Geestmerambacht verhoogt de lasten Sowjet-Unie, het rijk der wijde vlakten De dictator-president van de V.S. Anna krijgt bloemen den- OOSTERDIJK EN MOLENGEERZEN. De ingelanden zullen alle •looten moeten kroezen. Gistermiddag werd in ,,'t Huis de Brede- rode" te Oudkarspel een vergadering ge houden van bestuur en hoofdingelanden van bovengenoemden polder m«t de cooimis" sie uit den Ring polder. Voorzitter de heer Jb. Kroon Jbz. De geloofsbrieven van de nieuwgekozen en de herkozen ingelanden werden nagezien en in orde bevonden. Nieuwe molenmeeerter. Door het aftreden van den heer Lamraer- •chaag dient een nieuwe molenmeestcr te worden benoemd. De heer G. Spaan te Koedijk werd met 9 •temmen gekozen, die de benoeming gaar ne aannam. De heercn J. Baas. J. v. d. Woude en C. Spaans hadden ieder 1 stem. Van de Vereen. Noord-Holl. Waterschap pen is een brief ontvangen, over de kinder toeslag regeling. De polder is hiervoor reeds aangesloten bij den Raad van Arbeid, deel de de secretaris medè. De Prov. Waterstaat zond het reglement van Uitwaterende Sluizen. Ged. Staten hebben de aanschaffing van een gasgenerator goedgekeurd. Op voorstel van het bestuur werd het be stuur gemachtigd, de brandverzekering te verhoogen. Aan de orde "kwamen hierna de rekenin gen 1940. De heer Jb. Kroon Az. rapporteerde, dat alles in de beste orde was bevonden, waar na tot décharge werd besloten. De rekening sloot voor de Molengeerzen op een totaal van f9461.24, met een nadee- lig saldo van f-988.03. Van den Oosterdijk totaal f 10467.21, voor- deelig saldo f 1696.92. Motorgemaal totaal vf 16051.53, voordeelig saldo f 120.96. Totaal generaal f34991.95, met een voor deelig saldo van f 829.95. Aldus goedgekeurd. De begrooting 1941. werd hierna behandeld. De begrooting over het motorgemaal sloot op een totaal van f 23323,70 met een vermoedelijk batig saldo vanf 1.25. Oosterdijk totaal f9283.26, vermoedelijk batig saldo f 1330.47. Molengeerzen totaal f6859.17, batig saldo f61.66. Totaal generaal: f39466.13 met een ver moedelijk batig saldo van f 1393.38 De lasten werden voorgesteld op f3.90 per H.A. voor het Motorgemaal, f 1.25 per H.A. voor den Oosterdijk ea f0.40 per H.A. voor de Molengeerzen. Deze lasten waren verle den jaar resp. f2.35, fl.05, en f0.40 per H.A. De heer T. Kostelijk klaagde er over, dat de Oosterdijk zoo slecht gemaaid wordt. De stekels staan een meter hoog. Meerdere heeren waren het daarmee eens. Den pachter zal hierop gewezen worden; Het zal goed behartigd moeten worden, anders zal men andere maatregelen moeten nemen. De heer D. Zwart: Voelt het bestuur zich veilig met deze begrooting met een saldo van f 1.25? De voorzitter: Het is niet veel, maar mis schien vallen sommige posten nog mee. We hebben al flink verhoogd. De berm van den Oosterdijk zal tusschen H. Kos en S. Schoon verbreed worden, om over eenigen tijd, als het bezakt is, de weg daar rechter te maken. De begrooting werd op bovengenoemde cijfers goedgekeurd. Een leening. Het dag. bestuur stelde voor, een geldlee ning aan te gaan van ten hoogste f 13000 rentende maximum 4%, af te lossen in 5 jaren, ten behoeve van de bestrijding van de kosten, vallende op de aanschaffing van de gasgenerator. Na eenige'opmerkingen, waar bij de heer Jb. Kroon Az. opmerkt, een aanbieding van 3%°/o te hebben, werd het voorstel aan genomen. Combinatie van functies. Bij wijze van proef is het secretariaat met het penningmeesterschap gecombineerd, thans