Frans Mosk Vrijdag 11 Juli 1941 Tweede blad SCHOORL Uit Alkmaar Aanbieding van AMERSFOORTSCHE GEDENKRAAM SCHAGER DE SCHAGER MARKT Predikbeurten ADVERTEER EN Schager Courant 40 jaar in dienst der gemeenschap Vandaas: is het veertig1 jaren geleden, dat de heer F. Mosk in gemeentedienst trad. Op dien dag 'begon hij zijn werkzaamheden ter gemeentesecretarie, destijds nog gevestigd te Hargen ten huize van "wijlen burgemeester A. J. Reeck. Dat het werk toen heel wat eenvoudiger en geringer van omvang was, valt licht te Ingrijpen als men weet, dat de gemeente Schoorl toen slechts 1217 zielen telde thans 2590), de gemeenterekening liep-over f18000, de hoofdelijke omslag f 1218 bedroeg en de kiezerslijst 168 leden telde. Het mooie maar armelijke Schoorl, zooals een der voornaam ste auteurs van leerboeken voor aardrijks kunde liet uitdrukte, honoreerde het werk van nieuweling ter secretarie met honderd gulden per jaar (de salarissen van Burge meester en secretaris bedroegen resp. f 600 •n f 500). In 1902 wed de secretarie verplaatst naai* het nieuwe Raadhuis te Schoorl. Zoetjes aan nam het werk in omvang toe, de overheids bemoeiingen strekten zich steeds verder uit en velen kwamen ter secretarie raad en in- lichtingen*" vragen. Frans werd de vraagbaak voor velen. Ieder een kende Frans Mosk, Frans kende ieder een, hij wist overal raad op. 't Komt in orde meneer... en het kwam in orde. Intusschen ging de tijd door, en kwam een nieuwe bur gemeester, het veranderde, vermeerderde in steeds sneller tempo en Frans werd niet jonger. In 1931 nam hij om gezondheidsre denen afscheid van de secretarie na dertig jarige dienst. Oen zijn leven verder in rustige rust te slijten naast zijn trouwe gade? O neen, wer ken is leven", leven is werken, zijn natuur liet niet toe, den geheelen dag stil te zitten ende menschen lieten hem niet met rust en Frans bleef de vraagbaak, de toe- wlucht voor velen in de gemeente. Als ad- Zooals aan onze lezers bekend zal zijn, werd reeds geruimen tijd geleden te Amersfoort een comité opgericht, dat zich ten doel stel de aan de gemeente Alkmaar een hulde blijk aan te bieden om de erkentelijkheid tot uitdrukking te brengen voor de wijze, waarop in de beruchte Meidagen van het afgeloopen jaar, de Amersfoortsche hier door de Alkmaarsche is ontvangen. De keuze viel op een gebrandschilderd gedenkraam, waarvan de overdracht gis teren. Donderdags heeft plaats gehad. Ten stadhuize had zich in de raadzaal een groot aantal belangstellenden vereenigd en toen de burgemeester, Jhr. Mr. van Kin schot., het woord nam, kon hij begroeten den Commissaris Afvoer Burgerbevolking voor Noord-Iiolland met diens secretaris, tal van Amersfoortsche ingezetenen zoomede den heer van Dam, die het huldeblijk zijn artistieken vorm heeft gegeven en ten slotte de leden van tal van Alkmaarsche commissies, welke destijds bij de evacuatie een taak hadden te vervullen. (Foto:. De Keijzer). Spreker schetste de lange reeks van ge troffen voorbereidingen en ten slotte den gedenkwaardigen morgen van 10 Mei 1940, toen de ooi-log. uitbrak en al spoedig het telegram „Verwacht ge evacueerden** werd ontvangen. Het geheele aangewezen personeel werd met spoed mobiel gemaakt en toen tegen half vier van den vroegen Zaterdagmorgen de eerste geëvacueerdentrein binnenrolde, stond geheel Alkmaar gereed het leed der zoo zwaar beproefde Amersfoortsche bevol king te verlichten. Spr. zeide een gevoel van