vr N1PPER EN PELLE sir 31 Statenvergadering van Drente HET RAADSEL AAN BOORD Mr- J- Schokking èi/i (is Een rede in de Het „Vrijwilligerslegioen NEDERLAND' Radioprogramma Oud-minister overleden Dinsdagavond is te 's-Gravenhage onver wacht op 77-jarigen leeftijd overleden mr. J. Schokking, oud-minister van Justitie en oud-lid van den Raad van State. De begrafenis is vastgesteld op Vrijdag 18 Juli om half drie op de algemeene be graafplaats aldaar. Mr. J. SCHOKKING. (Foto Pax). Mr. J. Schokking heeft een rol van betee- kenis vervuld in het politieke en staatkun dige leven hier te lande. Te Amsterdam is hij geboren op 10 Mei 1864. In de hoofdstad heeft hij gestudeerd zoowel aan de gemeen telijke als aan de vrije universiteit en wel tegelijkertijd in de theologie en in de rech ten. In 1S94 promoveerde hij in de rechten op een proefschrift over de wet tot regeling van het. toezicht op de kerkgenootschappen. In September van dat jaar werd hij candi- daaf. tot den Heiligen Dienst bij het provin ciaal kerkbestuur van Zuid-IIolland. om in 1S95 zijn intrede te doen als .predikant bij de Ned. Herv. gemeente te Wezep in Gel derland. Achtereenvolgens diende hij de gemeenten van Koudum (Friesland), Dord recht en Leiden. In laatstgenoemde gemeen te was hij tevens godsdienstleeraar in het rijksopvoedingsgesticht. Reeds in 1901, toen hij predikant te Kou dum w-as, deed hij zijn intrede in de Twee de Kamer. Het toenmalige kiesdistrict Har- lingen vaardigde hem af naar ons parle ment. dat toen. gedurende de regeering- Kuyper. uiterst bewogen dagen beleefde. In 1905 werd Schokking's mandaat vernieuwd. Hij was in de Kamer een eenling. Hij ver tegenwoordigde toen namelijk de Friesch Christelijk Historischen, de zoogenaamde „Hoedemakerianen". Toen waren de recht- sche protestanten namelijk nog verdeeld in de anti-revolutionnairen (dr. Kuyper), de vrij-anti re volut ionnairen (Lobman). de christclijk-historischen (dr. de Visser) en de Friesch-christelijk historischen (Schok king). Tusschen de groepen Lohman en de Visser ontstond weldra een fusie, maar mr. Schokking en de zijnen traden eerst, in 1908 toe tot de Chr. Hist. Unie. Tusschen 1909 en 191S maakte mr. Schokking geen deel der volksvertegenwoordiging uit. In laatstge noemd jaar deed hij zijn wederintreden. Hij bleef toen Kamerlid tot 1925. toen hij geroe pen werd. als minister van Justitie op te treden in het ministcrie-Co.iijii. Gedurende laatstgenoemde parlementaire periode was •de heer Schokking tevens eerst lid van Provinciale Staten van Zuid-Holland, waar na hij zitting kreeg in het college van Ge deputeerde Staten. - Zijn ministerschap duurde tot 8 Maart 1926. In dat jaar begon zijn derde parle mentaire periode. Na het aftreden van dr. de Viscr in 1929 werd mr. Schokking voor zitter der chr. hist. kamergroep. In 1927 vond ziin benoeming plaats tot burgemeester van Katwijk aan Zee. Zijn Kamerlidmaat schap duurde tot 1932. in welk jaar mr. Schokking benoemd werd' tot. lid van den Raad van State, bij welk college hij zitting nam in de afdeeling voor de geschillen van bestuur. Hier volgde hij mr. Fabius op. In 1923 maakte de heer Schokking deel uit van de toen ingestelde staatscommissie in zake regeling der