Voor den Zaterdagavond Brabantsche OUDERS Tob nooit van Dré Brief De t HOEKJE Hooren zonder ooren J Amlco, Ulvenhout, 17 Juli 1941. Begin van verlejen week stapte-n-ik op 'nen wermen avond, als de locht vol koperen kop pen zat, naar Nollekes' kosthuis. In opdracht vin de feestcommissie, 't Was bladstil, zelfs de veugeltjes hadden gin praat, 'n Geel blaaike kantelde neer uit 't geboomt. Toen viel me op hoe over den steenweg 't dor ge- blaart gespreid lag al, 't nuuwe tij zachtekes over de èèrde gaat komen. Hoog stond den geelen terw langszij den weg, achter den drogen 3loot. 'Nen zwaluw flierde laag over 'n koren regen? Ik keek naar de lochten; 't avondrood smeulde langs den heelen he mel... maar oe lochten zijn sterk" deus tij! 't Rook zuut op den buiten! 't Rook naar de zon, 't rook naar de droogte, naar hooi en rijpend koren. Den baksteenen zonnemuur van de kerk stond ros te gloren in den wer men avond, maar wqdweg, ten Oosten, ach ter de bosschen, daar verschoot den hemel tot gif-blauwen donker. 'Nen regenboog spande over 't bosch. Dikker nog wierd de locht daar gunderwijd, waarin 't wolkenspul gevlekt stond als op 'n foto-negatief. Weren- dig! daar aderde 'n bliksemberst deur den zawrten boschkoepel. Wéér een! Donder dreunde dreigend uit 't wijt Niks. Maar hier, in den koperen gloei der avondzon, lag 't durp te smoren in 'n onbewongen broeiing. 'n Blaaike kantelde neer, bleef liggen waar 't viel. Dan was ik aan Nollekes kosthuis, btf de Weduwvrouw Smeekens. Al jaren woont Nol daar in, bij Sjoow Smeekens en heur dochters Katrien en Drika. 'k Gong 't houten hekske deur van 't veurhoveke, waar den appelèèr dik van vrucht stond. 'k Was hier nog nooit gewist, wat mot ik bij al dat vrouwvolk zoeken, ma^r 'k zag wel, hoe hier alles pront en ordelijk was. 't Hoveke lag proper gereven, 't klinker stoepke rood geschuurd. De bank veur den huis zat glanzend in den verf, in dezelfde groene kleur van de voordeur, waarop 'n ko peren naambordeke, dat onleesbaar was ge poetst .in den loop der jaren. Nolleke zit hier nie kwaad, docht ik, als ik aanklopte, 't zweet uit m'nen nek vegend. Katrien dee open. „Hah, Trieneke, is... eh... mneer Gom- mers thuis?" „Kek nou, Dré, gq loopt hier uok den stijl nie van de deur, kom binnen; 'k zal 'm roep- pen, ja!" Den tegeltjesgang was lekke* koel. En 't zag er allegaar zóó helder en onderhouwen uit, da 'k m'nen klompen op den mat liet staan. „Hou toch aan, Dré", zee Katrien har telijk, 'n ding van dertig omtrent, mee mooie oogen maar 'n pukkeltjesvel, „hou toch aan jonk, wij zijn hier mee genogten om den boel proper te houwen, horre!" „Dat kan 'k wel zien, Trieneke", pluim- de-n-ik: „ge kunt hier van den vloer eten!" Dat dee Trien deugd. Ze kreeg 'n kleur en 'k docht: tóch wel 'n knap dierke, jammer van die pukkeltjes, Nol schqnt ze hier nie te verwennen mee pluimkes. Toen was ik „achter". Moeder en Drika zaten daar, op de plots achter den huis, on der 'nen pruimenboom, verstelwerk te doen. Trien kwam achter me aan, mee m'n klom pen in de hand. Zette die neer veur "nen mak kelijken stoel, zee: „ga-d-hier zitten, Dré en nou gin flaauwen kul", (dat sloeg op m'n klompen). Ouwe Sjoow zette heuren bril af, zee „wel wel" en „wassaltsyn „Nou, as ge 'n kruiltske bier in huls hebt, Sjoowke?" „Zet 't dan even onder de pomp, Trien", commandeerde moeder. „Wat is 't toch werm e!" teugen mij weer, ,,'k Hoop maar dat dat onweer deuzen kant op komt. Den hof is zoo droog as assie". Toen klonk ineens 'n donderstem boven on zen kop: „allee! Den Dré! Sodetjuu, gift 'm toch rap 'n kruik bier! Lot zoo 'nen mensch toch