In het Sovjet Paradijs bloeit de slavenhandel 2-9 uur GEOPEND Diner in mineur Winterhulp Het WESTLAND als tuinbouwgebied Stand der rijksmiddelen bevredigend Visscherijnieuws REA Mathijs Swarthof Pz. J* van der POLL HOE DE G.P.OE. WERKKRACH TEN „LEVERT'. Afschuwelijke verwording van het gezinsleven Vraaggesprek met een in Rus land geboren Nederlander. 's-Gravcnhage, 16 Juli (V.P.B.) Het zal U wellicht bekend zijn, aldus de heer van Dalcn-Gilhuys, een in Rusland ge boren Nederlander tijdens een vraagge sprek met de V.P.B., dat ik voor Nederland secretaris ben van de volksmonarchistischc partij. Deze partij, die zich als .een der voornaamste tegenstanders van dé Sovjets heeft doen kennen, werd gesticht door Iwan Solonewitch, een jurist, die langen tijd onder den druk van het communisme in zijn vaderland heeft geleefd, maar ten slotte, met het op spel zetten van zijn le ven, ontvluchtte naar Bulgarije, waar hij zijn partij stichtte, die vele Russen omvat, die hun geboorteland van het roode gevaar willen bevrijden, en bovendien talrijke bui tenlanders, die met dit streven sympathi- seeren. Bij ons streven om in Sovjet Rusland be tere toestanden voor de bevolking te schep pen dan de erbarmelijke en menschonteer- de, waarin zij nu moeten leven, steunen wij op bet volk zelf, al kunnen wij het zelden rechtstreeks bereiken. Wij weten, dat er door de drie en twintig jaren van knech ting door de potentaten van Moskou groo- te ontevredenheid onder het volk is ont staan. Wij begrijpen, dat op het oogenblik het Sovjet leger wanhopig verzet biedt te gen den Duitschen stormloop, maar u dient vooral niet te vergeten, dat het de jongeren zijn die nimmer iets anders dan het com munistische systeem gekend hebben. Jonge menschen, die helaas van hun jeugd af verkeerd voorgelicht en bedrogen zijn, jonge mannen, die meenen, dat het Rusland van de Sovjets een heilstaat is vergeleken bij alle andere staten van Europa, waar volgens de beweringen van hun leiders door loopend de vreeselijkste plagen heerschen, waar de menschen als beesten geëxploiteerd worden. Wij verwachten evenwel, dat bin nenkort overal ernstige onlusten zullen uit breken, wanneer Stallin en zijn helpers zich genoodzaakt zullen zien de gedunde gelede ren aan te vullen door het oproepen van oudere lichtingen. HONGERSNOOD. IJ zult er zich moeilijk een voorstel ling van kunnen vormen, hoeveel menschen reeds als slachtoffer geval len zijn van dit duivelsche regime. Zelf heb ik de rampspoedige jaren van 1920—1921 meegemaakt, toen door het mislukken van den oogst millioenen om het leven zijn geko men. In het Wolga-gebied heb ik de menschen zien liggen met opge zwollen ledematen. De tweede groo- te ramp kwam in de jaren 1932 1933. Door de collectiviseering was geen zaaigraan aan de boeren ver schaft, zoodat het graangebicd bij de Zwarte Zee, dat anders bijna de geheele wereld kan voeden, nu nau welijks iets opleverde. Ruim tien millioen menschen vielen als slacht offer. Het aantal ter dood gebrachte Russen, of wel tot dwangarbeid veroordeelden, die hun leven lieten in een der 300 concentratiekam pen, wordt becijferd op ruim acht millioen. Zoo werden de Koelakken, de kleine zelf