lli'Uül Geweldige pantserslag DAGBLAD VOOR HOLLANDS NOORDERKWARTIER Groote nationaal- socialistische betooging De oorlog in Oost-Europa Brest-Litowskt Wilna, Kowno en Dünaburg in Duitsche handen Verhoogde zuivelprijzen Verduisteren 10.06 uur Distributie van vaste brandstoffen Afbeelding leden Koninklijk huis Hoofdredacteur: J. KEESMAN Schaeen MAANDAG 30 JUNI 1941. 85e jaargang. No. 11532 Uitgave der N.V. Uitg.-Mij. „Hollands Noorderkwartier" Schagen Kameraadschap van Daitsche en Nederlandsche oationaal-socialisten Oberdienstleiter Schmidt spreekt. 'S-GRAVENHAGE, 28 Juni. In het getal der circa dertig betoogingen, Zaterdag en Zondagavond over het geheele land georga niseerd ter onderlijning van de parolen, uit gegeven door de machtige Amsterdamsohe bijeenkomst van Vrijdagavond j.1. was de te 's-Gravenhage ongetwijfeld de meest im posante. Op het mooie, rijk met de hakenikruisvlag met het zwart-rood der N.S.B., met het volk sche oranjejblanje-bleu versierde plein, waar het adelaarssymbool van het groot Duitsche rijk voor het gebouw van den hoogen raad de spreekplaats kroonde, stroomden onder de klanken der muziek van den rijksarbeids dienst, van alle kanten de colonnes samen en pakte een dichte menschenmenigte bijeen We zagen diverse groepeeringen van de N.S.D.A.P., ook den bund Deutscher Maedel en de Hitlerjugend. van de N.S.B. met de W.A. en den nationalen jeugdstorm, ook de N.S.N.A.P. enz. Voor het front verzamelden zich de auto riteiten. Strak flankeerden zes vaandeldragers met hun vaandels de spreekplaats. Fel kletterden de fanfares van tusschen de gebouwen omhoog. De enthousiast gestemde menigte begroette met blij en langdurig applaus de sprekers en onderbrak ook tijdens de redevoeringen de sprekers herhaaldelijk metgeweldig en geestdriftig applaus. De samenkomst werd namens de N.S.D.A, P. door kreisinspektor dr. G. F. Schuon ge opend. Daarna was het woord aan den commis saris-generaal. den leider van 'het arbeits bereich der N.S.D.A.P. in Nederland, ober dienstleiter Fr. - Schmidt. Rede oberdienstleiter Schmidt. Oberdienstleiter Schmidt. zeide o.a.: Nu wij hier bijeen zijn, gelijk wij gisteren in Amsterdam bijeen waren, willen wij er aan herinneren, dat eenmaal de bolsjewis ten gezegd, hebben, dat Duitschland bolsje wistisch moest worden. Da.t was in den Vorigen wereldoorlog. 25 jaren geleden. Dat was in de. dagen van Rosa Luxemburg. Karl Liebknecht, Thaelmann, Max Hölz en an dere beruchte communistische figuren, die in Duitschland het Bolsjewisme propageer den en daarvoor zekeren aanhang verkre gen. Daartegen is Adolf Hitier te velde ge trokken. Hij riep zijn kameraden op om sa men den strijd aan te binden mede tegen de Joden en plutocraten, die in Duitschland het communistische gevaar vergrootten. Heden begrijpen nog zoovele Nederlan ders niet, wat het nationaal-socialisme be- teekcnt. Doch wij weten, hoe onze kamera den zich tegen het communistische gevaar hebben geweerd en wij eeren den onbeken den S.A. man, die als eerste zijn leven in dien strijd heeft moeten laten (krachtig ap plaus). Thans strijden de bruinhemdeïi vap Hit- Ier en de zwarthemden van Anton Mussert samen voor de verwezenlijking van de na- tionaal-socialistische idealen. Evenals voor 20 jaren in Duitschland het geval was, wa ren het tot voor kort in Nederland de Joden, die de volltsche gedachte ondergroe ven en die hier te lande tegen Duitschland hitsten. Weet het Nederlandsceh volk wel, hoe gruweliik de bolsjewisten indertijd te werk zijn gegaan? Na hiervan een korte schets te hebben gegeven, ging spreker voort met de ver klaring, dat thans het tijdstip is gekomen om definitief met het bolsjewisme in Eu ropa af te rekenen. De Fuehrer heeft in 1939 