N1PPER EN PELLE HET RAADSEL AAN BOORD V Duitsche opdrachten aan de Nederlandsche industrie Britsche aanval bij S0LL0EM afgeslagen HULL gebombardeerd Het „Vrijwilligerslegioen NEDERLAND' Radioprogramma Papierbesparing Bepaalde drukwerken verboden. 's-Grayenhage, 15 Juli: In de Nederlandsche Staatscourant van 15 Juli 19-41, no. 135, zijn voorschriften gepubli ceerd voor de fabricage, alsmede voor de be en verwerking van papier en carton. Deze voorschriften zijn van groote beteekenis voor alle ondernemingen, welke zich met de ver vaardiging van papier en carton of met de be werking (o.m. de grafische industrie) of de verwerking (o.m. de papicrenwarenindustrie) daarvan bezig houden. Daarnaast zijn zij ech ter gedeeltelijk ook van belang voor den pa piergebruiker. Met name wordt er de aan dacht op gevestigd, dat cyclostylepapier van 80 gram per M2. (het zwaarst "toegelaten ge wicht voor dit papier) aan twee zijden dient te worden bedrukt. Voor korte brieven en re keningen mogen slechts kleine papierforma ten worden gebruikt (octavoformaat of een heidsformaat a 5). Van de lijst van verbo den artikelen, welke dus niet meer mogen worden vervaardigd, kunnen worden ge noemd spijs- en drankkaarten, grooler dan één blad a 4 (21 x 27,7 cm). Deze bepaling is vooral van belang voor restaurateurs, die hun eigen spijs- en drankkaarten maken en druk ken. Distributie van magere melkpoeder 's-Gr&venhage, 15 Juli: Volgens een beschikkiing van den Secre taris-Generaal van het departement van landbouw en visscherij, opgenomen in het Verordeningenblad, wordt magere melkpoe der aangezien als distributiegoed in den zin van artikel 4 van de distributiewet. Jamdistributie voor de Duitsche weermacht 's-Gravenhage, 15 Juli: Het Verordeningenblad bevat een verorde ning van den- Rijkscommissaris, waarbij de invoering wordt geregeld van distributiebons voor jam voor de Duitsche weermacht. In gevoerd worden gele militaire distributiebons met zwarten opdruk voor 125 gram jam. De tèkst hiervan luidt: „Deutsche Wehrmacht marmelade, 125 gr. Marke Niederlande". Dr. Hohuspokus laat haar kunsten zien!! 1. „Zijn die schedels misschien de klanten, die hier rondom staan?" De schedels in koor: „Neen, jongens, wy zijn de helpers, we doen dient als tolk, want de professor verstaat geen Nederlands!" 2. „Jullie wilt graag weten, waar de metooorsteen ver borgen is. Goed, dat zullen we wel gauw aan de weet komen!!" Dr. Hokuspokus heeft gesproken. 1. „Dr. Hokuspokus zegt: Neem een zwarte kip, bind die een lap om de oogen, doe een touw om haar po ten, dan zal die je bij de metoorsteen brengen!" 2. „Het zat haar niet glad, ons met die sprekende schedels te pakken te nemen! Ze is natuurlijk een buikspreek ster!!" 3. „Kijk eens aan, daar heb ben we al een zwarte kip! Zullen we het meteen maar gaan proberen?" Distributie van goud en zilver 's-Gravenhage, 15 Juü: Een in het Verordeningenblad opgenomen beschikking van den Secretaris-Generaal van het departement van handel, nijverheid en scheepvaart, wijst goud en zilver aan als distributiegoederen in den zin van artikel 4 van de distributiewet 1939. Beurs gesticht. Gisteren gedurende een gedeelte van den dag. is in den Haagschen Dierentuin een beurs gehouden, georganiseerd door het Duitsche centrale bureau voor opdrachten (Zentralauftragsstelle). gevestigd in de Ca- rel van Bvlandtlaan te 's Gravenhage. De bedoeling dezer beurs was de Duitsche in- dustrieelen. die hier te lande als opracht- gevers optreden, in de gelegenheid te stel len. hun opdrachten te plaatsen. In hoofd zaak ging het hier om metaalverwerkende industrieën, maar ook waren er vele afdee- lingcn voor kleeding grafische vakken, e.a. Omstreeks 130 Duitsche firma's waren er vertegenwoordigd en eenige honderden Ne derlandsche