Extra zeepraotsoen N1PPER EN PELLE ~ï4er*eUS P De verhooging van het vleeschrantsoen AkKERWE^ HET RAADSEL AAN BOORD Het „Vrijwilligerslegioen NEDERLAND"' Radioprogramma DE BONNEN ZEVEN DAGEN GELDIG. Practischer Indeeling. 's-Gravenhage, 17 Juli: Uit de officieele mededeeling betreffende de distributie van vleesch blijkt, dat ons vleeschrantsoen niet onbelangrijk verhoogd wordt een mededeeling, welke met groote instemming ontvangen zal worden. Wanneer men het bericht van de bonaanwijzing voor vleesch leest, zal men wellicht niet zoo on middellijk zien hoe groot de verhooging van het rantsoen is. In het kort komt het hier op neer. Tot nu toe kwam ons rantsoen neer op 250 gram in 8 dagen. Het wordt thans verhoogd tot 300 gram in 7 da gen. Met deze verhooging gaat tevens nog een wijziging gepaard en wel in den termijn, voor welke het rantsoen geldt. Dezen termijn wil men laten samenvallen met de kalenderweek. Dit is gemakkelijker ook voor de huisvrouw. Zij kan dan rekening houden met een geldig heidsduur van den bon van precies een week en weet dus, dat bij den aanvang van elke nieuwe week ook een nieuwe vleeschbon in gaat. In den overgangstermijn, welke van 18 Juli tot en met 26 Juli zal duren dus 9 dagen wordt blijkerts het officieele be richt 400 gram beschikbaar gesteld. Men is daarmede dan óp het verhoogde rantsoen aangekomen en heeft tevens de termijnswij ziging verwerkt. De huisvrouwen zullen echter verstandig doen dit rantsoen nu niet in eens te koo- pen, doch over den geheelen termijn te ver- deelen. Er bestaat thans geen enkel gevaar, dat de slagers het verhoogde rantsoen niet zouden kunnen leveren. Elk gezin kan zijn vleeschverbruik indeelen precies zooals dat gewenscht wordt. De aanmerkelijke vergrooting van ons vleeschrantsoen komt niet onver wacht. Eenige maanden geleden reeds is er op gewezen, dat de voe derpositie een vermindering van den veestapel noodzakelijk maakte en dat het vleesch, hetwelk hierdoor beschikbaar zou komen, een ver ruiming van het rantsoen mogelijk zou maken. Deze verwachting is thans bewaarheid. In het afgeloopen voorjaar is de weersge steldheid voor de vleeschvoorziening in dien tijd een tegenvaller geweest. De warmte heeft lang op zich laten wachten. Daardoor werd de hoop, dat de koeien genoeg voe der in het weiland zouden vinden om vol doende in gewicht toe te nemen, aanvanke lijk niet verwezenlijkt, En hier heeft men tevens het antwoord op de vraag, waarom in de achter ons liggende maanden niet over al in hef land op alle vleeschbonnen vleesch beschikbaar was. In de laatste weken begon de natuur echter mee t-> werken en een ieder heeft de groote verbetering kunnen consta- teeren, welke op dit punt ingetreden was. Na de verhooging van het aardappelrant- eoen komt thans de verruiming in de vleeschpositie. De groote beteekenis, welke dit heeft voor de voedselvoorziening van ons volk, zal niemand onderschatten. Voor hen, die „vuilen arbeid" verrichten. De Secretaris-Generaal van het Departe ment van Handel, Nijverheid en Scheep vaart maakt bekend, dat personen, die in aanmerking meenen te kunnen komen voor extra rantsoenen zeep op grond van de om standigheid, dat zij door hun werkzaamhe den aan bijzondere verontreiniging v&n het lichaam of kléeding zijn blootgesteld, of doordat extra zeep voor hen uit hygiënisch oogpunt noodzakelijk is, voor Zaterdag 26 Juli a.s. (je aanvraagformulieren M.D. 80 bij de plaatselijke distributiediensten dienen af te halen. De data, waarop deze formulieren moeten worden afgehaald en weder ingele verd, zullen door de distributiediensten na der worden bekend gemaakt. De navolgende groepen van personen ko- 261. Het „medium" gaat er van door 1. „Nou zijn we die ook nog kwijt!! Wat moeten we nu?" 2. „Karo ia 'r achterna!!" 