N1PPER EN PELLE Het voetbalseizoen 1940-1941 HET RAADSEL AAN BOORD onder de loupe Het „Vrijwilligerslegioen NEDERLAND' Ondanks moeilijkheden, een spannend verloop Nu de competitie op vele fronten ge streden Is, een kleine uitzondering daar gelaten, komt het ons voor, dat een over zicht van hetgeen er ln den voetbalbond plaats vond, in het verloop der compe titie, een goed beeld geeft van het afge- Ioopen seizoen. Reeds ln den aanvang ondervond de com petitie een stagnatie en de eerste wedstrij den werden later gespeeld dan de bedoeling was. Toch verliep, naarmate het seizoen vor derde, alles netjes, totdat een lange vorst periode roet in 't eten gooide en de voetbal voor langen tgd stillag. Was dit de grootste stagnatie, aan den anderen kant waren er nog kleinere factoren, die nu niet direct mee werkten dat de competitie op tijd afgeloopen was. Zoo kan het nu voorkomen, dat, al zijn er geen internationale wedstrijden, die toch altijd vier we'-en in beslag namen, de com petitie tot in Augustus duurt. Een onhoud- baren toestand van2elf, temeer daar we ook het genot hebben van een echten zomer. De fusie. De fusie, welke er toe leidde, dat alle voet ballers in één b-nd werden ondergebracht, n.1. den N. V. B., mag in alle opzichten een succes heeten. Hoewel de meeste voormalige I.C.V.B. clubs (R.K. bond) vanzelf zich moesten aanpassen, wat hier en daar zelfs een degradatie meebracht, waren er toch ook vereepigingen, welke bthoorlgk meekwamen, waarvan we noemen in ons district HBC uit Heemstede, de club van Kick Smit en Sant poort. dat zelfs ongeslagen naar de tweede klasse promoveerde. Daarnaast kan ook het contact geen kwaad en leidt zeker tot een spelverbetering van het Nederlandsche voetbal. Een teleurstelling was het zeker, dat ons district door den toestand dusdanig getroffen werd, dat de Heldersche clubs HRC, Helder en Water vogels niet aan de competitie konden deelnemen. Ook Succes was gehandicapt, doordat de verbinding met de derde klasse clubs buitengewoon slecht was, zoodat de tVieringers buiten mededin ging ln de vierde klasse meededen, een afdeeling welke dichter bjj huls was. Had Watervogels eerst toch al eenige wedstrijden gespeeld, voordat de maat regel werd getroffen, het actieve bestuur der Heldersche kraaien zag daarna haar streven beloo.-id om de competitie voort te zetten in Schagen, Iets wat vanzelf voor de vereenlglngen HRO en Helder niet na te volgen was. De verrichtingen. Wanneer we in vogelvlucht de eerste klas- eers even doornemen dan valt het direct op, dat de clubs Ajax en Feijenoord ditmaal geen rol van beteekenis speelden. Onze welhaast toonaangevende clubs dus, want de rood witte Amsterdammers en Rotterdammers zyn toch wel de meeat volmaakte en con stante clubs uit den lande, maakten een minder goed jaar, hoewel by de Amsterdam mers reeds weer teekenen van herstel te be speuren vallen. In afdeeling één werd het Velsensche VSV kampioen en eerlijk gezegd, zonder tegenstand van beteekenis. De naaste concurrenten waren Haarlem en Ajax, doch het verschil was te groot om spanning te ver oorzaken. In de onderste helft kwam CVV al reeds direct te belanden en het werd een moeilijk jaar met de degradatie als gevolg. De andere Westelijke afdeeling bracht na veel spanning ADO aan den kop, hoewel OHC ook een gunstig jaar had en eerst na twee beslis singswedstrijden werd afgewezen. Ook Sparta uit Rotterdam verrichtte goed werk, in