-kolonel Galland behaalde in deze gevechten drie luchtoverwinningen. De vijand heeft, in den afgeloopen nacht met zwakke strijdkrachten brisant- en brandbommen op enkele plaatsen in West- Duitschland laten vallen zonder nocmens- aardige schade aan te richten. BESCHOUWING OVER DEN NIEU WEN TOESTAND. 's Gravenhage, 22 Juni. (ANP). Van goed ingelichte zijde ontvangen wij de vol gende beschouwing: De ontknooping inzake Rusland is een bevrijding. Reeds lang wisten de ingewijden, dat de Sovjet-Republiek een dubbelspel speelde, waarvan het karakter aan de oude bolsje wistische praktijken herinnerde. Dat dubbelspel had een wel zeer immo- reelon grondslag. Eenerzij ds had men door het non-agressiepact met Duiischland zich gedekt tegen eiken strijd met het machtige en gevreesde Duitschc leger, an derzijds verheugde men zich van harte in het feest, dat de oorlogvoerende mogend heden hun bloed en materiaal offerden en berekende met een zeker soort Aziatisch cynisme, op welke wijze Rusland daarvan het meeste profijt trekken kon. Vriendschap was dit natuurlijk niet. Non-agressie was het evenmin. Het was alleen de houding van den laf aard, die zelf zorgt buiten gevaar te blijven, zoolang de strijdenden frisch zijn, doch op het moment loert, dat ze amechtig naar adem hijgend, voldoende krachten hebben ingeboet om als de jakhals deze prooi te bespringen en eigen lusten te stillen. In het kader dezer politiek paste het, dat de Bolsjewistische machthebbers op alle mo gelijke .punten de Duitsche overwinningen in het geheim tegenwerkten. Zij waren niet neutraal, doch hadden belang bij verlen ging van den oorlog en verzwakking der s Lijders. Men vindt in de officieele docu menten, met name de proclamatie van den Fuehrer, de nota van rijks minister von Ribbentrop opgesomd, hoe zij te Belgrado kuipten, lioc zij in Roemenië een chaos trachtten te stichten, hoe zij in Bulgarije de rc- geering ten val zochten te brengen, hoe zij de Baltische staten overwel- Twee broers verdronken Tijdens het zwemmen in de Maas bij Groeningen in de gemeente Vierlingsbeek dreigde ccn 20-jarige jongeman, zekere Smits, te zinken. Zijn ongeveer even oude broer, die hem in gevaar zag, wilde te hulp komen, doch zijn reddingspogingen faalden en ook hij werd het slachtofcfr van het wa ter. Beide broers, die geoefende zwemmers waren, verdwenen in tle diepte cn na eeni- gen tijd heeft men het lijk van een hunner kunnen ophalen. Boter zonder bon verkocht. GEDUPEERDE BOEREN KLAGEN HUN NOOD. Bij de afdeeling technische controle van den centralen crisis-controledienst waren klachten ingekomen: volgens welke een melkinrichting te Apeldoorn de melk, die haar werd ingeleverd, niet naar het vet gehalte uitbetaalde. Deze klachten waren natuurlijk aanleiding tot het instellen van een onderzoek bij dit bedrijf door contro leurs. De eigenaar der melkinrichting bleek, bij de monsters van de hem geleverde melk ondermelk te doen en op grond van deze vc?valschle monsters zijn melkleverancicrs te betalen. Op deze manier werd een be langrijke hoeveelheid melkvet, die hem was geleverd, niet aan de melkveehouders uitbetaald. Deze hoeveelheid bedroeg ruim honderd kilogram over de periode van 27 April tot 31 Mei. Dit melkvet werd ook buiten de admi nistratie gehouden. De boter, die ervan werd bereid, werd, buiten de administratie om, zontlcr merk en zonder bon voor vier gulden per kilogram verkocht. De man, die dit op zijn geweten heeft, moet zich reeds sedert December 1940 met deze practijken hebben bezig gehouden. Tengevolge van deze gebezigde practijken ontstonden grootere hoeveelheden melkvet en geproduceerde boter, dan konden wor den verantwoord en dit noodzaakte den man weer tot geknoei in de