Vergeefsche tegenaanval op Smolensk DAGBLAD VOOR HOLLANDS NOORDERKWARTIER Nieuwe beslissingen verwacht Nieuw Japansch kabinet Ulster niet bij Eire Verduisteren 21.52 uur SPAAR KOLEN gas- en electriciteit R00SEVELT kondigt een „boodschap" aan FILMJOURNAAL Het gaat om Europa's beschaving Hoofdredacteur: J. KEESMAN. Schagen. ZATERDAG 19 JULI 1941. 85e Jaargang. No. 11549. Uitgave der N.V. Uitg.-Mij* „Hofland» Noorderkwartier" Schagen Zonder ophouden gaat het in het Oosten voorwaarts. Een door de bolsjewisten opge blazen spoorbrug kan den stormloop van het Duitsche pantserwapen niet verhinderen. (Onbis-Holland). VERDEDIGING DER SOVJETS STORT LANGZAAM INEEN. Uit het hoofdkwartier van den Führer, 18 Juli (D.N.B.): Het opperbevel van de weermacht maakt bekend: De doorbraak door de zwaar ver sterkte Stalinlinie, tusschen Mogilow Witebnsk is tot voorbij Smolensk ver groot. Smolensk zelf is, door den vij and taai verdedigd, op 16 Juli geno men. Alle pogingen van den vijand om deze stad te heroveren, zijn mis lukt. Sovjet-spoorlijnen in het achter land verwoest. Berlijn 18 Juli (D.N.B.) Naar het D.N.B. van bevoegde zijde ver neemt .heeft de geweldige strijd ten Oos ten van de Stalinlinie thans eenzelfde ver loop als de gevechten na de doorbraak der bolsjewistische grensstellingen in het be gin van den oorlog. De strijd speelt zich af in een zone, die soms meer dan 100 km. diep is. Terwijl de voorhoeden der Duitsche pantsercolonnes onophoudelijk de operatiedoelen aanvallen, zijn de daarachter volgende divisies infan terie en pantserwagens er in geslaagd de Sowjetafcleelingen te versnipperen en vaak te omsingelen, zoodat deze bolsjewistische afdeelingen haar vernietiging tegemoet gaan. In deze zone van ruim 100 km. diep woedt de strijd en men heeft den indruk, dat de verdediging der Sowjets langzaam maar zeker ineenstort. Het Sowjetcommando heeft zijn afdeelingen blijkbaar niet meer geheel in de hand. Het lijkt er op, dat deze afdeelingen op eigen verantwoordelijkheid het dreigende onheil trachten af te wen den. Er zijn tot dusver geen teekenen ge weest voor een grootscheepse!) tegenoffen sief. Het Duitsche commando is niet alleen nauwkeurig onderricht van het verloop der verschillende gevechten, het heeft ook de groote doelen der operaties geenszins uit liet oog verloren en doet zijn geweldigen druk op de steeds zwakker wordende Sow- jetverdediging voortduren. Hoewel het Sowjctcommando in zijn le- gerberichten wanhopige pogingen doet zijn meer dan ongunstiger! toestand te verbloe men, blijkt uit de instelling der politieke commissarissen duidelijk genoeg, hoever het met de Sowjetweermacht moet zijn ge komen. De verdeeling van het vroeger uni forme opperbevel over drie verantwoorde lijke generaals en de benoeming der poli tieke commissarissen, die toezicht moeten oefenen op de officieren, zijn kenmerkend voor den wanhopiger) toestand. Met ijze ren hand moeten de sommissarissen de re- volutinnaire orde en de oorlogsdiscipline herstellen, die echter wel reeds verloren moeten zijn gegaan. Het zal moeten blijken, of bij de beslissende gevechten van thans een dergelijke wanhoopsmaatregel niet juist de tegengestelde uitwerking zal heb- ben. Daar in dezen oorlog de vijandelijke pro paganda steeds weer tracht haar volken moed in te spreken door vergelijkingen met den wereldoorlog, is het wenschelijk, dat er met nadruk op gewezen wordt, dat in den wereldoorlog het leger van den tsaar wel meermalen terrein kon winnen, doch nooit een beslissend succes heeft weten te beha len. De centrale mogendheden slaagden er herhaaldelijk in de Russische aanvallen af te slaan en haar tegenstander aanzienlijk te verzwakken, doch zij beschikten nooit over voldoende strijdkrachten om een vernietigen de en beslissende overwinning te behalen. Bovendien kon het tsaristische commando steeds weer door meesterlijke terugtochten dergelijke beslissende gevechten voorkomen. In dezen veldtocht echter zijn reeds beslis sende overwinningen behaald door den dub belen slag van Minsk en Bialistok en door het bedwingen van de Stalinlinie, in den tijd van nauwelijks vier weken. Men kan aan nemen, dat ten Oosten van de Stalinlinie bin