tegen stelling met KFC, dat onderaan kwam en het lot van CW volgde. In de Oostelijke afdeeling ging de strijd tusschen NEC en He- racles, waarbij laatstgenoemde aan het lang ste eind trok en verdiend, getuige de 50 overwinning op de Nijmegenaren. Onderaan kwam Go \head en ook deze eerste klasser moest de vlag strijken, zoodat de tegenstan ders van promotiewedstrijden inderdaad eenig houvast krijgen. In het Zuiden werd PSV weer eens kampioen en kwam Limburgia na 23 wedstrijden onderaan, doch of zy ook zullen degradeeren is nog niet uitgemaakt, eveneens of WW dat in het Noorden zal doen Kampioen in het Noorden werd Be Qulckf na spannenden strijd met Velocitas en HSC. Eerst na een beslissingswedstrijd met de Hoogezanders, waarbg HSC zelfs een penalty miste en dus de kans voorby liet gv.an, werd tenslotte in de verlenging Be Quick kampioen. De kampioenen. In de kampioenscompetitie werd Heracles vry rustig kampioen, terwyi VSV overdiend no. laatst werd. In de tweede klasse werden zoowaar ZFC ei EDO, dus twee bekende clubs, kampioen en de Haarlemmers werden onbetwist eerste klasser. Emma ging met de buit in afd. n schoot, terwijl PEC in het Oosten het eerste klasse schap heroverde. De andere twee afdeelingen zyn nog niet bekend. Ons district. In de Noord-Hollandsche tweede klasse deed Alcmaria heel goed werk en werkte zich vooral in de tweede helft aardig omhoog, doch tegen het eind kregen de Alkmaarders de nederlagen, welke hen uit de leiding na men. De Boys deden het minder goed en waren geruimen tijd degradatie-candidaat, wat tenslotte by WZ terecht kwam. West- Frisia had een vry goed seizoen, zonder een rol van beteekenis. In de derde klasse werd QSC kampioen, met Zaandijk als candidaat. KW verrichtte aardig werk, terwyi Hollandia beneden de maat bleef. St. George werd het slachtoffer. In de vierde klasse werd Succes ingedeeld, terw„l DTS kampioen werd en zelfs op goede wijze derde klasser. Wel was BKC lang ern stig candidaat, doch een paar minder gun stige resultaten eer Polderschen, n.1. neder lagen tegen Succes en MFC, waren tenslotte noodlottig. Schagen was de derde in deze afdeeling en vooral de laatste wedstrgden werden steeds beter. Succes was niet zoo erg in vorm dit jaar, mede door spelersverlies. Ook Oudesluis viel tegen, terwijl MFC een meer wisselvallige rol vertolkte. Nieuwe Niedorp kwam met Wie- ringerwaard onderaan en vooral de roodbroe- ken stelden dus danig teleur. Bergen en Watervogels konden nog juist het veege lijf redden. Nog zes weken scheiden <?ns van de nieu we competitie, laten we hopen, dat onze clubs allen frisch en in goeden vorm aan den start verschynen en dat daarbij tevens weer blinken de namen H.R.C. en Helder. In den loop der volgende maand hopen we op de nieuwe Indeeling terug te komen, om dan eventueel de kansen van onze clubs te bespreken. Wederom Volewijckers- Elinckwijk Spanning in het Zuiden en Noorden op het hoogtepunt PROMOTIE-COMPETITIE. AFD. IV. Morgen kan de beslissing zoo goed als zeker bekend zyn, want Picus en Limburgia hebben een uitwedstryd voor den boeg en voor beide clubs is het oppassen geblazen. Weten echter zoowel Picus als Limburgia te zegevieren, dan is het theoretisch niet meer mogeiyk een be- slissingswedstrgd te ontloopen. Limburgia moet naar Roozendaal, dus een reis van Brunssum in Zuid-Limburg gelegen naar Westelgk Brabant, en daar de R.B.C.'ers hun laatsten wedstrijd spelen