l*Q II II f Marschen voortoopig JAPANSCHE REGEERING afgetreden De kerilieansche hulp 21.55 uur DAGBLAD VOOR HOLLANDS NOORDERKWARTIER verboden WAAGHALZERIJ MET DEN DOOD BEKOCHT DE DOOD VAN MAXIM GORKI Regeeringsbureaux verlaten Moskou Achterhoedegevechten aan het Oostelijk front aan de Sovjet-Unie Verduisteren Rauw voedsel gezonder dan gekookt Uoei&ol Veteranendag gaat niet door Hoofdredacteur: J. KEESMAN, Schagen. DONDERDAG 17 JULI 1941. 85e Jaargang. No. 11547. Uitgave der N.V. Uitg.-Mif. „Wolland* Noorderkwartier" Schagen TOT 1 SEPTEMBER NIET MEER IN GESLOTEN FORMATIES. Politieke demonstraties van wandelclubs de oorzaak. VG r a v e n h a k e, 16 Juli. De commis saris-generaal voor het veiligheidswezen, S.S.-gruppenfuehrer Rauter, heeft de vol gende bepaling uitgevaardigd: Op grond van de verordening van den rijkscommissaris voor de bezette Nederland- sche gebieden no. 20/41 wordt bepaald: 1. Het houden van marschen in gesloten kolonnes of waarhij de deelnemers zijn ge kleed' in uniforme kleedij, zoowel te land als te water, zijn tot 1. Septeber 1941 ver boden. Dit verbod heeft geen betrekking op tochten en wandelingen van scholen of tochten waarvoor een bijzondere Joestem ming is verleend. 2. Het niet nakomen van dit verbod is een overtreding en wordt gestraft met hechtenis van ten hoogste 6 maanden en met geldstraffen tot 1000 gulden, ofwel een van beide, voor zoover niet volgens andere bepalingen een hooge straf wordt opgelegd. 3. De verordening treedt met haar afkon diging in werking. De bekendmaking geschiedt door middel van publicatie in de pers. Misbruik voor politieke demon straties de reden. De statuten van den „Nederlandschen Wandelbond" verbieden het deelnemen van politieke organisaties in uniform aan wed strijden. De W.A. en de N.S.B. hebben der halve besloten dit jaar niet deel te nemen aan wandelmarschen. Het grootste deel van de wandelsportver- eenigingen. dat zich er steeds op beriep, dat het zijn hoogste doel was de politiek verre te houden van de sport, heeft op dit besluit van de W.A. en N.S.B. geantwoord, door zooveel mogelijk de vrije loop te laten aan sde politieke stroomingen, welke zoowel, tegen de bezettende macht ajs tegen de N.S. B. zijn gericht. Er was dan ook bijna geen marsch. waarbij geen anti-nat.ionaal-socialis" tische liederen werden gezongen, enkele deelnemers niet verschenen in uniformen o4 oniderdieelen hiervan van verboden organi saties of geen politieke insignes droegen. Zoo werden deze marschen bijna iedere keer misbruikt voor politieke demonstraties. Nu de N.S.B. van haar zijde besloten heeft de politiek niet in de sport te brengen, kon in alle opzichten worden verlangd, dat dit niet wordt gebruikt als aanleiding om op groote schaal een politiek te voeren, welke gericht is tegen de belangen van de bezet tende macht. De hoogere S.S.- en polizeifuehrer ziet zich derhalve genoodzaakt, om bovengenoemde redenen onmiddellijk tot 1 September 1941 alle marschen in gesloten verband of in uniforme kleedij in het bezette Neder- landsche gebied te verbieden. OOK DE VIEDAAGSCHE AFGELAST. Naar het Vad. nader verneemt, geldt dit verbod ook voor de Vierdaagsche te Nijme gen. Deze bekende sportgebeurtenis gaat dus dit jaar niet door. NOORD-IERSCH PROTEST. Parlementslid gearresteerd. New York, 16 Juli (D.N.B.) Uit Dublin wordt gemeld, dat alle nationalistische le den van het Noord-Iersche parlement bene vens twee vertegenwoordigers van de Noord-Iersche nationalisten in het Brit- sche