ÜEKACLES kampioen van Nederland f= SPORTNIEUWS De Avond-vierdaagsche een succes E.D.O., EMMA en P.E.C. zijn gepromoveerd De Alkmaarsche Sportdag FELLE BRAND TE DRUNEN De dag van gisteren, een welhaast tropische dag, bracht vier belangrijke beslissingen. Heracles werd kampioen van Nederland, terwijl EDO door een 43 overwinning op KFG, Emma door een 31 overwinning op CVV en PEC door een 21 zege op Vitesse de eerste klasse bereikten. Hiermede zijn in leder geval weer eenige eventueele beslissingswedstrij den de kop ingedrukt, wat gezien de warmte en de aanvang der nieuwe competitie, nl. 7 September a.s., geen kwaad kan. Kampioenschap van Nederland. Een 61 overwinning van Heracles be haald op PSV is toch wel een overtuigend bewijs, dat de Ahnelöers het. kampioenschap verdienen. De rust bood echter nog allerlei mogelijk heden, want deze ging met 11 stand in, doch in de tweede helft, demonstreerden de Heraclesiëden duidelijk hun superiori teit. Heracles is dus kampioen en we kun nen de Almelöers niet. anders dan felici teer want in alle opzichten is het ver diend. Van de Westelijke kampioenen' is het nog verdienstelijk geweest Heracles drie verlies- punten te bezorgen. VSV eindigde zijn laatst en wedstrijl heel goed, door een duidelijke 5—1 overwinning op Be Quick. De Velsenaren eindigen onder aan, doch in 't geheel niet schandelijk. Met. een beetje geluk hadden zij zeer zeker op de tweede of derde plaats kunnen staairi Trouwens na Heracles loopt het verschil'- op de ranglijst maar weinig uiteen, getuige de stand: Heracles 8 6 11 tl— 0 13 P.S.V. 8 3 3 2 12—16 9 A.D.O. 8 2 3 3 13—16 7 Be Quick 8 2 2 4 9—19 6 V.S.V. 8 13 4 1213 5 Prom.. comp. 2e klasse afd. I. KFC kon het tegen EDO ook nu niet bol werken en met een 43 overwinning gin gen de Haarlemmers naar huis. na dus het eerste klasscschap te hebben heroverd. De Koogcrs zijn dus gedegradeerd en laten we eerlijk zijn KFC heeft, nadat aanvanke lijk gunstige, ja zelfs buiiengewoon mooie prestaties in de eerste klasse werden gele verd, daarna niet veel meer gepresteerd en het systeem en het terreinvoordeel hielden de laatste jaren de Koogèrs nog in die klasse. Tenslotte zijn zij nu gedegradeerd en we zijn er van overtuigd, dat KFC na eenige jaren weer terugkomt en dan met een ploeg die weer geschikt is voor de eer ste klasse. Zelfs de grootste KFG aanhan ger zal moeten toegeven dat EDO momen teel sterker is en met dat voor oogen zal KFG de tegenslag zeker weer te boven komen. Aan EDO een compliment voor de fraaie wijze waarop de rentrée plaats vindt. EDO zal straks en dat is alweer 7 September, tooncn in de eerste klasse te kunnen mee komen. De stand is: E.D.O. 3 3 0 0 11—5 6 Z.F.C. 3 1 0 2 4—6 2 K.F.C. 4 1 0 3 5-4 2 Afd. II. Ook CW verlaat de eerste klasse en ook dit is geen verrassing. De Gharloisers suk kelden als steeds onderaan en tenslotte wer den zij toch het slachtoffer. Eerlijk gezegd zijn er zooveel van die eerste klassers, die ieder jaar aaft weer, maar juist het veege lijf weten te rédden. CVV lukte het echter niet en Emma uit Dordrecht zal de plaats innemen. Een 31 overwinning in hot Rotterdam- sche Feijcnoördstadion bracht dus den Dordtschen club dc eerste klasse. Een feli- DUKERS (Foto Pax.) citatie aan trainer Dombi, de geweldenaar, a^n Dukers de doelverdediger en oud-club genoot van HRC en Texel en aan heel Emma. Ongeslagen kampioen en ongesla gen eerste klasser, dat is toch wel ver diend! AFDEEL1NG III Ook afd. III bracht de beslissing en deze kwam nog onverwachts ten gunste van PEC uit, de club die er o.i. het meeste recht op heeft. Want de