BONNEN die deze week gelden De techniek Productisslagmanifist staat niet stil HULL MET SUCCES GEBOMBARDEERD Benoemingen inzake het nationale plan HET ETEN IN DE JEUGDHERBERGEN Zaterdag 12 Juli 1941 Derde blad Brood; Bon 26 van de broodkaart geldig van 14 Juli t.m. 20 Juli. Eiken bon geeft recht op het koo- pen van 100 gram brood of één rantsoen gebak. Bon „26-4 rantsoe nen" geeft recht op het koopen van 400 gram brood of 4 rantsoe nen gebak. Tarwebloem: Bon 10 van de bloem- kaart, geldig van 14 Juli t.m. 10 Aug. Elke bon geeft recht op het koopen van 35 gram tarwebloem, tarwemeel, roggebloem, roggemeel of zelfrijzend bakmeel of 50 gram brood of een half rantsoen gebak. Eén rantsoen gebak is: (beschuit, wafels, biscuits en andere koekjes) 75 gram. speculaas 140 gram. kóek 140 gram. cake 300 gram. gevuld klein korstgebak (b.v. amandel- broodjes) 400 gram, gevuld groot korstgebak (b.v. boterletter) 500 gram. taart en gebakjes 600 gram. Voor geheel of ten deele uit meel of bloem gebakken producten, welke hierboven niet genoemd zijn, geldt, dat een rantsoen een hoe veelheid omvat, waarin 70 gram meel of bloem is verwerkt. Boter- en vet bonnen 22 en 23: gel dig van 30 Juni t.m. 16 Juli. Elke bon geeft recht op het koopen van 250 gram boter. De bonnen van de vetkaart geven recht op 15 cent re ductie per 250 gram boter. Kaas: Bonnen ,,26 kaas" en „27 kaas" geldig van 14 Juli t.m. 27 Juli (niet gebruikte tot en met 10 Aug.) Elke bon geeft recht op het koopen van 100 gram kaas. Jam: Bon 103, geldig van 14 Juli lm. 10 Aug., geeft recht op het koopen van 500 gram, jam, stroop, honing e.di Eieren: Bon „26 eieren", geldig van 14 Juli t.m. 20 Juli, geeft recht op het koopen van één ei. Melk: Bon 26 van de melkkaart geldig van 14 Juli t.m. 20 Juli, geeft recht op het koopen van 1% liter melk. Aardappelen: Bon „26 reserve", geldig van 14 Juli t.m. 20 Juli, geeft recht op het koopen van 3 Kg. aardappelen. Yleeschbonnen 25: geldig van 10 Juli t.m. 17 Juli. Elke bon geeft recht op het koopen van 50 gram vleesch of een half rantsoen vleesch waren. Worst- en vleeschwarenbon 25: geldig van 10 Juli tm. 17 Juli, geeft recht op het koopen van een half rantsoen vleeschwaren. Het rantsoen vleeschwaren, dat per 2 bonnen van de vleeschkaart kan worden gekocht, bedraagt 75 gram voor gerookt of gekookt var kens-. rund-, kalfs-. paarden- en schapen vleesch en voor gerookte worstsoorten. 100 gram voor ge kookte worstsoorten, rolpens en knakworst 125 gram voor lever- artikelen, tongenworst of nier- brood. 150 gram voor bloedworst. 100 gram verduurzaamde gans of kalkoen of 150 gram verduur zaamde kip of eend. been inbegre pen. Pap en havermout: Bon „a rijst" van de papkaart (kinderen bene den 4 jaar), geldig van 14 Juli tm. 10 Aug, geeft recht op het koopen van 250 gram rijst, rijstebloem, rijstemeel. rijstgries of gruttemeel (gemengd meel). De met „a haver mout" gemerkte bon geeft gedu rende hetzelfde tijdvak recht op 't koopen van 250 gram havermout, haverbloem, havervoleken, gort, gortmout, uit aardappelmeel be reide vlokken of grutten. Rijst: Bon 102, geldig van 14 Juli t.m. 10 Aug., geeft recht op het koopen van 250 «ram rijst, rijste meel, rijstebloem, rijstgries of gruttenmeel. OM UIT TE KNIPPEN. Bon 44: geldig van 16 Juni t.m. 10 Aug.. geeft recht op 't koopen