nog getracht in zooverre tot overeenstemming met het Sovjetrussische bewind te komen, dat het de grenzen van de Sovjet-Unie niet meer zou overschreiden doch wat sindsdien is er varen o.a. dat Churchill en zelfs de Neder landsche ex-koningin door den Oranje-zen der gezegd hehben, liever met het bolsjewis me dan met Adolf Hitier samen te werken, doet ons de consequenties trekken. Onder algemeene blijken van instemming spreker vervolgens aan de Vrij dag te Amsterdam gehouden grootsche be tooging. waar de rijksoommisstris ten aan- hoore niet van ..enkele duizenden", doch van minstens 10 a 50.000 personen, de na- tiönaal-socialistische kameraadschap, die ons in dezen strijd samenbindt, zoo voor treffelijk naar voren heeft gebracht. Een groot deel van de Nederlandsche bevolking hpgrijpt nog niet waar het om gaat, want zij begrijpt het nationaal-socialisme niet. Doch ook de Duitsche nationaal-socialisten hebben aanvankelijk slechts weinig leden- aanhang gevonden. Doch hun aanhang groeide in eenige jaren van 1000 tot 10.000. daarna tot 100.000. tot een millioen. tot 00 millioen en tenslotte tot 85 millioen. (Dave rende toejuichingen). (Vervolg pag. 2 Eerste Blad). Twee Sovje-t - legers met omsingeling bedreigd il07 SOVJET-VLIEGTUIGEN VER NIELD. Het opperbevel der Duitsche weermacht meldt uit het hoofdkwartier van den Fueh rer: De inleidende operaties tegen de Sovjet-Unie hebben in den korten tijd van 22 tot 27 Juni 1941 tot resul taten geleid, die, ondanks de onmo gelijkheid den buit thans ook maar bij benadering te schatten, geweldig zijn. Behalve de zwaarste bloedige verliezen van den vijand zijn reeds in de eerste dagen meer dan 40.000 gevangenen in onze handen gevallen. Meer dan 600 stokken geschut wer den totdusver buitgemaakt. 2233 pantserwagens, waaionder 46 van de zwaarste soort, n.1. van 52 ton, zijn deels vernietigd,' deels buitgemaakt. Hierbij komen nog geweldige hoeveel heden pantserafweer- en luchtaf- weerschut, alsmede mitrailleurs, ge weren, auto's enz. Deze cijfers stijgen met het uux. Zij zullen echter nog geweldig stijgen na de capitulaties of de vernietiging van de thans in gesloten Sovjet armeeën. Het'Duitsche luchtwapen heeft het Sovjet luchtwapen de zwaarste nederlaag van tot dusver in .dezen oorlog toegebracht. Door jagers, gevechtsvliegtuigen en luchtdoelar tillerie werden in de lucht en op den grond in zeven dagen 4107 Sovjet vliegtuigen ver nietigd. Hiertegenover blijven onze eigen verliezen binnen matige grenzen. In dezelfde periode heeft ons luchtwapen 150 vliegtuigen ver loren. De superioriteit van de Duitsche vlie gers alsmede van het Duitsche materiaal is zeer groot. Deze geweldige cijfets aan vlieg tuigen, pantserwagens en ander materiaal waarvan de vernietiging of verovering te danken is aan de voorbeeldige samenwer king van de Duitsche weermacht, geven ech ter tevens een indrukwekkend en verras send beeld van de grootte van het gevaar dat in het oosten aan de grenzen van het Rijk bestond. Het is waarschijnlijk juist nog te elfder ure gelukt het Midden-Europeesch gebied voor een invasie te bewaren, waar van de gevolgen onoverzienbaar geweest zou den zijn. Het Duitsche volk is zijnen dapperen sol daten waarlijk den diepsten dank verschul digd. Over het verloop der succesvolle Duitsche operaties in de onder Sovjetbestuur staan de Baltische landen meldt het opperbevel der weermacht o.a.: „Om den Duitschen opmarsch te stuiten heeft het Sovjetleger getracht met ontel bare pantserwagens onze divisies aan te vallen, achterwaartsche verbindingen af te snijden, of door de beginnende omsingeling te breken. In samepwerking met onze pant- serafweerafdeelingen hebben de Duitsche gepantserde strijdkrachten echter een