Politieke partijen ontbonden Distributie van jam en stroop zsz-^si DAGBLAD VOOR HOLLANDS NOORDERKWARTIER 500 gram per vier weken. Geen extra rantsoenen. 52000 Sovjets loopen over Verduisteren 22.02 uur Eeo „vrijwilligerscorps Nederland" BESPREKINGEN TE WASHINGTON GELUK! Verlaat Amerikaansche ambassade Moskou? Ihui <k llrtllil Hoofdredacteur: J. KEESMAN. Schagen. De strijd <n bet Oosten Sovjetleger in het Baltische ge bied volkomen verslagen. HOE DE SOVJETS OORLOG VOEREN. GRUWELVERHALEN UIT DE OEKRAÏNE. Berlijn, 6 Juli (D.N.B.): Het D.N.B. ontvangt het volgende speciale bericht uit hethoofdkwar tier van den Führer: „Het opperbevel der weermacht deelt mede, dat onder den druk der Duit- sche omsingeling gisteren ten Wes ten van Minsk wederom 52.000 sol daten van het Sovjetleger zijn over- geloopen". In het Baltische gebied is thans een Sovjetleger volkomen verslagen.. Ver scheidene 'gemengde divisies infante rie en brigades gepantserde troepen zijn in de pan gehakt. Van andere di visies zijn de voornaamste strijd krachten vernietigd. De buit aan wa pens en uitrustingsvoorwerpen van allerlei soort bedekt verscheidene vierkante kilometers. Het aantal pantserwagens, batterijen, luchtdoel geschut, vliegtuigen, pantsertreinen, dat de bolsjewisten in Duitsche han den hebben achtergelaten, is voor- loopig niet te overzien. In het gebied van Minsk vallen in toene mende mate bij de ingesloten Sovjets ver schijnselen van ontbinding waar te nemen. Slechts op enkele plaatsen, waar, zooals de gevangenen zeggen, de commissarissen de bolsjewistische soldaten letterlijk in den strijd jagen, vermannen de Sovjets zich tot wanhopige aanvalspogingen. Op 3 Juli ondernamen ingesloten strijd krachten van de bolsjewisten in Galicie uit- valspogingen, welke door pantserwagens gesteund werden. Deze actie werd reeds in den aanvang door het vuur van de Duitsche troepen verijdeld. In een sector werden al leen op dien dag honderd Sovjet-pantser- wagens. waaronder die van de zwaarste soort, vernietigd. Een enkele Duitsche divi sie maakte later alleen 7500 gevangenen. Stoottroepen der Duitsche marine hebben een belangrijk aandeel in de verovering van Baltische havens en die bezetting van het. kustgebied. Werven en havenwerken in de veroverde steden aan de Oostzee worden on middellijk door marine-afdeelingen overgeno men, waarna het bedrijf wordt voortgezet. De marine houdt zich voorts bezig met de beveiliging der kust HOE DE SOVJETS OORLOG VOEREN. Berlijn. 5 Juli (D.N.B.) „Exchange Telegraph" verneemt, naar uit Stockholm wordt gemeld, van zijn specïa- len correspondent te Moskou het volgende: Overeenkomstig het door Stalin in zijn rede gegeven bevel worden in de Oekraine. daar, waar de bolsjewistische troepen tot op de Dnjestr moesten terugtrekken, stelsel matig vernielingen aangericht. Een aantal bataljons heeft uitsluitend tot taak, zich met deze vernieling bezig te houden. Zij zijn uitgerust met vlammenwerpers voor het aansteken van het graan en voorzien van ontploffingsmiddelen om de boerenhuizen te verwoesten. Zij slachten al het vee af, zon der de kippen te vergeten, die werden ver giftigd, zoodat zij niet kunnen worden gege ten. Men neemt aan. dat op deze wijze in Vanavond gaat de verduistering in om en duurt tot morgenochtend 5.27 uur de afgeloopen dagen voor een waarde van verscheidene honderden mïllioenen is ver nietigd. In Duitsche politieke kringen verklaart men in verband met dit vernietigingswerk, dat de gevolgen hiervan uitsluitend de Oekrainsche bevolking zullen treffen, die zoodoende bewust aan den honger en de ellende wordt prijsgegeven, daar de Duitsche troepen in ieder opzicht door het vaderland van voedsel worden voorzien en niet op de