Dr. E. Hoekstra's TÊRLEPs Drogisterij Breuklijders Landbouwfront te Alkmaar. Bloedzuiverende Gezondheidspillen SCHAGEN zoo breed mogelijk Kamer van Koophandel (Zitting van Vrijdag 18 Juli.) Sint Paneras. EEN PAARD ONBEHEERD LATEN STAAN. Uit deze zéér korte zitting kunnen wij slechts twee zaakjes vermelden. Daar was al lereerst de groentenboer G. Z. uit St. Pan- cras. die terecht moest staan, omdat hij op 20 Juni aldaar het paard, dat voor zijn jzroentenkar was gespannen, onbeheerd op den openbaren weer had laten staan. Verd. vertelde, dat hij bij een klant groen ten moest afleveren en daartoe achterom ging. Hij had een jongetje bij zich. dat op het paard moest passen. Hoe oud was dat jongetje? vroeg de Kan tonrechter. mr. Boerrigter. Veertien jaar. Edelachtbare, antwoordde verd. Toen ik terugkwam stond de jongen, die eerst op den bok zat. achter den wagen; Dus dan kon het paard vrij wegloopen, constateerde de Kantonrechter. Dat is zoo. gaf verd. toe. Dp Ambtenaar van het O.M., mr. Rooyaards. achtte het ten laste gelegde bewezen en vroeg f3 boete, subs. 2 dagen hechtenis. De Kantonrechter uitspraak doende, wilde aannemen, dat. hetgeen verd. had opgemerkt, waar was en veroordeelde den groentenboer tot f 1.boete subs. 1 dag. Noordscharwoude. GEDEELDE SMART IS HALVE SMART. Op 19 Juni jl. had de controleur van den Keuringsdienst te Noordscharwoude zich per fiets begeven op den Provincialen weg on der de gemeente Schermerhorn. terwijl deze weg voor wielrijders» was afgesloten. Verd. erkende het feit. doch voerde ter verdediging aan, dat een boer met een hooi wagen op den grooten weg reed. Deze riep hem iets toe. hetgeen verd. niet kon ver staan. Daarom ging hij even van het fiets pad af, om te vragen, wat de boer wilde. Deze vroeg hem toen, wanneer hij weer eens hij hem kwam Dadelijk daarop ging hij weer naar het fietspad terug, want van de tegen overgestelde richting kwam- een agent aan rijden, die hem bekeurde. Het was feitelijk over en weer, voegde verd. eraan toe. De Ambtenaar vroeg f2.50 boete, subs. 2 dagen en conform dezen eisch werd verd. •ook veroordeeld. De boer zeide: Het is mijn schuld en we zullen de boete samen betalen. Nu, dat is nogal mooi, vond mr. Boerrig ter. - Uit onze Omgeving LANGENDUK ZUIDSCHARWOUDE. RAADSVERGADERING. De gemeenteraad is bijeengeroepen tegen Maandagavond 8 uur. OUDKARSPEL. BUREAU INLEVERING VAN METALEN. De burgemeester heeft een bureau inge steld voor de verplichte inlevering van lood, tin, koper, nikkel en legeeringen. De leiding van dit bureau heeft de burgemeester opge dragen aan den ambtenaar ter secretarie J. C. Bossen. Als deskundige voor de keuring van materialen is aangesteld de heer C Jan sen, alhier. FINANCIEELE TOESTAND GUNSTIG. De gemeenteontvanger heeft de gemeente rekening over het dienstjaar 1940 opgemaakt en overgelegd aan het gemeentebestuur. Naar wij vernemen, sluit ook deze rekening weder met een flink batig saldo. De ontvangsten hebben bedragen f 82791.02 en de uitgaven f 70980.31, alzoo met een batig saldo van f 3810.71. Het dienstjaar 1940 opende met een batig saldo van f3981.84, zoodat de financieele po sitie van de gemeente met f 1788.87 is voor uit gegaan. NIET MET DRIE FIETSEN NAAST ELKAAR OP SNELVERKEERWEGEN. Naar wij vernemen, wordt er door de ma rechaussee strenge controle uitgeoefend op het met drie rijwielen naast .elkaar rijden op wegen voor snelverkeer. Er zijn al verschei dene waarschuwingen gegeven. Bij het pu bliek is het niet goed bekend, dat het verbo den is, op snelverkeerswegen met z'n drieën naast elkaar te rijden. Wij meenen goed te doen, hierop de aan dacht te vestigen. BROEK OP LANGENDIJK. DE