eindbeslissing Wees zuinig vleeschrantsoen Alleen nog taptemelk DAGBLAD VOOR HOLLAND'S NOORDERKWARTIER Het ware gelaat van Moskou Gas en alactricitait spatin JAPAN KONOJE Strijd om de NEDERLANDERS TE WAPEN! met GAS en ELECTRICITEIT Verduisteren 21.54 uur is plicht Het verhoogd. Hoofdredacteur: J. KEESMAN. Schagen. VRIJDAG 18 JULI 1941. 85e Jaargang. No. 11548. Uitgov* der N.V. Uitg.-Mif. „Hollands Noorderkwartier" Schagen GEHEIMZINNIGE SLUIER VALT AT. De gruwzame bijzonderheden over het vermoorden van de vrijheidslievende bevol king in de door de Sovjets ontruimde ge bieden hebben in de wereldpers ten zeerste de aandacht getrokken. Overal ziet men thans in, dat het bolsjewisme zijn waren aard tot dusverre handig heeft weten te camoufleeren, maar dat er tegenover deze schokkende taal der feiten niets meer te verbergen valt. De speciale correspondent van „Stockholms Tidningen in LemJberg, Bertil Svahnstroem geeft een beschrijving van de toestanden na de bezetting van het vroegere Poolsche deel der Oekraine. Er is geen twijfel aan, zoo wordt in zijn verslag o.m. gezegd, dat de Oekrainsche bevovlking de Duitsohers als bevrijders beschouwt. Overal ziet men ha- kenkruisvlaggen. Bijna twee jaar lang heeft de Sovjet over Lemberg geheerscht. Het is zeker, dat de bolsjewistische fase beschouwd moet worden als de donkerste in de ge schiedenis van de stad. In 20 maanden tijds hebben de Sovjets zich gehaat en gevreesd gemaakt. Niemand werkte serieus. De prij zen stegen duizelingwekkend hoog. Een aribeider, die 150 roebel per maand verdien de, kon zelfs geen paar schoenen koopen, want die kostten 300 roebel. Een costuum kostte zelfs 1000 roebel of nog meer. Het particuliere zakenleven was weliswaar niet verboden, maar zoo buitengewoon zwaar belast, dat het niet de moeite loonde parti culiere zaken te drijven De meeste winkels hadden dan ook hun deuren moeten sluiten. De „New York Enquirer" publiceert een verslag van den United Press correspondent Jack Fleischer uit Lemiberg. Fleisoher schrijft, dat de Sovjets vóór hun vertrek een vreeselijk -bloedbad hebben aangericht onder de politieke gevangenen. Verwijzende naar het vinden van honderden slachtof fers van dezen massamoord in de militaire en staatsgevangenis van Lemberg, schrijft hij, dat hij persoonlijk verscheidene plaatsen gezien heeft, waar telkens 20 tot 30 lijken in den grond gestopt waren. Een nog grooter aantal ligt hegraVen in een kelder van de gevangenis. Op een kerkhof in Lemberg kan men hon derd nieuwe graven zien, waar de lijken lig gen van de Oekrainers en Polen, die door de wegtrekkende Bolsjewisten afgemaakt wa ren. Onder het opschrift: „Wat achter het my sterie schuilt", schrijft het Spaansche blad A.B.C.: Sedert hun triomf in die roode Oc- tobermaand, hebben de bolsjewisten Rus land van de geheele buitenwereld afgesne den. De volken, die aan de Sovjetunie gren zen, wisten niet, wat in dit ontzaggelijke land gebeurde. Wie zich binnen den Sovjet staat verzette tegen despotisme en de lijn wilde bereiken, die ons scheidt van de „an dere" wereld, liet zijn leven onder de ko gels van de Gepeoe. Een geheimzinnige sluier werd gelegd over de reusachtige gebieden. Nu en dan lieten Lenin of Stalin weliswaar een „democratische" commissie het land bin nen, maar deze —moest zich langs voorge schreven wegen bewegen en kreeg alleen datgene te zien, wat op het programma van het tooneel stond. Thans, onder vuur en zwaard, valt de mysterieuze sluier af. Uitgemergelde plaat sen komen te zien, vuil