levensmiddelen in de operatiegebieden zijn aangewezen. Het D.N.B. meldt verder uit Berlijn: Eén Duitsche verkennningsafdeeling, bestaande uit een onderofficier en drie soldaten, ver liet op 22 Juni des ochtends de Duitsche stelling in de richting Monasterz. Toen zij op den bevolen tijd niet was teruggekeerd, drong een tweede verkenningstroep het dorp binnen.' De mannen van deze tweede verkenningstroep vonden hun kameraden in een schuur over elkaar liggen. Alle vier waren zij, volgens de verklaring der inwo ners, door de Sovjets in een val gelokt., ge vangen genomen en vervolgens op beestach tige wijze vermoord. Het gelaat van deze Duitsche soldaten was door bajonetsteken letterlijk verscheurd. In politieke kringen der Duitsche riiks- hoofdstad noemt men het volgens het A.N. P. van belang, dat door den zegevierenden opmarsch der Duitsche troepen in het Oos ten thans voor het eerst alle poorten naar het gebied der bolsjewistische heerschappij open staan. Voor het eerst, zoo verklaarde men heden in de Wilhelmstrasse, bestaat daarmede de mogelijkheid, zich door per soonlijke aanschouwing ervan te overtuigen, wat het z.g. Sovjetparadijs in werkelijkheid is. Naar verluidt, zal den journalisten te gelegener tijd de mogelijkheid worden ge boden. zich ter plaatse van de minderwaar digheid van het geheele bolsjewistische be stuur te overtuigen. Gruwelen. - In talrijke Oekrainsche plaatsen, die in de afgeloopen dagen door Duitsche troepen bezet zijn, heeft men ontzettende wreedheden der bolsjewisten ontdekt. De directeur van een gevangenis liet bij de nadering der Duitsche troepen alle gedetineerden, die tot de Oekrainsche nationale beweging be hoorden.' op de binnenplaats bijeendrijven. Daar werden 1500 Oekrainers met machine geweervuur gedood. Op de binnenplaats van de gevangenis te Doebno vond men de af schuwlij k verminkte lijken van meer dan. honderd gevangenen, mannen en vrouwen. Zij waren door de bolsjewisten met bijlen, messen, pistolen en handgranaten en door geraffineerde foltermethoden om het leven gebracht. „Het beest van Moskou spreekt" Onder het opschrift „het beest van Mos kou spreekt" levert de Chicago Daily Tri bune commentaar op de radiorede van Sta lin De man, die, aldus 't blad, voor meer menschelijke ellende verantwoordelijk is dan iemand anders, wil zioh thans opwerpen als „groot aanvoerder van een vrij volk" of „strijd tegen bloedige tyrannie". Een onge ëvenaard record aan ruwheid en verraad staat op zijn naam. De Vereenigde Staten moeten hieruit de leering trekken, dat zij hun eigen verdediging moeten voltooien en zich moeten wijden aan het afweren van den. binnenlandschen vijand, die van-Ameri ka met behulp van den oorlog een dictatuur wil maken. De strijd in het Oosten. Duitsche troepen trekken Lemberg binnen (Telefoto Orbis-Holland)- LEIDERS GINGEN TE VER. Besluit van den Rijkscommissaris. 's-Gravenhage, 5 Juli. Het Rijkscom missariaat maakt bekend: De Rijkscommissaris voor de bezette Ne- derlandsche gebieden heeft in een verorde ning van 5 Juli 1941 een reeks partijen ont bonden, t.w.: den Vrijzinnig Democratischen Bond, de Staatskundig Gereformeerde par tij, de Christelijk Democratie Unie, de An- ti-revolitionnaire partij, de Christelijke His torische Unie, de Liberale Staatspartij, de Roomsch-Katholieke Staatspartij en de So ciaal-Democratische Arbeiderspartij. Deze partijen, die het stelsel van de par lementaire democratie en dus van een voor bije gedachtenwereld vertegenwoordigen, hebben haar inwendige draagkracht en daar. mede het gros van haar aanhangers verlo ren,die zich in andere groepeeringen yeree- nigen. Het optreden van deze partijen, althans van enkelen harer toonaangevende leden, die zich voor