van 250 gram havermout, havervlokken, haverbloem, aardappelmeelvlok- ken. gort. gortmout of grutten. Bon 45: geldig van 16 Juni t.m. 10 Aug.. geeft recht op het koopen van 250 gram gort. gortmout, of grutten. Bon 46: geldig van 23 Juni t.m. 20 Juli. geeft recht op het koopen van 250 gram koffiesurrogaat of 40 gram thee. Bon 54: geldig van 16 Juni tm. 10 Aug. geeft recht op het koopen van 100 gram vermicelli, spaghetti of macaroni. Bon 55: geldig van 16 Juni t.m. 10 Aug. geeft recht op het koopen van 100 gram maïzena, sago of aardap pelmeel, of een hoeveelheid pud dingpoeder of puddingsauspoeder, ten hoogste bevattende 100 gram zetmeel. Suiker: bon 101 geldig van 7 Juli t.m. 3 Aug. geeft recht op het koo pen van 1 Kg. suiker. Hondenbromlbon 23: geldig van '1 Juli t.m. 31 Juli, geeft voor de eroenen 1. 2. 3. 4. 5 en 6 recht on het koonen van resp. 10 Kg.. 10 Kg.. 8 Kg.. 5 Kg., 4 Kg. en 3 Kg. hondenbrood. Kattenbrondbon 23: geldig van '1 Juli t.ra. 31 Juli. geeft recht op het koopen van Wo Kg. kattenbrood. Zeen: bon 38. geldig van 30 Juni t.m. 3 Aug.. geeft recht on het koopen van. naar keuze. 150 eram toiletzeep (nieuwe samenstelling). 120 gram huishoudzeep. 200 gram zachte zeep 'oude samenstelling), 150 gram zarhtp zeep (nieuwe sa menstelling. 300 gram zachte zeen- pasta. 250 gram zeennoeder of 600 gram waschnoeder. De wasscherijen moeten voor elke 20 Kg. droog waschgoed één bon 38 in ont vangst nemen. Teytielbon „K" (alleen voor mamne liike personen, geboren vóór 2 Fe- buari 19^6): geldig van 1 Mei tot en met 31 Aug rechtgevende on het koonen van 50 gram scheerzeep of één not of één tube scheercrème. Textielbon ,.Kn (alteen voor vrou wen en meisjes van 15 jaar en ouder): eeeft recht op het koopen van een zomerjar>on van bedrukte kunstz.iide of stof daarvoor. Textielbon „A" (alle kaarten)' geeft recht op het koopen van een bad- costuum of zwembroek. Brandstoffen: Bonnen 01 t.m. 0.3 bonkaart J. 01 t.m. 04 bonkaart K, 01 t.m. 11 bonkaart L. geldig van 24 Juni t.m. 31 Dec. Elke bon geeft recht op bet koopen van één eenheid brandstof. Bonnén 05 t.m. 07 bonkaart J. 05 t.m. 08 bonkaart K. geldig van 24 Juni t.m. 31 Dec. Elke bon geeft recht op het koonen van 105 Kg. persturf of 200 Kg. haggerturf of 275 Kg. Peelturf of 200 Kg. andere turf. Bon „03 K.F.", geldig van '1 Juli tra. 31 Juli, geeft recht op het koopen van één eenheid vaste brandstof. Bon „generator-anthraciet, zesde periode" geldig van 1 Juli "t.m. $1 Juli, geeft recht, op het koopen van 1 H.L. anthraciet of 50 Kg. turf- cokes. Bon „generator-turf zesde periode" geldig van 1 Juli tm. 31 Juli geeft recht op het koopen van 50 stuks baggerturf. 1 eenheid vaste brandstoffen is 1 hl (max. 75 kg.) anthraciet. steen kolen. industrie- of eierbriketten, of 2.5 hl. kolenslik, of 2 hl. (max. 100 kg.) cokes (ook gascokes) of 110 kg. bruinkoolbriketten, of 450 stuks (200 kg.) bagger- of 300 stuks (195 kg.) persturf. of 175 kg. fa- brieksturf of 200 kg. overige soor ten turf. Waar niet is, verliest Ln de la boratoria de keizer niet zijn recht: men vervangt het- HET LABORATORIUM VAN DE B.P.M. BOEKT GOEDE RESULTATEN BIJ VER- VAN GIN GS WERK TEN DIENSTE VAN DE NEDERLANDSCHE INDUSTRIE. Meer dan een half jaar geleden zijn eenige inededeelingen gedaan over de nieuwe rich ting, welke het groote