3. „Zien jüllie die ver wenste kip ergens?" 262. De achtervolging is ingevet. 1. „We moeten die kip vin den ,dood of levend!! We zijn met ons vieren, dus we nemen elk een der vier hemelstreken voor onze re kening." 2. „We behoeven voor die kleine professor niet be zorgd te zijn! Die wordt wel door zijn schutsengel bewaard!" 3.. „Fatty wilde eens een kijkje nemen in de afvoer pijp onder de dijk. Zijn lengte liet het hem echter niet toe... 4. Nipper had meer geluk. Hij was in een telegraaf paal geklommen, en op een gegeven ogenblik ziet hij iets... Wat zou dat kun nen zijn?" r &A//, Jg!,j f'A „3- =-f fl -J^ ;--,vw ■y r cJs O crSCZferi- 't.'V men in aanmerking voor extra rantsoenen zeep. 1. Zij, die „vuilen arbeid" verrichten; 2. practiseerende artsen, tandartsen en veeartsen; 3. gediplomeèrde bakers en kraamver zorgsters. Zooals bekend, moeten aanvragen voor de, onder 1 vermelde categorie van personen, dus arbeiders, die „vuilen arbeid" verrichten, worden ingediend door den werkgever. Kappers, die in aanmerking wenschen- te komen voor scheerzeep en zeep voor hun bedrijf, dienen een aanvraagformulier MD. 269 eveneens voor 26 Juli a.s. af te halen en op het hiertoe vastgestelde tijdstip wederom bij de distributiediensten in te leveren. Hierbij dienen de kappers de loonlijsten van hun personeel over te leggen. Alle bovengenoemde groepen van perso nen dienen met de extra zeep uit te komen tot 1 Februari 1942. ZWARE GEVANGENISSTRAFFEN VOOR HET FRAUDULEUS SLACHTEN VAN VARKENS. Voor den economisohen rechter te Assen stonden gisteren terecht J. G., K. G., en F. H., allen uit Nieuw-Weerdinge, wegens het slachten van talrijke varkens zonder ver gunning. Tientallen varkens hadden zij ge slacht en het vleesch zonder bon verkocht. Zij werden ieder veroordeeld tot negen maanden gevangenisstraf. De Nederlandsche wielerkampioenschappen Veel bekende rijders aan den start te Amsterdam. In een persconferentie onder leiding van Jhr. van den Beroh van Heemstede, voorzit ter van de Nederlandsche Wielren Unie, heeft de voorzitter der sportcommissei, de heer John Sfol, eenige medecleelingen ge daan omtrent de Nederlandsche baankam- pioenschappen, die op 19 en 20 Juli in het Olympisch stadion te Amsterdam zullen worden gehouden. In totaal zullen 62 renners deelnemen, tw. 20 beroepsrenners, 7 onafhankelijken, 28 amateurs en 7 stayers. Bij de beroepsrenners vindt men alle be kenden, o.m. van Vliet, Derksen, v. d. Vij ver, v. d. Voort, van Nek, Pellenaars, Boeyen v. Amsterdam, v. d. Heide, Reutis, Groene- wegen, bij de onafhankelijken zien wij o.a.: Ever, v. d. Linden, Pronk, Kremer, terwijl de amateurs, naast den kampioen Remkes, Faanhof, v. Gelder, v. Bohemen, P. Smits, Bijster, de Best, Moeke, ^elfs weer... Ber- nard Leene in de baan brengen. De wedstrijden beginnen zoowel Zaterdag als Zonclag te 1.30 uur. NOODLOTTIG ONGELUK OP DE STAATS MIJN HENDRIK. Gisterochtend werd de 54-jarige handlan ger G. M. Eijsvogels bij zijn werkzaamheden in de staatsmijn Hendrik te Brunssum door een rangeerende locomotief gegrepen, waar door hem de beide beenen ter hoogte van de knie werden afgekneld. Hij werd onmiddel lijk naar de verbandkamer van de mijn overgebracht, waar hij is overleden. Hij was gehuwd en vader van negen kinderen. 's-Gravenhage, 14 Juli. Voor het „Vrij willigerslegioen Nederland" worden keu ringen verricht op de volgende data en plaatsen: 19 Juli van 10-13 uur in Meppel, hotel Wes terbeek, Woldstraat. 15-19 uur in Coevorden, café Abel, markt. 10-13 uur in Roermond, Swal- merstraat 61. 15-19 uur in Maastricht, hotel Momus, Vrijthof. 