clubs speelden legen el kaar nu drie wedstrijden, waarvan de Zwollenaren er twee van wonnen en slechts éénmaal wist Vitesse gelijk te spelen. PEC won nu met 21 en hoewel PEC nu niet zoo'n geweldige club zal blijken in het a.s. seizoen, zal het toch zeker sterkei* zijn dan Go Ahead was. Ook PEC onze gelukvvcn- schen met dit rentree,, wat na groolc ener gie weer werd verkregen. De stand is: P E. C. 7 4 2 1 13-8 10 Vitesse 7 3 2 2 10-10 8 Rigtersbleek 6 2 1 3 6—7 5 Go Ajhead 6 2 0 4 610 AFDEELING IV. Limburgia won van RBC met 2—0 en blijft dus mede-candiclaat, maar Miranda klopte Standaard met 62 en is dus nog ongeslagen, zooals de stand aangeeft: Miranda 3 3 0 0 14—5 6 Limburgia 4 3 0 '1 11—4 6 Picus 4 3 0 1 65 6 R. B. C. 5 1 0 4 3—9 2 Standaard 4 0 0 4 617 0 AFDEELING V Hier nam het verloop een verrassende wending, want LSC verloor op eigen veld met 21 van WVV. Nu zou deze nederlaag nog niet zoo erg zijn, maar aangezien GRC, nog een protest heeft loopen tegen de Snee kers en gestel eens dat de Groningers dat winnen, dan staan LSC en GRC gelijk. In dat opzicht is den strijd van a.s. Zondag tusschen beide van groot belang. De stand is: L. S. C. 3 2 0 1 6—3 4 G. R. C. 3 1 0 2 6—7 2 W. V. V. 4 2 0 2 7—9 4 Ook WVV telt dus ïiog mee, doch veel hangt er van het protest af. VEEL SUCCES EN VEEL BE LANGSTELLING. De organisatoren van den Alkmaarschen Sportdag, die gister in het sportpark een omvangrijk program aanboden, hebben zich niet te beklagen gehad over gebrek' aan belangstelling. We herinneren ons niet ooit zooveel menschen rondom het voetbal veld verzameld te hebben gezien als Zater dag het geval was. Er zijn wellicht dingen aan te wijzen, die een volgend maal wellicht anders en beter geregeld kunnen worden. Het pro gram was te lang, de voetbalwedstrijd nam betrekkelijk te veel tijd in beslag, zoodat zelfs niet eens alles kon worden afgewerkt. Voor de hockeywedstrijd werd het te duis ter. Maar dat zijn allemaal kinderziekten, die nu eenmaal doorstaan moeten wor den. Het is een prachtige avond geweest en we hebben de overtuiging, dat de Alk maarsche sportdag kan uitgroeien tot een evenement van meer dan plaatselijke be- teekenis. Aan muziek was geen gebrek. Er werk ten niet minder dan vier Alkmaarsche mu ziekkorpsen aan mede, zoodat vrijwel doorloopend de noodige fleur aan de wed strijden en demonstraties kon worden bij gezet. Nadat een aantal dames- en heeren turners oefeningen hadden verricht aan verschillende toestellen (hoogrek, brug en ringen), waarbij ze met menig warm ap plausje werd beloond en waarbij tal xan bezoekers wellicht voor het eerst kennis maakten met de bekoring, die uitgaat van goed gymnastiseeren, traden de voetbal lers aan. Een Alkmaarsch elftal speelde tegen HBC uit Heemstede. Dit bleek een uitstekend team met een prima achterhoede en een voorhoede vol elan en doorzetting. De ster van het team was uit den aard der zaak Kick Smit, die, sedert zijn geregeld ver schijnen in het Oranje-team, nog weinig aan tactiek en techniek heeft verloren. Tijdens de rust van den wedstrijd vond de 800 meter plaats. We kregen daarop een opmarsch der ge zamenlijke Alkmaarsche gymnastiekver- eenigingen, gevolgd door een massale vrije oefening. Naar schatting een 500 a. 600 jon gens en meisjes stelden zich op op hejt terrein en verwierven door hun uitsteken de demonstratie 'een daverend applaus. Het was een der hoogtepunten van het feest! Er volgde een hocky wed strijd tusschen het eerste elftal van de Alkmaarsche Mixed Hockeyclub en een elftal senioren. Dat de oudjes het nog niet verleerd waren bleek uit 'het