EERSTE BIETEN. De eerste bieten werden aan de veiling van de Langendijker Groenten-Centrale aange voerd door den heer IL Glas, alhier. NOORDSCHARWOUDE. HUUROPDRIJVING. Naar wij vernemen, is in deze gemeente tegen een huiseigenaar proces-verbaal opge maakt wegens huuropdrijving. Van uit Den Helder gevluchte personen werd een te hoo- ge huur afgenomen. Er komen nog meer van dergelijke gevallen voor. Het is wel zeer ge wen scht, dat aan deze onsociale daden een einde wordt gemaakt. Deze aangelegenheden hebben wel de aandacht van de betrokken instanties, wordt ons medegedeeld. BERGEN RIJWIELDIEFSTAL. De politie alhier heeft als verdacht van rij wieldiefstal aangehouden en overgebracht naar het Huis van Bewaring te Alkmaar, een bewoner dezer gemeente. Het rijwiel, dat reeds in de derde hand was, is in beslag genomen. ST. MAARTENSBRUG. GESLAAGD. Bij het te Alkmaar gehouden examen slaagde voor het U.L.O. aanvullingsdiploma B: Chr Keesman te St Maartensvlotbrug, leerling van de U.L.O.-school te Schagen. KENT U Deze pillen werken zacht-laxeerend en zuiveren het bloed van alle onreinheden zon der het lichaam te schaden. Te gebruiken 3 maal daags 2—4> stuks. Ten tijde van voor- en najaar gebruikt, voorkomen zij vooral vele ongesteldheden. 55 ct. - 90 ct. - f 1.58 per doos met gebruiks aanwijzing en inhoud van 70, 135, 250 pil len. Verkrijgbaar bij alle Drogisten en Winkeliers welke drogistart verkoopen. Neemt eens proefl Zend 13 ct. aan postze gels en deze adv. aan Mij. Hoekstra, Hee rengracht 33, Amsterdam. U ontvangt 30 pillen met gebruiksaanwijzing. BEVORDERING OP DE U.L.O.-SCHOOL. Van de 1ste naar de 2e klasse: B. Aarsen, A. Appel, L. Baaijens, T. de Boer, A. Boon, I. Eriks, B. de Goede, C. Gootjes, D. Gootjes, H. de Graaf, T. de Graaf, Freddy Groot, G. v. Honschoten, F. Kaper, J. Kemmeren, J. Koomen, J. Kos, M. Lakeman, R. Hartens, A. Molenaar, C. Mosk, W. Mosk, J. v. d. Oord, G. v. Praag, J .Raven, R. Schenk, B. v. d. Sluis, J. Unk, R. Vader. E. Vermeulen, A. Watertor, H. Wijnja, J. Kort, P. Knol, Twee leerlingen werden voorwaardelijk, twee niet verhoogd. Van de 2e naar de 3e klasse: N. Bregman, J. den Das, H. Duursma, S. Hopman, A. Kaas hoek, B. Kooijman, C. Kuiper, A. Langereis, A. Marees, G. Raat, N. Slot, E. Smit, M. Spoor, T. Tauber, A. de Vries, F. de Vries, H. Wilms, J. Wolters, C. Wuis, G. Zijlstra, C. Zwaan, M. v. d. Kuijl, D. Klik, C. Brouwer. Drie leerlingen werden voorwaardelijk ver hoogd. Van de 3e naar de 4e klasse: G. Anne- veldt, H. v. d. Ben, W. Broersen, A. Domp- selaar, A. Eriks, R. Groothuis, S. v. Halm, N. Johannes, K. de Jong, J. Keuris, W. Koor des, J. Leguit, N. de Nijs, G. Oskam, J. Smit, M. Vethman, C. Wardenaar, G. Wildschut. Drie leerlingen werden voorwaardelijk ver hoogd. BURGERLIJKE STAND. Geboren: Antonia -Gerda, dochter van Mar- tinus de Haas en van Gretha Anneveldt; Bregtje, dochter van Nicolaas Wal en van Maria Bakker. Ondertrouwd: Petrus Franciscus Engele, oud 41 jaren, zonder beroep, wonende te Heiloo en Alida Catharina Berger, oud 46 .jaren, zonder beroep, wonende te Schagen. Getrouwd: Petrus Hermanus Giesbers en Jacoba Revers; Roelof Prins en Reusje van Eeten; Charles Johannes Limonard en Wil- helmina Sophia Ploeger. Overleden: Jan Albertus de Rooij, oud 72 jaren, weduwnaar van Adriana Chris- tina Borghouts; Johanna Catharina Elisa- beth Leeuwens, oud 77 jaren, weduwe van Dirk Muiteman. EEN NIEUW RAADSLID. Als opvolger van den heer J. G. Trap, die deze gemeente gaat verlaten, komt ingevol ge de lijst, voor een benoeming als raads lid in aanmerking, de heer J. Groot te La- gedijk. DE BRANDWEER. Door den Burgemeester zijn