RADIO De geheimzinnige stem Broek op Langendijk de eerste maal werd geveild STREPEN, BLOKKEN EN PUNTEN Hoe te Zaterdag 19 Juli 1941 Vierde blad GENERAAL HONGER BLAAST DE AFTOCHT PROGRAMMA Tevergeefs worden ie publieke tribunes ontruimd. ('NjP.B.) In een rechtszaal had eens een eigenaardige gebeurtenis plaats. Terwijl een zaak tegen een man, die wegens oplichting aangeklaagd was, behandeld werd, werden plotseling luide opmerkingen uit het publiek waarneembaar. Het getuigen-relaas werd door kreten als „Allemaal leugens", „De ge tuige is idioot!" onderbroken. Tevergeefs zochten de aanwezige politieagenten naar den brutalen bemoeial. Daar men toch met het roepen doorging, besloot te voorzitter van de rechtbank over te gaan tot ontruiming van de tribunes. Maar ook daarna klonken nog kreten uit de leege banken en de weinige aanwezigen gingen al aan spoken en geesten gelooven. Tot de beklaagde zich door een luid ge lach verried: Hij zelf was degene, die ge roepen had! En zooals het verhoor aan het licht bracht, bezat de kleine kantoorbedien de de kunst van het buikspreken, die hij hier zeker schromelijk misbruikt had. De recht bank sprak hem vrij inzake zijn brutale op lichterij, maar legde hem een geldboete op voor zijn onbehoorlijk gedrag tijdens het ver hoor. Intusschen bespraken de kranten de geschiedenis en reeds na een paar dagen kreeg de man bezoek van een variëté-agent, die hem dadeliik engageerde. Zoo begon een alleLtins veelbelovende ar- tisften-loopbaan. Want het buitkspreken be hoort tot de kunsten die aan het uitsterven zijn. Daarom zijn de kunsten van een buik spreker zeer gewild. Buiksprekers ventrilo- quisten waren er al in de grijze oudheid. Men kan aannemen, dat de hiervoor nood zakelijke natuurlijke aanleg in vroegere eeu wen veel Bterker was dan tegenwoordig. Pas kort geleden hebben eenige natuur-historici kunnen aantoonen door het bestudeeren van klassieke teksten, dat menig wonder uit die tijden op deze kunst berustte. In Athene had men een heele school van buikeprekers, de Enrykldden, tot hen behoorde de groote wis kundige Pythagoras. Toen hij eens een volks rede aan een rivier hield, begroette de ri- toestanden van dien tijd de kiem der beter schap reeds in zich. Het kwam er slechts op aan, hoe en wanneer deze op een gegeven oogenblik zou uitbotten. Dat is een interessant verhaal, dat wellicht bij velen nog door en door bekend is, te meer, daar er door de Langendijker Groen ten-Centrale de noodige uitbreiding aan is gegeven. We nemen het ten deele woordelijk over. Het was op 20 Juli 1887, dat de tuinbou wer D. Jongerling van Zuidscharwoude met een vracht bloemkool bij de Bakkersbrug te Broek op Langendijk kwam. De Amsterdamsche markt was „graag" en de schippers wisten, dat ze heel wat bloem kool noodig hadden om hun vaste klanten te bedienen. Er was sprake van onderlinge concurrentie der schippers, die ook doordrong tot de bouwers. Men lette wel: de schippers gedroegen zich geheel als kooplieden en niet als vervrachters- De heer Jongerling had terdege door, dat zijn bloemkool door velen werd begeerd en toen een hem vroeg: „Wat moet je er voor hebben?" hield de gevraagde, als een ver standig koopman, een slag om den arm en zijn antwoord was ontwijkend: „Wist ik de rechte man er maar voor". Toen was het, dat de heer J. Dirkmaat Wzn., schipper te Broek op Langendijk en later betaalmeester van de veiling, een man van initiatief en doorzicht, de veelbeteeke- nende woorden sprak: „Je moet ze veilen, kan krijg je, wat ze waard zijn." En ziet de veiling van bloemkool van den heer Jongerling had plaats. Vdor de eer ste maal werd aan den Langendijk bij een verkoop van groenten „mijn" geroepen. We willen niet stilstaan bij de wijze, waarop uit die eerste spontane veiling ten slotte de tegenwoordige is gegroeid. Er moesten nog veel moeilijkheden worden over wonnen en wie zich daarvoor interesseert, kan dit alles iezen in de reeds genoemde gedenkboeken. I.00 Melodisten, solist en gramofoonmuziek. 