administratie. Bij een huiszoeking werd onder een di van nog een hoeveelheid ongemerkte bo ter gevonden, die gereed lag om te worden afgeleverd. Den dader werd op het politiebureau te Apeldoorn een verhoor afgenomen, hij zal zoowel strafrechtelijk als tuchtrechtelijk worden vervolgd en is reeds in verband met wat thans is gebleken, bij de Ne'der- landsche Zuivelcentrale als georganiseerde geschorst. Ook tegen de afnemers van de, buiten de distributie om geleverde, boter is proces verbaal opgemaakt. digden en Finland opnieuw bedreig den. Dat alles is geen non-agressie, doch het tegengestelde er van. Berlijn wist dit, doch zweeg. Eenerzijds om dat het tijdstip, waarop definitieve ophelde ring noodïg zou worden, zelf wilde kiezen, anderzijds omdat het zoo ,lang' mogelijk de hoop wilde behouden, dat betere gevoelens te Moskou de overhand zouden krijgen cn men op werkelijk moreel te verantwoorden wijze do consequenties uit het sluiten van het non agressiepact zou trekken. Afpersing. Te Moskou overwonnen de betere gevoelens nic.t. Integendeel, de brutale eischen van Mo- lotof, namelijk dat Duitschland en Italië hun garantie aan Roemenie verloochenen zou den, zoodra Sovjet-Rusland Roemenië aan viel, dat Finland geheel aan Rusland zou worden prijsgegeven, idem Bulgarije, deDar- danellen en de Bosporus, laten zien, hoe ver de afpersingstactieken van de Sovjet-macht hebbers gaan, hoe ze van de Europeesche si tuatie partij willen trekken en welke be doelingen eigenlijk te Moskou bestaan. Het is Duitschland en Italië te bar gewor den. Tegenover de Russische lust om in troe bel water te visschen cn 't Russiche bolsje wisme verder in Europa door te drijven, heb ben zij, gelijk generaal Franco in Spanje weleer, ten slotte het „hiertoe cn niet ver der" moeten spreken. En thans beslist het zwaard. Wij noemden het een bevrijding. Met dc mannen, die eenmaal onder Lcnin en Litwinof de bolsjewistische atheïstische wereldrevolutie begonnen en nog niet lang geleden in Spanje toonden, waartoe dit Aziatisch barbarisme in staat is, is geen wezenlijk verdrag mogelijk, tenzij zij van hun wereldrevolutie-ideeën zich bekeeren cn de Europeesche beschaving aanvaarden. Men kan de hoop voeden, dat dit gebeuren zou. Maar die hoop is beschaamd. En al- naarmate dit gevoeld werd. ging de band mei Rusland drukken, zij werd een ban. Thans is zuiverheid bereikt. De Aziaat kon zich niet verloochenen. Ook Europa verloochent zich niet. Thans staat de Euro peesche beschaving tegenover het Aziatisch barbarisme cn is het in naam van de gan- schc cultuurwereld noodig, dat het bolsje wisme uit ons werelddeel verdreven wordt en de Russische volksgemeenschap en met haar gansch Europa van dezen geesel be vrijd wordt. De strijd zal offers kosten. Oorlog kost bloed en tranen, geld en goed. Doch het doel is dc offers waard. Ook voor het nationaal- socialisme als wereld- en levensbeschouwing is het beter, dat de band met Rusland niet tot een blijvende unie gevoerd heeft, aan genomen, dat het bolsjewisme bolsjewisme bleef. Deze twee levensbeschouwingen zijn immers diametraal verschillend. Een wer kelijke unie is onmogelijk. Een van of beide moeten dan ontaarden. Vrij. De loop dei- dingen bevrijdt het nationaal- eocialisme van deze angstwekkende verant woordelijkheid; Het kan weer, zander door politieke noodzakelijkheden belemmerd te worden, voluit beginsel tegenover beginsel stellen en eigen wezen als exponent dei- Euro peesche cultuur ongehinderd uitleven. Dit is uit Europeesch gezichtspunt har telijk toe te juichen. Men wordt er vrijer, sterker door. De ban is weggenomen. Laten thans Mr. Churóhill en Mr. Roose- vclt den lof van het communisme zingen. Toen Duitschland het non-agressiepact