De Ouitsche opmarsch gaat snel Organisatie der voedselvoorziening Vrijwilligers vertrekken nog deze maand Winkelier boft! Haat en ellende I Het Oost-Enropeesclie front REEDS EEN GEBIED, EVENGROOT ALS HET OUDE DUITSCHLAND. VEROVERD. Berlijn, 16 Juli. De A.N.P.- correspondent meldt; In den strijd tegen het bolsjewisme hebben de Duitsche legers, waarbij zich de troepen der verbonden mogendheden en contigenten uit vrijwel alle staten van Europa hebben aangesloten, thans reeds een uitgestrektheid ter rein veroverd ter grootte van het oude Duitschland van 1933. Van het zuiden naar liet noorden werden bezet: Bessarabic, de Boekowina, de Kar- patihen met Galicië, Podolië. een stuk Oe kraïne. Wolhynïë. de moerassen van de Pripet, groote declen van Wit-Rusland. Li- tauen en Letland, terwijl ook in het. eigen lijke Rusland, in Estland en Karcliö (van Finland uit) terrein werd gewonnen. Dit geweldige gebied is veel minder dicht •bevolkt dan Duitschland, doch men kan veilig schatlen dat wel 20 millioen men- sehen van den Sowjet-knoet zijn bevrijd. Het is hoogst merkwaardig, dat de Duit sche oorlogsvoering zich door geen enkele omstandigheid in haar bliksemtempo laat beïnvloeden: of men nu Polen neemt met zijn heldhaftige verdediging of Noorwegen met. zijn moeilijkheden door zee,* klimaat, gebergte en afstand, Frankrijk met zijn lechnisch-perfecte dekkingsgordels, Zuid- Oost Europa met zijn woeste landschap of Kreta dat alleen uit de lucht veroverd kon worden: het ging alles in korten of liever in den kortst mogcliikcn tijd. En nu tegen don kolos der Sowjets, die in zekere mate alle moeilijkheden der vorige objecten in zich véreonigt. gaat het eigenlijk nog snel ler dan tevoren. De militaire wals is door het langdurig en veelvuldig gebruik niet trager geworden, rolt integendeel sneller voort. Het hoofd front, -zoo ongeveer tusschen Odessa en Pe tersburg, is met al zijn bochten zeker 1600 k.m. lang. en over die gansche breedte is men opgerukt, waarbij op diverse punten van de Dutische grens af een afstond van ruim 500 k.m. werd afgelegd. Mén kan zich indenken wat daarbij gepresteerd moest worden. Een Duitsche infanteriedivisie b.v. trok over slechte wegen cn vaak over on gebaand terrein onder moordende hitte in 18 dagen 550 k.m. voort. Een regiment dier 'divisie marcheerde b.v. op 8 Juli 42 k.m., op .9 Juli vroeg nog 14 k.m.. leverde een heet gevecht en brak door een laai verdedigde verdedigingslinie der Sowjets. marcheerde den nacht daarop nog 50 k.m. verder tot het gestelde doel bereikt was, en zuiverde tenslotte een groot terrein van achtergebleven Sow jettroepen. Een andere infanterie-eenheid legde in 15 dagen 400 k.m. af. Een regiment legde al vechtend in één, dag 65 k.m. af. Een in de richting St. Petersburg aanvallend ingezet te infanlerie-divisie rukte tot 11 Juli j.1. over een afstand van hemelsbreed 500 k.m. op. Dit alles brachten de mannen tot stand in hitte, stof cn soms met weinig of geen watervoorziening. Toch telde men geen en kelen uitvaller door vermoeienis. Voorwaar unieke prestaties. Operatief zijn de successen zoo mogelijk nog grooter. De Duitschcrs beheerschen het Sowjet-luchtruim volkomen, zoodat men zoo noodig het grootste deel der aanvankelijk in den strijd gebrachte luchtvloot daar kan ontberen. De doorbraken op verschillende punten der Stalinlinie. waarbij vooral die van meer dan 200 k.m. breedte in de buurt van Witcbsk. laten ruimte voor alle mo gelijke strategische verrassingen. Binnen weinige dagen misschien kan men daarover meer hooren. lemccr nu de aanvoerbases zoo ver mógelijk naar het oosten zijn ver