gerechtvaardig de trots te gevoelen bij de gedachte aan de prestaties der burgers van Alkmaar in die dagert. De retro-evacuatie had van 15 Mei af ge leidelijk in groepen en autobussen plaats. Spr. wil sreen uitvoerige beschrijving ge ven van alles, wat er in die dagen is ge schied. Wel echter meent hij te mogen vaststellen, dat het gevoel van saamhoorig- heid gedurende de oorlogsdagen, de reeks m DE HEER MOSK Foto Kettenborgh ministrateur van de Algemeene Begraaf plaats bleef hij nog in dienst der gemeente, waarmee dus het dienstverband niet heele maal werd verbroken. Bovendien bezorgt het secrtaris-penning- meesterschap van de Vereeniging van Pol der en Oningepolderde landen onder Schoorl en Petten hem nog heel wat werk. Onze ju bilaris heeft dus genoeg bezigheden voor levensvulling overgehouden en bovendien heeft hij ovex-gehouden zijn opgeruimde, vroolijke natuur. Frans is nog steeds, wat hij altijd was: een vroolijke Frans. Zit hij op zijn praatstoel, dan kan hij uren vei*tel- len en toovert hij zijn bezoekers heel wat aardige voorvallen uit Schoorl, dat hij in alle hoeken kent, voor den geest. Weet u nog? en dan beleeft men het oude nog eens weer mee, veel mooier dan het eigenlijk was natuurlijk. Het zal den geachten jubilaris vandaag stellig niet aan belangstelling ontbreken en de vroolijke lach zal ais steeds weerklinken in zijn woning. van herinneringen van hulpvaardigheid en dankbaarheid een bijzondere band hebben geweven tusschen de bevolkingen van Amersfoort en Alkmaar. Voor hem als burgemeester van Alkmaar, geboren te Amersfoort, beteekent de dag het vastleggen van een band van eeuwen tusschen twee bij hem geliefde steden. Spr. verleent vervolgens het woord aan den voorzitter van het Amersfoortsche co mité. die tot de overdracht overgaat. Na de plechtigheid aanvaardde de burge meester het geschenk officieel, waarbij hii de dankbaarheid van Alkmaar onder woor den bracht. Tegenover de gevoelens van dankbaarheid der Amersfoortsche ingezetenen, die door den voorzitter van het comité tot uitdruk king was gebracht, stelde Jhr. van Kinschot zijn groote bewondering voor de houding der Amersfoortsche bevolking bij haar aan komst te Alkmaar. Schier alles had men in groote haast moeten achterlaten en vooi*al de eerste verblijf uren hier ter stede waren moeilijk geweest. Wat deze menschen ons te zien hadden gegeven was een voorbeeld van zelfbeheersching en moed. Spreker richt zich vervolgens tot den heer van Dam, die, zelf mee-geëvacueerd, de meest geroepen persoon was om het kunst werk uit te voeren en hem werd groote hul de gebracht voor zijn schepping, die een plaats had gevonden in de hal. waartoe de hoofdingang van het. stadhuis toegang geeft. Op verzoek van den burgemeester begaf het gezelschap zich vervolgens naar de hal. waar de onthulling plaats had. Moge het daar blijven prijken, tot in leng te van dagen als een herinering aan moei lijke dagen, maar ook als een getuigenis van vaderlandsche trouw en moed. TOELATINGEXAMEN R.H.B.S. Tot de eerste klasse van de B.H.B.S. te Alkmaar werden o.a. toegelaten: T. B. van der Meulen, W. F. Taapken, J. S. Te vel, A. C. Veldman, E. M. Vermeulen, J. G. Hü'bner, H. J. Stam, J. Bakker, A. W. J. v. d. Hoek, G. Iepen ga, P. J- W. Kooht, allen te Bergen, M. Moerman, S. Volkers, S. Kortleven te St. Pancras, Ch. F. Schene, te Zuidscha i-wou de, J. Dirkmaat te Broek op Langendijk, Ph. H. Grasser te Schoorl. J Kramer. K. de