Berlijn - Rome - Tokio Oe ontslagverordening Di alpeem dienstplicht Technische noodhu'p in NEDERLAND MOSKOU gebombardeerd in den landbouw „Rondom Duitschland en zijn bondgenooten verzamelt zich thans alles, wat besloten is in stand te houden wat het leven waard maakt te leven." Belangwekkende beschouwing in Duitsch blad Berlijn, 22 Juli (ANP). In het tijdschrift Berlin-Rom-Tokio schrijft Dr. Karl Megerle, dat Duitschlands strijd tegen het Bolsjev/istische ge vaar en het bondgenootschap van Engeland en Roosevelt met Moskon een nieuwe situatie op het gebied der internationale politiek heeft gescha pen. Met voorbijgaan van alle inter ne conflicten beseft Europa zijn lots- gemeenschap en sluit -zich aan bij den kruistocht, die Duitschland en zijn bondgenooten voeren ter vernie tiging van een onderwereld, waar alles is uitgeroeid, wat den inhoud van cultuur, beschaving en econo misch leven van het avondland vormt. De anti-bolsjewistische roe ping van nationaal-socialisme en fas cisme, vroeger geloochend, bespot o£ miskend door het burgerlijk-demo cratische Europa, wordt thans aan gevoeld als Europeasch mandaat en door ieder volk naar zijn aard en op zijn plaats actief ondersteund. Dit gemeenschapsgevoel heeft echter ook buiten de Europeeschc wereld alle positieve krachten aangetrokken. ZeJfs de Engelsche bondgenooten van het Bolsjewisme en hun Amerikaansche helpers zien zich gedwon gen zich althans uiterlijk en met Joodsche uitvluchten te verweren, tegen een mede plichtigheid met Moskou op het gebied van de wereldbeschouwing. In de oogen der we reld vinden zij geen geloof en worüëu niet vrijgesproken van deze misdaad tegen hei menschelijk fatsoen. De eerste indruk na de zware slagen, die de verbonden legers de Bolsjewistische on derwereld hebben toegebracht, bthecrscht elk menschelijk gemoed. De helsche wreed heid, die hier wordt onthuld, ontsisit al wat gelooft aan de menschelijke ziel en aan de gebondenheid van menschen en volken aan goddelijke ordinaties. Toch zijn er nog ern stiger punten, van nog ingrijpender aard. oor ons zien wij de massa menschenmntc- riaal, die het Bolsjewisme op Europa dacht los te laten. Het is een ontzettende gedachte hen zich voor te stellen als veroveraars en meesters in de dorpen en steden van Euro pa, aan hun wreede handen, hun eenerzijds fanatiek gemaakt, anderzijds afgestompte hersenen, het lot ook van slechts oen enke- v len Europeaan overgelaten te weten. Wat ln een onafzienbaren stroom van ver- proletariseerde, anonieme massa door de Duitsche gevangenkampen trekt, is getech- niseerd, georganiseerd barbarendom, dat on der slavernij is gebracht. Een stoffelijke macht. Maar deze indrukken worden nog over stemd door het besef dat het bolsjewisme er in is geslaagd door een bondgenootschap tusschen barbarendom en de modernste techniek een stoffelijke macht op te bou wen, waarvan de kenners weliswaar eenig vermoeden hadden, doch die door de wer kelijkheid vele malen wordt overtroffen. Uit de geheele wereld had Moskou de mo dernste technische uitvindingen bijeenge gaard om een oorlogsmachine op te bouwen, die reeds thans een doodclijk gevaar voor Europa vormt, maar over enkele jaren een lawine geworden zou zijn, waaronder Euro pa bedolven was. De diepste indruk, dien men krijgt, als men langs de wegen van den bolsjewistischen terugtocht de reusachtige puinhopen van de materieele uitrusting ziet liggen, is steeds weer dezelfde. De werkelijkheid van dit gevaar was vele ma len grooter dan iedere voorstelling. De ma teriaal verkwisting vindt haar tegenhanger