Voor den Zaterdagavond Brabantsche Brief Tob nooit van Dré Boeren* Symphonie Dt m Ulvenhout, 10 Juli 1941. Amico, Nolleke, ,,'t kleine-manneke-mee-de- groote-woorden" lqk ik 'm wel 'ns genoemd heb, is eigenlijk, waarom zal ik verzwijgen wat iedereen wel wit, Nolleke is eigenlijk de Schandvlek van Ulvenhout. Maar hij „bakt ze zóó bruin", dat niemand raad mee 'm wit. Sterker: iedereen lacht om die alikriek. Zelfs, oew lezers. Als ik over dat krielkeareltje 'ns enkele maanden gezwegen heb, dan komt van verschillende kanten de vraag: „hoe maakt Nolleke Gommers het toch, Dré?" of: „doe 'm onze groeten." „Nou, ik ben wel wijzer! Als ik 'm zeggen zou: „Nol, ge mot de com plimenten hebben uit Den Helder, uit Schagen uit Amsterdam en Nijmegen", dan kunnen wij hier heelegóór gin huis meer mee 'm houwen! Namen wij 'm vroeger mee op onze uit- stapkes naar den Anvers, tien teugen één, dat we 'm kwijtrokten en 'm dan anderen mergen bij ons ontbijt verom vonden mee 'n gekleurd sigaretje in z'nen eigenwijzen kop, 'nen bos viooltjes in z'n knoopsgat en 'n knip oog als... alibi. En stinken, meneer den dok ter! Als den gootsteen van 'nen parfumeur! Den Pielp geneerde z'n eigen dan dood. Den Blaauwe vermaande: „Nolletje, jij doet m\j bloozen, foei ondeugd!" En den Jaan, strak- gehouwen in twee huwelijken, getemd deur Piëta zaliger en gedresseerd deur Tonia-mee- den-bril, den Jaan kreeg 'nen kop als vuur, zuchtte en beschouwde Nol mee jaloersche bewondering, 't Was op zoo'nen oogenblik, dat den Fielp 'ns uitviel: „huit m'n hoogen, Schandmerk-van-Ulvenhout!" Nolleke moest toen aan 'n ampart tafeltje geserveerd wor den, want z'n lucht was ons te zwaar. En dan, dan kondigde-n-ie van den over kant van de eetzaal heel luid aan, z'n stille verloving met Angélique of Clemence, meestal dochters van gesneuvelde kerneis of generaals. Vroeg den Blaauwe dan belangstellend naar den welstand van Madame de Weduwe, Nol- leke's aanstaande schoonmama, dan beweerde Nol ijskoud, dat „de Weduwe al dood was voor haren generaal sneuvelde." Of, als den Blaauwe te diep op de nuuwe familierelaties in gong, dan schoof Nol ons mee 'n breed ge baar opzij, zeggende: „as 't zoo wrjd is stuur ik wel ons ondertrouwkaart, maar ik zeg jui- lie op veurhand: stóónde receptie, sloebers!" Ook is 't al gebeurd, dat ie onderweuge drie processen-verba al opliep. Nol reist bij voorkeur mee 'n derdeklas-koftje en 'n groote sigaar in 'n eerste-klas-coupé-niet-rooken. „Daar ruukte dat bocht nie dat 'n ander rookt", beweert ie altij. Komt den kortjes- knipper-conducteur dan in de coupé en heeft die 't hart in z'n lijf aanmerkingen te maken op Nol z'n dure sigaar en z'n goedkoope epoorkortje, dan geeft ie den conducteur „z'n vet", of Nol op gin tien vetkaarten hoeft te kijken! Bij de volgende statie bedreigt ie den chef met „afbraak-tot-den-grond toe," om dan later op de Rechtbank teugen 't hekske op te kraffelen om te vertellen hoe ie over den President denkt. Zoodat wij drie, vier maanden na zoo'n snoepreisje bq ons Trui veur schandaal staan mee de dagvèèrding en 'nen dag kunnen gaan verletten om te getui gen op 't trimmenaal. Allee, doe „zooiets", de complimenten uit Utrecht, Schagen of Den Helder. Alle kans, dat Nolleke z'nen zelfstrikker mee geele stip pen omdoet, 't witte vest om z'n ronde buikske spant, in z'n rooie schoenen stapt-, z'n bruin ruiten costuumke aantrekt, 'n flesch reuk water over z'nen kop giet, z'n zeemleeren handschoenen aanstroopt, den bolhoed op één oor zet en zoo uitgedost, gevaarlijk zwaaiende mee z'n afgezaagd wandelstokske eerste klas in Enkhuizen arriveert (op 'n derdeklaskortje) om z'n éigen