2.00 Causerie: „De vereenigde Nederlanden". 2.15 Omroeporkest solist en gramofoonmuz. 3.35 Gramofoonmuziek. 4.00 Wijdingswoord (Voorbereid door de Christelijke Radio Stichting). 5.30 Sportuitslagen (ANP). 5.35 Gramofoonmuziek. 6.00 Voordracht. 6.10 Klaas van Beeck en zijn orkest. 6.45 Sport van den dag. 7.10 Gevarieerd programma. 8.00 BNO: Nieuwsberichten. 8.15 Gramofoonmuziek. 8.25 Omroeporkest en solisten. 9.25 Dialoog. 9.45 BNO: Nieuwsberichten. 10.0010.15 Voor de ouders. MAANDAG 21 JULI 1941. Hilversum I. 415.5 m. 6.45 Gramofoonmuziek. 6.50 Ochtendgymnastiek. 7.00 Gramofoonmuziek. 8.00 BNO: Nieuwsberichten. 8.15 Dagopening (Voorbereid door het Vrijz. Protestantsch Kerkcomité). 8.25 Gramofoonmuziek. 9.15 Voor de huisvrouw. 9.20 Gramofoonmuziek. II.00 De Melodisten en solist. 11.25 Voordracht. 11.45 De Melodisten en solist. 12.00 Zang met pianobegeleiding en gramo foonmuziek. 12.35 Gramofoonmuziek. 12.40 Almanak. 12.45 BNO: Nieuws- en economische ber. 1.00 Gramofoonmuziek. 2.00 Klaas van Beeck en zijn orkest. 2.30 Ensemble Bandi Balogh. 3.00 Voor de vrouw. 3.45 Gramofoonmuziek. 4.45 Voor de jeugd. 5.15 BNO: Nieuws-, economische en beurs berichten. 5.30 Omroeporkest en soliste. 6.30 Ramblers. 7.00 BNO: Economische vragen van den dag. 7.15 Voor de kleuters. vier hem, tot stomme verbazing van de me nigte met de woorden: „Wees gegroet, o wijze Pythagoras!" De wondersteenen in de rivier Paktofcaa, welks stem roovers op de vlucht deed slaan* evenals het orakel van Delphi en het spre kende hoofd van het steenen orakel van Lesbos, waren goede buiksprekersprestaties van geschoolde priesters. Voor vijftig jaar terug waren er nog een groot aantal kunstenaars op dit gebied te vinden. De Franschman Alexandre, wiens kunsten Goethe, Schleiermacher, Chamisso en Scott om het hardst roemden, veroor - in Parijs eens een verkeersstagnatie. Hij ontdekte een met hooi beladen wagen, waaruit tot algemeens ont zetting klaaglijk hulpgeroep weer klonk. De stem scheen uit het hooi te komen. „Help, help, ik stik!" riep zij 6tee>ds weer, en de menigte, die zich ai spoedig verdrong, dreig de den onthutsten voerman te lyn chen en dwong hem, den wagen af te laden. Binnen korten tijd lag al het hooi midden op de straat, maar niemand werd er onder gevonden. Toen trad Alexander naar voren en bekende, dat hij zelf om hulp geroe pen had hij was buikspreker. De weken daarop stroomde heel Parijs naar zijn voorstellingen. Groot opzien verwekte kort geleden een voorval in spiristitische kringen ergens in eeen klein plaatsje. Het medium Robert Bradly, wiens bovennatuurlijke macht een voorwerp van tallooze openbaringen was, be zat hier een villa, die door talrijke spiritisten bezocht werd. In een kamer van dit huis „spookte het; steeds wanneer Bradley hier zijn gasten binnenleidde, weerklonken stem men van „gestorvenen". Een ambtenaar van de rechtbank ging zich tenslotte uit privé- redenen met de zaal bemoeien en stelde vast, dat de geestens-temmen alleen hoorbaar wa ren, wanneer Bradly zich in de kamer be vond. Hij speurde in het verleden van het medium en maakte uit, dat Bradly voor twintig jaren terug als buikspreker opgetre den was. Daarmee waren zijn prestaties als medium en de spookstemmen voldoende ont raadseld. Tegenwoordig is het aantal ventriloquisten tamelijk klein. In eenige landen wil