benoemd als spuitgasten bij de brandweer de heeren Jb. Boonacker, M. J. Oudejans, W. Keesman, L. W. Schoehuis en Th. N. Bleeker. POLITIE. Gevonden: een heerenrijwiel, een mono gramstempeltje, een kous en een bril. Verloren: een portefeuille en een bril. BELANGRIJKE REDE VOORZITTER ZEEUWSCHE MIJ. VAN LANDBOUW Percentage landbouwers moet worden opgevoerd. In de vergadering van de Zeeuwsche Mij. van Landbouw heeft de voorzitter Mr. Diele- man een belangrijke beschouwing gehouden over de positie van den Nederlandschen land bouwer. Spr. herinnerde, volgens de N. R. Ct., aan de wijze, waarop in het verleden de waar deering van den boer in ons land is gedaald. De landbouwproducten mochten niet duur der worden, want dan zouden zij b.v. de loo- ncn in de industrie influenceeren en moest er nog maar meer worden ingevoerd. Hier door leed in het bijzonder de kleine boer in menige streek van ons land bepaald armoe de, soms meer nog dan de landarbeiders. Wat het percentage der deelnemers betreft, is Nederland op landbouwgebied achteruit gegaan. Wij zijn meer industrieel dan agra risch geworden. Slechts 21 pet. der werkers in het Nederlandsche bedrijfsleven zijn in den landbouw. In Frankrijk met zijn vrucht baren maar zeer verwaarloosden bodem is dit toch nog 38 pet., in Duitschland 29 pet. Spr. zei van meening te zijn, dat het percentage in ons land aanzienlijk moet worden vergroot, omdat Neder land zich zelf moet kunnen voeden. Van 1830 tot 1930 steeg onze bevolking met pl.m. 200 pet., d.w.z. met ruim 5 mill. men- schen. Onze cultuurgrond nam in dien tijd met 23 pet. toe of pl.m. 500.000 ha. Door intensieveren landbouw, door het kweeken van veredelingsproducten, konden niettemin velen in onzen land- en tuinbouw een plaats blijven vinden en kon ons volk in toenemende mate meer uit eigen bodem wor den gevoed. Zeer veel moest niettemin wor den ingevoerd. In 1939 werden uit Duitsch land ingevoerd 8173 mill. kg. voor f358 mill., en uit Engeland 1613 mill. kg. tegen f 118 Prijzenpolitiek en prijsbeheersching TWEE WIJZIGINGEN IN DE OMZETBELASTING. Twee Inleidingen. Sedert het uitbreken van den oorlog zijn in ons land tal van maatregelen genomen ten aanzien van de vaststelling van prijzen voor goederen en diensten. Het aantal daar van is langzamerhand zoo uitgebreid, dat vele zakenlieden zich afvragen of hun prijzen in overeenstemming zijn met de bestaande voorschriften. Waar thans inspecties zijn in gesteld. die tot opdracht hebben de juiste na leving der overheidsbepalingen na te gaan, terwijl bij gebleken niet-naleving straffen kunnen worden opgelegd, kwamen bij de K. v. K. talrijke vragen binnen, die deze ma terie betroffen. Ten einde het belanghebbend publiek zoo volkomen mogelijk in te lichten, heeft de K. v. K. den heer Mr. B. J. Geveke, bureauchef bij den dienst van den Gemach tigde voor de prijzen te 's-Gravenhage, uit- genoodigd een en ander nader toe te lichten. De heer Amtz heette het groote aantal op gekomen belangstellenden welkom en tevens de vertegenwoordigers van de K. v. K. te Hoorn. De vergadering was n.1. belegd in overleg tussëhen de Kamers van Alkmaar en Hoorn. Spr. geeft vervolgens het woord aan Mr. Geveke tot het houden .van zijn inleiding. Rede mr. Geveke. Voorgeschie denis. Spr. begon met een overzicht te geven van de ontwikkeling van de overheidsmaat regelen op het gebied van de prijspolitiek van den wereldoorlog 1914-1918 af tot 10 Mei 1940. In den wereldoorlog kwamen de distribu tiemaatregelen ten deele te laat. Na den vrede bleek het mogelijk het in den haast ontworpen systeem weer los te laten. De handel werd weer vrij. tot in 1931 de regee ring weer