nationale plan De beteekenis van het Zuid-Oost Europa io den strijd tegen Moskou ie Alkmaar. ADVERTEEREN Schager Courant De nationale gedachte zal er door versterkt worden Vier printen: het werk, het wo nen, verkeer en ontspanning. ONDERHOUD MET DEN DIREC TEUR Dr. Ir. F. BAKKER SCHUT. De zorg voor het landschap als ge- heel en het bewustzijn van de so ciaal-economische functie van de vestigingskern dr. Ir. F. Bakker Schut, die nu benoemd is tot di recteur van het bureau van den rijksdienst voor het nationale plan, met wien wij dezer dagen een onder houd hadden over het nationale plan waren noa zeer enbryonaal en deze zouden later hoe langer hoe meer op den voorgrond treden. Vroeger werd de uitbreiding van elke stad en van dik dorp als een afzonderlijk geval gezien, waarin veelal de groote lijn ontbrak. Nadat de keuren in vroeger eeuwen reeds tal van voorschriften van stedcbouwkundi- gen aard hadden bevat en in dien tijd vele steden systematisch en volgens een vast plan waren uitgebreid, gaf de l'9e eeuw een chao tische ontwikkeling te zien door de gevolgen van de snelle bevolkingstoename, het sloo- pen van de vestinggordels en de princi- pieele beperking van overheidsbemoeiing op alle gebied. De stratenplannen kregen echter in sommige steden tegen het eind van de 19de eeuw hét karakter van zeer eenvou dige uitbreidingsplannen en de voor dien tiid zeer vooruitstrevende woningwet van 1901 bracht de verplichting tot het maken van' uitbreidingsplannen voor de grootste gemeenten. liet duurde echter nog tot 1Ö21 aleer deze plannen eertige sanctie kregen door de verplichting tot weigering van een bouwvergunning voor bouwen in strijd met het plan. Op het internationaal stedebouwkundig congres van 1924 vormde het gewestelijk plan of streekplan de hoofdschotel. Een wettelijke basis voor het streekplan werd door de artikelen 45 t/m 50 van de woning wet in het leven geroepen. Sedertdien is overal in d'en lande het streekplan werk aangevat "en veelal was het besef levendig, dat de ontwikkeling vah een streek niet kon worden overgelaten aan het: in zicht van een aantal gemeentebestu ren met dikwijls diametraal tegen overgestelde belaUgen. Ons land be hoort tot de dichtst bevolktlan den van Europa en dit beteekent, dat de problemen, welke zich op ons betrekkelijk kleine territoir voordoen zeer ingewikkeld zijn, dat de conflicten, die om oplossing vra gen, zich veclvuldiger voordoen en van ernstiger aard zijn dan in de meeste andere landen en dat gemaak te fouten hier bedenkelijker gevol gen zullen hebben. Een nationaal plan is in ons kleine, maar dicht bevolkte land onontbeerlijk en er zijn tal van problemen, die alleen in nationaal verband tot een behoorlijke oplossing kun nen worden gebracht. Dit' nationale plan dat reeds sedert vijf jaar werd bepleit, zal leiden tot een versterking van de nationale gedachte! Welke werken? Het is moeilijk te zeggen, welke werken in het nationale plan zullen worden opge nomen. Ir. Bakker Schut noemde als pro blemen op: cultuur-technische werken, 7,00- als verbetering van de afwatering, inpolde ring, landaanwinning, e.d., hérbeboss'ching, industrialisatie, geologisch onderzoek, zee havenontwikkeling, bevolkingspolitiek, drinkwatervoorziening, behoud van na- tuurruimte, wégen plannon, spoor- en tram wegplannen, kanalenplannen, luchthavens, gemeente en watersohapsgrenzen enz. De verschillende streekplancommissies, die vrijwel alle gewesten van ons land te vinden zijn, hebben