Kinderbijslag en werkloosheid BOUWEN OF SLOOPEN De vierdaagsche definitief afgelast Samenstelling van bosch en ondergroeïing Verhandelen van paarden Io de hooikist of de kranten Spanje büjft trouw aan FRANCO ENGELAND VERGEET ZIJN ZEELIEDEN BEANTWOORD THANS AAN DEN GEEST VAN DE WET. Snccas voor het N.V.V., betere regeling voor de arbeiders. De persdienst van het N.V.V. meldt: Zoo als men weet, werd op 1 Januari van dit jaar de kinderbijslagwet ingevoerd. De uit betaling over het eerste kwartaal vond plaats na 1 April. Bij deze uitbetaling bleek, dat de gemeen telijke ambtenaren, belast met de steun- verleening, van meening waren, dat de kinderbijslag, uitgekeerd aan arbeiders, die in de steun verleening waren opgenomen, gezien moest worden als loon. dat in een bepaalde week was ontvangen en hierdoor in aanmerking kwam voor de toepassing van de wachttijdregeling. Kwam een arbei der die over het eerste kwartaal had ge werkt en die dus kinderbijslag ontving, na 1 April in den steun, dan moest hij even eens eerst een wachttijd doormaken, aan gezien hij immers geld in handen had. Hoewel deze opvatting formeel juist was, spreekt het wel vanzelf, dat zij in strijd kwam met de strek king van de kinderbijslagwet. Im mers, de kinderbijslag is bedoeld als toeslag voor groote gezinnen. Bo vendien is het geen loon, dat men op den uitbetalingsdatum ontvangt, maar geldt de kinderbijslag over een heel kwartaal. De arbeider, die voor de steunregeling in aanmer- king komt, kan dezen kinderbijslag vanzelfsprekend goed gebruiken voor extra-uitgaveD en het ging dan ook niet aan, om hem dit als toeslag bedoelde bedrag eerst te laten be steden voor zijn noodzakelijk le vensonderhoud, alvorens hem in de steunregeling op tet nemen. Het N.V.V. heeft zich dan ook, de onbil- lijheid van deze toepassing, inziende, tot het departement van sociale zaken gewend met het verzoek de gemeentebesturen erop at tent te willen maken, dat de kinderbijslag-, die aan een arbeider, die steun ontvangt, wordt uitgekeerd, dient uitgesmeerd te wor den over het aantal weken, dat hij geduren de het kwartaal, waarover de bijslag werd berekend, heeft gewerkt. Het resultaat van dit verzoek is, dat de waarnemend secreta ris-generaal van het departement van so ciale zaken zich dato 14 Juli j.1. tot de ee- meentebestufen heeft gericht met het vol gende schrijven: „Ik acht het wenschelijk U hieronder een nadere uiteenzetting te ge ven van de wijze, waarop met de kinderbij slag bij de vaststelling van de steunbedra gen moet worden rekening gehouden. Ie. Wanneer de kinderbijslag aan een ar beider, die in de steunregeling is opgenomen, wordt uitgekeerd, heb ik er geen bezwaar te gen, dat dit bedrag wordt uitgesmeerd over het aantal weken, dat hij gedurende de pe riode, waarover .deze bijslag werd berekend, gewerkt heeft. Komt hij, rekening houdende met het dan gevonden weekloon, aan de hand van de ten uwent geldende wachttijd- regeling, voor een wachttijd in aanmerking, dan behoort hem alsnog een wachttijd tc worden opgelegd. Bij de bepaling van dezen wachttijd moet uiteraard rekening gehouden worden met eventueele wachtweken, welke hij al heeft doorgemaakt, voordat hij in de steunrege ling werd opgenomen. Wellicht ten overvloede moge ik er de aandacht van uw college op vestigen, dat korting van de kinderbijslag in dit geval op het steunbedrag niet behoeft plaats te heb ben. 2e. Wordt iemand na ontvangst van een kinderbijslag werkloos en meldt hij zich aan voor steun, dan kan eveneens bovenstaande gedragslijn gevolgd worden. 