laboratorium der N.V. de Bataafsche Petroleum Maatschappij te Amsterdam, daartoe in de 2de helft van 1940 door de omstandigheden genoopt, aan zijn werkzaamheden heeft gegeven. Wij hebben ons dezer dagen tot de B.P.M. gewend, om te informeeren naar de vorderingen. De maatschappij verloor toen tengevolge van den oorlog het contact met een groot deel harer productieterreinen en afzetgebie den, welke over de geheele wereld verspreid liggen. Derhalve werd besloten het laborato rium, dat een uniek onderzoekingsapparaat is, waar een schat van wetenschap, practi- ache ervaring en bijzondere outillage teza men gebracht is, in stand te houden door het ten dienste stellen van het Nederlandsche economische leven voor het verrichten van wetenschappelijk speurwerk. Een steeds wassende stroom van vraag stukken is naar het laboratorium gevloeid. Het grootste deel van deze problemen kon met een redelijke kans op succes ter hand worden genomen en werd voor een deel reeds op bevredigende wijze opgelost. Zooals te ver wachten was, bleek de in het laboratorium geaccumuleerde ervaring op het gebied van .vervangingsmiddelen van groote waarde. Enkele voorbeelden mogen dienen om dit aan te toonen, hoewel het merendeel der verrichte werkzaamheden zich niet voor pu blicatie leent, omdat hiervoor de toestem ming der opdrachtgevers verkregen zou moe ten worden. VERVANGINGSMIDDEL VOOR LIJNOLIE. Bekend is dat het laboratorium bezig was met de vervaardiging van een asphaltpro- duct op emulsiebasis, dat lijnolie in stopverf zou kunnen vervangen. Thans wordt medege deeld, dat dit product algemeen is ingevoerd en het gebruik voor bepaalde doeleinden zelfs verplichtend gesteld is, terwijl uit de practijk gebleken is, dat biermede een bevre digend substituut is verkregen. Ook konden moeilijkheden, welke zich Dij verschillende industrieën van poets- en wrijf middelen voordeden, door de toepassing van emulsies worden opgelost op een wijze, die onder de gegeven omstandigheden alleszins bevredi gend kon worden geacht. RUBBERSUBSTITUUT. Met de vervaardiging van rubbersubstituut in het groot was echter geruimen tijd ge moeid, omdat de belangrijkste grondstof, het dichlooraethaan, niet in ons land vervaardigd werd en daarvoor eerst nog een fabrieksin- stallatie ontworpen en gebouwd moest wor den. Het laboratorium der B.P.M., is er nu in geslaagd, op zeer korten termijn deze grond stof op semi-technische schaal te vervaardi gen, zoodat de fabrikanten intusschen kon den experimenteeren met de fabricatie, en de rubberindustrie met de verwerking van het rubbersuibstituut Hierdoor werd bereikt, dat geen kostbare tijd verloren ging voor het doen van proef nemingen na het in bedrijf komen der fa- brieksinstallatie. KUNSTHARSEN. Ook. aan de fabrikatie van kunstharsen, wellÉfe in de verf- en lakindustrie en op tal van andere gebieden plantaardige producten kunnen vervangen, is van alle zijden aan dacht geschonken. Het laboratorium van de B.P.M: heeft zijn belangstelling in het bijzon der gericht op het vervaardigen van een be trekkelijk eenvoudige kunsthars, die vooral haar toepassing zou kunnen vinden in de papierverwerkingsindustrie voor het impreg- neeren van drinkbekers, voor het vervaardi gen van watervast verpakkingsmateriaal en wellicht ook ter vervanging van tin als be schermende