20 Juli van 10-18 uur in Zwolle, school aan de Turfmarkt 10-13 uur in Tilburg, werklie denver. Tuinstraat 68. 15-19 uur in Breda, restaurant Modern. 21 Juli van 9-13 uur in Deventer, Parkw. 2. 15-19 uur in Hengelo, Deutsches Haus 10-19 uur in Rotterdam, Deut sches Haus. Volkspark. 22 Juli van 10-18 uur tn Amsterdam, school Iepen weg 13. 10-19 uur in Den Haag, Koning innegracht 22. Aangenomen worden Nederlandsche on derdanen van 17 tot 40 jaar, die wel of geen militairen dienst hebben verricht, met een minimum lengte van 1.65 meter. Voor offi cieren bestaat geen leeftijdsgrens. Voor de gezinsleden van de aangenomene wordt gezorgd, voor zoover het kostwinners betreft. Behalve bij deze bureaux kunnen aanmel dingen geschieden op de volgende adressen: Amsterdam, hotel van Gelder, Damrak 34; Heerlen, Hotel du Nord, J. Pommé, Sta tionsstraat 17; Groningen, Rademarkt 23a; Arnhem, hotel Keizerskroon, Markt 32; Breda, Boschstraat 67; Deventer, hotel van Wely, Keizerstraat 1; Utrecht, hotel Thalia. Stationsplein 9; Den Haag, Koninginnegracht 22. Een vrijbiljet voor de reis van de woon plaats naar het keuringsbureau kan afge haald of aangevraagd worden bij het „vrij willigerslegioen Nederland" Den Haag, Ko ninginnegracht 22, resp. "bij de hierboven ge noemde bureaux. Een vrijbiljet voor de te rugreis wordt bij de keuring onverschil lig of de candidaat wordt aangenomen of niet uitgereikt. Prikkelbaar en opgewonden? Neem 'n "AKKERTJE" hei werkt kalmeerend op Uw ge- heele gestel en.~ in korten tijd! ZATERDAG 10 JULI 1941. Hilversum I, 415,5 m. 6.45 Garmofoonmuziek. 6.50 Ochtendgymnastiek. 7.00 Gramofoonmuziek. 7.45 Ochtendgymnastiek 8.00 B.N.O.: Nieuwsberichten. 8.15 Gramofoonmuziek. 9.15 Voor de huisvrouw. 9.25 Gramofoonmuziek. 10.00 Ernstige muziekprogramma's (opn.). 12.00 Zang met pianobegeleiding en gramo foonmuziek. 12.40 Almanak. 12.45 B.N.O.: Nieuws- en econ. berichten. 1.00 De Ramblers. 1.00 De Ramblers. I.30 De Romancers. 2.00 Voor het gezin. 2.20 Na gedane arbeid... muziek en vroolQk- held. 4.00 Bijbellezing (voorbereid door de Ohrist, Radio-stichting) 4.20 Pianovoordracht en gramofoonmuziek. 4.50 Gramofoonmuziek. 5.15 BNO: Nieuws-, economische- en beurs berichten. 5.30 Orgelspel. 6.00 Gramofoonmuziek. 6.15 Voor de "binnenschippers. 6.30 De Melodisten en solist. 7.00 Vragen van den dag. 7.15 Melodisten en solist. 7.45 Causerie: „Als ik 't voor 't zeggen had", 8.00 B.N.O.: Nieuwsberichten. 8.15 Spiegel van den dag. 8.30 Zang, klarinet en piano. 9.30 Berichten (Engelsch). 9.45 B.N.O.: Nieuwsberichten. 10.00—10.15 B.N.O.: Uitzending in de Engel- sche taal: Dutch News Reel. Hilversum n. 301.5 m. 6.45 Gramofoonmuziek. 6.50 Ochtendgymnastiek. 7.00 Gramofoonmuziek. 7.45 Ochtendgymnastiek. 8.00 B.N.O.: Nieuwsberichten. 8.15 Gramofoonmuziek. 10.00 Morgenwijding (voorbereid door het Vrijz. Prot. Kerkcomité). 10.20 „Ons schemeruurtje"' (opn.). II.10 Gramofoonmuziek. 11.15 Cabaretprogramma (opn.). 12.15 Orgelconcert. 12.45 B.N.O.: Nieuws- en economische be richten. 1.00 Viool en piano. 1.40 Voor de jeugd. 2.00 Utrechtsch Stedelijk orkest en solist. 2.453.00 Voor de plattelandsjeugd). 4.00 Omroeporkest en soliste. 5.00 Cursus: „Over godsdienst bjj kinderen" (voorbereid door het Vrijz. Prot. Kerk comité). 5.15 B.N.O.: Nieuws-, economische- en beurs berichten. 5.30 Het Hollandsch Instrumentaal kwintet. 6.15 Nederlandsch Kamerkoor. 6.40 Sport en toerisme. 7.00 B.N.O.: Groninsch praatje. 7.15 Nieuws van de platenmarkt. 7.307.45 Causerie: „Sint Margriet de Regenheilige". 8.00 B.N.O.: Nieuwsberichten. 8.15 Gramofoonmuziek. 8.30 Gevarieerd programma. 9.45 B.N.O.: Nieuwsberichten. 10.00 Dagsluiting (voorbereid door de Christ. Radio-stichting). 