feit, dat ze met 1—0 wisten te win nen. -Met het oog op de schemering volgde al leen nog het nummer tal'elspringen door gvmnasten, waarna het feest werd gesloten. Het was een goede dag, die de ondernemers stellig de noodige moed zal hebben gegeven om hun werk voort te zetten. Wandelen, DE AVOND-VIERDAAGSCHE IN ALKMAAR In één slag populair geworden. Zaterdagavond had in den Muziektuin de prijsuitreiking plaats van de Avond-Vier- claagsche voor zoover deze1 te Alkmaar was geloopen. De honderden deelnemers vulden met een talrijk publick de prachtig gelegen tuin, zoodat deze even afgestreken vol was als even verder het Sportpark, waar de Alk maarsche Sportdag werd afgewerkt. De samenkomst werd geopend door den heer Krom, technisch leider van het Neder- landsch Wandelverbond en organisator van het Alkmaarsche organiseerend Comité. Ver der werd gesproken door den burgemeester, Jhr. Mr. van Kinschot en door burgemeester Posch van Oterleek, die zelf een dagtocht t- die, welke door zijn gemeente ging had meegeloopen. Na deze .inleiding werden de vier-daagsche kruizen cn de dagtochtinsignes uitgereikt aan de tallooze deelnemers. Vermelding verdient, dat de deelname te Alkmaar zeer groot was. Zóó groot, dat, om gerekend naar het inwonertal der organisee- rende gemeente, de deelneming te Alkmaar het grootst in geheel Nederland werd ge noemd. De eerste avond-vierdaagsche is daarmee achter den rug. We gelooven intusschen, dat Nationale Anna Paulowm te HEILOO Snelheden van ruim 52 kilometer per uur. Het was in 1925, dat de Canadeescbe Majoor Crightlev de greyhondenraces, die hij in Amerika had gezien, introduceerde in Manchester, waar ze reeds den eensten avond ruim 2000 bezoekers trokken. Nadien, is deze sport over heel Engeland uitgeroeid tot een machtig bedrijf; hoe groot de po pulariteit is, valt wel af te leiden uit het feit, dat 40 duizend toeschouwers en meer geen zeldzaamheid is. De Alkmaarsche Windhondenrenvereeni- ging bracht deze sport in onze provincie en had in de 5 jaren van haar bestaan niet te klagen over gebrék aan belangstelling. Misschien zou die belangstelling nog groo- ter zijn, als evenals in Engeland bet wed den als een sterke magneet 't publiek trok. Ook voor de gistermiddag gehouden Na tionale Windhondenrennen was weer groote belangstelling. Inschrijvingen waren inge komen uit verschillende deelen van ons land:Alkmaar, Bergen. Heiloo, Den Haag. Poclidijik. Monster. Leeuwarden, Franeker, Rotterdam. Maarsen, Stompetoren, Vlaar- dingen. Heemstede, Gouda. De honden, die lang geen hondenleven leiden, bleken in goede conditie tfe zijn., uit stekend verzorgd en getraind De dierenarts, die ter keuring aanwezig was. kon tevreden zijn. Een enthousiast publiek verzamelde -zich rond de ovale renbaan en wachtte in de brandende zon met ongeduld op de din gen die zouden komen. Intusschen worden de laatste voorbereidingen getroffen; ren- comité, scheidsrechter, starters, tijdopne mers, alles komt in actie; het 350 meter lange touw, waaraan de Kunsthaas met een snelheid van 60 kilometer over de baan zal worden getrokken, wordt rond de klossen cn vliegwiel gelegd, - de eerst serie honden wordt geplaatst, in kleine hokken bij de startplaats... Alles klaar? I-Iet wiel wordt in beweging gebracht, de haas passeert het starthok, de afsluiting wordt geopend en de ranke dieren stuiven met een ongeloofe- lijke vaart achter de vermeende haas aan. Het enthousiaste publiek volgt, met groo'e spanning deze jacht, maar reed? is de finish bereikt, 24 seconden deed Flvin Bei- win van den heer Poortman. Monster, over deze 350 meter en werd dus eerste met een uursnelheid van 52V? kilometer. Reeds is alles in gereedheid gebracht voor de tweede opwindende jacht en zoo wordt heel, het afwisselende programma in vlot tempo afgewerkt, al bleven enkele onge luk jes pok niet uit.