en kwaüjkriekend, zonder licht en water en onder een ontzet tende terreur gedoemd tot een dierlijk be staan onder den geesel der beulen. „Bolsjewisme in de laatste stuiptrekkin gen" zoo schrijft het Braziliaansche blad Noute" boven een hoofdartikel. „Een overwinning van Moskou, zooals Engeland die begunstigt, zou angst en schrik in de wereld moeten wekken. Met de nederlaag der Sovjet-Unie echter wordt de menschheid definitief bevrijd van de Moskousche beulen en hun handlangers. In het tegenovergestef- de geval zou de Sovjet-Unie het bplsjewisme te vuur en te zwaard aan Europa brengen. De laatste 25 jaar "heeft het bolsjewisme zich alleen niet over Europa verbreid, omdat Duitschland een onoverwinnelijke hinderpaal daartegen opwierp. Wanneer de Duitsché weerstand niet had bestaan, zouden vrijheid enchristendom, dank zij Stalin, naar de haaien zijn geweest". kabinetsformateur Leger en 'vloot achter zich. Tokio. 17 Juli (Domei). Bevestigd wordt dat Konoje de opdracht tot het vormen van een nieuw kabinet heeft aanvaard. De mi nisters van oorlog en marine hebben hem reeds hun medewerking toegezegd. Onmiddellijk nadat Konoie het keizerlijke paleis had verlaten, heef hij verschillende besprekingen gevoerd, waarbij volledige over eenstemming met andere regeeringsperso- nen is verkregen. Semi officieel verluidt, dat Konoje waar schijnlijk morgen de kabinetslijst gereed zal hebben, waarop dan Vrijdagavond de nieu we regeering in het keizerlijk paleis zal worden geïnstalleerd. Naar van betrouwbare zijde verluidt, is het leger en de marine bereid Konoje te steunen in zijn pogingen om een nieuwe regeering te vormen. Groote successen behaalt de Duitsche lucht macht in den strijd tegen de bolsjewisten. Een neergeschoten Rata-jager trekt de belangstelling van eenige Duitsche militairen (Atlan tic-Holland) Van het Oostelijk front VERWOEDE GEVECHTEN OM DE STALIN-LINIE. DUITSCHE OP- MARSCH VORDERT GESTAAG. SMOLENSK VEROVERD, TALLIN OMSINGELD. Zooals het Duitsche legerberichi meldt, staan thans negen millioen soldaten tegenover elkaar aan het Oostelijk front. Volgens het D.N.B. is na de geslaagde doorbraak van de Stalin-linie thans een geweldige worsteling om de eindbeslissing aan den gang. Steeds weer tracht het Sowjetcommando den stormloop van de Duitsche weermacht en van de verbonden troepen tegen te hou den. dooh reeds wordt in het Duitsche weermachtsbericht geconstateerd, dat de Sowjets thans hun laatste reserves in den strijd werpen, die waarschijnlijk ook zeer spoedig verbruikt zullen zijn. De beslissing, welke thans door de Duit sche troepen en hun bondgenooten in het Oosten wordt afgedwongen, bepaalt - voor eeuwen den verderen loop der Europeesche geschiedenis. „Zone des doods". De bruggen over de Dnjepr waren door de Sowjets opgeblazen, de dorpen verbrand en het vee meegevoerd. De Duitsche aanval moest tot voorbij deze „zóne des doods" worden voortgezbt. De vijand bestookte' ook de plaatsjes in het achterland met granaten. Hierdoor ont stonden reusachtige branden en puinhoopen Kort na den middag was niettemin de strijd om den overgang beslist e ne enkrachtig bruggehoofd gevormd. Kort nadat de eerste rubberbooten de ri vier hebben overgestoken en de pioniers, deels naakt in 't water staande beginnen met het bouwen van een oorlogsbrug, slaan in de onmiddellijke omgeving granaten in. Mitrailleurvuur en geweerkogels fluiten de De bolsjewistische krijgsgevangenen ontvangen in de Duitsche kampen een goede behandeling. Een gewonde gevangene wordt