verhouding tusschen het openhaar en bijzonder onderwijs. Voorts was hij lid van het algemeen college van toezicht, bijstand en advies voor het rijks tucht. en opvoedingswezen en het college voor de visscherijen. Hij is ook voorzitter geweest van het hoofdbestuur der Chr. His torische Unie. Mr. Schokking was ridder in de Orde van den Nederlandschcn Leeuw. Een vreemde optocht. L. „Heb je nou ooit van zoiets geks gehoord, dat een dood gewone kip de weg naar een meteoorsteen moet wij zen?" „Be moei je met je eigen zaken, Lange, we kunnen het in elk geval eens probe- re. We moeten die meteoor steen hebben!!" t. „Omdat we altijd goede vrienden zijn geweest, gaan we met jullie mee, ook al lopen we gevaar, dat we ons belachelijk maken!" Een complot. „Nipper en zijn troep heb ben iets in den zin! Maak je klaar, Gorilla! Wanneer zij die meteoorsteen gevonden hebben, kapen wij die voor hun neus weg!" „Alleen, pas goed op en kijk uit je doppen, want met Nipper valt niet te spotten, dat weet ik uit ondervin ding!" „Het is zo klaar als een klontje, dat Gorilla en Schorpioen iets van plan zyn. We zullen voor die kna pen een beetje uit moeten kyken!" «Wij vinden de besprekingen hier niet belangrijk." De Provinciale Staten van Drenthe kwa men Dinsdag in 'n eerste zomerzitting bijeen onder leiding van den commissaris der pro vincie, Mr. Dr. R. H. Baron de Vos van Steen wijk. De fractieleider der N.S.B.. districtsleider Dieters, verklaarde o.m.: Gaarne maak ik van deze gelegenheid ge bruik om hiei' in deze vergadering een en kel wooi'd te zeggen. Bij de eerste zitting der Staten van Drente van het vorige jaar, heb ik namens onze fractie aan u kennis gege ven, dat wij die vergaderingen niet zouden bezoeken. In de enkele jaren dat wij hier als natio- naal-socialisten de-vergaderingen der Staten bijwoonden, is ons zoo vaak gebleken, hoe het belang van de partijen en het aantal hier gold en hoe de practisclie deskundigheid ter zijde werd gezet. Nooit en te nimmer hebben wij aan dit spel in deze vergaderingen meegedaan. Daarona waren wij hier „de vreemdè eend in do bijt" en zijn wij dit tot op heden in dit gezelschap gebleven. In de jaren van voor 10 Mei 1940 heeft men geprobeerd door laster, terreur, broodroof, ambtenarehverbod, enz., onze be weging kapot te maken. De gemeenste laster vond zijn hoogtepunt in het laten voorkomen aan het Nederland- sche volk, alsof wij landverraders en spion nen waren en de interneering van duizenden van mijne kameraden, waaronder vrouwen en kinderen. Het was ons niet mogelijk om met lieden als U, Staten en Gedeputeerde Statenleden van deze provincie te vergade ren, die behoorden tot de meest getrouwe pa ladijnen van de regeerende partijen in ons land. Die in de Jagen van voor- zoowel als in de dagen van 10 tot 15 Mei 1940 alleen maar onze vernietiging op het oog hadden. Onverschillig met welke middelen. Wanneer wij vandaag wel aanwezig zijn, dan is dat niet, omdat wij de besprekingen van deze zitting zoo belangrijk vinden. Wij weten immers, dat het nog steeds zoo gaat als vóór 10 Mei 1940. Voor zoover hier aan wezig zijn het nog steeds dezelfde lieden en dezelfde partijgroepccringen, trots het feit, dat de politieke partijen zijn ontbonden. Nog