DISTRIBUTIE- meuws Nieuwe vleeschbon Honden- en kattenbrood Nederland en de Sovjets Activiteit op alle fronten en De Ver. Staten de Sovjet-Unie Rantsoen kip en eend verhoogd. De volgende bonnen zijn aangewezen voor het koopen der daarbij verfoeide rantsoe nen: Bon „21 vleesch" geldig van 2 Juli t,'m 9 Juli, geeft per twee bonnen recht op het koopen van 100 gram vleesch (been inbe grepen) of een rantsoen vleesehwaron. Bon „21 worst, vleesehwaron", geldig van 2 Juli t/m 9 Juli geeft per twee bonnen recht op het koopen van een rantsoen vleeschwaren. Een rantsoen vleeschwaren bedraagt: 75 gram gerookt of gekookt varkens, rund- kal fs-, paarden- en sohapenvleesch en voor gerookte worstsoorten, 100 gram gekookte worstsoorten, rolpens en knakworst, 125 gram leverartikelen, tongeworst en nier brood, 150 gram bloedworst, 100 gram ver duurzaamde gans of kalkoen, been inbegre pen, of 150 gram verduurzaamde kip of eend, been inbegrepen. In verband met het hooge becngehalte van kip en eend is' bepaald dat voortaan, zooals hierboven is aangegeven, het rant soen vleeschwaren voor verduurzaamde kip en verduurzaamde eend van 100 gram is gebracht op 150 gram. Van 1 tot en met 31 Juli 1941 op bon no. 23 van de voederkaart voor honden wordt beschikbaar gesteld voor honden van de groepen 1, 2, 3, 4, 5 en 6 resp. 10 Kg., 10 Kg., 8 Kg., 5 Kg., 4 Kg. en 3 Kg. honden brood. Op bon 23 van de voederkaart voor kat ten wordt voor dezelfde periode 1 Yt Kg. kattenbrood beschikbaar, gesteld. Na 31 Juli 1941 is bon no. 23 van bedoel de kaarten ongeldig en mag deze niet meer worden aangenomen. EEN BESCHOUWING VAN DE NEPODL De Nederlandsche Politieke Dienst (Nepo- di) schrijft: „Officieel gewex-d ons het bericht, dat Ko ningin Wilhelmina dezer dagen voor de Britsche microfoon heeft gespi'oken en daar hij de Nederlanders opwekte om schouder aan schouder met de bolsjewieken tegen de spilmogendheden strijd te voei'en. Wij ontvingen dit bericht met diepe droe fenis. De Ox-anjekleuren zijn ons dierbaar. Ze zijn symbool van ons rijk geschiedkun dig vei*leden en van een band, gedurende eeuwen van gezamenlijke nooden en ge zamenlijke uitkomsten gelegd. Wij zouden om wat liefs willen, dat de toekomst in dit opzicht „open" bleef. Maar ieder zal gevoelen, dat op deze wij ze elke mogelijkheid daartoe vernietigd wordt en wij vragen ons verbijsterd af: heb ben Gerbrandy en de zijnen daar te Londen dan in het geheel geen hersens meer? De xaadgevers van Koningin Wilhelmina heb ben aan het Oranjehuis wel een zeer slech ten dienst bewezen. Of heeft men te Lon den dit reeds gevoeld? Naar uit goeden bron verluidt, moet het in het Nederlandsche ka binet aldaar kraken en staan verscheidene leden ervan op het punt om uit te treden of hebben dit deels alreeds gedaan. Maar inmiddels is het kwaad gebeurd, Wij constateeren, dat Nedexdanders, die als xaadgevers den bovengenoemden stap van Koningin Wilhelmina ondersteunden en als xninisters door bun aanblijven dekken, be zig zijn hun vorstenhuis te vermooi'den. Er was immers in de gegeven omstandig heden slechts één mogelijkheid beiderzijds van Noordzee, om de toekomst ^pen1 te hou den, nl. indien over en weer gezwegen kon worden. Met alle respect gezegd: het Oranjehuis was hiertoe ook verplicht, want Nederland heeft gecapituleerd. Sindsdien is Nedexdand verplicht van eiken strijd af te zien en loyaal zich aan de voorwaarden der ca pitulatie te houden. Bovendien heeft de agent van het naar Londen gevluchte be wind, de gewezen opperbevelhebber gene raal Winkelman, in naam van de Koningin fox-meel en officieel zün toestemming