-. In de brandende zon Stuiven de snelle dieren achter bet haasje aan, dat met groo te sprongen weet voor te blijven. Do hinder niswcd&trijden geven nieuwe moeilijkheden voor de dieren, maar met een elegante sprong worden de hindernissen genomen. Bijzonder aardig zijn dan de jachten met de aardige kleine whippet's minder dan 50 c.m. hoog, Eng. mijnwerkerswindhondjes, die het parcours aflegden in ruim 26 sec. De jonge Alkmaarsche Windhonden Ren- verecniging had wel succes dezen dag en de voorspelling van den heer Iianms. secre taris van den Raad van Beheer op Kinolo- gisch gebied in Nederland, die de wedstrij den met een korte toespraak opende, dat aantal en kwaliteit van de ingeschreven die ren, een spannende ren beloofden, werd ten volle bewaarheid. De toeschouwers verlieten het terrein, waarop ze enkele uurtjes had den genoten, als enthousiaste liefhebbers van de winhondenrensport. Na afloop had met een toepasselijk woord1 de prijsuitreiking plaats in De Rustende Ja ger te Heiloo. De einduitslag van de rennen is als volgt: Wedstrijd I. Grey hounds. reuen, vlakke baan, B klasse: 1. Flying Belwin van Joh. Poortman. Den Haag in 24.2 sec.; 2. Times van J. v. d. Kamer te Bergen; 3. Red Bel win van Gebr. Wories te Den Haag; 4. Loopaan v. d. Friesche vlag van T. Knie riem. Den Haag. Wedstrijd II. Greyhounds, teven, vlakke baan. B klasse: 1. Chila van Gebr. Wories in Den Haag in 25 sec.; 2. Carla Scott van B. v. Amerongcn te Bergen; 3. Tesca Bel win van E. B. Olivier te Den Haag; 4. Ans van K. Brouwer te Alkmaar. Wedstrijd III. Greyhounds. hindernisbaan B klasse: 1. Haantje van H. de Haan te Leeuwarden in 261/5 sec.; 2. Fighting -Windspeed van P. M. Aneken te Den aHag; 3. Ren dor van J. Kooij te Stompetoren; 4. Baronie van G. Verdouw uit Den Haag. Wedstrijd IV. Greyhounds Hindernisbaan A. Klasse: 1. Aranka Belwin vanN. Pleysier, Vlaardingen; 2. Favoriet van A. Voskamp te Monster; 3. Bles van Corn. de Boer te Leeuwarden. Wedstrijd V. Greyhounds. vlakke baan. A klasse: 1. Nora. Belwin van Gebr. Wories, Den Haag 24 4/5 sec.; 2. Topper van Wories, Den Haag; 3. Iduna van G. v. Smeden, Franeker; 4. Janetta van J- Timmerman, Gouda. Wedstrijd VI. Whippet's,*A klasse vlak ke baan: 1. Luuk van R. v. d. Linden. Rot terdam in 261/5 sec.; 2. Shirley van v. d. Linden, Rotterdam. Wedstrijd VII. Whippet's B klasse, vlak ke baan: 1. Jimmy Quisewell van B, van Wijk. Den Haag; 2. Ronny. van J. Hibbeler, Den Haag; 3. Jinky van Hibbeler. Den Haag het niet de laatste zal zijn geweest, De popu lariteit, was onmiddellijk zeer groot. Ze uiite zich in een groote belangstelling van de zijde van het publiek, niet alleen rondom de start en de finish, maar ook overal langs den weg. Hartelijke applausjes werden spontaaan uit gedeeld, naar de methode van de echte vier- daagsche werden hier en daar bloemen uitge deeld. Kortom, de avondvierdaagsche beeft het gedaan. Een kranig vijftal op de brug bij het Oude Veer, waaronder de oudste deelnemer de heer C. Kalf van Kolhorn Foto Fred. Groot dunnetjes gesteld. Gaarne wek ik u daarom op, dat een volgende maal liet aantal deel nemers en deelneemsters aan een wandel tocht vertienvoudigd mag zijn (applaus). De prijzen uitgereikt „NEEM JE HOED EN TREK". Kernachtige rede van voorzitter Lastdrager. Autoriteiten van de Rijkswerf aanwezig. Nauwelijks waren ze