HOLLAND BLIJFT VAREN „LUCHTHAVEN" in Koedijk SCHAGER Z SNIKJES Zaterdag 19 Juli 1941 Tweede blad 1939-1940 SCHIPHOL IN ZAKFORMAAT Vermoeide oogen hebben afgedaan W. VAN' GEELEN Per schip, naar West-Afrika, de U.S.A. en Argentinië Holland, blijft varen Een vlot geschreven verhaal van een streek genoot, den heer C. P. Nap, waar in verschillende spannende avon turen worden beleefd. De schrijver bevoer de wereldzeeën in een ge vaarlijke periode, vlak voor en tij dens het uitbreken van den oorlog tusschen Engeland, Frankrijk en Duitschland. Hij lag weken met zijn schip in de beruchte „Downs", onzeker van zijn lot. Holland blijft varen, ondanks alles, dit is de overtuiging van den schrijver, dit zal ook de overtuiging van allen zijn, als zij zijn verhaal gelezen hebben. Zoo mogelijk nemen wij het op in wekelijksche vervolgen op Zaterdag. De eerste steen voor deze reis werd gelegd in Berlijn, op een gezellig avondje met onze vrienden. Daar we een zeer internationaal gezelschap waren, vlotte het gesprek „reizen" ■hij zon der goed. Hierdoor kwamen bij mij plot seling de lust op, nog eens iets van de we reld buiten Europa te gaan zien, alvorens ik naar Holland terug zou gaan om mijn militairen dienstplicht te vervullen. Reeds den volgenden dag werd het plan in de daad omgezet en solliciteerde ik bij een Nederlandsche scheepvaartmaatschappij, om als assistent-machinist een reis naar West- Afrika mee te mogen maken. Gedurende mijn studie had ik bij deze maatschappij mijn practische leertijd als volontair door gemaakt Na enkele dagen kreeg ik bericht, dat ik aangenomen kon worden en reeds over 3 \ye- ken zouden we uit Amsterdam vertrekken. Er volgde een drukke tijd van voorberei ding, te meer daar ik nu Duitschland voor goed zou verlaten, na er vier jaar te hebben gewoond. Dank zij de hulp van mijn vrienden, kwam alles op tijd in orde en kon ik op den vast- gestelden dag met den nachttrein Berlijn ver laten. Op het station werd ik traditie-getrouw uitgeleide gedaan door mijn vrienden. Als steeds, ging dit vrij luidruchtig toe, doch te gelijkertijd-scheen er een tikje ernst te be- speuren zijn. Dit gaat zoo, wanneer een vrien denkring, vooral in het buitenland, onvol ledig gaat worden. Een laatste afscheid en de trein zette zich in beweging, een mooie periode van het leven is hiermee afgesloten en een nieuwe gaat beginnen. Op 24 Aug. meldde ik mij aan boord. Het was een nieuw schip, in Nederland ge bouwd, 6000 ton laadvermogen, accomodatie voor 40 passagiers en zeer modern ingericht. Men vond er dingen, die men óp een „vracht schip" niet zou verwachtten, zooals een schit terend ingerichte eetzaal, leeszaal, rooksalon, bar, zwembad en een sportdek. Na het schip bezichtigd te hebben, ging ik nog even de stad in. Er heerschte hier een nerveuze stemming, de voormobilisatie was afgekondigd. Geen hoopvol teeken voor de reis. Den volgenden avond om 5 uur vertrok ken we uit Amsterdam en om ca. 10 uur lagen we in de sluis te IJmuiden. Een stel soldaten riepen we nog toe, dat ze goed op Holland moesten passen! De nieuwsberich ten werden steeds somberder, en verschillen de. schepen werden teruggeroepen. We zetten evenwel de reis voort en om 11 uur waren we op de Noordzee. Den volgenden morgen om 8 uur bereikten we Antwerpen. Ik had de wacht van 4 tot 8, dus kon ik nu even de stad ingaan. Ook hiér was de voormibilisatie in vollen gang. Overal zag men soldaten, legerwagens, door soldaten bezette gebouwen en aanplakbiljetten betref fend^ de mobilisatie, waarvoor de bevolking zich verdrong. Typeerend voor den toestand was wel het feit, dat men in Antwoerpen geen Hollandsch geld wilde aannemen, terwijl dit in normale tijden de gewoonste zaak van de wereld is. 