in de menschenverkwisting. Europa vermoedde niet waardoor het werd bedreigd. Door den Bolsjewistisgh-Finschen veld tocht was de onjuiste meening ontstaan, dat de bolsjewistische weermacht een kwes tie was, die men en bagatel kon behande len. Deze opvatting moest grondig worden herzien. Zoo ook de legenden, dat het bolsje wisme terugliep tot een ongevaarlijk Rus sische nationalisme. De houding van Engeland. De Engelsche politiek, die niet meer ge richt is op de overwinning, maar uitsluitend op verlenging en uitbreiding van den oor log en blokkade tegen Europa, werkte den bolsjewisten van meet af in de hand. Die wachtten slechts op het uur, waarop beide strijdende partijen benevens een vermoeid Europa hun buit zouden worden. Nadat ook Roosevelt zich uit haat, verblin ding en eigenbelang had aangesloten bij de Engelsche misdaad tegen Europa, het pact met het bolsjewisme had gesloten en nu juist door de bezetting van IJsland een snoo- den aanval op het Europeesche halfrond heeft gedaan, moet Europa ook aandacht schenken aan deze zijde der bedreiging van zijn toekomst. Roosevelt en Engeland strij den tegen Europa, zij roepen den strijd op nieuw uit op een moment, waarop zij ten volle beseffen, hoe Europa er uit zou zien, als de Angelsaksisch—Bolsjewistische combi natie zou zegevieren. Het is een cynische leugen, als En gelsche stemmen beweren, dat er behalve de Duitsche. ook nog ande re combinaties zijn, die Europa voor den chaos kunnen behoeden en het na de ineenstorting brood, arbeid en een nieuwe orde kunnen brengen. Wat zou Engeland doen? Het zou probeeren zich op zijn eilanden en op zijn empire terug te trekken, Ame rika zou Europa, evenals na den we reldoorlog, aan zijn lot overlaten, slechts ditmaal niet aan de Fran- sche politieagenten, maar aan de bolsjewistische cipiers. Het Engelsch-Amerikaansche verraad je gens Europa, gecombineerd met den strijd tegen het bolsjewisme, vormt de huidige Europeesche werkelijkheid. Japan. Als rechtstreeksche buurman van de Sov jet-Unie heeft Japan gepoogd, een recht streeksche oplossing te vinden. Het bond genootschap van Engeland en Roosevelt met Moskou wijzigt de geheele conceptie. Te Tokio beseft men dit feit ten volle. De luid ruchtige aankondiging van Amerikaansche stemmen, dat. de Amerkaansch-Engelsche hulp via Wladiwosiok, door de Jpansche wateren, zou gaan en dat. het noodig zou zijn, van de Sovjet-Unie Amerikaansche steunpunten in het Verre Oosten te verlan gen, was niet noodig geweest om te laten zien, dat het verzet tegen de nieuwe orde in Europa ook op dit gebied samenhangt met hèt verzet met de nieuwe orde in het Verre Oosten. De band tusschen Moskou eenerzijds en Londen en Washington anderzijds rechtvaar digt en versterkt de solidariteit in het Euraziatisch gebied, zooals deze in het drie- mogendhedenpact is gecodificeerd. Appèll Rondom het krachtveld van Duitschland en zijn bondgenooten, verzamelt zich thans alles, wat. besloten is voor de wereld in stand te houden wat haar volken zonder aanzien van regime en bijzondere belangen het leven de moeite waard maakten. De volken van Europa beginnen te begrijpen, dat er zonder Duitschland geen redding en geen vernieu wing zou zijn! Nederl. Oost-lndië INDONESISCH PROTEST. Berlijn, 22 Juli (A.N.P.) Als protest tegen de invoering van de wet op den alge- meenen dienstplicht hebben alle Indonesi sche politieke partijen zich tot Koningin Wilhelmina in Londen gericht met het ver zoek de gedwongen recruteering van in landers te staken. De Indonesiërs zijn ech ter bereid van dezen wensch