door een Duitschen legerarts behandeld (Atlantic-Hollandj Duitsche sodaten om de ooren. De bevel voerende generaal bevindt zich ook op deze plaats. Hij antwoordt op een op hem ge richt schot, waardoor hij onder de modder komt te zitten, met de lakonieke opmerking: „Zoon smeerpoets" In het gebied van den strijd rondom Kie- jev hebben Duitsche infanteristen gisteren de laatste rijen Sowjetkazematten veroverd. Smolensk In handen. Tallin om singeld. Berlijn, 17 Juli. Naar het D.N.B. ver neemt, is Smolensk in Duitsche handen. De Finsche zender Lahti heeft volgens United Press bekend gemaakt, dat de Duit sche troepen de Estlandsche hoofdstad Tal linn (Revavl) volledig hebben omsingeld. Uit Helsinki meldt S.P.T., dat aldaar is medegedeeld, dat Sint Petersburg gedurende de laatste dagen hevig is gebombardeerd. Over den strijd aan het zuidelijk deel van het front meldt het D.N.B. dat Duitsche en Roemeensche troepen in een snellen aan val de Bessarabische hoofdstad Kisjinev hebben bereikt en na kortstondige doch hevige gevechte nhebben genomen. Sovjetkruiser zwaar beschadigd. De Sowjetkruiser „Tasjkent" is op 15 Juli door Duitsche motortorpedobooten zwaar beschadigd. Het feit, dat de „Tasjkent", welke tot 1940 in de Zwarte Zee was gestationneerd, pas enkele maanden geleden naar de Oostzee werd overgebracht, wordt te Berlijn als een nieuw bewijs beschouwd van het voor nemen der bolsjewisten Midden Europa aan te vallen. Een Sowjetvlieger heeft een reddingsvlieg tuig aangevallen, toen het bezig was op één der talrijke meren van het schiereiland ge wonden te bergen. Met de schietwapens werd het reddingsvliegtuig beschoten. EXTRA HAVERMOUT voor a.s. moeders Op attest van dokter of vroedvrouw. 's-G ra ven ha ge, 17 Juli: De secretaris-generaal van het departement van landbouw en visscherij, maakt bekend, dat voortaan de aanstaande moeders en jon ge moeders gedurende de drie laatste maan den voor en de drie eerste maanden na de bevalling, in aanmerking kunnen komen voor een extra hoeveelheid havermout. Deze hoeveelheid zal 150 gram per week bedra gen. Belanghebbenden kunnen zich ter ver krijging van losse rantsoenbonneft wenden tot den plaatselijken distributiedienst. Uiteraard kan deze extra hoeveelheid slechts worden verstrekt, indien met de aan vrage bij den plaatselijken distributiedienst tegelijkertijd een attest van een medicus of vroedvrouw wordt overgelegd. Aan het Oostelijk front, daar bulderen de kanonnen, daar ratelen de machinegewe ren, daar gieren de stuka's door het lucht ruim, daar donderen de pantserwagens langs de wegen, daar strijden millioenen dappere kerels. Aan het Oostelijk front, daar worden de barbarenhordcn van Stalin, daar wordt het bolsjewistische beest teruggeslagen door de legerscharen, die zich inzetten voor de westersche beschaving. Teruggeslagen wordt het Sovjet-monster, maar dit is niet voldoende. Zoolang de we- reldpest, die communisme heet, niet totaal vernietigd is, zoolang is het uitgesloten, dat de opbouw van het nieuwe Europa er een zijn zal, die een vrede voor honderden ja ren waarborgt Aan het Oostelijk front woedt de strijd, die beslissen zal over de toekomst van Eu ropa. Daar wordt gestreden door Duitsche soldaten, schouder aan schouder met strij ders uit alle beschaafde landen van Euro pa. Zij vormen het front der beschaving, zij trekken op en zij zullen ze vernietigen, de duivelsche machten, ontketend door de mis- dadigersbende in Moskou. In dat front, Ne derlanders, is ook uw plicht alsChristen bovenal, u