plaatst. Dit laatste is niet alleen een kwestie van afstand. Zooals bekend is, vernietigen de Sowjets op hun terugtocht wat zij maar vernietigen kunnen. Daarenboven is in het kader van de Stalin-linie sinds jaar en dag- langs de voormalige PoolschRussische grens een strook van 50 tot 100 k.m. diepte geheel ontboscht en vernield, een reusach tige strook „niemandsland", zooals men dat uit den wereldoorlog kent. Zoolang de bases van proviand en munitie der Duii- schers daarachter liggen, vergt de aanvoer enorm, veel tijd en inspanning. Bij het op schuiven diej' bases evenwel waartegen de bolsjewisten uit de lucht niet veel meer kunnen uitrichten wordt de strijd veel gemakkelijker. Dg resultaten daarvan zullen zich spoe dig manifesteeren. Algemeen i^glement voor de be drijfsorganisatie fcr voedselvoor ziening. Op 1 April j.1. is gepubliceerd het organi- satiebcsluit voedselvoorziening 1941. Dit be sluit omvat de wettelijke grondslagen, waar op de verticaal op te bouwen bedrijfsorga nisatie voor de voedselvoorziening zal wor den gebaseerd. Zooals gemeld is, zullen voor de economische verzorging van alle producten van de voedselvoorziening cn van den landbouw bedrijfsorganisaties worden ingesteld. Dit zal bijvoorbeeld gebeuren voor de productiegroep „vee en vleesch", voor de productiegroep „zuivel", enz. Deze bedrijfs organisaties, zoomede de evcntueele daaron der staande onderbedrijfsorganisaties voor verschillende producten afzonderlijk, om vatten zoowel de producenten in den land bouw en de visscherij als handel en indus trie. Onder de bedrijfsorganisaties cn onder bedrijfsorganisaties zullen dc onderscheidene vakgroepen voor handel cn industrie komen te ressorteeren. Deze worden thans georga niseerd door de zgn. commissie-WoItersom, welke de geheele handel en industrie in ho rizontale geledingen organiseert. Indien zulks voor de economische regeling van een product vvenschelijk is, zullen twee of meer van zulke vakgroepen tot eeri vakorganisa tie kunnen worden samengevoegd. Deze bedrijfsorganisatie voor de voedsel voorziening zal geleidelijk tot stand komen. Thans worden bij de verschillende centrale crisis-organisaties commissies ingesteld, be staande uit deskundige vertegenwoordigers uit het bedrijfsleven, die tot taak hebben, voor een bepaald product de totstandkoming van een bedrijfsorganisatie c.Cf. onderbc- drijfsorganisatie voor te bereiden. Zoo is bij de Nederlandsche zuivelcentrale dezer dagen een commissie ingesteld voor de voorberei ding van een organisatie voor consumptie- melk, welke de regeling van dit product voor hét geheele land op zich zal nemen. LUITENANT GENERAAL SEYF FARDT OVER HET LEGIOEN. 's-Gravenhage, 16 Juli. „Naast mondelinge, stroomen schriftelijke aanmel dingen in een niet te stelpen vlo'ed bij de verschillende bureaux binnen, zoodat ik vol vertrouwen ben, dat wii met een behoor lijk legioen voor den dag zullen komen", zoo verklaarde dezer dagen de gep. luite nant-generaal H. A. Sevffardt, oud-chef van den generalen staf, tijdens een onderhoud met een verslaggever van het A.N.P. De oproep in de dagbladen zoo ging !hij verder heeft in breede lagen van het Nederlandsche volk weerklank gevonden. Dit stemt ons tot groote blijdschap. Ik ontvang dagelijks een overstelpend aantal brieven zoo ging de generaal ver der. Ik ontvang ze van oud-kameraden ook van het Nederlandsch Indische leger en van onbekenden, die spontaan hun geest driftige instemming te kennen geven. Ook ontvang ik anonieme brieven, die ik echter niet lees. maar die een bron van belangstelling en soms van hilariteit vormen voor mijn