Kantongerecht 2 dagen op de fiets Uit Alkmaar Ie Alkmaar. Zaterdag 5 Juli 1941 Tweede blad te hooi in den hooischuur aan het ravot ten. Een der Jongens, Jaap Bakker van Kerk buurt sprong eensklaps naar beneden in het zoogenaamde „ontvangersgat". Door de geweldige vaart en ook doordat één der jon gens zijn been vastgreep, had hij geen stuur meer over zich zelf en kwam met een harde slag op de dorschvloer terecht. Zijn speelmakkers en de heer Gootjes snel den direct toé. Later heeft men hem naar de woning van zijn zwager den heer C. Moras die vlak bij den heer Gootjes woont, overgebracht. Onmiddellijk heeft men telefonisch dokter Groenhart gewaarschuwd, die binnen enke le minuten aanwezig was. Een flinke hoofdwond, een hersenschud ding. twee gebroken vingers en een paar gebroken ribben waren het resultaat van deze stoei- en valpartij. Dokter Groenhart heeft Jaap, na behande ling, zelf per auto naar het huis van zijn ouders overgebracht. FEDERATIE VAM MED. RIJWIELPAD- VEREENIGINGEN. De Federatie van Nederlandsche Rijwiel- pad-vereenigingen hield gisteren en van daag haar jaarlijksche samenkomst .in Alk maar. Uit alie deelen van ons land, Twente, Zwolle, Oost Gelderland, West Veluwe Utrecht, Gooi en eiland Walcheren, Noord- Kennemerland waren vertegenwoordigers, naar Alkmaar getrokken, om hier te ver gaderen en de omstreken langs de rijwiel paden te doorkruisen. Dreigde Pluvius Vrijdagmorgen als spel- brebker te zullen optreden, later brak het zonnetje door en viel er volop te genieten van de schoone omstreken. Alkmaar bezoeken, beteekent een bezoek te brengen aan de Kaasmarkt, de oude glo rie van Alkmaar. Onder leiding van de be proefde gids werd een rondwandeling door .de stad gemaakt. Nadat het gezelschap zich tegoed had ge daan, aan het heerlijke „gezicht" op de sta pels en zich had kunnen overtuigen, dat de rüitertjes nog fier op hun rossinanten rondcirkelden, begaf alles zich naar het stadhuis, waar de officieele ontvangst door het gemeentebestuur plaats vond. Burgemeester Jhr. Mr. F. H. v. Kinschot heette het gezelschap hartelijk welkom en getuigde van de groote waardeering, die de federatie overal in de lande ondervond voor haar werk. Door haar rusteloos werken zijn steden en dorpen verbonden door rijwielpaden en is veel natuurschoon ontsloten. Met de wensch dat de federatie nog ja ren lang op den ingeslagen weg zou voort gaan, eindigdé spreker. De voorzitter van de Federatie, Baron v. Fridagh, burgemeester van Schoorl, beant woorde de rede met dank te zeggen voor deze ontvangst. Spr. memoreerde dat thans tien rijwielpad-vereenigingen tot de Federatie waren toegetreden. Niet o\reral ging het aanleggen van fietspaden even ge makkelijk: Noord Kennemerland bijv. had nog al eens moeilijkheden ondervonden, maar had die toch weten te overwinnen. Spr. eindigde met 't uitspreken van de hoop, dat in de toekomst de regeering de aanleg zou steunen door 't verleenen van subsidie. Vervolgens werd in de Stedelijke muziek- tuin in de Hout het noenmaal gebruikt, aangeboden door V.V.V. Alcmaria. Vergadering. Toen de inwendige mensch voldoende ver sterkt was werd overgegaan tot de alge- meene vergadering. De voorzitter, S. G. L. F. baron van Fri dagh .roept de aanwezige vertegenwoordi gers een hartelijk welkom toe. Afwezig zijn slechts Drente en de Noord-Veluwe. Waar in verband met de bijzondere on> standighe-den de verleening van een over heidssubsidie voorloopig ten departemente ter zijde was gelegd, js andermaal een adres uitgegaan om te-trachten alsnog een subsi die te verkrijgen. Overigens lijkt het moge lijk de aanleg en.het onderhoud in werk verruiming te doen geschieden. Blijkens en kele opmerkingen uit de vergadering, is zulks evenwel niet overal het geval. Op sommige plaatsen gaat bij objecten voor werkverruiming datgene voor wat dienst baar is aan de voedselvoorziening. De secr.