defi nitief succes behaald Zij waren waarbij ge steund door luchtafweergeschut en vliegers. Ook .de nieuwe Sovjet reuzentanks zijn voor de dapperheid van den Duitschen soldaat en de hooge hoedanigheid onzer wapens be zweken. Na afloop der eerste vier gevechtsdagen waren 1200 Sovjet pantserwagens door de legerafdeelingen en 97 door de afdeelingen der luchtmacht vernietigd." Brest-Lttowsk. Wilna en Kowno genomen. „De vesting Berst-Litowsk, die werd aan gevallen met ondersteuning van de zwaar ste artillerie, valt in onze handen. Het laat ste steunpunt van den vijand, de Citadel, wordt op 24 Juni door onze troepen be stormd. De Duitsche opmarsch bereikt Wilna en Kowno. Beide steden worden nog op den zelfden dag genomen. Dnnaburg genomen. „26Juni 1941, Na een moedigen opmarsch hebben onze in de Baltische landen operee- rende troepen de Duna bereikt. Op ver scheidene plaatsen trokken zij over de ri vier. De stad Dunaburg valt in Duitsche handen. Alle pogingen van den vijand, om dezen opmarsch door wanhopige tegenaan vallen te verhinderen strandden op de dap perheid van onze soldaten. Sovjet nederlaag ten noorden van Kowno. Op 26 Juni hebben de Duitsche gepantser de strijdkrachten in een geweldigen slag ten noorden van Kowno, die twee dagen duurde, de overwinning behaald. Verscheidene vijan delijke divisies werden ingesloten en ver nietigd. Meer dan 200 Sc>vjet-pantserwagens, w.o. 29 van de zwaarste soort, meer dan 150 stukken geschut en honderden auto's vielen in onze handen." Twee Sovjetlegers ingesloten. Bij het voortschrijden der operaties zijn in het gebied ten oosten vanBialystok thans 2 Sovjetarmeeën aan alle kanten ingesloten. In weerwil van hun dagenlange wanhopige pogingen om door te breken, wordt het cor don der Duitsche legers om de bolsjewisti sche troepen van uur tot uur nauwer. In enkele dagen zullen deze Sovjetlegers zich hebben overgegeven of vernietigd zijn. Daar mede zal het lot, bezegeld zijn van talrijke Sovjetdivisies, die tot. taak hadden, den centralen aanval op Duitschland te onder nemen. Infanteriedivisies van het leger en de Waffen SS strijden hier te land. Door vernietigende aanvallen staat de luchtmacht hun op voorbeeldige wijze bij. Lemberg bedreigd. In den frontsector ten zuiden van de Priji jetmoerassen is den strijd gevoerd tegen keurtroepen van het Sovjetleger. In taaie en heldhaftige aanvallen zijn ten westen van Lemberg de sterkste en modernste ver sterkingen bedwongen. Onze troepen ruk ken thans zegevierend op naar Lemberg zelf. Ten noorden daarvan rukken Duitsche gepantserde divisies al strijdende over Luck naar het Oosten op. Evenals in andere sec toren heeft ook hier de luchtmacht tot den zegevierenden opmarsch van ons leger bij gedragen door haar verkenningsacties en KAART VAN PELT Boter f 2.60 pei kilo; melk 18. 17, 16 en 15 cent ZUIVELFABRIEKEN MOGEN NIET MEER „AF BOERDERIJ" BETA LEN. Er is een nieuwe regeling van de zuivel prijzen vastgesteld. De reden hiervan is in de eerste plaats te zoeken in de noodzakelijkheid, dat de boe ren voor hun producten prijzen ontvangen, welke een vergoeding voor de gemaakte pro ductiekosten en een redelijke belooning be teek,enen. Geconstateerd moet worden, dat alle kosten, welke de veehouders moeten maken, zijn gestegen. De thans vastgestelde prijzen voor melk, boter, kaas en andere zuivelproducten gel den voor zomer- en wintermaanden gelijke lijk. Voor de consumptiemelkprijzen, door de verbruikers te betalen, is het land verdeeld in vijf groepen van gemeenten, 't Zoogenaamde wettelijke gebied, dat reeds eerder bestond en waarin zich de 3 groo te steden bevinden, is thans gesplist in twee groepen van gemeenten. In de eene groep, o.a. door de groote steden