met Rusland sloot, rilde het Christelijke Enge land hoorbaar. Hoe kon het land van Luther met het roode leger samengaan? Maar wat van Duitschland verschrikkelijk gevonden werd, had Engeland zelve wat graag gedaan en zal het thans met innige blijdschap doen. Niettegenstaande alle Christelijke rillin gen zijn de Joodsch-kapitalistische kringen te Londen en New York en de Joodsch-bols-. jcwistische kringen te Moskou elkander als kinderen van één revolutie verwant de interventie in Spanje bewees het cn Rus land behoeft nu niet langer meer te knoeien. Het masker werd afgerukt. In ons vaderland en in het bijzonder on der ons Christelijk volksdeel, waar het atheïstisch bolsjewisme als het eigenlijk an ti-christelijk gevaar steeds werd onderkend en het lijden van Finland'diep werd medé- gevoeld, zal thans de positiekeuze veel ge makkelijker geworden zijn cn zal cr oor zaak gevonden worden voor velen om nu van harte in te stemmen met het slotwoord van den Fuehrer: „Moge God ons allen ook ons eigen vaderland in dezen strijd bij staan." Europa zelf staat op het spel en de gan- sche Europeesche beschaving. Heele veestapel in beslag genomen Streng optreden tegen iraudo» leus slachten. Als verdacht van frauduleuze slachting van vee is te Rosmalen gearresteerd de landbouwer Van C. aldaar. Nog slechts kort geleden was Van C. door den kantonrechter te Den Bosch we gens het zelfde feit veroordeeld tot een paar honderd guldens boete. In verband met de herhaling van deze overtreding is bij hem thans de gelieele veestapel, bestaande uit veertien koeien, op last van de justitie in beslaggenomen. Daar naast zal Van C. nog worden vervolgd. VERDWAALD EN VERDRONKEN. De tienjarige Z., wonende aan den Molen berg te Rozendaal, die gisteren in gezelschap van familieleden naar het zg. „Bergen-op< Zoomsche strand" was gegaan om te ba den, is daar verdwaald geraakt en in de Bcrgvlietsche Kreek verdronken. DINSDAG 24 JUNI 1941. Hilversum I. 415.5 m. 6.45 Gramofoonmuziek. 6.50 Ochtendgymnastiek. 7.00 Gramofoonmuziek. 7.45 Ochtendgymnasiek. 8.00 BNO: Nieuwsberichten. 8.15 Schriftlezing en Meditatie (voorbereid door de Christ. Radio-Stichting). 8.25 Gramofoonmuziek. (9.159.25 Voor de huisvrouw). 11.00 Declamatie. 11.20 Zang met pianobegeleiding en gramo foonmuziek. 12.00 Gramofoonmuziek. 12.25 Het kwartier van den arbeid. 12.40 Almanak. 12.45 BNO: Nieuws- en economische ber. 1.00 Viool en piano. I.30 Sprankelende middagklanken. 3.00 Orgel concert. 3.30 Gramofoonmuziek. 4.00 Cyclus „Ons geloof en ons werk" (voor- bereik door het Vrijz. Prot. Kerkcomité). 4.20 Dansmuziek (gr.pl.). 4.45 Voor de jeugd. 5.15 BNO: Nieuws-,economische en beurs berichten. 5.30 Orkest Eloward. 6.Ó0 Cyclus „Onze eigen taal". 6.15 Cabaretprogramma. 6.45 Gevarieerd programma. 7.00 BNO: Vragen van den dag. 7.15 Zang met pianobegeleiding en gramo foonmuziek. 8.00 BNO: Nieuwsberichten. 8.15 Spiegel van den dag. 8.30 Omroeporkest en soliste. 9.30 Berichten (Engelsch). 9.45 Politiek weekpraatje (opn.). 10.0010.15 BNO: Engelsche uitzending: „Economie news from Holland". Hilversum H. 301.5 m. 6.45 Gramofoonmuziek. 6.50 Ochtendgymnastiek. 7.00 Gramofoonmuziek. 7.45 Ochtendgymnastiek. 8.00 BNO: Nieuwsberichten. 8.15 Gramofoonmuziek. 10.40 Declamatie. II.00 Molto Cantabile en gramofoonmuziek. 12.00 Berichten. 12.15 De Ramblers. 12.45 BNO: Nieuws- en economische ber. 1.00 Omroeporkest met piano-intermezzo. 3.00 Pianovoordracht en gramofoonmuziek. 3.30 Zonnestralen in ziekenzalen. 4.00 „Richard Strauss' Don Quichote, op. 35", causerie met gramofoonplaten. 4.45 Gramofoonmuziek. 5.15 BNO: Nieuws-, economische en beursb. 5.30 Russisch orkest „Slawa", solisten en gramofoonmuziek. 6.15 U hebt 't gehad op de lagere school. 