oppdrachtnemers kwamen er zaken doen. Op het gebied van kleeding waren 60 a 70 Nederlandsche firma's ver tegenwoordigd. De deelnemers waren ook in de gelegenheid inlichtingen in te winnen over grondstoffen. Het was de eerste keer, dat een zoodanige beurs werd gehouden. Wanneer zij blijft geslaagd te zijn. zullen er wel meer vol gen. Naar de drukte te oordeelen. die in het gebouw heerschte. zal dit zeer zeker het geval zijn. want het wemelde er van zaken lieden en industrieelen. Het hoofd van de Ruestungsinspektion. Konter-Admiral Reimer. heeft de beurs namens minister Dr. Fischhoeck met een enkel woord geopend en doen uitkomen, dat men aangemoedigd werd tot het orga- niseeren van deze beurs door het succes. dat. in Duitschlond met deze beurzen bereikt werd'. Hij wenschte allen deelnemers succes en noemde het een belang voor beide lan den, dat zooveel mogelijk opdrachten bij de Nederlandsche industrie geplaatst worden. Italiaansch wcermachfbericht Het Italiaansche weermachtsberioht van gisteren luidt als volgt: In Noord-Afrika hebben aan het front van Solloem onze troepen een naderingspoging van pantserstrijdkrachten afgeslagen. Aan het front van Tobroek is een aanval van vij andelijke troepen op een van onze steunpun ten afgeslagen. De luchtstrijdkrachten van de spil hebben herhaalde malen de fortificaties en de haven van Tobroek fél aangevallen. Andere forma ties bombardeerden Britsche vooruitgescho ven steunpunten en installaties. In de oase Siwa, tusschcn Sidi cl Barani en Mersama- troeh, hebben jachtvliegers in schcervlucht gemotoriseerde eenheden aangevallen en daarbij eenige auto's vernield. De vijand heeft luchtaanvallen uitgevoerd op Derna, Bardia en Benghazi. In Benghazi is een Britsch vliegtuig door onze jagers neergeschoten. In Oost-Afrika vijandelijke luchtaanvallen op Gondar. Onze luchtafweer greep terstond in en haalde een vliegtuig omlaag, welks be manning bestond uit dissidente Franschen. In den nacht hebben Britsche vliegtuigen bommen geworpen op de stad Mcssina. Er ontstond schade aan gebouwen. Onder de burgerbevolking viel een doode, vier perso nen werden gewond. Daitsch weerraachtherichf Het opperbevel der Duitsche weermacht maakt bekend: De operaties in het Oosten schrijden gesta dig voort. In den strijd tegen Groot-Brittannië heeft het lucht wapen in den afgeloopcn nacht rnet sterke strijdkrachten wederom de ravitaillee- ringsliavcn Huil gebombardeerd. Uitgebrei de branden ontstonden. In het Kanaal van St. Georgc is een koopvaarder van 6000 br.t. door neergeworpen bommen tot zinken ge bracht. Irf Noord-Afrika hebben Duitsche jagers concentraties van Britsche vrachtauto's bij Sidi el Barrani uiteen gedreven. Duitsche gevechtsvliegtuigen brachten vijandelijke bat terijen rondom Tobroek tot zwijgen. Een for matie Duitsche gevechtsvliegtuigen heeft in den nacht van 13 op 14 Juli Britsche sche pen op de reede van Suez gebombardeerd. Twee vrachtschepen van in totaal 12.000 bi t., werden vernietigd. Twee andere groote sche pen kregen voltreffers. Bij aanvalspogingen van Britsche geveclits- en jachtvliegtuigen aan de Kanaalkust zijn gisteren door jagers en afweergeschut 12, door marinegeschut één vijandelijk vliegtuig neergeschoten. Britsche gevechtsvliegtuigen hebben in den afgeloopen nacht brisant- en brandbommen in Noordwest-Duitschland, vooral in Hanno- ver, en in het kustgebied neergeworpen. De burgerbevolking leed eenige verliezen aan dooden en gewonden. Nachtjagers en afweer geschut schoten zeven aanvallende Britsche gevechtsvliegtuigen neer. 's-Gravenhage, 14 Juli. Voor. het „Vrij willigerslegioen Nederland" worden keu ringen verricht op de volgende data en plaatsen: 17 Juli van 10-18 uur in Leeuwarden, huize Schaaf, Breedstraat, 10-18 uur in Arnhem, Willems kazerne. 