leder artikel moet duidelijk REDE VAN DR. 5EYSS1NQUART Antwoord van Ir* Mussert geprijsd zijn f250.- boete wegens een vervallen korting joodschc winkels Zondags dicht Sovjet vliegvelden aangevallen U De houding van Japan Sovjettroepen waren tot den aanval gereed (Vervolg van pagina 1) De rol van Engeland. liet Engelsche gestamel bij deze gebeur tenis doet duidelijk den schrik onderken nen, die den Engelscheu in de leden is gc- tvaren, nu zij zien, dat Adolf Hitier toch den stoutmoedigen cn zoo gevreesden gooi waagt en heeft voorbereid. De rijkscommissaris haalde in dit verband eenige uitlatingen van Winston Ghurchill aan. De Fuehrer heeft gezegd, zoo vervolgde rijksminister Seyss lnquart zijn rede, dat liet jaar 1941 de voleinding van de beslissing zal brengen. Het is niet aan twijfel onder hevig, dat Engeland, als het thans alleen zou staan, reeds juist zoo overwonnen zou zijn als alle andere staten, die het hebben ge-- waagd tegenstand te bieden aan de Duitschè weermacht. De matericele hulp van de Ver een igde Staten en de tot dusver potentieele hulp door den opmarsch van de Sovjetlegers, werkt de verlenging van den oorlog in de hand Wij hebben ons er aan gewend, de VereenigdeStaten in dezen zin als belang hebbenden bij -den oorlog te beschouwen. Overigens hebben wij geen haast om offici eel klaarheid in deze verhouding te brengen. De militaire verbrijzeling van de Sovjet republiek leidt er toe dat het Oosten van Europa, dat sedert een kwart eeuw door liet stelsel van het bolsjewisme aan Europa is ontrukt, weer tot Europa wordt terugge bracht, waardoor het geheele gebied van Europa politiek en economisch onder uni forme leiding komt. Het is duidelijk, dat de Vereenigde Staten de thans begonnen regeling van de Europee sche aangelegenheden door nationaal socia lisme en fascisme niet in den weg kunnen treden. Al wat Europa noodig heeft is in een of anderen vorm als grondstof of werk- stof aanwezig, Nog beperkingen en ontberingen. Wellicht moeten wij ons in den komenden tijd nog beperkingen opleggen, misschien moeten We zelfs nog zware ontberingen lij den, maar dit alles raakt de zenuw van het Europeesche leven niet. Alle economische mogelijkheden van het nieuw verworven Europa en van de aangrenzende gebieden, moeten worden gebruikt om hét levenspeil van de Europeesche volken te verbeteren. Op dit oogenblik van wereldhistorische be teek enis roepen wij alle nationaal socialis ten op om mede vorm te geven aan het nieuwe Europa. Inzonderheid richtte spr. dezen oproep tot de nationaal socialisten in Nederland, opdat ook zij zich beschikbaar stellen vóór de organisatie van het Euro peesche gebied. Nederlanders, gij leeft bovenal in Europa en niet op zee of in overzeesche gewesten. Gij deelt bovenal Europa's bestel en zijt me de verantwoordelijk voor het lot van Euro pa. Wat in het Oosten geschiedt, hetzij in Duitschland, dan wel in de groote Oostelijke gebieden van Europa, is voor u geen schouw spel en in ieder geval niet maar een ver storing van uw rust, doch uw lot. Dit hebt gij geslachten lang over het hoofd gezien. Daarom heeft de ontwikkeling u overstelpt, toen het lot van Europa aan de orde kwam. Nederlanders, blikt naar het Oosten. Uw voorvaderen zijn reeds 800 jaar geleden en steeds weer daarheen getrokken en belang rijke bouwsteenen van de Europeesche cul tuur en denkwereld geweest. Sedert ge slachten ontbreekt gij bij de vervulling van deze gemeenschappelijke Europeesche taak. De Duitsche soldaten, In wier gelederen reeds thans uw zonen staan, halen thans het Oosten terug. Thans gaat het er om dit Europeesche gebied definitief voor Europa te winnen. Gij bouwt aan de toekomst van Uw kinderen, als gij thans mede aantreedt. Uw strijd is uw plicht en uw belang en te vens een weldaad voor de