daar in de stad van den drom- medaris 'ns te laten zien... en zoo! Dat „laten zien" is nog zoo slim nie. Inteu- gendeel: Nol op z'n Zondagsch is 'n feestelijk, 'n bont schouwspel. Maar dat „enzoo", da's bedenkelijker, ziede! Ge zoudt 'nen vrimden indruk van Ulvenhout krijgen. Warit Nolleke is rap gewend, doet dan of ie thuis is en zoo klein als ie is: Enkhuizen zou te eng zijn veur de groote woorden, die uit deus kleine kearel- tje losgelaten worden. Neeë, lezers, ge hoeft me de complimenten veur Nol nie op te dragen, hq komt er langs mg nooit achter! Misschien gelooft ge 't nie, maar naamgenooten van 'm geneeren d'r eigen zelfs veur 'm. Wat natuurlijk onzin is. Daar zijn méér hondjes die „Fik" hieten en Tc'heb 't al zoo dikkels geschreven g'had: Nol is 'nen weesjongen. Heeft kind noch kraai staat alleen op de weareld. Mét Nol zal eenmaal zijn geslacht uitster ven. 'n Verlies waar de waereld wel overhenen zal komen, méér... veur ons, nou ie zestig jaren gaat worden, toch 'n grondig motief om 'm te gaan befüiven! Want bij alle wederwèèrdigheden, eerlqk is eerlijk, we hebben al veul leut mee 'm g'had. 't Cadeau staat vast. Hij krijgt van de feest commissie 'n fiets. D'n Blaauwe was meer veur 'nen „vliegenden Hollander", maar zoo'n dink moesten we koopen en de fiets stond gereed. Ik bedoel 't fietske van Dré m, da 'k 'm indertijd, mee z'n zeuven jaren had gegeven. We zullen 't dink laten moffelen, 'n race-stuur op laten zetten en veurzien van 'nen claxon! Dan weten we zeker, dat de fiets In Nol z'nen styi is. Want hij zal gèren hard willen rijen èn... veul lawqt daarbij maken! Op de leste vergadering waren zeuven-en- dertig belangstellenden, want ge wit, Nol gaf opdracht aan Kee van „de Koei": „alles wat de hééren van de feestcommissie hier consu- meeren, da's veur mijn rekening". De belang stelling breidt dus veul uit en Nol Is zoo fier als 'nen pot mee zeuven ooren. Bultje de Bie, ge wit, den Fielp rijnen secre taris veur zulke gelegenheden, B. de B. dan, nam weer trouw de administratie op z'n schou wers, hoewel...: de Bie en Nolleke van oudi twee „groote" vijanden zijn. Och, hoe zit1 dat? Ze komen allebei nie w\jd boven de tafel uit, hebben dus altij 't grootste woord. Dat gaat dan teugen malkaar op. En wij...? We lóten ze „gaan". De Bie is goed bq, den eenigst geletterden mensch van „de Gouwen Koei", hij schrift ommers bq den Notaris, en Nolleke..., nou, lot die maar betyen! Ik wil maar zeggen: als de beroepspsychologen in die twee krielekeareltjes 'n minderweerdigheids- complex willen ontdekken, dat die geleerden dan mee 'nen leegen kanis thuis zullen komen. Wat nié erg is, tenminste..., als ze dan thuis maar nie de pan te vuur gaan zetten, om mee alle geweld wetenschappelijken visch te gaan bakken! De jongelui, die mee zoo'nen visch- schottel huilie maal motten gaan doen, zullen dan maar dunnekes afgaan! Afqn, daar gaat 't nou nie over. Nolleke en de Bie, klein maar dapper, kun nen malkaar niet uitstóón. Maar... de Bie is secretaris in den feestcommiteit veur den Nol. Hij kost dat' veilig doen (docht de Bie). Want dit was wel de uitgezochtste gelegenheid, om z'n eigen nie aan Nolleke te hoeven ergeren (docht de Bie). Ommers: Nol zou deus vergaderingen nie mee maken (docht de Bie). En de Bie is er geren by. Veurzitter Fielp lot 'm groote sigaren rooken, luistert naar niemand als naar Bultje de Bie, want Veurzitter de Bie vergadert wel mee ons, lot ons ook wel iets beweren, lot ons stemmen en zoo, maar hij gaat rijnen eigen gank! Wij we ten dat al jaren en 't gaat puik. „Halles wat jullie hin 't midden brengen, kan hop m'n and liggen", zee den Fielp mij 'nen