af te zien, wanneer de Nederlandsche regeering de inlandsche bevolking naast militaire plich ten ook grootere politieke rechten zou ver- leenen. Stockholm, 22 Juli (D.N.B.) Naar „Svenska Dagbladet" uit Londen meldt, is thans definitief besloten tot de invoering van den algemeenen dienstplicht in Neder- landsch-Indië. De opperbevelhebber van Ne- derlandsch-Indië heeft meegedeeld, dat de regeering geen verschil zal maken tusschen Inlanders en Nederlandsche dienstplichti gen. Afdeelingen o.a. In Den Helder en Alkmaar. In de goed bezette tooneelzaal van Bellevue te Amsterdam, is gisteravond de oprichtings bijeenkomst gehouden van de Technische Noodhulp in Nederland, een organisatie, die reeds vele iaren in Duitschland haar on schatbare diensten op onmisbare wijze heeft bewezen en die thans niet alleen tot Neder land, maar ook tot van andere landen zal worden uitgebreid. De T. N. is een vast hulporgaan van de politie voor belangrijk openbaar hulpwerk van technischen aard. Zij bestaat uit een klein bestuur van hoofdambtenaren, uit een kern van leiders, die hun taak als eere-ambt vervullen cn uit de vereischte technische hel pers, vereenigd in plaatselijke groepen. Alleen goede vakmenschen kunnen ge plaatst worden, liefst rustige, bedaarde man nen, die na rijp overleg de zaak aanpakken. Het adres voor aanmelding is: Kreisleitung N.S.D.A.P. in Noord-Holland, Heerengracht 478, Amsterdam—C. Het ligt in de bedoeling in Noord-Holland afdeelingen te stichten te Amsterdam, Haar lem, Hilversum, Bussum, Zaandam, Alk maar, VelsenIJmuiden en Den Helder. Gift aan het Duitsche Roode Kruis Aan Mevrouw Seyss-Inquart overhandigd. 's-Gravenhage, 22 Juli. Nederlandsche mannen strijden aan het front tegen de bolsjewieken. Nog duizenden anderen mel den zich aan en maken zich gereed hun ka meraden te volgen. Nederlandsche vrouwen willen niet achterblijvven en zoo zij al niet naar het front zullen gaan, willen zij toch mede hun offer brengen voor de gemeen schappelijke zaak, bescherming der Euro peesche cultuur. De beste vorm van steun is voor de vrouwen steun aan het Roode Kruis. Spontaan is een beweging ontstaan om gelden bijeen te brengen voor het Duit sche Roode Kruis, als antwoord op don op roep van Koningin Wilhelmina, om de com munisten te gaan helpen bij hun barbaar- sehe poging Europa te verbolsjewiseeren. Spontaan hebben Nationaal Socialistische vrouwen zich bereid verklaard gelden in te zamelen en in zeer korten tijd is reeds een bedrag bijeengebracht van 70.000 gulden en aan Mevr. Seyss-Inquart overhandigd. Duitsche nota aan de Boliviaansche regeering Naar aanleiding eisch aan den Buitschen gezant om te ver trekken. BERLIJN, 22 Juli (D.N.B.). De Duitsche gezant te La Paz heeft aan de Boliviaan sche regeering. in opdracht van de rijks- regecring de volgende nota overhandigd: De Boliviaansche regeering heeft mij op 15 Juli laten mededeelen, dat zij mij niet langer ais persona grata beschouwt en dat zij wenscht, dat ik voor 22 Juli vertrek. Eenigerlei motief, dat dit optreden van de Boliviaansche regeering zou kunnen recht vaardigen is mij, noch de rijksregeering medegedeeld en bestaat natuurlijk ook niet. De door een vertegenwoordiger van de Boliviaansche regeering naderhand aan de pers medegedeelde motiveering typeert zelf als een zuiver vex-zinsel, waaraan iedere basis ontbreekt. In opdracht van de rijksregeering protes teer ik ten scherpste tegen het optreden der Boliviaansche regeering, dat in strijd is m.et alle regelen van het internationale verkeer. De rijksregeering heeft zich harerzijds