bewoners van de ze gebieden, daar wij hen hebben te verlos sen van het bolsjewisme en terug te geven aan de cultuur van het avondland. Deze reorganisatie geschiedt door eigen, 11 itsluiténd Europeesche kracht. De sterke is alleen het machtigst. Wij willen onze Europeesche problemen alleen oplossen en niet dulden, dat de gezwollen predikers aan de andere zijde van den Atlantischen oceaan nog op eenigerlei wijze meespreken bij on ze toestanden. Wij vormen thans in den nood en in de Overwinning een lotsgemeenschap dér éere. Wij, nationaal socialisten, moeten een on deelbare, onwrikbare eenheid vormen. Waar over gaat eigenlijk $hans nog de strijd in luw gelederen hier iri Nederland? Wellicht over den omvang der staatsrechtelijke ban don tusschen Nederland en het toekomstige gebied van Europa en over de vraagstuk ken van de staatkundige zelfstandigheid van Nederland? De bittere ervaringen van verleden- en heden en de onweerhoudbaar toenemende overtuiging van de lotsverbon denheid juist van de Germaansche volken op het vasteland, zullen deze tot een lots- bond vereenigen, die zijn rechten naar bui ten gemeenschappelijk zal vertegenwoordi gen en zoo noodig verdedigen en tusschen de bondsdeelen een economische verstrenge ling. die zoover gaat als allen juist nuttig oordeelen. Het ligt echter niet in het wezen van het nationaal sociaalisme en van de door den Fuehrer ontworpen reorganisatie van Euro pa, den Nederlanders hun nationale eigen aardigheden en zelfstandigheid te ontne men. Het gaat derhalve niet om de zelfstan digheid van Nederland, inaar het gaat om de gelijlcrechtigheid der Nederlanders in het gereorganiseerde Nederiandsche gebied. Tk acht het mijn bijzondere taak den terug keer der Nederlanders in de pan-Europee- eche gemeenschap te verlichten en mede te helpen, opdat do Nederlanders in volledige gelijkrechtigdheid aan dezen nieuwen op bouw kunnen deelnemen. Dez.e gelijkrechtigdheid hangt, evenwel af van de mate, waarin zij zich nationaal socin listen betoonen. Uw geestelijk en cultureel eigen leven in dit land nu kan niet beter beschermd en gehandhaafd blijven dan door opvolging van do nationaal socialisti sche beginselen, want deze schakelen alle elementen, vreemd aan bloed en nationali teit, uit en laten de van het bloed afhanke lijke eigen cultuur tot volle ontplooiing ko men. Tusschen ons, nationaal socialisten, kan er slechts een wedstrijd zijn, n.1. wie de beste nationaal socialist is, d.w.z. wie de nationaal socialistische beginselen het dui delijkst begrijpt en het- onvoorwaardelijks! verwezenlijkt. Wij moeten ons eigen leven evenals ook ons gemeenschapsleven, op de orde der volksche waarden afstemmen. De volken zijn in hun van het bloed afhankelijke ei gen geaardheid de van God gewilde bouw steenen der menschheid. Het bloed schept tusschen de rassen verschillen, die den af zonderlijken mensch verschillende rechten en plichten, d.w.z. uiteenloopende verant woordelijkheid jegens het geheel schenken, althans uiteenloopend overeenkomstig de verschillende breedten op onze aarde. De mensehen zijn niet gelijk, noch naar ka rakter, noch naar geestelijke geaardheid, het allerminst evenwel in de van hun bloed afhankelijke geaardheid. Indien het een Goddelijk gebod was, dat wij aan elk menschenras in onze eigen volksgemeen schap dezelfde rechten en kansen moesten geven, dan zou onzen lieve heer alle men- schen gelijk hebben geschapen. Thans evenwel moet het hoogste zedelijke gebod voor ons daarin bestaan, dat wij de krach ten, die de schepping ons door ons bloed heeft gegeven, ontwikkelen en volstrekt en onvoorwaardelijk beschikbaar stellen voor de blóedsgemeenschap van het eigen volk. Derhalve beteekent nationaal socialisme niet slechts handhaving van de trouw aan het bloed, doch ook