nie op 'n droogje zitten! Als ik omhoog keek, Nolleke! D.w.z. zijnen groote-menschenkop, nat, blozend uit 't dakraam, ,,'k Mot oe even spreken. Nol!" ,"k Ben subiet bij oe, broeder, 'k zit in de kuip!" Nol verdween. „Daar zit ie al heel den dag", fluisterde Sjoow: ,,'t water drijft over den zolder; daar straks lekte 't deur, in de bedstee „Sjoow!!" wierd er op den zolder ge bruld'. „Jaa?!" „Leg 'ns 'nen schoonen hansjop veur me gereed En m'n leeren pantoffels!" Even was 't stil. Ieder docht 't zijne. Dan: „Huilaü" „Jaa?!' „Zet 'n half dozijn kruiken onder de pomp. Ik verrek van den dorst en m'n kameraad lust ook wel 'nen druppel!" Ik kreeg zoetjes aan in de gaten, dat deur drie vrouwspersonen haar handjes vol had den aan heuren commensaal: Sjoow was op 'nen pyama uit, Drika zocht de pantoffels, Trien zat in den kelder, om de kruiken op te halen. En Drika zou dalijk den zolder gaan „doen". Daar kwam Nolleke van boven. Blinkend, blozend, mollig als 'n serafijntje, gestoken in 'nen pyama vol bonte sterren en strepen, den bolhoed op één oor en 'n kist sigaren onder z'n ermke. Overdreven 'chtte-n-ie z'nen bol hoed af en groette: „salum aleikum!" Dan: „motte me alleen spreken, Dré?!" En dat kwam er uit ox' zóó'n manier, dat 't vrouw volk al gevlogen was, veur ik 'n beleefd ant woord gereed had...! Onmiddellijk deponeer de Nolleke z'n eigen In twee stoelen van z'nen weggevluchten harem, hield me royaal de sigarenkist veur, kwekte onderwijl: „Sjoow! Vuur!!" en 'k hoorde uit de keu ken drie vrouwen bezig mee de lucifers. Als Drika ze brocht zee Nolleke: „neem oewen verstelrommel maar mee, wij hebben veul te bespreken waar bleft m'n bier!" De rest kan 'k nie allemaal beschrijven, z'n feest zou er op overschieten. Alleen dit nog: Nol stond er op „om 'nen diner weg te ge ven." Aan 't feestcomité. In de „Koei"! Maar Nol, die bonnekes...! „Bonnekes? Wat zijn dat?" „Distributiedingen en zoo." „Oow, datte! Komen die tijen, dan komen die plagen, doe liever nog 'ns vol, broer!" Toen brandde-n-ie 'n gat in z'nen hansjop. We zouwen 'm Zondag laten verjaren. Ten gerieve van heel de feestcommissie, die uit gegroeid was tot zeuventig man! Veural na den aangekondigden diner steeg de sympa thieke deelname zienderoogen! Den Fielp, onzen kerkmeester, had mee meneer pastoor 'n miske aan den vurk ge stoken, op "t end de zaak zóó gedraaid dat 't miske om tien uur mocht vallen, onder de den „uit dankbare intentie", meer kóst er al ...hoogmis! Daar zou alleen afgeroepen wor- nie van gemokt worden veur 'nen verjaardag, maar als heel de „feestcommissie", den Fielp sprak den lesten tijd van „freetcom- missie", maar „hals eel de feestcommissie taf komen zou honder 'nen oogen oed, dan zou 't best 'n hindrukwekkende plechtigeid zijn," vond onzen Veurzitter. En zoo geschiedde! Zeuven rijen dik, in 't middenschip, zat de freetcommiteit, zooveul meugelijk in 't zwart, den hoogen hoed «eur zich, op de bank. Nol leke zat nommer één, naast den Fielp, want den bakker had gezeed: „ik gaai naast 't „wonderkind" zitten, dat ver-oogt de sttem- ming." (Ochja, den Fielp is nou eenmaal den erkenden promotor van alle festiviteiten en de plots naast hum op zulke dagen 'n be- zonderste eereplots!) Nolleke, dat sjuust boven den bankrug uit kwam, had veur deuzen hezonderen dag zijnen kop heelemaal laten scheren. Hij wil nie geren grijs zijn, ziede! Verven kunde zien, beweert ie altij, dus als ie: deftig veur den dag wil komen, gaat ie naar den Guust, lot daar z'n test inzeepen- en gladscheren als 'n flesch. Den Fielp is van z'n eigen zoo kaal als 'nen geëmaijeerden pot, dus als