standige boeren uit het vruchtbare gebied in het Zuid-Westen tot den laatsten man uitgeroeid. Dc bolsjewieken hadden daarbij het vaste systeem om tot dwangarbeid ver oordeelden uit het zuiden in het noorden te werk te stellen, wat gezien de enorme klima tologische verschillen en de ondraaglijke toe standen waaronder gewerkt moest worden, gelijk stond met een langzamen verschrik- kelijken dood. liet streven van de Sovjets was er op ge richt in de eerste jaren de menschen broode loos te maken om hen daardoor te vermur wen. Toen de bevolking eenmaal weerloos was, werden de baantjes uitgedeeld. Geld kreeg men echter voor zijn arbeid niet in banden, alleen een bonnetje waarop men zeer schaarsche levensmiddelen nauwelijks genoeg voor het eigen levensonderhoud, kon verkrijgen in de staatswinkels. U moet zich niet voorstellen, dat wij zoomaar een glas of een tandenborstel konden aanschaffen. Zelf heb ik eens voor het vele overwerk in die drie jaren verricht ik had een betrek- .king bij het departement van onderwijs een bonnetje ontvangen, dat recht gaf op een emaille etensbakje. Dat was voor ons thuis een heele bezitting. Een ieder moest werken, niet alleen de man, maar ook de vrouw, want de bolsjewieken lyildigdcn op glad verkeerde wijze overigens het principe „wie niet werkt, dié niet eet". ONTAARDE KINDEREN. Zoodoende kwam er van het gezinsleven niets terecht. De kinderen werden van staatswege op de scholen gevoed. De toe standen op die scholen waren allerbedroe vendst. Een beschaafde westerling kan zich eenvoudig niet indenken, dat wat ik nu ga zeggen, ook werkelijk kon gebeuren. Wan neer de leeraar zijn leerlingen vermaande de klas te verlaten, dan kwam er een bru taal antwoord, doe het zelf. En de politieke commissaris gaf den leeraar steeds ongelijk. Nog erger, het kwam niet eens, maar meermalen voor, dat de leer lingen hun behoeften in de klas de den, terwijl er toiletten op de gang waren. Wanneer de leeraar daar over een opmerking maakte, wer den hem veelal de faecalien in het geeicht gesmeten. Wie het brutaal ste was en het hoogste woord had, kreeg gelijk. De kinderen ontaarden op onherstelbare wijze. Maar waar om heeft, de bevolking deze tyraunie verdragen?. De eerste twee, drie jaar heeft het Sovjet stelsel, aldus de heer van Dalen, zijn ware gezicht niet getoond. Wij allen waren er van overtuigd, dat er na den val van het huis Romanow verandering op velerlei ge bied diende te komen. Wij hadden onze idealen en droomden van een volksbevrij ding. In het communisme zagen wij aan vankelijk den heilbrenger. Hoe bitter was echter de ontgoocheling. Wat de bolsjewie ken wilden, bleek na den opstand," die ge leid werd door de zoogenaamde witte bewe ging. Het begon toen de Tsjecho Slowaak- sche krijgsgevangenen uit Siheric zouden repatrieeren. Zij hadden wapens gekregen voor den terugtocht, maar gebruikten deze tijdens muiterij op groote schaal, tegen de Sovjet autoriteiten. Dat was de kern van den opstand. Hieruit ontstond alras de witte beweging, waarvan admiraal Koltsjac een der leiders was. Aanvankelijk had deze wit te beweging wel succes, maar zij beging een kapitale fout. De kleine boeren, die van de Sovjets een