's Avonds ging ik nog even den wal op, het was merkwaardig stil voor Antwerpen, alle café's waren gesloten. Verschillende schepen gingen de haven verlaten, om nog voor „de bui" thuis te zijn. Nog denzelfden avond verlieten wij Antwerpen, voeren de Schelde af en gingen ter hoogte van Vlissin- gen voor anker, om daar de ontwikkeling van de politieke situatie af te wachten. Zoo bleven wij hier drie dagen liggen. In- tusschen werd in Holland de mobilisatie af gekondigd. De toestand scheen dus niet te verbeteren. We benutten den tijd door sloe- penrol en roei-oefeningen te houden, in dezen tijd een zeer nuttige bezigheid. Woensdag, 30 Augustus verliep aanvanke lijk als de voorafgaande dagen. De passa giers verveelden zich en zouden niets liever doen, dan zoo gauw mogelijk doorvaren. Het gesprek was nog steeds: oorlog of geen oor log. 's Avonds om 9 uur kwam het geheele schip in rep en roer, omdat het loodsbootje langszij kwam, vermoedelijk met orders. Het vermoe den bleek juist te zijn, we moesten direct doorvaren naar Dakar. Vooral voor de pas sagiers was dit een opluchting, een Duitsche vluchtelinge wist haar blijdschap niet beter te uiten, dan door den kapitein om zijn hals te vliegen. Waarom vertrokken we juist nu? Was de politieke toestand verbeterd? Nog even het schip „zeeklaar" maken en dan "ging de telegraaf over en zoo hadden 'we spoedig de Nederlandsche wateren verla ten. Van hier naar Dakar waé 2700 mijl, wat we in ca. 7 dagen dachten af te leggen. De persberichten die we regelmatig ontvin gen, waren niet bemoedigend en het liet zich aanzien, dat we wel het één en ander zou den meemaken op deze reis. Wanneer Vrijdag 1 September bekend werd, dat Dantzig ge nomen was en de oorlog tusschen Duitsch land en Polen uitgebroken was, waren we in de Golf van Biskaje. Er werden bij ons aan boord direct maat regelen genomen: op het sportdek werd de Hollandsche driekleur geschilderd en de sloepen werden buiten boord gedraaid. Zou een tweede wereldoorlog nu toch een feit worden? En wat zou er met ons gebeu ren? De wildste geruchten deden de ronde. Zoo werd er al beweerd dat we niet naar Dakar, maar een neutrale haven zouden binnenloo- pen, hetgeen bij een passagiere .uit Dakar een flauwte deed veroorzaken. In de Golf stond een vrij zware deining, zoodat nu de eerste gevallen van zeeziekte gesignaleerd werden. Zondag 3 September verklaarde dan Engeland de oorlog aan. Duitschland. Allen zaten om de radio ge schaard, passagiers van allerlei nationaliteit en de bemanning, een ieder was ernstig en dacht waarschijnlijk aan het lot van zijn eigen land. Voor ons werd de toestand nu ook wel ge vaarlijker. In vredestijd waren we vertrok ken en hadden dus allerlei lading aan boord die nu zeer zeker als contrabande kon wor den beschouwd. Het scheen dat we ongeveer ter hoogte yan Madeira waren, „niemand" kon het even wel precies vertellen. Wel stond vast, dat we niet de normale vaarroute namen. Het be gon hier al vrij warm te worden, 's Avonds voeren we geheel verduisterd, zelfs geen toplicht brandde er. In de hut van den stuurman zaten we weer in het donker bij elkaar, naar het nieuws te luisteren. De spanning nam wel toe, de marconist kwam niet van zijn post, en wij hingen de zwemvesten naast de kooi, om op alles voorbereid te zijn. Den volgenden dag waren we de Canari- sche eilanden gepasseerd en dus verscheen een ieder in het wit. Dat was wel plezierig: de Europeesche