verleening van het grootste nut aan het eigen volk door den eigen arbeid. Terwijl het bolsjewisme de .ongelijkheid in de verdeeling van de goede ren dezer aarde wil afschaffen door allen op het laagste niveau even arm te maken, zal het nationaal socialisme den grooten socialen arbeid van de toekomst volbren gen doordat iedereen onder waarborg aan spraak op werk en daarmede op een over eenkomstig levenspeil heeft, gedragen door de gemeenschappelijke verantwoorde lijkheid van alle deeleu des volks. De enke ling heeft zijn eigen rechten, hij heeft ook zijn gepaste bezit, maar rechten en bezit zijn voor ieder verbonden met de even groote plichten jegens de gemeenschap. Een nieuw Europa wordt opgebouwd Zoo zullen wij. nationaal socialisten, na deze grootste oorlogen en veldslagen van alle tijden, een nieuw Europa van den ar beid en de volksche eer opbouwen. Ik zelf beschouw deze onze betoóging als bet uitgangspunt van de nationaal socialis tische reorganisatie ook in Nederland, die thans nu de beslissing in het Oosten valt, ook' hier aangepakt moet worden. Daarom zijn alle inrichtingen cn politieke ideeën, die react.ion.nair een nieuwe ontwikkeling willen tegenhouden, en vooral die, welke eens tot helpers van het marxisme zijn ge worden., of zich de hulp van het marxisme lieten welgevallen, een beletsel voor een gelukkige toekomst. Wij zullen ze oprui men en voor het Nederiandsche volk den weg vrijmaken voor deelneming aan den nieuwen opbouw. Het Nederiandsche volk moet in volledige gelijkgerechtigheid en niet bijzondere erkenning van zijn bekwaamhe den de hem toekomende plaats innemen en het zal zijn eigen geluk en zijn welstand bevorderen, als het zich van den binnen gedrongen Joodschen, kapitali&tischen. ten deele reeds nihili&tischen en bolsjewisti- scheri, maar evenzeer van den verouderden reactionnairen geest en dwang bevrijdt cn indien gij. nationaal socialisten, geloóvig en vol vertrouwen op de Voorzienigheid en haar bestuur, de goede geesten bindt, die uw vaderen reeds eenmaal uw geestelijke eri volksche geaardheid in den strijd deden handhaven. Ik groet de Duitsche en Nederiandsche nationaal socialisten. Heil Hitier. Ot DE REDE VAM DR. SETS INQUART. Nadat de rijkscommissaris, wiens redo her haaldelijk door applaus werd onderbroken, het spreekgestoelte had verlaten, onder dave^ rende toejuichingen van de enthousiaste me nigte, betrad de leider van de nationaal- socialistische beweging in Nederland, ir. A. A. Mussert, het spreekgestoelte. De leider van de N.S.B. zeide den rijks commissaris te antwoorden, niet alleen als leider van de N.S.B., maar ook als zoon van zijn volk, in naam van het Nederiandsche volk, dat zich bevindt in de tragische om standigheid, dat het in de ure des gevaars door zijn regeering werd verlaten en nu uit eigen beweging tegen degenen, die gevlucht zijn, de kracht moet ontplooien, die noodig is om het voortbestaan van dit volk te waarborgen. Dit volk, dat Zulk een groote ge schiedenis achter zich heeft, dat zulke groo te eigenschappen in zich draagt, is te goed veel te goed om in den chaos onder te gaan. Onmiddellijk nadat het begin van den oor log tegen de bosje wisten bekend geworden was, heb ik Adolf Hitier, dien wij, Neder iandsche nationaal socialisten,, erkennen als den van God gegeven Germaanschen lei der, een telegram gezonden. Het is mij een voorrecht hier te kunnen melden, dat ik het volgende telegrafische antwoord heb ont vangen: „Voor de belofte van trouw, mij in dit belangrijke uur namens de Nederiandsche nationaal-socialistcn gezonden, betuig ik u mijn hartejijken dank. Ik verbind daaraan mijn groeten cn mijn beste wenschen voor uw verderen arbeid in dienst van onze ge meenschappelijke idée. Ónderteekening: Adolf Hitier." Wij weten allen waarom het gaat. Indien het monsterachtige bondgenootschap tus schen kapitalistische, jpodsche en bolsjewis tische machten of, persoonlijker gezegd, tusschen Churchill, Roosevelt en Stali'n cr in mocht slagen de overwinning te beha len, dan zou ons land en ons volk op de vol gende wijze te gronde gaan: 1. Wij zouden worden uitgehongerd door de blokkade, die Europa moet afsluiten van d8 wereldvoorraden aan levensmiddelen en grondstoffen en wel in nauwe samenwerking met het. Sovjet-Russische blok in het Oosten. 