Oistribatie-pozzles W edergeboor te van Europa" Alexandrië opnieuw bestookt Een rede van den Paus Uniforme faxilarieven VREUGDE IN LITAUEN Eoorme brand te GRONINGEN ALLERLEI MOEILIJKHEDEN BIJ DE UITREIKING VAN KAARTEN. (Van onzen Haagschen correspondent.) 2a l (a d)+2 (a c) -f e (a -f e) 2 (a q) 1 (b q) 1 (b p) Neen, lezer, denk niet, dat het Uw schrij- ivenden dienaar door de warmte en door de overgangsexamen van zijn spruiten in de bol geslagen is! Dit is géén algebra, maar een distributiepuzzle, waarvoor dezer dagen een ambtenaar bij de uitreiking van de nieuwe distributiebescheiden te 'sGravenha- ge werd geplaatst. Er verscheen nl. voor zijn tafeltje een gezinshoofd, dat een vol dozijn stamkaarten voor hem uitspreidde. Hijzelf was, in distributietaai, een „zeer zware" ar beider en twee van zijn stoere zoons waren met het oog op de extrarantsoenen „zware" arbeiders. Verder telde zijn gezin, behalve de vrouw en een groote dochter, drie snui ters tusschcn 14 en 21. drie kinderen tus- sohen 2 en 8 jaar, van wie er een nog geen 4 jaar was, en tenslotte had hij nog een peu ter, die nog niet aan zijn eersten verjaardag toe was. Om nu bovenaangehaalde formule te kun nen oplossen, moet men alleen nog weten, dat a, b, c en d de verschillende stellen kaar ten voorstellen, e. tocslagbrood, p. toeslag- zeep voor babies en q. toeslag-zeep voor jon ge kinderen beteekenen. Aldus kan iedereen dus nu uitrekenen met hoeveel kaarten on-1 ze huisvader den Haagschen Dierentuin verliet. Hier in Den Haag gebeuren dergelijke plechtigheden nl. in de groote zaal van den Dierentuin; daar worden de kolenkaarten uitgereikt en de persoonsbewijzen, want hier is flink de ruimte en kunnen ongeveer 200 ambtenaren tegelijk de raenschen „venver ken". Het gemiddelde per minuut, bij de uitrei king van de nieuwe distributiekaarten, waarmede de vorige en deze week gemoeid zijn, is tot dusver 72 geweest, dat wil dus zeggen dat elke minuut aan deze 72 men- schen bij elkaar eenige honderden kaarten uitgereikt moeten worden. Nu zou dit nog niet zulk een heksentoer zijn, wanneer op al die stamkaarten een zelfde boekje afgegeven kon worden, maar zóó simpel is het lang niet; want al heeft dan het Centraal Distributiekantoor het bon nenstelsel ook nóg zooveel vereenvoudigd, er is toch nog heel wat verscheidenheid overgebleven. De huisvader met de 12 kinderen was na tuurlijk een bijzonder geval, maar ook hij had toch in een paar minuten zijn heele pakket in handen, in welken korten tijd de contrölestaten en de vakjes op de 12 stam kaarten behoorlijk waren ingevuld. Zoon prestatie geeft wel aanleiding voor bewon dering jegens den uitvinder van het hier toegepaste systeem van uitreiking! Om de kaarten te kunnen vereenigingen tot boekjes moesten ze alle het zelfde formaat hebben, waarbij gold: hoe minder kaarten, hoe beter. Een buitenstaander kan zich niet voorstellen, hoeveel practischc bezwaren op gelost moesten worden, voordat dit bereikt was! Zoo moesten bijvoorbeeld allerlei ar tikelen voorkomen op één kaart,, uit te voe ren in niet meer dan twee kleuren, terwijl toch de bonnen duidelijk van elkaar te on- derschen moesten zijn. Dergelijke proble men waren er meer. Een belangrijke verbetering vertoont de broodkaart, welke nu niet meer zoo onhan dig groot is als tot dusver, met daarbij het voordeel, dat voor de meest gangbare hoe veelheid. het halve broodje, niet langer vier bonnen noodig zijn. doch slechts één. terwijl tevens de geleeenheid blijft bestaan, ook kleinere hoeveelheden te koopen op één bon. Dit resultaat kon echter pas bereikt wor den. nadat in de