10.0510.15 Causerie: „Ik was er zelf bij". Feuilleto 22 door Philips Oppenheim HOOFDSTUK XII. Gearmd met Perissol, wandelde Louise onder de naaldboomen in den tuin op den vuurtorenheuvel en ademde met het zonlicht en de geurige bries, geluk in. Liefste, mompelde zij, toen zij een oogen- blik stilhielden om naar de baai te kijken, indien deze donkere wolk slechts kon weg drijven. Konden wij hier samen slechts geluk kig zijn en het gevoel hebben, dat Frankrijk weer zichzelf is. Juist die onzekerheid is zoo zenuw- sloopend, antwoordde hg. De daad /vees ik nooit. Die mag leelijk, gevaarlijk zijn, maar het is handelen. Nu leven wij in een tijdperk van lijdelijke afwachting. Ik placht te zeggen, dat ik voor niets bang was. Nu vrees ik een misslag te zullen begaan. Vandaag of morgenzul je je tot een vrouw om raad moeten wenden, zei zij. Ik weet zeer goed, welken raad jij mij zoudt geven, merkte hg op, maar waar schijnlijk begrijp je niet alle zijden van het vraagstuk. Welke, bijvoorbeeld? Indien ik de ontdekking deed, waarvan ik een vraag vermoeden begin te krijgen, aan wien zou ik dan verslag moeten uitbrengen, denk je? Aan de Kamer van Afgevaardigden, ver beeld ik mij. Heelemaal niet. Ik zou moeten rappor teeren aan den persoon, die mijn functie ge schapen heeft, den man, die bij afwezigheid van den Premier, de leider van de zaken is Edouard Mermillon. En dat geeft je te denken? Hg glimlachte bitter. Het geeft mij te denken, waarom ik mijn aanstelling, die een unicum is, ontving. Liefste, je spreekt voor mij volkomen in raadsels. Hrj keek om zich heen. Zij waren in het afgelegenste gedeelte van den tuin. Hier waren zij veilig. Edouard Mermillon is waarschijnlijk op dit oogenblik de schitterendste politicus, dien Frankrijk in jaren bezeten heeft. Ik geloof niet, dat hij in scherpzinnigheid zijn gelijke in Europa heeft. Hij heeft mij zijn denkbeelden ontvouwd, hoe volgens hem de Fransche bui- tenlandsche politiek gevoerd behoort te worden. En die zijn juist,geloof ik. Indien hij in staat is 'om ze ten uitvoer te leggen, zal Frankrijk nooit iets van Duitschland of eenige andere mogendheid te vreezen hebben. Merkwaardig, lispelde zij. „Hij weet zeer goed, dat ik geen persoon lijke bevordering of eerbewijzen verlang," ging Peris9ol voort. „De tracht alleen mijn land met hart en ziel t- dienen. Hij laat voor. mij het masker vallen en glimlacht. Indien hetgeen men vaag begint te vermoeden, eens toevallig bewaarheid werd, en hij bleek bij de jongste ongehoorde schandalen betrokken geweest te zgn, \ou ik dan, zoo vraagt hij zich af, de man zijn, om hem aan de kaak te stellen? Hij weet zeer goed, dat ik hem eer der zou dekken, omdat geen ander ter wereld zijn verstandige politiek zou kunnen doorzet ten, en Frankrijk zonder hem aan "de Com munisten overgeleverd zou zijn Louise was in niet geringe mate verbg'sterd Zij verried dit, misschien door naar houding. „Je ziet zeer ver vooruit,", waagde zg op te merken. „Verder dan mijn critici zullen veroorlo ven,' zei hg glimlachend. „Maar jij, lieve," ging hij voort, „jij moet den bizonderen aard van 't vraagstuk dat door dit alles opgewor pen wordt, goed leeren begrijpen, al zou het lot mij de ontdekking van de waarheid in handen spelen. W lk georuik moet ik van die ontdekking maken? Stel jc mij voor, mij in de Kamer van mijn zetel verheffend om den eenigen man te ontmaskeren, waarvan het welzijn van het land afhankelijk is. Stel je mij voor, van den anderen kant, onder vier oogen op hem toetreden piet Je woorden: „Stel uw portefeuille ter leschikking en verdwijn, of ik onthu' de waarheid." In beide gevallen zou de aan Frankrijk toegebrachte wond doodelijk