keer, als ik 'm stillekes onderhanden nam. „Olie praat, waar 'k niks haan eb." „Waarom vergaderde dan mee ons Fielp?" „Waarom? Homda 'k juilie andteekeningen noodig eb, has 'k suubsidies haanvraag hin den Haad, kaffer! Kan 'k daar centen vragen veur m'n heigen halleenig?" >- «H< it™f „Neeë!" „Sjuust! Ze gelooven hin de weareld haltq beter twintig leugenèèrs, die 't zelfde liegen, dan héenen mensch, die de waarheid sprikt! Da's mijn hervaring hin de politik. Daarby: hop 't feest eb 'k 'nen kring van ooge oeien nóódig!" „Hocggehoelde nullen dus, Fielippus?" „Mee jouw welmeenen, Dré", zee-t-Ie astrant! ,,'Nen kring van oogeoeide wassen poppen hiS me net zoo goed." Daarmee kost ik 't doen. En ik déé 't ermee, want nogééns: den Fielp bokst alles veur malkaar. Moesten wy 't mee z'n allen doen, we zopen Nolleke straaterm en van z'n feest kwam gin spaan terechte! Maar genogt alweer, ik dwaal van m'n champiter. We zaten bijeen, den Fielp opende de ver gadering en liet „heerst haannemen hop kos ten van 't slachtoffer", omdat den Fielp nie van plan was, telkens gestoord te worden. 'Tom de twintig minuten hoorlam", zee-t-ie: 'ant Kee verjaart mee Nolleke mee!" 'En Kee laveerde mee heur blaaike deur „de Koei", ïyk 'n veul te groote autobus deur de naauwe straatjes van 'n ouw stedeke. Dan hield den Fielp zijnen openlngsspiets. Roem de Nolleke Gommers z'n „heigenschappen" zonder er verlegen onder te worden; prees 'm als 'nen royalen kameraad, „we zullen da- lqk nog 'ns vol laten doen hom hop stoot te komen", pees 'm als 'n manneke „da van el en duuvel nie bang is," beklaagde 'm on. z'n „heenzaar.iheid" in de waereld, „want wq weten hallemaal, myne eeren, wat 't zeggen wil hom 'n goeie vrouw tot levensgezellin te ebben". Dit gong de vergadering iets te ver! Den Jaan „vertolkte de gevoelens", deur te interrumpeeren, dat Nolleke tenminste n i e wist wat 't zeggen wou, om mee 'n ongezel lige helleveeg als levensgezelschap te zitten opgeschept. Waarop den Fielp beweerde, dat den Jaan scheien moest of zwygen, maar hin hieder geval z'n bak-uis ouwen has den Veurzitter 't feestverken hop de leer hong! Pats! mee den hamer. Afqn, amico, ik kan oe 't heele verloop nie schrijven, als ge wilt kunde wel 'ns inzage krijgen van Bultje de Bie zqn notulen; die zqn 't nalezen altyd dik wèèrd en die worden op den feestdag den Jubilaris alty prontjes overhandigd. Na den Fielp zynen „haanspraak" vroeg de Bie 't woord. Nolleke is er nou toch nie bij (docht de Bie) dus ik geef 'm van jetje. „Veurzitter", zoo kwekte-n-ie mee z'n hooge stemmeke: „Ik staai perplex!" „Cómplex", verbeterde den Fielp vaderiyk. ,,'t Is pérplex, maar als ik jou er 'n plezier mee kan doen, Veurzitter, dan wil ik ook wel cómplex gaan staan". Den Fielp knikte. Liet „haannemen". De Biè gong zitten. Maar den Fielp pakte 'm bq zin dunne nekske en zee: „deurpraten! Ik luister wel, lot de Gemeente maar tutteren!" 't Bleke, ten goeie boven de tafel uitkomend redevoerde. Kwekte, piepte, 1 sloeg mee z'n vuistekes in de locht, affln, be dreef 'nen prachtigen pantomime, want nie mand verstond 'm. Kee gong rond mee heur blaaike glazen, volle glazen, bier- en borrel glazen, vallende en rinkelende glazen, foeteren de, lachende, stompende en mee heur enorme heupen comité-lejen-mee-stoel-en-al uit heuren weg schuivend, als zij er deur moest mee de bestellings. En de Bie oreerde. En den Fielp droogde de tranen van z'n gezicht. Schudde mee zqnen buik de bestuurstafel op-en-neer. „Mogen wq 't nie hooren?!" begosten er te roepen. Den Fielp schudde zqnen kop. Maar 't wierd stiller. Bultje de Bie was nog nie ge reed. Maar hij was aan 't end, zeggende: „dus veurzitter, onderschrqvende wat gij gesproken hebt, wou ik oew woorden toch aanvullen mee alles wat ik memoreerde. Niettemin nam ik geren zitting in 't Comité, de vergaderingen zijn plazierig, de borrels duur en dat stuk ver gif is er goed veur. 