probeert men deii opbouw van het nieuwe Europa, waarin Duitschland en Italië de lei ding zullen aangeven, te ontkennen, door zich vast te klampen aan de angstige en hei melijke hoop, dat Engeland zal winnen. Wanneer wij deze zitting van de Staten van Drente bijwonen, dan is dat niet, vanwege de belangrijkheid van de besprekingen, doch wij be schouwen deze zitting als een zeer bijzondere, Ja zelfs als een historische zitting. Wij weten, <Jat het thans werkelijk de eer ste keer zal aijn, dat ons volk een Neder- landsche volksgemeenschap zal kunnen bou wen naar eigent aard en wezen, zonder scha delijke invloednn van Aziatische slimmerik- ken en verpolitiekte dominees, pastoors en andere zoogenaiamde intellectueelen. Wij hebben, onzen weg gekozen en dat is de weg waarlamigs het Nederlandsche volk zal kunnen 'en moeten gaan om zich ten volle te kunnen onti|>Vx)ien zxtnder weer geknecht te worden doar "n partijenkliek, die den eer lijken arbeid' ininacht, die dc adbeiders en boeren, ja ganscli het werkende deel van ons volk overlevende, aan de Joodsche intriges van het intemaiÉionale grootkapitaal, waar bij Joden en Christenen hand in hand gin gen. Ook de heeranj hier aanwezig, zullen moe ten kiezen. Het k#omt er thans op aan, dat wij als Nederlanders den weg vinden tot het Duitsche broedervolk. Dat is ook df keuze, waarvoor thans ons volk staat en vatn allen die ons Nederland sche volk nu nog niet oozet of door onver stand er toe brengen om te volharden in een waanzinnige halsstarrigheid van een ten doode gedoemd isteitsel of van vergane ideeën. Zij dragen tegenover ons land en volk een groote verantwooitdelijkheid. Waar het op aan komt is dit en dit al leen: „Of wij ais "Nederlanders begrijpen, dat wij, willen wij p<ak onze plaats in het nieu we Europa innamen, moeten toonen, dit waardig te zijn. 's-Gravenhage, Itt JuJL Voor het „Vrij willigerslegioen rÖedeiiand'" worden keu ringen verricht o'ft de volgende data en plaatsen: 18 Juli van 10-18 u»ir in Groningen Concert huis, Pioelestraat 30. 9-13 uur in 's-Hertogenbesch, Prins Hendrikkazerne. 15-19 uaur, in Eindhoven, huize Maria, Kruisstraat 53. 19 Juli van 10-13 uwr in Meppel, hotel Wes terbeo k, Woldstraat 15-19 utur in Coevorden, café Abel, markt 10-13 uhr in Roermond, Swal- mersffcrant 61. 15-19 UiOr in Maastricht, hotel Momsus, Vrijthof. 20 Juli van 10-18 uur in Zwolle, school aan de Turfmarkt. 1U-13 uur in Tilburg, werklie denver. Tuinstraat 68. 15-19 uur in Breda, restaurant Modern. 21 Juli van 9-13 uur in Deventer, Parkw. 2. 15-19 uur in Hengelo, Deutsches Haus 10-19 uur in Rotterdam, Deut sches Haus, Volkspark. 22 Juli van 10-18 uur ln Amsterdam, school Iepenweg 13. 10-19 uur in Den Haag, Koning innegracht 22. Aangenomen worden Nederlandsche on derdanen van 17 tot 40 jaar, die wel of geen militairen dienst hebben verricht, met een minimum lengte van 1.G5 meter. Voor offi cieren bestaat geen leeftijdsgrens. Voor de gezinsleden van de aangenomene wordt gezorgd, voor zoover het kostwinners betreft. Behalve bij deze bureaux kunnen aanmel dingen geschieden op de volgende adressen: Amsterdam, hotel van Gelder. Damrak 24; Heerlen, Hotel du Nord, J. Pommé, Sta tionsstraat 17; Groningen, Rademarkt 