reeds vele kostbare ge gevens. Verder zal er natuurlijk nauw sa mengewerkt worden met de universiteiten en hoogescholcn, het centraal bureau voor de statistiek en de verschillende economisch technologische instituten. De vaststelling van hot nationale plan, aldus besloot Ir. Bakker Schut zal men niet binnen zeer korten tijd mogen verwachten, er is veel voorbereidend werk te verrichten, de inschakeling van dit nationale plan voor het gebruik van den bodent, moge er toe leiden, dat ons zoo dicht bevolkte land in de toekomst, het meest mogelijke nut zal trekken voor de vier doeleinden: het werk, het wonen, de ontspanning en het verkeer. het afweerfront aaneen gesloten. Boekarest, 11 Juli (D.N.B.) In het front van de Europeesche volken tegen den bolsjewistischen wereld vijand ontbreekt uiteraard ook het Zuidoosten niet, dat alle reden heeft om in de voorste linies deel te nemen aan dézen kruistocht. Hoeveel poli tieke crisis van het zuidoosten, hoe veel revolten en pogingen tot op stand staan niet op de rekening van de Sovjets en hun agenten, de roode wereldrevolutionnairen, die behalve hun wereldrevolutie ook nog hun oog gericht hadden op hun imperialisti sche plannen. Toen de Hongaarsche regeering op grond van de luchtaanvallen der Sovjctvliegtui- gen op een vreedzame stad in Hongarije be sloten bad, zich te beschouwen als in staat van oorlog met de Sovjetunie, herinnerde de Hongaarsche pers terecht aan het schrik bewind van het bolsjewistische regiem on der een Bela Kun, waarbij honderden en honderden menschen afgeslacht werden, al leen omdat zij Hongaren waren en het Hon gaarsche volk wilden behoeden voor het leed, dat het Russische vólk meer dan 20 jaren heeft moeten ondergaan. Intrlgés. Na die eerste bolsjewistische omWen te lingspoging volgde een reeks revolutionaire acties én intriges, die geen enkel land ifi Zuidoost Europa onaangetast liet. Overal trachtten de Moskouschc onruststokers steeds weer hun revolutionaire doelstellin gen te bereiken. In Albanië, in Grièkehland en - in Bulgarije trachtte Zij opstanden en revolten te verwekken, om slechts te herin neren aan den vreestelijken aanslag vah 1925 op de groote kathedraal in Sofia, waarbij honderden onschuldige kerkgangers den dood vonden. Systeem. Geleidelijk begonnen de bolsjewistische op hiteers hun ondergrondsche activiteit té systematiseeren. waörbi.j rij Zich vooral be dienden van twee factoren, n.1. in hét toen malige Tsjechoslowakijc propageerden zij evenals in andere Slavische landen van den Balkan, 't z.g. neoslavisme cn maaktcp in alle staten van hét zuidoosten gebruik van'het Jodendom, dat de aangewezen bond genoot was voor het ontbindende werk van het bolsjewisme. Vooral in Zuidslavië en Bulgarije werd niet de Slavische ideologie gewerkt. In Belgrado was de toenmalige universiteit de voornaamste haard van het propagandawerk. Toén, fta langdurige propaganda Zuidslavië de diplomatieke betrek kingen met de Sovjet-Unie hervat te, werd het land overstroomd met bolsjewistische propaganda-geschrif- tc.n, waarin de bevolking werd opge hitst tegen de ordescheppende kracht van liet nieuwe Europa. In Bulgarije maakte men gebruik van de gevoelens van dankbaarheid, die in brcede kringen van de bevolking leefden jegens het oude-Rusland, dat het Bulgaarsche volk had ge holpen zich te bevrijden van het Os- maansche juk. Dit ging gepaard met duidelijk imperialistisch streven, Waarbij men trachtte machtsposi ties op den Balkan te