meent liet bestuur te moeten komen meth et voorstel een definitieve benoeming te doen en stelt het bestuur op grond van de opgedane ervaringen bij deze combina tie, door den tijdelijken peningmeester, thans definitief te benoemen tot penning meester Dit voorstel werd aangenomen. In verband hiermede stelde het bestuur voor ,voor den penningmeester een verze kering aan te gaan bij de N.V. Bo'rgmaat- schappij te Amsterdam. Aangenomen. Tijdelijke toelage op het salaris. Het Dag. Bestuur stelde voor een veror dening vast te stellen tot verleening van een tijdelijke toelage van 6% aan gehuwde ambtenaren en werklieden met een inko men beneden f 1900.— In aanmerking komen A. Schoenmaker, D. Jong Sr., D. Jong Jr. en D. de Boer. Aldus besloten. Hef kroozen. Voorgesteld werd, voiyschriften- vast te stellen bij het kr-oozén. Men'heeft bij de machine nog al last van het kroos. In Oudkarspel is het kroozen reeds verplicht gesteld op aandrang van de tuinders. De voorzitter drong er bij de hoofdingelanden op aan, hiertoe in hun eigen bannen aan te sporen. Dat zal van veel belang zijn. In verschillende kleine polders is het al verplicht. De heer Van der Woude vond het half, om soepel op te treden. Men moest h«t doen of niet. De voorzitcr: Die soepelheid zal zich zoover uitstrekken tot het geven van waar schuwingen. De heer T. Kostelijk zeide, dat men er in zijn banne zeer tegen is. Als het niet verplicht wordt gesteld, wordt hat niets. Het is een groot werk, dat den tuiders veel geld kost. De voorzitter vond het wel een moeilijk geval, maar -het zal toch moeten gebeuren. Verschillende heercn voerden het woord, waarbij de voorzitter nog mededeelden dat het de bedoeling is, de vier hoofdslooteu die naar het gemaal loopen, af te zetten. Dat is al een heel ding. Het bestuur stelde tenslotte voor, in de politieverordening op te nemen dat het verplcht is alle slooten te kroozen. Dat is zeer noodzakelijk voor de waterloozing. Met op een na algemeene stemmen werd het voorstel aangenomen? Ieder het zijne! De heer D. Swart merkte op, dat een deel van de Zomersloot op naam staat van het Ambacht van Westfriesland, genaamd Geest nierambacht; Kan dat nu niet op naam van onzen polder komen, nu dat Ambacht ver dwijnt? De voorzitter: We zullen het onderzoeken. Ook zou de heer Swart gaarne zien, dat- het archief uitgezocht wordt. Dat zit ook leelijk door elkaar van beide polders. De voorzitter was het daarmee eens. Het is echter een moeilijk geval. Het gaat over vele jaren. De heer Jb. Kroon Az. vroeg of, nu de mam machine niet op volle kracht komt, er een rooien in 'goeden staat kan worden ge bracht, door toepassing van een nieuw sys teem. De voorzitter antwoordde, dat de leveran cier alles zal doen om de machine tot 100 te brengen. Wij zijn wel met iets minder te vreden, daar het een hulpbemaling is. De voorzitter deelde mede, dat het bestuur gaarne meer dagen achtereen zal malen, om dat het economischer is. men wil dan niet zoo sterk aan het peil houden en wat op voor malen. Na nog eenige besprekingen werd d« ver gadering gesloten. HARENKARSPEL AANRIJDING. Gisteren geraakte een 3-jarig kind van het gezin P. Boerdijk te Ivalverdijk onder de auto van Dokter van Hesteren van War- menhuizen met het noodlottig gevolg dat de kleine een been brak en andere verwon dingen kreeg. Nadat Dokter van Hesteren het kind had binnengebracht en het onderzocht had, heeft later Dr. Groenhart het beentje ge. zet. Wij