laag bij de blikfabrikatie. KLEIONDERZOEK. Eenige voorbeelden mogen hier verduidelij ken, wat onder het zoo belangrijke „lange- afstands-onderzoek" wordt verstaan. Het geologisch onderzoek van den bodem van Ne derland is een onderwerp, dat reeds vele jaren lang gaande is en op voortreffelijke Italiaansch weeroachtberieht Rome, 11 Juli (Stefani). Weermachtbe- richt no. 401 luidt als volgt: Onze vliegtuigen hebben opnieuw de luchthaven van Nicosia op Cyprus gebom bardeerd en vijandelijke vliegtuigen op den grond vernield. Andere formaties hebben de petroleuminstallaties op Haifa gebombar deerd. waardoor uitgestrekte branden wer den veroorzaakt, die nog uren lang woed den: In Noord-Afri'ka hebben de strijdkrachten van de spil installaties en uitrustingen van Tobroek gebombardeerd en ten oosten van Solloem Engelsche auto's onder mitrailleur- vuur genomen. De vijand heeft aanvallen gedaan op Benghasi en Derna. In Oost-Afrika de gebruikelijke activiteit in de vooruitgeschoven stellingen van onze posten in het Amharagebied. De vijand heeft getracht aanvallen te doen op het gebied van Gondar. Onze terstond ingrijpende ja gers hebben twee vliegtuigen van den vijand neergeschoten. In den nacht hebben Britsche vliegtuigen wederom Napels gebombardeerd. Zware schade aan particuliere huizen, vijf dooden en 33 gewonden. wijze uitgevoerd wordt door verschillende overheidsinstanties. Toch zijn daaraan nog kanten, wier bestudeering nog nieuwe en economische belangrijke resultaten kan op leveren. Doordat reeds vele jaren onderzoekingen werden verricht met betrekking tot het ge bruik van kleisuspensies bij het boren naar minerale olie, beschikt het laboratorium van de B.P.M. te Amsterdam over veel ervaring betreffende de physische en chemische eigen schappen van kleisoorten. Deze ervaring kwam dan ook reeds te pas bij onderzoekin gen naar de physische geaardheid en de doorlaatbaarheid van kleimonsters ten be hoeve van de landwinning in den N.O.-pol- der der Zuiderzeewerken. Zoo worden ook andere onderzoekingen van in Nederland voorkomende kleisoorten van overheidswege overwogen en reeds werd de bestudeering van het geschikt maken van een bijzondere kleisoort voor de toepas sing als ontkleuringsaarde opgedragen. VITAMINE EN VOEDSEL. Op het gebied van onderzoek over vita minen ligt ook nog een Jange-afstands-on- derzoek braak, waarvan het nut in deze tijden duidelijk spreekt. Dit is de vaststelling van de hoeveelheden vitaminen en in het bijzonder van vitamine C, die aanwezig zijn in voedsel, zooals dit door de Nederlandsche bevolking genuttigd wordt. Dit onderzoek omvat de bepaling van de hoeveelheid vitaminen, aanwezig in dc^ Dnitsch wccrmachtbericht Grootste omsingelingsslag alt de wereldgeschiedenis thans geëin digd. Hoofdkwartier van den Feuhrer, 11 Juli (D.N.B.) Het Opperbevel van de Duitsohe weermacht deelt mede. „Zooals reeds in een speciaal bericht ge meld is, is met den dubbelen slag om Bialy- stok en Minsk de gróótste materiaal- en omsingelingsslag uit de wereldgeschiedenis geëindigd. 