MADAGASCAR Verplichte vertooning van bepaalde films Het vrijwilligerslegioen Onder kameraden Darlan's groote machtsbevoegdheid MALTA OPNIEUW GEBOMBARDEERD vreest geen blokkade Alle nummers van de Kaagweek zijn goed bezet, niet in het minst da Drakenklasse, waarvan een groot aantal vertegenwoordigd is (Pax-Holland m) Besluit van den secretaris-gene raal. 's-G raven h a ge, 19 Juli. Het Veror den in-psbl ad bevat een besluit van den Secre taris-Generaal van het departement van Volksvoorlichting en Kunsten betreffende het verplichtend stellen van de vertooning van bepaalde films. Dit besluit luidt als volgt: Artikel 1. (1) De Secretaris-Generaal van het De partement van Volksvoorlichting en Kun sten kan de ondernemers van bioscopen verplichten bepaalde films vanwege hun groote Volksvoorlichtendeopvoedkundige of cultureels waare te vertoonen. (2) De Secretaris-Generaal voornoemd kan hierbij bepalen, dat deze verplichting geldt voor alle bioscopen in Nederland dan wel voor bepaaldelijk aan te wijzen bios copen en voorts nadere bepalingen vaststel len omtrent de tijdstippen der verplichte vertooning. (31 De maatregelen, bedoeld in het eer ste en tweede lid. worden in de Nederland- sche Staatscourant afgekondigd. Artikel 2. (1) Hij die een verplichting, hem opge legd krachtens het vorige artikel, geheel of ten deele niet nakomt, of niet na doet ko men, wordt gestraft met hechtenis van ten toogste twee maanden of geldboete van ten hoogste vijf duizend gulden. (2) Met dezelfde straf wordt gestraft de wettige vertegenwoordiger van een rechts persoon, aan wiens opzet of schuld het te wijten is, dat de rechtspersoon een ver plichting, voortvloeiend uit het vorige ar tikel, niet nakomt, (3) De bij dit artikel strafbaar gestelde feiten worden beschouwd als overtredingen. A r t i k e 1 3. Dit besluit treedt in werking op den dag zijner afkondiging. VAKSPECIALISTEN VOOR DE INTENDANCE GEVRAAGD. 's-Gravenhake. 19 Juli. Het vrij willigerslegioen Nederland róept hierbij op veeartsen, smeden, hoefsmeden, menage meesters en koks. Men wordt verzocht zich ten spoedigste schriftelijk aan te melden (eventueel onder vermelding van den be- kleeden militairen rang en vakbekwaam heid) aan het hoofdkwartier van het vrij willigerslegioen Nederland, Koninginne gracht 22. 's-Gravenhage. SOVJET COMMISSARISSEN SCHO TEN EIGEN MENSCHEN NEER. Berlijn, 20 Juli (D.N.B.) Een Duit- sche afdeeling heeft op 19 Juli in de bos- schen ten oosten van het» Peipus-meer bolsjewistische overloopers opgevangen. De bolsjewisten waren alle nog gewapend en hadden hun zakken vol met munitie. Zij verklaarden het volgende: „On-ze commissarissen hebben twee kame raden van ons neergeschoten, toen zij ver klaarden. dat de strijd tegen de Duitschers doelloos was, daar zij ons omsingeld had den. Wii hadden de wapens meegenomen om ze tegen de commissarissen te geibrub ken. wanneer zij ons bij het vluchten ge hinderd hadden. STAAT VAN BELEG IN BOLIVIA. Buenos Aires, 20 Juni (D.N.B.) Naar uit La Paz wordt gemeld, heeft de Bo- liviaansche regeering Zaterdagavond om 20 uur den staat van beleg afgekondigd. Amerikaansche propaganda in Zuid-Amerika WASHINGTON, 20 Juli (D.N.B.) Naar het vakblad Braxx Broadcasting meldt zal de organisatie Nelson-Rockefeller, die in op dracht van het Witte Huis en van het staatsdepartement propaganda maakt in Latijnsch Amerika bij de kortegolf omroep maatschappij World Wide Broadcasting corp. in Boston den zendtijd van twee zen ders koopen voor een bedrag van 200.000 dollar. Beweerd wordt, aldus broadcasting, dat de organisatie Rockefeller alleen het het geld levert, zonder invloed te hehben op den inhoud van het program. Natuurlijk echter heeft de omroepfirma deze subsidie alleen ontvangen nadat, zij zich had aange boden voor een bepaalde propoganda in Zuid-Amerika. DE AUSTRALISCHE VERLIEZEN IN SYRIë. Stockholm. 