zijn." Dus, als je een volkomen logisch wezen was, zou je tot de boosdoeners overloopen. Vermoedelijk wel, erkende hij. Het eenige is, dat dit een onlogische wereld en een onlogische positie is. Ik moet mijn eigen weg afbakenen. Het moeilijke is, dat er zoo langzaam licht komt. Louise, indien ik dat gene deed, aartoe ik meermalen de neiging bij mij voel opkomen ging hij met 'n ijzig glimlachje voort, zou ik gerust een zware weddenschap met je durven aangaan, dat, indien ik vandaag aan boord van de „Zwarte Adelaar" ging, en Mermillon en de Brett onder zes oogen alles vertelde wat ik wist maar niet bewijzen kan, de baron een van zijn sigaren en Mermillon een van zijn siga retten zou opsteken, en deze laatste mg met zijn innemendste glimlachje zou vragen: „En wat denkt u nu te doen, generaal?" Ik zou hem niet kunnen antwoorden." Van Mermillon zou ik dat kunnen be grijpen, merkte Louise peinzend op. Maar van de Brett neen. De persoon van de Brett komt er na tuurlijk niet zoo veel op aan, maar indien hem iets eaistigs overkwam, zou het geheele Europeesche finantiewezen ontredderd wor den Hij is altijd een goed vriend van Frank rijk geweest en wij zouden ons een ernstige finant'eele crisis op den hals halen, wanneer wij hem verdacht maakten en hij wilde zich wreken. Wat hen ik big dat ik geen man ben! riep Louise. Het is haast om gek van te worden Ik ben er even blij om als jij, liefste, antwoordde hij teeder. Indien ik geen vriendin had met een plastischen geest zooals jij, zou ik in deze dagen het leven ondraag lijk vinden. Zij hervatten hun wandeling door de bos- schen. Op beschutte plaatsen was de sterke harslucht bgna overweldigend. Andere plekjes echter, waar de wind overheen blies, waren verrukkelijk koel. Zij drukte zich hartstoch telijk tegen zijn arm. Al moest dit mijn laatste woord tegen je zijn, dan zou ik het toch spreken, zei zij. Bewaar je zelfvertrouwen tot iederen prijs. Anderen hebben het gezegd niet alleen ik dat de tijd "al komen waarop Frankrijk door één man gered zal worden. Die man zul jtj zijn. Jij bezit den wil, de macht, juist de noodige geestkracht, die daartoe vereischt worden. Andere landen hebben zich ook aan een eenmans-regeering onderworpen. Frank rijk heeft er niets bg' te verliezen, dcor dat voorbeeld te volgen. Ik mis één eigenschap, onder de vele andere, natuurlijk, merkte hij een weinig treu rig op. Ik mis eerzucht, vrees ik. Maar ga eens na, hoe schoon het zou zijn, moedigde zij hem aan. Ons land is te mooi, om door al die komplotten en tegen- komplotten ten onder te moeten gaan. Die komplotten en tegenkomplotten zijn alle het gevolg van het kwaad daaronder, antwoordde hij. Het zijn de levendige zucht naar genot, de dwaze hartstocht voor weelde, die zelfs bg onze beste burgers misdadige verlangens naar rijkdom geschapen hebben. Die eerzame burgerklasse, die Balzac ons zoo heerlik beschreven heeft, schijnt opgehouden te hebben te bestaan. Ik vrees, dat mgn sekse daar grooten- deels de schuld van is, zuchtte Louise. De vrouw Zet den man aan, zg vraagt altijd om meer en meer geld. De Fransche vrouwen zjjn altijd buiten sporig geweest, gaf hg toe, maar in mhn jonge jaren waren de mannen sterk genoeg om hen in toom te houden. De wereld door leeft een crisis Parijs gaat met verkwisten voort. Noch het geweten, noch de wil van den man, is sterk genoeg om de spanning te verdragen. Het Communisme, eindigde hij is een verderfelijke leer, maar indien ooit de tijd bestond of kon bestaan, om een paar van zijn leerstellingen te rechtvaardigen dan is het zeker de tegenwoordige. Het Communisme! Om van te huiveren" riep zij rillend. Wordt vervolgd

Schager Courant | 1941 | | pagina 6