stukje land hadden gekregen, moesten dit weer afstaan en het groot grond bezit werd in ouden vorm hersteld. Dat was koren op den molen der communisten, die van de ontevredenheid der massa geraffi neerd profijt trokken. METHODEN DER G.P.OE. Wist u, dat het aantal bolsjewieken in Rusland ten hoogste vijf procent van de totale bevolking bedraagt? Deze menschen tyranniseeren door hun weerzinwekkende methoden de geheele bevolking, die abso luut weerloos is en eigenlijk een groot leger van gevangenen vormt in eigen land. Wie zonder toestemming liet land tracht te ver laten. wordt onverbiddelijk ter dood ver oordeeld. Verder exploiteeren de Sovjets op handige wijze het stelsel van de gratis werkkrach ten. Hierbij speelt de gevreesde G.P.Oe een belangrijke rol. Deze organisatie heeft overal haar vertakkingen, op letterlijk alle denkbare gebieden. Onder het beheer van deze organisatie staan dc enkele honderden concentratiekampen die over het geheele land verdeeld zijn. maar altijd juist daar opgericht zijn. waar een belangrijke indus trie of iets van dien aard gevestigd is. Voor het minste of geringste kan men ge arresteerd worden. Dat zijn dan meestal de zoogenaamde saboteurs, die of veroordeeld worden tot tien iaar gevangenisstraf. lan ger is niet mogelijk, of wel gefusilleerd wor den. In de concentratiekampen moeten de ongelukkige gevangenen onmenschelijk zwaar werk verrichten, zii worden zeer slecht gevoed on zeer slecht gekleed. Mocht het in een enkel geval voorkomen, dat zij tien jaar hier uitdienen, dan wordt de straf meestal opnieuw verlengd met tien jaar. op grond van zoogenaamd nieuw be zwarend bewijsmateriaal. Wordt de man wegens een misdrijf doodgeschoten, dan volgt doorgaans ook de arrestatie van de vrouw, die naar een der concentratiekam pen vervoerd wordt. De kinderen komen in de .staatsinrichtingen. SLAVENHANDEL. Ontdekt de Gpoe dat een bekwaam geleer de niet lid is van dc partij, dan wordt hij gearresteerd. Ook hij is een saboteur. De ware reden is echter, dat men zijn kennis noodig heeft v®or het een of andere bedrijf, waar de geleerde zich niet vrijwillig aan heeft willen verbinden. Is hij eenmaal in de macht van de Gpoe. dan leent deze hem een voudig aan zoo n fabriek of onderneming uit, dat is dus niet meer of minder dan zui vere slavenhandel. Wanneer het communisme eenmaal ten val gebracht zal zijn, aldus besloot onze zegsman, dan wachten ernstige problemen. In de eerste plaats de vraag, wat moet men aanvangen met de ettelijke millioenen ver waarloosde kinderen, die geen vader of moe der meer hebben. Zij zijn door de harde me thoden dermate verruwd, dat een regeneratie nauwelijks mogelijk schijnt, in de tweede plaats, wat moet er gedaan worden met het zoogenaamde actief, men zou kunnen zeg gen, 't kader, waarop de partij steunt? Dti zijn de menschen, die met den val van het bolsjewistische stelsel alles verliezen, wat zij daardoor hebben verworven. Zeker is, dat door het binnenrukken der Duitsche weermacht het uur der bevrijding vfiov de groote schare bezitloozen slaat. Voor hen zal het leven weer waard zijn geleefd te worden. VAN DEN ATLANTISCHEN OCEAAN HANGT ENGELANDS LEVEN AF. Rede van Alexander, eerste