bureaupersoneel. Ik heb ziels medelijden met deze verdwaalden, die in machtelooze woede naar de pen grijpen, omdat zij niets van het groole wereldgebeuren begrij pen. Dp Duitsche legerberichtcn mol den iederen dag groote successen. Steeds dieper dringen de Duitsche troepen naar het Oosten. Bestaat, niet de mogelijkheid, dat ons vrijwil ligerscorps te laat komt? Deze vraag wordt mij niet voor de eer ste» maal gesteld. Inderdaad hebben de Duitsche legers dc bolsjewistische horden voor een belangrijk deel vernietigend ver slagen. Maar de strijd is nog niet ten ein de. Het is het werk van de vrijwilligerslegi oenen uit alle landen van Europa, en dus ook van onze vrijschnren zich op te ma ken om de even groote als grootsche taak der Duitsche legers eenigszins te verlichten. DATA VAN VERTREK. Kunt U reeds mededeelen, wanneer het Nederlandsche legioen gereed is en ver trekt? Een definitieve datum kan ik nog niet noemen. Maar er wordt hard gewerkt. Het ligt in de bedoeling, dat het eerste contin gent nog deze maand naar zijn stand plaats achter het Oostfront zal vertrekken om aldaar een spoedopleiding te volgen. Het tweede contingent zal enkele weken lgter velgen. Sprekende over de z.g. „afwachters" zei- 'de de generaal, dat het zooveel gemakkelij ker voor hem geweest zou zijn om geen op- 2'oop te plaatsen en eveneens maar af te Wachten. Maar tegen dat afwachten zoo sprak de óppercfficier komt mijn geheele gemoed en mijn Nederlandsche hart in opstand. Er moet iets gedaan worden om te toonen. dat Wij nog een volk zijn, waar pit in zit. Duitschland en Nederland geheel Eu ropa trouwens heeft op dit oogeniblik een gemeenschappelijke vijand. Een vijand, dien anen zich niet vreeselijker en afschuwelijker kan voorstellen. Deze vijand is de bolsiewic- ki-nhorde, die zich reeds had opgemaakt de Europeesche beschaving en cultuur te gaan vernietigen en Europa dus ook Neder land aan de afzichtelijke ellende van het bolsjewisme te onderwerpen. Vele jonge Nederlanders, die het nog niet geheel met zichzelf eens zijn, zouden een voorbeeld kunnen nemen aan het zeer groo te aantal oud-gedienden en gep. militairen dat zich reeds aanstonds sponaan meldde en van wie velen door hun hoogen leef tijd tot mijn spijt geen deel van het legioen kunnen uitmaken. Ten aanzien van de verzorging van ach terblijvende gezinnen, zeide de generaal, dat een regeling in voorbereiding is, waar mede de vrijwilligers naar zijn meening ongetwijfeld zullen kunnen instemmen. Hetzelfde geldt voor de gevallen, indien men gewond of invalide wordt, dan wel sneuvelt. Verder wordt binnenkort verwacht, dat een verordening wordt uitgevaardigd, waarbij wordt bepaald, dat personeel in overheidsdienst 85 pet. van hun salaris, als mede hun betrekking behouden. WANKELE GOUDBASIS. 2500 gulden kwijtgeraakt. Een bewoner van de Spaarndammerbuurt te Amsterdam was in connectie gekomen met een 25-jarigen jongeman, die hem een veilige belegging voor zijn spaarcenten had aange raden. De jongeman wist ri.1. een adres op de Houtinankade, waar hij tegen eén zacht prijsje een hoeveelheid goud op den kop kon tikken cn wat ter wereld zou in deze on zekere tijden een veiliger belegging bieden dan dit edele metaal? De ander was zoo onverstandig op deze aanbieding in te gaan en stelde den goud-commissionnair een be drag van f2500.ter hand, om dat in goud om te zetten. Of de jongeman dit al dan niet gedaan heeft, is nog niet opgehelderd, maar i elk geval zag de spaarder noch goud noch zijn duiten terug. Veiligheidshalve was hij nog wel voor het bewuste perceel blijven wachten, maar toen na enkele uren zijn