er aan gegeven, dat de hoofden der Neder landsche departementen en met hen het ge- heele Nedex-landsche volk loyale samenwer king met de bezettingsautoriteiten aan vaarden. Dat is officieel en formeel over eengekomen en onderteekend. Daaraan is men te Londen krachtens de aan generaal Winkelman gegeven volmachten formeel en officieel gebonden, en inbx'euk daarop is politiek, jui'idisch en moreel op geen enkele wijze te rechtvaardigen. Wij staan thans voor den toestrfd, dat en niet voor den eersten keer noch tans een flagrante inbreuk heeft plaats ge vonden. Het is ook om andere redenen onbegrij pelijk. Wat kan een vorstenhuis, dat den Tsaar aller Russen neef noemde, van a! de uitmoordingen in Rusland, van de schan daalgevangenissen van Barcelona en zoo veel meer afweet, de ideeën der proletari sche wereldx-evolutie kent en reeds vele ma len in pi-actijk heeft gezien, met de Sovjet unie van doen hebben? De consequentie van een .Sovjetovenvinning zou de wereldrevolu tie. ook in Nederland, zijn. Wij verbazen ons. Verder: de vroegere regeeringen in Neder- lnnd hebben althans deze deugd gehad, dat zij nimmer de bolsjewiekenregeering er kend hebben. Heeft deze geschiedenis niets meer tez eggen? Zal een regeering, die de vlucht nam en nu geen contact met de be volking hier te lande meer heeft, buiten ons om en tegen ons in, de bolsjewieken gaan erkennen? Voorts nog dit: dat er menschen zijn, die nog steeds een Engelsche overwinning ver wachten of althans daarop hopen, wij we ten het. Dóch ook zij die hierop vast re kenen. moeten mede de andere, heel wat waarschijnlijker mogelijkheid van een Duit- srlie overwinning in het oog houden. In 't laatste geval regeeren hier te lande de vrienden van Duitschland. Heeft het vor stenhuis er belang bij. deze voor goed en volkomen van zich te vervreemden? Is het verstandig de brug volledig af te breken? De vraag stellen, is haar beantwoorden. Ten slotte: Nederland moet kiezen. Duitsch- land verwacht van het Nederlandsche broe dervolk dat. het zijn bekende afwijzing van liet bolsjewisme juist, nu niet verloochent, en met beslistheid zich tegenover het bolsje wisme stelt. Geschiedt, dit niet of in onvol doende mate, dan wordt zulks in .de ge- schied-annalen met onuitwischbare inkt op- geteekend, en verliest Nederland te Berlijn /neer dan de sympathie alleen. Zijn de thans t-e Londen, door de Nederlandsche Koningin gesproken woorden op dit voor de toekomst van het Nederlandsche volk zoo belangrij ke geschiedkundige moment verstandig te noemen? Gaat van deze woorden een goede invloed uit op het Nederlandsche volk? wordt onze toekomst daardoor gediend? Niemand aan deze zijde van het kanaal zal dit kunnen staande houden. Dat Ox-anje in oorlog is met Duitschland, wij weten het. Nederland heeft gecapitu- leex-d, Oranje ging heen. Maar de eenige mogelijkheid om deze moeilijke positie op draaglijke wijze door te komexx is: zwijgen. Indien Oranje in zoover zweeg, dat het zich zorgvuldig buiten de Nederlandsche aangelegenheden hield en het hier niemand moeilijk maakte, zou ook anderzijds gezwegen kunnen worden, zou ook en men vorgete het belang hiervan niet Berlijn kunnen zwijgen. Spx-eken echter beduidt wederzijds breuk! We constateei-cn het met diepe droefenis. En we denken met het tegengestelde van dankbare gevoelens aan do Nedei-landsche x-aadslieden der Kroon te Londen, die na hun vlucht niets hebben nagelaten om.de ver houding moeilijker te maken en daardoor den ondergang van het Oranjehuis nabij te brengen. Troelsfrabeweging (T.B N.) in de N.S.N.A.P opgenomen 's-Gravenhage, 30 