practijk gebleken was. welk svsteem bet beste voldeed._ zoodat zoowel de huismoeder als de reiziger, de hotelhouder en de bakker zoo min mogelijk moeilijkheden ondervinden. De controle is natuurlijk een voornaam punt, waaraan te meer aandacht moest worden besteed, omdat men in de onder scheidene gemeenten een soms zeer talrijke staf van tijdelijk personeel moest aannemen en voor het uitreiken opleiden. Men heeft aan deze menschen strenge eischen gesteld, zoodat in het algemeen mag worden aan genomen. dat hun goede trouw, hun be trouwbaarheid. boven eiken twijfel verbe ven is. maar de uitreiking moest niettemin zoo geregeld worden, dat er niet te veel kans op vergissingen bestond en dat fraude practisch onmogelijk was. Niettemin mocht t werk niet meer dan strikt noodzakelijk was, door controlemaatregelen worden ver- Een overzicht van het IJscInbterrein te Am sterdam tijdens de massale bijeenkomst van Vrijdagavond. Op den voorgrond de aanwe zige burgerlijke en militaire autoriteiten, waaronder de regeeringscommissaris van Amsterdam, de heer E. J. Voüte. (Pax Holland). traagd. Eenvoudig was de regeling dus niet. De plaatselijke omstandigheden maken vaak in de eene gemeente onmogelijk wat elders juist uitstekend voldoet. I-Iet ligt voor de hand immers, 'dat het nogal wat verschil maakt, of men de uitreiking moet regelen te Amsterdam of voor b.v. Ameland, waar 1997 zielen over het langgerekte eiland ver spreid zijn. Natuurlijk is de uitreiking cen traal geregeld, maar de voorschriften zijn toch ook weer niet zóó star, dat de ge meentelijke distributiediensten niet voldoen de met de plaatselijke omstandigheden re kening kunnen houden. Bij het ontwerpen van het systeem dat nu gevolgd wordt, heeft het Centraal Distributiekantoor gaarne gebruik gemaakt van het inzicht en de er varingen van de leiders der Distributiekrin- gen en hun ambtenaren. De groote moeilijkheid bij de uitvoering van de distributie en deze wordt door som mige „stuurlui aan den wal" wel eens niet voldoende begrepen is, dat men met al lerlei, vaak snel wisselende toestanden re kening moet houden, waarbij men dan niet altijd geheel kan afgaan op vroegere onder- ondervindingen of op ervaringen, welke el ders zijn opgedaan. Ook in Den Haag beseft men zeer goed, dat er hier en daar nog wel eens aanleiding tot critiek zal kunnen zijn, maar voor het C.D.K. heeft alleen opbouwende critiek waar de en die wordt dan ook steeds gaarne ver nomen. Ongemotiveerde beweringen, zoo maar in de ruimte, is in dezen moeilijken tijd, welke al zooveel van het moreel van ons volk vraagt, volkomen misplaatst. Met voldoening kan echter worden geconstateerd dat ook het publiek over het algemeen ook slechts waardeering heeft voor de wijze, waarop overal in het land getracht wordt, den last der distributie zoo veel mogelijk te verlichten door vlotte en practische regelin gen. Alfred Rosenberg aan het woord. BERLIJN, 29 Juni (D.N.B.). In den Voel- kisclier Beobachter schrijft rijksleider Al fred Rosenberg over „de wedergeboorte van Europa". Hij zegt o.m. „de gebeurtenissen van het oosten is de wedergeboorte van Europa geworden. Dat is wel het algemeene gevoel, dat zich in enkele dagen heeft meester gemaakt van vrijwel alle volken van ons vasteland". Rosenberg herinnert aan de bedreigingen, die de laatste 23 jaar van de Sovjet-Unie zijn uitgegaan, aan de beleedigingen van het nationale karakter en de waardigheid der Europeeschc volken en aan de vele misdaden, der joodsch-bol- sjewistische terreur in de vei'schillende lan den Het bolsjewisme heeft in laatste in stantie nooit gestreefd naar de