23a; Arnhem, hotel Keizerskroon, Markt 32; Breda, Boschstraat 67; Deventer, hotel van Wely, Keizerstraat 1; Utrecht, hotel Thalia. Stationsplein 9; Den Haag, Koninginnegracht 22. Een vrijbiljct voor de reis van de woon plaats naar het keuringsbureau kan afge haald of aangevraagd worden bij het „vrij willigerslegioen Nederland" Den Haag, Ko ninginnegracht 22,.resp. bij de hierboven ge noemde bureaux. Een vrijbiljet voor de te rugreis wordt bij de keuring onverschil lig of de candidaat wordt aangenomen of niet uitgereikt. VRIJDAG 18 JULI 194L Hilversum I, 415,5 m. 6.45 Gramofoonmuziek. 6.50 Ochtendgymnastiek. 7.00 Gramofoonmuziek. 7.45 Ochtendgymnastiek. 8.00 B.N.O.:Nieuwsberichten. 8.15 Schriftlezing en meditatie (voorbereid door de Christ. Radio-stichting). 8.25 Gewijde muziek (gr.pl.). 8.45 Gramofoonmuziek. 9.15 Voor de huisvrouw. 9.20 Gramofoonmuziek. 11.00 Amabile-sextet. 11.20 Declamatie. 11.40 Amabile-sextet. 12.00 Omroeporkest 12.40 Almanak. 12.45 B.N.O.: Nieuws- en econ. berichten. 1.00 Orgelconcert. I.30 Musette-orkest „Les gars de Paris" en gramofoonmuziek. 2.00 Arnhemsche. orkestvereeniging en soliste en gramofoonmuziek. 4.00 Cursus: „Een dominéé over de kerk" (voorbereid dooor het Vryz. Prot. Kerk- comité). 4.20 Gramofoonmuziek. 5.15 B.N.O.: Nieuws-, economische- en beurs berichten. 5.30 Voor de jeugd. 5.45 Nieuw Hongaarsch Strijkkwartet. 6.30 Sportwetenswaardigheden. 6.40 Orgelconcert. 7.00 B.N.O.: Vragen van den dag. 7.15 Voor de kleuters. 7.25 Gramofoonmuziek. 7.30 Onze cursus fotografie. 7.50 Gramofoonmuziek. 8.00 B.N.O.: Nieuwsberichten. 8.15 Spiegel van den dag. 8.30 Amusementsorkest, Omroeporkest en solist 9.30 Berichten (Engelsch). 9.45 B.N.O.: Nieuwsberichten. 10.0010.15 BNO: Uitzending ln de Engel- sche taal. Hilversum n. 801.5 m. 6.45 Gramofoonmuziek. 6.50 Ochtendgymnastiek. 7.00 Gramofoonmuziek. 7.45 Ochtendgymnastiek. 8.00 B.N.O.: Nieuwsberichten. 8.15 Gramofoonmuziek. 10.20 Pianovoordracht (er.pl.). II.00 Voor de kleuters. 11.20 Zang met pianobegeleiding en gramo foonmuziek. 12.00 Berichten. 12.15 Ensemble Bandi Balogh. 12.45 B.N.O.: Nieuws- en econ. berichten. 1.00 Gevarieerd middagprogramma. 3.00 Voor de vrouw. 3.45 Gramofoonmuziek. 4.30 Voor de jeugd. 5.00 Gramofoonmuziek. 5.15 B.N.O.: Nieuws-, economische- en beurs berichten. 5.30 Orgelconcert en zang. 6.00 Causerie „Het heidendom als gods dienst (voorbereid door de Christ. Radio stichting) 6.15 Klaas van Beeck en zijn orkest. 6.45 Toeristische raadgevingen. 7.00 B.N.O.: Economische vragen van den dag. 7.15 Fransch-Italiaansch muziekprogramma. 8.00 B.N.O.: Nieuwsberichten. 8.15 Utrechtsch Stedelijk orkest. 9.009.20 Boekbespreking. 9.45 B.N.O.: Nieuwsberichten. 10.00 Avondwijding (voorbereid door het Vrijz Prot. Kerkcomité). Feuilleln door E. Philips Oppenheim 21 Hg liefkoosde haar vingers, wat zij lijdelijk toeliet. „Paul Chicotin, de massa-moordenaar voor de Zaak, is dood," fluisterde hy, maa Paul Chicotin, de minnaar van Tanya, leeft nog." „De hartstocht in mijn hart is gestorven," zuchtte zij. „De man, die dien weer opwekt, moet een der onzen zijn. Zeg mij dus, mijn vriend, als je mij nog begeert voor wie werk je?" Hij schudde het hoofd. „Ik beantwoord al je