19 Juli (D.N.B.) De Australische minister van oorlog. Spencer, heeft blijkens een Reuterbericht uit Sydney bekend gemaakt, dat de verlie zen van de Australische troepen in Syrië 1682 man bedroegen. Hiervan zijn 297 man gesneuveld. Tot het sluiten van den wa- penstiltand waren de gevechten in Syrië van hevigen aard. DE ACTIES VAN DE ITALIAANSCHE LUCHTMACHT. Rome, 20 Juli (D.N.B.) Met betrek king tot den in het Italiaansche weermachts bericht van 20 Juli gemetden succesvollen aanval van Italiaansche torpedo vliegtuigen o-p een Engelschen kruiser van 10.000 ton **bii Mersa Matroeh meldt een specialen cor respondent van de Italiaansche radio nog de volgende bijzonderheden. In den loop van Zaterdag zagen twee tör- pedovliegtuigen tijdens een verkennings vlucht ter hoogte van Tobroek langs de Noord-Afrikaansche kust een lichten en een zwaren Britschen kruiser. Bij den aanval werd de kruiser van 10.000 ton door een torpedo getroffen, waardoor in het achter schip brand ontstond. De kruiser stopte en bleef stil liggen, waarbij het achterschip slagzij vertoonde. De Eogelsche aanvallen op DUITSCHLAND Britsche „succesberichten" weer sproken. Berlijn 20 Juli (DNB). Om de aandacht van de zware aanvallen van de Duitsche luchtmacht, welke in de afgeloopen dagen zijn gedaan op verschillende plaatsen in Groot Brittannië, af te leiden, publiceerde de Londensche radio vanochtend kort na middernacht een extra bericht, volgens het welk Keulen, Aken en Munster door Brit sche bommen beschadigd zouden zijn. Naar aanleiding hiervan wordt van Duit sche zijde het volgende medegedeeld: De doelen van de nachtelijke Britsche vliegtochten zijn niet alleen in de ge noemde steden ziekenhuizen, kerken, kin derspeelplaatsen, arbeiderskolonies en an dere sociale instellingen geweest. Zoo werd ook bij den laatsten aanval op Hannover de operatiezaal van de chirurgische afdee ling van de polikliniek en de Aula van een school door bommen vernield. In Brernen werd wederom een kerk met brand- en bri santbommen bestookt. Geen enkel militair doel, geen voor den oorlog belangrijke in- stalatie heeft bij het aangekondigde en reeds vanaf den eersten dag ineengestorte Britsche offensief in de lucht tegen Duitsch- land noemenswaardige schade door bom men geleden. De Britsche luchtmacht heeft door den Duitschen afweer met jagers en luchtdoelartillerie in de afgeloopen week gemiddeld tien vliegtuigen per dag verloren. Oorlogsraad van JAPAN vergadert Konoje zal reeds vastgelegde po litiek voortzetten. TOKIO, 19 Juli (D.N.B.) De opperste oor logsraad heeft vandaag een vergadering van 2Vt uur gehouden om het rapport aan te hooren van den leider der militaire missie, die onlangs in Duitschland en Italë heeft vertoefd, luitenant-generaal Jamasjita, over zijn indrukken en ervaringen tijdens zijn reis door Europa. Na het ontslag van den vice-minister van buitenlandsche zaken. Ohasji, en van den Japanschen ambassadeur te Nanking, Hon da, zijn de adviseurs van het