nenkort nieuwe beslissingen zullen worden afgedwongen. Twee wiggen. B e r 1 ij n, 18 Juli (D.N.B.) De beken de militaire auteur luitenant-kolonel Soldan beschrijft in den „Völkischer Beobaohter" voor de eerste maal in groote trekken de richtlijnen, volgens welke de dubbele slag van Bialistok en Minsk werd uitgevochten. De in het midden van het aanvalsfront gegeven richtlijnen voor de opening en uit voering der operaties, zoo schrijft Soldan, verrasten door haar breeden opzet en stout moedigheid. De eerste indruk, welke door de bestüdeering van deze richtlijnen voor de opening van den veldtocht in het Westen werd gewekt: Wederom wordt een nieuwe weg ingeslagen. Er is gebroken niet de tot dusver als principieel beschouwde leer. In de grensbocht om Bialistok stonden, zooals men precies weet, zeer sterke vijan delijke strijdkrachten gereed voor den aan val. Ten behoeve daarvan was de grens door de Sowjets gedeeltelijk zeer sterk ge- fortifieerd. De Sowjet-kazemat-stellingen vormden, wat groepeering. bouwwijze en bouwmateriaal betreft, vergeleken met alle tot dusver gevonden versterkineswerken een in het oog loopenden vooruitgang. Toen nu In hoofdzaak bevolen werd, eenvoudig langs vijandelijke legers en vestingen, langs grensversperrin- gen en kazematten heen te trekken of snel er doorheen te stooten, ter stond met twee gemotoriseerde en pantserdivisies twee wiggen ver in het land van den vijand te drijven tot in de streek van Minsk en zelfs daar voorbij, beteekende dit in strijd met alle tot dusver geldende begin selen, dat men eenvoudig geen re kening hield met de aanwezige ster ke vijandelijke strijdkrachten. Daarbij zijn hier blijkbaar in een stout moedige,n gedaohtengang de uiterste moge lijkheden gebruikt welke konden voortvloeien uit de in tusschen verder vooruit gegane mo- Wiseering van sterke deelen van het Duit sche leger. Na zeven dagen was een grooten ring om den vijand getrokken. Een in om vang ondenkbare omsingeling was toen reeds een feit De buitenomtrek van den cirkel bedroeg, gemeten langs de lijn van de inslui tende troepen, in het begin .omstreeks 1000 km. Doordat de troepen geleidelijk naar bin nen trokken, verminderde deze omvang ech ter zeer spoedig. De druk werd voor den vijand natuurlijk bijzonder merkbaar op de plaatsen, waar zeer spoedig ook de aanval lende infanterie den strijd aanbond. Elders kon in het begin slechts losjes een ring van gemotoriseerde eenheden en pantsertroepen worden gelegd. In het bestek .van de nage- Geen wflziging in de tot dusver gevolgde koers. Het nieuwe Japansche kabinet is als volgt samengesteld: Eerste minister, prins Konoje, tevens mi nister van justitie. Minister van buitenlandsche zaken, admi raal Toyada. Minister van binnenlandsche zaken: Ta- nabe, lid van het Hoogerhuis, vroeger mi nister voor het verkeer in het kabinet-Hi- ranoema. Minister van financiën: Oegoera, direc teur-generaal van' het Soemitomo-concern; tot dusver minister zonder portefeuille. Minister van oorlog: Luitenant-generaal Tojo, evenals tot dusverre. Minister van marine: Admiraal Oikawa, evenals tot dusverre. Minister van handel: Vice-admiraal Sa- ponji. Minister van verkeer en spoorwegen: Moe- rata, evenals tot dusverre. Minister van welvaart: Generaal-genees- heer B. D. Koizoemi. Na langdurige besprekingen van Konoje met de militaire ministers, generaal Tojo en admiraal Oikawa, is een speciale confe rentie gehouden met de afdeelingschefs van het ministerie van oorlog en van marine. Semi-officieel verluidt hierover, dat tus schen" Konoje en de beide militaire ministers volledige overeenstemming bereikt is, dat de tot dusver door Japan gevolgde koers moet worden voortgezet met versterkte lei ding van den staat. Volgens Domei zijn welingelichte kringen het er over eens, dat Konoje niet het voornemen heeft om „ook maar de geringste wijziging te doen intre den in de tot dusver gevoerde principieele politiek." Japansch protest te Moskon. Tokio, 18 Juli .