deelen nog even mede, dat Dokter v. Hesetren aan dit ongeluk geen schuld heeft Het kind espeelde op den weg met alle ge volgen van dien. DE KERMIS GAAT DOOR. Mèn verzoekt ons mede të deelen dat de kermis in deze. gemeente doorgaat. Als nu tegen dien tijd het dansverbod opgeheven, wordt, kan men ongetwijfeld een paar ge zellige dagen tegemoet zien, en wordt het een feest van „Wijntje" en „Trijntje". DIRKSHORN SCHAKEN. De uitslagen van gespeelde partijen voor de zomercompetitie luiden als volgt. WitZwart P. SlotemakerA. N Ipfng 01 A. N. IpingP. Tijsen TAM N. IpingP. Slotemaker 10, A. van DijkP. T.ijsen 01 C. Schuit Azn.P. Hoeve 01 L. MeinemaJan Levendig 01 NIEUWE N1EDORP VOETBAL. Donderdagavond speelde Nieuwe Niedorp I tegen Winkel I een vriendschappelijken wedstrijd op het N. Niedorp terrein. De Win- kelers wisten dezen wedstrijd met 21 te winnen. Vooral voor de rust was bet een aar dige wedstrijd, welke het aankijken volko men waard was. N. Niedorp was toen in 't veld even beter dan de tegenstanders, doch door er goed op te zitten, wogen de partijen vrij aardig tegen elkaar op. Met de rust had Winkel een 1—0 voorsprong. Na de rust wisten beide partijen nog eenmaal te doelpunten en dus kwam het einde met 21 voor Winkel. Heel wat publiek woonde de wedstrijd bij. HET SOWJET-RIJK IN EUROPA VER TOONT SLECHTS WEINIG BERGEN. 1500 KILOMETER SCHEIDEN DE WESTE LIJKE GRENS VAN DE WOLGA. Berlijn, Juni (van onzen V.P.B.-correspon- dent) Ten einde onze lezers in staat te stellen, zich een denkbeeld te vormen van den loop der krijgsverrichtingen in dje Sowjet-Unie, welke ook in Nederland met zeer begrijpelijke belangstelling worden gevornld, laten wij hier een overzicht volgen van de geografi sche gesteldheid van dit reusachtige gebied. In tegenstelling met de overige landen van West en Midden-Europa biedt de Sowjet-Unie een beeld van troostelooze eentonige vlak heid. Afgezien van de randgebieden van het Kola-schiereiland in het noorden, den Oeral in het oosten, het Jailagebergte in de Krim en van den KaukasuS1, ligt het Europeesche Sowj et-Rusland op slechts weinige plaatsen op een hoogte van meer dan 400 meter bo ven den zeespiegel. Van het Waldaigebergte in het N.-W. gaan twöe zijgebergten uit: het middel-Russische, dat gemiddeld 250 meter hoog is en Twer-Ka- linin, Smolensk, Moskou, Kaloega, Toela, Oral en Koersk in zuidelijke richting door snijdt, alsmede dé Wolgascha, die. als een breede gordel van Nishi Novgorod (Gorki) Weer. maar ook minder, dan een koning of minister-president DE SENAAT EENVOUDIG OP ZIJDE GESCHOVEN. Washington, juli (V.P.B.) Velen vragen zich £f, wat eigenlijk de juist om lijnde macht is van den president van de Vereenïgde Staten. Dikwijls vergelijkt men hem het een „dictatorialen leider". Het is door de feiten bewezen, dat een Amerikaansch president wel het initiatief kan nemen tot het volgen van een bepaal de politiek doch hij kan aan deze poli tiek niet blijven vasthouden, behalve in oorlogstijd. Daar het congres de' noodige geiden moet- toestaan, wetten uitvaardigt, al de handelingen van den president bij voortduring kan controleeren en aan een onderzoek onderwerpen, terwijl de presi dent daarentegen het moet aanzien, dat zijn plannen worden tegengewerkt of belem merd, vertoonen alle congressen neiging om over zichzelf tevreden te zijn, in tegen stelling met den president, die alle reden heeft om ontevreden te zijn. Men heeft er vaak zijn