2. Daarna, zou Nederland het slagveld worden tusschen de Angelsaksische en de Duitsche mogendheid, zoodat geen steen op den anderen gelaten zou worden, 3. Tenslotte zou Engeland zich na de over VOLGENDE WEEK STRENGE CONTR6LE. 's-Gravenhage, 27 Juni. Ge durende de volgend week zal in het geheele land een verscherpte controle worden gebonden op de na leving van het prijsaanduidings- be sluit. De verplichting om alle levens- en ge notmiddelen, tcxtielwaren en lederwaren van duidelijke prijzen te voorzien bestaat nu ruim een maand. In het algemeen heeft men zich behoor lijk aan de voorschriften gehouden. In die gevallen, waarin echter de overtredingen zoodanig waren, dat niet met een waar schuwing kon worden volstaan, werd pro ces-verhaal opgemaakt. De inspecteurs voor de prijsbeheersching hebben reeds een aan tal vonnissen gewezen. Bij de controle, die.de volgende week. in alle gemeenten door de politie word inge zet, zal men niet meerwaarschuwen, men zal zich ook niet beperken tot. het nagaan der étalages, doch in de winkel onder zoehen of alle goederen, die voor verkoop gereed zijn. van prijskaarten zijn voorzien. In het bijzonder wordt er op gelet, dat de prijzen niet bij één of twee artikelen, juist die waarvoor men te veel vraagt, weggela ten zijn. 's-G r a v e n h a g e, 27 Juni: Een firma te Botterdam, welke handelt in metaalwaren, verkocht vóór 10. Mei 1940 re gelmatig blank en gegalvaniseerd draad aan eenige groote afnemers, waarbij deze 10 korting genoten. Bij een controle door het Rijksbureau voor ijzer en staal bleek, dat de firma deze korting na Mei van 't vorig jaar eerst had teurggebracht tot 5 en daarna geheel had laten vervallen Hierdoor was dus in feite 'n prijsverhooging ingetreden, waar voor niet de vereischte toestemming was verleend. De inspecteur voor de prijsbeheer- sching te. 's-Gravenhage constateerde dan ook een overtreding van de prijzenbeschik- king 1940, want het recht tot het laten val len van een korting kan niet zonder meer worden gegrond op de omstandigheid, dat in koop- en/of kostprijs, gestegen zijn. Een ver mindering van prestatie vereischt evenzeer de officieele goedkeuring als een prijsverhoo ging. De firma zag zich een boete vari f250 opgelegd. HET VISSCHEN VAN ANSJOVIS IN DE WADDENZEE. 's-Gravenhage, 27 Juni. Bij beschikking van den secretaris-generaal van het depar tement van landbouw en visoherij is be paald, dat de gesloten tijd voor het visschen met het staand ansjovisnot, de ansjovisfuik, het ansjovissleepnet en don wonderkuil in de Waddenzee iri 1941 zal ingaan op 15 Ju li, inplaats van 1 Juli. winning op zijn eiland terugtrekken en Eu ropa overlaten aan den bolsjewistischcn chaos, waarin lederen vorm van godsdienst en Europeesche cultuur ten gronde zou gaan. De overwinning van de Duitsche wape nen beteékent' de mogelijkheid tot opbpuW van een nieuw Europa, waarin de volken in vrede en samenwerking met elkander kun nen leven. Wij bezweren thans ons volk te kiezen: „Voor Hitier in zijn roeping voor het Duitsche volk, voor de Germaansche vol ken, dus ook voor ons volk, ja, voor geheel Europa" of „Voor Stalin in zijn roeping voor den duivel." De keus is niet moeilijk voor den rechts schapene. Wij, oude nationalisten hebben die keus reeds jaren geleden gedaan, om