-penningmeester. de heer Louwer- se. die verleden jaar moest aftreden, doch die is aangebleven, wijl als gevolg van die tijdsomstandigheden geen vergadering werd gehouden, wordt onder applaus wederom ver kozen verklaard voor 3 jaar. De thans aftre dende heer L. Vdnckan wordt bij acclamatie herkozen. H. ZEEMAN 6b JAAR. Een bekend man wordt 9 Juli 06 jaar: de heer H. Zêeman, directeur der Nationale Boeren Onderlinge, waarvan hij reeds zeven tien jaar het middelpunt is en welke ver- eeniging hij groot heeft gemaakt. Het is in onzestreek zoo: Wie N.B.O. denkt, denkt aan Zeeman! Het nut van de onderlinge boeren vereenigingen is niet meer discutabel, zij hebben de saamhoorigheid verhoogd, daarom zijn ook menschen als de heer Zeeman waard bij bijzondere gele genheden even naar voren gehaald te worden! Jaarverslagen 1939 en 1940. We stippen hieruit aan: In 1999 trad de vereeniging Noord-Veluwe tot de Federatie toe. De contributie werd verhoogd van f 10 op f 15. Een poging om de NooEd-Hollandsche rij wielpaden gratis te doen berijden, leverde geen resultaat op. In 1940*trad de pas opgerichte vereeniging Drente toe. De verzoeken om schadeloosstelling voor gedurende de mobilisatie en den por log aan" gerichte schade aan de paden is bij defensie in goede aarde gevallen. Resultaten zijn echter nog niet te vermelden. Waar 1939 begon met een klein nadeelig saldo, is thans een batig saldo van ruim f 90.aanwezig. .De rekening wordt vervolgens goedgekeurd. De inmiddels ter vergadering «verschenen voorzitter van den A.N.W.B., de heer Blo©- mers, wordt welkom geheeteh. Schade aan rijurielpaden. Voor de aangerichte schaden zijn rekenin gen ingediend, waarmee hier en daar suc ces is geboekt. De instantie, die de zaak moet entameeren, schijnt de betreffende burgemeester te zijn. Schaden aangericht na den oorlog schijnen moeilijk verhaalbaar te zijn. Vergaderinq /942. Deze zal worden gehouden in de West-V©- luwe. Bij de rondvraag worden door verschillen de afgevaardigdeen mededeelingen gedaan omtrent plannen tot den aanleg van nieuwe paden, waardoor verdere uitgestrekte gebie den voor het toeristenverkeer worden ge opend. Intusschen blijkt daarbij helaas, dat en kele grondeigenaars de zaak kunnen tegen houden. Waar de paden veelal worden aangelegd met ter plaatse aanwezigê materialen, heb ben ze, vooal in zeer droge zomers nog al eens té lijden. Ter sprake komt de kwestie of de komen de federatie 2 of 8 «dagen zal duren. De duur dèr bijeenkomst zal voortaan aan de prudentie der ontvangende vereenigingen worden overgelaten. Aldus wordt besloteu. Het woord wordt nog gevoerd door den heer Bloemers, die meedeelt, dat hij in de toekomst aanmerkelijk meer werk voor de federatie ziet. Niets meer aan de orde zijnde volgt slui ting. En toen werden de stalen rossen weer bestegen en ging het langs het prachtige rijwielpad naar Heiloo, waar het gezelschap in de mooie raadszaal werd ontvangen. Dè loco-burgemeester. Dr. Barnhoorn Ge neesheer Dir. v. d. St. Willebrordusstich- ting, heette allen hartelijk welkom namens het gemeentebestuur. Spr. dankte de Fede ratie voor de eer. het dorp aangedaan en getuigd van zijn groote waardeering voor haar werken en streven. De voorzitter, Baron S. G. L. F. van Fri dagh, beantwoordde deze welkomstrede met een woord van dank voor de hartelij ke ontvangst in de mooie