hun streven bedienden van de inrichting van hun partij, was duidelijk en ondubbelzinnig gericht tegen de de be langen van de bezettende overheid, zooals blijkt uit tal van concrete voorvallen, die ten slotte het ingrijpen van de Duitsche poli- tie vereischten. Daarmede was de noodzake lijkheid om deze partijen te ontbinden ont staan. Tot liquidatenr van de ontbonden politie ke partijen is bij besluit van den Rijkscom missaris aangewezen, de commissaris voor de niet-commercieele vereeniginggen en stichtingen, de heer H. W. Müller Lehning. Deelneming aan den Europeeschen strijd tegen het bolsjewisme. 's-Graveahage, 5 Juli In breede kringen der Nederlandsche openbare meening zijn de berichten over do in de verschillende landen van Europa gevormde vrijcorpsen tot steun aan de Duitsche weermacht en haar Finsche, Roemeensche, Italiaansche, Hongaarsche en Slowaaksche bondgenoo- ten in haar strijd tegen het geheel Europa bedreigende cultuur-verwoestende en atheïs tische bolsjewisme met de grootste belang stelling en levendige voldoening gelezen. De oprichting van een Noorsch legioen en een vrijcorps Denemarken heeft hijzonder de aandacht getrokken. Veelvuldig werd daarbij echter betreurd, dat de actieve deel neming van Nederland aan dezen kruistocht der Europeesche beschaving tegen de Sow- jets tot dusver beperkt is gebleven tot enke le duizenden enthousiaste medestrijders in de gelederen der Duitsche weermachts- onderdeelen, en dat het tot nu toe niet tot het vormen van gesloten Nederlandsche for matie onder Nederlandsche leiding gekomen is. Naar wij thans echter vernemen zijn in de afgeloopen dagen in alle estilte voorberei dingen getroffen voor de oprichting van een eigen Nederlandsche formatie, die den naam zal dragen „vrijwilligersverbond Neder land". De vorming van een dergelijk zuiver Nederlandsoh vrijcorps staan geen moeilijk heden meer in den weg, nu de hiervoor noodzakelijke toestemming; van de betref fende Duitsche instanties verzocht en verkre gen is- Dit „vrijwilligersverbond Nederland" zal met medewerking van de bestaande poli tieke partijen en van Nèderlandsche offi cieren door een reeds opgericht Neder landsoh aanwervingsbureau georganiseerd worden. In dit verbond kunnen mannen worden opgenomen van 17 tot 40 jaar met een minimum-lengte van 1 m. 65 Hun sol dij alsmede de ondersteuning van eventueele familieleden zal volgens dezelfde grond slagen geregeld worden, als bij de Duit sche weermacht. Aanmeldingen en inlichtingen moeten ge richt woi'den- .lot het centrale aanwervings bureau voor het „Vrijwilligersverbond Ne derland", Stadhouderslaan 132 Den Haag. Drinkwater uit het Ilsselmeer Proefnemingen gestaakt. Naar het Hdbld. verneemt, zijn de proef nemingen, die vanwege het Provinciaal Wa terleidingbedrijf van Noord-Holland te Enk huizen zijn genomen, naar de drinkbaarheid van het IJsselmeerwater als drinkwater, thans stopgezet. Er zijn voldoende gegevens verzameld. Deze worden nu nader uitge werkt, waarna de directeur rapport over zijn bevindingen zal uitbrengen aan Gedeputeer de Staten. OOK ANDERE SUIKERHOUDENDE SMEERSELS OP DEN BON. AANVANG 14 JULL DEZE WEEK GEEN VERKOOP. De Secretaris-Generaal van het Departement van Landbouw en Vis- scherij maakt bekend, dat een aan vang zal worden gemaakt met het distfribueeren van jam, marmelade, gelei, stroop, honing en andere sui kerhoudende boterhamsmeersels, alsmede van vruchten op siroop. Onder de distributie zuilen vallen: lï alle soorten jam. huishoudjam, vruchten- en rabarberjam, wortel- jam, marmelade, huishoudm.airm.ela- de, gelei en huishoudgelei; 2) zwarte stroop (kandijstroop, hnishondstroop, keukenstroop, riet en bietsuikerstroop en melade); 3) alle soorten appelsiroop