gevormd, wordt de prijs van losse consumptiemelk van zes tien op achttien cents gebracht. In de ove rige gemeenten van het wettelijke gebied wordt deze prijs op zeventien cent gebracht. Het land buiten het wettelijke gebied is in de nieuwe regeling in drie groepen van ge meenten verdeeld. In de eerste groep hiervan waartoe de steden Arnhem, Nijmegen en Maastricht met haar randgemeenten behoo- ren, geldt voortaan een straatprijs van ze ventien cents. Deze prijs is zestien cents in de. door andere steden boven twintig dui zend inwoners gevormde, tweede groep van het buitenwettelijk gebied. In de derde groep, waartoe de rest van dit gebied behoort, is de prijs vijftien cents. Deze prijzen betreffen gestandariseerde melk van 2.5 pet. vet. Voor de taptemelk wordt de prijs tien cents in de groote steden en de overige gemeenten in de eerste groep negen cents in de rest van van het wettelijk eri in de eerste groep van het buitenwettelijk gebied en acht en zeven cents resp. in de tweede en de derde groep van laatstgenoemd gebied. Vanavond gaat de verduistering in om en duurt tot morgenochtend 5.20 uur Boter en kaas. De boterprijs zal voortaan bedragen f 2.60 per Kilogram tegen f 2.34 vroeger. Deze prijzen gelden voor het geheele land. Voor alle soorten kaas zijn vaste prijzen vastgesteld. Doordat de prijzen, welke de producenten (fabrieken, enz.) mogen vragen, en de win kelverkoopprijzen zijn vastgesteld, zijn te vens de marges voor handelaars en win keliers vastgesteld.Deze zullen aan die marges voldoende moeten hebben. De fabrieken en melkinrichtingen zullen haar bedrijfsresultaten nauwkeurig moeten opgeven. Dan zal kunnen worden beoor deeld, of die resultaten zoo goed mogelijk zijn, d.w.z. of de ondernemingen, zooais zij zijn ingericht, zoo goed mogelijk functio- neeren. Voorgeschreven wordt, dat de melkprijs zal worden gescheiden in een grondprijs en een prijs per percent vet. Verder zullen de zuivelfabrieken moeten breken met de gewoonte voor de melk een prijs „af boerderij" te betalen. In het vervolg zullen zij een prijs „vrij fabriek" moeten ge ven en van dien prijs de gemiddelde aanvoerskosten behooren af te trek ken. De aanvoerkosten namelijk loopen uiteen. Worden zij afzon derlijk vermeld, dan kan men de be drijfsresultaten der fabrieken beter vergelijken. Aangezien de prijzen stijgen, zal van de bestaande voorraden een heffing plaats vinden, opdat niet den houders dier voor raden plotseling groote, ongemotiveerde voordeelen in den schoot vallen. haar vermetel optreden tegen de vijande lijke strijdkrachten. De bloedige verliezen van den vijand zijn reusachtig. Talrijke vijandelijke pantserwa gens zijn vernield. Alleen al bij de gevech ten om Doebna zijn 215 pantserwagens en vele stukken geschut, waaronder 42 van het zwaarste kaliber, buitgemaakt. Duitsche troepen bereiken gebied rondom Minsk. Duitsche gepantserde afdeelingen en ge motoriseerde divisies hebben, aan weerszij den van het dal van Bialystik oprukkend, het gebied rondom Minsk bereikt. Een nieuw groot succes is te verwachten. Amerikaansch expeditiecorps Mogelijkheid tot uitzending bui ten het Westelijk halfrond. De „nationalen noodtoestand" in de V.S.? Uit betrouwbare bron meldt Associated Press, dat de Amerikaansche regeering het congres zal verzoeken formeel den „nationa len noodtoestand" (national emergency) af te kondigen en daarmede president Roosevelt als opperbevelhebber de vrije hand te geven in alle defensie-aangelegenheden, Daarmede zou ook de beperking voor den President vervallen, dat geen troepen mogen worden uitgezonden buiten het westelijk halfrond. De minister van oorlog, Stimpson, heeft vol gens dezelfde bron den speaker van het huis van afgevaardigden