jeugdige kennis nog niet terug was geko men, waarschuwde hij de politie. Niemand in het huis wist echter iets van de zaak af en dus ligt het vermoeden voor de hand, dat de goudhandelaar via het dak naar een an der perceel is gegaan en zich met het geld uit de voeten heeft gemaakt. De politie zal nu trachten den jongeman en het geld te achterhalen. Gestolen partij sigaren en siga retten achterhaald. In den nacht van Zaterdag op Zondag werd in een sigarenmagazijn op de Amster damsohestraat te Utrecht ingebroken. Er werd een groote hoeveelheid rookartikelen ontvreemd, t.w. eenige duizenden sigaren en 40.000 sigaretten, in totaal voor een waarde van 1000 gulden. De inbrekers ble ken eerst na middernacht hun slag te heb ben geslagen. Met een stuk ijzer hadden zij de voordeur geforceerd, cn vervolgens de buit naar een naburigxperceel overge bracht. Van hier verhuisden dc sigaren en sigaretten naar een woning van een der daders, alwaar Maandagavond het grootste gedeelte van de geroofde partij door de po litie in beslag genomen kon worden, een geluk voor den bestolen winkelier, die n.1. niet verzekerd bleek tegen inbraak. Van dc vier daders heeft de politie er tot nu toe twee kunnen vatten, die voor haar geen on bekenden waren. LIMONADE GEEN DISTRIBUTIEGOED. 's-Gravcnliagc, 16 Juli: Het is gebleken, dat in sommige gemeen ten de verkoop van limonade slechts ge schiedt tegen afgifte van distiibutiebonnen. Met nadruk wordt er de aandacht op geves tigd, dat limonade niet in distributie is ge bracht cn dat bij het koopen van limonade derhalve geen distributiebonnen dus ook geen bonnen voor suiker of jam moeten worden afgegeven.- EEN HALF MILLIOEN FRANSCHE KRIJGSGEVANGENEN VRIJGELATEN. BERLIJN, 16 Juli (A.N.P.). Uit Parijsche bron wordt medegedeeld, .dat tot dusverre door Duitschland 514.671 Fransohe krijgs gevangenen zijn vrijgelaten. Dc Parijsche pers maakt met voldoening van dit, bericht melding, waarbij zij er op wijst, dat dit de eerste maal is, dat een zegevierende staat krijgsgevangenen vrijlaat, voordat een vre desverdrag is gesloten. Dit grootmoedige gebaar van Duitschland moet begrepen wor den in verband met de door Duitschland gewenschte samenwerking. Sterke aardbeving in JAPAN Tokio, 16 Juli (Domei): Een sterke aardbeving had gisteravond om kwart voor twaalf in liet noordelijke ge bied van het district Nagano plaats. Hier bij kwamen 5 personen om het leven, terwijl 12 gewond werden. Meer dan dertig huizen stortten in, zooals door het departement van binnenlandsche zaken hedenmorgen om 10 uur werd bekend gemaakt. Deze instantie deelde tevens.mede, dat door de .aardbeving liet spoorwegverkeer tusschen de districten Nagano en Niigata tijdelijk werd onderbro ken. Blijkens een medcdeeling van het me- teleologisch instituut lag het epicentrum der beving in het noorden van Nagano. De schok werd tevens in Tokio, Nagoya cn Niigata gevoeld. DE MILITAIRE DIENSTTIJD IN DE VEREENIGDE STATEN. Washington, 16 Juli (D.N.B.): Een officieel schrijven aan den voorzittci' van het Congres heeft de onderminister van oorlog, Patterson, medegedeeld, dat president Roosevelt voorstander is van verlenging van den diensttijd voor degenen, die oorspronke lijk voor 12 maanden zijn opgeroepen, en wenscht, dat de limiet voor het aantal re- cruten,- dat op een gegeven oogenblik onder dc wapenen is, wordt afgeschaft. Deze limiet bedroeg 900.000 man. Het falen van Sovjet-Russiscbe tanks van 120 ton B e r 1 ij n, 16 Juli (A.N.P.: Bij dc groote pantserslagen in het Oosten is duidelijk aan den dag getreden hoe verschil lend de Duitsche cn de Sovjet-Russische