ge noodzaakt gezien den Boliviaansche zaak gelastigde te Berlijn mede te deelen, dat hij niet langer beschouwd wordt als perso na grata en binnen drie dagen Duitschland moet verlaten. De volmachten voor Roosevelt Washington, 22 Juli (D.N.B.) De Ame rikaansche senaat heeft volgens Associated Press een wet aangenomen, welke den pre sident zal machtigen „particulier eigendom in beslag te nemen voor militaire doelein den." Het voorstel gaat thans naar het Huis van Afgevaardigden. Volgens de redactie van den Senaat is de wet in tijd beperkt tot 30 Juli 1943 en heeft zij betrekking op militaire cn vlootuitrustingsstukken, mate riaal voor munitie en onderdeelen van mu nitie, machinewerktuigen en de voor de fa bricatie van deze voorwerpen noodige mate rialen. De leveosmiddeleDtoestaod in Engeland Stockholm, 22 Juli (D.N.B. Rijen wach tenden voor de levensmiddelenwinkels zijn zoowel in Londen als in de Engelsche pro-, vinciesteden een gevolg van den oorlog, zoo meldt de Londensche correspondent van Göetehorgs Posten. In Londen zijn lange rijen wachtende menschen nog iets betrek kelijks nieuws in het straatbeeld, terwijl zij in de provinciesteden op vele plaatsen al bijna, een gewoonte zijn geworden. Bij dit in de rij staan visschen de vrouwen, die in de oorlogsindustrie werken, achter het net, aangezien zij geen tijd hebben om den geheelen dag. voor de winkels te staan. Enorme Japansche zeetunnel DRIE EN EEN HALVE KILO METER In Japan werd dezer dagen plechtig de schakel voltooid van een bijzonder belang rijke onderaardsche zeetunnel. Twee derde van het langgerekte Japansche rijk wordt ingenomen door het eiland Hondo. In het Noorden vormt de zeestraat van Tsoega- roe de scheiding met het eiland Ilokaido en in het Zuiclen vormen de zeestraat Sji- monoseki en het Boengokanaal de schei ding van het eilnad Kioesjo. Tusschen de afzonderlijke deelen van Japan was tot. dus verre slechts een veerdienst mogelijik. Uiter aard leidde dit herhaaldelijk tot onge- wenischte verkeersstremmingen. Aangezien een brugconstruqtie over het drie cn een halve km. breedé en zeer diepe water niet mogelijk werd geacht, restte als eenigc mogelijkheid voor liet scheppen van com municatie het aanleggen van een tunnel. Zoo werd vijf jaar geleden begonnen aan een van de zwaarste tunnelprojecten. die ooit zijn opgezet. Aan beide zijden heeft men een gang geboord, kort geleden waren deze elkaar tot op een meter genaderd. Bij die gelegenheid heeft de Japansche minis ter van spoorwegen het signaal gegeven voor het doorboren van den laatsten meter. Nog eenmaal kwamen de geweldige boor werktuigen in actie en weinige minuten la ter konden de arbeiders in de twee gangen elkaar de hand drukken. Aan het werk hebben in totaal anderhalf millioen aifcei- ders een emplooi gehad. De nieuwe tunnel is van het grootste be lang voor handel cn verkeer, zegt he<t Vad, Sjimonoseki is de belangrijkste handels stad in het Westen van Japan; het is de Japansche verbindingshaven in de route van Tsoesjima naar Korea en bovendien een kapitale haven in 't interne Japansche verkeer. De ongeveer honderdduizend men schen tellende bevolking vindt haar be staan in de visscherij of industrie. Het grootste deel van den Japanschen in- en uitvoer aan textielstoffen, chemicaliën en levensmiddelen gaat via Sjimonoseki. Een spoorwegveer vaart, tusschen Sjimono seki en Moji heen en weer. Dit Moji ligt schilderachtig op een vooruitspringend ge deelte van het eiland Kioesjoe; met haar 20.000 inwoners is het een belangrijke in dustriestad. Het laat zich denken, welk