verwezen lijking van sociale eischen, maar naar een machtstrijd op hot gebied van politiek en wereldbeschouwing en in feite naar de we- reldaclie van het Joodsche ras, dat, voor zien van reusachtige financieéle middelen, deze voor ten onrechte ontevredenen on der misleidende leuzen bijeenbracht, om ze te gebruiken voor de vernietiging van alle waarden, die de Europeesche beschaving had geschapen en die door het joodsche karakter altijd gehaat waren. Het zwaard van het oude en thans ver jongde Europa wordt nu door den Fuehrer gezwaaid en dagelijks groeit het aantal ba taljons, die zich vrijwillig uit alle landen van het vasteland komen melden om aan den bevrijdingstocht naar het oosten deel te nemen. DE WOLKBREUK IN JAPAN. Tokio. 29 Juni (Domei). Het aantal slachtoffers van den hevigsten regenval der laatste 52 jaar in Japan is tot 193 gestegen en velen kunnen nog vermist blijken. Het zwaarst is de prefectuur Foekoeoka getrof fen, waar 52 dooden 26 zwaar gewonden en 5 vermisten zijn en voorts 126 bruggen zijn weggespoeld en meer dan 7000 huizen over stroomd. Te Osaka en Koyto zijn in totaa' 11000 huizen onder water gezet. In ver scheidene prefecturen is men vandaag he gonnen met den herbouw van de honderdon vernielde bruggen, het drainecrcn van dui zenden hectare land en het herstel van de schade aan tienduizenden overstroomde huizen. De treinenloop wordt weer op be scheiden schaal hervat. Branden in de havens. BERLIJN, 29 Juni (D.N.B.). Naar het D. N.B. verneemt, hebben Duitsche gevechts vliegtuigen in den nacht van Zaterdag op Zondag bij goed zicht een doeltreffenden aanval gedaan op F.ngelands belangrijkste viootbasis in het oostelijk deel der Micklel- landsche zee, Aleexapdrië. Als gevolg van het inslaan van zware bommen ontstonden twee gorote branden in de oostelijke haven en verscheidene branden in spoorweg insta 1 alles. Bovendien kon nien onmiskenbaar waarnomen, dat een oorlogsschip door een bom werd getroffen, waarna zich veel rook ontwikkelde. Zware verliezen der Sovjet-vloot Sovjetkruiser zwaar beschadigd. Berlijn, 29 Juni (D.N.B.) Het opper bevel der weermacht meldt uit het hoofd kwartier van den Fuehrer: „De strijdkrachten der Duitsche marine hebben in den strijd tegen de Sovjetmarine talrijke moedige operaties ondernomen. In het oosten der Oostzee is een Sovjettorpedo- bootjager door mijnen tot zinken gebracht. De kruiser Maxim Gorki werd zwaar be schadigd. Duitsche inotortorpedobooten heb ben twee vijandelijke torpedobootjagers, een torpedoboot en een duikboot tot zinken ge bracht. Een poging van twee Sovjet torpedo bootjagers, om de haven van Constanza aan te vallen, werd door kustartillerie ver ijdeld. Na een korte beschieting vloog een dezer jagers in de^lucht. De andere verwij derde zich snel." Waarom zooveel lijden in de we- reld? Paus Pius XII heeft ter gelegenheid van den das van Petrus en Paulus voor den Va t.icaanzender een radiorede gehouden over de Goddelijke voorzienigheid bij de gebeur tenissen in het menschenleven. In het mid delpunt stond daarbij de beantwoording van de vraag hoe God zooveel lijden in de we reld kan toelaten. De Paus plaatste de op vatting en doelstelling van den mensch, die steeds naar ruimte en tijd begrensd is, te genover de oneindigheid van het Goddelijk raadsbesluit en vergeleek Gods doen met het ingrijpen van een dokter. De zegen van den Paus voor de lijdende menschheid gold in de eerste plaats Rome, voorts het Italiaansche volk en ook de ge- heele wereld. voor het geheele land Prijzen op de wagens. Met ingang van heden zijn de tarieven voor huurauto's bindend