men daarom probeeren het buikspreken te onder wijzen. Het is echter een vraag, of het buik- snreken wel aan te leeren is, wanneer men niet een bepaalde aanleg hiervoor heeft. De oogst in Europa staat goed. Berlijn, 16 Juli (V.P.B.): De Angel-Saksische landen ervaren, dat weer een der vermeende bondgenooten, Ge neraal Honger, den aftocht geblazen heeft, want ondanks alle sombere voorspellingen is het continent van Europa tot nu toe voor een catastrophalen hongersnood gespaard ge bleven en zijn de oogstvooruitzichten overal van dien aard, dat het komende jaar zonder ongerustheid tegemoet kan worden gezien. In. de zuidelijke landen wordt het graan in Juli, in de noordelijke landen in de maand Au gustus geoogst. Op vele plaatsen is de broodgraan-oogst zeer gunstig uitgevallen. Uit Belgrado wordt gemeld, dat uit steeds weer nieuwe streken van Servië berichten over een uiterst gun stig verloop van den oogst binnenkomen. Uit Presburg komen soortgelijke tijdingen. Vol gens mededeeling van den Slowaakschen mi nister van binnenlandsche zaken Mach, ver wacht Slowakije in 1941 een zoo goeden oogst, als in vele jaren niet het geval geweest is. Door het slechte weer in het voorjaar dreigde aanvankelijk schade, doch de gewassen heb ben zich dank zij den warmen zomer, ge heel hersteld. 7.25 Gramofoonmuziek. 7.30 Politiek weekpraatje. 7.45 Gramofoonmuziek. 8.00 BNO: Nieuwsberichten. 8.15 Spiegel van den dag. 8.30 Solistenconcert en gramofoonmuziek. 9.24 Gramofoonmuziek. 9.30 Berichten (Engelsch). 9.45 BNO: Nieuwsberichten. 10.00 BNO: Uitzending in de Engelsche taal „Things worth knowing about Holland". Hilversum H. 801.5 m. 6.45 Gramofoonmuziek. 6.50 Ochtendgymnastiek. 7.00 Gramofoonmuziek. 7.45 Ochtendgymnastiek. 8.00 BNO: Nieuwsberichten. 8.15 Gramofoonmuziek. 10.00 Morgendienst (Voorbereid door de Christelijke Radio Stichting). y 10.20 Gramofoonmuziek. 11.00 Declamatie. 11.20 Pianovoordracht en gramofoonmuziek. 12.00 Politieberichten. 12.15 Musiquette. 12.45 BNO: Nieuws- en economische ber. 1.00 Ensemble Erica Helen. 1.45 Gramofoonmuziek. 2.00 Het Stedelijk Orkest van Maastricht, solist en gramofoonmuziek. 4.00 Het Sylvestre Trio. 4.30 Causerie met gramofoonmuziek. 5.00 Voor jongens en meisjes. 5.15 BNO: Nieuws-, economische en beursb. 5.30 Het Amsterdamsch Instrumentaal So listenkwartet en gramofoonmuziek. 6.00 Cursus: Lichamelijke en geestelijke ge zondheid (Voorbereid door het Vrijzinnig Protestantsch Kerkcomité). 6.15 De Melodisten en solist. 6.45 Reportage. 7.00 BNO: Friesch praatje. 7.15 Kwintetconcert. 7.45 Gramofoonmuziek. 8.00 BNO: Nieuwsberichten. 8.15 Gramofoonmuziek. 8.30 Ons Schemeruurtje. 9.15 Voor den boer. 9.45 BNO: Nieuwsberichten. 10.0010.15 Gramofoonmuziak dit de geschiedenis van ons Gewest REEDS SEDERT EEUWEN VAREN AAN DEN LANGENDIJK DE SCHUITEN MET GROENTE. TOENEMENDE BLOEI BIJ DE ONTWIKKE LING VAN HET VERKEER. Wanneer men het marktwezen in een be paald gebied onder oogen neemt, dan is het opmerkelijk vast te stellen', hoe de geschie denis van hetgeen zich in de groote steden heeft afgespeeld, meestal heel wat beter be waard is gebleven dan datgene, wat ten platteiande heeft plaats gegrepen. Toch is dit laatste dikwijls van even groot gewicht. Zoo is ten aanzien van de Alkmaarsche kaasmarkt bijvoorbeeld gedurende eenige eeuwen de aanvoer nauwkeurig gere gistreerd, tal van bijzonderheden zijn te boek gesteld, kortoih het aantal gegevens is bui tengewoon groot. Men stelle daartegenover de stellig niet niinder belangrijke koolbouw aan den Langendijk, die eveneens een lange historie achter zich heeft Wanneer men hieromtrent echter iets wil vernemen, dan is het niet gemakkelijk