'n Mooie vrouw is pas schoon, as ze 'n lillqk vlekske, 'n schoonheids- plekske bezit. 't Schoone Ulvenhout bezit Nolleke Gom mers. Leve de Smet van ons durp. Ik heb ge zegd!" En sjuust als de Bie gong zitten, onder da verend applaus van de vergadering, dan dan boog 'nen sierlqken straal water van ach ter 't buffet vandaan óver de vergadering óp Bultje de Bie, wiens sigaar uitsiste; op z'n administratie die dreef in 't spoelwater, in z'n glanzende boordje, dat in malkaar zakte als 'n juffrouw mee 'n flaauwte. Nolleke... was... er... wél... by! Hy zat onder den toog! De Bie rende daar naar toe, wy bleven op ons plek. 't Was te aardig om deus leutig tus- schenspei te verknoeien. Al rap wierd er daar achter den toog steu- vig gerauscht, den spoelbak kantelde en toen... toen greep Kee in. In één hand droeg ze Nolleke, in de andere 't Bieke bq den kraag, allebei drijfnat en gooi de toen 't span den erf op. Die twee krielhanen hebben daar liggen knokken tot ze onherken baar waren, de Jubilaris en zqnen Jubileum- secretaris. Ochérm, wat zaten ze 'm de kreu kels! Op de volgende vergadering zee de Bie teu gen Kee, dat 't 'n vuile streek was gewist, om Nolleke verdekt op te stellen. En als den Fielp de vergadering opent, dan gaat dat in 't ver volg zóó: „Mqne eeren, ik hopen deuze ver gadering en terwijl Kee haanneemt zal den Sikkertaris uiszoeking doen! Sikkertaris, kuust! Kee, besproei de gemeente met ysop!" Nolleke z'n fiets is klaar, den fietsenmaker brocht ze vandenmiddag by me. We zullen ze nou versieren, dan kan Nol straks, mee den hoogen hoed op, z'n eererondje rqen! Daarover volgende week. Veul groeten van Trui, Dré m, den Eeker en als alty gin horke minder van oewen U.T. Dorstige kelen worden gelaafd. De jeugd doet een vreedzamen aanval op de waterkraan (Pax-Holland m) Een pastorale uit de Beemster StUg, BeemEter! Purmer stUgl meldt, welige valleden! Op wier beklaverd veld thans vette kudden weUen; Vermeldt den voorspoed aan der oud'ren vlUt verpligt! Uw welvaart zegt ons meer dan 't schoonste lofgedicht. O grondl ln vroeger eeuw in schuimend nat bedolven, O grond! door 't voorgeslacht gewoekerd uit de golven, GU dondert ons ln 't oor met onweerstaanb ire kracht: Bemint uw vaderland, vereert het voorgeslachtl Hun brein, dat tot uw nut heel d'aardbol had omvademd, Schiep 't land dat gij bewoont, den luchtstroom dien gU ademt, Ach ja, die brave Helmers... Hoe heb ik vroeger, toen m'n ouwe brave meester ons bovenstaand gedicht liet voorlezen, dikwqls zitten monkelen van binnenpret om de dave rende taal die onze dichter pleegde. Stiekum telde ik de uitroeptekens op en lachte in m'n jongensachtige onnozelheid om de opge schroefde beeldspraak van dezen rhetoor, en laafde me in mijn vrije tijd met de gepuurde dichtkunst der tachtigers... Zo deed ik, dierbare lezer. Maar nu, nu ik een zevendaagse zwerftocht door Beem- sters landouwen achter de rug heb, ben ik geneigd den ouden Helmers een begrijpend knipoogje te geven. Want ik ben thuisge komen vol met uitroeptekens van verbazing, voor al datgene wat ik met mijn eigen ogen aanschouwen mocht. En al zal ik er zalig voor oppassen aan Uw oren te gaan donderen het lust mq u iets te gaan vertellen van dat land, overvloeiende van melk en honing, en dat, veilig besloten tussen sterke dijken te pronken ligt in het hart van Noordholland als een parel in een oesterschelp. Ik