ministerie Saito en de voormalige ambassadeur te Rome, Sjiratori, afgetreden. Het geheele Japansche ministerie van buitenlandsche zaken heeft buitengewoon hartelijk afscheid genomen van den schei denden minister Matsoeoka. Bij deze gele genheid zeide Matsoeoka van zijn opvolger, dat hij hem hoogachtte als weinigen. De „United Press" meldt uit Tokio, dat Konoje een verklaring heeft afgelegd, waar in wordt gezegd, dat de nieuwe regeening het doel zal nastreven de reeds vroeger vastglegde politiek te verwezenlijken. De nieuwe minister van buitenlandsche zaken Tojoda heeft eveneens een verklaring afge legd, waarin wordt gezegd, dat de politiek van Japan onbeweeglijk en onveranderlijk is. Het kan echter noodzakelijk worden een vrije opvatting inzake de diplomatie te hul digen, om deze bij den zich' van dag tot dag wijzigenden internationalen toestand aan te passen. Tojoda's buitenlandsche politiek. Tokio, 19 Juli (D.N.B.): De „Hotsji Sjimboen" vat de beginselen der buitenlandsche politiek van Tojoda sa men in vijf punten: le. Het volgen van den weg, die door de beschikking van den keizer is aangegeven. 2e. Inspanning van alle krachten tot rege ling van het Chiileesche conflict. 3e. Een economische politiek, gericht op het Zuiden en het scheppen van een groot- Aziatische levensruimte. 4e. Het gebruik maken van den interna tionalen toestand voor de verwezenlijking der-buitenlandsche politiek en het treffen van alle voorbereidingen op buitenlandsch- politiek gebied voor de onmiddellijke verwe zenlijking der Japansche doeleinden in geval van een oorlog tusschen Japan" en andere staten. 5e. Deze maatregelen zijn, aldus het blad, in de eerste plaats afhankelijk van de ver dere ontwikkeling van den oorlog tusschen Duitschland en de Sowjet-Unie en van de houding der Vereenigde Staten. FRANKRIJK. Ministerie van binnenlandsche zaken direct onder zijn beveL Vichy, 20 Juli (D.N.B.): De staatscourant publiceert een wet over de bevoegdheden van den nieuw benoem den minister van binnenlandsche zaken, Pucheux. Volgens deze wet staat het ministe rie van binnenlandsche zaken onder het on middellijk gezag van den plaatsvervangen- den ministerpresident, admiraal Darlan. De wetten en decreten, die door het ministerie van binnenlandsche zaken worden voorbe reid, moeten door Darlan mede onderteekend zijn. Alle bepalingen die met deze nieuwe regeling in strijd zijn, vervallen. Naar aanleiding van de Fransche koloniale week heeft de gouverneur-generaal van Dakar, Boisson, een radiotoespraak gehou den, waarin hij opnieuw den wil van West- Afrika tot uiting bracht, zich nooit van het Fransche moederland te laten losscheuren. Het lot van Frankrijk en het lot van Afrika, zoo zeide Boisson i zijn toespraak, zijn ten nauwste met elkaar verbonden. Geheel FranschWest-Afrika is bezig om, wanneer het noodig mocht zijn, Frankrijk te helpen. Ontploffing aan boord van een stoomboot Stoker gedood. In het kanaal door Walcheren, ter hoog te van de meelfabriek heeft eergistermorgen een ontploffing plaats gehad in een leiding onder het peilglas van een ketel, aan boord van de stoomboot „Zwolle" van de N.V. Ree- derij Koppe te Amsterdam. Het schip was 's morgens onder commando van kapitein H. Huytema, voor de wekelijksche reis van Middelburg naar Amsterdam vertrokken, met veertig passagiers en goederen. Door de uitstroomende stoom werd de 27-jarige sto ker H. Hillehrand, uit