(D.N.B.): De Japansche ambassadeur in Moskou, Ta- tekawa, heeft de Sowjetregeering in opdracht van zijn regeering naar de „Yomioeri Sjim- boen" uit Moskou zegt te hebben vernomen, een scherp protest overhandigd tegen het uitroepen van de Japansche zee en de wate ren rondom Kamsjatka tot gevarenzone. Deze maatregel van de Sowjetunie bedreigt de Japansche scheepvaart en de belangen van Japan. Japan en Fransch Indo-Chlna. Sjanghai, 18 Juli (D.N.B.): De militaire en civiele autoriteiten van Saigon hebben naar ,it die stad gemeld wordt, medegedeeld, dat zij geenerlei kennis dragen van een plan, dat aan Japan het ge bruik zou toestaan van marine- en lucht- steunpunten in het zuiden van Fransch-Indo- China. De desbetreffende door de Engelsch- Anierikaansche propaganda in de laatste da gen verspreide berichten worden door de au toriteiten van Saigon tendentieus genoemd. Verklaring van den ministe-pre- sident. Tokio, 18 Juli .D.N.B.) Vanavond is het derde kabinet-Konoje door den Tenno op plechtige wijze geïnstalleerd. In aansluiting hierop is het nieuwe kabir net in eerste zitting bijeengekomen. Minister-president prins Konoje heeft van avond in zijn eerste mondelijke verklaring gezedg, dat- door de snelle veranderingen in den internationalen toestand de missie van Japan steeds moeilijker wordt en dat de ge- heele natie zich solidair moet verklaren. De politiek van Japan om het hoofd te bie den aan den moeilijken internationalen toe stand is reeds bepaald en moet thans snel en vastberaden ten uitvoer worden gelegd. Dientengevolge moet ook de inwendige struc tuur van het land aan deze groote lijn wor den aangepast. Prins Konoje verklaarde ten slotte nog dat hij met steun van dé honderd millioen Japanners zijn taak zal vervullen. Naar United Press uit Belfast meldt, heeft de Noord-Iersche premier, Andrews in een interview een spoedige deelneming van de Ver. Staten aan den oorlog geëischt. Hij verklaarde, dat hoe sneller de Ver. Staten aan den oorlog zouden gaan deelnemen, hoe beter het was. De Ver. Staten zouden in Noord Ierland de vrije hand hebben. Zij kon den daar doen wat zij wilden. Verder verklaarde hij, dat Noord Ierland zich thans niet kan aansluiten bij'Eire, aan gezien Engeland in dat geval zijn bases zou verliezen en de Britsohe troepen uit Noord- Ierland zouden moeten worden teruggetrok ken. Noord Ierland houdt vast aan de kroon, zoo zeide Andrews, en beschouwt Eire als een vreemd land. Vanavond gaat de verduistering in om en duurt tot morgenochtend 5.41 uur door zuinig te zijn met Een kijkje in het aanmeldingsbureeu ven het Nederlandsche Vrijw.ll.gerilegioen. waar talrijke vrijwilligers zich komen aanmelden voor den strijd tegen het bolsjewisme (Fellinga) Het leger mag niet ontwricht worden. WASHINGTON, 18 Juli (D.N.B.). Op de vandaag gehouden persconferentie heeft president Roosevelt aangekondigd, dat hij in de komende week in ©en boodschap aan het Congres zal uiteenzetten, dat het leger der Vereenigde Staten niet door het ont slaan van de recruten,"die voor een jaar hebben geteekend, „ontwricht" mag wor den. Op de vraag, hoe of hij den zeeweg naar IJsland dacht open te houden, antwoordde Roosevelt met de de opmerking dat zijn desbetreffende boodschap volledige ophelde ring zal verstrekken, zoodat hij voor gis singen waarschuwt. Volgens ,de opvatting streefde omsingeling ontstond nu een reeks gevechten, welke ten slotte den omvang van uitgebreide veldslagen aannam. Al deze veldslagen zijn van Duitsche zijde uitgevoch ten van het standpunt, dat de vijand niet uit den cirkel mocht ontsnappen. Aan den an deren kant werden de aanvallen der Sow jets des te verbitterder, en ten slotte zelfs wanhopig, naar mate zij duidelijker hun toe stand inzagen. Ten slotte zag de vijand zich zelfs gedwongen nog strijdkrachten uit het Oosten binnen den steeds nauwer worden den ring te werpen om den in hevige ge vechten verwikkelde troepen lucht te geven. van alle militaire instanties, die van de noodzakelijkhed om het Westelijk Halfrond te verdedigen op de hoogte gesteld zijn, zou een bezetting van IJsland door een „on vriendelijke mogendheid" een ernstige be dreiging vormen Op een andere vraag, hoe de bezetting van IJsland door Amerikaansche troepen verder zal geschieden, verklaarde Roosevelt dat hij hierover niets kon zeggen. Nu ech ter IJsland bezet is, kan men onmogelijk de daar liggende troepen onbeschermd