rijkelijk vloeiende bronnen te vinden. Sedert eeuwen en eeuwen heeft men er de met groenten en kool afgeladen schuitjes kunnen zien varen van het land naar de dorpen, gelijk men dat vandaag den dag nog kan zien doen. De graaf van Leieester, die zich van 1585 1587 in ons land bevond, moet zich daarover reeds hebben verwonderd en in hebben ver lustigd. En reeds lang daarvoor zal het al wel net eender zijn geweest. Intusschen, naarmate de groentenhandel aan den Langendijk meer en beter werd ge organiseerd, heeft men getracht uit het ver leden nog het een en ander te redden. Dit verschijnsel komt men meer tegen en het is vanzelfsprekend. Want een goede organisa tie kent de waarde van de statistiek. Allerlei gegevens worden door haar nauwkeurig bij gehouden om op gezette tijden te worden vergeleken met andere uit het verleden. Is het verwonderlijk, dat alle pogingen in het werk worden gesteld om te trac-hten nog iets aan de weet te komen uit perioden, waar in weliswaar weinig werd opgeteekend, maar waaruit soms toch nog allerlei wetenswaar digs is overgebleven? Bovendien hebben zulke gegevens uit het verleden daarqjn iets aantrekkelijks, wijl ie der levend fnensch er belang in stelt, te we ten hoe zijn voorouders op denzelfden grond, waarop hij leeft en werkt, eens hun dagen heL.,en doorgebracht. Geen gelegenheid is vermoedelijk geschikter om daarbij stil te staan dan het jubileum van een organisatie. Immers dan wordt als rpgel een terugblik gegeven over het beslaan der vereeniging. Waarom deze terugblik niet uit te breiden tot over datgene, wat aan de oprichting is voorafgegaan? Te 'meer, waar deze oprich ting in den regel een noodzakelijk voort vloeisel was van datgene, wat vroeger was. En zoo vinden we dan in de gedenkboe ken, uitgegeven bij het zilveren en het gou den jubileum van de Langendijker Groenten- Centrale, eenige interessante bijzonderheden, die stellig de moeite waard zijn nog eens onder de aandacht te worden gebracht van het lezend publiek. De streek van den Langendijk kenmerkte zich door klein grondbezit. De veeteelt was daarvoor niet rendabel genoeg, zoodat de be volking zich toelegde op den tuinbouw met als hoofdproducten kool, uien, wortelen, pa paver, karwij. - Aanvankelijk schijnen de producten door de bevolking zelf te zijn uitgevent in Alk maar en andere plaateen uit de omgeving. Dit op zichzelf was een groot bezwaar en de moeilijkheid werd nog grooter toen suc cessievelijk in de omgeving van Alkmaar als gevolg van veeziekten meer en meer weiland werd omgezet in tuingrond. Onder zulke omstandigheden dienen nieu we afzetgebieden te worden gevonden of de cultuur gaat ten onder. De oplossing bleek te liggen in Amsterdam. Daar was groote vraag naar groenten, doch het was betrekkelijk ver gelegen. In zulke gevallen dient het verkeer in te springen. En zoo het er niet is, ziet men het niet zelden ontstaan. Aldus ook hier. De schipperij begon op te leven en op den duur ontstond er een druk verkeer tusschen den Langendijk en Amsterdam. Echter, de omstandigheden waren aan vankelijk verre van schitterend. Dat werd veel beter, toen in 1769 te Broek op Langen dijk een sluis werd gebouwd en de vervoers omstandigheden werden bepaald schitterend, toen in 1825 het Groot Noord-Hollandsch Ka naal werd geopend, waardoor buiten Am sterdam nog verschillende steden ten noor den van de hoofdstad voor de Langendijker groentenafzet ontsloten werden. De totstandkoming van den spoorlijn Hel derAmsterdam in 1866 opende wederom nieuwe perspectieven en het was in ditzelf de jaar, dat de heer G. Wagenaar te Broek op Langendijk, de grondlegger van de later alom bekende firma K. Wagenaar