parlement op een bijeenkomst te Bel- fast hebben geprotesteert tegen de arresta tie en interneering van het Iersche parle mentslid voor South Fermanagh, Cachir Healy. In dit protest wordt o.a. verklaard: het bevel tot interneering van Cachir Hea ly, een der leiders van ons volk, vormt een grove verkrachting van de parlementaire en democratische beginselen en een aanslag op het Iersche nationale gevoel. Kunnen wij op versterking van de onderdrukkingspoli tiek rekenen? Mocht dit het geval zijn, dan weten de Noord-Iersche nationalisten welk standpunt zij daartegenover moeten inne men. DUFF COOPER IN MOEILIJK PARKET Berlijn, 16 Juli (D.N.B.) De Britsche minister van voorlichting Duff Cooper, heeft vandaag in het Lagerhuis medege deeld, dat de Zondagavonduitzendingen van de Britsche radio tijdens welke de volksliederen van Groot Brittannië en de geallieerde landen worden gespeeld, voor taan niet meer zullen plaats vinden. Als motief gaf hij op. dat „het toenemende aan tal volksliederen het onmogelijk maakt deze binnen en beschikbaren tijd te spelen" Op de vraag van den Labourafgevaardig- Shinwell of de minister plotseling wegens het spelen van de internationale in verle genheid is geraakt gaf Duff Cooper een 'ontwijkend antwoord door te zeggen, dat het geen „plotselinge" beslissing is. Verpletterende slagen worden door het Duitsche luchtwapen op de strategisch belang rijke punten in de Sovjet-unie toegebracht. Een overzicht van de brandende militaire doelen in Bialystok. (Orbis-Holland). SENSATIE IN TOKIO. Konoye blijft voorloopi.g nog in functie. Matsoegka bij de beraad slaging afwezig. Sterker kabinet verwacht TOKIO, 16 Juli (D.N.B.). Naar offi cieel wordt medegedeeld, is de Ja- pansche regeering afgetreden. Over het aftreden van de regeering meldt Domei officieel, dat" het kabi- met Konoye in zijn geheel is afgetre den om plaats te maken voor een sterkere regeering, die het hoofd kan bieden aan den nationalen en internationalen toestand, Op ver zoek van den keizer echter zal het kabinet Konoye nog tijdelijk in functie blijven. Deze officieele mededeeling, naar Domei verklaart, plotseling en op sensationeele wijze gekomen, ongeveer veertig minuten nadat Konoye uit de keizerlijke villa te Hayama was teruggekeerd, waar hij dooi den keizer gedurende twintig minuten in audiëntie was ontvangen. Tijdens een bijzondere zitting in de ambts woning van Konoye werd om half zes be sloten af te treden, waarna ministerpresi dent Konoye zich onmiddellijk naar Hava- rpa begaf. Vervolgens keerde Konoye naar Tokio terug, waar hij het kabinet bijeen riep en mededeeling deed van het. bevel van den keizer om in functie te blijven, tot de opvolgers gekozen zijn. Matsoeoka heeft niet kunnen deelnemen aan deze buitengewone zitting, daar hij sinds eenige dagen lijdt aan een verkoud heid. De eerste secretaris van het kabinet, Tomita, heeft een bezoek gebracht aan Mat soeoka in diens woning om zijn ontslag aanvrage in ontvangst te nemen. Keizerlijke familie naar Tokio. Officieel wordt medegedeeld, dat de keizer lijke familie haar verblijf te Hayama heeft afgebroken en naar Tokio is teruggekeerd. Minister-president Konoye is gisteravond in audiëntie ontvangen. Vervolgens heeft de keizer een bespreking gehouden met den be perkten kabinetsraad. Tokio. 