voorgeschreven voor het geheele land. Deze tarieven zijn vastgesteld door den secretaris-generaal van het departement van waterstaat na overleg met den gemachtigde voor de prij zen. Deze maatregel maakt een eind aan den ongewenschten toestand, welke reeds ge- ruimen tijd heerschte in het taxibedrijf. In vele gevallen hield men zich niet aan de tarieven van 9 Mei 1940. Overtredingen der prijsvoorschriften waren hiervan het ge volg, temeer daar het publiek in het alge meen niet wist, aan welke prijzen het zich had te houden. Aan den anderen kant wa ren de exploitatie kosten der taxibedrijven niet onbelangrijk gestegen, zoodat handha ving van het prijsniveau van 9 Mei 1940 niet redelijk wordt geacht. De nieuwe tarieven, welke in een offici- eele publicatie van den gemachtigde voor de prijzen volledig zullen worden weerge geven, maken een onderscheid t.usschen ge meenten boven 50.000 inwoners en ge meenten tot 50.000 inwoners. In de groote- re gemeenten is het tarief voor stadsritten vastgesteld op f 0.20 per k.m. De eerste aan slag bedraagt f 0.50. waarvoor 1 k.m. wordt gereden. Dit geldt voor auto's met taxame- fer. Auto's zonder taxameter mogen f 0.30 per k.m. berekenen met een minimum van f 0.75 per rit. Buitenritten. waarvan do be stemming is gelegen op meer dan 10 k.m. van de gemeentegrens, kosten f 0.15 per k. m., waarbij men echter den terugrit, ook Hartelijke ontvangst van de Duit-sche troepen. Berlijn, 29 Juni (DNB.) In een door DNB. ontvangen ooggetuige verslag wordt een beeld gegeven van de blijdschap der Li- tauers over het binnentrekken van de Duit sche troepen. Dicht opeengedrongen, aldus dit verslag, stond de bevolking langs de straten. De vrouwen en meisjes wierpen bloemen op de pantserwagens en auto's. Het hagckle pak jes cigaretten en eenigszins onbeholpen, doch vol van diepe dankbaarheid werd „Heil Hitier" en „boera" geroepen, toen de Duitsche troepen over de voormalige Poolsch Litausche grens marcheerden. Op ieder gezicht kon men de vreugde lezen over de verlossing van het bolsjewistisch-joodsche juk. Daarbij vernamen wij, dat in de buurt van het bosch nog verstrooide Sovjettroe pen waren, doch vooral nog vele Litauers in bolsjewistisch uniform, die zich daar ver stopt hadden. Wij namen deze Litauers in den wagen, verwijderden de veiligheidspal van onze karabijnen en pistolen en reden het bosch in. Op een open plaats riep een burger in het Litausch: „Litausche soldaten, komt te voorschijn, de Duitsohers zijn er." Op hetzelfde oogenblik kwamen twee man nen, gekleed in Sovjet uniform en van ge luk stralend op den wagen toe. Zij legden de geweren neer, nadat dit hun was toege roepen. Met een gebaar van den diepsten afschuw rukten zij de roode ster van de muts, wierpen haar in het zand en vertrap ten haar. Daarop liepen zij in verschillende richtin gen weer het bosch in en haalden de ove rige Litausche kameraden, die zich in de buurt bevonden. En steeds weer hetzelfde beeld: officieren en manschappen gingen in de houding staan en meldden zich bij ons met een van geluk bevende stem. Spoedig was hun aantal tot 250 man gestegen. Een ieder wilde nu vertellen, wat hij in den tijd van de Sovjetbezetting had beleefd. Een officier vatte het in de volgende woor den samen. „Ieder land, dat eenmaal een tijd heeft doorgemaakt onder bolsjewistisch-joodsche heerschappij, is voor altijd immuun voor het communistische vergif." SCHOUWBURG VOOR GROOT DEEL DOOR HET VUUR VER WOEST. Gisterochtend om kwart over vijf ontdekte een surveilleerend agent van politie, dat er rook kwam uit een van de bovenverdiepin gen van de Harmonie in de