Geus, B. Koorn, alle te Koe dijk, H. Dullemond te Noordseharwoude, C. J. van Heelsbergen te Groet, S. W. Kok te Burgervlotbrug, J. Kos te Anna Paulowna en J. C. v. d. Lagemaat te Schagen. LANDBOITWHUISHOUDONDERWIJS. Septemlber a.s. begint weer een nieuwe Landbouwhuis'houdcursus in Schagen. waar meisjes toegelaten worden, die tenminste 12 jaar en 8 maanden oud zijn en 6 klassen der lagere school doorloopen hebben. In het 1ste leerjaar ontvangen de meisjes 3 dagen per week onderwijs: 2e en 3e jaar 2 dagen, 't laatste jaar 1 dag per week. Vooral in dezen tijd waar wij met alle grondstoffen zoo zuinig mogelijk moeten om gaan, biedt deze cursus U een oplossing in de vele moeilijke problemen, waarmede een huisvrouw dagelijks te kampen heeft. Deze cursus geeft onderricht in: het ko ken, waar zooveel mogelijk op gelet wordt, dat de gerechten hun hoogste voedingswaar de behouden, huishoudkunde, waschbehan- deling en theorievakken, zooals voedings leer, gezondheidsleer en warenkennis. Kinderverzorging omvat zoowel lichame lijke als geestelijke verzorging vanaf het wiegenkind tot het schoolkind. Het grondig leeren verstellen, breien. lin nen- en costuuimnaaien, het teekenen van patronen en stofversieren. Verder wordt onderwijs gegeven in vakken voor algemeen vormend onderwijs, Ned. taal, rekenen, natuur- en scheikunde, tuin bouw, zuivelbereiding, rundveeteelt en boekhouden. VOOR DE LAATSTE KEER VOOR HET KAMPIOENSCHAP VAN NEDERLAND: KLINK START IN SCHAGEN. Nadat de gi'asbaanwedstrijd op 29 juni uit gesteld moest worden, gaat deze thans a.s. Zondag 13 Juli door op het terrein van de voetbalvereniging „Schagen", een wedstrijd waarnaar de Noorderlingen met belangstel ling zullen uitzien. Het lijden van Klink is absoluut zeker. Zoodoende kunnen de sportliefhebbers eigen deze omgeving hun favoriet eindelijk weer eens in eigen omgeving aan het werk zien. En dat één week voor de kampioenschappen van Nederland Het is werkelijk een attrac tie op zich zelf. Temeer daar in de omnium- wedstrijd KlinkVan Rijn tgen Everts Pronk een speciale uitdagingsmatch rijden. Pie Eevrs uit Alkmaar, een renner die den laatsten tijd pi*achtige prestaties heeft behaald op weg en haan (o.a. winnaar van de ronde van Rijsbergen en van Den Bosch, derde in Weert, vierde in Oosterhout en 4e in Meersen enz.). Tusschen die knapen zal het dan ook wel een buitengewoon felle match worden. Voor de rest bevat het programma verschillende zeer interessante nummers als eigenkracht en afvalwedstrijden, terwijl in die races ook de jongere rennei's hun kans krijgen te too- nen wat zij momenteel waard zijn. Het hoogte punt wordt gevormd door de koppelrace over 120 ronden, waarin o.a. .ook de bekende „grasbaankoningen" Hiddes Wijnberg uitkomen en de gewezen ama teur-kampioen van Nederland Jaap Engel met den stayer Domhof. En dan natuurlijk niet te vergeten Klink en zijn partner en het hechte duo Pronk-—Evers. Langen tijd is het geleden dat de „kop" van Noordholland op zoo'n unieke wijze in de gelegenheid wordt gesteld andermaal met de wielerspox*t kennis te maken. FLINKE BELANGSTELLING ONDER DE RENNERS VOOR DE GRAS- BAAN WEDSTRIJD. Onder de verschillende wielrenners be staat er flinke belangstelling voor de gras- baanwedstx-ijden, die op het Schagen-terrein worden gehouden. Vooral .in de koppelwed strijd zal het danig spoken, want de com binatie Pronk-Evers, die Zondag in Eind hoven door Klink is verslagen zint op re