Juni Na besprekin gen tuschen den leider van de N.S.N.A.P,, Dr. E. H. van Rappard en den leider van de Troelstrabeweging (T.B.N.) Paul Kiès, beeft de Troelstra beweging, na de meening van haar leden te hebben ingewonnen, een stemmig besloten, tot de N.S.N.A.P. over te gaan. De heer tóès zal naar wij vernemen een taak krijgen in de algemeen e propagan da van de N.S.N.A.P. en bovendien als in specteur in Friesland de leiding in de or ganisatie op zich nemen. De Troelstrabeweging werd vier jaar ge leden als gevolg van een conflict in Fries land tusschen Paul Kiès en de leiding van de S.D.A.P. opgericht. In dit conflict liep een zeer gi'oot deel der Friesche aanhan gers van de S.D.A.P. naar den heer Kiès over. Hoewel het zwaartepunt van de Troelstra beweging in Fi'iesland bleef, breidde de jonge beweging zich steeds meer over het land uit, vooral in Noord-Holland, Amster dam en Den Haag. De Troelstrabeweging, die nooit bij een internationale is aangesloten geweest, on derwierp zich na de capitulatie van het vo rige jaar aan een nieuwe orienteering en sprak zich tenslotte in het voorjaar van 1941 voor het hakenkx'uis uit. Iix punt 2. van haar program werd reeds gezegd, dat de Troelstraboweging bereid is, in een hoo- gere eenheid op te gaan. Gedreven door de -aanhankelijkheid jegens den Fuehrer cn door het inzicht, dat het bestaan en optre den van meer dan 'een partij, die het ha kenkruis voert, met het zinnebeeld zelf in strijd is, heeft de leider van de Troelstra- heweging trouw gesteund door de geheele organisatie van zijn beweging, thans zijn program verwezenlijkt. Op een groote betooging der Nederlandsche en Duitsche Nationaal Socialisten in Den Haag, die Zaterdag op het Plein werd gehouden, spraken commissaris-generaal, Oberdienstleiter Schmidt en de plaatsvervangend leider der N S B.. Van Geelkerken, die nog eens de geheele bevolking opriepen voor den strijd tegen het wereld- bolslewisme en voor den opbouw van het nieuwe Europa (Schimmelpenningh) ZWEEDSCHE EFFECTEN MOETEN WORDEN AANGEBODEN. De Staatscourant van gisterenavond be vat de eerste beschikking- van den éecreta- ris-genex-aal van hot departement van fi nanciën ter uitvoering van het besluit be- tx-effende de aanbieding van buitenlandsche effecten,. Hierbij wordt bepaald, dat ingezetenen verplicht zijn de hun bij het in werking treden van deze beschikking in eigendom toebehoorende en de nadien door hen ver kregen bepaalde Zweedsche obligatiën recht sti'eeks of door tusschenkomst van een do- viezenbank aan de Nederlandsche Bank op den voet van het besluit no. 116-1941 aan te bieden en op verlangen te verkoopen en over te dragen. Tachtigjarige zondaar staat terecht Wegens brandstichting In een abdijschunr te Echt. Het gerechtshof te 's Hertogenbosch heeft in hooger beroep behandeld, de strafzaak tegen den 80-jarigcn A. ,J van W., woon achtig te Echt. die aldaar op 10 Maart op zettelijk een schuur van de Cistercienser abdij in brand heeft gestoken, tengevolge waarvan 70.000 Kg. stroo, een dorschraachi- ne, een stroopei's, en een landbouwmotor door het vuur werden vernield. De ï'cchtbank te Roermond had van W. veixiordecld tot twee jaar gevangenisstraf. Tegen dit vonnis beeft de SO-jarige ver dachte hooger bex-oep aangeteelcend. Hij be weende onschuldig te zijn en eerst het feit bekend te hebben om onderdak te vex'kx'ij- gen. Uit de, verderp behandeling van de zaak bleek, dat de verdachte on heeterdaad van brandstichting was betrapt door een knecht van de abdij, die hem aanhield cn aan de mai'cchaussee overleverde. Verder bleek, dat de verdachte reeds meer malen voor zeer ernstige misdrijven tot zwax-e gevangenissx-affen veroordeeld is ge weest en dat hij de laatste 10 jaren in de Rijkswerkinrichting te Veenhuizen heeft doorgebracht. De advocaat-generaal, mr. H. W. Massink, eischte opnieuw twee.jaar gevangenisstraf. De verdediging in deze zaak werd gevoerd door mr. 