Oxide Kijk in 't Jatstraat te Groningen. Hij waarschuwde de brandweer en loste eenige schoten uit zijn revolver om den bewoner van het gebouw, den pachter den heer II. Tuinema en zijn gezin, benevens het dienstpersoneel te waar schuwen Al spoedig bleek, dat men hier te doen had met een brand van groot formaat. Om half zes was de groote bovenzaal, waar mo menteel de tentoonstelling „Voeding in dezen tijd" wordt gehouden, een vuurzee, waarte gen de brandweer met kracht optrad. Om half zeven was de bovenzaal, welke in Juli 1922 eveneens op een Zondagochtend door'brand werd verwoest, niet meer te red den en sloeg het vuur naar den linkervleu gel van het gebouw over, waar beneden de biljartzaal is gevestigd, terwijl op de boven verdieping vei'schillende andere zalen zich bevinden. Na anderhalf uur hard werken was de brandweer er in geslaagd de woning van den pachter voor het vuur te bewaren, hoe wel dit spreekt vanzelf de waterschade in dit gedeelte belangrijk is. Het geheele middengedeelte en een groot stuk van den linkervleugel met de groote concertzaal kon den behouden blijven en hebben geen noe menswaardige schade opgeloopen, doch wel zeer veel waterschade. Het aangrenzende gebouw, namelijk de drukkerij van het Groninger Dagblad, waar eveneens een begin van brand was ontstaan, kon door kachtig ingrijpen van de brand weer in de kiem worden gesmoord. Omtrent de oorzaak bestaat nog geen ze kerheid. Het Harmoniegebouw is tegen brandscha de verzekerd. indien deze leeg wordt gereden, moet beta len. Stadsritten in gemeenten met minder dan 50.000 inwoners kosten f 0.30 per k.m. met een minimum van f 0.75 per rit. Voor bui tenritten geldt hetzelfde tarief als dat der grootere gemeenten. Tengevolge van den gestegen benzineprijs wordt op de bovengenoemde tarieven voor het voorkomen en rijden een opslag van 10% gelegd. Deze opslag wordt «echter niet berekend over de wachttarieven. De vergoe ding voor „voorrijden" is in alle tarieven inbegrepen. Hiervoor mogen dus geen ex- trakosten in rekening worden gebracht. Voor wachten mag fl 0.10 per 4 minuten worden berekend. Verhoogd nachttarief. Nieuw voor ons land is een verhoogd nachttarief. Tusschen 22 uur en 4 uur wor den alle prijzen met 50% verhoogd. Er wordt de aandacht op gevestigd, dat niet alleen de vervoerder, doch ook de pas sagier zich aan een strafbaar feit schuldig maakt, indien in strijd met de tariefsvoor schriften wordt gehandeld. Uitgezonderd van deze regeling is het ver voer met ziekenauto's, terwijl de tarieven evenmin toepasselijk zijn op bijzondere diensten, zooals hei verhuren van automo bielen bij doop, huwelijk en soortgelijke plechtigheden. De prijsaanduiding. De gemachtigde yoor de prijzen heeft be- naalrf. dat in huurauto's op duidelijk zicht bare en leesbare wijze het vervoevtarief moe' worden aangebracht. Deze prijsaanduiding dient te geschieden door middel van tarieflijsten, welke door of namens den rijksinspecteur voor het verkeer worden verstrekt. kan den Schinkel te Amsterdam. - Hel geïmproviseerd openlucht-bad met zijn eersto bezoeksters (Pax-Holland) DE BOUWVAKARBEIDERSLOONEX IN 1941. e Nu het College van Rijkshemiddélaars de nieuwe collectieve arbeidsovereenkomsten voor de bouwgedrijven heeft goedgekeurd, kan medegedeeld worden, dat allereerst de bestaande duurtcbijslagen van resp. f 1.50, f 1.20 en f 0.90 per week in uurloon worden omgezet en wel resp. in 3, 3 en 2 cent hoo- ger uurloon. Bovendien worden voor de burgerlijke en utiliteitsbouw a) alle loonen van 40 cent en lager met 3 cent per uur verhoogd, van 41 tot en met 44 cent met 2 cent en van 45 