en op eigen veld haast onverslaanbaar zgn (Picus won slechts met 10), komt het ons voor, dat de oud eersteklassers een moeilgken middag tegemoet gaan. Een geiyk spel is niet onmogelgk, hoe wel o.i. Limburgia kan zegevieren. Picus moet naar Miranda, dat nog niet kansloos is, zoodat ook hier een wedstryd van groot belang gespeeld wordt. Toch is Picus ook favoriet, zoodat wg het dus over twee weken op een beslissingswedstrgd houden. Mocht echter één' der clubs falen, dan is de andere practisch kampioen. AFD. V. G.R.C.-heeft Zondag j.1. danig teleurgesteld tegen L.S.C. en het valt te bezien of dit on verwachte resultaat hun de promotie niet belet. Morgen moeten de Groningers weer in het veld en nu tegen W.V.V. Willen de Groningers nog meetellen, dan dienen zy morgen te win nen; een gehjk spel beteekent verloren. Voor L.S.C. komt ons een gelgk spel heel gunstig voor, want dan hebben zg op hun beurt weer genoeg aan een gelgk spel tegen W.V.V. Wat er ook moge gebeuren morgen, de beslissing valt echter pas volgende week in den wedstrgd W.V.V.—L.S.C. Wg voor ons houden den wedstryd G.R.C. W.V.V. van morgen op een geiyk spel. Promotie-competitie 3e klasse. De Volewgckers en Elinckwyk zyn gelgk ge ëindigd, want beide wonnen Zondag j.1. resp. van HFC en Rapiditas met 41 en 83. Een beslissingswedstryd is dus noodzakelgk. Een bijzonder jaar op voetbalgebied beleven we, want haast iedere afdeeling heeft een attractie in den vorm van een beslissingswed strijd of zelfs een halve competitie als surprise, is lang geen sinecure. De stand van de tegenstanders Is: De Volewijckers 6 4 1 1 9 238 Elinckwgk 6 4 1 1 9 22—21 De Amsterdammers hebben dus een belang rijk beter doelgemiddelde wat nu niet direct voordeelen brengt, maar toch een solieder in druk maakt. Op vreemd terrein hebben de Volewgckers echter niet zulke opvallende resultaten be reikt en daarom zien we de match van mor gen ten aanzien van Volewgckers niet zonder bezorgdheid tegemoet, temeer daar Elinck wgk ook een pittig elftal heeft. We zgn be nieuwd hoe deze wedstrgd afloopt. Trouwen en scheiden in de Ver. Staten ln ïeven staten kunnen nog kin deren trouwen. Echte kinderhuwelijken, met ouder lijke toestemming, zijn bij de wet toegestaan in zeven staten der Ver- eenigde Staten, aldus blijkt uit een overzicht van den National Coun- cil of State Legislation over huwe lijks- en echtscheidingswetten, zegt U. P. Het rapport van den Council dat werd samengesteld voor een conventie in Colum- bus, Ohio, onthult dat in vier staten 12- jarige meisjes mogen trouwen, indien de ouders toestemmen, en dat in een andere, mits zij toestemming hebben, meisjes van 13 jaar wettig kunnen huwen. In zeven staten mogen volgens dit ver slag jongens van 14 jaar huwen, indien zij van de ouders toestemming hebben. De staten, waarin 12-jarige meisjes mo gen huwen zijn Colorado, Idaho, Mississippi en New Jersey. New Hampshire wil dat ze eerst 13 jaar worden. Colorado, Idaho, Mis sissippi, New Jersey, New Hampshire, South Carolina en Washington, geven huwelijks- vergunningen aan 14-jarige jongens. „Deze leeftijden zijn veel te laag, zelfs met toestemming," zeide mrs. Arnold W. Replog- le uit Pittsburg, de presidente van den Council. Uit het rapport blijkt dat er in 26 staten een wachtperiode wordt geëischt van één tot vijf dagen, tusschen de uitgifte der ver gunning en de huwelijksplechtigheid. Mrs. Replogle verleide dat bij het