't Hooft, die met het oog op den hoo-gen leeftijd van den verdachte, een mildex-e straf bepleitte. DOODELIJK ONGEVAL. De 12-jarige M. Gaasbeek te Ede, wilde op den weg Renswoude—de Klomp met een melkwagen meei-ijden. Hij stapte echter mis waardoor hij een voorwiel over het been en een achterwiel over het hoofd kreeg. Hij was onmiddellijk dood. Het slachtoffer werd naar de begraafplaats te Renswouae ver voerd. Frankrijk breekt met de Sovjets Nog geen commentaren. Vicy, 30 Juni (D.N.B.) Naar officieel wordt medegedeeld, heeft de Fransche re- gecring de diplomatieke betrekkingen met de Sovjet-Unie verbroken. Omti'ent het afbreken der diplomatieke betrekkingen tusschen Frankrijk en de Sowjet-Unie heeft men zich tot dusver van allen officieelen commentaar onthouden In politieke kringen verneemt men, dat de breuk met de Sowjet-Unie reeds sedert lang in bet voornemen lag. De activiteit der Sowjet-agenten in Frankrijk, zoo verklaart men in deze kringen, bestond in instand houding van talrijke propagandabureaux, die ondermijnend werkten op de wederoprich ting van Frankrijk binnen bet bestek van een pan-Eui'opeesch plan. Men wijst er op dat de Fransche regeering zich door dezen stap met talrijke andere landen op een lijn plaatst, die ondubbelzinnig hun standpunt tegenover de Sowjet-Unie hebben bepaald en zich hebben uitgesproken voor de door Duitschland geïnaugureerde nieuwe Euro- peesche orde. Duifsch weermachtbericht Britsche aanval op Hamburg en Bremen. Uit het hoofdkwartier van den Fuehrer, 30 Juni (D.N.B.) Het opperbevel der weer macht maakt bekend: Zooals reeds in oen extra bericht is mede gedeeld, hebben onze, ixx Galicie oprukken de troepen Lernberg genomen. In het mid den van het legcrfront werd de ring ron dom de ingesloten Sovjet armeeën nauwer gesloten. Aan de kust werd Libau genomen. In den zeeoorlog tegen Groot-Britlanniö hebben duikbooten tijdens nieuwe aanval len op de in het wecrmachtsbericht van 29 Juni genoemde vijandelijke cönvooien nog vijf schepen met een gezamenlijken inhoud van 25.400 b.r.t tot zinken- gebracht., waar onder een hulpkruiser. Hierdoor is het suc ces bij de operaties van deze duikboot tot 96.100 b.r.t. gestegen. Gevechtsvliegtuigen hebben in den af- gcloopen nacht voor Great Yarmouth uit krachtig beschermde convooien drie koop vaardijschepen met tezamen 23.000 b.r.t., waaronder een groot transportschip, tot zin ken gebracht. Nieuwe luchtaanvallen wa ren in den afgeloopen nacht gericht op de li- ->it-c-tpi-af ies aan den Humber. De vijand wierp in den nacht van 29 op 30 aum brand- en brisantbommen op het Noord-Duitsche kustgebied, voornamelijk op woonwijken in do steden Hamburg en Bremen. De burgei'bevolking leed eenige verliezen aan dooden en gewonden. Talrij ke gehouwen werden beschadigd. Nachtjagers en de luchtdoelartillerie hadden bij bet afweren van dezen Britschen luchtaanval opnieuw succes. Zij schoten Een iware brand heelt Zondag de .Harmonie" te Groningen ernstig geteisterd. Een overzicht vanaf den Academietoren op het brandende complex (Pax-Holland) Amsterdamsche effectenbeurs Kalme markt. Weifelend be gin. Later vaste stemming met oploopende koersen. Ne derlandsche beleggingen vast OBLIGATIES STAATSLEENINGEN. VK. LK. Nederland 1941 I 4 9815/16-99 99-99% Nederland 1940 I 4 99 15/10 Nederland 1940 II 4 9715/16 98% Idem mei bel fac. 9915/16 100 Nederland 1938 3.3% 9011/16-9013/16 91%-9115/16 Oost ïndiö 1937 3 92% 93% Oost Indië 1937 A 3 90% 91 9/16 PROVINCIALE EN GEM. LEENINGEN. A'dam '37 I 3% s Grav. -37 I 3% N Holl. '38 3 N.