op vatting is van liet tankwapen. Uit berichten van liet front blijkt dat de Sovjets steeds weer getracht hebben door in den strijd wer pen van hun allernieuwste cn allerzwaarste tanks, die in den waren zin des woords „rol lende vestingen" genoemd moeten worden, dc Duitsche pantserregimenten tot den strijd te dwingen en op (e houden. Ilct is echter den reuzentanks der Sovjets in geen enkel geval gelukt, het vorderen der operaties be langrijk te beïnvloeden én de superioriteit van dc Duitsche middelzware pantsers tegen over de middelzware cn lichte Sovjettanks op te heffen. Zelfs aanvallen met den 120-ton wegendon „Mamoettank", die hel Sovjetlegcr als spe ciale verrassing had voorbereid, mislukten door het op alle taken berekende Duitsche pantserafweer en de elasticiteit van de Duit sche oorlogsvoering. Dc reuzentanks, die de vuurkracht ontwikkelen van een bunker, konden door hun traagheid cn de gebonden heid aan de wegen geen verrassende acties uitvoeren. Zij werden door de Duitsche troe pen in 'n kanslooze positie gemanoeuvreerd en zonder moeite afgemaakt. Dc hoop van de Sovjets om door hyper- groote tanks in den strijd te werpen een nieuwen factor in de oorlogsvoering te bren gen, is onjuist gebleken, terwijl de Duitsche middelzware pantsers in het oosten gebleken zijn tegen alle taken te zijn opgewassen. Uit dit feit blijkt de groote tactische superioriteit van de Duitsche oorlogsvoering, die geen pa radewapens in het veld brengt en die de techniek niet beschouwt als doel op zich zelf, maar alleen als midde tot het tacti sche doel. Dc thuisreis der Duitsche vrouwen en kinderen uit Indië Tokio, 16 Juli (Domei): In Tokio zijn 70 Duitsche vrouwen en kin deren uit Ned.-Indië aangekomen, van het gezelschap van 358 Duitsche onderdanen, die op 14 Juli j.1. in Kobe aan land zijn gegaan. Zij spraken het vaste vertrouwen uit, dat zij spoedig met den Transssiberischen spoorweg naar Duitschland zullen terugkecren. Aan het station in Tokio werden zij verwelkomd door den Duitschen ambassadeur, gencraal- majoor Eugen Ott, de leden van het perso neel der ambassade en door in Tokio wonen de Duitschcrs. 25 Vrouwen zijn comfortabel ondergebracht in het Yasjimahotel in Tokio. Zij vertelden ongerust te zijn over het lot van hun echtgenooten en deden verhalen over het bekrompen bestaan in de Indische concentratiekampen. De behandeling der Duitschers in Ncd.-Indiö werd slechter naaf- mate dc oorlogsfortuin voor Groot-Brittannië achteruit ging, zoo vertelden zij en zij voeg den hieraan toe, dat in het begin van dit jaar alle Duitschers in concentratiekampen zijn .geplaatst, waar zij weinig ruimte tot hun beschikking hadden, terwijl de Nederland sche politie iedere beweging naging. Hoe een Duitsch romanschrijver de Russen ziet. Berlijn. 16 Juli (D.N.B.) De bekende Duitsche schrijver Bruno Brehm. wiens his torische romans in binnen- en buitenland zeer bekend zijn, publiceert vandaag in den Völkische Beobachter onder het opschrift: de asch der ellende, een artikel, dat be schouwd moet worden als een vervolg op het gisteren in de Duitsche pers verschenen opstel: de doodelijke school. Bruno Brehm, die de Russen uit den tijd van het Czarisme uit eigen ervaring goed kende hij heeft den wereldoorlog in het Oosten meegemaakt en was in Russische krijgsgevangenschap geraakt vergelijkt na een reis aan het oostelijk front het toenmalige Russische volk en de huidige onderdanen van de Moskousche Sovjets. Hij komt tot de con clusie. dat de Russen van vroeger niet meer bsetaan. dat zij uitgeroeid zijn. dat men hun ziel ontnomen heeft, dat hier een volk is