meneer pastoor op den prikstoel kwam en daar z'n „dankbare intentie"gezelschap zag zitten, dan knipperden z'n oogskes achter z'n lorgnet, zoo blónk 't op de eerste bank in den hoek. Nol was deftig in 't zwart, 'n Geschilderd pietelèèrke zat strak om z'nen rug, 't wit- zqen vest dee z'n renteniersbuikske op z'n veurdeeligst bollen, de streepen broek was in de vouw dat ge „meneer" teugen Nol zou gaan zeggen en de witte blom in z'n knoops gat dee óns treuren om 't gemis van één van al z'n bruiden uit den Bels! Jammer genogt had ie alles verpest mee z'n rooie schoenen en zeemleeren handschoenen. Veur de rest was ie 'n prachtig veurprenteke veur 't omslag van 'n feestlied, driestemmig- f orto-allegrissimo Als we uit de kerk kwamen, stond heel de hooggehoeide freetcommissie op 't plein, den Jubilaris op te wachten. En Nolleke had maar één woord: „naar de Koei!" Daar stond z'n cadeau, op de biljart, onder 'n laken. Nol wierd gefeliciteerd mee zijnen zestig sten verjaardag, net zoolang tot ie vroeg, of wij soms dochten dat hg nie wist, dat ie zestig wiera. Off... wéten...? zee-t-ie. „Ik heb 't ook maar van hooren zeggen. Ik voel m'n eigen vandaag dertig. Daarop geef ik 'n rondje, Keeü D'n eerewijn!" Kee had veur deuzen dag ampart perso neel aangenomen, in de keuken wierd gekookt en gesmookt, gebakken en gebrajen of Ul venhout deur de distributie vergeten was, de „Gouwen Koei" stond, om in den stijl te blijven, mee berstende uiers. Toen stond den Fielp recht, veur zijnen feestelijken aanspraak! „Stilte, sloebers!" riep Nolleke: „Oorae Fielp spreekt!" Sjuust zou den Fielp beginnen, als daar twee mannen van de krant kwamen aange fietst. Den Fielp kent die mannen, ziet ze ge regeld in den Raad, dus den bakker gaf 'm van Jetje. Gehachten Tubilaris, Free-hum-Feest-com- missie, eeren van de pers! Nimmeniekwa- lijk!" Toen draaid-en-ie z'n eigen om, frunnikte iets uit zijnen zak in z'nen mond, begost op- nuuw! Den Fielp had... tandjes gekregen ondertusschen. Waarop den Nol riep: „ge bent nóg nie compleet, Fielp!.Zal ik even veur 'n pruik zurgen? 'Nen rooien krullenbol?" „Nog héén hinterupsie, Jubilaris en gij gaat 'r huit, begrepen?" „Ja, paps!" Afijn, den speech, 'n half- uur lank, be spaar ik oe, wq hebben er al genogt onder gelejen, bovendien, hij stond den anderen dag in de krant. Verkort. Bar verkort, drie regeltjes. Nol is daarop verhaal gaan halen en heeft z'n abonnement opgeZèed! „Of ze daar soms dochten dat ie veur Janklassen in de houding was gaan staan veur den perspot- tegraaf?! „Of ze nie wisten wien ze veur hadden?!" „Ja, dat wisten ze," zeeën ze daar. Toen had Nolleke 'n paar heel groote woor den losgelaten en was wèèrdig naar buiten geschreden, onderwijl z'n zeemleeren hand schoenen aanstroopend. Maar 't feest. Onder zijnen speech ont hulde den Fielp 't cadeau: de fiets! Als fon- kelnuuw stond 't fietske van Dré m, waar hij tien jaar gelejen uitgegroeid is, op 't groene biljertlakeu te glanzen, mee 't nuuwe racestuur en den toeter. In de blom men. Nol zee: „Nou, da's 'n gèèf idee, wel be dankt, jongens!" Hij was min-of-meer onder den indruk, ,,'k Perbeer 'm dalijk!" Dat kon... Nol, mee den hoogen hoed op, 't witte vest aan den pietelèèr op de fiets, gesierd mee beblomde spaken, ja dat kon! Opstappen gong nie. Afstappen ook nie, maar rijen wèl! We laaiden 'm dus op de fiets, dejen veur hoe ie toeteren moest. Nol zette den sprint er in. H ree „de Koei" uit, mokte 'nen groote bocht, en... en daar kwam de Hermonie aan! Veur de serenade! Ja, wat nou? Nol kost nie afstappen. Maar hij redde z'n eigen wel... hij ree midden in de