16 Juli (D.N.B.) De vroegere voor zitter der Seijoekai, Koehara, heeft zijn Duiksprong zonder de zwemkunst machtig te zijn. De twintigjarige landbouwersknecht J. Nijsink uit Baaider is in het Overijsselsch Kanaal in de gemeente Hardenberg ver dronken. Hoewel de jongeman niet de zwemkunst machtig was en men hem nog waarschuwde- zich niet in het diepe water te begeven, sloeg hij alle waarschuwingen in den wind en sprong, alsof hij 'n volleerde zwemmer was, met een grooten sprong van den wal in het kanaal. Hij zonk onmiddellijk en hoe wel het eenige zwemmers gelukte, hun vriend spoedig boven te brengen, waren zijn levensgeesten reeds geweken, gelijk een ijlings te hulp geroepen dokter constateerde. functie hij was lid van den staf van advi seurs van het. kabinet neergelegd. ,In twee gesprekken met den prémier, Konoye, heeft Koehara er den nadruk op gelegd, dat de ad viseurs ook thans nog uit de kringen dei- politieke partijen benoemd worden, hoewel die partijen ontbonden zijn, en dat daardoor de invloed der partijen op het staatsbestuur blijft bestaan. Daar hij zelf voor de afschaf fing der partijen heeft, gevochten, wenscht hij dat zijn aftreden tofc de definitieve ont binding der partijen zal leiden. In dezen tijd, aldus is het standpunt, van Koehara. mogen tusschen volk en regeering geen po- litiek-gekleurde groepen staan. Koehara noo- digde de andere leiders der vroegere partijen uit, eveneens als adviseurs van het kabinet af te treden. Onthullingen over Stalins prak tijken. Praag, 16 Juli (D.N.B.) De bekende hoofdredacteur van het Praagsche blad „Vecer", Krychtalek, die pas onlangs sen sationeele onthullingen heeft gedaan over bolsjewistische plannen tegen Ameria, pu bliceert thans in zijn blad een bericht over zijn belevenissen te Moskou. Krychtalek geeft allereerst een uiteenzet ting van het geval Gorki. Maxim Gorki, die aan de zijde der bolsjewisten aan de re volutie deelnam, was door de resultaten der regeering ontgoocheld. Hij hulde zich in een stilzwijgen, omdat hij niet tegen het bolsje wisme wilde schrijven en er toch niet mee sympathiseerde. Dit feit ontging Stalin niet. Hij had verwacht, dat Gorki hem als een held in zijn volgende roman zou laten optreden. Daar Gorki dit niet deed, weiger de Stalin zijn verzoek om voor herstel van gezondheid naar Capri te mogen gaan. Gor ki stierf daarop waarschijnlijk aan tubercu lose. De zoon van Gorki, die beweerd had, dat Stalin door het niet toestaan van de reis Gorki had gedood, werd gearresteerd en moest „bekennen" tezamen het Jagoda zijn vader te hebben vergiftigd. Wanneer Gorki niet vergiftigd werd, dan werd toch Stalins landgenoot en beste vriend Ordsjonikidse vergiftigd. Hij werd gearresteerd en be schuldigd aan een samenzweering te heb ben deelgenomen. Ordsjonikidse had Sta lin hevig aangevallen, doch werd met de belofte gekalmeerd, dat zijn vriend Se- rebrjakow, die aan deze samenzweering had deelgenomen, in het proces als getuige zou optreden, waarna hij zon worden vrijgela ten. Kort daarop werd hij ziek en stierf. De dokter, die de oorzaak van overlijden moest opstellen, weigerde dit te doen en verklaarde, dat Ordsjonikidse door fijn gestampt glas,, dat men door zijn eten had gemengd, vermoord was. Hierop werd hij gearresteerd en later aangeklaagd Gorki te hebben vermoord. Nog duidelijker komt het karakter van Stalin naar voren in het geval Jenoekidse, dien Stalin liet doodschieten, niettegen staande de vader van Jenoekidse hem het I ven had gered toen de Czaristische poli tie naar Stalin zocht. De plotselinge dood van Stalinós vrouw Aliloejewa, verwkte f' de bijkomende omstandigheden groot opzien. Aliloejewa was na met StaRn, Worosjilow