een bespoediging bet beteeként. wanneer over eenigen tijd de treinen van Moji naar Sji monoseki niet langer met. veerponten behoe ven te «worden overgezet, maar regelrecht door de tunnel de verbinding kunnen on derhouden. Dnifsch weermachtbericht Uit het hoofdkwartier van den Fuehrer, 22 Juli (DNB) Het opperbevel van de Duitsche weermacht maakt bekend: De doorbraakoperaties van de Duitsche weermacht en haar bondgenooten hebben het verdedigingsfront van de Sowjets in onsamenhangende groepen gesplitst. On danks taai plaatselijk verzet en hardnekkig ondernomen tegenaanvallen valt er geen eensgezinde leiding van den vijand meer te onderscheiden. Aan het geheele Oostelijk front worden de operaties gestadig voortge zet. De krijgsverrichtingen zijn hier ge richt op verstrooiing en vernietiging van de afzonderlijke gevechtsgroepen der Sow- ietweermacht. Als vergelding voor de polsjewist.ische luchtaanvallen op de open havensteden der bondgenooten, Boekarest en Helsinki heeft het luchtwapen vannacht voor het eerst Moskou aangevallen. Sterke formaties gevechtsvliegtuigen bombardeer den bij goed uitzicht zonder ophouden mi litaire inrichtingen van het bolsjewistische verkeers- en bewapeningscentrum. In de buurt van het Kremlin en van de bocht van de Moskwa verwekten bomtref- fers talrijke groote branden. Gebouwen van hooge dienstinstanties en overheden der Sovjets alsmede ravitailleeringsbedrijven der stad werden verwoest of zwaar getrof fen. In het zeegebied om Engeland plaatsten gevechtsvliegtuigen voltreffers op twee groote vrachtschepen. Andere gevechtsvlieg tuigen bombardeerden in den afgeloopcn hacht havenwerken in het Zuidoosten van het eiland. Aan het Suezkanaal bestookten Duitsche gevechtsvliegtuigen in den nacht van 21 op 22 Juli militaire werken met bom men van allerlei kaliber. Jagers schoten bij pogingen van den vijand om overdag de kust van het Kanaal aan te vallen, zes Britscho vliegtuigen neer. Britsche gevechts vliegtuigen lieten vannacht op verschillen de plaatsen in Zuidwest-Duitschland bri sant- en brandbommen vallen. Onder de burgerbevolking ontstonden eenige verlie zen aan dooden en gewonden. Overwegend werden woonhuizen verwoest of beschadigd. Luchtdoelartillerie sehoot een der aanval lende Britsche gevechtsvliegtuigen omlaag. [taliaaascfa weermachtbericht MALTA GEBOMBARDEERD. Rome, 22 Juli (Stefani). In zijn weer- machtsbericht no. 412 maakt het Italiaan- sche opperbevel het voLgende bekend: Italiaansche vliegtuigen bombardeerden opnieuw steunpunten op Malta in -dien nacht van 22 Juli. In Noord-Afrika werden nieuwe pogingen van den vijand om aanvallen te doen aan het front van Tobroek snel verijdeld. Itali aansche en Duitsche vliegtuigen bombar deerden verdedigingswerken, batterijen en gemotoriseerde strijdmiddelen in de ves ting. Ten Noordoosten van Mersa-Luch heb ben Duitsche vliegtuigen een Engelsch tankschip aangevallen en tot zinken ge bracht. De vijand ondernam vluchten naar Benghasi en Derna. In Oost-Afrika heeft een van onze co lonnes, bestaande uit Italiaansche en In landsche troepen van het garnizoen van Uolchefit met succes een gewapende ver kenning gemaakt naar de vijandelijke stel lingen. Op den avond van 20 Juli wierp een vijandelijk vliegtuig eenige bommen op de woonwijk van de plaats Mazzarino (pro vincie Caltanissetta). Twaalf burgers wer den gedood en zestien gewond. Meerdere tewerkstelling van vaste en losse arbeiders. In verband met het streven van overheids wege om te komen tot meerdere tewerk stelling van arbeiders in vast en los dienst verband in den landbouw heeft de Gronin ger Maatschappij van Landbouw de meening harer afdeelingen gevraagd inzaken: 1. de normen, welke bij deze tewerkstelling moe ten worden gevolgd. 