voor de tropenkleeding te kunnen verwisselen. Tevens begon vandaag de zgn. „schoot aan", d.i. een borrel voor het eten. die door de maatschappij wordt gegeven tegen de gevreesde koorts. Op het dek werd het zwembad opgebouwd, waar we hier veel gebruik van maakten. Donderdagmorgen om 7 uur kwamen we op de reede van Dakar aan. Toen ik na de wacht uit de machinekamer naar boven ging. was het een eenigszins pleohtig oogen- blik voor mij: de eerste aanblik van Afrika. Het viel tegen, we lagen nog op een be hoorlijken afstand van de kust en zoo zag het er niet veel anders uit dan in Europa. Er lagen hier ca. 30 schepen van allerlei nationaliteit, die bij het uitbreken van den oorlog binnengevlucht waren. Spoedig kwamen er militairen aan boord (negers), die de radiohut verzegelden en er de wacht bij bleven houden, 's Avonds moest weer het heele schip verduisterd worden. Gedurende den dag liepen er nog enkele Fransohe en Engelsche schepen binnen, die reeds geheel grijs geschilderd waren. Van de militairen hoorden wij, dat er al duikboo- ten op de kust gesignaleerd waren. (Wordt vervolgd.) AARDIG WERK IN DE OPEN BARE LAGERE SCHOOL. In de school te Koedijk kunnen ze nog méér dan melk drinken, waar we laatst over hebben verteld. Men vindt er binnenhuisarchitecten, scheepsbouwers, meesterbakkers, sier kunstenaars, ervaren timmerlieden en aannemers, tot vliegtuigconstruc- teurs aan toe. Heeft niet Jannie Vin gerling een tafel gemaakt met twee crapauds, vier stoelen, een bloern- vaasje met een bloem er in? Ging de platte wagen van Pietje Wonder aan den rol of niet? Maakt men daar geen vliegmachines, die opstijgen en neerkomen dat het een lust is, en hebben ze precies als de Fokkers en de Junckers, de Spitfires en de Messerschmidts ook niet eens een defect aan de olieleiding of een klop pende motor, zoodat een noodlanding dringend gewenscht is? MateriaaL schaarschte is onbekend in de werk plaatsen van meester Stuffers en juf frouw Landman, in de montagehallen van meester Schut, er is altijd nog wel wat in de klei-emmers en Jaap Otto weet altijd hier of daar nog wel wat bonnen op te scharrelen, waar voor je van die echte fijne bouwpla ten kan krijgen. Want klei en papier zijn hier de grondstof fen voor al het moois dat de schoolkinderen maken en dat ze gebruiken bij de leesles, bij het geschiedenisonderwijs en bij de aard- rij kskun deuurtj es. Meester Schut heeft de zaak aan het rol len gebracht, toen er een ouderavond was. Hij hield een lezing over handenarbeid en men werd het er over eens, dat het nu wel aardig was om over handenarbeid te pra ten, maar dat het toch veel mooier zou zijn, wanneer er aan handenarbeid werd gedaan. Maar hoe? De gemeentekas is leeg en er zat niets an ders op, dan maar „op de schooi" gaan. Dat lukte, er kwam zooveel geld binnen, 'dat er wat klei en wat andere noodzakelijk- KLEI-ARBEID. DE LUCHTHAVEN SCHIPHOL. (Foto's: Fred Groot). ste materialen gekocht konden worden, zelf zorgden de jongens of hun vaders er voor dat er kneedplankjes kwamen, men spaarde ijverig bonnen voor een bouwplaat en het duurde niet zoo lang of men kon beginnen. Het werd een succes, de uurtjes handen arbeid zijn uurtjes arbeidsvreugde geworden, en als den volgenden dag gelezén wordt over de boerderij van oom Houtman, zijn de zelf geschapen kippen en varkentjes, de. zelfge bouwde schuurtjes en hekken er bij. Geen kind dat „afdwaalt", er is voortdurend actie. Na de les wordt het vee weer tot balletjes gekneed en het varken van heden zal mor gen een kasteelmuurtje, overmorgen een mooie kubus van hoogte maal