sprak van een oesterschelp; die beeld spraak is nog zo gek niet. De Beemster, eer tijds „in schuimend nat bedolven" werd in het jaar 1612 drooggelegd. Die inpoldering was een prachtig staal van Hollandse onder nemingsdurf, gepaard aan het technisch in zicht van een van de grootste Vaderlandse waterbouwkundigen: Jan Adriaanszoon Leegh- water. Maar ik wil u heden geen geschiedenis vertellen van doorzetten en volhouden, van strqd en overwinning ik wil slechts mee nemen op een dolage kris-kras door deez' lusthof, die „zonder enige verandering in een eenparige vruchtbaarheid overal ten heerlqk- ste uitmunt. De schone, sierlqke en welbe- plante wegen eft lanen, de kostelijke en zeer aanzienlijke gebouwen, de uitmuntende en sierlijke lusthoven met menigerlei bomen van allerlei vruchtbare aard, het grote getal van vette ossen en schone paarden, alsook sterke koeien om te weiden of te melken, en de ón- noemelqke menigte schapen en lammeren*, mitsgaders de wijzè en verstandige regering, die over deze schone bedqking tot elke dienst en gemak gehouden wordt, dat men niet licht een enig oord in de wereld zo heerhjk en uit stekend aan alle kanten als de Beemster vin den zal." Deze laatste zin is niet van uw dienaar; hij is gelicht uit een oud boekske: „De Ryper Zeepostil" genaamd, en geschreven door een zekeren meneer Doregeest. Maar al moge hq wat langademig zijn: hij is waar van de eerste tot de laatste letter. Het Hollandse polder landschap is schoon dat van de Beemster het schoonst van alle! Het is grandiozer dan Italië, het polderlandschap bezit een kracht en een gloed, die nergens geëvenaard wordt. En het kan zijn nut hebben in deze tyd, waar in wq ons dienen te bezinnen op onze eigen waarden, daarop nadrukkelqk te wqzen. Met den veearts op pad. Doch laat ik niet lyrisch worden. En u doen plaats nemen in het auto-tje van mqn vriend Sieswerda, de De Rijpse veearts, bij wien ik gedurende mijn oponthoud vriendelijk en gast- vrq onthaald werd. „Sies", zoals deze esculaap kortweg genoemd wordt, oefent zqn praktijk reeds gedurende vier-en-dertig jaar in de pol ders van Holland uit, en dat is geen kleinig heid. Vier-en-dertig jaar trekt hq kris-kras door het boerenland is het te verwonderen, dat hij in die jaren twaalf motorrijwielen en zeven auto's versleet op de polderwegen? Want het beroep van veearts is geen kleinigheid; ja, in de zomer lijkt het heel mooi. Maar 's winters, als de sneeuw meters dik over de wegen ligt, of de qzel de paden gepolijst heeft met een spiegelglad dek. is er heel wat chauffeurskunst toe nodig, de wagen in het goede spoor te houden. Sies hanteert dan ook het stuurrad met een artistieke non chalance, die me eerst wat nerveus maakte... Hij wendde en keerde op smalle dqkjes, dat ik myn arme hart vasthield van angst, onver wachts in een of andere molentocht een roem loos einde te vinden... De vrouw en het vee... Zo zitten we dan genoeglqk in het wagentje dat snort alsof er geenbenzine- en banden- nood bestaat. Rondom ons hangt de warme lucht te trillen over de landouwen, waarin het vee rustig ligt te herkauwen. O, dat vee! Wat een prachtige stoffage van de groene velden: parels op een fluwelen kleed! Het Hollandse vee is gerenommeerd en wijd en zqd ver maard, het is de glorie van den hoer! Maar ook: welk een zorgen en moeiten geeft het den landman, hoe is zqn leven gewqd aan de welstand van zqn 'veestapel. Er gaat in de stad het boze gerucht, dat de boeren in het algemeen meer aandacht schenken aan hun vee als wel aan hun vrouw... en misschien is dit wel zo. Ofschoon beiden: vrouw en vee, het aankqken waard zyn. Maar laat ons over des boers