dat wij de Europeesche roeping van Duitschland en zijn Fuehrer begrepen. U, mijnheer de Rijkscommissaris, zult verwonderd zijn, dat nog niet het geheele Nederiandsche volk dit inziet. De oorzaak hiervan ligt eigenlijk hierin, dat dit volk zoo trouw en zoo fatsoenlijk is, dat er nog velen zijn. die nog steeds niet kunnen ge- looven, dat zij sedert jaren stelselmatig be logen en bedrogen zijn door degenen, die zij steeds vertrouwden. Langzaam maar zeker dringt dit inzicht toch tot hen door. En met dit ontwaken komt do verontwaardiging over. zooveel slechtheid en de wil tot samenwerking met ons. Tienduizenden marcheeren reed* in onze gelederen. Ik geef u de verzekering: het Nederiand sche volk doet mee. Maar twintig jaar stelselmatige vergiftiging kunnen niet in een paar maanden krachteloos worden ge maakt. Wij gijn er trots op, dat vele duizenden onzer vólksgenooten in de „Standarte West land" van de S.S. cn het nationaal-socialis- tische autocorps deelnemen aan den veld tocht tegen de Bolsjewisten. Nederland is althans vertegenwoordigd. Dagelijks smart het ons, dat niet een goed georganiseerd, goed geoefend Nederlandsch leger onder flin ke leiding naast het Duitsche, Roémeen- sche en Finsche leger kan staan. Het heeft niet zoo mogen zijn. Gods wegen zijn on doorgrondelijk. Maar gelukkig is het toch zoover gekomen, dat er in het Nederiand sche volk een kern gebouwd is. die vol komen begrip beeft voor de worsteling tus schen de goede en de duivelscho machten. In naam van dézo steeds meer grooiende. steeds krachtiger kern van het Nederiand sche volk zeg ik u. mijnheer de Rijkscom missaris: het Duitsche volk kan op ons re kenen als op zijn trouw&ten broeder. Houzee. Tenslotte liet Mussert allen zingen: „Wilt beden nu treden", Ook de rede van Ir. Mussert werd her haaldelijk door houzee-geroep en 'blijken van instemming onderbroken. Het, gisteren versohenen Verordeningen blad bevat een verordening van den Rijks commissaris voor'het bezette Nederiandsche gebied, houdende wijziging van eenige be palingen op het gebied van het bedrijfsle ven en van het arbeidsrecht. Bij deze verordening worden de geldende voorschriften van het Ne deriandsche recht, waarbij aan le den van kerkgenootschappen, die een anderen dag dan den Zondag als rustdag tellen (in de eerste plaats dus de Joden), de mogelijkheid ge geven wordt, op Zondagen te wer ken, resp. winkels open te houden, afgeschaft. Ter toelichting diene het volgende: Het Nederiandsche recht behelst bepaalde voor schriften op het gebied van bedrijfs- en ar beidsrecht, krachtens weJke met betrekking tot personen, „die lid zijn van een kerkge nootschap dat den wekelijks oh en rustdag op den sahbath of.den zevenden dag houdt", uitzonderlijke regelingen zijn getroffen in dien zin, dat voor hét beroep en bedrijf van dergelijke persoenen resp. voor werk in be drijven, waartoe dergelijke personen behoo- ren of die door hen geleid worden, zekere beperkende bepalingen in het belang der handhaving van de Zondagsrust niet op Zondagen, doch op de rustdagen door de week binnen bepaalde grenzen tot uitoefe ning van hun beroep en bedrijf zijn toege staan. Personen van dien aard zijn in de eerste plaats de Joden. De verordening maakt een eind aan al deze bijzondere bepalingen eri herstelt zoo ook op dit gebied, met wegneming van vroegere Joodsehe voorrechten, dezelfde voorwaarden van concurrentie voor Jood- sche en niet-Joodsche neringdoenden. Dit besluit treeclt meteen in werking. VERHOOGING KAPPERSARIEVEN BEBOET. 's-Gravenhage, 27 Juni: Een zestal kappers te Monster (Z.