verwondering over uitgesproken, dat een dergelijk re geringssysteem in Amerika 150 jaar heeft kunnen stand houde/i. Doch dit land heeft nauwelijks ooit een crisis, waarin zijn be staan op het spel stond, medegemaakt. Een ding staat echter vast: Elke bestaanscri sis heeft het den President mogelijk ge- maat, veel meer door te zetten dan onder normale omstandigheden mogelijk zou zijn geweest..Als de''crisis voorbij was, ging men zijn macht .evenwel beknotten. Zijn be voegdheden blijken onder zulke omstandig heden buitengewoon rekbaar te zijn. „Le galisme" dat juist in Amerika een groote rol vervult, laat genoeg ruimte voor het toenemen van de presidentieels macht. De noodtoestand breekt alle wetten. Bepaalde rechten van den president zijn scherp omlijnd. Zoo bijvoorbeeld het veto recht tegen het indienen van wetsontwer pen (een meerderheid van twee derden der beide huizen van het congres kan het ve to uitspreken) alsook het recht om ambte naren te benoemen of te ontslaan. Wan neer echter de president na den beperkten, den onbeperkten noodtoestand afkondigt, zijn deze beperkende bepalingen niet meer van kracht. President Roosevelt heeft het voorbeeld van zijn voorgangers gevolgd Het offensief voor Kowno. Een Duitsche wielrijderstroep bestookt de kleine Sovjet-legerafdeelingen, welke zich nog In gehuchten terzijde van den grooten straatweg ophouden (Órbfs-Holland) Voorwaarts. Ondanks den hardnekkigen tegenstand gaat do Duitsche opmarsch in het Oosten gestadig verder (Orbis-Holland) langs de Wolga tot in het laagland van de Kaspische zee loopt. Van het noordelijke deel van het Middel-Russische gebergte loopt in westelijke richting de Littausche vbergrug, welke het Baltische laagland van de Pripet en de Djnester scheidt. Een hoogplateau, Ulway, strekt zich uit over het gebied van Wologda en vormt de waterscheiding tus schen Doena en Wolga. De plateaux van Bessarabië, Wolhynië en Podolie loopen tot aan den zoom van de Karpathèn. Van den Oeral gaat het Timangebergte uit, dat zich langs de Petsjora en de Mesen naar het noordwesten ontwikkelt Het net van rivieren van de Sowjet-Unie. Het uitgebreide net van rivieren van Sowjet-Rusland kan worden verdeeld in twee afdeelingen, die van elkaar worden ge scheiden door den middel-Russischen land- rug, de hoogten van Waldai en door het Ulwaygebergte. Naar de N. IJszee en dè Wit te Zee loopen de Petsjora, de Mesen, Dwina, Onega; Wig, Narowa, Pernau, Doena, Windau en Njeraen. Naar de Zwarte Zee de Don, ter wijl de geweldigste Russische rivier, de bijna 4000 kilometer lange Wolga en verder de Oeral in de Kaspische zee uitmonden. Wij hebben ons moeten bepalen^ tot het noemen van slechts de voornaamste rivieren, daar Sowjet-Rusland er ongeveer 900 telt, verder is er nog een aantal kanalen, dat verschillen de rivieren onderling verbindt. De Wolga ligt ongeveer 1500 kilometer van de Duitsche oostgrens. Dit kan een denk beeld geven van de geweldige afstanden in dit land. In de nabijheid van de Duitsch Russische grens liggen, op een afstand van ongeveer 100 kilometer van het noorden naar het zuiden de groote Sowjet-Russische of door Sowjet-Rusland geannexeerde steden Moer- mansk, Leningrad (St. Petersburg), Reval, Riga, Kowno, Wilna, Grodno, Byalistock, Brest-Litowsk, Kisjineff en Odessa. In het gebied, dat 900 kilometer oostelijker wordt begrensd door Moskou, wemelt het van plaatsjes en stadjes van kleiner formaat, waarvan de voornaamste wel zijn: Witebsk, Smolensk, Minsk, Kief, Nicolajef, Poltawa, Charkow, Twer-Kalinin, enz. IJzer, kolen, Industrie en land bouw. Het Europeesche deel van Sowjet-Rusland is het sterkste geindustrialiseerd. De voor naamste grondstoffen voor de industrie treft men aan in de randgebieden: de ijzer erts- en kolendistricten van Kriwojrog en Nicopol zijn om zoo te zeggen onuitputtelijk. Groote kolendistricten liggen in het Donez- bekken, petroleum vindt men in het gebied van den noordelijken Kaukasus ertsen zout en kolen in den Oeral. In het midden van jiet Europeesche Sowjet-Rusland ligt slechts eén kolen- en ijzerertsdistrict in het zuiden van Moskou. De landbouw is in hoofdzaak- verbreid over het zuiden en het centrum, de hout industrie over het noorden des lands. Hoewel de regeering van de Sowjet-Unie de industri- aliseering zooveel mogelijk heeft gepousseerd met behulp van het vijfjarenplan, heeft de landbouw zich toch in haar overheerschende positie weten te handhaven. Het zwaarte punt van den landbouw bevindt zich in het gebied van de zwarte aarde, de Oekraine, in het Noorden van den Kaukasus en aan de midden-Wolga. Het dichtstbevolkte gebied van de Sowjet- Unie ligt tusschen de westelijke grens en het midden van de Wolga, het onderste deel van en de gedragslijn gevolgd, welke zij bij vroe gere crisis volgden. Amerika speelt reeds geruimen tijd met de gevaarlijke phrase, dat het land reeds „in oorlog is". De president is dus, volgens de bepalingen van de grondwet, opperbevel hebber van leger en vloot, hoewel natuur lijk niemand denkt aan de mogelijkheid, dat hij de operaties tegen den vijand per soonlijk zou kunnen leiden. Wel oefent hij tegenwoordig een sterken invloed uit op de organisatorische, tactische en strategische toebereidselen van de ministeries van oor log en marine. Zijn positie als opperbevelhebber ver leent hem verder ook zeer vergaande be voegdheden, b..v. ten opzichte van de bin- nenlandsche ordebewaring. Hij heeft het recht, om met de sterke hand een eind te maken aan werkstakingen, ten einde de orde weder te herstellen. Hij kan o^k Amc- rikaansche troepen laten optreden buiten de grenzen des lands, „ter bescherming van Amerikaansche burgers." De president beschikt feitelijk over oorlog en vrede. Met een zekere berusting moet men vaak toegeven, dat de president feitelijk \,den oorlog onvermijdelijk kan maken voor de V.S.", omdat de invloed van den president op het congres zoo groot is, dat hij dit kan maken tot een schaduw» van hetgeen het eigenlijk is. Zoo is het feitelijk altijd ge weest, doch deze stelling gaat vooral op, wanneer het land en het congres het op de meeste punten eens zijn. De senaat moet wel is waar de verdra gen met vreemde mogendheden ratificee- ren de benoeming van buitenlandsche ver tegenwoordigers goedkeuren, terwijl hij ook over de bestemming van de staatsgel den beschikt Doch wat zijn verdragen? De belangrijkste politieke overeenkomsten, in de eerste plaats die met Japan, zijn niet aan den Senaat voorgelegd, ofschoon zij om zoo te zeggen gelijk stonden aan het sluiten van een verdrag. De President voert onder handelingen met de vertegenwoordigers van vreemde mogendheden in Washington en kan meer nog in zijn hoedanigheid van opperbevelhebber dingen doen, die onvermijdelijk moeten uitloopen. op conflic ten. Toen Roosevelt de overeenkomst met Engeland afsloot betreffende het afstaan van steunpunten, verhief zich in den Se naat geen