vermoord in een moordproces, als de wereld nog nooit heeft beleefd. Zoo was het in 1914. Toen ik. zoo vertelt hij o.a., in September 1914 zwaar gewond als gevangene met een kleine wagen achter het front gebracht werd. trok regiment na regiment langs mij heen naar het. Zuidwesten. Ilun beeltenis prentte ik mij voor altijd in het geheugen. .Vooral .viel mij op. hoe gemakkelijk en .vlot deze eindelooze bruine massa's marcheerden Tijdens den marsch zongen en babbelden zij. Hun gezichten hadden een goedmoedige uitdrukking, nieuwsgierig als kinderen bekeken en betastten zij ons. Zij hadden geen slecht woord voor ons. Hun gestalten waren breed cn bij vele regimenten zoo lang. dat zij bijna twee handbreedten boven onze menschen uitstaken. En thans? Hoe ver ligt die tijd achter ons. Land en volk zijn van uiterlijk veranderd. Bruno Brehm. die dezer, dagen aan het Oostelijk front de plaatsen weer bezocht heeft, die in zijn belevenissen uit den wereldoorlog een groote rol hebben gespeeld, heeft op zijn reis vaak transporten krijgsgevangenen ontmoet. Ik had den Rus van vroeger ge zocht. zoo schrijft hij, in vele gezichten had ik gezocht naar iets bekends, maar het was mij .alsof, dat daar langs mij trok iets vol komen vreemds en nieuws was. zooals ik het nog nooit had gezien. Het. waren niet de Russen van vroeger, die ik als gevan gen^ had gezien en die ik als uitgewisseld krijgsgevangene later nog in kampen in Bo- hemen had bezocht. Het waren volkomen andere menschen. Zij liadden niet meer de ongevormde maar toch zoo gelijkmatige gezichten. Zij waren smal van borstkas, zij babbelden niet meer en maakten geen ru moer. Zij zaten stompzinnig voor zich uit te kijken. Zij hadden slaag gehad en waren geïntimideerd. Het waren niet de krachtige boeren van vroeger, het was een armoedig ongelukkig volk. Ilier en daar staarde mij uit een paar oogen brandende haat aan. Nu en dan viel mijn blik op een gelaat, dat gekenmei-kt was door het Stempel der ge meenheid. Zeker, ik heb de Russen tijdens mijn ge vangenschap niet alleen als prettige lieden loeren kennen. Ook toen heb ik ruwe Rus sische gezichten aanschouwd, maar tus schen deze ruwe en afgestompte gezichten zag men de gelaatsuitdrukkingen van vele goedmoedige boeren, verstandige dokters, welverzorgde officieren. Daarvan was hier niets meer te zien. Alles, wat dit volk eens beminnelijk maakte, was uitgedoofd, en .tot het laatste spoor verdelgd. Aangenaam de den in deze algemeene ellende nog de ge zichten aan van de Tartaren en de Kir- giezen, die zich schenen te hebben ont trokken aan een dergelijke ellendige ver andering. Ik had vaak bijv. bij bet aan schouwen van gevangen genomen Grieken credacht aan de Russen van vroeger. Die Russen zijn er niet meer. Zij zijn nergens meer ic vinden. Nu en dan ziet men een van die gezichten van vroeger. Een krachtig gebouwd man van middelbaren leeftijd, die tracht te glimlachten maar het toch niet kan. Al deze menschen hebben liet lachen verleerd. Hen huivert wanneer men een volk ziet dat men door gruwzaam ingrijpen zijn ziel ontnomen heeft. Wanneer dat ..Proletkult" is. staan wii hier voor een moord, zoo concludeert Brehm. zooals in dezen omvang wel niet'vaak in de geschie denis der monschheid gepleegd is. Of dit' volk ooit weer gezond kan worden, weet ik niet. Thans ziet het er zoo ziek en zoo verkommerd uit, zoo geslagen en mishan deld kijkt het je aan. dal al was je hart van steen, je je voelt alsof je door koorts, bent aangetast* w Atnsferdamscbe effectenbeurs Kalme affaire. Na vaste opening kleine inzinking. De markt blijft echter goed prijshoudend. In- dustrieelen nog levendig. Neder landsche beleggingen weinig veranderd. OBLIGATIES STAATSLEENINGEN. V.K. LIL Nederland 1941 I 4 99 11/16-99% 99 11/16-9913/16 Nederland 1940 I 4 1003,4 100% Nederland 1940 II 4 99 11/16 99 11/16 Idem met bel. fac. 100% 100% Nederland 1938 3.3% 93%-93% 93-93 5/16 Oost Indië 1937 3 95% 95% Oost Indië 1937 A 3 94 94% PROVINCIALE EN GEM. LEENINGEN. A'dam '37 I 3% s Grav. '37 I 3% N. Holl. '38 3 N.