323.898 gevangenen, onder wie verscheidene commandeerende generaals en divisiecommandanten, vielen in onze han den. 3332 pantserwagens,, 1809 stukken ge schut en groote hoeveelheden andere wape nen werden buitgemaakt of vernietigd. Het totale aantal gevangenen aan het oostelijke front is daarmede gestegen tot over de 400.000. Het totaal aantal buitgemaakte of vernielde vijandelijke pantserwagens tot 7615, het aantal buitgemaakte of vernielde stukken geschut tot 4423. De Sowjet-lucht- macht heeft tot dusverre in totaal 6233 vlieg tuigen verloren. In den strijd tegen de Britsche ravi- tailleering hebben duikbooUn in het noorden van den Atlantischen Oce aan vier vijandelijke koopvaarders, met een gezamenlijiken inhoud van. 27.600 ton, tot zinken gebracht. Ten oosten van Peterhead heeft de lucht macht een vrachtschip van 4000 ton tot zinken gebracht. In den afgeloo- pen nacht hebben sterke afdeelingen gevechtsvliegtuigen de invoerhaven Huil met groot effect gebombardeerd. Andere luchtaanvallen waren ge richt op de havenwerken van Great Yarmouth en Berwiok en op vlieg velden en zoeklichtstellingen in oost- en zuid-Enge land. Bij vijandelijke pogingen om de Kanaal- kust aan te vallen, hebben jagers gisteren 21, afweergeschut 4 en marinegeschut 3 Britsche vliegtuigen neergeschoten. Twee Duitsche vliegtuigen worden vermist. Zwakke vijandelijke afdeelingen hebben in den afgeloopen nacht een klein aantal brisant en brandbommen op eenige plaat sen in West-Duitschland laten vallen. De verliezen onder de burgerbevolking zijn gering". TSJOENGKING VERBREEKT BETREK KINGEN MET ROEMEN». Sjanghai, 11 Juli (D.N.B.) De regee- ring te Tsjoengking heeft volgens een ver klaring van het ministerie van buitenland- söhe zaken op 8 Juli de diplomatieke betrek kingen met Roemenië verbroken met het motief, dat Roemenië de nationale regeering te Nanking heeft erkend. De gezant van Tsjoengking te Boekarest is teruggeroepen. Sleutel van de brandkast lag voor het grijpen GROOTE DIELSTAL OP DE REYNIER VINKELESKADE. Amsterdam, 11' Juli. In den afgeloopen nacht hebben dieven een goeden slag ge slagen in een woonhuis aan d<e Reynier- Vinkeleskade. Door een raam open te schuiven, wis ten zij binnen te komen, waarna zij klaar blijkelijk alle kasten hebben doorsnuffeld. Daarbij vonden zij ook den sleutel van de brandkast, die zij dus eenvoudig konden openen en van den inhoud herooven, welke gelegenheid zij niet ongebruikt hebben gela ten. De buit was zeer aanzienlijk: een paar- len collier, een platina damesarmbandhor loge. een gouden damesring met pareltjes en ovalen groenen steen, een platinaring met diamantjes, een gouden sigarettenkoker en een gouden dasspeld met een parel en twee diamanten. Ook minder waardevolle artikelen heb ben zij echter niet versmaad, want ook een radiotoestel, een partijtje koffie, tihee en zeep worden vermist. De waarde van het gestolene kon nog niet worden vastgesteld, doch moet zeer aanzien lijk zijn. grondstoffen bij de oogst, na het vervoer en het bewaren en bij de nuttiging. Daarbij dient speciale aandacht besteed te worden aan de beste wijze van verduurzaming en toebereiden en vooral aan het gedrag van de verschillende rassen en variëteiten van groenten, peulvruchten, fruit en aardappelen in dit opzicht, „TECHNIEK STAAT NIET STIL". Het is voor geen tegenspraak vatbaar, dat het een groot Nederlandsch belang is, dat de inheemsche industrie dezen tijd benut om gereed te zijn om straks haar taak zoo doel treffend mogelijk te" vervullen. De techniek staat niet stil en na den oorlog, wanneer Ne derland