3e. De kinderbijslag echter, uitgekeerd aan gedeeltelijk werkloozen en aan perso nen. die een tegemoetkoming ontvangen, omdat zij door de bijzondere economische omstandigheden minder dan het normale loon kunnen verdienen, behoort voor 2/3 deel c.q. ten volle van de berekende uitkee- ring te worden afgetrokken. 4e is de kinderbijslag aan laatstbedoelde arbeiders uitgekeerd, toen zij nog hun nor male inkomen hadden, terwijl zij zich daarna voor een aanvullend steunbedrag of een tegemoetkoming hebben aangemeld, dan behoort aan de hand van het boven staande in bepaalde gevallen eveneens een wachttijd te worden opgelegd". Zooals men ziet heeft het N.V.V. hierme de een belangrijk resultaat bereikt voor die werkloozen, die recht hebben op kinder bijslag. Een onbillijkheid, waarvan zij de dupe werden, die de bijslag het beste kun nen gebruiken, is hiermede weggenomen. De voordeelen. Welk voordeel hiermede voor den werk- looze is bereikt, moge blijken uit het vol gende voorbeeld- Voorheen werd n.1. in verschillende ge meenten de volgende berekening toegepast: Indien een arbeider t.m. 5 Maart steun had genoten en op 6 Maart aan het werk ging t.m. 26 Maart, tegen een loon van f 28.— per week en van 27 Maart af weer in den steun werd opgenomen, dan moest in April wanneer hij bijv. f 6.kihdersbijslag ont ving, dit bedrag worden opgegeven, hetgeen dan voor 2/3 op den steun werd gekort. Thans wordt de kinderbijslag uitgesmeerd over het ,a.antal weken, dat de betrokkene heeft gewerkt, zoodat in bovengenoemd ge val het loon op f 28 plus f 2 wordt gesteld. Aan de hand hiervan wordt dan nagegaan, of een wachttijd doorgemaakt zal moeten worden. Is "dit niet het geval, dan komt de kinderbijslag van f 6 geheel ten "goede aan het gezin van den werklooze en behoeft niet op den steun te worden gekort. Dus ook niet de bijslag, welke over de wéék, ein digende op 8 Maart, is verstrekt, over welke week tevens steun werd genoten. Niemand, zelfs de felste tegenstander doet dat niet en Duitschland zeker niet kan ontkennen, dat gedurende de twee en twintig jaren bolsjewistisch bewind in Rus land niet iets tot stand is gekomen. Gewel dige kanalen zijn gegraven, gigantische bouwwerken verrezen, indrukwekkende in stallaties werden aangelegd. Na den dom mel van het Czaristische tijdperk scheen Rusland tot nieuw leven gewekt, het lied van den arbeid werd luid gezongen en de coupletten van dat lied gewaagden van het gelukkige lot van den arbeider, die het voor recht had als broeder tusschen gelijkgezin den mede te werken aan het heil van het roode vaderland. Vadertje Stalin had kans gezien vadertje Lenin op te volgen, ondanks een minder prettigen brief door Lenin kort voor zijn dood aan de partijgenooten geschre ven, een brief waarin ernstig tegen Stalin werd gewaarschuwd, herinnerd aan zijn vele „handigheden", welke thans gebleken zijn evenzoovele struikrooverijen en verraad jegens kameraden beteekend te hebben. Een nieuwe wereld scheen in Rusland op te bloeien. Het is zoo volkomen begrijpelijk dat de in den grond van de zaak melancholische en zachtmoedige Russische boer. jarenlang slachtoffer der grootgrondbezitters, droomde van de volkshevriiding, dat intellectueelen als de schrijver van