Lord der Britsche admiraliteit. Stockholm, 16 Juli (D.N.B.): De eerste Lord van de Britsche admirali teit Alexander, heeft vandaag ter gelegen heid van een maaltijd, waaraan o.a. de Sowjet-ambassadeur, Maisky en die van de Tsjocngking-regeering Wellington Coo. deel namen, een rede gehouden over den slag op den Atlantische Oceaan. De Britsche berichtendienst meldt over de rede van Alexander, dat hij om te beginnen van de buitenlandsche gasten vooral den Sowjet-ambassadeur welkom heette en daarna o.a. verklaarde, dat Groot-Brittanniö in Juni 1940 door Frankrijk „in den steek was gelaten". Maar thans heeft de Sowjct- Unie zich aan Engelands zijde gesteld. Des tijds was Frankrijk in slechts enkele weken geslagen, terwijl de Sovvjet-Unie thans na meer dan drie weken oorlog, aldus Alexan der, sterker dan tevoren is". In het vervolg van zijn rede erkende Alexander, dat „het ergste deel van den oor log nog voor ons ligt" en eischte nog meer en grooter inspanning van alle krachten van Engeland. Voorts verklaarde hij: „van den Atlanti- schen Oceaan hangt ons leven af en als wij de duikbooten en de vliegtuigen met groote actie radius onder den duim kunnen krij gen, zal onze kracht staag toenemen en ten slotte overweldigend worden". Tot slot r' qualificeerde Alexander de actie van de Vëreenigde Staten tegen IJsland als een „hoogst belangrijke gebeurtenis" en vervolg de: Ik koester dc overtuiging, dat de Vereenig- de Staten door deze onderneming in staat zullen zijn hun uitgesproken bedoeling n.I. bescherming van het westelijk halfrond, met de grootste doeltreffendheid te verwezenlij ken." gemiddeld f 3200 per Ha. Voor kaskomkom- mertfeelt zelfs ongeveer f 10.000 per Ha. Als vergelijking met den landbouw geeft het verslag van de Proeftuin de volgende loon- uitgavea per Ha.: late aardappelen f 240. voederbieten f 218.boonen f 130.—, graan f 120.— en erwten f 110.—. Het Wcstland geeft trouwens werk aan ruim 1100 man nen per 1000 Ha. In den akkerbouw (zee-en rivierkléi) is dat aantal slechts 260, in de veehouderij 210 per 1000 Ha. Het Provinciaal Bureau schrijft ons: Van een inwoner van Spaarndam ontving de Directie van het Provinciaal Bureau ^oor Noord-Holland van „Winterhulp Ne derland" den volgenden brief: „In het bezit zijnde van een partijtje „lood (pl.m. 70 Kg.) en koper (pl.m. „2 Kg.) wcnscht ondergeteekende de „opbrengst daarvan na inlevering af „te staan aan de plaatselijke afdee- „ling van Winterhulp. Zou dit voor beeld kunnen worden gevolgd, opdat „meerderen, in het bezit van kleine „partijtjes (of groote). genegen zijn de „opbrengst daarvan af te staan aan „Winterhulp"? Uit mededeelingen in het jaarverslag over 1940 van de proeftuin „Zuid-Hollandsch Glasdistrict" te Naaldwijk blijkt de groote beteekenis van het Westland als tuinbouw gebied en als productiecentrum. In 1939 bedroeg in ons land de oppervlakte tuin gronden onder glas 2978 Ha. Daarvan kwam 2015 Ha. voor rekening van het Westland. Van de aan de Nederlandsche veilingen aangevoerde hoeveelheden groenten en fruit kwam uit Westland: druiven 76%, tomaten S0%, platglaskomkommers 69%, kaskom- kommers 79%, perziken 65%, sla 57%, an dijvie 43 en bloemkool en-peen