zaal' en sprak verder zijn erkentelijkheid uit over wat Hei loo had gedaan voor de rijwielpadvereeni- gïng Noord Kennemerland. Heiloo had 't' niet gelaten bij platonische liefde maar had krachtig meegewerkt aan het tot stand komen van rijwielpaden, die niet meer alleen dienen tot ontsluiting van natuurschoon, maar van veel verder nut zijn. Hierna werden ververschingen aangebo den en was er gelegenheid tot het bezichti gen van-Heiloo's mooie gemeentehuis. En toen weer allemaal op de fiets door Heiloo langs den Zeeweg, Tleereweg, door I|innegom naar Adelbartusweg, langs het modernste waterleidingbedrijf enz. naar Huize Johanna's Hof. Na deze schitterende tocht, waarop de heer W. C. van Keeken zich zeer verdienste lijk maakte als gids, Vereenigde het gezel schap zich rond den welvoorzienen disch in Johanna's Hof om nieuwe krachten op te doen voor den volgenden dag. Dan im mers wachtte een tocht van Alkmaar via Schoorldam naar Camperduin, en vandaar langs het nieuwe rijwielpad langs de voet der duinen naar Bergen, de laatste pleis terplaats op deze twee daagsche samen komst (Zitting van Vrijdag 4 Juli). Schagen 'N LID VAN DE DIERENBESCHERMING- Hlj was lid van de Dierenbescherming, deze C. O., van beroep tuinman en wonende te Schagen. Het ging hem genoeg aan het hart dat hij voor de heeren in zwarte toga verschijnen moest maar de verleiding was hem te machtig geweest toen hij met wind buks gewapend in een der boomen aan de Loet een spreeuw, had zien zitten. Toen had verd. gedacht „welk een schoone gelegen heid, om eens te probeeren, of ik dat diertje neer kan schieten." Verd. wist niet beter of hij mocht die windbuks hebben, de hande laar had het zelf gezégd. De Kantonrechter mr. Boerrigter merkte op, dat verd. 'wèl een windbuks mocht heb ben, maar niet op den openbaren weg, waar op, verd. antwoordde, dat hij al heel wat wa terratten d'er mee geschoten had. Dat had de politie gezien en nu kreeg hij voor die vogel een proces-verbaal. De ambt van het O.M. trok zich van de gesneuvelde waterratten niets aan en èischte f 2.boete, voor het dra-gen van een windbuks op den openbaren weg en f 5. boete voor het neerschieten van den vogel, resp. te vervangen door 2 en 3 dagen hech tenis. De buks wilde mr. Royaard verd. dan nog wel teruggeven. De Kantonrechter uitspraak doende, ver oordeelde verd. tot f 2.boete, subs. 2 da gen en f 4.boete subs. 4 dagen met terug gave van de windbuks. Heerhugowaar d SPRAK HIJ DE WAARHEID? De veehandelaar en landbouwer A. B. uit Heerhugowaard kwam voor de tafel der Edelachtbaren, omdat hij ervan werd be schuldigd, melk te hebben verkocht zonder daartoe vergunning te hebben. Bovendien was er een te min aan vetgehalte geconsta teerd. Verd. vertelde, dat hij wèl in het bezit was van een vergunning, maar dat die was verloopen. Het was melk van eigen vee en ging zoo onder de koe vandaan naar de fabriek en vandaar naar de klanten. Het vetgehalte bedroeg maar 2.0. Heeft U nooit wat van de melk afgeschept? vroeg de Kantonrechter. Nee nooit! zei verd. En er ook nooit water bij gedaan? wilde mr. Boerrigter weten. Verd. haalde verontwaardigd zijn schou ders op en schudde zijn hoofd. Dat de hee ren hem van .zooiets verdachten, nee. dat be greep hij niet. Maar de Ambtenaar van het O.M. was niet zoo spoedig te overtuigen en wees er verd. op, dat hij aan den controleur Beets had verteld, dat een deel van het vet er werd afgeschept en voor eigen gebruik be stemt. Ook de zoon van verd. had een der gelijke verklaring afgelegd. Niks niet hoor! hield verd. vol. Mr. Royaards vroeg aanhouding van de zaak, om den controleur als