en zonder ravitailleering laten. Derhalve moet de toevoer van materieel en levensmidde len. alsmede de verbindingsweg daarheen worden opengehouden. Dit geldt voor de Bermuda-eilanden evenzeer als voor de New-Foundland en IJsland Deze bescher mingsmaatregel is bestemd tegen een „drei genden aanval". In dit verband meende Roosevelt, dat nie mand, ook hij zelf niet, eigenlijk zou kun nen definieeren ,wat een „dreigende aan val" is, doch het zou doelloos zijn zich hier over in gissingen te verdiepen. Op een vraag naar de „zwarte lijsten" voor den handel met Spaansch-Amerika ant woordde Roosevelt, dat deze lijkten niet definitief zijn. d.w.z. bepaalde namen zul len misschien doorgehaald en andere hier aan toegevoegd worden. Met betrekking tot Se uitlating van gene raal Marshall, dat rnen voornemens is steun punten voor de luchtvloot aan- te leggen ook in andere Latijnsch-Amerikaansche lan den, weigerde Roosevelt bijzonderheden me de te deelen, en beperkte zich er toe te constateeren, dat dergelijke maatregelen voor „alle strategische punten" zijn voor bereid. over de veldtocht in de Sovjet-Unie 's-Gravenhage, 18 Juli. Het film journaal, dat vanaf heden in de voor naamste bioscopen vertoond wordt, bevat interessante opnamen van den opmarsch in de Sovjet Unie, verdui delijkt door een kaart, welke de vorderingen aangeeft Bovendien een uitgebreide, aangrijpende reportage van de gruwelijke gebeurtenissen In Lemberg, welke een schril licht wer pen op den toestand in de Sovjet Unie en waardoor men zich een beeld kan vormen van de behande ling, die de Oekrainers van hou bolsjewistische „bevrijders" moesten ondervinden. Nederlanders, neemt deel aan den kruisr tocht tegen de Sovjet-Unie en meldt u aan bij het Vrijwilligerslegioen Nederland. De' strijd tusschen twee werelden is in alle felheid ontbrand. Eindelijk heeft het nationaal socialisme het communisme aan gegrepen en het jonge, krachtige Duitsoh.- land heeft zich opgeworpen om den belager der christelijke'menschheid een krachtig halt toe te roepen op het moment, dat het Sovjet-monster gereed lag zijn prooi te be springen. Die prooi is Europa, die prooi is ook ons land! Maar al te graag had de Sovjet-Unie go* bruik gemaakt van een door strijd ver zwakt Europa; maar al te graag had zij de roode vlag met sikkel en hamer in het Westen willen planten, had zij ook hier kerk en kruis willen vermorzelen onder haar logge voeten. - Reeds had de Sovjet-Unie haar millioe- nenlegers aan de Oostgrens van Europa saamgetrokken Het Duitsche leger heeft weer op het juiste moment toegeslagen en heeft in zege vierenden aanval bres op bres geslagen in de Sovjetlegerscharen. De Duitsche weer macht heeft daarbij de spits afgebeten voor Europa Ook voor ons land heeft zij zich ingezet, ook voor onze cultuur en beschaving heeft zij dezen titanenkamp aangebonden. Wij Nederlanders mogen niet werkloos blijven toezien. Gelukkig leeft in ons volk nog een strijdbare geest. Wij zijn niet ge wend anderen de kastanjes uit het vuur t,e laten halen. Europa's eer is ook onze eer. Wanneer onze zonen later zullen vragen? „Vader, waar stond gij. toen Europa optrok om zijn heiligste goederen te verdedigen", dan moeten wij kunnen antwoorden: „Schou der aan schouder met de andere cultuur volkeren; daar waar de klappen vielen!" Nederland, let op uw saeck! Nederlanders meldt u aan bij het Vrijwilligerslegioen' Ne derland. Koninginnegracht 22. 's-Gravenhage. EEN NIEUW SPOORBOEKJE Sinds 5 Mei 1941, toen het laatste spoor-* boekje van de Nederlandsche Spoorwegen' verscheen, zijn tien wijzigingsbladen uitge komen. De directie der Nederlandsche Spoorwe gen te Utrecht heeft besloten deze tien bladen in het op 20 Juli a s. nieuw uit te ge* ven spoorboekje vast te leggen. DE STRIJD BIJ KIEV. Berlijn, 18 Juli (D.N.B.) .Bij de gevechten in het gebied van Kiev heeft gisteren een enkele afdeeling Duitsch afweergeschut tien moderne en zwaar gewapende Sovjet kaze matten buiten gevecht gesteld. Bovendien werden zes versterkingen !n het veld voor de bestorming rijp gemaakt. Daardoor werd voor de-Duitsche infanterie de weg door de bolsjewistische linies geëffend.

Schager Courant | 1941 | | pagina 1