prijsregelend begon op te treden voor de tarwe. In het volgende jaar werd dit artikel gevolgd door verschillende ande re. terwijl 't. loslaten van den gouden stand daard in 1936 nieuwe regeling noodig maak te. Ten slotte is in 1938 naar aanleiding van 't „accoord van München" voor eenige maan den een prijsregelingswet van kracht ge weest. In 1939, vooruitziende dat een oorlog zeer wel mogelijk zou zijn, kregen we de prijsopdrijvings- en hamsterwet. Hierbij trad 'n idee, „vervangingswaarde" op, waar over veel te doen is geweest. Huren, pach ten, prijzen van onroerende goederen, vrachttarieven e.a. bleven hierbij buiten beschouwing. Op 10 Mei werd plotseling iedere prijs- verhooging tot boven de limiet van 9 Mei vastgelegd. Dit werd later op 17 Mei door de bezettende overheid bekrachtigd. Dit in grijpen was noodzakelijk, daar de reeds be staande neiging tot prijsverhooging in ernstige mate werd versterkt door de ge volgen van het afsluiten van den buiten- landschen aanvoer en de vergroote ham sterwoede van het publiek. Prijsvorming. Deze algemeene maatregel werd later ge specialiseerd voor de verschillende artike len en branches. Terwijl ook hoogere prijzen bij aanvoer uit het buitenland, hoogere transportprijzen enz. een afwijken van de oorspronkelijke bepaling soms noodig maak te. Bij een en ander worden de belangen van consument en producent tegen elkaar afge wogen en, waar beide redelijk behooren te worden behandeld, spreekt het vanzelf dat een volledige bevrediging van de wenschcn mill. bij een totaal van 24,306 mill. kg. en f 1517 mill. Spr. was van meening, dat de groote werk loosheid bij stelselmatige verdeeling van werkzaamheden op dit gebied en voldoenden steun van overheidswege op practischen grondslag voor een groot gedeelte, ja zelfs geheel, althans in Zeeland, had kunnen zijn weggenomen. Nu dit uitbleef en niet bijzon der krachtig op dit terrein kon worden aan gepakt, nam de ontevredenheid onder de be volking toe. Spr. wees op de beteekenis van egalisatie. Deze zal in Zeeland flink en syste matisch dienen te worden aangepakt. EMIGRATIE? Mr. Dieleman kwam vervolgens tot de emigratie, b.v. naar Normandië en naar het Oosten. Z.1. zal Europa zich op den duur alleen kunnen handha ven, wanneer het een zoo breed mo gelijk landbouwfundament heeft, en een zoo krachtig mogelijken boeren stand. Als de Nederlandsche boer in de toekomst geplaatst wordt in een grooter geheel, dan mag het binnenlandsche grondvraagstuk echter niet worden verwaarloosd. Splitsing in dwergbedrijfjes moet worden voorkomen; de vaste lasten, vooral de waterschapslasten voor behoud van onzen cultuurbodem op te brengen, moeten genivelleerd en over-het ge- heele volk worden omgeslagen. Een ingrijpen van de overheid als onlangs in geschied om den bodem te onttrekken aan speculatie, noemde spr. goed en noodzakelijk. Dieper onderzoek naar de werking van de rijkserf- l.oevewet in Duitschland, achtte hij gc- wenscht. Betreurenswaardig noemde spr. het, dat ook in Zeeland families bij sterfge vallen, ook als zij best in staat zijn, familie- goed aan te koopen en dus te behouden, daarvoor zoo weinig gevoelen en dat zij het rustig in handen van vreemden laten gaan. De oud-Germaansche volksgedachte sluit on vervreemdbaarheid van het land en de hoeve voor de familie in. Door de receptie van het Romeinsche recht sedert eeuwen ook ten on zent ondermijnd, is het oude recht hersteld in Duitschland sedert 1933. Déar is ook de nationale arbeid ten behoeve van den land arbeid en den landarbeider hesehermd en ge regeld, waarbij deze aan den grond is ge bonden. Een poging daartoe, hier te lande van elk der beide