elk 40%. De hoeveelheid voor de verwarming van kassen gebruikte brandstof (kolen) bedroeg in het seizoen 1939/'40 voor het geheele Z. Holl glasdistrict ruim 232.000 ton. De tuin bouw in het Westland gaf, wat de hoofd teelten betreft, de volgende opbrengsten per Ha.: kaskomkommers 300.000 stuks, plat glaskomkommers 160.000 stuks, tomaten 70.000 Kg., druiven 23.000 Kg. en fruit 12.000 Kg. Verder nog b.v. bij tomaten, sla als voorteelt 166.000 stuks en andijvie als voorteelt 200.000 stuks per Ha. Als vergelijking kan dienen, dat in den landbouw b.v. werd geoogst: tarwe 4200 Kg. korrel en 5100 Kg. stroo per Ha., voederbic ten 85.000 kg., late aardappelen 32.000 kg. boonen 3100 Kg. en 2300 Kg. stroo per Ha. In 1940 bedroeg de gezamenlijke post loon voor het Zuid-Hollandsche glasgebied ruim 15 millioen gulden, waarvan werke lijk uitbetaald loon bijna 6J4 millioen, ge- zinsloon 1.8 millioen en ondernemersloon circa 6.7 millioen gulden. De eigenlijke loon post, dus zonder ondernemersloon, bedroeg In hoofdzaak gevolg van de winst belasting. Aan het overzicht van den stand der rijks middelen op ultimo Juni jl. wordt 'het vol gende ontleend. De totale opbrengst van dc directe belas tingen was tot en met Juni van dit jaar f 128,525,794, tegen f 65,939,298 't vorige jaar een vooruitgang derhalve van ruim 02% millioen gulden, een accres, dat in hooge mate tot voldoening stemt. Zooals we reeds bij vorige overzichten hebben opgemerkt, speelt de gewijzigde re geling van de heffing der opcenten op de grondbelasting bij dit mooie resultaat een groote rol. Bracht de grondbelasting het vorige jaar f 10,472,498 op thans is deze opbrengst gestegen tot f 36.958.752, of bijna 26% milloien hooger. Doch nog meer is het gunstige resultaat te danken aan de sedert het vorige belas tingjaar ingevoerde winstbelasting, welke tot dusver f 36.275.135 heeft bedragen, op welk bedrag evenwel in mindering moet worden gebracht de negatieve opbrengst van de dividend cn tantièmebelasting ad bijna 2 millioen. Voorts hebben de opcenten op de gcmeentefondsbelasting ten bedrage van f 11.206.630 ruim 2.14 millioen meer opge pacht dan het vorig jaar. Daarentegen is in de tot de vorige maand geconstateerde stijging van dc opbrengst der inkomstenbelasting een stilstand ingetre den, hetgeen te verklaren is uit het feit, dat thans vrijwel geen belastingen meer worden betaald als gevolg van dc ontheffingen in verband met de ingevoerde loonbelasting. Tot einde Juni werd aan inkomstenbelas ting ontvangen f 33.856.832, of 1% millioen minder dan het vorige jaar. De beide andere belastingen van deze groep, de vermogensbelasting (opbrengst f 7.002.694) en de verdcdigingsbelasting (op brengst f 3.225.749) bleven ieder iets meer dan een half millioen beneden het resultaat op ultimo Juni 1940. Ook de opbrengst der overige middelen kan alleszins bevredigend worden genoemd ANNA PAULUWNA EINDDIPLOMA M.T.S. Aan de Middelbare Technische School voor Bouw-, Weg- cn Waterbouwkunde te Utrecht, heeft do heer A. C. Geertzema te Anna Paulowna het einddiploma behaald voor weg- en waterbouwkunde. W1ER1NGEN De makreel weer op de vlucht. De wonderbare vangst van makreel is de laatste dagen