verwerven. Toen de Bulgaarsche regeering de Mos kouschc eischen afwees begon een nieuwe propagandagoH met het doel een revolutie in het binnenland te verwekken om het land voor de bolsjewistische imperialistische plan nen rijp te maken. Het jodendom. Het gevaarlijke element bij deze onder mijning was echter steeds in alle zuidoost Europeescho staten het Jodendom. De laat- Spuit uw vruchtboomen Verslag van het frultteeltdernon- stratlebedrfjf te ScheUlnkhout. In de maand Juni zijn twee zo me rbesp ui tingen uitgevoerd bij appelen en peren ter bestrijding van schurft, dat dit seizoen on danks het droge weer op de vatbare varië teiten een intensieve bestrijding noodig heeft. In de eerste dagen v. Juli is daarom op de voor schurft gevoelige variëteiten reeds een derde bespuiting uitgevoerd. De appelen zijn in de laatste week van Juni bespoten met loodarsenaat ter bestrij ding van de rups der wormstekigheid. Vóór liet. plukken der bessen begint, zal in de struiken aanplanting, voor zoover dit nog niet gedaan is, de der<ie bespuiting na den bloei worden uitgevoerd, terwijl op de schurftgevoelige variëteiten zoo noodig dè bespuiting herhaald zal wonten. Gespoten wordt dan niet pet. Californische pap of Vo pet. Solbar. Ook voor de bloedluls «al in Juli een be strijding noodig zijn, waarvoor nicotine zal worden gebruikt. Verschillende variëteiten peren hebben sterk geruid1, waardoor dunnen overbodig werd. Alleen bij André d'Esportes, Précose de Trevoux, Bonne Louise d'Avrattches en enkele struiken Triomphe de Vienne, heelt vruchldunnen plaats gehad. Bij de pruimen zijn alle Reine Victoria hoornen gedund, als mede enkele hoornen Blauwe Kwets. Bij dé appelen komt dit jaar vrij veel zaagwesp- beschadiging voor, welke een vrij sterke dunning beeft veroorzaakt, waardoor de meeste soorten voldoende gedund zijn. Hoewel al het fruit dit jaar laats is, zal toch over enkele dagen de bessenoogst be ginnen. Bij de zwarte bessen zal de oogst over het geheel genomen niet meevallen, hoewel er nogal veel verschil bestaat tus- schen de variëteiten en ook in de struiken onderling. Bij de roode beSSen zal de op brengst vrij behoorlijk zijn, ondanks de slechte bloeitijd. tegen de lamp geloop en. Een agent van politie zag gisternacht twee jongelieden over een schutting klim men van een wijkgebouw aan den Varen- weg. Deze ietwat ongewone wijze om een perceel te verlaten, wekte zijn achterdocht en hij sommeerde hen, te blijven staan, aan welk bevel het tweetal zij het zonder enthousiasme gehoor gaf. Dra bleek, dat hun bezoek aan het wijkge bouw diefstal tot doel had gehad. Een doos met manufacturen, ter waarde van f25 had den de jongelui (een 22-jarige timmerman eri een even oude ijzerwerker) buitgemaakt. Beiden werden,naar het bureau Adelaars- weg gebracht. ste week werd bijna iedere wèek in Roe menië een proces gevoerd tegen commun- nistische samenzweerders. Steeds weer waren het dé Joden die de communistische wereldrevolutie hand- cn spandiensten hé- wezen. Juist in de noordoostelijke grens provincie van Roemenië was het Jodendom van oudsher --bijzonder sterk vertegenwoor digd cn zoo ontstond hier een invalspoort -vóór hèt bbléfcwismc naar zulclÓosl-Éviropa van groote gevaarlijkheid. Langzamerhand trok een geheim ondergrondsch net van Joodsche agenten over geheel zuidoost Eu ropa. In Agrapi, Sofia, Boedapest, Belgra do. Boekarest,- overal Ontmoette men Joden wanneer men zocht naar de bedrijvers van de communistische ondermijning