opstel len van het rapport bleek, dat 17 staten, voor dat een huwelijksvergunning wordt af gegeven, medisch onderzoek zoowel van den man als van de vrouw eischen, terwijl in vier staten slechts de mannen zich aan een medisch onderzoek moeten onderwerpen. De echtscheidingswetten der staten vari- eeren van die van South Carolina, welke geen enkele rede erkent., tot die van Neva- da, waar een vestiging van slechts zes we ken verlangd wordt en „echtscheidingen op 's-Gravenhage, 14 Juli. Voor het „Vrij willigerslegioen Nederland" worden keu ringen verricht op: 21 Juli van 9-13 uur in Deventer, Parkw. 2. 15-19 uur in Hengelo, Deutsches Haus 10-19 uur in Rotterdam, Deut sches Haus. Volkspark. 22 Juli van 10-18 uur in Amsterdam, schoot Iepenweg 13. 10-19 uur in Den Haag, Koning innegracht 22. Aangenomen worden Nederlandsche on derdanen van 17 tot 40 jaar, die wel of geen militairen dienst hebben verricht, met een minimum lengte van 1.65 meter. Voor offi cieren bestaat geen leeftijdsgrens. Voor de gezinsleden van de aangenomene wordt gezorgd, voor zoover het kostwinners betreft. Behalve bij deze bureaux kunnen aanmel dingen geschieden op de volgende adressen: Amoferdain, hotel van Gelder, Damrak 34; Heerlen, Hotel du Nord, J. Pommé, Sta tionsstraat 17; Groningen. Rademarkt 23a; Arnhem, hotel Keizerskroon, Markt 32; Breda, Boschstraat 67; Deventer, hotel van Wely, Keizerstraat 1; Utrecht, hotel Thalia. Stationsplein 9; Den Haag. Koninginnegracht 22. Een vrijbiljet voor de reis van de woon plaats naar het keuringsbureau kan afge haald of aangevraagd worden bij het „vrij willigerslegioen Nederland" Den Haag, Ko ninginnegracht 22, resp. bij de hierboven ge noemde bureaux. Een vrijbiljet voor de te rugreis wordt bij de keuring onverschil lig of de "candidaat wordt aangenomen of niet uitgereikt. practisch alle gronden verleenen.*1 „Dit zijn twee uitersten," legde mrs. Re plogle uit. „De politiek van onzen raad is zulke verschrikkelijk uiteenloopende wetten dichter bijeen' te brengen." Negentien gevallen worden volgens het rapport in de 48 staten erkend als reden voor echtscheiding. De meest verbreide is overspel, welke in alle staten behalve South Carolina geldt. Een staat.. Deleware. erkent „chronisch slecht, humeur", en Louisiana geeft echtscheiding op „publieken laster". Het overzicht werd samengesteld onder leiding van mrs. Frank Kerlin uit Harris- burg, Pennsylvania. Genoemde Raad werd gesticht door mrs. Replogle in 1939 en is vertakt over 35 staten. 268. Wat er verder gebeurde. 1. De omroepster van het dorp geeft verslag v. d. laatste ge beurtenissen: „De meteoor steen, die onlangs hier ter plaatse neerviel, en die daarna uit elkaar is gesprongen, is nog steeds niet gevonden. Nip- per, aan het hoofd van zgn mannen, leidt de opsporings werkzaamheden, die tot nog toe zonder resultaat zijn ge bleven. Schorpioen en Gorilla liggen op de loer. Zg willen de meteoorsteen natuurlijk ook graag hebben, en dan de belo ning in de wacht slepen!" 2. „Kom mee, kom mee! Ik geloof vast, dat ik de meteoor steen heb^gevonden!" 3. „Aha, dus zo'n meteoorsteen ziet er zo uit! Het is wel jam mer, dat de glans eraf gegaan is!" 264. Pelle's auto wordt erby gehaald. 1. „Je bent wel een flinke kerel, Nipper, maar je moet toch oppassen, dat je je niet aan dat klompje yzer vertilt!" 