Amsterdam, gehuwd en vader van vier kinderen, gedood, terwijl de machinist, die hulp wilde verleenen, licht gewond werd. De kapitein bracht het schip zoo dicht mogelijk onder de wal, waarna de passagiers, o.a. met medewer king van brandweerlieden uit Middelburg, aan wal werden gebracht. Zij zijn daarop te voet naar Middelburg teruggekeerd. Italiaansch weermachtbericht Het Italiaansch weermachtbericht no.410 luidt als volg: De luchtbases van Malta zijn opnieuw ge bombardeerd in de beide laatste nachten. In NoorÖ-Afrika activiteit van de weder zij dsche artillerie aan het front van To broek, De luchtmacht van de Spil is voort gegaan met bombardeeren van vijandelijke braakken en versterkingswerken in d sterk te. Twee Italiaansche vliegtuigen hebben een aanval ondernomen op een Engelschen kruister van 10.000 ton bij Mersa Maturuh en hem met een torpedo getroffen. De vij and heeft luchtaavallen gedaan op Bengha- si en Tripolis. In Tripolis hebben onze ja gers een Blenheim brandend neergehaald. In Oost-Afrika hebben Britsche vliegtuig gen Gondar gebombardeerd. Een van onze duikbooten, die op den At- lantischen Oceaan opereerde is niet terug gekeerd. Op de Middellandsche Zee heeft een van onze duikbooten onder bevel van luitenant ter zee Zanni, een Britsche torpedobootjager getorpedeerd en tot zinken gebracht. Een tweede cchheid van hetzelfde type, onder bevel van luitenant ter zee Migliorini, heeft een vijandelijke duikboot tot zinken ge bracht. Een Engelsche duikboot is tot zin ken gebracht door onze torpedobooten on der bevel van de luitenant ter zee Qama- ieri en Martinoli. Op de vlucht In brand geschoten. - Talrijke Sovjet-colonnes worden op den overhaasten vlucht door de snelle Duitsche troepen achterhaald en vernietigd. Brandende voertuigen langs den weg herinneren aan den tellen strijd r (Atlantic-Holland) JAARLIJKSCHE PRODUCTIE VAN TAPIOCA VOLDOENDE VOOR HEEL FRANKRIJK. KOFFIE-OPBRENGST 8 MAAL ZOO GROOT ALS 10 JAAR GELEDEN. (Van een V.P.B.-medewerker). PARIJS, Juli 1941. De Gouverneur-Generaal van Madagascar, Cayla, die na den wapenstilstand door Maar schalk Pétain van Dakar naar Tananarivé werd gezonden, om daar voor de belangen van Frankrijk te waken, is dezer dagen in het onbezette gebied teruggekeerd en heeft niet grooten lof gewaagd van de trouw en aanhankelijkheid van de Madegassen. Op het eilartd heeft men, volgens Cayla, slechts wei nig van den oorlog in Europa gemerkt. De productie is dezelfde gebleven, zoodat men van de Engelsche blokkade niets te vreezen heeft. Alleen is de export naar het moeder land sterk achteruitgegaan. Cayla deed hoogst interessante mededee- lingen over de mogelijkheden, die Madagas car biedt voor het moederland. De kolonie ontwikkelt zich nog steeds verder. Zij brengt thans 40.000 ton koffie voort, d.w.z. 8 maal zooveel als tien jaar geleden. De tapioca- productie is zoo groot, dat zij voldoende zou zijn, om de behoeften van geheel Frankrijk te dekken. Met de productie van vanille zou men kunnen voorzien in de behoeften van 4/5 van de geheele wereld. Er zijn een mil- lioen varkens en 7 millioen runderen, zoo- dat, bij wijze van spreken, elke inwoner over 2 runderen kan beschikken. Jaarlijks worden er 750.000 runderen geslacht. De rïjstproductie bedraagt 450.000 ton per j'aar. De vrucht van de cassave levert een meel van zoo fijne kwaliteit, dat men er niet alleen brood van kan bakken, doch zelfs fijne gebak. Bovendien