-H.) had in onderling overleg besloten de prijzen voor haarknippen, scheren cn permanenten te verhoogen. Zij meenden daarmee in één keer de gestegen bedrijfsonkosten, omzetbelasting en het duurder levensonderhoud te kunnen goedmaken, doch kwamen in conflict met de prijzenheschikking 1940, daar zij niet de vereischte officieele goedkeuring bezaten om hun tarieven met meer dan de omzetbelas ting te verhoogen boven die, berekend op 9 Mei 1940. De inspecteur voor de prijsbe- heersching te 's-Gravenhage veroordeelde hen dan ook tot boeten, varieerend van f 50. tot f100.— De strijd in Oost-Enropa De aanvallen van het Duitsche luchtwar pen in het Oosten richtten zich, volgens D. N.B., in zeer grooten omvang op militaire en voor den oorlog belangrijke doelen der Sovjets. Een groot aantal Sovjet vliegvelden werd deels in scheervlucht aangevallen, waarbij de zwaarste vernielingen ontson- den. Op vele plaatsen werden wegen, spoor wegen en voor het verkeer belangrijke knooppunten door bomtreffers onbruikbaar gemaakt., De aan belangrijke spoorweglijnen aange richte vernielingen zijn van des te grootere boteekenis, daar het Sovjet spoorwegnet met betrekking tot de dichtheid en de capaci teit ver beneden de goede spoorwegnetten in Midden-Europa blijft. De nog bruikbare Sovjet spoorweglijnen en wegen zijn tenge volge van de vernielingen aan de andere wegen, totaal overbelast en verstopt. Volgens door het D N.B. ontvangen be richten zijn de Duitsche eenheden bij de ge vechten in het Oosten tot diep in de linies der Sovjet troepen doorgedrongen en heb ben zij den 'Bosjewistenzware verliezen aan gepantserde gevechtswagens toege bracht.. Behalve een aantal totaal vernie tigde pantserwagens kon een groot aantal onbeschadigd worden binnengebracht. Op een plaats beeft een enkel stuk Duitscli ge schut niet minder dan vijftien Sovjet ge pantserde 'gevechtswagens totaal vernie tigd. Op een andere plaats ontmoetten Reierscho bergjage.rs een vijandelijke pant serdivisie. In hevige gevechten sloegen zij de Bolsjewistische strijdkrachten uit el kaar on maakten een groot aantal stukken geschut buit. Tijdens verbitterde gevechten van man tegen man hebben deze bergjagers meer dan honderd vijandelijke gepantserde gevechtswagens vernietigd. Uit den anderen sector wordt gemeld, dat een geheele Sovjetdivisie, versterkt door een pantserregiment, welke het con- tact met andere Bolsjewistische formaties had verloren, na hardnekkige gevechten van man tegen man totaal in de pan is ge hakt. Do verliezen van den vijand aan zwa re pantserwagens, stukken geschut en auto's waren hier bijzonder zwaar. Nadat de N.S.B.-leider het podium had verlaten, werd hij door den Rijkscommissa- ries met .een handdruk gecomplementeerd. De muziekkapel van het Duitsche ar beidsfront zet dan het Nederiandsche dank gebed „Wilt heden nu treden" uit Valcrius' Gednnckclanck. in. dat staande door alle aanwezigen werd medegezongen. Hierna sprak general-kommissar Schmidt eert kort, sluitineswooard. Dan worden de vanen geheven, de schop pen van de mannen van den arbeidsdienst worden aan den schouder gebracht en een driewerf „Sieg TIoll" weerklinkt over de hoofden van de duizenden, die met en thousiasme en groote belangstelling de bij eenkomst hadden bijgewoond, waar een zoo belangrijk en waarschuwend woord tot het Nederiandsche volk werd gericht. DE ADSPIRANTENDAG TE ALKMAAR UITGESTELD. Naar wij vernemen, is de adspiran- tendag, die morgen te Alkmaar ge houden zou worden, tot nader order uitgesteld. Op een vraag over de Japansche houdin ten aanzien van eventueele Amerikaan sche hulpverleening aan de Sovjet-Unl heeft de woordvoerder der Japansche r~ geering geantwoord, dat men moet afwac ten, of Amerika over Wladivvostok zal zen den en welke hulp dat zal zijn. Werkelijks hulpverleening over Wladiwostok zou zee gevaarlijk zijn. Japan zou dan in een ge compliceerde positie worden gebracht en de ontwikkeling met de grootste belang stelling moeten volgen. Voorloopig. aldus