en pe rensiroop. namaakappelsiroop, huis houd appelsiroop, huishoudperensi roop; 4) honing en knnsthoning 5) alle soorten vruchten op siroop; 6) vruchtenmoes, (b.v. appel moes), vruchtenpuree (geen tomaten, puree) en vruchtensaus; 7) ontbijtgember. huishoudontbijt- gember en gembersiroop; 8) de zoogenaamde boterhampas ta's, waaronder dus o.a. vallen cho coladepasta en alle soorten gearoma tiseerde en gecarameliseerde gecon denseerde magere melk met suiker. Ter vermijding van misvex*stand wordt er, de aandacht op gevestigd, dat vruchten op sap, vruchtenlimonade, vrachtenlimonade- siroop, vruchtenwijn en vruchtensap (o.a. dus bessensap) niet onder de distributie zul len vallen. In verband met de vooi'bereiding der dis tributiemaatregelen is de aflevering van bo vengenoemde onder de distributie vallende artikelen aan het publiek gedurende het tijd vak van Maandag 7 Juli tot en met Zondag 13 Juli a.s. geheel verboden. De winkeliers (detaillisten) mogen met ingang van van daag deze artikelen nog slechts van den grossier o^ van den fabx-ikant be trekken onder afgifte van de door de plaat selijke distx-ibutiediensten te vex-strekken toe wijzingen. De distributie zal aanvangen op Maandag 14 Juli. 500 gram per 4 weken. Het rantsoen zal 500 gram per perio de van 4 weken bedragen. Derhalve zal gedurende het tijdvak van Maan dag 14 Juli a.s. tot en met Zondag 10 Augustus a.s. een nader aan te wijzen bon van de „bonkaart alge meen" recht geven op het koopen van 500 gram van een der bovengenoemde artikelen. Vanzelfsprekend is het ook geoorloofd deze hoeveelheid over meerdere artikelen te verdeelen. Aangezien de inhoud van de meeste jampotten 400 of 450 gram bedraagt, is de detaillist op "erlangen van den klant veilplicht, het ontbrekende ge wicht, buiten de fabi-ieksverpakking bij te leveren. Het netto-gewicht van den inhoud staat op de potten ver meld. Een ieder kan dus nagaan of een voldoende hoeveelheid per bon wordt geleverd. Voor kinderen of andex-e groepen van personen zullen geen extra rantsoe nen beschikbaar worden gesteld. Voor bijzonderheden, welke van belang zijn voor de industrie, groot- en kleinhandel en instellingen wordt verwezen naqr de des betreffende publicatie. Niet als beperking bedoeld. De strekking van deze nieuwe distributie-regeling is niet, het ver bruik te beperken, maar integen deel, er voor te zorgen, dat een ieder een behoorlijke portie kan krijgen. Voor-komen moet worden, dat welge- stelden vele potten Jam gaan opkoo- pen om te hamsteren, zul'ks ten na deel van de menschen met kleine beurzen. Ook de minder welgestel- den zullen zich een voldoende hoe veelheid. jam moeten kunnen aan schaffen. Hoewel de consument groote vrijheid van keuze tusschen de desbetreffende boterham smeersels heeft, kan deze keuze niet onbe perkt wezen, doordat de productiemogelijk heden der verschillende fabrieken beperkt zijn. Een groot liefhebber van jam zal dus misschien in bepaalde gevallen gedeeltelijk met stroop genoegen moeten nemen, en an dersom. Er zal ongeveer evenveel jam als stroop worden geleverd. Een potje jam in standaardverpakking, bevat meestal een wat kleinere hoeveelheid dan 500 gram. Misschien zullen vele ver bruikers. die zoo'n potje koopen en een bon voor 500 gram inleveren, geen prijs stellen op de hoeveelheid, waardoor zij hun rant soen van 500 gram kunnen volmaken. Maar zij hebben er wel recht op. Nemen zijzelf een potje of kannetje mee. dan kunnen zij dus een aanvullende hoeveelheid losse iam daarin krijgen. Tengevolge van de beperkt heid der voorraden glazen potjes voor standaardverpakking zal jam trouwens in vele gevallen los, uit emmers of kistjes worden verkocht. Men moet er rekening mee houden, dat