in de verschillende landen. Zelfs na het uitbre ken van de vijandelijkheden slaagden eeni- ge Joden erin nabij de Sovjctrussische grens in een Roemeensch dorp des nachts aan bolsjewistische Vliegers lichtsignalen te geven. Dit drijven der bolsjewistische raddraaiers en hun handlangers heeft meer dan 20 jaar geduurd. Ruim 20 jaar is zuidoost Europa niet tot rust gekomen, omdat de Joodsch bolsjewistische onruststichters de door de Joodseh-kapitalistische Parijsche vredes- opstellers gestichte wanorde in zuidoost Europa trachtten uit te buiten voor hun imperialistische omwentclingsdoelindcn. Thans echter wordt definitief het afweer- front, ook in zuidoost Europa, aaneengeslo ten. Dit is de Bolsjewistische heerschappij. Na de inname van Lemberg werden duizenden Oekrainers die door Bolsjewisten terechtgesteld waren, in de gevangenissen gevonden (Foto Atlantik—Holland) LANGENDIJK DE GASFABRIEK NAAR ALKMAAR? Gistermiddag vergaderden de ooile ges van B. en W. van de Langen- diiker gemeenten en Sint Pöncras over de eventneele overdracht van de gemeenschappelijke gasfabriek aan de gemeente Alkmaar. Over den aard. van het advies dat gegeven zal wor den, wenschte men zich niet nlt te laten. Er is echter een strooming on der de gemeentebestuurders om on der de hnidlge omstandigheden de gemeensch. gasfabriek niet te ver- koopen. ALKWAAR toelatingsexamen gymnasium Voor dé eerste klasse van bet Murmel- lius-gymnasium slaagden o.a.: Jacobus Bczijn, Frans Fels, Bcp van. Gor- cum, Nc'éltjc Mabicoht, Greli Hoenenveld, Gerda Kommer, Jacöba Lornik, Anheke Lut- terot, Johan Marie, Hélena Rolff, Keès Slinger,Dirk Tuyn, Jan de Waal, Gon Wynne, allen te Alkmaar, Aja Boerrigter, Paul Kocht, Rcgientjé ter Laag, Kóós je Meycr, Kees van Soest, Koen Valkhof Abèltje Venema, Maarten Visser, allen te Bergen, Maria Engelman, Tilly Meurs, Ben Mossel, Jan v. Stijgeren, Jacoba Ubbens, Hans Uiterdijk, Trincke de Vries, allen te Heiloo, Krijn Schelhaas, Broek op Langen- dijk, Berent van der Sluis te Schagen, Si- mon Volkers te St. Pancras. overgangsexamen handelsschool. Aan de Handelsschool te Alkmaar werden bevorderd naar de tweede klasse: Piet Adolf, Annie Beets, Louis v. d. Burg, Rijk Fraay, Herman Meyerlnk. Jan Otter. Charles de Rover, Fred. Scheffel, Hild'a Suzc naar, allen te Alkmaar, Cornelis de Boer, Iefje Groenveld, Johan Wolven, Bob Zeevat, Tine Govers, allen te Heiloo, Theo Brück- mann te Bakkum, Simon Wilms te Anna (Zitting van Vrijdag 11 Juli.) Harcnkarspel. DE KLOP OP DE DEUR! De slager J. J. uit Harenkarspel moet te reciht staan, omdat hij in zijn slagerij vleesch in voorraad had gehad, dat niet was voorzien van het vereischtc merk. Verd. gaf het hem ten last e gelegde toe. De controleur op de Laiulbouwcrisiswct P.:N. uit Alkmaar als getuige gehoord ver telde, dat toen hij bij J. kwam, alles was gesloten. Hij klopte op de deur en op de vensters, maar er werd aanvankelijk niet open gedaan. Eindelijk kwam J. naar bui ten en toen get. een onderzoek instelde, ble ken er stukken schapen vleesch in de slage rij. aanwezig te zijn, die afkomstig waren van een frauduleus geslacht schaap. De tweede getuige was de veehandelaar S. G., uit het. Waarland, die voor verd. het schaap clandestien had geslacht, waarna get. het vleesch in de slagerij gebracht had De ambtenaar van het O.M. Mr. Rooyaards vond dit een ernstig feit en vorderde twe'e weken hechtenis. Verd. vond dit verschrikkelijk, hij had het gedaan om andereii te