-Hoil. '38 II (3%) 3 R'dam '37 I III 3% Z.-Holland 1937 3 95 97 89 92% 93 95 92% 93 13/16 95 HYPOTHEEKBANKEN. Ned. Hyp b. Veendam 3% 98% 98 AANDEELEN. BANK- EN CRED.-INST. Binnenland. Koloniale Bank A 197%' 19S3/4 Ned. Ind. Handelsb. A 129% 130% Ned. Hande^Mij. c.v. A 134 135% INDUSTRIEELE ONDERNEMINGEN. Binnenland. A.K U. 147-150% 151-119% Centr. Suiker Mij. 209% 215 Fokker g. A 191 195 Lever Bros en Unilever cv.A 125-131% 135%-132% Ned. Ford 315 Philips G B.v A. 228-234 236%-233 Philips pref. A- 157 157% PETROLEUMONDERNEMINGEN. Binnenland. Kon. Petr. 248%-252% 256-252% SCHEEPVAARTMAATSCHAPPIJEN. Holland-Amerikafijn A. 117-119 11S%-120 Kon. Ned. Stoomb. Mij. 165%-16S% nat. bez. v. A, 169-168 Kon. Paketvaart A. 243% 244 Ned. Scheepv. Unie A. 179-181% 181%-183 SUIKER-ONDERNEMINGEN. H.VA. 430-435 432-437 Javasche Cultuur 245 260 N.I.S.U. 240 214% TABAKSONDERNEMINGEN. Deli Batavia Mij. 228%-234 231%-234 Deli Mij. cv. A. 285%-29i 295-293 Senembah 221-230 232%-233% I RUBBER-ONDERNEMINGEN. Amsterd. Rubber 281-283% 285-282% Deli Batavia Mij. A. 230 230 Duitsch weermachtbericbt Bloedige verliezen der Sovjets Hoofdkwartier van den Fuchrer, 17 Julï (D.N.B.) Het opperbevel der weermacht i deelt mede: „In het oosten blijven dc operaties zich gunstig ontwikkelen. Op verscheidene plaat sen zijn wanhopige tegenaanvallen der Sow* jets met bloedige verliezen voor den vijand afgeslagen. In den strijd tegen Engeland heeft do luchtmacht ten Oosten van New Castle twee groote vrachtschepen ernstig beschadigd. Ge vechtsvliegtuigen hebben in den afgeloopen nacht de havenwerken van Margatc gebom bardeerd. In den afgeloopen nacht hebben zwakke vijandelijke strijdkrachten een klein aan tal brisant- en brandbommen in West- Duitschland laten vallen. Drie der Britscho gevechtsvliegtuigen werden door nachtjagers neergeschoten. Zooals reeds in een speciaal bericht is ge meld, heeft luitenant-kolonel Moelders, com modore van een jachteskader, gisteren op nieuw vijf Sowjetvliegluigen neergeschoten en daarmede zijn 101ste overwinning in de lucht in dezen oorlog behaald. Ifaliaanscb weermachtbericbt Rome, 16 Juli (Stefani). Het 406e commu- t nique van het Italiaansche hoofdkwartier luidt: In Noord-Afrika hebben Italiaansche en. j Duitsche vliegtuigen opnieuw versterkings- werken, batterijen en havenwerken van To- broek aangevallen. Andere Duitsche afdee- lingen hebben vooruitgeschoven vliegvelden, van den vijand "bestookt. Dc vijand heeft luchtaanvallen gedaan op eenige plaatsen in Cyrenaica. In dc nabijheid van Bardia is een Britsch vliegtuig door den afweer neer- geschoten. In Oost-Afrika hoeft, op 13 Juli een 11a- t liaansehe colonne van het garnizoen van Wolsjefit een moedigen aanval ondernomen op de vijandelijke stellingen. De vijandelijke tegenstand werd op voorbeeldige wijze over- wonnen: de vijandelijke afdeelingon werden j op de vlucht gedreven. Op 14 Juli hebben j afdeelingcn koloniale troepen van het garni zoen van Wolsjeff Britsch-Indische afdee lingcn aangevallen en uit haar stellingen verdreven. In de nabijheid van Gondar heeft onze artillerie 'n vijandelijk vliegtuig neer- geschoten.

Schager Courant | 1941 | | pagina 2