ineens zeer beduidend afge nomen. Er verrijst thans uit de Waddenzee een waar mastbos van kamers, want velen, aangelokt door den hoogen prijs, hebben nog zeer kortgeleden de kamers in zee ge plaatst, doch de besommingen zijn mo menteel niet naar rato. Deze dagen werd slechts een 20-tal kistjes makreel binnen gebracht tegen vorige weken gemiddeld 80-120 per dag. Of dit het einde zal beteekenen van deze visscherij is nog niet met zekerheid te zeg gen, aangezien men hier ter plaatse daar mede nog weinig ondervinding heeft opge daan. Tot dusverre kwam deze visch spo radisch voor en een seizoen zooals thans is meegemaakt is nog nimmer voorgekomen. Aan den afslag gaat het ovei\ens wel even anders toe dan voorheen. De tijd dat de afslager, de heer Wiegman, vergezeld van den boekhouder, de ronde deed over de haven, omgeven door een stoet kooplieden en kijkers, om iedere aangevoerde partij, met een voor den leek onbegrijpelijke ge tal lengoochelarij „af te slaan", behoort reeds eenigen tijd tot het verleden. Thans wórdt in het afslaggebouwtje geveild met een electrischen veilingsklok. Dit ingenieu ze apparaat berust op het drukknopsysteem In verband met de beperkte ruimte in den afslag, waar men moeilijk vaste zitplaatsen voor den koopman kan maken met voor ie der een contact-knopje dat bij indrukken dc draaiende wijzer op het gewenschte oo genblik tot stilstand zou moeten brengen, zocht en vond men een oplossing door een aantal touwtjes, verbonden met de klok van den zolder te doen neerhangen. De kooplieden hangen dus, dichtopeengepakt, bij het afslaan aan de lus, Een kort rukje en men is kooper. Door de prijsregeling, waarmee de vis- scher zoowel als de koopman reeds ver trouwd is geraakt (zonder haar zou na tuurlijk een hooger noteering worden ver kregen, zooals de practijk uitwijst men denke aan de bot doch men hééft zich daar bij neergelegd), behoeft de nieuwe klok echter bijna geen dienst meer te doen, al thans niet zoolang de visch de maximum prijs opbrengt. Visch, waarvan bij voorbaat de prijs vast staat, (en dat is thans met bijna alle visch het geval), behoeft niet geveild tc worden. Zij wordt gewoon verhandeld en slechts ge- administrateerd over den afslag. Bij de ge ringe aanvoer van tegenwoordig kunnen dc kooplieden de partijen wel aan, zij gaan grif van de hand en zij worden broederlijk onder elkaar gelijkerlijk verdeeld. Van een levendigen handel kan men dus moeilijk meer spreken, maarde koop man trekt niet meer aan de touwtjes. HARLNKARSPEL DIRKSHORN. HERDENKINGSDIENST. Zondag a.s zal in don avonddienst in de Ned. Hervormde Kerk onze heengegane predikant, Ds. G. dc Leeuw, worden her dacht. SCltfOORL ERNSTIG GEWOND BIJ VERKEERS ONGEVAL. Dinsdagavond heeft op den weg van Hel derAlkmaar bij Schoorldam een ernstig verkeersongeval plaats gehad, waarbij een inwoner van Schoorl ernstig werd gewond. Dc 60-jarige K. Stevens kwam per fiets uit de richting Warmenhuizen over de spoor brug cn stak den weg over, terwijl uit de richting Den Helder een bestelauto nader de. De wielrijder word gegrepen door de auto, waarbij hij ernstig werd gewond. Ge neeskundige hulp was spoedig aanwezig; later op den avond werd het