categorieën niet mogelijk was. De verschillende branches werden over de verschillende ministeries verdeeld. Al spoe dig eclhter bleek, dat de prijzen verband met elkaar hielden. Als gevolg daarvan werd meer en meer de wensöhelijkheid van cen tralisatie gevoeld en zoo kwam op 27 No vember 't bureau van den gemachtige voor de prijzen. Spr. beperkt zich thans tot de prijzen der roerende goederen. Als basis geldt de prijs van 9 Mei, waarop echter uit zonderingen kunnen worden toegestaan. Deze uilzonderingen vloeien voort uit al gemeene beschikkingen, als b.v. de detail- prijzenbeschikking, de transportkostenbe schikking, de invoerregclingsbeschikking. Verder uit de wijzigingen in de omzetbe lasting. Spr. wijdt uitvoerig uit over dease verschillende maatregelen. Daarnaast zijn prijsbeschikkingen uitgevaardigd, waarbij voor de prijs van 9 Mei een ander in de plaats is gesteld. Een algemeene maximumprijs bleek vaak volkomen onmogelijk, vergelijk b.v. turf in Drente en in de groote steden. Toch wordt in deze prijsbeschikkingen gestreefd naar een zoo groot mogelijke algemeenheid. Ten slolte zijn er individueele beschikkin gen, die slechts gelden voor een bepaalde handelaar of producent en die het gevolg zijn van rechtstreeks gedane verzoekschrif ten. Een en ander vloeit vaak voort uit ver schillende kwaliteiten, als b.v. bij schoeisel, textielwaren, rookartikelen. Spr. is bereid over deze veelomvattende materie vragen te beantwoorden en gaat dan over tot de controle, die noodzakelijk is, wil het heele systeem niet falen. Deze wordt uitgeoefend door verschillende dien sten, die in den detailhandel is overgelaten aan het politieapparaat. Als straffen kun nen in aamerking komen, geldboeten in on beperkte hoogte en verbeurdverklaring der goederen. Bij het bepalen van de hoogte wordt als maatstaf genomen het bedrag, dat door de betreffende personen is verdiend. Zoo heeft men de boeten kunnen zien vari- eeren tusschen enkele guldens tot enkele tonnen. Bij zeer ernstige gevallen wordt de overtreder overgegeven aan den officier van justitie, die gevangenisstraf kan op leggen. Spr. beëindigde zijn rede met te wijzen op het feit, dat de werkzaamheden van den Dienst van den gemachtigde voor de prijzen er op zijn gericht om dé lasten, wel ke deze tijd oplegt, zoo billijk mogelijk te verdeelen. De voorzitter gaf vervolgens het woord aan den heer Volkmaars, Inspecteur der invoer rechten en accijnzen te Helder, die de veran dering in de omzetbelasting van 1 Juli j.1. in het bijzonder nader toelichtte. Rede van den heer Volkmaars. Spr. wil zeer kort zijn, doch is gaarne be reid alle mogelijke vragen te behandelen indien hij daartoe althans in staat is. Want de materie is zoo ruim en zoo in wording, dat niet zeker is, dat hij alle vragen geheel zal kunnen beantwoorden. Hij wijst er dan op, dat over alle geëxpor teerde goederen thans omzetbelasting moet worden betaald. Ten aanzien van diensten is weinig ver anderd, terwijl de winkeliers doorgaans 2 in plaats van 2Vz hebben te betalen. Het groote verschil zit bij de fabrikanten. De vrije inslag van grondstoffen is opgehe ven, daarvoor is het percentage bij afleve ring verlaagd tot op 2 voor zoover wordt geleverd aan ondernemers, die de goederen ten behoeve van hun onderneming betrek ken. Bij levering aan den particulier wordt thans als regel 4 betaald. Ten aanzien van den groothandel is een lijst van goederen aangegeven, waarover geen omzetbelasting verschuldigd is. Spreker geeft nog tal van bijzonderheden omtrent verschillende branches, terwijl hij verder wijst op verschillende afwijkende ta rieven. Zoo kan de boer vrij Tafleveren aan de