2. „Prachtig, Pelle, dat je net je Mercedes naar buiten hebt gereden! Je kunt ons mooi helpen met het oplich ten van de meteoorsteen!" Feuilleto' door E. Philips Oppenheim 23 Er steekt iets goeds in iedere leer, mits die eerlijk is, zei hg. Intusschen, de hui dige triomf van het Communisme in Frankrijk zou de ondergang van het land zgn: Stil... Zg hoorden voetstappen tusschen de strui ken. Raymond stond plotseling voor hen. Generaal, meldde hij. Het Hoofd van de Marseillaansche politie wenscht u dringend te spreken. Aan de telefoon? Neen. Hg Is uit Cannes komen vliegen en in een auto naar hier gereden. Indien mo gelijk, zou hg graag over een half uur terug- keeren. Ik kom dadeUjk naar huis. Je excuseert mij? richtte hij zich tot Louise. Hij verwijderde zich met vluggen stap en trof tien minuten later op het terras een kort mannetje met militair uiterlgk aan, die kne vel en sik droeg. Generaal, zei hg en groette. Perissol nam hem bg een arm. Ga mee naar mgn werkkamer, noodigde hg uit. Daar zgn wij alleen. Hoofdcommissaris Boyer was een man, die in de kringen waarin hg zich bewoog, door de correctheid van zgn houding een groote vermaardheid verworven had. Het was hem echter nu aan te zien, dat hg een soort schok ondergaan had. Het was hem bgna niet doen- lgk, om rustig in den hem aangewezen stoel te blijve*' zitten. Generaal, begon hg, u zult mgn aan zien, dat ik eenigszins overstuur ben. Ik heb mg vanmorgen genoodzaakt gezien om twee mannen van mijn personeel te ontslaan, twee detectives, die bg de havenpolitie van Mar- seille ele jaren een belangrgken post bekleed hebben. Perissol werd eensklaps een en al oplettend heid. Hg liep naar de deur om zich te over tuigen dat die gesloten was. en naar het ter ras, waar zich niemand bevond. Heeft u nader bericht omtrent de „Pa- radgsvogel"? vroeg hg, nadat hy weer was gaan zitten. Bericht, dat u had moeten geworden, vierentwintig uren na uw eerste navraag, generaal, luidde het spgtige antwoord. Een van mijn grootste gebreken is misschien, dat ik te veel geneigd ben op myn ondergeschik ten te vertrouwen. Stel u voor, generaal, deze mannen hebben mii en den Staat twintig jaren trouw gediend. Zij hebben zich laten omkoo- pen voor een aanzienlijke som. Voor het oogenblik blijven zij in arrest. De „Paradijs vogel" werd gebouwd op bestelling en volgens de aanwijzingen van een zekeren Dupont. Hg heeft het -acht een maand in zgn bezit ge had en uit verkregen inlichtigen kan ik niet anders opmaken, dan dat Dupont de man was het noemen van wiens naam in Frankrijk verboden is de man, die in Ge- nève doodgeschoten werd. En heeft hg met het jacht gevaren? Gedurende één maand. Hij kruiste in de buurt van Toulon, Bandol en St. Maxime. Hij had zijn vrouw, of een andere vrouw, bij zich aan boord. Heeft u een plan van het jacht? Generaal, de maat van mijn vernederin gen is nog niet vol. De plannen zyn gestolen wanneer of hoe, daarvan heeft niemand op het bureau het flauwste vermoeden. Dat hebben die twee ellendelingen in de cel na- tuurlgk op hun geweten." En wie zgn de scheepsbouwers? Partrout et Fils een welbekende firma maar iedere arbeider was een En- gelschman. Zij schijnen overgekomen te zijn, uitsluitend voor den bouw van de „Paradijs vogel". Daarna keerden zg naar hun vader land terug, en het is eigenaardig, dat geen van hen een adres achtergelaten heeft. Mgn assistent heeft reeds met Londen getelefo neerd. Het spreekt vanzelf, dat wg er vroe ger of later een paar van kunnen opsporen. Was de laatste