enkele stem, die aandrong op ratificatie. Zonder morren werden reus achtige bedragen toegestaan. Van de vor ming van een gezamenlijke verdedigings commissie tusschen de V.S., en Canada werd de Senaat niet eens verwittigd. Zoo zijn er vele gevallen aan te toonen, waarin president Roosevelt ongehinderd zijn gang gaat. Hij is een goed kenner van de grond wetten van zijn land en maakt gebruik van de omstandigheden. Vele Amerikanen ver wijten hem zelfs, dat hij te-schuchter is. Doch hij weet, welke reacties een plotse ling verklaren van den oorlog zou kunnen veroorzaken. Hij wacht op een gunstige ge legenheid doch velen meenen, dat hij die reeds heeft laten voorbijgaan. de Don en de lijn Leningrad-Kazan Ook het gebied'van Moskou en het zich in het zui den daarbij aansluitend gebied van de zwar te aarde, behooren tot de dichtstbevolkte stre ken. In het noorden en in Karelië telt men 2 inwoners per vierkanten kilometer, in den Oeral ïj» in Wit-Rusland 40, in de Oekraine 60, op bepaalde gedeelten 70 en in het gebied van Moskou 75. Van de bewoners van .de Europeesche Sowjet-Unie houden ongeveer 20 verblijft in de steden. Kort verhaal door Toon de Bie. Het was al over tienen. De kachel begon al wat te dooven. Plotseling werd er gebeld. Moeizaam stond de oude heer op om open te doen. Een jong meisje stond voor de deur. Voorzichtig hield zij een pakje in haar han- „Mag ik juffrouw Anna even spreken? vroeg zij. „Mijn huishoudster? 't Spijt me, dat zal moeilijk gaan. Anna is al naar bed. Ze had vanmorgen groote wasch, ze was erg moe." Het jonge meisje keek tamelijk onver schillig. „Ik moet dit pakje hier afgeven", zei ze alleen. „Voor Anna?" „Ja." Het meisje reikte den ouden heer het in vloeipapier gewikkelde pakje. „Geef maar hier, jonge dame. Daar zal ik wel voor zorgen", zei de oude heer bereid willig. Toen het meisje weg was, bracht hij bet pakje naar de keuken. En omdat hij een beetje nieuwsgierig was als alle oude hee ren en ook omdat hij, ook aj weer als alle oude heeren, graag zijn neus in andermans zaken stak, bekeek hij het pakje eens goed aan alle kanten en dacht er over na, wat het wel zou kunnen bevatten. En daar- het dunne papier een rooden gloed doorliet, kwam hij zijn gedachten maar een beetje tegemoet door met zijn vingers over het pa pier te strijken. Hij zou er niet over den ken het papier te beschadigen, o neen, ge heimen van anderen waren hem heilig, maar zoo even langs het pakje strijken, daar stak toch niets in. Nu wist hij, tenminste dat het rozen bevatte. „Wel, wel!" mompelde hij glimlachend. „Anna krijgt bloemen. Zou ze morgen mis schien jarig zijn ofwie weet!" En om dat hij het goed met Anna meende, nam hij een groote schaal en legde daar de zorgvul dig verpakte bloemen in, na haar eerst even zorgvuldig me\ water gevul te hebben. „Wat zal Anna morgen in haar schik zijn", dacht hij, terwijl hij weer naar zijn kamer ging. Maar don volgenden morgen bleek Anna heelemaal geen schik te- heb ben. Want de oude heer werd wakker door een heftig gehuil dat uit de keuken kwam, zoo, dat hij veronderstelde dat minstens een* dakpan op Anna's hoofd moest gevallen zijn. „Anna! Wat is er gebeurd? Wat heb je?" Als een beeld van wanhoop stond Anna in de keuken. „Wat is er dan Anna?" Anna huilde en raasde tegelijk. „Mijnheer, gisteren is hier een nieuwe hoed voor mij afgegeven en nu, nü heeft de een of andere ezel hem in het water gelegd!"

Schager Courant | 1941 | | pagina 13