melkfabriek, terwijl bij zelfkazende boe ren de handelaar, die de kaas betrekt, als fabrikant wordt beschouwd, zoodat ook hier de boer geen omzetbelasting betaalt. Verrokeifing over te veel of te weinig be- gewaagd met de landarbeiderswet, noemde spr. niet zeer succesrijk. Spr. was van opvat ting, dat ook het werk van den landarbeider meer dan tot heden in eere dient te worden gehouden en dat daartoe meer opleiding, meer scholing noodig zijn. Mr. Dieleman zei Vervolgens, dat, hoeveel intern, in eigen land nog te verbeteren valt, op den duur de vleugelen wijder uitgeslagen zullen moeten worden, dat de oorlog daarom van enorme beteekenis is. In het grootere economische geheel der toekomst zal de plaats van den boer een der voornaamste zijn. En omdat hij ook daarin de levenskrach tigste moet zijn, cn de belangrijkste, zal er voor hem altijd plaats zijn. Daarvoor komt immers veel meer cultuurgrond tot zijn bë- schikking en zal bijzonder voor den zoo hoog- staanden Nederlandschen, den Zeeuwschen landbouwer niet het minst, een leidende rol zijn weggelegd. EEN SAMENWERKEND GEHEEL. Eindelijk, aldus mr. Dieleman, zal er een samenwerkend geheel komen, groot en veel zijdig genoeg om de daarin levende volkeren met elkander in nauw verband te doen sa menleven cn werken, onafhankelijk van an deren, b.v. het continent van Europa onafhan kelijk van Amerika. Zoo zal men een geheel krijgen, waarbinnen in goede nabuurschap, rekenend met elkanders behoefte voor zijn arbeid en zijn leven, zijn bedrijf, en samen leven, een samengaan tegen de buitenstaan der mogelijk wordt, waardoor het uitgeslo ten is, dat eenig volk er toe behoorend, ge dwongen wordt een werktuig te zijn van een ander. Daardoor kan de landbouw vastheid en ze kerheid verkrijgen an afzet van de produc ten, van prijzen, die de productiekosten cn zekere winst dekken. Spr. wees erop, dat dit niet behoeft te leiden tot dwang, maar tot vrijheid, wel te onde -scheiden van losban digheid. In de 19e eeu.v werd door het te ver gedreven individualisme de persoonlijkheid ontworteld, gedood, althans verdrukt. Mr. Dieleman wekte tot eenheid en har monie op, en raadde aan, de gespletenheid op landbouwgebied, die reeds zooveel ellende heeft gebracht, en ons zoo oneindig heeft verzwakt, te laten ophouden en te doen ver anderen in een eenheid, waarvoor men respect heeft. Er is lang gezaaid; nu moet worden aangepakt, niet geredeneerd, maar gehandeld, cn ons volk als gemeenschap, als geheel dienen. Voor U bestaat een BREUKBAND, die U weer ln staat stelt, alle werkzaamheden, zonder bezwaar nit te voeren. Dit ls TER- LEP's BREUKBAND ZONDER VEER. dns géén knellend gevoel en hinderlijke druk. Ook In BREUKBANDEN MET VEER heb ben wij een groote sorteering. Steeds «üe maten voorradig. In prijzen vanai fï.50. Alleen verkrijgbaar In Apothekers Assistenten, HOOGZIJDE 103. TeL 99 SCHAGEN, taalde omzetbelasting over bestaande voor» raden heeft ditmaal niet plaats. De voorzitter dankt de beide sprekers, waarna de heer Krom het woord voert na mens de K. v. K. van Hoorn. Hij wijst er op, dat verschillende onjuistheden voortvloeien uit het feit, dat vele goedwillenden nog te veel gewend zijn aan den vroegeren gang van zaken en verzocht hiermede rekening te willen houden. Na de pauze werden talrijke binnengeko men vragen door de inleiders behandeld. ALKMAAR U.L.O.