aankoop van de boot een handeling te goeder trouw? O, daaromtrent schijnt geen twyfel rao- gelgk, antwoordde de ander opgelucht. De identiteit van dien jongen man is gecontro leerd en volkomen in orde bevonden. Hy heet Hamer Wildburn, zooals hij opgaf. Hij is Amerikaan en te Parys voor een Amerikaan- sche courant werkzaam. Hg heeft een blanco strafregister, en de koop geschiedde geheel in den vorm. Hij betaalde voor het jacht iets minder dan zestienhonderd pond, En zy.i dat alle inlichtingen, die u heeft weten te verkrijgen? Tot mijn spgt, is dat voor 't oogenblik alles, generaal. Perissol liep gedurende een paar oogen- blikken peinzend in de kamer heen en weer. Monsieur Boyer, zei hij toen. Wg zijn, tot zekere hoogte, voor een groot deel van onze ondergeschikten afhankelijk, en van vijftien tot twintig jaren in een lange dienst tijd. Wanneer echter het geven van valsche berichten vergezeld gaat met het stelen van de plannen van een verdacht schip, komt de zaak er ernstiger voor te staan. Genei aal, was het antwoord, ik kan geen verontschulaiging voor mg vinden. Ik heb een vrouw en een gezin en heb den lande veertig jaren gediend. Het heeft mij mogen gelukken om een paar van de gevaarlijkste misdadigers van Marseille op het schavot te brengen. Ikzelf, met mijn revolver in de vuist, arresteerde Berthold". Dat alles wordt u ten goede aangere kend, zei de generaal. De arrestatie en de terechtstelling van Berthold waren een goed werk. Het is niet myn gewoonte om ge- voello s op te treden. Indien de plannen van de „Paradijsvogel" binnen een week opge spoord konden worden, zou dit mijn meening over u zeer ten goede komen. Alles, wat menschelijkerwgze noodig is, zal gedaan worden, beloofde Boyer. Dan is er nog iets, generaal, waarover ik u graag wilde spreken. Het staat niet direct met de „Paradijsvogel" in verband, maar zou toch i van eenig belang kunnen zgn. Ga voort, noodigde zijn chef uit. De maitresse van Berthold, den anar chist, die voor zgn zuster aangezien- werd en in zgn laatste oogenblikken bg hem was, heet Tanya Vizille. Zijn laatste woorden tot haar behelsden een aanwijzing, dat zij naar deze streken moest gaan. Dat" is misschien van geenerlei beteekenis, maar het zou toch an ders kunnen zijn. Die vrouw leeft op 't oogen blik op giooten voet in Juan, en treedt als danseres op. Zij is altgd hei liefje van commu nisten en anarchisten geweest en wordt ver dacht van lid van hun zoogenaamden Kring te zijn. Op dit moment is zij de minnares van een zekeren Paul Chlcotin, een Rus, die door Edouard Mermillon, den minister, op zgn jacht voor werkzaamheden gebruikt wordt. Hij gaat door voor een soort werktuigkun dig genie, maar staat onder sterke verden king van een expert te zgn in het vervaar digen van bommen. Ik zou voortgaan met die vrouw in het oog te laten houden, ried de generaal aan. Op dit oogenblik kan ik haar met geen van onze beslommeringen in Verband bren gen, maar je kunt nooit weten. Laat mg u nu iets aanbieden, Monsieur Boyer. Een glas wijn, graag, nam de ander aan. Ik heb echter groote haast om terug te gaan, want ik zie met spanning uit naar berichten omtrent de plannen van het jacht. Doe het kalm aan, waarde Boyer, ant woordde Perissol. Hoe meer ik over de zaak nadenk, des te meer ben ik geneigd u te verontschuldigen. Ik ben overtuigd, dat u naar uw beste weten gehandeld hebt. Wordt vervolgd

Schager Courant | 1941 | | pagina 12