losse jam niet onbeperkt houd baar is. Van ovex-heidswege zijn alle voorzorgen genomen, om te verzekeren, dat. nu andere broodbeleggingen schaarsch zijn. er des te meer jam, stroop, enz. beschikbaar zullen wezen. De huisvi-ouw, die in den laatsten tijd moeite had om voldoende jam of stroop te bemachtigen, zal met voldoening hiervan kennis nemen. ROOSEVELT IN DEN NACHT TERUGGEKEERD. Commentaren op rede van den president. New York, 6 Juli (D.N.B.) Volgens een bericht van Associated Press heeft Presi dent Roosevelt nog voor het einde van den nationalen feestdag zijn verblijf in Hyde- park verlaten. Gedurende den naoht keex*- de hij naar Washington te rag. Volgens nadere berichten heeft hij na zijn terugkeer besprekingen gevoerd niet Summer Welles, Stimson en de chefs der staven van leger en marine. Willkie heeft een radiorede gehouden, waar in hij zeide, dat de Amerikaansche. vloot binnenkort ongetwijfeld gebruikt zal worden om het vervoer van Amerikaansche land bouw en industrieproducten naar Engeland te waarborgen. Naar de Times Herald uit Londen meldt, heeft de rede van Roosevelt daar groote te leurstelling gewekt, daar het Engelsche volk eindelijk eens de aankondiging van con crete maatregelen in plaats van woorden verwacht had. De isolationistische senator Wheeler heeft volgens United Press omtrent de rede van Roosevelt opgemerkt, dat hij het daarmee eens was voor wat de vrijheid van het wes telijk halfx-ond aangaat. Het Amerikaansché volk is evenwel niet bereid de vrijheid in de Sowjet-Unie en China te brengen, waar zij nooit heeft besten. Indien de president met de vrijheid der zeeën den artillerieoor log op de opheffing van de neutraliteitswet eischt, zal de massa van het Amerikaansche volk hem niet volgen. Dit volk kan in de gelukkige gezegende „oase der vrijheid" blijven leven, al ligt rondom oolc de woes- ternij der dictaturen. Dertienjarige jongen wint f 1000 uit Winterhulp-loterij. Te Surhuisterveen zat Vrijdag iemand met zijn 13-jarig zoontje bij den kappei\ Het zoontje zag. dat in den kapperswinkel loten van de Winterhulp verkocht werden en het zeurde tegen zijn vader: „Neem nou voor 2 kwartjes zoo'n 'lot." Vader voelde er weinig voor. maar liet, izch tenslotte ovex'halen. De jongen mocht het lot uitkiezen en hij deed een raken greep: het was een hoofdprijs van f 1000. Groote vreugde in den kapperwinkel en. kort daarna, nog veel gx-ooter vreugde in het gezin van den gelukkigen klant, waar de duizend gulden wel bijzonder, goed van pas kwamen, De provinciale directeur van Winterhulp zal vandaag het lot ter plaatse uitbetalen. IERLAND anti-bolsjewistisch RECHTERLIJKE UITSPRAAK ALS STEM VAN HET VOLK BESCHOUWD. In een bericht uit Dublin heeft Reuter melding gemaakt van een beslissing van het lersche opperste gerechtshof, welke ten na.- deel van de Sovjetunie is uitgevallen. Het gerechtshof oordeelde nl., dat de Sovjetunie geen formeel eigendomsrecht kan doen gel den op de in lersche havens liggende Let- landsche en Estlandsche schepen, omdat Ierland de Sovjetunie nooit noch de jure noch de facto als souverein over Letland en Estland heeft erkend. Deze beslissing van het gex-echtshof moet opgevat worden als een uitspraak van Ierland, dat het zich hier door op zijn wijze d.w.z. in zooverre het nog altijd tot het Britsche rijk behoort, schaart aan de zijde van het anti-bolsjewis tische front Alle maatregelen genomen. Naar International News. Service uit Washington meldt, heeft de Amerikaansche regeering maatregelen genomen voor een eventueel vertrek der ambassadestaf te Mos kou. Het agentschap spreekt van een voox-- zoi'gsmaatregel in verband met de ontwik keling der militaire ope-aties.

Schager Courant | 1941 | | pagina 1