voorliefde niet langer uitweiden, alles is een kwestie van smaak, en smaken verschillen ln den regel. Wq zitten dus in de auto en zijn op weg naar een boerdery, welks bewoner in ongerustheid verkeert over een van zijn koebeesten. Wij zwenken het erf op. de boer komt ons tegemoet. Wy begroeten elkaar als oude vrienden en stappen het land in, naar de koeien. „Dat is de zieke!" zegt Sies. zonder dat de patiënt hem aangewezen wordt. De boer vertelt in z'n zangerig Hol lands, dat „het beest" een taidje niet ln orde is, dat ze staat te „stennen" en lang niet vol doende „geeft". Want dat blqkt een van de eerste merktekens te zyn: de koe „geeft" met een minder melk. Sies beklopt de koe, legt zqn oor te luisteren tegen haar buik, bekijkt en beruikt de mest, en stelt zijn diagnose. „Ik zal d'r een poeiertje geven, ze heeft pyn lm de buik". De „poeier" van 12 Jaar oud. „Niet ernstig?" „Wel nee, morgen Is ze weer in orde", stelt de veearts den boer gerust. We slaan de vriendelijke uitnodiging een koppie te komen doen af, en als we het erf afgaan naar de auto, komt de struise boerin ons achterop. „Meneer Sierwerda, ik heb nog 'n poeiertje bewaard, kan ik dat ingeven?" Sies bekijkt het zakje, glimlacht. En toont me de datum. Augustus 1929. „Geef maar gerust", zegt hq met een stalen snuit. We stappen in en de veearts geeft vol gas. „Zo zqn ze hier nou," zegt hij berustend. „Kom d'r in de stad eens om, dat ze de genees middelen twaalf jaar zouden bewaren..." By de zieke geit. Op weg naar een zieke geit. Het is een klein boerderijtje, maar helder als een brandje. Een jonge boerin leidt- ons naar de schuur, waar de zieke treurig op een hoopje stro ligt te kreunen. Sies bekijkt en beklopt de patiënt: zonder twijfel is ze ergens tegen aan gelopen en inwendig beschadigd. Zenuwachtig verbqt de boerin haar tranen: ze was zo'n beste geit, ze gaf zo goed, bijkans drie liter melk per dag, en dat wil wat zeggen in deze tijd. Mijn vriend stelt haar met een paar vriendelijke woorden gerust, ze moet niet direct het ergste denken, het kón nog bete ren, al ziet het er slecht uit. Onderweg ver trouwt Sies me toe er niet veel in te zien er ligt medelijden in zijn stem. Want een geit de proletariërskoe vertegenwoordigt een waarde van betekenis, wier prijs momenteel tegen de honderd gulden loopt. En dat de veearts goed gezien heeft, bewijst het bericht, dat we de volgende morgen kregen: ze was tegen de avond gestorven... De „tukkende" koe. Maar we gaan verder. Ergens by het Noordhollands kanaal gaan we een erf op. daar moet een koe zqn die wat aan de poten mankeert: het bericht luidde dat ze zo „tukte". De tukkende koe huist niet pal bq de boerderij, we gaan eerst een kwartiertje varen door de tochtsloten, aleer we de patiënt in het vizier krijgen. Ach, zo'n roeitocht door de weilanden, wat een charme heeft het! Kemp haantjes en grutto's en kievitten zwermen boven het land, waarop de boeren te hooien beginnen. Een zoete geur waait ons tege moet gelqk mihrre en boven ons koepelt het diepe blauw van een echte Hollandse wolken lucht Zacht plensen de riemen in het water, de rook uit Sies z'n kapitale pijp trekt lang zaam omhoog. Lui zit ik op de achterdoft en wens, dat deze tocht nog uren zal duren... Maar de plicht roept ons ten arbeid. De tukkende koe blqkt een vergroeiing aan een der hoeven te hebben, dat met behulp van een scherp beiteltje gauw genezen wordt. Vlug gaat het nu terug, we nemen afscheid en Sies Hoe reageert U op verwijten 1 De primaire reactie van den gemiddelden mensch op een verwyt ia: Verontwaardiging: Onverschillig van wie het verwijt komt en of het al of niet gegrond is. En