het artikel „In het Sov- jetparadijs bloeit de slavenhandel", dat wij in ons nummer van gisteren publiceerden zich doelbewust in het bolsjewistische avon tuur stortten. Even begrijpelijk is het. dat de ontgooche ling bitter was, toen het systeem der Kol chozen de boeren meer ontrechtte en knecht te dan het,geval was toen zii den landheer nog naar de oogen moesten zien. Als reeds zoovele malen in de geschiedenis van Rus land, was de boer opnieuw de verliezende partij, wel waren de feodale verhoudingen met al hun misstanden verdwenen, maar daarvoor had hij in de plaats gekregen het communisme, dat in zijn uitingen zijn naam geweld aan deed door zich te demonstree- ren als een cynisch kapitalisme. dat de mensch als materiaal beschouwde en dat materiaal wegwierp, wanneer het niet meer te gebruiken was. Er is wat in Rusland veranderd, er is wat in Rusland vernieuwd, maar ten koste van ontzaglijke offers, jen koste van de volks kracht, en van haast niet te herstellen scha de aan den volksziel. Het Sovjetbewind beeft een bloedschuld af te lossen, zoo groot als in de wereldge schiedenis niet bekend is. Onder bet motto „Alles voor den Staat" is geprocedeerd, ge ïntrigeerd en gespionneerd, iederenacht knalden in den helverlichten kelder der G.P.Oe de revolverschoten, iedere nacht ze gen de „verraders en saboteurs" .ontzield ineen En hoe staan wij nu in Nederland tegen over dit alles? Men zou zeggen precies als voor den tienden Mei, toen bij alle verdeeld heid 't Nederlandsche volk en ook zijn re geering van het communisme niets moest hebben. Hoe vaak hééft voor den tienden Mei de Nederlandsche pers gefulmineerd en becri- tiseerd. hoe vaak hebben de pennen in edele verontwaardiging getrild als het erom ging het gevaar der bolsjewistische overheer- sching te keeren? Herinneren wij slechts aan de ellendige schijn vertooning der mon sterprocessen in Moskou, waarbij de murw- gebeukte beklaagden als schurftige honden voor de voeten hunner meesters kropen en om den dood vroegen? Herinneren wij ons de geheimzinnige verdwijning van den in genieur de Wit uit Enkhuizen, laat ons nog eens lachen om dê geschiedenis van den verloren zoon David Wijnkoop, die in onge nade viel, een eigen partijtje stichtte en ten slotte een bedevaart naar Moskou maakte, vanwaar hij gelouterd terugkeerde. 't Is echter anders in Nederland geworden. Een gedeelte van ons volk dreig te verstikken in negativisme, het wil zijn vrijheid, maar tevens zich afzijdig houden van de worsteling daarom. Er zijn slimmerikken, die van twee walletjes willen eten, die evenals vroe ger ach -en wee roepen over het communis me, dit als geestelijk strijdmiddel in het openbaar verwerpen, het een systeem des duivels noemen, doch zijn legerscharen als welkome versterking aanvaarden tegen het door hen gehate nationaal-socialisme. Zij blijven steeds bij den muur met 't bekende gat om door te kruipen, zoodfa het aan deze zijde te veel tocht. Zij spelen binnenskamers den held en trachten degenen, die hen de nuchtere feiten voor oogen houden te intimi- deeren. Zij waren in het verleden sloopers en zullen in de toekomst geen bouwers wor den. Zij verloochenen als een modernen Ju das hun eigen beginselen nog voor de haan driemaal heeft gekraaid. Dit is niet de houding welke ons Neder landsche volk past. Positief in zijn verlangen naar vrijheid .mag het zelfs in gedachte niet optrekken met