vragen. Tanya," verdedigde hij zich. „Ik vertel je alles. Van jou vertel je mij niets. Waarom treed je op voor sous, indien je op de planken van de Folies Bergères behoorde te dansen? Ben jij hier in opdracht van den kring?" „De Kring is uit Parijs verdreven," ant woordde zij. Hij J9 in 't geheim en met de angstvalligste voorzorgen in Marseille weer opgericht. Ik vervul hier een zending, maar 't is zoo moeilijk om vorderingen te maken zonder geld en zonder vrienden." Hij nam een portemonnaie, die bol was van het bankpapier, uit zijn zak en wierp die voor haar op de tafel. „Zeg nooit weer dat je zonder geld bent," berispte hij. „Chicotin is zijn liefdes althans trouw. Je bent myn goede vriendin geweest, Tanya. Je hebt in myn armen gelegen." „Ik neem alleen geld aan van mijn min naar." „Kan ik dat niet weer worden?" vroeg Chi cotin. Zij schudde bedroefd haar hoofd, hoewel haar oogen een belofte spraken. „Dat ben je geweest. Paul," zei zy, „en een ideale ook. Je zoudt het weer kunnen wor den, maar dan zou je moeten bedenken dat de prijs van myn liefde niet je geld, maar je hulp moet zijn." ,,Maar hoe kan ik helpen?" vroeg hy. „Ik heb je al gezegd dat Paul de Massa-Moorde naar dood is. Ik werk voor mij zelf. Ik sta geen enkele zaak voor. Frankrijk, Italië, Ruriand, 't is mij alles eender. Ik heb de vaderlandsliefde overleefd. Ik heb den wijn lief, een goed leven, de weelde, en jou." „Bewys het dan," zei zij en greep naar zyn hand. „Ik vraag je niet om weer de Massa- Moordenaar, de geesel op aarde,- te worden, zooals de burgerlijke Pers je noemde. Geef mij een paar inlichtingen." „En welke zijn die?" Zij stond langzaam op en keek in 't rond. Wat zij zag, scheen haar te voldoen. Zy ging weer zitten en plantte haar elelbogen op de tafel. „Het is sedert lang hekend, Paul," begon zij, dat Frankrijk het karkas geweest is, waarmee een aantal van zijn zoogenaamde staaslieden zich gevoed hebben. Zij bestalen het land voor groote sommen, zogen het uit, en bedienden zich daarbij van individuen, zoo als de man, dien zij in Genève doodschoten, uit vrees dat hij vertraden zou wie zyn mede plichtigen waren. INie mannen zijn nog in leven. Zoover wij w»ten. zijn zij nog betrok ken bij het grootste fïnantieele schandaal, dat de wereld ooit gekend heeft. De aristocraten, wier hoofden onder de guillotine vielen en wier bloed de goten rood kleurde, zyn onschul dige kinderen, bij hen vergeleken. Deze man nen, die door de Communisten gehaat worden, noemen zich de mannen des volks. Ze regee- ren door en voor het volk, zeggen zij. Zij noe men zich eerlijke bergers. Zij houden de hoog ste ambten bezet. Hhtn maitressen, met juwee- len behangen, rollen in hun limousine door Parijs en verpesten er de atmosfeer. Hoor eens, Paul en zij greep hem stevig bij een schouder indien wij in een positie verkeer den om de waarheid openbaar te maken, zou geheel Frankrijk zich aan onze zijde scharen, de revolutie zou als een vernietigende orkaan over het geheele ta.nd gieren. Sovjet-Frank rijk zou daaruit ver rij zon, in het bezit van de hoogste macht. Wy zouden die niet langzaam behoeven te verwerven, ten koste van het bloed onzer nagels. Frankrijk, het ware Frank rijk, zou de wereld 'regieeren. Toon