in te zetten, opdat de plaats van oris land, straks in het nieuwe Europa, een oervolle plaats zal zijn. Nederlanders, te wapen. Op voor Chris tendom, beschaving en cultuur. De tijd van praten is voorbij, er wordt een daad van U verwacht en daarom: Meldt U aan bij het vrijwilligerslegioen Nederland. Hoofdkwartier Vrijwilligerslegioen Nederland. Koninginnegracht 22, Den Haag. Het is noodzakelijk, dat wij onze vetposi- tie zooveel mogelijk op peil houden. Om dit te kunnen doen is men genoodzaakt tot vol ledige ontrooming van de melk over te gaan. Naar men weet, is het vetgehalte van de melk, welke thans verstrekt wordt, vastge steld op 2.5 In begin Augustus zal dit vet eruit gehaald worden en zal dus practisch slechts taptemelk beschikbaar zijn. Indien wij dit niet zouden doen, zou ons vetrant- soen bezwaarlijk gehandhaafd kunnen worden. Deze ontrooming neme men vooral niet te tragisch. Ook taptemelk heeft een uitstekende voedingswaarde. De eiwitstoffen zijn uit voedingsoogpunt van groot belang en déze blijven in de melk aanwezig. Daarbij wordt voor kinderen beneden 14 jaar, voor moeders, die een baby verwachten of een baby voeden, voor zieken en voor ar beiders in bepaaldè bedrijven, melk beschik baar gesteld van het tegenwoordige vetge halte. In het algemeen is het echter noodzake lijk, dat wij het vet uit de melk zooveel mo gelijk benutten om in boter om te zetten. Strenge maatregelen te wachten 25 pet. verminderen verplicht, tusschentijdsche metercontrole, 's-Gravenhage, 17 Juli. Eenige dagen geleden is er reeds op gewezen, dat de stren gere rantsoeneering van electriciteit en gas, welke op 1 Juli jl. is ingegaan, nog onvol doende besparing ten gevolge heeft gehad. Bij deze regeling is aan alle verbruikers met uitzondering van enkele bijzondere be drijven, voorgeschreven het verbruik van electriciteit en gas per 2-maandelijksche pe riode tot 75 van het verbruik in de over eenkomstige periode van het vorige jaar terug te brengen. Hierbij zijn echter minima toegestaan, waaromtrent het volgende medegedeeld kan worden. Electriciteit Voor verlichting en andere huishoudelijke doeleinden dan koken, enz. zijn de volgende minima gesteld: a. voor hen, bij wie de meteropneming plaats gehad heeft tusschen 15 Juli en 15 Juni resp. 18, 36 en 52 K.W.H. voor de 4e, 5e en 6e tweemaandelijksche periode van dit jaar. b. voor hen. bij wie de meteropneming zal plaats hebben tusschen 15 Juli en 15 Augustus, resp. 24, 46 en 52 K.W.H. voor de 4e. 5e en 6e tweemaandelijksche periode van dit jaar. Voor hen. die electrisch koken, is het mi nimum bepaald op 150 K.WJL per twee maandelijksche periode. Gas. Het minimum, dat voor het gasverbruik is toegestaan, is 60 M3. per tweemaande lijksche periode. Eei> ieder is dus gehouden om zijn ver bruik met 25 te verminderen. Slechts in die gevallen, dat men daarbij beneden de hierboven vermelde minima zou komen, mag men het toegestane minimumverbruik aanhouden. Bij overschrijding van deze voorschriften kan een boete opgelegd worden ten bedra ge van 50 tot 300 van het te hooge verbruik en kan afsnijding van den toe voer volgen Behoudens de met name ge noemde uitzonderingen (bedrijven van open baar nut en bedrijven welke voor de voed selvoorziening werken) is ook ieder bedrijf verplicht tot een beperking van 25 Aangezien een regelmatige voor ziening met gas en electricteit alleen gewaarborgd zal zijn, wanneer door samenwerking van alle verbruikers de noodzakelijke besparing wordt verkregen, zal in de naaste toekomst