de woordvoerder, kan geen officieele Japansche verklaring over het conflict tusschen Duitschland en de Sovjet Unie verwacht worden. Matsoeoka treedt niet ai De woordvoerder van de Japansche re geering heeft de door Londen verspreide ge ruchten oververanderingen in het Japan sche kabinet en een aftreden van Mat soeoka „geruchten van de domste soort" genoemd. Handelsverdrag Japan Sovjet Unie nog niet geratificeerd. Verder wees hij er op dat het handels verdrag met de Sovjet Unuie nog niet ge ratificeerd is en dat er nog geen tijdstip voor een ratificatie is vastgesteld. Duifsch weermachfbericht Hoofdkwartier van den Fuehrer, 27 Juni (D.N.B.) Het opperbevel der weermacht deelt mede: „De eerste vijf dagen der operaties heb-' ben bewezen, dat de Sovjetweermacht ge-i reed was voor den aanval op Midden-Euro pa. Ook in het naar het westen uitspringende grensgebied om Lemberg en Bialijstock, dat reeds onmiddellijk blootgesteld was aan een Duitsche insluiting en daardoor onge* schikt was voor eeri zuivere verdediging, troffen onze troepen een opeenhooping van offensieve sovjettroepen aan. Daardoor kwam het reeds bij de eerste grensgevech ten tot een botsing met het Sovjet-leger en de Sovjetluchtmacht. Onze op alle fron ten zegevierende troepen hebben groote be slissingen afgedwongen: mededeelingen daaromtrent kunnen zeer binnenkort ver wacht worden. Marine en luchtwapen hebben den strijd tegen de Britsche koopvaardij met succes voortgezet. Een duikboot onder bevel van „kapitein-luitenant" Metzier heeft ten wes ten van Afrika vijf vijandelijke koopvaar dijschepen met een gezamenlijken inhoud van 31.500 ton tot zinken gebracht. Ge vechtsvliegtuigen hebben in den afgeloopen. nacht voor de Britsche oostkust drie vrachtschepen met een gezamenlijken in houd van 18.000 ton vernietigd. Andere luchtaanvallen waren gericht op havenwerken aan den mond van de Theems en op een vliegveld in het zuiden van Engeland. Het leggen Van mijnen voor Britsche havens werd voortgezet. Een verdragende batterij der marine heeft vijandelijqe schepen in het Kanaal beschoten. In Noord-Afrika hebben Duitsche gevechts vliegtuigen op 25 Juni met succes Britsche troepenconcentraties bij Sidi Barrani en stellingen van het afweergeschut bij To- broek aangevallen. Ook gisteren zijn pogingen van Britsche gevechts- en jachtvliegtuigen om de Ka- naalkust aan te vallen met aanzienlijke verliezen voor den vijand afgeslagen. Bij luchtgevechten en door luchtafweergeschut zijn negen en door marincgeschut twee Britsche vliegtuigen neergeschoten. Een duikbootiager der marine werd in het Ka naal door twee Britsche vliegtuigen aange vallen en schoot ze beide neer. In den afgeloopen nacht heeft de vijand op verschillende plaatsen in het Westen en Noord-Westen van Duitschland een gering aantal brisant- en brandbommen laten val len. De burgerbevolking leed geringe ver liezen. Op verschillende plaatseri zijn wo ningen vernield of beschadigd. Door nacht- jagers en afweergeschut zijn twee aanval lende vliegtuigen neergeschoten. Kapitein Ihleféld, commandant van een eroep nachtjagers heeft op 26 Juni zijn 39ste en 40ste overwinning in de lucht be haald." faliaanscb weermachfbericht TOBROEK BESTOOKT. Rome, 27 Juni (Stefani). Het 387ste, communiqué van het Italiaansche hoofd kwartier luidt: „In Noord-Afrika blijven de bommen werpers der spil mogendheden de stellingeri en ravitailleeringsinstallaties van de vesting Tobroek bestoken. Jagers hebben gemotori seerde strijdmiddelen en kampementen in de omgeving van Sidi el Barrani mét ma chinegeweren beschoten. Een Hurricane werd neergehaald. In Oost-Afrika zijn pogingen van den vij and. om over de rivier de Didessa in hot gebied van Galla en Sïdamo te trekken, yerijdeld."

Schager Courant | 1941 | | pagina 2