de aanhangers van een cultuurvernie- lende ideologie, die niet bij Winterswijk en Lobith zullen halt houden, doch Midden- en West-Europa in hun vernietigende green zul ;len knellen als zij daartoe de kans krijgen. Deze historische, tijden zijn èn in mate- rieele én in geestelijke,zin zwaar voor over winnaars, zoowel als voor overwonnenen. Dat. ons volk plotseling gelijk zou gaan denken en eensgezind zou handelen ver wacht welhaast niemand, maar trachten wij toch onzen geest zuiver te houden bij ons streven onj ons diep geschikte volk weer den weg naar een betere toekomst te wijzen. Met negativisme, het ontwijken der fei ten, komen wij er niet. 's-G ravenhage, 18- Juli: De leider van de Vierdaagsche Af- standsmarschen te Nijmegen, ma joor J. N. Breunese, deelt mede, dat de Vierdaagsche voor dit jaar defi nitief is afgelast. Invloed op mierenfauna en dus op insectenplagen. Kort nadat de eerste Mededeeling van het Comité ter Bestudeering en Bestrijding van Insectenplagen in bossohen is verschenen, aldus het Hsbl., waarin een overzicht werd gegeven van de zeer omvangrijke werkzaam heden, die in het afgcloopen jaar werden verricht, ontvangen wij thans „Mededeeling No. 2", waaruit kan blijken, dat de activi teit van het Comité ook dit jaar niet is af genomen. Deze mededeeling bevat een artikel van den heer A. Quispel over de mieren van de Hooge Veluwe, dat niet slechts door bosch- bouwers en entomologen, maar ook door anderen, die studie maken van de levende natuur, met belangstelling zal worden ge lezen. Door het onderzoek van den heer Quispel is komen vast te staan, dat de samenstelling van het bosch en vooral van de ondergroci- ing, een grooten invloed oefent op de mie renfauna. Men vindt in zuivere grove den- nenbosschen vrijwel géén mieren, in beu- kenbosschen evenmin. De bosschen daaren tegen, die bestaan uit inlandschcn eik en berk zijn uiterst rijk aan deze insecten, zóó zelfs, dat het geen zeldzaamheid is, dat op elke 10 M2. vier en meer nesten worden gevonden! Wanneer men nu weet, dat de miereti tot de belangrijkste verdelgers van onze scha delijke bosch insecten behooren, dan is het belang van dit onderzoek zonder meer dui delijk! Door het onderzaaien van een den nenbosch met bepaalde loofhoutsoorten kan men dus het aantal mierennesten sterk vgr- grooten en daardoor de kans, dat insecten plagen optreden, verkleinen. Wij kunnen hierbij nog opmerken, dat onze bosschen de laatste jaren veel van der gelijke plagen te lijden hebben gehad, zoodat een onderzoek naar de mogelijkheid deze te voorkomen, dringend gewenscht is. In de eerste mededeeling heeft men kun nen lezen, dat het onderzoek zal worden voortgezet. Wij wenschen het Comité succes toe bij het verdere werk dat van groote waarde voor den Nederlandschen boschbouw is en van de zijde der boschbezitters allen steun verdient! 's Gravenliage, 18 Juli. In de Ned. Staatscourant is opgenomen een beschikking van den secretaris-generaal van 't departe ment van landbouw en visscherij. waarbij, onverminderd het bepaalde in het Paarden- besluit 1941 (handel en prijzen), het ver handelen en het vervreemden van paarden, welke voor 1 Januari 1939 zijn geboren, ge durende het tijdvak aanvangende met in gang van den dag van de inwerking-treding van dit besluit en* eindigende met ingang van een nader door den secretaris-generaal te bepalen tijdstip, is verboden. De