vanche, wat evenwel niet zoo gemakkelijk gaan zal. Temeer daar Klink er in eigen omgeving natuurlijk sterk op gebrand is te zegevieren. Aan Van Rijn heeft hij een uitstekende partner, want die knaap kent de knepen van het grasbaanvak. Op het laatste ogenblik hebben de orga nisatoren nog een aantal nieuwelingen en amateurs er bij gewonnen. Zoo zal H. Blok uit Broek op Langendijk eveneens nog van de partij zijn alsmede zijn plaatsgenoot C. de Boer. Vex*der Hiemstra uit Alkmaar en de Castricummers H. en A, Lute. Met elkaar wordt, het dus een programma dat veel belangstelling verdient. Want er zullen spannende wedstrijden te beleven vallen. Naast de koppels Klink-Van Rijn, Pronk-Evers, Hiddes-Wijn bergEngel-Dom- hof; Glas-Ekkers; Pool-Wiemeersch ver schijnt nog aan den start het Amsterdam- sche koppel Blind-Bakfcer, terwijl met de Gebr. Kramer nog ondenhande 1 ingen wor den gevoerd. WEINIG LEVEN, HANDEL STUG. Voor ae Centi-ale waren 192 stuks aange voeld. De handel in kalfkoeien was stug de beste koe noteerden wij voor f 500.Even zoo was de handel in geldekoeien stug. De hoogste noteering was f 400.Nuchteren kalveren v. d. Centrale 60 stuks aangevoerd De fokkglveren golden dien dag ook aardig, dat weid nu van de f 20.— f 30.—. De han del was stug. Melkschapen van f 50 tot en met f 62.de handel scheen nog al te gaan Direct vlug was de handel in lammeren niet, maar toch ook niet stug. Deze notee- ring was f 26.tot f 32. De gewone gang van de biggen was f 17.- tot f 30.wel iets minder bij de vorige we ken. De zware biggen tegen schrammen op golden f 35.Geen zware bokken aange voerd. Nu was de noteeiing f 5.tot f 10.-, stug. Konijnen tot f 6.— en kippen tot t 3.50 beiden stug. Zoo was het over 't geheel een stugge han del, de wai*mte en hooibouw waren wel oor zaken. Er was zeer weinig bezoek. Dus wei nig leven op de markt. Het was ook tame lijk gauw afgeloopen. BARS1NGERHORN OUDERAVOND Ouderavond van de O.L. school alhier, op Woensdagavond 8 uur. Aanwezig 26 ouders met het onderwijzend personeel. Het hoofd der school, de heer Schlah- milch heet de aanwezigen welkom, waarna de secretaris van de O. C. de notulen van de vorige bijeenkomst leest, welke onveran derd worden vastgesteld en ge teekend. Uit de mededeelingen van den Voorzitter blijkt, dat het leei'lingenaantal op het mo ment 129 bedraagt en dat het gemiddelde van de laatst gehouden tellingen 125 is. Enkele ingekomen stukken worden voor kennisgeving aangenomen. Over het schoolreisje wordt weinig ge sproken. Het voorstel van de O. C. om geen schoolfeest te organiseeren in welken vorm dan ook .wordt door de vergadering zon der meer aangenomen. Tot lid van de O.C. wordt herbenoemd Mevr. Kaper-Bakker, terwijl in de plaats van den heer P. Brommer, die wegens ver trek had bedankt, werd gekozen de heer C. Borst. In de pauze werd gelegenheid gegeven het werk van de kinderen in oogenschouw te ne men en eventueel vragen te stellen aan het onderwijzend personeel, waarvan een druk gebruik werd gemaakt. Vervolgens hield de heer Schlahmilch een praatje over het onderwerp „Cijfei*s". Spr. schetste de moeilijkheden bij liet geven van cijfers en liet duidelijk uitkomen, dat men daar zoo verschillend over kan denken. Aan de hand van voorbeelden uit de praktijk werd het Onderwerp verduidelijkt, zoodat het voor iedereen begrijpelijk werd, dat over „cijfers" in het algemeen verschil van meening wel altijd zal blijven bestaan. oogen