weer in het vrije wereldverkeer een belangrijke plaats zal innemen, zal zijn in dustrie op zijn minst genomen „bij" moeten zijn. En in den nieuwen tijd zullen ook nieu we eischen geseld worden, eischen van tech nische perfectie en efficiency. Om daaraan te kunnen voldoen moet Nederland zich thans reeds door ondcrzoekingsarbcid voorberei den. Het strekt tot'voldoening te kunnen consta- teeren, dat dit inzicht zich allens baan breekt, en dat men niet alleen aan het werk is om de moeilijkheden van het oogenhlik te overwinnen, maar enkelen der meest voor- uitzienden zich tevens reeds op de toekomst voorbereiden. Op dit gebied is er echter nog heel veel meer te doen dan men, zoo opper vlakkig oordeelende, zou meenen. IR. BAKKER SCHUT HOOFD VAN DEN DIENST. 's-Gravenhage 11 Juli. Bij besluit van den president van den Rijksdienst voor het Nationale Plan is benoemd met ingang van 15 Juli tot directeur van het bureau van dien dienst, dr. Ir. F. Bakker Schut, inspec teur voor de volkshuisvesting te Haarlem en is benoemd met ingang van 1 September a.s. tot hoofd van de planologische afdeeling van dat bureau Ir. W. B. Kloos, ingenieur bij den gemeentelijken dienst der stadsont wikkeling en volkshuisvesting te 's-Graven hage. Het bureau van den dienst zal gevestigd zijn aan het Lange Voorhout 19 te 's-Gra venhage. De heer Bakker Schut is in 1903 te Rotter dam geboren en genoot zijn opleiding aan een lyceum. Daarna studeerde hij te Delft, waar hij 1 Juli 1927 het diploma van civiel ingenieur verwierf. Op 23 Maart 1933 pro moveerde hij tot doctor in de technische we tenschappen op het proefschrift getiteld: .Industrie en woningbouw". In 1927 werd Dr. Ir. Bakker Schut tech nisch ambtenaar in tijdelijken dienst bij den waterbouwkundigen dienst van gemeen tewerken te 's-Gravenhage, welke functie hij bekleedde tot 1 Mei 1928. Tot 1 September 1929 was hij vervolgens ingenieur bij de betonfabriek „de Meteoor" te de Steeg. Daarna tot 15 December 1931 was hij ingenieur bij de N.V. Philips te Eindhoven. Waar hij belast was met de afdeeling wo ningbouw en grondexploitatie. Tevens was hij technisch adviseur van woningbouwverenigingen. Van 1931 tot 1935 bekleedde hij de func tie van ingenieur bij den dienst van gemeen tewerken te Groningen. Bij K.B. van 16 Maart 1935 werd Dr. Ir. Bakker Schut be noemd tot inspecteur der volksgezondheid te Groningen. Daarna was hij in dezelfde func tie te Haarlem werkzaam. Verschillende publicaties öp het gebied van den woning- en stedebouw zagen van I zijn hand het licht. ZELFVOORZIENING EN STOP PELGEWAS. 's-Gravenhage 11 Juli De persdienst van het Nederladsch Agrarisch Front schrijft: Door middel van den productieslag, voor bereid door het N.A.F. en doorgevoerd door de commissie Posthuma, streven wij naar zelfvoorziening, zoo vangt 'het wekelijksch productieslagmanifest ditmaal aan. Zelfvoor ziening van Europa, zelfvoorziening van Ne derland, zelfs voorziening op elk boerenbe drijf. Wij doen dit, omdat zelfvoorziening zelf standigheid, zelfstandigheid onafhankelijk heid en onafihnkelijkheid vrijheid betee- kent. De boer dienit dus ,bet beste de vrijheid van zijn volk, die zooveel mogelijk uit den bodem weet te halen. De weideboer bereikt dit door omweiden, de bouwboer o.m. door den verbouw van stoppelgewassen. Want evenals