breedte maal lengte is de inhoud, zijn. Vliegtuigen worden gemaakt in verschil lende modellen, de geest van den tijd, zegt meester Schut, de jongens weten je wel pre cies te vertellen wat dit model voor en dat model tegen heeft. In het begin was het wel eens: Wat zullen we maken, maar nu zijn er al heel veel, die een scheppend vermogen toonen te bezitten, het „vrij werken" geeft vaak de alleraardig ste resultaten. Typisch is het dat de huise lijke omgeving den kinderen de meeste stof geeft, een bakkerszoon kneedt een krenten brood, een bouwersjongen vormt een schuitje, de meisjès toonen hun voorliefde voor vo gels, bloemen, potjes en pannetjes, stoelen en tafels. Samen is een klas bezig aan een groot werkstuk: een middeleeuwsch kasteel, de een maakt den muur, de ander de toren, ieder draagt zijn „steentje" bij. Een van de grootstè geheimen van het on derwijs is de belangstelling van het kind te wekken en de aandacht bij het werk te be palen. In de school van Koedijk is dat ge heim opgelost, zij is tot een van die „doe- scholen" geworden, waar in de eerste plaats gestreefd wordt om van de kinderen practi sche menschen te maken, wier handen niet verkeerd staan en die geleerd hebben vlot tot de kern van de problemen door te dringen. Er wordt daar goed werk gedaan! hannes Bernardus en van Bruin, Anna; Ida Catharina dochter van Moras, Albertua Jacobus en van Horio,- Catharina Margare tha; Catharina Maria, dochter van Zutt, Ja cobus en van Bakker, Theodora; Adam, z. van Bruin, Theodorus en van Jacet, Maria Johanna; Catharina Jacoba, dochter van Hoek, Adrianus en van Jonker, Jantje; Mari garetha Cornelia, dochter van Strooper, Adrianus Johannes en van Dekker, Corne lia Maria. Gehuwd: Geene. Overleden: Baltus, Anna, oud 68 jaren, echtgenoote van Houtman, Jan; Smit, Pie- ter, oud 46 jaren, echtgenoot, van Gerling, Lena; Dekker Gerardus, oud 1 jaar, zoon van Dekker, Cornelis en van Veldman, Agatha. Ingekomen personen: Slotemaker, Pieter van Utrecht; Peetoom, Aaltje, van Alkmaar van der, Oord, Willem, van Egmond aan Zee; Meester, Maria, van Oudkarspel; Bruin Adrianus Bernardus, van Anna Paulowna; Schermerhorn, Geertje, van Akersloot; Kui per, Maria, van Wieringen; van der Pol, Catharina Antonia, van Middelharnis; Tes- selaar, Agatha, van Sc^éimerhorn; de Witj Dirk Johan en echtgenoote, van Sint Maar ten; Stam, Margaretha, van Nieuwe Nie- dorp; Bakker, Clasina Cornelia, van Ber gen (N.H.). Vertrokken personen: Karn per, Gerrit, naar Zuidscharwoude; Elzinga, Jantje, naar Bloemendaal; Wink, Johan, naar Barsin- gerhorn; Meester, Margaretha, naar Eg- mond aan Zee; Kannekens, Johanna, naar ^lkmaar; Bruin, Anna Maria, naar War- menh&uizen; Schrama, Jacobus Jozeph, naar Anna Paulowna; van der Molen, Klas, n. Venlo; Tacoma, Pieter, naar Anna Paulow- na; van der Oord, Willem, naar Alkmaar; van der Molen, Jacob, naar Venlo. W ARMENHUIZEN Uit het Familieleven HARENKARSPEL BURGERLIJKE STAND OVER DE MAAND JUNI. Geboren: Piet, zoon van Noordstrand, Jan en van Dekker, Johanna; Gerrit Jacob, zoon van Kruijer, Adrianus en van Boon, Guurt- je Maria; Wulbertus Anthonius, zoon van Groen, Arie en van Kuijs, Afke Maria; Jo hannes Bernardus. zoon van Jaspers, .To- SCHAGENVrijdagmorgen. Beste Slijntje! Kind, ik ben er nog confuus van, ik zit nog te trillen op mijn stoel en van nacht zal ik er van drgomen. Vanochtend tusschen tien uur twintig en tien uur dertig heeft een andere man zijn handen naar me uitgestoken, heeft me doordrin gend aangekeken en me een paar zeer vertrouwelijke vragen gesteld. En on danks mijn veertien