verbodsbepalingen, gesteld in het eer ste lid, gelden niet, indien en voorzoover daarvan door of vanwege de landbouw-crisis- organisatie ontheffing is verleend en de aan de ontheffing zoo noodig verbonden voor waarden zijn nagekomen. TIVOLI THEATER UITGEBRAND Het vroegere Tusohinsky-caba ret. „Tivoli" staat in brand", was de tijding, die gistermiddag te ongeveer vijf uur in de binnenstad de ronde deed, op welk bericht talloozen zich naar do Reguliersbreestraat spoedden, om, naar zij dachten, het vlam menspel van een brandend bioscoopthea ter gade te slaan. Daarin werden zij echter teleurgesteld, want weliswaar golfden zwa re rookwolden uit het gebouw, doch geen vuur was er van builen te bespeuren. Om ongeveer kwart, voor vijf, waarschijn lijk tengevolge van kortsluiting, was brand ontstaan op het foonecl van het cabaret, dat, boven de ruime hal gelegen, onmiddel lijk aan de Reguliersbreestraat. grenst. Ge lukkig was de middagvoorstelling in de bioscoopzaal juist geëindigd en hda het pu bliek bet gebouw reeds verlaten. Nadat men aanvankelijk getracht had, het vuur met eigen middelen te bedwingen, hetgeen niet gelukte, werd de" brandweer gewaarschuwd, die spoedig met uitgebreid materiaal ter plaatse verscheen. Intusschen had het personeel van het theater, verschillende veiligheidsmaatrege len genomen. Onder leiding van den waarnemend com mandant, tastte de brandweer het vuur krachtig aan. De groote boeveelheid water kon echter niet verhinderen, dat ook de bovengelegen cabaret-verdieping vlam vatte. Tóen was de kracht van het vuur evenwel ten einde en voordat een uur verstreken was, was de brand bedwongen, zoodat tegen zes uur bijna alle wagens konden inrukken. De heide, boven elkaar gelegen cabarets zijn geheel uitgebrand, terwijl de hal en het trappenhuis aanzienlijke waterscha de hebben geleden. De bioscoopzaal heeft echter dank zij ook de zware betonmu- ren, welke haar van het cabaret scheiden niet het minste te lijden gehad. NIET ALLES IS GESCHIKT. 's-Gravenhage, 17 Juli. Het voorlichtings bureau van den Voedingsraad schrijft: Eenigen tijd geleden schreven wij reeds over het gebruik van de hooikist. Nu er bij de laatste rantsoeneering van brandstof de aandacht op het koken in de hooikist geves tigd wordt, brengen wij de volgende punten nogmaals onder uw aandacht Ongeschikt voor het gaar maken in de hooikist zijn dus: aardappelen, groenten, vruchten, melkgerechten en vleeschgerech- ten. Wel geschikt voor het gaar maken in hooikist of couranten zijn: Peulvruchten, rijst, gort, gortmout, havermout, rijstgries in water, macaroni en vermicelli. Goed sluiten. De hooikist of hooimand moet goed slui ten. Beiden worden bij voorkeur voorzien van een gemakkelijk 'te verwisselen wasch- bare voering. Na het gebruik moeten ze ge lucht worden. Iedere pan die in de kist of mand past, is te gebruiken, mits de grootte maar zoo veel mogelijk in overeenstemming is met de hoeveelheid die men wenscht tc koken. Bij het gebruik van kleine pannen zal de kist echter bijgevuld moeten worden met cou ranten of een kussentje. De gerechten opzetten met minder vocht dan voor het gewone koken noodig is. De spijzen voorkoken gedurende 1/6 van den normalen kooktijd en ze daarna zoo vlug mogelijk in de hooikist zetten. Onder het gaar worden de kist niet openen. De tijd van gaar worden bedraagt 3 maal den gewonen kooktijd. Het is aan te raden gerechten met een langen kooktijd na 2 3 uur nog eens door te koken en dan weer in de hooikist te plaatsen, daar door het sterk dalen van de temperatuur de spijzen niet meer gaar worden. Het voorkomt tevens kans op be derf. hetgeen bij langdurig staan in de hooi kist niet uitgesloten is. Couranten ook goed. Hooikistcn en -manden zijn te vervangen door couranten. 