6.30 Gramofoonmuziek. 6.45 De Jeugdsportclub. 7.00 BNO: Vragen van den dag. 7.15 Amusementsorkest. 7.45 Voor de werkende vrouw. 8.00 BNO: Nieuwsberichten. 8.30 Radiotooneel. 9.10 Gramofoonmuziek. 9.40 Voor den boer. 9.55 Avondwijding (voorbereid door het Vrgz. Prot. Kerkcomité). 10.00 BNO: Nieuwsberichten; sluiting. Feuilleton Door Monica Hart 41 Greta vertelde ook de geschiedenis van lady Kenard's diamant. Dien had Greta gestolen op den avond van het bal en den volgenden dag had zij den steen meegenomen naar Devonóhire. Daar was er een getrouwe na bootsing van gemaakt, maar ze had geen kans gezien die öp een geschikte manier op de plaats van den echten steen te leggen en zoo was de irrüïtatie in het bezit van haar vader gebleven. De echte steen was daarop behandeld volgens een eigenaardige methode, die weer een van de uitvindingen van Lord Raynour was. Hij was bedekt met een dun laagje ondoorzichtig blauw glas en leek zoo op een namaak turkoois. In deze „vermom ming" werden de meeste edelsteenen, die door Lord Raynour's handlangers gestolen waren, naar Paillon gesmokkeld, wiens eigen aardige handel in namaak-edelsteeneri daar door verklaard werd. Toen, op grond van deze ontdekking, de Parijsche politie een nieuwe huiszoeking in de woning van Paillon deed,- bleek de ware aard van deze imitaties en konden verschei dene gestolen juweelen aan hun rechtmatige eigenaars teruggegeven worden. Philip be greep na deze mededèeling van Greta nu ook, wat de twee stukjes blauw glas te beteeke- nen hadden, die hij na het ongeval met Dora had opgeraapt en die hij voor scherfjes van de gebroken vaas had aangezien. Toen de broche met de imitatie turkoois gereed was om naar Frankrijk te worden overgebracht, ging Greta die cp dat oogen- blik met haar moeder in Tavistock logeerde, naar Wendlesham om het sieraad in ont vangst te nemen, want zij was het die het moest overhandigen aan den man, wiens spe ciale taak het was met dergelijke imitaties tusschen Londen en Parijs heen en weer te reizen. Ze stopte de broche in de keurs van haar japon en aanvaardde den terugweg. Toevallig had ze zich net voordat ze Wendles ham verliet in den vinger gesneden en onder weg merkte ze dat haar vinger opnieuw was gaan bloeden. Om het bloed te stelpen haalde ze haar zakdoek te voorschijn en later gooide ze haar zakdoekje weg omdat ze niet tegen het gezicht van bloed kon. Toen ze het zak doekje uit haar japon trok. moest de broche op een of andere manier daarin verward zijn geraakt en onbewust moest ze het seiraad met het zakdoekje hebben weggeworpen Een paar minuten later had Greta haar verlies bemerkt en was ze op haar schreden terug gekeerd, maar ze vond niets meer. Daar het niet gebeurd was in de onmiddellijke nabij heid van Torren Mire, waar Philip zakdoek en broche gevonden hacb lag het vermoeden voor de hand dat een ander ze eerst had opgeraapt en dat kon wel niemand anders zijn geweest dan Wilde Barbara en ze weer had laten vallen, toen ze de twee jonge lui den weg wees over het moeras. Zoo had Philip ze gevonden en de bereid willigheid vap Lord Rayynour om de vondst bij de politie te deponeeren en daarmee Philip moeite te besparen, was thans gemakkelijk te verklaren! Hij had van zijn dochter van haar verlies gehoord en zon nu op een middel om de broche weer uit Philip's handen te krijgen. Toen de eerste poging niet lukte in viteerde hij de twee jongelui op Wendlesham, waar hij een nachtelijk bezoek bracht aan Philip's kamer de iluipende figuur, die Philip voor een nachtmerrie had, gehouden den steen (die in de overjas zat, welke Philip aan Tarragt had gegeven) niet vond, maar wel den brief waarin Arkwright zijn zoon mededeelde, dat hij besloten had