binnenvan hun laatsten tocht, de 65 wandelaars, die de vorige dagen in Den Helder waren gestart, en de 55, die steeds hier vertrokken, of ze gaven met het schoone lied: „Neem jé hoed en trekte kennen, dat ze er wel weer op uit wilden. Vermoeid waren de meesten dan ook niet, maarblaren waren er toch wel! Misschien was het lied ook wel alleen een uiting van vreugde over het behaalde resultaat, want ook „Sari" en andere trek kersliedjes schalden door het café van Slik ker, waar de eindcontrole was. Voor de uitreiking der kruisen was het daar wat te vol en dus trokken allen naai de tribune op het sportterrein, velen met de bloemen in de hand, die zij onderweg ge kregen hadden. De plaatselijke regelingscommissie, de heeren H. Lastdrager, H. J. A. Charmes en A. Woersma Sr., namen voor de tribune plaats met eenige belangstellenden. De heer Lastdrager sprak allen toe. In het bijzonder werden welkom geheeten de heer F. de Klerk, waarnemend Directeur van de Rijkswerf, en de heeren Kottnnan cn Smit, administrateur en grif fier. Uw belangstelling doet ons goed, zei spr., die vervolgens dc weinige andere be langstellénden ook welkom heette. Zich tot deelnemers en deelneemsters rich tend, zei spr. o.a.; „U moet niet denken, dat U met het uitloopen van deze avondvier daagsche nu zooi ets buitengewoons gepres teerd hebt. In zeker opzicht was het een peuleschilletje, vergeleken met de gewone vierdaagsche. Echter, ge hebt iets gepresteerd en daarvoor ontvangt ge zoo aanstonds uw beloon in g. Voor het organisoeren van de wandeltoch ten was natuurlijk hulp noodig. In de eerste plaats wil ik, en doe dat zeker ook namens U, dank brengen aan de E.H.B.O.-ers van de Rijkswerf, die hun vrije uren besteedden om u zoo te verzorgen, dat u den tocht kon vol brengen. De pers, die door haar verslagen propa ganda maakte voor de wandelsport, de heer Slikker, die z'n zaal beschikbaar stelde, kre gen hun bedankje en voor 't laatst bewaarde spr. den dank, uitgesproken namens wande laars, organiseerende commissie en bestuur van N.W.B. voor de faciliteiten, die het werf- personeel mocht ontvangen van de directie, twee uren vrij op de voorafgaande dagen en een uur op Zaterdag. De wil. Directeur v. d. Rijkswerf, de heer De Klerk, die hierna het woord ver kreeg, wilde, daar veel praten bij sport niet past, kort zijn. Het komt op de prestaties aan en niet op woorden, zei spr. Ik wensch u allereerst hartelijk geluk met. uw succes. Ge hebt nu den eersten stap gedaan op het ter rein van de meest natuurlijke aller sporten, de wandelsport. In onzen mechanische» tijd, tijd van spillebeenen cn waterhoofden, ik be doel, haastte spr. zich te zeggen, groote hoof den met veel hersens, is het met wat voor de lichamelijke ontwikkeling geschiedt, vaak De heer Lastdrager vervolgde Dat onderschrijven we natuurlijk volko men. De beperkende bepalingen, die nu gol den, maakten ons de organisatie niet makke lijk, maar gij, wandelaars, hebt bet ons niet moeilijker gemaakt dan het al was en dooi uw houding propaganda, gemaakt voor de wandelsport. Er is dan ook nu reeds plaatse lijk winst geboekt. Konden we onze vroolijkheid niet geheel uitleven als in andere tijden, de vroolijke noot ontbrak niet Ainor sloop langs de baan en schoot met vinnige pijltjes. Een zekere Iet dwong daardoor de controlecommissie wel eens een 10 minuten langer te moeten wachten, dan noodzakelijk was! Spr. bracht de leiders, wier taak door de beperkende bepalingen verzwaard werd, hulde. Wandelende groepen zijn voor het publiek aardiger om te zien dan individueel! tippelaars. Maar er is eerder .gevaar