zeer streng worden opgetreden te gen overschrijding van de verbruik*- I Vanavond gaat de verduistering in om en duurt tot morgenochtend 5.40 uur jegens Uw naaste en... Uzelf MAANDAGS EN DINSDAGS VLEESCHVERKOOP VER BODEN. Na 27 Jall a.s. zullen de distributie- perioden zeven dagen duren. Dan zullen P©r kalenderweek per persoon drie rantsoenen beschikbaar wor den gesteld. Het koopen in winkels van vleesch en vleeschwaren zal van 28 Juli af op Maandag en Dinsdag verboden zijn. Het vleeschrantsoen Is dus ver hoogd. Nadere bijzonderheden en oen beschouwing over dezen nieuwen maatregel vindt men op pag. 2 van het tweede blad. BON 27. De secretaris-generaal van het departe ment van Landbouw en Visscherij maakt het volgende bekend met betrekking tot de distributie van vleeesch. Gedurende het tijdvak van Vrijdag 18 Juli tot en met Zaterdag 26. Juli a.s. geeft elk der met „27 vleesch" gemerkte bonnen van de vleeschkaart recht op het koopen van een half rantsoen vleesch of een half rantsoen vleeschwaren. De met „27 vleeschwaren" gemerkte bon: geeft gedurende genoemd tijdvak recht op het koopen van een rantsoen vleesch of een rantsoen vleeschwaren. In totaal wordt dus op de met „27" ge nummerde bonnen drie rantsoenen vleesch verstrekt. Bovendien geeft gedurende het tijdvak van Vrijdag 18 Juli tot en met Zaterdag 26 Juli de met „26 vleeschwaren" gemerkte bon recht op het koopen van een rantsoen vleesch of een rantsoen vleeschwaren. De met .56 vleesch" gemerkte bonnen kunnen vernietigd worden. De detaillisten, die de met „27 vleesch" gemerkte bonnen in ontvangst nemen die nen deze bonnen op afzonderlijke opplak- vellen te plakken. Een rantsoen vleesch bedraagt 100 gram, been inbegrepen. Een rantsoen vleeschwa ren bedraagt voor de hierna te noemen soorten het daarachter vermelde aantal" grammen: gerookt of gekookt varkens- rund-, kalfs-, paarden- en echapenvleesch, en gerookte worstsoorten 75 eram. gekookte worstsoorten, rolpens eh knakworst 100 gram. leverartikelen, tongenworst en nier- brood 125 gram. bloedworst 150 gram. In verband met het voorgaande wordt er de aandacht on gevestigd, dat alle bonnen van de vleeschkaart dus zoowel de met „vleesch" als met „vleeschwaren" gemerkte bonnen in den vervolge recht geven op het koopen van vleesch of vleeschwaren. hoeveelheden, waarop men recht heeft. De overschrijding van de rantsoenen be hoeft niet meer per 2-maandeliiksche perio de geconstateerd te worden, doqh overschrij ding in een bepaald gedeelte dezer periode van een evenredig deel van het rantsoen, waarop de betrokkene voor de geheele pe riode recht heeft, is eveneens ten strengste verboden Dit gedeelte der periode zal ech ter niet korter zijn dan een w.eek. Slechts voor industrieele bedrijven, welker aard 'n gelijkmatige verdeeling van bet rantsoen over de geheele periode niet toelaat, kan een uitzondering gemaakt worden. Tusschentijdsche metercontrole. In alle plaatsen des lands zullen in ver band hiermede tusschentijdsche meterop nemingen plaats hebben en indien bij be paalde verbruikers overtreding wordt ge constateerd. zal tot het nemen van maatre gelen. als onmiddellijke afsluiting van den toevoer, worden overgegaan. Het kan niet worden geduld, dat door ge brek aan medewerking van een deel der verbruikers de geheele voorziening met elec triciteit en gas zou moeten worden stopge zet. Een dergelijk gebrek aan gemeenschaps zin zal met de daarmede in overeenstem ming zijnde gestrengheid worden behan deld.

Schager Courant | 1941 | | pagina 1