8 a 10 groote couranten worden schuin over elkander gelegd en hier op komt in het midden een platte prop van een courant te liggen. Is het gerecht voorge kookt. dan de pan op de prop plaatsen en de couranten er een voor een omheen vouwen. Tevens een courant van boven naar onde ren aanbrengen, om het pakket bijeen te houden. Het verdient aanbeveling bet ge heel in een teil of iets dergelijks te plaat sen, waardoor de couranten beter bijeen blij ven. Gortp ap in de hooikist, 100 gr. gort, liter melk. 4 dl. water met wat zout. Do gort minstens 12 uur in het water wce- ken en vervolgens snel met wat zout aan de, kook brengen. Als de pap 20 minuten ge kookt heeft de pan snel in de hooikist over brengen en daarin 6 uur laten staan. Na 2 a 3 uur de gort nog eens enkele minuten ko ken en weer in de hooikist plaatsen. Wan- nper dan de pap gaar is. kokende melk er over gieten en ermee vermengen. Geestdriftige betoogingen op de verjaardag van het Nationale Ontwaken. Madrid, 18 Juli (D.N.B.): De vijfde verjaardag van het Nationale Ontwaken is in geheel Spanje met de groot ste gestdrift gevierd. In alle groot steden zijn bij de monumenten voor de strijders tegen het bolsjewistische gevaar missen gelezen en kransen neergelegd; daarna werden optoch ten en parades gehouden, waarbij de bevol king uiting gaf aan Tiaar trouw aan Franco. Amsferdatnscbe effectenbeurs Stille handel. Lustelooze markt Iets lager koerspeil. Nederland sche beleggingen kalm. OBLIGATIES STAATSLEENINGEN. V.& L.K. Nederland 1941 I 4 99%-99 13/16 99%-99% Nederland 1940 I 4 100% 100% Nederland 1940 II 4 9911/16 99% Idem met bel fac. 100% 100% Nederland 1938 3.3% 92 15/16-92 11/16 92%-92% Oost Indië 1937 3 94% 94% Oost Indië 1937 A 3 93% 93% PROVINCIALE EN GEM. LEENINGEN. A'dam *37 I 3% 95% 's Grav. '37 I 3% 97 97 N Holl. '38 3 89 N.-Hoil. '38 II (3%) 3 91% R'dam *37 I III 3% 94 93% Z.-Holland 1937 3 95% HYPOTHEEKBANKEN. Ned. Hyp b. Veendam 3% 98% 98% AANDEELEN. BANK- EN CRED.-INST. Binnenland. Koloniale Bank A 196 197% Ned. Ind- Handelsb. A 126 125% Ned. Handel Mij. c.v. A 135 135% INDUSTRIEELE ONDERNEMINGEN. Binnenland. A.K U. 148-149% 147%-148 Centr. Suiker Mij. 212 210 Fokker g A 198% 192 Lever Bros en Unilever cv. A128-131 128%-129% Ned. Ford 315 Philips G Bv.A. 232%-228 222-225% Philips pref. A. 156% 155% PETROLEUMONDERNEMINGEN. Binnenland. Kon. Petr. 253-248 247%-245% SCHEEPVAART-MAATSCHAPPIJEN. Holland Amerikalijn A. 118-119 117-118 Kon. Ned. Stoomb. Mij. nat bez. v. A 166% 168% Kon. Pak et vaart A 242 241%-240% Ned. Scheepv. Unie A. 178-180 178-177 SUIKER-ONDERNEMINGEN. H V A. 426-432 426-429 Javasche Cultuur 255 N.I.SU. 244% TABAKSONDERNEMINGEN. Deli Batavia Mij. 231-228 225%-226 Deli Mij cv. A 269-289 285-287 Senembah 226 226 RUBBER-ONDERNEMINGEN. Amsterd. Rubber 279-274 271-274 Deli Batavia Mij. A. 226 222 Genèvc, 18 Juli (D.N.B.) Bij het over- haaste invoeren van de textielkaarten in] Engeland zijn. naar de Daily Express meldt, de zeelieden eenvoudig vergeten. Tpen -men de regeling trof. dat