muizkanten! Toen wierd Nolleke op de groote trom gezet en zoo kwam ie verom in „de Koei", mee z'n eigen serenadebrengers. Toen wou den Fielp 'n „haanspraak" houwen veur de Hermonie. Maar Nolleke dreigde: „nog héén woord en gij gaat 'r huit, hedelachtbare!" De „Koei" stond vol. Kee verjaarde 't hardste van alle maal. „Is er vandaag zout in den pap, Kee?" vroeg ik 'r zachtjes. Went mee deus smoesje was 't feest op pooten gekomen. ,,'t Gaat genogt", zee Kee en stralen zweet dropen van heur af als den sjuu van 'nen gehaktbal uit de pan! Nol klonk mee alle muzikanten, meè alle comitélejen, mee 't halve durp. En daar ie meer gewend is te feesten in 'n ander z'n jubileum dan in z'n eigene, dat was z'n alleréérste, 't wierd werendig 'ns tjjd, en omdat» ie veul te klinken had, feliciteerde Nol iedereen mee zijnen verjaardag. Drie keer is ie bij mij gwist, mee uitgestoken hand, gehe ven glas, zeggend: „Dré, gewitterallesvan, van harte jonk en nog veul jaren!" Als ie zoo wijd was, kwam ons opperhoofd binnen, den burgemeeters. 'n Keareltje wei nig grooter dan Nolleke, maar veul ieler. Den burger kwam 'ns kijken of ie den boel nie in de wèèr kon sturen, dat lapt ie 'm Valsche schaamte, economie en philosofie Fré zat op haar balcon te genieten van een van de eerste werkelijk zomersche dagen, ter wijl ze intusschen bezig was met de zeer nuchtere bezigheid van aardappels schillen. Ze zat genoeglijk te soezen, een beetje slaperig door de zon. Daardoor hoorde zij het kloppen op haar kamerdeur niet, en stond Meta Reevers onverwacht voor haar. Meta Reevers, altijd keurig gekleed en ietwat nuffig, maar au fond niet kwaad. Haar wenkbrauwen rezen in verbazing over de huiselijk aardappelen- schillende Fré op het balcon. „Dag Fré, ik wasin de buurt en dacht ik kon wel even langs komen". Fré zwaaide haar aardappelmes bij wijze van groet „Een voortreffelijke idee. Excuseer dat ik je geen hand kan geven, die is vuil, en niet kan opstaan met die pan op mijn schoot. Neem een stoel en kom ook hier zitten, het is hier zalig". Meta deed dit, haalde een tube anti-zonne brand chreme uit haar taschje, en kon niet nalaten te vragen: „Schil je je aardappels altijd op het balcon?" „Stellig, als het weer het toelaat." „Maar de burenzei Meta aarzelend. „Zijn aan dergelijke aanstootgevende daden van mij gewoon", verzekerde Fré. „Maar wat bedoel je eigenlijk, Meta? Ik ben wel genood zaakt, mijn eigen aardappelen te schillen, daar ik geen dienstmaagd houd en niemand anders het voor mij doet. Het feit, dat ik mijn eigen aardappelen schil, mag iedereen constateeren, dat laat mij koud." „Maar je verzorgt wel je handen keurig", merkte Meta op, en het klonk als een tegen werping. „Waarom niet? Je kunt best verzorgde hadden hebben al schil je aardappels. Onver zorgde handen vind ik onsympathiek. Ik doe net als jij met je zonnebrand-crem'e: jij zit in de zon, maar wischt de sporen daarvan uit, ik schil aardappels, en wisch daarvan de sporen uit." Ze stond op. „Dat ga ik nu even doen. En dan wat wil je drinken, boschbessenthee, caramel- koffie of limonade?" „Limonade maar", zei Meta. En toen Fré even later terugkwam met een blad waarop 2 glazen limonade en een schaaltje biscuits: „Gunst, nog biscuits. Mjjn bloemkaart is al lang op. Kun jij het redden met die bonnen?" „Eerst niet", zei Fré openhartig, „maar im wel." Je moet een economische indeeling maken, zooveel dagen met zooveel gram, dus zooveel gram per dag. Vleesch eet ik driemaal per week, dat is in alles het voordeeligste, ook met braden. Ik braad éénmaal een stukje ent eet daar drie dagen van. Koffie en thee moet je