18 Juli van 10-18 uur in Groningen Concert- huis, Poelestraat 30. 9-13 uur in 's-Hertogenbesch, Prins Hendrikkazerne. 15-19 uur, in Eindhoven, huize Maria, Kruisstraat 53. 19 Juli van 10-13 uur in Meppel, hotel Wes terbeek, Woldstraat. 15-19 uur in Coevorden, café Abel, markt. 10-13 uur in Roermond, Swal- merstraat 61. 15-19 uur in Maastricht, hotel Momus, Vrijthof. 20 Juli van 10-18 uur in Zwolle, school aan de Turfmarkt. 10-13 uur in Tilburg, werklie denver. Tuinstraat 68. 15-19 uur in Breda, restaurant Modern. 21 Juli van 9-13 uur in Deventer, Parkw. 2. 15-19 uur in Hengelo, Deutsches Haus 10-19 uur in Rotterdam, Deut sches Haus. Volkspark. 22 Juli van 10-18 uur in Amsterdam, school Iepenweg 13. 10-19 uur in Den Haag, Koning innegracht 22. Aangenomen worden Nederlandsche on derdanen van 17 tot 40 jaar, die wel of geen militairen dienst hebben verricht, met een minimum lengte van 1.65 meter. Voor offi cieren bestaat geen leeftijdsgrens. Voor de gezinsleden van de aangenomene wordt gezorgd, voor zoover het kostwinners betreft. Behalve bij deze bureaux kunnen aanmel dingen geschieden op de volgende adressen: Amsterdam, hotel van Gelder, Damrak 24; Heerlen. Hotel du Nord, J. Pommé, Sta tionsstraat 17; Groningen, Rademarkt 23a; Arnhem, hotel Keizerskroon, Markt 32; Breda, Boschstraat 67; Deventer, hotel van Wely, Keizerstraat 1; Utrecht, hotel Thalia. Stationsplein 9; Den Haag. Koninginnegracht 22. Een vrijbiljet voor de reis van de woon plaats naar het keuringsbureau kan afge haald of aangevraagd worden bij het „vrij willigerslegioen Nederland" Den Haag, Ko ninginnegracht 22, resp. bij de hierboven ge noemde bureaux. Een vrijbiljet voor de te rugreis wordt bij de keuring onverschil lig of de candiriaat wordt aangenomen of niet uitgereikt. DONDERDAG 17 JULI 1941. Hilversum I, 415,5 m. 6.45 Gramofoonmuziek. 6.50 Ochtendgymnastiek. 7.00 Gramofoonmuziek. 7.45 Ochtendgymnastiek. 8.00 B.N.O.: Nieuwsberichten. 8.15 Dagopening (voorbereid door het Vrijz. Prot. Kerkcomité). 8.25 Gramofoonmuziek. 9.15 Voor de huisvrouw. 9.25 Fragmenten uit „Der Zigeunerbaron" operette (gr.pl.) 9.50 Gramofoonmuziek. 11.00 Voor den boer. 11.20 Viool, piano en gramofoonmuziek. 12.00 Ensemble Rentmeester. 12.40 Almanak. 12.45 BNO: Nieuws- en econ. berichten. I.00 De Romancers en pianospel. 2.00 Zang met pianobegeleiding en gr.muziek. 2.45 Gramofoonmuziek. 3.00 Voor de vrouw. 3.20 Pianovoordracht. 4.00 Gramofoonmuziek. 4.30 „Galerij van hedendaagsche Italiaansche zangers", causerie (met gr.pl.). 5.15 BNO: Nieuws-, economische en beurs berichten. 5.30 Omroeporkest. 6.15 „Rembrandt", causerie. 6.30 Orgelconcert, 7.00 B.N.O.: Vragen van den dag. 7.15 Klaas van Beeck en zijn orkest. 7.45 Voor den boer. 8.00 B.N.O.: Nieuwsberichten. 8.15 Spiegel van den dag. 8.30 Het omroeporkest en solisten. 9.30 Berichten (Engelsch). 9.45 B.N.O.: Nieuwsberichten. 10.0010.15 B.N.O.: Uitzending in de Engel- sche taal: „National features of the Nether- lands". i Hilversum U. 301.5 m.- 6.45 Gramofoonmuziek. 6.50 Ochtendgymnastiek. 7.00 Gramofoonmuziek. 7.45 Ochtendgymnastiek. 8.00 B.N.O. .-Nieuwsberichten. 8.15 Gramofoonmuziek. 10.00 Morgendienst (voorbereid door de Chr, Radio-stichting 10.20 Zang met pianobegeleiding. 10.40 Declamatie. II.00 Sylvestre-trio en gramofoonmuziek. 12.00 Berichten. 12.15 Ensemble Erica Helen. 12.45 B.N.O.Nieuws- en econ. berichten. 1.00 .Bont middagprogramma. 3.00 Orgelconcert. 3.30 Voor de zieken. 4.00 Gramofoonreuziek. 4,30 Nederlandsche liederen. 5.00 Lezen van Christelijke lectuur (voorbe reid door de Christ. Radio-stichting). 5.15 B.N.O.: Nieuws-, economische- en beurs berichten. 5.30 Het Nederlandsche Kamerorkest. 6.45 Reportage. 7.00 B.N.O.: Persoverzicht voor binnen- en buitenland. 7.15 Gramofoonmuziek. 