helpen. De Kantonrechter Mr. Boerrigter vroeg verd. of deze er zelf niets voor hem en zijn gezin had gebruikt? Misschien wilde u het wel buiten de distributie om verkoopen? voegde de Kant. eraan tóe. Verd. optkende ook maar een stukje van het vleesch zelf te bobben gebruikt. Maar U wist toch wel, dat het vleesch van en clandestiene slachting afkomstig was ;aldus mr. Boerrigter. Get. N. voegde eraan toe, dat er al meer klachten over vcrd.waren gekomen. be Kantonrechter wilde nog eens over het geVal nadenken - cn bepaalde de uitspraak op heden over een week. Warmenhuizen. SLINGEREND OP DE FIETS. Een zekere K. F. uit Warmenhuizen liet verstek gaan. Hem werd tenlaste gelegd, dat hij te Schoorl op een fiets had gereden cn van links naar rechts slingeide. Boven dien had de fiets vóór noch achterlicht. De marechaussee A. B. uit Sohoorl had veixl. aangehouden, omdat deze niet in staat was een rijwiel te besturen. Op een vraag van den Kant. vertelde get. dat F. als een dronkaard bekend staat. Het O.M. vordering nemend, zeide dat er hier drie strafbare feiten waren gepleegd. Voor het berijden van dé fiets in staat van dronkenschap eischte mr. Rooyaards f 8. boete, subs. 4 dagen en Voor het ontbreken van vóór en achterlicht, twee geldboeten elk van f 2subs- 2 maal 1 dag. Conform dezen eisch werd verd. door den Kantonrechter veroordeeld. Zuidscharwoude. OM DE BANDEN TE SPAREN. Ook de schilder J. B. uit Zuidscharwoude was niet verschenen, doch zijn vrouw was als gemachtigde! aanwezig. Op 20 Mei j.L had deze kwastenwelluste ling op den rijweg te Ilarenkarspel op een fiets gereden, terwijl die weg voor het rij- wielvcrkeer was afgesloten. Dat was wel waar zeide de echtgenoote van verd. maar het fietspad was zoo slecht, dat haar man het gedaan had, om de ban den te sparen. De ambt. van het O.M. eischte f 2.boete subs. 2 dagen. f De vrouw vond het heel onbllijk. Een gulden dus of één dag, als u daar niet mee accoord kurit gaan, dan gaat u in cassatie, vonniste mr. Boerrigter. Denkt u niet, dat ik het er heelemaal doorhaal? vroeg de echtgenoote. U moet daarvoor naar den Haag, zeide de Kantonrechter. Da's me te duur, zeide de vrouw en be rustte. De gulden werd direct betaald. Oude N icdorp. NIET OP TIJD KLAAR VOOR DE KERK. De bestuurder van een melkhandel M. J. uit Oude Niedorp. had zijn minderjarig knechtje op een Zotjdag melk doen afleve ren. Dat was echter nog niet alles, want de man had voor dit knechtje geen regis ter en ook geen arbeidslijst. Ik was niet op tijd klaar voor de kerk en toen vroeg ik h'ct jongetje mij te helpen, verdedigde Zich verd. Ja, maar u lmdt ook geen register en geen arbeidslijst, aldus mr. Boerrigter. Dat wist ik niet, ik Was pas uit, dienst ge komen cn ben daarover nooit ingelicht, was het antwoord van verd. De Ambt. van liet O.M. vordering nemend, vond dit vrrwébr niet erg waarschijnlijk en vroeg 3 geldboeteh, elk van f3 subs. 3 maal 2 dagen heéhtenis. De kantonrechter was wat schappelijker in zijn vonnis cn veroordeelde verd. voor het laten werken van het jongetje tot f2 boete, subs. 2 dagen en voor de beide andere fei ten tot 2 maal fl boete, subs. 2 maal 1 dag. Schagen. POLITIE AGENT OMVER GEREDEN. Het ouwe heertje J- M. J. uit Schagen had op 2 Juni een slippertje op de fiets gemaakt naar Bergen en had zich aldaar tegoed ge daan aan alcoholische dranken. Toen hij 's middags om vijf uur weer naar Schagen terug wilde keeren, verkeerde hij onder den invloed van sterken drank en was