blik in de eerste vergadering, Woensi ding (X) neemt Bij de rondvraag werden nog enkele aan gelegenheden aangesneden o.m. werd waar deering uitgesproken aan het adres van Dr. Werner voor diens initiatief tot het houden van een inenting, op de school. Gevraagd werd voorts naar de mogelijkheid om weer den geheelen Zaterdag vrij te geven in plaats van de Woensdag en Zaterdagmid dag. Hoewel de overgroote meerderheid) hier tegen geen overwegend bezwaar had, meen de voorzitter eeri dergelijk verzoek niet aan hangig te kunnen maken, wanneer enkelen er zich tegen verzetten. Spr. raadde de voor standers aan, zich met een verzoek tot B. en W. te wen dein. Hierna sluiting onder dankzegging. WINKEL BOUWVERGUNNINGEN. Door Burgemeester en Wethouders dezer gemeente is vergunning verleend aan den Polder Waard en Groet tot het bouwen van een transformatorruimte en aan den heer L. v. d. Bel tot het vernieuwen van een schuurtje. GESLAAGD. Onze plaatsgenoot, de heer P. Wit, slaagde voor het te Utrecht gehouden examen voor het slagersdiploma. AFSCHEIDSAVOND MIDDENSTANDS. CURSUS. Een dezer dagen had een eenigszins feeste lijk ingerichte afscheidsavond plaats van de in deze gemeente gehouden Middenstands- cursus, die alhier is gehouden en waarvan bij het laatstgehouden, examen de laatste -candidaten slaagden. De leider van den cursus, de heer Span, gaf een kort overzicht van het verloop van den cursus, die in het najaar van 1938 aan ving met 20 cursisten voor het normaal- examen en 9 candidaten voor het speciaal examen. Enkele cursisten vertrokken, enkelen tra den tusschentijds toe; als uiteindelijk resul taat kon worden opgegeven: 30 candidaten examen gedaan, 27, dus 90 geslaagd. Een uitslag, om alleszins tevreden over te zijn. De heer N. Wijn spx-ak namens de leerlin gen een woord van dank aan bestuur en leeraren, terwijl hij aan de laatsten een boek aanbood als aandenken. De voorzitter van de afdeeling Winkel van den Middenstandsbond, den heer Van Zoo- nen, feliciteerde leeraren en leerlingen met het behaalde succes en deelde mede, dat het bestuur had besloten in het najaar bij ge noegzame deelname weer een cursus te or- ganiseeren. Het zal nu dus van de aangifte afhangen, of deze door zal kunnen gaan, wat zeer ze ker is te hopen. VOETBALLERS PRATEN. Donderdagavond had in het lokaal van den heer Laan een vergadering plaats van de voet'balvereeniging „Winkel", waarvoor groote belangstelling bestond. Na de ope ning. werden de notulen gelezen en goed gekeurd. Als belangrijkste ingekomen, stuk deelde de secretaris mede. dat een schrijven was ingekomen met de mededeeling. dat er door een lid. dat onbekend wenschte te blij ven, 5.in het trainingsfonds was ge stort.# hetgeen in grooten dank werd aan vaard. De secretaris bracht hierna een zeer uit gebreid verslag uit. hetgeen onder dank werd aanvaard. Namens de kascommissie bracht de heer Keetman Sr. verslag uit en stelde voor den penningmeester te d>échargeeren. Voorts drukte hij de leden op het hart vooral hun contributie op tijd te betalen. Besloten werd den penningmeester te dechargeeren onder dank voor zijn keurig beheer. De aftredende bestuursleden, de heéren C. Keetman en G. Hakof werden herkozen, die hun benoeming aannamen. Als elftalcommissie werd gekozen de hee- ren A. Deliën. Ch. Pijcke, J. Snoeijing, O. Schaap en H. Hoogland. Ten opzichte van het ongevallenfon:dis werd besloten met Sept. opnieuw een pre mie van f 0.50 per lid