die verontwaardi ging uit zich of door een heftig ontkennen van schuld aan hetgeen ons verweten wordt, of in een tegen-verwyt: „Zeg jy maar niets, want... Iemand die. een mokkende natuur heeft, blqft stug tegenover dengene die hem iets ver weten heeft; een zonniger natuur vergeet vry gauw, maar door beide typen wordt het verwyt zelf niet lang noch intens geanalyseerd. En dat is jammer. Want aan de zelfkennis van ons allen mankeert het noodige. De mensch met het minderwaardigheids-complex schat zichzelf te gering, in bepaalde, zooalniet in alle opzichten. De zelfingenomene overschat zichzelf op de zelfde wijze. Dan is er nog een zeer groote groep van menschen, die zich op bepaalde pun ten te min schatten en, wat betreft andere eigenschappen een te hoogen dunk van zich zelf hebben. De spiegel waarin wq ons geeste- lqke zelf zien is nooit volkomen zuiver. En wanneer wij ertoe overgaan, om hetgeen ons verweten wordt eens kalm te toetsen aan de twee vragen: „Is dat verwqt gegrond?" „Heeft het althans eenigen grond?" dan zal die genoemde spiegel zuiverder maken, d.w.z. leiden tot het vermeerderen van onze zelfken nis. Er zqn twee gevallen, waarin een verwyt ons buitengewoon scherp kan treffen; het eene geval is: Wanneer het ons toegevoegd wordt door een persoon van wien wq veel houden, en aan wiens oordeel wq daardoor groote betee- kenis hechten. Het tweede geval is dat, waar in een verwqt gegrond is. Onderbewust ge voelt een mensch op het oogenblik zelf, of een verwqt gegrond is, en hoe meer gegrond het is, des te heftiger zal onze verontwaardiging zqn. Want we zijn niet werkelijk verontwaar digd, maar onze qdelheid is zwaar gekwetst omdat een ander ons voor de voeten durft gooien, wat wij au fond zelf best weten, maar liever niet hooren willen. Want de mensch is psychologisch - gespro ken een eigenaardig wezen; hij zal zich dikwqls beschuldigen van fouten, die hy in werkelijk heid niet heeft, maar de fouten die hij wel heeft absoluut ontkennen. Deze psyschische reactie komt waarschqnlijk voort uit geeste- iqke gemakzucht; wanneer wq toegeven dat er iets verkeerd is, zouden wij dienen te be ginnen met er iets aan te verbeteren. En het is niet gemakkelijk om aan jezelf te wei-ken, - het is, of lykt althans veel gemakkelijker om bestaande gebreken eenvoudig weg te moffelen. Juist zooals het vlugger gaat en, voor het oogenblik gemakkelijker is, om het gaatje in de hiel van Uw kous in Uw schoen te stoppen dan om het even te maken. Alleen zal de „makkelijke" methode ertoe leiden dat Uw kousen heel gauw onbruikbaar zyn. Zoo zal het „wegmoffelen" van karakter-fouten er toe leiden, dat Uw zelfkennis geheel vertroe belt en U steeds verder buiten het bereik van Uw idealen komt. De tqd en de energie die wij besteden, om onszelf een rad voor de oogen te draaien, kon heel wat beter besteed worden aan een eerlqk streven naar meer zelfkennis, wat onherroepelqk meebrengt: drang tot zelf verbetering. Daarom tracht niet boos te worden wanneer men U iets verwijt; overweegt liever: „steekt er waarheid in dat verwijt". En zoo ja, in welk opzicht moet ik aan my zelf werken om althans dit verwqt niet langer te verdienen. Dr. JOS DE KOCK. Nadruk verboden. trekt de wagen tegen de berm omhoog, zó vlug, dat ik hem vragend aankqk. „Maak je niet ongerust kerel, by de zomer dag is de polder een kolfbaantje", zegt hij oiyk. Ruts! stuiven we over de grindweg naar een nieuw oord, waar onze veearts zyn zegen brengend werk kan doen. Want het gaat niet imer zo gemakkelijk als tot heden... Maar dat minder gemakkelijke bewaar ik tot een slot artikel. JAN MENS.

Schager Courant | 1941 | | pagina 16