gedeeltèlijk vervangen. „Vind jij het brood genoeg? vroeg Meta, die aandachtig geluisterd had. Fré nam een biscuitje en merkte filoso fisch op: „genoeg is een zeer relatief begrip. Iemand, die gewoon was met vier sneedjes te ontbijten, vindt drie niet genoeg, en iemand die gewoon was aan twee, vindt drie al over daad. Wat mij betreft, als ik alles wat ik krijgen kan practisch verdeel en combineer, krijg ik eiken dag voeding genoeg". Meta lachte een tikje hoonend, toen zij her haalde: „handig verdeel en combineer, en dat jij, die vroeger altijd op den 15den al door je geld heen was". Fré werd niet boos. „Ja, dat was ik, naar nu niet meer. Weet je, toen wij door de distributie verplicht waren, om de beschikbare voeding in bepaalde porties te verdeelen, heeft dat mij op het idee gebracht, om ook voor mijn geld een planmatig schema op te bouwen. Direct na ontvangst de vaste lasten eraf, zooals huur, geld voor voeding, waschgeld, en verder voor zoover mogelijk. Wat er overblijft in dertig verdeelen dertig dagen, dus zooveel per dag. Ik geef toe, dat ik aanschaf van diverse dingen dikwijls uit moet stellen, maar ik zit nooit meer zonder geld, dat is het praktisch resultaat. Misschien hebben degenen, die zich een ge brek aan praktischen zin bewust zijn, iets aan Fré's filosofie, en hopelijk heeft deze praktischen en onpraktischen een oogenblik vermaakt. Nadruk verboden. Dr. Jos de Cock. gèren in Ulvenhout. Maar Nolleke was bar vereerd. Royaal stapte-n-ie op den edelman af, stak z'n zeemleeren hand uit en sprak: „hik... ikkik, edelachtbare; hik filitreer oe mee oewen verjaardag! En nog veul... hik... jaren. Theodorus!" „Muziek!" blèèrde Nol. „Lank zal ik leven in de gloria!" Den burger liet z'n eigen 'ns lachen, smeer de 'm. Voor den diner, die om twee uur begon en duurde tot zeuven uur, heb ik Nolleke bq Sjoow gebrocht en in de kuip gezet. Na 'n half uur kwam ie benejen in z'nen bonten pyama, wrijvend over zijnen geschoren kop. Toen vroeg ie: „zeg, Dré, wat is-t-er vandaag toch gaande?" „Gij verjaart, Nolleke!" „Ikke?" ,,Ja, wie anders? De Koei is vol volk. Zit op jou te wachten mee den diner!" „Sode...!!" riep ie en smeerde 'm naar de deur. Gelukkig kost Trien h'm nog net van gen, maar den „rug" lag uit z'n pyama- broek! En, den diner... neeë, daar zwijg ik over. Anders krijgen we nog last. Er ontbrook niks. Lijk 't op 'n feest behoort. Veul groeten van Trui, Dré in, den Eeker Vetul groeten van Trui, Dré III, den Eeker en als altij gin horke minder van oewen t.a.v. VOOR DE Iets over nagelbijten Nagelbeten is een zeer hardnekkige ge woonte. Het komt voor bij niet en sterk ner- veuse kinderen. Men kan echter zeggen, dat het bij de laatsten veelvuldiger en in hard nekkiger graad voorkomt. Nagelbijten is in geen enkel opzicht een natuurlijke daad. Duimzuigen kan men in zeker opzicht nor maal vinden, daar het kleine kind van de ge boorte af gaat zuigen. Het is met nagelbijten een vreemd geval. Men vindt het bij kinderen en volwassenen en het blijkt zeer dikwijls dat deze laatsten zoo in den greep van deze onsmakelijke be zigheid zitten, dat hun gevoel van schaamte a. h. w. geheel weg is. Ik heb in den loop der jaren talrijke kin deren ontmoet,die in deze gewoonte verval len waren en op verzoek van ouders meer malen geprobeerd het den kinderen af te leeren. Ik moet eerlijk bekennen, dat ik slechts in heel enkele gevallen eenig resul taat boekte. Dit bracht mij er toe over dit verschijnsel een en ander te gaan lezen in de werken van bekende paedagogen. Men is het er wel algemeen over eens, dat nagelbqten een onsmakelijke gewoonte