te heffen. De trai ningsavond werd bepaald op Donderdag. De rondvraag leverde besprekingen van huishoudelijken aard. waarna sluiting volg de. ZUPE BURGERLIJKE STAND. Ingeschreven van 4—10 Juli 1941. Geboren: Willem Otto, zoon van Willem Dekker en Ilse Helene Gaul. Theodorus Wil- librordus, zoon van Sijvert Roos en Catha- rina van der Fluit. Ondertrouwd, Getrouwd en Overleden: Geene. lagmiddag gehouden: Burgemeester Sme- de eed al. (Foto Fred. Groot) ANNA PAÜLOWNA BREEZAND. „EEN LEVEN LANG". In de film, die onder bovengenoemden titel deze week in de Apollo-bioscoop draait, vervult Paula Wessely de hoofdrol. Zjj is de vi*ouw, die „een leven lang" wacht op den man, die voor haar bestemd- is, maar dien ze eerst de hare kan noemen, als hij niet veel meer dan een wrak schijnt. Zij heeft reeds een kind van hem als zij van elkaafr verwijderd raken en eerst als hij alles ver loren heeft: den zoon bij de andere vrouw, met wie hij intusschen huwde, zijn beroep, den zin van zijn leven, zijn gezondheid, eerst dan komen zij voorgoed tot elkander. Dan pas komt het geluk voor haar, die nu haar jongen zijn vader en den vader zijn jongen kan schenken, maar dan ook be merkt de man, dat hij eerst alles moest ver liezen om haar en daarmee het hoogste ge luk te winnen. ZONDAG 13 JULL Ned. Herv. Gemeente.' Schagen, 's av. 7 uur, Ds. Kapteyn. Maandcollecte. Valkkoog, 's av. 8 uur, Ds. v. Biemen. Collecte Bijz. Nooden). Barsingerhora, voorm. 10.30 uur. Ds. van Biemen. Eenigenhurg, Petten en Zuid-Zijpe, geen dienst. Oudesluis, zie Schagerbrug. Schagerbrug, voorm. 10.30 uur, de eerw. heer H. Gietema. Heerhugowaard, voorm. 10.30 uur, Ds. de Mooy. Veenhuizen, geen dienst. Warmenhuizen. voorm. 10.30 uur, Ds. Boeke Oude Niedorp, 's av. 8 uur. Ds. de Mooy. Anna Paulowna, voorm. 10.15 uur, Ds. Vorst man. Hippolytushoef, voorm. 10.30 uur, Ds. Van Bec>k Oosterland. nam. 2.30 uur, Ds. v. Beek. Doop. Oudlkarspel, voorm. 10.30 uur, Ds. Nell. Noordseharwoude. geen dienst. Nieuwe Niedorp, geen dienst Winkel, 's av. 8 uur. Ds. Nell. Dirkshorn. geen dienst. Wiei-ingerwaard, voorm. 10.30 uur, de heer A. Kalis. Slootdorp, voorm. 10 uur, Ds. Meijer Drees. Mi dd winteer. nam. 2.30 u„ Ds. Meiier Drees. Wieringerwerf, 's av. 7 uur, Ds. Meijer Prees Zuidscharwoude. voorm. 10.30 uur. de heer C. A. Korndörffer. Koedijk, geen dienst. Huisduinen, geen dienst. Julianaddrp, geen dienst. Callantsoog. voorm. 10.30 uur. Ds. M. van Wichen. Doopsgezinde Gemeente. Barsingcrhorn. voorm. 10.30 uur, Ds. Oos- terbaan. Hippolytushoef. voorm. 10.30 uur, de heer J. Krijtenburg van Den Haag. Gerei. Kerk. Schagen. voorm. 10 uur, Cand. A. J. Bos, hulpprediker te Enkhuizen. Nam. 2.30 uur, Cand. A. J. Bos. Kolhorn, voorm. 10.30 uur, Cand. E. Verburg van Abcoude. Nam. 3.30 uur. Cand. E. Verburg. Evangelisatie. Schagen. voorm. 10.15 uur. Candl Beneder. Breezand, voorm. 10 uur, de heer Boon. Nam. 3.30 uur, de heer Boon. Schagerbrug, voorm. 10.15 uur en nam. 2.30 uur. de heer F. van Rossum. Nieuwe Niedorp (Evangelisatie gebouw Ned. Herv. Kerk), voorm. 10 uur. samenkomst. Schagerbrug, Chr. Jongemannen vereeniging geen bijeenkomst wegens vacantie. E. V. „MaranathaH. Bergen (Dr. van Peltlaan 1). voorm. 10.30 uur. Ds. Rijnders. van Hilversum. z The Star of Hope Mission. Julianadorp, voorm. 10.30 uur, de heer A. Vries, van Den Helder. De bloedsomloop van Uw zaak wordt ver* sterkt door regelmatig ia de

Schager Courant | 1941 | | pagina 5