een tooneclstuk te hebben bij- gc-voond, met hen naar huis gereden. Den volgenden morgen was zij dood. Haar lijk wpr-i "■avonden met een witten band om het v 'r'ioofd. Alliloeiewa's broeder was de lei der van de Kaukasische rebellen, die in op stand kwamen tegen Stalin. In Moskou ge loofde men algemeen, dat Stalin tijdens een twist ziin rouw heeft doodgeschoten, om- d«' zij hem verweet, dat er onder het volk zoo'n nood heerschte. NIEUWE DUITSCHE SUC CESSEN VERWACHT. New York, 16 Jnli <DN*B) Op grond van te Washington ontvangen berichten, meldt de New York Ti mes, dat de regeeringsbureaux en de Sovjet autoriteiten Moskou verlaten en zich te Kazan, 450 mijl ten Oosten van de hoofdstad, te vestigen. Slechts het ministerie van buiten- landsche zaken zou voorloopig te Moskou blijven. Daarom zal ook het diplomatieke corps nog niet vertrek ken. Berlijn, 16 Juli (D.N.B.) De gevechten, die de bolsjewisten op hun terugtocht gis teren ten Oosten van Pskof hebben geleverd doen blijken, dat de verslagen Sowjettroe- pen probeeren door achterlating van sterke, strijdvaardige achterhoeden in verscheiden sectoren van 't Oostelijke front den afstand' die hen van de Duitsche legers scheidt, te vergrooten. Blijkbaar willen de bolsjewisti sche machthebbers met opoffering van deze achterhoeden opnieuw een verdediging op stellen. De snelle Duitsche opmarsch naar St. Petershurg heeft de bolsjewistische strijd krachten opnieuw tot den strijd genoopt en haar aanzienlijke verliezen berokkend. B e r 1 ij n, 16 Juli (D.N.B.) Duitsche verkenningsvliegtuigen boven het Sowjet- gebied hebben waargenomen, dat de terug tocht van de Sowjet-legers meer en meer ontaardt in een terugstroomen van onge ordende massa s, die als kleine troepjes en afzonderlijke voertuigen elkaar verdringen op de wegen naar het Oosten. Van dergelijke massa's kan de normale vechtca,pariteit niet meer verwacht worden, naar het D.N.B. verneemt. Hun toestand geeft veeleer aanleiding tot de gevolgtrek king, dat de Sowjettroèpen nog slechts ten deele in staat zijn om tegenstand te bieden tegen de onophoudelijke Duitsche aanvallen. Nieuwe successen verwacht. De toestand aan het Oostelijk front blijft zich. naar van deskundige Duitsche zijde aan het D.N.B. wordt medegedeeld, zeer gunstig voor de Duitsche weermacht ont wikkelen, die thans, nu de bres in de Stalinlinie is vergroot, tot diep in het ach terland oprukt. Het is begrijpelijk, dat het opperbevel van de weermacht over de af zonderlijke aanvalsrichtingen nog het stil zwijgen moet bewaren, doch thans is reeds te overzien, dat tegen het einde van de vierde week van den oorlog tegen de Sow- jets, ondanks bun wanhopigen tegenstand, nieuwe belangrijke successen in het Oosten voor de deur staan. Een van de grootste successen van de Duitsche luchtmacht is de vernieling van den berichtendienst der Sovjets en van een groot aantal kleine en groote stafkwartie ren, waardoor de strijdende troepen van hun leiding zijn gescheiden of daarvan ge heel zijn beroofd. Gevangen genomen officieren van het Sovjetleger hebben bevestigt, dat het Sovjet berichtenapparaat reeds in de eerste 72 uur van den oorlog in het ongereede was ge raakt. nadat de Duitsche vliegtuigen post kantoren en telefoonleidingen over grooten afstand door bomtreffers hadden vernield. Gevecht in de Oostzee. Duitsche motortorpedobooten hebben op 15 Juli in de Sovjetwateren van het Ooste lijk gedeelte van de Oostzee een actie on dernomen en een gevecht geleverd met een