vooi het in conflict komen met gegeven voor schriften, De leiders hielden hun groepen echter goed in de 'hand. Allereerst weiden nu, met een hartelijk woord tot de leiders en de groepen zelf, de groepsprijzen uitgereikt. Uitreiking der prijzen Het administratief personeel van de Rijks werf te Anna Paulowna liep op voorbeeldige wijze en door de wandeling naar Den Hel der meer dan 20 km per dag. De bloemen hulde van het niet-deelnéahende' personee was dan ook verdiend! De Roode Haan-leider heeft zich niet laten verleiden door cle hardloopers; het was samen uit en samen thuis. Dc E.H.B.O. was gehandicapt doordat eenigen geregeld op 't parcours waren vooi verzorging van de wandelaars, maar hield zich goed. Bij den Werktuigbouw v. d. Rijkswerf toonde „Piet" zich een leider met capacitei ten. Doordat oen 20-lal individueelen zich aansloten, leek dit clc grootste groep. De Jutter, die overeenkomstig haar jaren lang bestaan wandelde, behoefde zeker thans geen extra pluim te hebben en hetzelfde gold voor De Zilvermeeuw. Mevr. Van Sterns, leidster van dc jeugd groep „De Duinkanters", heeft haar groep zonder eenig mankement aan de finish ge bracht Zij heeft een bijzondere aantrekkings kracht voor de jeugd, maarals de jon gens en meisjes ouder worden, profiteeren De Jutter en Zilvermeeuw, die hen dan gaarne als goede loopers en loopsters accep teeren! Spr. huldigde hierna de controle, die zich vrijwillig beschikbaar stelde, met een speldje en, met instemming van allen, de heeren Wiersma, Charmes en Stenis, dooi hun, al liepen zij dan niet mee, toch het kruis te overhandigen. Met luid applaus onderstreepte men den slotwensch van den heer Lastdrager, dat de volgende maal niet alleen de deelname vee grooter zou zijn, maar ook de omstandig heden beter. Een driewerf hoera! werd vooi den voorzitter uitgeroepen eh daarna kon elk het verworven insigne in ontvangst nemen. Velen blijven nog geruime» tijd ge zellig bijeen, maar... de Avondvierdaagsche was ten einde! Boerderij met twee bijgebouwen door het vuur vernield. Zaterdagmiddag om één uur brak brand uit in het „achterhuis" van de boerderij van den heer A. van Lieshout op de Drunen- sche heide. Het vuur greep snel om zich heen in het met riet gedekte pand en spoe dig stond het geheele gebouw in lichter laaie. Snel toegeschoten hulp wist het groot ste deel van den huisraad In. veiligheid te brengen, doch van de zich in het achter huis bevindende zaken kon niets meer ge red worden. Zoo werden naast een aantal emballagegoederen voor veilingsproducten een luxe auto en eenig klein vee een prooi der vlammen. Behalve de boerderij brandden nog een tweetal bijgebouwen af, waarin het land- bouwtuig van de wed de Gouw was opge borgen. Hiervan kon niets worden gered De brandweer, die vrij spoedig na bet uitbreken van den brand tegenwoordig was, bestreed het vuur met slangen op dc waterleiding en hield zich verder bezig met het nathouden der belendende per- ceelen. De brand bleef alzoo beperkt tot deze boerderij cn de bijgebouwen. De verzekering dekt de schade. De oor zaak van den brand is onbekend. BRAND DOOR HOOIBROEI. Gistermiddag is tegen vier uur door hooi- broei brand ontstaan in den grooten hodi< berg op bet erf van den veehouder J. J. Fon- tijnc, aan den Buiksloterdijk te Amsterdam- Dc. vlammen laaiden in minder clan geen tijd hoog op en bedreigden een groote land- bouwschuur, clle in *de nabijheid stond. De hooiberg brandde geheel uit, doch de schuur kon, dank zij het krachtige optreden van de brandweer, vrijwel geheel behouden blijven.

Schager Courant | 1941 | | pagina 6