getuige te hoo- ren, iets waarmede de Kantonrechter zich vereenigen kon. In ieder geval was deze mefk niet gestandardiseercU voegde mr. Boerrigter er nog aan toe. Bergen. LINKS DE AUTOBUS GEPASSEERD. Vóór de spoorboomen aan den Bergerweg welke 'gesloten waren stonden een autobus en tal van fietsers. Toen de boomen open gingen, sprong W. J. Br. uit Bergen op zijn stalen ros en passeerde links de autobus. De bus trok zachtjes op, vertelde verd., en van den anderen kant kwam een handkar. Verd. was toen direct naar rechts gegaan, nog ver voor de bus langs. Maar uit de v. d. Kaaystraat kwam een agent, die verd. achterop refed en hem een bonnetje gaf. Maar 't mag ook niet, aldus mr. Boerrig ter. D'er liggen van die grijze steentjes en ik wist niet beter, of dat was de voortzet ting van het rijwielpad. Nee, dat geloof ik niet, zeide mr. Boer- tfgter. Ook deze zaak was de heeren achter de groene tafel niet recht duidelijk en werd aangehouden om den agent-verbalisant te hooren. SCHAGEN VERKOOP HUIZEN WONINGBOUW- VEREENIGING. In aansluiting op ons bericht over ver koop van een deel der huizen van de wo- nlngbouwvereeniging „Schagen", kunnen wij mededeelen dat, behoudens goedkeuring van B. en W. en de Algemeene ledenverga dering, slechts zal worden overgegaan tot verkoop van de huizen aan de Thorbecke- straat. Van de voorgenomen verkoop der wonin gen aan de Verlengde Bokstraat wordt afge zien. BURGERLIJKE STAND. Ondertrouwd: Charles Johannes Limonard, oud acht en twintig jaren, machine-bank werker, wonende te Den Helder en Wilhel- mina Sophia Ploeger, oud zes en twintig -jaren, zonder beroep, wonende te Schagen. Getrouwd: Jan Wardenaar en Anna Mar-, grieta Wissekerke; Johannes Hendrikus Ho- geling en Anna Catharina de Groot. Overleden: Pieter Kooijman. oud negentig jaren; weduwnaar van Grietje Langedijk. POLITIE. Gevonden, een stuk ijzer. Verloren: een portomonnaie met 50 cent, een ceintuur, een donkerblauw jasje, 2 vul penhouders, een badpak met handdoèk en 2 bruine kinderschoentjes. OPWEXKINGSAJffENKOMSTEN. Volgens ©en adverententie in dit nummer heeft de Kerkeraad der Ned. Herv. Ge meente alhier besloten op 4 Woensdag avonden in dezen zomer z.g. opwekkings- samenkomsten te houden, welke hoofdza kelijk door Ds. Enklaar, Ned. Herv. Pred. te Den" Helder, nu woonachtig im Schagen, zullen wórden geleid. De bedoeling is door orgelspel, door het zingen van de mooiste liederen uit de Nieuwe Bundel van de Herv. Kerk en door een kort woord velen, die nieuwe kracht in dezen tijd zoeken, te bemoedigen en op te heffen. Niet alleen de Heldersche geëvacu- eerden in Schagen en omgeving, maar ook alle anderen, die hoevast zoeken en bezin ning willen, zijn van harte welkom. De eerste samenkomst vipdt plaats op Woensdag a.s. 9 Juli, in de 'Ned. Herv. Kerk, des avonds om SVz uur. HUURPRIJZEN HELDERSCHE VLUCHTELINGEN. Uit het in deze gemeente ingestelde onder zoek naar de door de Heldersche vluchte lingen te betalen huurprijzen blijkt, dat het aantal klachten over te hooge huren onge veer 12 bedraagt. HARENKARSPEL DIRKSHORN EEN LEELIJKE VAL. Gisteren waren eenige werkjongens van den heer K. Gootjes te Schagerwaard tij dens het middaguur boven op het opgetas Met voortvarendheid bonwen Duitsche pioniers noodbruggen óp de plaatseq|waar de overgangen over de Jnxa door de terngwij kende Sovjet-troepen werden opgeblazen. (Orbis-Holland). Terug van den kapper. De kudde, die door den schapenscheerder vart Margraten duchtig onder handen was genomen (Het Zuiden) masker vangt hij de insecten in een korf op (Pax-Hollanci)

Schager Courant | 1941 | | pagina 11