formatie bolsjewistische zeestrijdkrachten. Ondanks den krachtigen afweer der Sov jets wisten de Duitsche motortorpedobooten een torpedotreffer te plaatsen, waardoor een Sovjetkruiser zwaar werd beschadigd. De mototorpedobooten zetten zonder ver liezen haar actie voort. Van Duitsche zijde wordt opgemerkt, dat de marine der bolsjewisten totdusver noch in de Zwarte Zee, noch in de Oostzee een of andere operatie heeft kunnen onderne men. Het Duitsche luchtwapen en de Duit sche marine daarentegen hebben door doel treffende aanvallen tezamen met hun bond- genooten aan de Sovjetmarine zware ver liezen toegebracht. Drieërlei vorm. New York, 16 Juli (D.N.B.). Volgens in ternational News Service hebben ambtena ren van het federale productiebureau mede gedeeld. dat de hulp der Vereenigde Staten aan de' Sovjet Unie waarschijnlijk driërlei vorm zal hebben. In de eerste plaats zullen vrij groote Sovjet orders voor machines, vliegtuigen en brandstof in de Vereenigde Staten geplaatst kunnen worden. Voorts is men voornemens Amerikaansche schepen naar Wladiwostok te laten varen. Ten slotte zou een deel der Britsche bestel lingen in Amerika aan de Sovjet Unie wor den overgedragen. Vanarond gaat de verduistering in om en duort tot morgenochtend 5.37 uur is veelal gas U spaart er tevens en electriciteit door De afdeeling Noordholland van den Ned. Voetbalbond maakt bekend, dat de veteranendag niet door kan gaan. Er kon geen toestemming ver kregen worden. DE DOORBRAAK VAN DE STALINLINIE. De dikke zwarte lijn op het kaartje geeft het verloop der Duitsche militarie operatie» weer in Sovjet Rusland tot op 14 Juli. De zwarte pijltjes geven de opmarsohrich- tingen aan naar bepaalde strategische doe len reeds nu en dan in de Duitsche weer- machtsBerichten vermeld. De doorbraak der Stalin-linie is aangege ven bij Witebsk en Bobroeisk. De grootste druk wordt uitgeoefend in de richting van St. Petersburg bij de stad Pskof gelegen ten Zuiden van het Peipingmeer; in den middensector bij Witebsk in de rich ting van Smolensk de voornaamste plaats op den weg naar Moskou, in den zuid sec tor bij Zjitomar in de richting van Kiew (Kief). VERNIETIGING VAN HET DUITSCHE VOLK GEëlSCHT. Londen, 16 Juli (A.N.P.) De voornaamste diplomatieke raadsman van het Britsche mi nisterie van buitenlandsche zaken, van Sit- tard, heeft in een persgesprek volledige ver nietiging van het Duitsche volk geëischt Het geheel Duitsche volk, aldus zeide hij woor delijk, en niet alleen de nat. soc. partij, moet vernietigd en onder toezicht gesteld worden, opdat de wereld ha den oorlog zeker is van vrede. NEDERLANDSCHE KRUIDENXAMER GESTICHT. De persdienst van het N.A.F. meldt: In het kader van het Nederlaridsch Agra risch Front werd opgericht de Nederland- sche Kruidenkamer. Deze organisatie, zal er naar streven alle kweekers, zoekers en handelaren in genees kruiden en aanverwante gewassen te ver eenigen Zij heeft tot doel de teelt en de in zameling van de in het wild voorkomende kruiden te bevorderen om de opbrengst hiervan zooveel mogelijk in overeenstem ming te brengen met de sterk toenemende binnen landsche behoefte aan kruiden. Met de organisatorische leiding van dit insti tuut is voorloopig belast de heer A. G. W. L. Coenen te Amsterdam. Het. tijdelijk oc*v respondentie-adres is De Nederlandsche Kruidenkamer. Heerengraeht 538, Amster dam-C. Allen die kruiden kweeken. zoeken of verhandelen, worden verzocht zich tot dit adres te wenden.

Schager Courant | 1941 | | pagina 1