reeds een desbetreffend voorstel doen toekomen. Voorts meldt United Press, dat de onder minister van oorlog Patterson in een brief aan den „speaker" van het Huis van Afge vaardigden Raybrun heeft aangedrongen op de spoedige aanvaarding van een voorstel waardoor de regëering volmacht krijgt, in grooten omvang ongeschikte officieren te pensionneeren. Ter motiveering voert Patter son aan: „Er moeten mannen worden ont slagen, die niet opgewassen zijn tegen de inspanningèn, die zij op zich moeten nemen als wij een aan de tegenwoordige gevechts- eischen voldoende modern leger willen op bouwen." Het Amerikaansche leger. De New York Times publiceert een ana lyse van den stand van het Amerikaansche leger aan de hand van haar militaire des kundige, Jonson Baldwin. Deze verklaart, dat. na een jaar streven naar vorming van een Amerikaansch leger moet worden toe gegeven, dat dit er nog ver van af is. als bruikbaar instrument voor den oorlog te kunnen worden beschouwd. Volgens de mees te hooge militairen is geen enkele divisie paraat voor den oorlog. Er zijn ernstige ge breken aan opleiding, bewapening, tactiek en aanvoering en in geringe mate ook aan discipline en moraal. Het ergst zijn de ver ouderde tactische begrippen en het gebrek aan ruimen blik bij de legerleiding, hetgeen in het leger openlijk wordt erkend. Met be- trekkine tot de m oderne bewapening ont breekt het nog aan alles, vooral echter aan pantserafweergeschut, luchtdoelartillerie, tanks en vliegtuigen. 03 KF voor gasloozeri De secretaris-generaal van het departe ment van handel, nijverheid en scheepvaart maakt bekend, dat gedurende het tijdvak van Dinsdag 1 Juli tot en met Donderdag 31 Juli 1941 de met „03 K.F." gemerkte bon nen van de kaarten M en N. welke zijn uit gereikt aan verbruikers, die voor kookdoel- einden op het uitsluitend gebruik van vaste brandstoffen, al dan niet in combinatie met petroleum aangewezen zijn. recht geven op het koopen van een eenheid vaste brand stoffen. Zooals reeds eerder is bekend gemaakt, is fabrieksturf niet op deze bonnen verkrijg baar. Gedurende bovengenoemd tijdvak geven de met „generator-anthraciet zesde periode" gemerkte bonnen recht op het koopen van 1 Hl. (maximum 75 Kg.) anthraciet nootjes V of 50 Kg. turfcokes. terwijl de met „gene- ratorturf zesde periode" gemerkte bonnen gedurende dit tijdvak recht geven op het koopen van 50 stuks baggert urf. Haa portret moet uit alle open bare gebouwen verwijderd wor den. Stockholm. 28 Juni ((D.N.B.) Volgens de Engelsche radio heeft ex-koningin Wil- hehnina van Nederland een toespraak ge- huden tot het Nederlandsche volk, waarin zjj de Nederlanders ertoe aanspoorde, om gezamenlijk met de Sovjets tegen Duitsch land te strijden. Het rijkscommissariaat maakt bekend: Wilhelmina van Oranje-Nassau. die naar 't vijandelijke buitenland gevlucht is. heeft zich thans aati de zijde der Sovjets ge plaatst. De rijkscommissaris voor de be zette Nederlandsche gebieden heeft daarom gelast, dat afbeeldingen van eiken aard van de levende leden van bet huis van Oranje- Nassau uit alle overheidsgebouwen en ge bouwen van openbaren dienst, uit alle open" bare en bijzondere scholen, openbare in richtingen en bedrijven, en over het alge- mpen uit alle gehouwen. welke voor onen- bare doeleinden gebruikt worden, verwijderd moeten worden. DE FRANSCHE AMBASSADEUR TE MOSKOU. De Petit Parisien verangt. dat de Fran- sche ambassadeur te Moskou. Bergerv, zal worden teruggeroepen. Het blad schrijft, dat Frankrijk geen contact mag onderhouden met degene, door wie het verraden is. en dat een terugroeping ook in overeenstemming Is met do Europeesche solidariteit tegenover het bolsjewisme.

Schager Courant | 1941 | | pagina 1