7.30 Causerie. „Ik was er zelf bij". 7.45 Gramofoonmuziek. 8.00 B.N.O.: Nieuwsberichten. 8.15 Het Omroep-Symphonie-orkest, soliste en gramofoonmuziek. 1.30 Sport en lichamelijke opvoeding. 9.45 B.N.O.: Nieuwsberichten. 10.0010.15 Gramofoonmuziek. Feuilleton dooi E. Philips Oppenheim K Er is altijd geld voor hen, die het weten te vinden, pochte hy. En werk je nog al>.ijd voor de Zaak? rroeg zij. Hij haalde zijn schouders op. Neen. Haar gezicht was bijna dat van een feeks, toen zij zich naar hem overboog. Ben je dan afvallig geworden? Bah, die onzin! antwoordde hij. Jaren geleden was ik nihilist. Ik ben ook anarchist geweest. Later voegde ik mij bij de Commu nistische Partij. Nu ben ik partijloos. Ik ben egoïst. Ik werk voor niemand anders dan voor mezelf. Mijn genie staat ten dienste van hen, die er voor betalen. Ha! Deze langgerekte uitroep sprak boekdeelen. Hy rolde een sigaret en stak die aan. Zij be schouwde zijn vingers en handen als onder betoovering. In één opzicht ben ik onveranderd, zei hij. Ik haat hen. die rijk zijn, terwijl ik arm ben. maar ik werk tegenwoordig niet voor de gemeenschap of eenige partij. Ik werk voor Taul Chicotin. Maar dien je de wereld niet het best, door voor de onderdrukte massa te werken; door mee te werken aan de vernietiging van den kapitalist en den aristocraat? vroeg zij. Wel mogelijk, antwoordde hij onverschil lig. Ik bekommer mij alleen niet meer om de massa. Ik werk uitsluitend voor Paul Chicotin. Zij beet op haar lip. Eerst toen de cham pagne gebracht was, sprak ze weer. Op de heilige Zaak des volks! En zij hief haar glas op. Op Paul Chicotin en Tanya, toastte hij terug. Al heb ik my van de wereld los gemaakt, kleintje, mijn genegenheid voor jou heb ik behouden. Heb je een minnaar ja? Verscheidene, antwoordde zij. Ik geef mezelve waar de Zaak het eischt. Ik ben niet zooals jy. Ik ben niet egoïstisch. Indien je je geeft aan mij, stelde hij listig voor, zou je myn vroegeren yver misschien weer oprakelen. Het zou te probeeren zyn, antwoordde zy. Hij greep haar hand. Zij kusten elkaar, maar toch was zij in haar liefdesbetuiging terughoudend. Wat doe jij hier, Paul? vroeg zij. Ik heb de laatste dagen een wonder van een instrument voltooid, zei hij. Een kunst product, dat niemand mij zou nadoen. Ik heb er al vijftigduizend franc voor in mijn zak gestoken. Over een paar dagen krijg ik er nog het dubbele bij. Wie geeft ie zulke sommen, en wat voor instrument is dat? vroeg zij met voorge wende onverschilligheid. Ik herinner je mij alleen als een fijn-instrumentmaker, die uurwerken vervaardigde. Dit is ook een uur-werk. Een luxe dingetje. Zoo een, als er nog nooit een ver vaardigd is. Vertel mij er eens wat van, verzocht zy. Er is niets van te vertellen, zei hij. Het is niet zooals vroeger, toen wij in ver- eeniging werkten. Ik werk nu voor één per soon en heb geen medezeggingschap. Dan ben je weer een werktuig geworden, smaalde zij. Ik heb geld verdiend, maar alleen voor Paul Chicotin. Ik heb een banksaldo waarvan je zult opkijken en de volgende week komen er honderdduizend franc bij. Ga eens na, Tanya! Alleen een genie kan zooiets bereiken!" Ik heb menig genie gekend, dat niets be reikt heeft," zuch.te zij „Misschien slaagden zij niet, omdat zij tot hoogere doeleinden werk ten en alleen voor hen, die lijden..." „Ik behoor ook tot hen, die lijden en geleden hebben," antwoordde hij koppig. „Nu werk ik voor mezelf... Intusschen, wat doe jij hier?" Zij plaatste haar ellebogen op de tafel 'n geliefkoosde houding en liet haar ovaal ge zicht tusschen haar lange, spitse vingers rus ten. Zij was geelachtig van teint en grof ge schminkt. Haar oogen echter schitterden, en haar volle lippen waren verleidelijk rood. Zij was ongetwyfeld een Jodin. „Vertel me eerst