een deel der bons van, de margarinekaart als tcxtielkaart gebruikt zou worden, had meneer niet aan gedacht, dat de zeelieden alleen wanneer zij aan landkomen, voorzien worden van tijdelijke beperkte levensmiddelenbons. De eerste zee- lieden, die na het invoeren van de textiel- kaart in Engeland zijn aangekomen, o.m. talrijke schipbrukelingen. die hun geheele uitrusting hadden verloren, zijn van het eene bureau naar het andere gestuurd, tot hun eindelijk de raad werd gegeven te trachten ergens tweehandskleeding te krij- Het Finsch blanw-witboek ZweedschFinsch pact meerma len ter sprake geweest. Kan thans beter achterwege blijven, oordeelt Duitschland. Stockholm, 18 Juli (D.N.B.) De Zweert scha pers publiceert een mededeeling van het Zweedschc ministerie van buiten- lnadsche zaken, naar aanleiding van bet Finsche blauw-witboek. waaruit duidelijk de druk blijkt, die de Sowjet-Unic op Finland heeft uitgpoefend na bot einde van den FinschRussisohen winteroorlog. Uit deze mededeeling blijkt, dat reeds in het begin van 1940 meer dan eens het vraagstuk om trent een Zweedsch—Finsch defensief pact onder de oogen wordt gezien. De Zweedsohe regpering nam een nositieve houding aan ton opzichte van de Finsche voorstellen. De gedachte aan 'n defensief nact lokte echter -T- naar uit de publicatie blijkt den tegen stand van Moskou uit. aangezien een der gelijk defensief verbond in tegenstrijd zou zijn met de neutraliteitspolitiek van de Zweedsohe en Finsche regeerineen. terwijl bet nact «deehts tegen de Sowjet-llnie zou zijn gericht. Het belang van een ZweedschFinsche samenwerking bleef evenwel bestaan. Tn Scp temher cn October 1950 kwam de gedachte ten opzichte van een nauwe «samenwerking onnieuw naar voren. Dit keer echter niet alleen ten aanzien van do verdediging, maar ook op het gobied der buitenlnndsobo politiële en op bepaalde economische onder- deelen. Einde October kon men constatee- ren, dat de regeringen in Stockholm en Helsinki geneigd waren de kwes tie van een nauwe samenwerking nader te onderzoeken. De reactie van de Sovjet-Unie bleef evenwel de zelfde als bij het begin van het jaar. De Russische volkscommissaris voor buitenlandsche zaken. Molotov, riep 6 December om 1 uur 's naohts de Finsche gezant naar 't Krem.lin, en beweerde tegenover hem, dat een verdrag in voorbereiding was. waar door de buitenlandsche politiek van Finland van Stockholm afhankelijk zou worden. Dit zou volgens opvat ting der Sowjet-Unie het einde be- teekenen van het vredesverdrag tusschen de Sowjet-Unie en Fin land. De Sowfct-Unie zag zich derhalve ge dwongen de Finsche regeering te verzoe ken aan de gevolgen te denken, die het sluiten van een dergelijk verbond met een buitenlandsche mogendheid met inbe grip van Zweden met zich zou medebren gen. Een op 14 December ondernomen stap van den Zweedschen gezant in Moskou ten einde de Sowjet-regeering van het onjuist ingenomen standpunt te overtuigen, bleef zonder resultaat. Men verwees den gezant slechts naar de aan Finland gegeven me dedeeling. Ook Duitschland werd op de hoogte gebracht van de Zweedsch—Finsche plannen, naar uit het Zweedsche memoran dum blijkt. Van Duitscben kant. geeft men den raad. gezien de delicate verhouding tusschen Finland en de Sovjet-Unie. onder de tegenwoordige omstandigheden de Zweedsch—Finische plannon niet ten uit voer te brengen.

Schager Courant | 1941 | | pagina 2