tot en met 49 cent met 1 cent per uur, b) vervalt in een aantal plaat sen groep III en c) worden voor een aantal plaatsen nog bijzondere verhoogingen aan gebracht, o.a. voor een deel van Drente, de stad Groningen, Twente, Rotterdam, Goes. Voor water-, spoor- en wegenbouw worden de loonen op dezelfde wil ze verhoogd, be halve een aantal afwijkingen in een aan tal plaatsen. DE OPENBARE ARBEIDSBEMIDDELING IN 1910—1940. Uit een artikel in het laatste nummer van het Maandschrift van het Centraal Bureau voor de Statistiek blijkt, dat in 1910 door tusschenkomst van de openbare, arbeidsbe middeling nog slechts 52.000 arbeiders wer den gevraagd, terwijl 89.200 arbeiders zich. als werkzoekenden aanboden. In 1940 was 't aantal aanvragen gestegen tot 479.600, het aantal aanbiedingen tot 1.641.400. Het aan tal voldane aanvragen was procentsgewijze het hoogst in 1935, namelijk 83,1%, bet laagst in 1915 en wel 63,7%. Van de aange boden werkzoekenden konden gemiddeld on geveer 30 pet. geplaatst worden en wol in 1915 liet hoogste percentage, namelijk 41.2, in 1935 het laagste percentage en wel 17,2% LOONEN OPZICHTHOUDEND PERSONEEL HEIDE- EN FRONT-MIJ. Eenigen tijd geleden werd voor 1941—1942 voor het opzichthoudend personeel van.de Ncd. Heide Mij. en de Front Mij. een collec tieve overeenkomst tusschcn de directies en de betrokken arbeidersorganisaties afge sloten. Het college van Rijksbemiddeiaars heeft thans zijn goedkeuring verleend aan de in dat collectief contract vastgelegde loo nen en verdere arbeidsvoorwaarden. LOONEN VERKAVELINGS- EN ONTGIN- NINGSARBEID NOORD-OOSTPOLDER. Na eenige besprekingen t.usschen de di rectie v. d. Noord 0'«stepoldcr en de bestu ren van de drie centrale landarbeidersbon den is inzake loonen en alle verdere arbeids voorwaarden van de arbeiders, die straks tewerk gesteld zullen worden bij de verka- velings- en ontginningsarbeid in de Noord- Oostpolder, volledige overeenstemming ver kregen. De overeengekomen loonen enz., welke vastgelegd zullen worden in een regle ment van arbeidsvoorwaarden, behoeven, echter nog de goedkeuring van hoogere au toriteiten. LEDENTALLEN CONFESSIONEELE VAKBEWEGING. Het ledental in de 24 vakbonden, aange sloten bij het R.K. Werkliedenverbond, dat 1 Januari 1940 191507 bedroeg, liep in 1910 terug met 13778, zoodat op 1 Januari 1941 het ledental 177,729 aanwees. In het eerste kwartaal 1941 verloor de Katholieke Vak beweging opnieuw 2134 leden. Het ledental van de gezamenlijke bonden was op 1 April 1941 175.595 Het Christelijk Nationaal Ver bond zag in het eerste kwartaal van dr^ jaar het aantal leden dalen van 113.967 op 112.498 of met 1469 loden. „Lering en Leiding" van het R.K. Werkliedenverbond weet verder me de te deelen, dat in het. eerste kwartaal van 1941 het aantal tegen werkloosheid verze kerde arbeiders verminderde met 21.686. LOONEN DORSCHMACHINEPERSO- NEELEN. Tusschcn het hoofdbestuur van de Ver. v. Loondorschers in Nederland en de vertegen woordigers van de landarbeidersbondcn heeft te Utrecht een bespreking plaatsgevon den over de loonen van de betrokken perso- neclen in de a.s. dorschcampagne. Betrokken partijen hebben besloten dit jaar zooveel mo gelijk te komen tot afsluiting van provin ciale contracten, terwijl plannen om te ge raken tot een landelijke collectieve arbeids- overeenkomst zullen worden uitgewerkt. De Ver. van Loondorschers beeft reeds provin ciale afdeelingen in Groningen, Friesland, Drente, Overijssel. Gelderland. Zuid Holland en Zeeland, terwijl in andere provinciën de oprichting van afdeelingen wordt voorbereid

Schager Courant | 1941 | | pagina 3