jaren huwelijks trouw we haten wel alle mannen niet om één, maar we houden de kerk toch in het midden nietwaar kon ik niets an ders doen dan mijn hand in de zijne leg gen en op alles wat hij vroeg een „ja" stamelen.... Het was overigens een man, die hier wel goed bekend staatje hoort nooit wat van hem over andere vrou wen en zoo, en ik heb hem tevoren maar één keer leelijk zien doen. Dat was toen zijn zoon Rein bij het voetballen een pe nalty precies naast schopte, waardoor voor Sparta een kostbaar punt verloren ging. Het was mijnheer van Haren zie je, onze veldwachter en die moest mijn vingerafdruk nemen, dat zoo doende. Ik vond het toch eng. Dirk was kwaad. Niet om van Haren, hij kan de zon best in het water zien schijnen, als het nu nog een van die jonge marechausseetjes was geweest, maar onze bedaarde gemeente politiedienaren vindt hij in dat opzicht heelemaal niet gevaarlijk. Maar hij vond het niet eerlijk. Mannen voor vrouwen zei hij, best, maar dan ook vrouwen voor mannen. Was dat nou geen klussie voor juffrouw Blauw geweest, de gemeente ontvangster? Die is gewend zich de vin gers zwart te tellen aan de groote over schotten die we hier hebben opgegaard en aan de royale uitkeeringen aan de arme menschen dus die ziet tegen een vuile vinger meer of minder niet op. Zoo'n man toch hè? Ik vind mannen trouwens toch rare wezens, die maken herrie om niks en ze vliegen m.ékaar di rect in de kuif. Vrouwen kijken alleen maar gif tg, nu'er geen haarspelden meer bestaan om over-de snuitjes te halen. 't Schijnt bijvoorbeeld in die Broeker veiling ook niet altijd koek en ei meer te zijn. Als ik mijn groenteboer wil gelooven die een neef is van een broer van een knecht, die bij zoo'n koopman daar wel eens een losse dag werkt, moet die veld wachter Nieuwenhuis nogal eens als vrederechter optreden, want als het in, de kraam te pas komt. gist het bloed daar als bier man, wanneer het om het aard appeltjes verladen gaat en zoo. Dan wordt het daar bijna een productieveldslag in plaats van een productieslag, dan worden daar geen Weiber zu Hyanen, als Schil ler zegt, maar mannen tot jakhalzen. Enfin, gaat het op een gelden dan gaat het op een schelden, dat is altijd al zoo geweest en dat zal wel zoo blijven ook. En zoolang dat tusschen groote menschen blijft, is dat niet zoo erg. Treurig is, wat zich hier deze xueek heeft afgespeeld. Een paar kinderen uit een bekend groot ge zin uit een bekende straat gingen slapen op een stoep op de Markt, want als ze thuiskwamen, zou vader ze lam slaan.... De politie is er nog aan t.e pas gekomen. Er is mij nog meer verteld over een van die kinderen, een meisje van een jaar of twaalf, en de politie zal daar ook wel vanaf weten, maar dat is inderdaad niet geschikt voor publicatie. Ik met mijn vrouwenverstand begrijp niet, dat daar niet kan worden ingegrepen. Er staan nu eiken dag plaatjes in de krant over hon gerende en verwaarloosde kinderen in Sovjet-Rusland, en wanneer men dat ziet, gruwt men ervan. Maar naast de groote kruistocht kon er toch iii ons goeie ouwe Nederland wel eens een klein kruistochtje ondernomen worden tegen uitwassen en misstonden, welke hier nog heerschen. Ik vindhet voor Schagen een schandaal dat zooiets wordt toegelaten en als de wet er niet in voorziet, moet die wet maar veranderd worden, en anders gaan we maar eens bui ten de wet om. Het geeft geen blijk van een krachtig bestuur. Zoo, punt. Ik moet het toch nog een keer even over de blooterigheid hebben Stijn, maar deze keer ovër gewone bloo terigheid hoor. We hebben er in Schagen weer een zwem,bad