slachtoffer overgebracht naar het Centraal Ziekenhuis te Alkmaar. Naar wij vernemen treft den chauffeur geen schuld. WINKEL GEVONDEN VOORWERPEN. Gevonden een sjaal. Inlichtingen ter ge meente-secretarie. BEVORDERD. Onze plaatsgenoot do heer Hylco Span is bevorderd van 4B naar 5B aan do R.H. B.S. te Alkmaar. NATUURBAD WINKEL. Woensdagavond had een dual-mcet plaats tusschen de leden van de zwem club Z.O.N. te Oucle Niedorp en de „Wirg" in het Na tuurbad Winkel. Na spannenden strijd was de uitslag als volgt: 50 m. schoolslag adsp. meisjes. 1. Nel Klare W 47,2 sec.; 2. G. Fijma O.N. 47.4 sec.; Lakéman 54; G. Melchior 1.04.4 N. Brugman 54,2; G. Aker 107,4; A. Zielc- man 58; N. Wilken 57; J. Krab 52. 50 m. borstcrawl adsp. jongens. 1. J. Biersteker O.N. 39,8 sec.; 2. .Tb. Kla ver O.N. 40,2 sec. G. v. h. Kaar 44; R. Kor- ver 44; R. Fijnheer 44; J. Kooij 41,4; R. Hei nis 52; L. Leek 56,8; C. de Bruin 56; M. Dekker 52. 50 m. borstcrawl dames. 1. T. Korver W. 40,8 sec.; 2. R. Heinis O.N. 45.4 sec. 100 M. schoolslag dames: 1. N. Leek, O.N.. 1.43.4 sec, 2 N. Klare, W„ 1.44.8 sec.; R. Meereboer Pd 1.45, Job Melchior 1.45.4. A. Amels i.54, M. Kossen 1.55.4, C. Koopmans 2.01 4. 50 M. borstcrawl heeren: P. Blaauboer W., 33.2 sec, 2. M. Dekker. O.N.. 36.8 sec., P. Wolfswinkel 42, R. Korver 46.2, G. v. h Kaar 39.4; R. Wiggers 55, P. Warnaar 46, R. Fijnheer 44. Kaarsmaker 38. D. Biersteker 56.4, A. Smit 46.6, K. Groes 42, K. Boot 39.4, C. de Wit 48 8, P. Smit. 38.6. 50 M schoolslag adsp. jongens: 1. G. v li. Kaar. W.. 46.6 sec.. 2. Jan Biersteker. O.N. 50 sec.; Jan Keizer 52.2. R. Fijnheer 59.6. R. Korver 54. K. Groes 528. C. de Bruin 1.04 6, H. v. h. Kaar 53. Jan Boeker 1.04'. 100 M. schoolslag heeren: 1. K. Groes. W., 1.37.8 sec.. 2. P. Smit. O.N.. 1.38 sec., P. Wolfs winkel. 1.51. A. Smit 1.4S.6, C Edam 2,03.2, G. v. h. Kaar 1.40. De estafette adspiranten werd gewonnen door O. Niedorn in den tijd van 3.02. Winkel had' hiervoor 3.26 noodig. De estafette da mes cn heeren werd gewonnen door Win kel in den tijd van 2 48 voor O. Niedorp 2.49,2 Verschillende zwemmers van „De Wirg" vertoonden oen vooruitgang bij het vorige jaar, in 't bijzonder Nel Klare, .Tob Melchior kan beter, doch zal na het examen IN PLAATS VAN KAARTEN. Met blijdschap geven wij U kennis van de geboorte yan on ze Dochter. J. DE GRAAF. L. DE GRAAF— Oostindiër. Breezand, 15 Juli 1941. M. SCHENK— Rcns en C. SCHENK .geven met blijdschap ken nis van de geboorte van hun Dochtertje. MARRY N1DA Wieringerwerf. 16 Juli 1941. Oostertcrpweg K 14. oc cso co oeo öo o*o Heden 17 Juli her- Q denkt onze Broeder en q 3 Zwager. Q 8 dal hij voor 25 jaar n werd aangesteld bij de K q Posterijen. q A C. SWARTHOF. X C. SWARTHOF— X g Bakker, g X C. ZEEMAN. X M. ZEEMAN— 8U Swarthof. St. Maartensbrug. OOOjOOjOOOOaOOOOiO Vanaf heden alle dagen van MAANDAGS GESLOTEN. WIERINGERWAARD. Verloren, gaande van Den Helder over Julianadorp langs Lange Vliet naar 't Zand een GELE MA." TEL (swagger). Tegen belooning te rug te bezorgen. Haringhuizen D 20 of Narcisstraat 9. Den Hel der. wel weer betere tijden gaan maken. Al met al een geslaagde avond en de voor zitter yan „De Wirg" sprak den wensch uit dat beide