stappen te doen tegen Paillon. Als gevolg van dezen brief was Lord Rayynour den volgenden mor gen Philip' naar Londen gevolgd. Hier verscheen hij in de gedaante van Ruthven aan het diner bij lady Kenard en hier deed hij zijn eerste stappen om zijn be dreigingen tegen de familie Arkwright ten uitvoer te brengen. Dora had een nieuwe Fransche kamenier gekregen, die haar ook vergezelde, terwijl ze bij Marion Kenard lo geerde. De Franqaise was niemand anders dan de dochter var» Paillon, die onder een aangenomen naam een betrekking bij de Ark- wrights gezocht en gekregen had. Zij deed daar dienst als spion en koesterde wellicht de illusie door bemiddeling van Dora iets te kunnen doen ten gunste van haar vader, het zij door smeekingen, hetzij door bedreigingen. Ze stond natuurlijk in verbinding met Ruth ven en deze had haar in den loop van den dag, die aan Lady Kenard's diner voorafging, den nagemaakten diamant in handen weten te spelen met de mededeeling hem zoo in de kleeren of in de handtasch van Dora te ver bergen, dat hg op de een of andere manier te voorschijn moest komen. De echte steen intussehen bleef in Philip's jaszak zitten en er werd niet eerder aan ge dacht dan toen Philip in een gesprek met Tarrant de oogenschijnlijk weinig belangrijke vondst ter sprake bracht. Tarrant consta teerde direct dat die goedkoope imitatie niet aan zijn vrouw kon hebben behoord, maar hij stak den zakdoek bij zich om hem te ver gelijken met de andere zakdoeken, die hij in het hol gevonden had. De broche werd achte loos op den schoorsteenmantel in de achter kamer gelegd en kwam in de vaas terecht, waar Dora ze uithaalde om de bloemen vast te steken. Toen de console naar beneden was gekomen en zij door den schrik gevallen was had de glazen bedekking van den groenen steèn losgelaten en was ten tweede male de ernstige verdenking tegen haar gerezen. Maar de fijne dameszakdoek, dien Spencer Tarrant bij zich gestoken had was het die hem op het spoor bracht dat ten slotte leidde tot de ontdekking van Raynour's dubbele persoon lijkheid. Tarrant slaagde erin vast te stellen dat het zakdoekje het eigendom moest zijn van Greta Franklyn en toen hij dit eenmaal zeker wist, ging hij aan het redeneeren, ont leedde scherpzinnig al de gebeurtenissen uit het gezichtspunt van de verdenking die bij hem had postgevat en construeerde zoo voor zichzelf een beeld van de wijze, waarop Ray nourRuthven moest zijn te werk gegaan. En het schokkende incident met het Procrustesbed in den nacht dat hij op Wend lesham Manor logeerde, voltooide de reeks van zijn ontdekkingen Greta gaf zich op genade of ongenade over aan de beslissing van haar vrienden. Maar haar geheim werd bewaard en op de namen Raynour en Franklyn werd geen smet ge worpen. Ze trok met haar moeder naar het Noorden. Zij leefde daar een heel eenzaam leven, ook toen de dood van haar moeder haar meer vrijheid van beweging toeliet. Toch reisde ze af en toe naar het Zuiden om haar vrienden te bezoeken; Harry en Dora ifl Kent, en Philip en Helen op Wendlesham Manor, dat zij van Greta hadden gekocht en dat zoo weer in het geslachte der Tarranfs was teruggekeerd. Ook Spencer Tarrant woonde bij zijn dochter en schoonzoon in, weer in het voorvaderlijk slot en John Ark wright bracht daar vele maanden van het jaar door. De andere maanden van het jaar was hij bij Harry en Dora. Hij had zich uit de zaken teruggetrokken en Philip was hem niet opgevolgd. Hij was van oordeel geweest, dat Philip veel meer aanleg had om een goed landheer te zijn. En dat was ook zoo! In de heele buurt, was niemand meer populair dan Philip Arkwright... of het moest zijn vrouw zijn, de zachte, blonde Helen! EINDE.

Schager Courant | 1941 | | pagina 5