is, veel voorkomt bq nerveuse kinderen (het is n.1. vaak zoo, dat het kind in zeer kalmen toestand niet op de nagels bijt en alleen, wanneer hét zich druk maakt, opwindt, boos wordt, de nagels tegen de tanden drukt en gaat bijten), maar men vindt slechts weinig probate middelen, er tegen. Bij Richardson las ik, dat nagelbijten van kinderen er bijna steeds op wijst, dat de een of andere volwas sene in de omgeving van het kind aan het zelfde euvel lijdt. Deze schrijver zegt dan ook, dat begonnen moet worden met de vol wassenen het af te leeren... Hij vervolgt, dat verscheidene volwassenen het nagelbijten af leerden, toen ze ontdekten dat hun kinderen hen gingen nadoen. „Deze levendige drama tiseering van zijn eigen onappetitelijke ge woonte, voorgesteld in den persoon van zijn kinderen, kan het eene noodige zqn, om den ouder er toe te brengen, zichzelf van deze hebbelqkhei'" te bevrijden." Uit het bovenstaande volgt, dat zq, die kinderen hebben e** wel voor dienen te waken geen slecht voorbeeld te geven. Men ga in de eerste plaats na, of er een volwassene in het gezin is, die aan het kwaad verslaafd geraakt is. Een tweede punt is het wegnemen van de oorzaken, welke leiden tot nerveusiteit bij het kind. Welke oorzaken in dit verband aan wezig zijn, neb ik reeds herhaalde malen uit eengezet in deze hoekjes. Eerst als we den nerveuzen toestand van het kind verbeterd hebben kunnen we begin nen met methoden om het nagelbijten af te leeren. En nu bestaan er verschillende methoden. In de eerste plaats straf, verbieden, be schaamd maken, enz. enz. Maar een ieder begrijpt, dat deze methoden weinig baat leveren en de zaak menigmaal veel erger mtf- ken. Beter is de methode, welke beoogt bq het kind de begeerte tot verbetering aan te kweeken. Richardson beveelt in dit ver band aan na te gaan welke persoon het kind zeer lief heeft. Wanneer deze persoon zelf mooie nagels heeft, kan men het kind daar op wijzen en hem .laten voelen, hoe fijn het is, zulke mooie nagels te hebben. Tegelijker tijd laat men goed uitkomen, dat het kind dergelijke nagels ook kan krijgen, als het zelf wil. „Nadat men op deze manier den wensch heeft levendig gemaakt, dezen ge liefden volwassene na te volgen, kan het nu wel nuttig zijn op het eergevoel van het kind te werken, op zijn behoefte om te doen wat goed is." Dit alles kan versterkt worden door hem te onderrichten in de techniek van het goede onderhoud der nagels, tenminste van die din gen, die iedereen zich eigen moet maken, opdat zijn handen er behoorlijk uitzien. Wanneer het kind eenmaal zoover komt, dat het zorg begint te besteden aan zijn han den en nagels, kan het waardeerend woord van volwassenen uit zijn omgeving zeer nut tig zijn en stellig, als deze volwassenen de liefde van het kind bezitten. Met meisjes zal men uit den aard der zaak meer resultaat bereiken, doch, en hier laat ik RVhardson weer aan het woord: ook jon gens zijn voor deze dingen vatbaar en vooral als het meisje in hun leven een rol gaat spelen, Trouwens: dit zullen de meeste moeders wel weten Wanneer hun jongen eenmaal verkee.ing heeft, krijgt het meisje veel te zeggen. Vaak in gunstigen zinMenige jon gen, die voorheen weinig om zijn kleeren gaf, verandert, wanneer zijn meisje hem onder handen neemt. Wat moeder niet kon. vermag het meisje wèl. En zoo zullen er meermalen jongens op lateren leeftijd, wanneer zij in aanraking komen met een flinke meid; van het onsmakelijke nagelbijten afkomen. Te wachten tot dien tijd heeft natuurlijk geen zin. Als ouder wil men zijn kinderen zoo flink mogelijk groot brengen en zal men trachten nagelbqten