Gzn., zich voor het eerst toelegde op export naar het buitenland. Hij laadde te Heerhugowaard, destijds het station voor Broek, een wagon wortelen, die via Rotterdam naar Engeland gingen. Wat dén afzet in Amsterdam betrof, deze was vrijwel geheel in handen van de schip pers, die de groenten vervoerden. Ze plach ten de meegegeven goederen voor den ver bouwer te verkoopen en de tuinder mocht af wachten, wat de vrachtschipper hem na af trek van den vrachtprijs aan opbrengst af rekende. Contröle op rekening was er hoe genaamd niet en daarbij kwam nog, dat de schipper heel andere belangen had dan de tuinder. De schipper was het te doen om veel vracht, de tuinder wilde een zoo hoog mogelijke prijs. Nu mag het waar zijn, dat de tuinder zijn goed het liefst zal hebben meegegeven met een schipper, die meestal goede prijzen maakte, daartegenover stond, dat onder de schippers in het algemeen do neiging bestond om het zich gemakkelijk te maken. Zoo ontstond geleidelijk het gebruik om toe te geven: op de 100 pond 4 5 pond, op de 100 bos wortelen en bieten 4 bos, op de 100 kooien 12 stuks. Dit was in feite reeds consignatiehandel. Men stond echter nog steeds in directe ge meenschap met dengene den schipper die de goederen in commissie kreeg en die onmiddellijk na zijn terugkeer had af te re kenen. Erger werd het, toen na de opkomst der spoorwegen, de ontvanger der in consigna tie gevonden goederen in het buitenland woonde en alle gemeenschap met hem be stond uit briefpost. We behoeven op de be zwaren van zulk een handel in de practijk niet in te gaan. Ze zijn bekend genoeg. Echter, gelijk zoo dikwijls, droegen de wan- ZONDAG 20 JULI 1941. Hilversum L 415.5 m. 8.00 Gewgde muziek (gr. pl). 8.30 BNO.: Nieuwsberichten. 8.45 Gramofoonmuziek. 11.30 Kinderkoren „De Krekels" en de „De Merels". 12.00 Amabile-sextet en gramofoonmuziek. 12.45 BNO: Nieuws- en economische ber. 1.00 Nederlandsch verbond voor Sibbekunde: Beantwoording vah binnengekomen vragen. 1.15 Het Gooische Kamermuziek Ensemble. 2.00 Een Kapel van de Duitsche Weermacht. 2.45 Radiotooneel. 3.30 Ramblers. 4.00 De Meesterzangers en gramofoonmuz. 4.30 Gramofoonmuziek. 4.45 Cello, piano en gramofoonmuziek. 5.30 Voor de jeugd. 6.00 Die F"ront reicht Ihrer Heimat jetzt die Hand. 8.00 BNO: Nieuwsberichten. 8.15 Spiegel van den dag. 8.30 Rotterdamsch Philharmonisch Orkest, soliste en gramofoonmuziek. 9.30 Berichten (Engelsch). 9.45 BNO: Nieuwsberichten. 10.00 BNO: Uitzending, in de Engelsche taal: An American sees Holland. Hilversum H. 301.5 m. 8.00 Gramofoonmuziek. 8.30 BNO: Nieuwsberichten. 8.45 Gramofoonmuziek. 9.00 Vroegdienst (Voorbereid door het Vrij zinnig Protestantschx Kerkcomité). 10.00 Zondagmorgen zonder zorgen. 12.00 Cursus „Kent Gij Uw Bijbel?" (Voor bereid door de Christelijke Radio Stichting) 12.15 Bachcantate. 12.45 BNO: Nieuws- en economische ber. Dezen zomer ziet men ia bijna alle kli mttuft- stukken strepen, blek ken en punten, in alle mogelijke variaties en in alle mogelijke kleu ren. De meeste model len doen het bijsonder goed. Bijvoorbeeld, het bovenste oostuumpje linke, hi nu wel niet zoo geweldig van snit, maar heeft toch een zeer aar dige noot door de schuingestreepte rood en wit gehouden rok en t uit marineblauw lin nen gemaakte jasje. De geestige ond-zHveren knoopen passen daarbij wonderwel. Daaronder zien wij afgebeeld een tuin ja pon, rood, wit en groen geblokt. Het witte vest doet de taille sterk uit komen en de witte slip pen breken de eento nigheid. Een wandelcostuum is het model rechts bene den. Het is vervaardigd uit .eenkleurige stof en zeer aardig opgewerkt. (Cliché P.I.B.)

Schager Courant | 1941 | | pagina 11