niet in staat zijn rijwiel te besturen. Ho, ho, zei verd. Ik had wel een paar glaassies bier op, maar was niet heelegaar dronken. En U heeft een politie agent omver gere den, zeide mr. Rooyaards. Toen weer op de been stond, bent U nog eens gevallen! Bent U nu van plan minder bier te drinken? vroeg de ambt. aan verd. Ja zeker, antwoorddo deze. De eisch luidde 16 boete. subs. 3 dagen. Dat valt mé niks mee, zeide verd., die den ernst van het feit blijkbaar ontging. De Kantonrechter vond f6 een Ikhtè straf doch wilde verd. ditmaal conform den eisch veroordeelen. Als hij dan ook maar zorgde, dat hèt niet meer gebeurde. Ëinde! Paulowna, G. Spitz te Bergen en Stellfc, Coltof te Schagen, niet bevorderd 7 leerlin gen. Naar de derde klasse: Jan Bakhuis te Hei loo, 'Cornelis Bakker, Jaap Sclbmidt, P. Ro- seuuiller, allen te Bergen, Cornelis Bishan- ter, Cornelis Blom, Gerand Brouwer, Willy, Creticr, Cornelis Iloogenhout., Piet Korvet', Dirk Kossen, Piet Mulder, Gerard Spaans, Johanna van Thijn, Ali v. d. Vliet, Piet dé Vries, Herman de Yroome, allen te Alk maar. Cornelia Hoogkamer te Midden* meer, Lucy Kieft te IJmmen, Piet Nieuwe- boer te Oudorp, niet bevorderd 6 leerlingen. Naar de vierde klasse: Andries de Boer, Piet Ilartog, Willem Iloeben, Albert Hoog- Vorst, Simoh Kramer, Lydi I.agas, Herman Lobman, Jan Narold, Ronnie Polk, Arie Roo- beek. Jan Salm, Nellie Schaaps, Jan Schmidt Simon Tesselaar, Klaas Volger, allen te Alkmaar, Cornelis Dokter te Heemskerk, Cris van Ivceken te Bakkum, Johan Of'fen- berg te Beverwijk, Jan van Ree te Hoorn, Jan Vreeken te Enkhuizen, niet bevorderd 4 leerlingen. REEn-BVGOWAAnD LAAGSTE INSCHRIJVER. Bij de deze week te Haarlem gehouden aanbesteding was de fa. A. Breed en *5n.. Middenweg, Hccrlutgowaard, met een be drag van f S798 laagste inschrijver van het uitvoeren van verfwerken aan 154 woningen te Haarlem, voor rekening van de woning stichting „Het Oosten". De gunning zal binnenkort bekend ge maakt wol-den. SINT MA ABTEN WEL ANIMO. Na gedane oproep van sollicitanten 2é ambtenaar ter Secretarie alhier, hebben zich 7 personen aangemeld. SECRETARIS-BOEKHOUDER BURGER LIJK ARMBESTUUR. Na gedane oproep van sollicitanten voor Secr.-Bockhoudcr Burgerlijk Armbestuur, hebben zich 9 personen aangemeld. Hieruit is door B. en W. in overleg met het Armbe stuur een alphabctische voordracht van 2 personen opgemaakt en wel Hcnewcer P* alhier en Slot Jb. te Warmenhuizen. KOEDIJK VERONTWAARDIGD TURNBESTUUR. De turndag welke hier op Zondag 20 Juli a.s. zou worden gehouden en waartoe de plaatselijke vereeniging „Voorwaarts" het initiatief had genomen, is door het Kring- bestuur Alkmaar afgelast, hoewel de benoo- digde goedkeuringen reeds waren verkregen en alles was geregeld in overleg met het Kringbestuur. Het bestuur van „Voorwaarts" is over het optreden van het Kringbestuur zeer veront- waadigd en de voorzitter verzekerde ons dat het laatste wood over deze zaak nog niet is gesproken. schoolfeest ter plaatse. Gisteravond vergaderde het Schoolverbond ter bespreking van het schoolfeest. Besloten werd er een feest ter plaatse van te makeft en wel op een der kermisdagen te laten val len. Eeil werkcommissic werd benoémd om voorbereidende maatregelen te treffen en een programma samen te steen. Een paar we ken voor het feest zal men nog eens bijeen komen om alles definitief vast te stellen. De bloedsomloop van Uw zaak wordt ver sterkt door regelmatig In de

Schager Courant | 1941 | | pagina 10