en dergelijke hebbelijk heden zoo vroeg mogelijk het kind af te leeren. Maar, zooals gezegd, veel hangt af van hetgeen in het kind zelf groeit. Onze eenige taak kan eigenlijk maar zijn de begeerte in het kind te wekken mooie verzorgde handen te verkrijgen. Lapmiddeltjes als: nagels be vochtigen met bijtende vloeistof, kleurstof, etc helpen weinig. OVEEKA. RADIO VOOR DOOVEN. (N.P.B.). Een nieuwe Amerikaansche uit vinding heeft het mogelijk gemaakt, dat hardhoorenden radio kunnen hooren en ook het acoustische deel van een kan k film kunnen vernemen. Deze ontdekking is be gonnen met een enkele waarneming. Toen de radio zich langzamerhand begon te ontwik kelen, bemerkten de hardhoorenden, dat ze de uitzendingen veel beter konden verne men, wanneer ze hun hand op den luidspre ker legden. Degenen, die geheel doof waren, konden op deze manier zelfs met de top van hun wijsvinger de muziekuitzendingen \ol- gen. Men vermoedde daarom een zesde zin tuig voor trillingen, die in het gehoorccn- trum in klanken omgezet worden. De ver klaring is echter nog eenvoudiger. Het be treft hier de eigenschap van de beenderen, de geluidsgolven te kunnen geleiden. In nor male omstandigheden dringen de geluids golven uit de lucht 't oor binnen, waar ze liet trommelvlies in beweging brengen, wel ke bewegingen weer op de gehoorbeentjes overgebracht worden. Bij tal van oorziekten kan deze weg verstoord zijn. De geluidsgol ven nemen dan een anderen weg. Zij gaan door de vingertoppen door de beenderen naar het hoofd en koinen dan op deze wij ze in het gehoororgaan terecht. Hier is dus niet kwestie van een zesde zintuig, maar slechts van een andere geleiding der geluids golven. Het is dus in zooverre een hooren zonder ooren, dal de normale weg door het oor uitgeschakeld is. Maar in ieder geval hoort men toch met de gehoorzenuwen. Waar dus de doofheid veroorzaakt wordt door een ziekte van het gehoor zelf, kan het gebruik van de beenderengelciding geen uitkomst brengen. Wanneer echter een ander gedeelte van het oor ziek is, kan de beenderengelei- ding inderdaad verbetering brengen. Het principe van hooren zonder ooren wordt gedurende de laatste jaren reeds met succes in de gehoor-apparaten toegepast. Het speciaal vervaardigde apparaat, dat de me chanische trillingen versterkt, wordt achter de ooren van den patiënt aangebracht. Hier bij heeft men nu de Amerikaansche uitvin ding toegepast. Het hoorapparaat wordt met de radio verbonden. De door de radio-ontvan ger voortgebrachte geluidsgolven worden dus in het geheel niet eerst in luchttrillingen omgezet, doch direct naar het apparaat ge leid. De hardhoorende, die met een gewone luidspreker niets hoort, legt nu het kleine instrumentje achter de ooren, zoodat hij de uitzending hooren kan. In Amerika is men zelfs al zoover gegaan, dat men een film theater voor hardhoorenden heeft in gericht* Aan de zitplaatsen zijn de apparaatjes aan gebracht, die, wanneer men in de stoel plaats genomen heeft, tegen het hoofd aangelegd moeten worden. Hierdoor is het voor den hardhoorende en zelfs voor den doove mo gelijk geworden, de film niet alleen te zien, maar ook te hooren. OUDE WIJN. In den wereldberoemden Bremer ..Rats keiler" ligt heden ten dage nog een hoeveel heid Rijnwijn uit het jaar 1624, die in dien tijd voor zestig thaler per okshoofd inge kocht werd. Wanneer men de aankoopsom van deze wijn met rente op rente verhoogt, dan be draagt de inkoopwaarde van één enkele flesch wijn thans c.a. 125.000.000 mark. Van deze wijn kreeg Goethe op zijn SOei* verjaardag. 6 flesschen cadeau.

Schager Courant | 1941 | | pagina 10