je een wei nig lankmoedig, smeeflc ik je! Zij nam een teug champagne, en het glas beefde in haar vin gers. Welnu, hoor nu jiaar mij. antwoordde hy. Dat is allemaal mooi voor propaganda- vergaderingen. Daar, tusschen zooveel ande ren, mag je dat gerust zeggen, maar hier zyn wij alleen en je kunt nooit weten. Houd je dus bedaard, kleintje! Zij zweeg eenige oogenblikken. om dan voort te gaan: Ik was met Berthold, een paar mi nuten voor hij op het schavot stierf. Een com pagnie gendarmea en een commissaris van po litie waren er ook bij. Zij dachten dat ik zijn zuster wa.s. Bertholds laatste woorden werden door al die menschen gehoord ook door den priester maar deze was slim. Berthold wist waarom ik daar was en bij het eerste recht- streeksche woord van hem tegen mij, zou een kogel uit den revolver van het Hoofd der gen darmes een einde aan zijn leven gemaakt heb ben. Hij zei mij dat ik in zijn kamer een wei nig geld zou vinden. Verlaat Parijs, ried hij mij, ga naar Marseille. In Parijs is geen toe komst voor je. Zoek dadelijk werk in een van die aardige plaatsen langs de kust Cannes, Juan, Nice. In die lustoorden van de wereld zullen ze je met rust laten, en leer jij misschien vergeten. Toen werd het teeken gegeven. Hij stierf. En wat had hij daarmee willen zeggen? vroeg Chicotin vol spanning. Met deze laatste woorden vertelde Bert hold mij, dat de waarheid in deze streken ge zocht moest worden, antwoordde zij. Daar om kwam ik hier. Kun je mij daarbij helpen, myn minnaar, die mij in zijn armen heeft ge houden en dat misschien weer mag doen? Paul Chicotin rilde, hoewel de nacht zwoel was, en vroeg: En werd het geld door je in zijn kamer gevonden? Ja een paar honderd francs, meer niet Er was ook een brief geweest. Die was ver dwenen. Dat had de politie gedaan. Zy wist zeer goed, wat hy mij daarin te zeggen had. Zij wenschte dat hij zijn geheim met zich zou nemen in het graf. Chicotin stak met bevende, geel bevuilde vingers een nieuw sigaret op. Een twaalftal eindjes lagen reeds op de tafel. De heele zaak is misschien een fabeltje, zei hij. Er is niets mee te beginnen geen aanvangspunt. Naar wat zou je aan deze kust moeten uitkijken, vraag ik je? Berthold be hoorde den moed gehad te hebben, om één naam, één wenk te geven. Die kogel zou hem een aangenamer dood bezorgd hebben. Berthold was verstandier dan jij, beet zjj hem verachtelijk toe. Hij wist, dat indien hij mij één wenk gegeven had, ik de zon nooit weer zou hebben zien opgaan. Chicotin rilde opnieuw. Hy was zeker van zichzelven, maar in zijn hart was hij senti menteel. Is er iets, dat je hier vasthoudt? vroeg hy. Niets, antwoordde zij. Ik bezoek al deze plaatsen op goed geluk af. Ik heb tien francs te vorderen voor mijn zang en mijn dans van vanavond. Ik betaal zijn kamer per dag. Mijn kleeren bestaan uit vodden. Zij stonden op en hij nam haar arm. Ik heb een auto, zei hy. Zal het Nice zijn of Juan? Zij gingen den cafétuin uit en de donkere straat op. Zij hing aan zijn arm. Waarheen jij wilt waarheen jij wilt, lispelde zy zoo zacht, dat het bijna onver staanbaar voor hem was. Zy bleef hem vast houden en volgde hem gedwee waar hij ging. (Wordt vervolgd,y

Schager Courant | 1941 | | pagina 6