eens, voor wie je dat werk doet, antwoordde zij. Wie heeft je vernuftig brein en je handige vingers gekocht, Paul? Voor wiens zaak werk je?" „Voor de zaak van Paul Chicotin," herhaalde hij weer. „En wie oogst de voordeelen van je brein?" „Paul Chicotin." „Is dat alles wat je mij te vertellen hebt?" „Het is alles wat je behoeft te weten." Zij piekerde over zyn antwoord,trok heftig aan haar sigaret, en zwolg aan de champagne. „Er is in den Kring dikwyis naar je gevraagd Paul," begon zij weer. „De Kring bestaat voor my niet meer," zei hij. „Ik ben niet langer filantroop. Ik zal wel dra oud zijn. Een paar jaartjes nog, en dan..." Hij knipte met zijn vingers. „Wat geeft het, of ik op den weg of op de mestvaalt sterf? Stof worden wij toch allemaal. Het is dwaas heid, dat de sterke voor den zwakke, de wijze voor den domme zou moeten werken. Ik werk voor Paul Chicotin. Mijn filosofie is de onaan tastbaarste op de wereld. Ik reken op niemand. Ik hang van niemand af. Ik buit mijn genie voor mezelve uit." Zy keek hem onderzoekend aan. Het scheen alsof zij wilde doordringen tot in het diepst van 's mans ziel, om te weten wat achter die woorden verborgen lag. De maneschijn scheen een geheele verandering bij haar teweeg ge bracht te hebben. Zij was niet langer de Pa- rijsche apachenmeid, die voor een goedkoop applaus haar wulpsche danskunst vertoont. De sluimerende geestdrift van een vrouw met een levensdoel had haar bijna vergeestelijkt. Zy roerde haar champagne niet aan. Op dat oogen- blik o-af hij zich rekenschap, dat er een veran dering in hun verhouding ontstaan was tot zijn ergernis. „Het komt dus hier op neer," zei zij, „dat je niet meer werkt voor de Zaak, maar om Paul Chicotin het leven te veraangenamen." „Dat is slecht gezegd," bromde hij, „maar 't komt op hetzelfde neer." „Je beviel mij beter, toen je zonder eenig gewetensbezwaar de hoofden en beenen van onschuldigen in 't rond liet vliegen, om één schuldige te treffen," merkte zij op. „Er verrekte van den honger, in den drek sliep, en geen jeconde veilig was." „En nu," hield zy vol, „werk je voor een meester." „Ik werk voor Paul Chicotin," gaf hij geen kamp. „Daarom kan ik mij veroorloven om je champagne, een aardig appartement in Juah of in Nïce aan te bieden, tenminste als je in deze buurt wilt blijven, en bovendien, gedu rende vele uren van den dag en van den nacht mijn gezelschap." Zij pichtte. „Ik leed honger, toen ik van Maraeille naar hier kwam. In zekeren zin kan ik je geen ongelijk geven. De Kring verkeert in moeilijkheden. Wy hebben goede leiders, maar zij bezitten geen nacht. Al onze pogin gen gaan verloren in redevoeringen, verge ten, zoodra ze uitgesproken zijn, want het aantal toehoorders schijnt te smelten. Zoo ooit, dan hebben wy nu de gelegenheid om onzen slag te slaan, maar wy kunnen er geen gebruik van maken. Indien wij de fondsen hadden van vroeger, voor omkoopingen, om de geheimen van onze vijanden te koopen, dan zouden wij misschien den nevel kunnen doen optrekken, die nu boven ons geliefd vaderland zweeft. De guillotines zouden op nieuw op de Place de la République verrijzen. Wij zouden de hoofden van de mannen, die haar levensbloed opzuigen, in de mand zien rollen!" Hij keek angstig om zich heen. Een derge lijke manier van spreken, zou je tegenwoor dig een boel last kunnen bezorgen," ver maande lij. „Dan zou het gebladerte, van de boomen voor verrader moeten spelen, Paul." ant woordde zy. want hiet is niemand. Niemand leent het oor aan het arme dansmeisje, wier hart voor de lijdende millioenen bloedt. Wij kennen hen, die haar verraden hebben, maar zij staan boven ons bereik. Wij hebben be hoefte aan een paar moedige mannen, zooala Paul Chicotin er vroeger een was." Wordt vervolgd.)

Schager Courant | 1941 | | pagina 6