worden er veel groenten verbouwd. De aardnotenoogst wordt gebruikt om er olie uit te persen en er zeep van te fabriceeren. Het eenige nadeel, dat Madagas car ondervindt van de blokkade is, dat ver schillende grondstoffen, die niet op het eiland voorhanden zijn, ook niet kunnen worden in gevoerd. Hierin is echter rechttijdig voorzien door het Gouvernement, dat op verschillen de plaatsen verzamelbureaux heeft, ingericht voor oude metalen, enz. Het gebrek aan pe troleum wordt eenigszins vergoed door ex ploitatie van het op Madagascar veelvuldig voorkomende teerhoudende leigesteente. Ver der heeft men een aanvang gemaakt met de exploitatie van de in het Zuiden voorkomen de kolenvelden, welken voorraad wordt ge schat op 1 milliard ton. Ernstig spoorwegongeluk in Italië Dertig dooden. Rome, 20 Juli (Stefani) Vannacht is een ernstig spoorweg-ongeluk gebeurd om 1 uur 15 op het viaduct bij Rome. Een trein met 700 arbeiders passeerde op het viaduct een goederentrein, die in tegengestelde rich ting reed. Een kraan, die op den goederen trein stond, raakte een rijtuig van den ar- beiderstrein, zoodat dit ontspoorde. Het rijtuig sloeg tegen de bors'twering van het viaduct en wer dverpletterd. Terstond ar- riveerdde het roode kruis en verschenen au toriteiten om het reddingswerk ter hand te nemen. Tot dusver heeft mei\ zeven doo den en een vijftigtal gewonden geborgen van wie nog vier den geest gaven terstond na in het ziekenhuis te zijn opgenomen. Nader wordt gemeld, dat het aantal doo den tot dusver tot dertig is gestegen. Onge veer vijftig gewonden zijn naar het zieken huis overgebracht. Amerika geeft te veel uit Ineenstorting en revolutie kan het gevolg zijn. Washington, 20 Juli (D.N.B.) De de mocratische senator Downey heeft, volgens Associated Press, in een geheime zitting voor de senaatscommissie voor militaire zaken verklaard, dat de mogelijkheid be staat, dat de Ver. Staten zich geplaatst zullen zien voor een ineenstorting en een revolutie, wanneer zij voortgaan maande lijks drie milliard dollar uit te geven voor bewapeningsdoeleinden. Wanneer eerst een maal de huidige oorlogisboom voorbij is zullen de Ver. Staten zich geplaatst zien voor ontzaglijke ec.onomische en sociale moeiijlkheden. Beschadigde Engelsche schepen in Amerika Alle droogdokken zijn bezet Stockholm, 20 Juli. (DNB). Volgens be richten uit New York zijn in de Amerikaan sche haven Brooklyn in de afgeloopen da gen opnieuw verscheidene beschadigde Brit sche oorlogsschepen aangekomen om gere pareerd te worden. Alle droogdokken in an dere Amerikaansche havens zijn bezet met zwaar beschadigde Britsche schepen van allerlei klassen. Verscheidene Britsche tor pedojagers moesten in de haven voor anker gaan, daar zij door den te grooten toeloop niet onmiddellijk in de dokken kunnen wor den opgenomen. Onder de laatste schepen, die hier zijn aangekomen om gerepareerd te worden, bevindt zich ook een Britsch slag schip van de King-George-klasse. DE ITALIAANSCHE AMBASSADE TE MOSKOU. Is tanboe 1,20 Juli (D.N.B.): De leden van de Italiaansche ambassade te Moskou, ongeveer 28 personen en de leden van het Finsche gezantschap, zijn in Kar» aangekomen. Zij zullen hun reis naar Ankara voortzetten. De Fransche ambassade te Mos kou bevindt zich met ongeveer zestig per sonen op weg naar de Russisch—Turksche grens, waar zij in acht a tien dagen worden verwacht

Schager Courant | 1941 | | pagina 14