ploegen elkander nog eens zou den bekampen. GESLAAGD. Onze plaatsgenoot de beer W. van Es sen slaagde voor het diploma Ned. Han delscorrespondentie van de Vereen, van Leeraren in de Handelswetenschappen. ALKMAAR INLEIDING OVER DE GEWIJZIGDE OMZETBELASTING. De Kamer van Koophandel te Alkmaar deelt ons mede, dat in de op morgen. Vrij dag 18 Juli, des n.m. te 2 uur in de Har monie te Alkmaar uitgeschreven vergade ring. waar door Mr. Gcveke een inleiding zal worden gehouden over „Prijspolitiek en prijsbchcersching". de heer E. Volkmaars, Inspecteur der Invoerrechten en Accijnzen te Den Helder, een beknopt overzicht zal geven yan de voornaamste wijzigingen, welke met ingang van 1 Juli jl. in het Besluit op de Omzetbelasting 1940 zijn gebracht. Introduc ties zijn verkrijgbaar bij het secretariaat der Kamer, Oudegracht 182 en 'smiddags aan de zaal, WIERINGERM EER BELANGRIJK WERK GEGUND. Nadat eenigen tijd geleden de aanbeste ding was gehouden, waarbij dc gunning was aangehouden is thans door de Rijkswater staat gegund voor een bedrag van f 762.800 aan de N.V. Nedcrl. Basalt Mij. te Zaandam het maken van een gewalste wegverharding van gefundeerde klinkerkeiverhardingcn en berm verhardingen op het wegvak Hoorn Wieringermecr, van den Rijksweg nr. 7. HEER-HUGOWAARD DE BOUWERS ZIEN NAAR REGEN UIT! Op tal van tuinbonwgevvassen laat de sterke en langdurige droogte z'n invloed gelden. Zoo beginnen o.m. op verschillende plaatsen slaboonen ongunstige teekenen van de droogte te vertoonèn. Sommige tuinbou wers zijn ook aan 't plukken van zilvernep gegaan; 't product versterft reeds, terwijl de vrucht nog maar klein is. Ook voor don goeden afloop van den oogst van late aard appelen wordt het meer don tijd dat het flink gaat regenen. WARMENHUIZEN. 16 Juli. Aanvoer: 128.000 Kg. aardappelen: Schot- sche muizen f 6.50. ALKMAAR. 16 Juli. Aardbeien f 35.per 100 Kg., aalbessen f 22.50 per 100 Kg., andijvie f 412 per 100 Kg., bloemkool I f 811. idem II f 2.SO— 7.40 per 100 stuks, bieten f 11.60 per 100 Kg., doperwten f 16.— per 100 Kg., druiven f 1.28 por 100 Kg., kropsla f 1—7.20, komkommers f 4.8012 per 100 stuks, peterselie f 5.20 per 100 bos, perziken f 5—21 per 100 stuks, pos telein f 0.37—0.69 per abkjc. peulen f 16. per 100 Kg., rabarber f 13.30—16 per 100 Ivg.. roode kool f 12.10—13.50 per 100 Kg., selderie f 2.60—4 per 100 bos, spinazie 0.87 —1.67 per 16 p. bak, snijbooncn f 26.per 100 Kg., dubbele spercieboonen f 26.per 100 Kg., tuinboonen f S.— per 100 Kg., toma ten f 25.— per 100 Kg., uien f 5.60—13.20 per 100 bos. wortelen f 6.408 per 100 bos. BROEK OP LANGENDIJK. 17 Juli. Aanvoer: 330.000 Kg. aardappelen: Schot- sche muizen f 6.50, kleine f 2.50, 300 bos uien f 10.90. 500 Kg. zilvernep f 23.—, 656 Kg. spercieboonen f 26.4200 Kg. ralwir'ncr f 8.10—12.14000 Kg. roode kool f 12.10 13. 3400 bos wortelen f 8.—. 1J4O0 Kg. toma ten: A, B C en CC f 25.1035 Kg. tuin boonen f 8.—. NOORDSCHARWOUDE, 17 Juli '41. Aangevoerd 454500 kg. aardappelen: Schot- schc muizen f 6.50, kleine f 2.50, 300 Kg. zil vernep f 17.9021, 315* Kg spercieboonen f 26, 4000 Kg. rhabarber f 10.10—12.10, 60 Kg. tuinboonen f 7.

Schager Courant | 1941 | | pagina 3