-EXAMENS. Voor het U.L.O. eindexamen slaagden he den te Alkmaar o.a.: diploma A: C. D. Kor- ver, J. P. Bilstra, beiden te Winkel; M. Kaaij te Lutjewinkel; I. M. Meurs te Heiloo, N. M. v. Leeuwen, E. Gerritsen, Plaggert, A. E. Bruins, allen te Alkmaar, A. J. de Bunje, T. Broekhuizen, C. M. Smit, allen te Helder; diploma B: W. F. Carrière te Beets, C. R. Keesman te Zijpe. SLECHTE OLIE. Dezer dagen is door de Economische Af- deeling der Gemeentepolitie tegen een drie tal personen proces-verbaal opgemaakt we gens het in den smokkelhandel verkoopeni van 600 liter gasolie, vermengd met afge werkte smeerolie. Deze olie, die van zeeg slechte kwaliteit was, werd uiteindelijk ver kocht voor f 0.50 per liter, terwijl de waarde opgeveer 5 cent per liter bedroeg. DE KIEKJES OPGESLAGEN. Voorts is tegen den eigenaar van een foto grafisch bedrijf in deze gemeente proces verbaal opgemaakt wegens overtreding van de prijsvoorschriften. In dit bedrijf werden de foto's het vorige jaar voor' 50 cent ge maakt, terwijl de prijs thans was opgevoerd tot 60 cent. TE DUUR. Een exploitant van een ander fotografisch bedx-ijf in deze gemeente verkocht verschil lende fototoestellen ver boven de prijzen, welke op 9 Mei golden. Ook in dit geval volgde een proces-verbaal met inbeslagne ming van enkele toestellen. OPENING ELECTRISCHE LASCHSCHOOL. Vrijdagmiddag hadden zich verschillende belangstellenden vereenigd in het gebouw van de Centrale Werkplaats aan de Doelen straat, ten einde tegenwoordig te zijn bij de officieole opening van de la&chschool„ waartoe in de laatstgehouden gemeente raadsvergadering het benoodigde crediet werd verleend. De opening geschiedde door den wethou-» der G. van Slingerland, die de aanwezigeni welkom heette, in het bijzonder Ir. Ger ritsen van het dept. van Sociale Zaken. Hij memoreerde hoe reeds 1 October 1940 het initiatief was genomen tot het in het leven, roepen van een laschschool, hoe dit echter aanvankelijk werd verhinderd door de om-» standigheden. De belangstelling voor de school blijkt zeer groot. Reeds 70 cursisten hebben zich opgegeven, er kunnen steeds 8 te gelijker tijd worden geplaatst. Ir. Gerritsen bracht vervolgens de waar deering van het departement tot uitdruk king voor het door de gemeente Alkmaar aan den dag gelegde initiatief. Door de op richting werd stellig in een dringende be hoefte voorzien, naar goede, gediplomeerde vaklieden bestaat steeds een gi'oote vraag. Ir. de Vos sprak ten slotte de dank van1 de Alkmaarsche Ijzergieterij uit voor de ontvangen uitnoodiging en hij onderstreepte de woorden van Ir. Gerritsen ten aanzien' van de vraag naar goed onderlegd perso» neel. Er volgde een rondgang door de weide plaats, waar 8 mooie cabines zij-n inge richt en waar ons door den leeraar het een en ander omtrent het lasschen werd mee gedeeld. We kunnen nog mededeelen, dat de eehcele cursus bestaat uit 300 practijk- en 60 theorie-uren. Ten slotte werd een stukje lascharbeid verricht. _De school was geopend. BERGEN KLEUTERSCHOOL VOLKSONDERWIJS. Kan het Gemeentebestuur geen hulp bieden? De Kleutei'school van Volksonderwijs, wel ke, na taj van omzwervingen, gevestigd werd in villa „Jacoba" aan de Jan Oldenburglaan, moet ook weer daaruit vertrekken, aangezien de eigenaar het perceel zelf gaat bewonen. Aangezien er geen geschikte particuliere wo ning is te vinden om er de school in onder te brengen, zal deze voorloopig worden op geheven. Het bestuur van de afd. Bergen van V.O. hoopt, na de vacantie een geschik te gelegenheid te hebben gevonden, öm er de school in te huisvesten. Onze vraag is, of Kier het Gemeentebestuur de hulpzamc hand niet kan bieden? Het is toch van groot belang, dat het voorbereidend lager onderwijs doorgang vindt en daarom zou het wenschelijk zijn, indien de Gemeente daarvoor een gelegenheid kon vinden. De school wordt bezocht door veertig kinderen en heeft dus zeer zeker recht van bestaan.

Schager Courant | 1941 | | pagina 6