-Holl. '38 II (3%) 3 B'dam '37 I III 3% «91 Z^HolIand 1937 3 91 92% - 94% - 87% - 90% 91 1/16 92% HYPOTHEEKBANKEN. Ned. Hyp b. Veendam 3% 9511/16 96% AANDEELEN. BANK- EN CRED. INST. Binnenland. Koloniale Bank A 184 188% Ned. Ind. Handelsb. A 120% 121 Ned. Handel Mij. c.v. A 127 128% INDUSTRIEELE ONDERNEMINGEN. Binnenland. A.K.U. 140-138% 140%-143% Centr. Suiker Mfj. 198 195% Fokker g. A 182 185 Lever Bros en Unilever cv.A112%-114% 113-114%' Ned. Ford 288 Philips G B.v.A 205%-208 200-215 Philips pref. A 150% PETROLEUMONDERNEMINGEN. Binnenland. Kon. Petr. 232-2343% 233-236% SCHEEPVAART MAATSCHAPPIJEN. Holland Amerikalijn A 111-112 f 110%-111%' Kon. Ned. Stoomb. Mij. nat. bez. v. A. 159% 159 Kon. Paketvaart A. 222 224 Ned. Scheepv. Unie A 169-166% 167-169 SUIKERONDERNEMINGEN. H VA. Javasche Cultuur N.ISU. 408-413 408-411 230 239 225 230 TABAKSONDERNEMINGEN. Dell Batavia Mij. 199-201 206 Dell Mij. cv. A 27S%-276% Senembah 218 278; RUBBER-ONDERNEMINGEN. Amsterd. Rubber 253-257 258-261 Deli Batavia Mij. A 205% 210% dertien der aanvallende Britsche gevechts vliegtuigen neer. Bij de gevechten in het Oosten hebben zich kolonel llolm, commandant van een snelle afdeeling, kolonel Weber, comman dant van een regiment infanterie, luite nant Florent van een verkenningsafdeeling feldwebel Berauer van een regiment berg je ""vs en korporaal Hasse van een regi ment infanterie, door bijzondere dapper heid onderscheiden. Bij het tot zinken brengen van twee tor pedojagers, een torpedoboot en een duik boot der Sovjets hebben zich bijzonder on- derscheiden, luitenant ter zee eerste klasse Wupperman als commandant van een groep motortorpedobooten, luitenant ter zee eerste klasse Albert Mueller, luitenant ter zee tweede klasse Weber en luitenant ter zee tweede klasse Haag als commandanten van motortorpedobooten. Bij de zegevieren de gevechten in het Oosten hebben zich verschillende eenheden van de luchtdoel- artillerie zich op schitterende wijze onder scheiden. Italiaansch weermachtbericht TOBROEK BESCHOTEN. In zijn weermachtbericht no. 390 maakt het Italiaansche opperbevel het volgende ■bekend: In Noord-Afrika heeft onze artillerie in den sector Tobroek troepenconcentraties bestookt, waarbij de tegenstander zware verliezen leed aan manschappen en mate riaal. Britsche vliegtuigen ondernamen een aanval op Benghasi en trachtten herhaalde malen de haven van Tripolis aan te val- leiv Door het snelle opti'eden van onze ja gers werden zij telkens verdreven. Twee vijandelijke toestellen werden neergehaald. In Oost-Afrika werden vijandelijke troepen in den sector Demibx'i-Dollo (Galla en Siida- mo) die onze stellingen probeerden aan te vallen, in een snellen tegenaanval op de vlucht gedreven. N e w-Y ark, 30 Juni (D.N.B.) In vloedrijke militaire kringen, zoo meldt de New York Hei'ald Tribune uit Washington, dringen erop aan. dat de Ver. Staten met de Sovjet-Unie eenzelfde overeenkomst" voor den afstand van steunpunten zullen aangaan als dit destijds gebeurd is met Engeland door het afstaan van Britsche bases op bet westelijke halfrond. De Sovjet linie zou ertoe gebracht moeten worden, yliegfuigbases af te staan aan de Ver. Sta ten in de Siberische Toendra tegenover Alaskn. Daarmede zouden de Ver. Staten .kostbare steunpunten verkrijgen.

Schager Courant | 1941 | | pagina 2