bijgekregen bij de brug aan de haven-en het nieuwe kanaal. Het heele Noord zwemt er, oud en jong, heel dun en heel dik. In het eigen slootje gaat het niet, daar staat het gras en het vuil een meter hoog en zijn de riolen verstopt, wie dat onder- honuden moet weet ik niét, maar t is me een bende. Kleedkamers a la natura, tusschen de bosch. jes, achter de schuiten of achter een hand doek desnoods. Duikjes van de hooge brug af, of het niets is. Fijn hoor. Ik heb een abonnement op de Wiel, dus ik heb mijn eigen water, maar ik ga er toch ook vast eens heen. Wat was het verleden week har warm hè? Geen vrouw op straat, thuis of in het water. Zelfs onze mao nee opperwachtmeester Holema had zijn flatteerende uniform uitgetrokken en je zag een witte kuif als een torpedo door het water schieten. Ik mag dat wel, goed voorgaan doet goed volgen. Voor ik stop, zeg, er wordt toch weer gebabbeld over die samenvoeging van Schagen met die andere plaatsen. Ik weet het natuurlijk niet, maar het is wel zoodat onze bur gervader nog steeds zijn vaste benoeming niet heeft ontvangen en voorzoover dat noodig was zijn collega's in de buurt wel. Het zou wel eens kunnen zijn, dat we gauw aan 't eerewater en de eereschuimp jes zonder bon moestem Ja, het lekkere bij zulke gelegenheden raakt er af. Ik zag meneer Rikus Koster déze week ook nog, die begint ook al te slinken. Ik hoorde, ze krijgen op die hoogheemraads vergaderingen ook geen sandwiches met kaas en zalm meer, maar het loopt af met een gemberbolusje. Dan heb je dat. Dag hoor, JE REINTJE. LOOP DER BEVOLKING. Over de maand Jnnl 1941. Geboren: Arie, zoon van J. M. Commandeur en M. M. Smit. Cornelis Elisabeth, zoon van C. Rozendaal en E. A. Pronk. Petrus Johan nes, zoon van P. J. Pronk en A. G. M. Appel man. Gusta, dochter van KI. Swager en M. C. Kleimeer. Gehuwd: M. Boon, wonende te Assendelft en J. C. van Wonderen, wonende alhier. G. C. Slotemaker, wonende te Koedijk en M. Se- venhuijsen, wonende alhier. C. N. Nannes en W. Jonker, beiden wonende alhier. Overleden: Maria Frans, oud 56 jaren, ge huwd met J. Paarlberg. Simon Rol, oud 72 jaren, weduwnaar van P. Denijs. Sijtje van de Kapelle, óud 36 jaren, gehuwd met D. de Vries. Dirk Kamper, oud 73 jaren. Matthijs Groot, oud 3 jaren, zoon van W. Groot en G. Stoop. Ingekomen personen: A. M. Bruin, van Harenkarspel, Koorndijk G 90 naar de Fuik 20, M. Paarlberg, van Haarlem, Frans Hals plein 10 naar Westfr'-dijk 92, M. Pie, van Bergen N.H. van der Wijckplein 2 naar Dorpsstraat 83, Br. A. de Groot, van Ber gen N.H., Loudelsweg 20 naar Oudewal 5, C. A. Goudsblom van Bergen N.H., Loudels weg 20 naar Oostwal 111, Cath. G. Nannes, van BergeD N.H., Loudelsweg 20 naar Sta tionsstraat 25. A. de Vet. van Alkmaar Spoorstraat 64 naar Schoorldam, West-Frie- sche dijk 12. Vertrokken personen: KI. Steevens, van Oudewal 88 naar Schoor], Laanweg C 165; D. Geus, van W'est-Frieschedijk 18 naar Schoorl, Hoogenolweg A 131; M. Barsinger- horn, van Dorpsstraat 87 naar Oudkarspel, Dorpsstraat B 41, Joh. C. van Wonderen, v. Oudewal 117 naar Assendelft, Dorpsstraat 752, M. Sevenhuijsen, van de Fuik 27 naar Koedijk. Kanaaldijk 292, A. A. Groot, van Dorpsstraat 226 naar Bergen N.H. J. Apel- doornweg 23. A. Bakker v. Kanaalkade 21 naar Schoorl, Heerenweg C 9. Geen moe gevoel meer door Uw heele li chaam, geen hoofdpijn meer. Een goede bril schenkt U nieuwe levenskracht. Ga hiervoor naar het bekende adres: Gediplomeerd erkend Vak Opticien. LAGEZIJDE TEL. 239 SCHAGEN. 's Avonds na 7 uur, Zaterdags na 8 uur gesloten.

Schager Courant | 1941 | | pagina 5