omweiden de opbrengst van het grasland' in aanzienlijke mate verhoogt is nateelt op den stoppel het middel onr de grootste mogelijke opbrengst van het bouw land te verkrijgen. Verbouw van stoppelgewassen beteekent immers een volledige oogst extra. Daarom zij „geen stoppel zonder nagewas" een lei dende leuze voor den eerst-komenden tijd. „De verbouw van stoppelgewassen kan nog belangrijker uitgebreid worden", zeide ir. J. Wind in een radiorede. „In de achter ons liggende jaren waren er vele bedrijven, waarop slechts een deel van het daarvoor in aanmerking komende land met stoppel- gewasen werd bezet. Dit is thans niet meer geoorloofd, want dor het wegvallen van 'n groot gedeelte van het krachtvoeder moet er zooveel mogelijk ruwvoeder worden voortgebracht". ENGELSCHE LUCHTAANVALLEN OP ONS LAND. Gisternacht vlogen wederom eenige Brit sche vliegtuigen boven ons land en wier pen brisant- en brandbommen, alsook brand plaatjes omlaag. De aangerichte schade was zeer gering. Kleine bosch- en heidebranden werden snel geblusoht. Wel was er hier en daar glasschade. Dooden of gekwetsten zijn er gelukkig ditmaal niet te betreuren. WAARSCHUWING. Heemstede, 11 Juli De burgemeester van Heemstede raadt allen personen in hun eigen belang, alvorens in relatie te treden met de Nederlandsche spaar-, crediet, en fi- nancieringsvereeniging „Kennemerland", ge vestigd te Heemstede, tijdelijk secretariaat te Amsterdam hoofdweg 21, zich tot hem te wenden tot het verstrekken van inlichtnn- gen. Bonnen blijven afgeven. Vanwege de Nederlandsche Jeugdherberg centrale is dezer dagen medegedeeld, dat gedurende de zomermaanden grootere hoe veelheden voedsel voor de trekkers beschik baar zouden worden gesteld. Hetb ericht in dezen vorm is volkomen onjuist, aangezien daardoor ten onrechte de verwachting wordt gewekt, als zou thans in de jeugdherbergen eten zonder bon worden verstrekt. Van bevoegde zijde deelt men ons thans mede, dat weliswaar het centraal distribu tiekantoor aan de jeugdherbergen grootere voorschottoewijzingen heeft verstrekt, doch dit beteekent, dat aan het einde van het seizoen, deze toewijzingen met consumenten bonnen moeten worden afgelost. Het blijft dus zoo, dat ook de trekkers bij de jeugdherbergen hun bonnen moeten af geven. Hierin is in het geheel geen veran dering gekomen. Bij het zwemmen verdronken Verschillende slachtoffers. Te Genemuiden is gisterenavond de 18-ja rige G. Plender, wonende te IJsselmuiden en boerenknecht op het Kampereiland, bij het zwemmen in de goot verdronken. Eerst na twee uur dreggen werd de drenkeling opgehaald. De levensgeesten waren toen ge weken. Toen gisterenavond K., wonende te Wijihe in den IJssel aan het zwemmen was, werd hij door den stroom gegrepen en meege sleurd. Hoewel andere zwemmers pogingen, in het werk stelden, met in veiligheid te brengen, mocht die niet geluken. K. ver dween in de diepte en verdronk. Zijn lijk is nog niet gevonden. Gisterenmiddag zwom de 12-jarige R. de Vos, wonende in de Nieuwstraat te Dor drecht in de Merwede, ter hoogte van de straat Plotseling geraakte de jongen in een der kuilen, die zich ter plaatse in de rivier bevinden en verdween onder water. Andere zwemmers poogden den jongen nog te redden, maar tevergeefs. Zijn lijk is nog niet opgehaald.

Schager Courant | 1941 | | pagina 13