2. het productief 'werk. dat de landbouwers kunnen doen verrich ten en 3. de financiering van dezen nieu- men maatregel. Niet. minder dan 42 afdeeling hebben de gestelde vragen beantwoord. Uit de ingekomen antwoorden heeft de centrale commissie de volgende conclusies opgesteld: 1. Een verplichte arbeidersbezetting voor de agrarische bedrijven is als middel om landarbeiders in de bedrijven tenig te brengen, in principe aanvaardbaar. Zij verzekert de instandhouding en uitbreiding van de in de practijk bekende kerngroepen, geeft waarborg voor behoud van de land arbeidersbekwaamheid in het productieap paraat en bevordert de goede verstandhou ding tusschen de bedrijfsgenoot.cn. Zij ver sterkt de economische positie van den land arbeider en maakt het beroep aantrekke lijker. 2. De opleiding en practische tewerkstel ling van jeugdige landarbeiders moet wor den uitgebreid. 3. Om opname van jeugdig personeel in het bedrijf te bevorderen, is tijdige afvloei ing van oud personeel noodzakelijk, het geen mogelijk gemaakt moet worden door een hetere ouderdomsvoorziening. 4. Door de nieuwe sociale functie, die aan het bedrijf wordt opgelegd als middel ter werkloosheidsbestrijding, wordt de boei in ziin vrijheid van bedrijfsvoering beknot, terwijl een hoogere loon uitgave en ver hoogde productiekosten hiervan veelal het gevolg zullen zijn. 5. De billijkheid eischt. dat de verhoogde onkosten zullen worden afgewenteld door verhooging der richtprijzen, opdat deze maatregel, die als sociaal goed1 en recht vaardig wordt geacht, niet onsociaal ge richt zii ten aanzien van den boer en zijn gezin. G. De voorgestelde normen kunnen in het algemeen worden aanvaard voor normalen cultuurgrond; voor afwijkende gronden moet verlichting toegepast worden. Voor het weidebedrijf en het gemengde bedrijf moet Amsttrdamsche effectenbeurs Weinig zaken. Goed prijshou dende markt. Onregelmatige koersbeweging. Nederland sche beleggingen kalm. OBLIGATIES STAATSLEENINGEN. VK. L.K. Nederland 1941 I 4 99 13/16-99% 99%-99% Nederland 1940 I 4 100 5/16 100 5/16 Nederland 1940 II 4 99% 99% Idem met bel fac. 100% 100% Nederland 1938 3.3% 92%-92% 92%-92% Oost Indiê 1937 3 94% 94% Oost Indië 1937 A 3 93 3/16 93% PROVINCIALE EN GEM. LEENINGEN. A'dam *37 I 3V2 95% 's Grav. '37 I 3% 97 N Holl. '38 3 89 N.-Hoil. '38 II (3%) 3 91% 99%' R'dam '37 I III 3% 9.3% 95 Z.-Holland 1937 3 95% HYPOTHEEKBANKEN. Ned. Hyp b. Veendam 3% 98% 98 AANDEELEN. BANK- EN CRED.-INST. Binnenland. Koloniale Bank A 194% 195%' 26% Ned. Ind. Handelsb. A 126% 129% Ned. Handel Mij. c.v. A 135 136 INDUSTRIEELE ONDERNEMINGEN. A.K U. 146-147% 146%-145% Centr. Suiker Mij. 210% 210% Fokker g. A_ 193% 195 Lever Bros en Unilever cv.A128%-131% 132%-184%' Ned. Ford 310 318 Philips G B.V.A. 225-227% 227-228% Philips pref. A. 156 155 PETROLEUMONDERNEMINGEN. Binnenland. Kon. Petr. £47-250% 251%-247% SCHEEPVAARTMAATSCHAPPIJEN. Holland Amerikalijn A. 118-119 121-119% Kon. Ned. Stoomb. Mij. nat. bez. v. A. 168% 169% Kon. Paketvaart A. 212% 244% Ned. Scheepv. Unie A. 177%-178% 180-179 SUIKERONDERNEMINGEN. H VA. Javasche Cultuur N.1.S-U. 429-433 436-432 256 256 241 TABAKSONDERNEMINGEN. Dell Batavia Mij. 228-234 236-234 Deli Mij. cv. A. 286%-290 289-298 Sénembah 221%-226% 229-231 RUBBER-ONDERNEMINGEN. Amsterd. Rubber 275%-278% 281-276 Deli Batavia Mij. A. 225 226% rekening worden gehoudien met het aanwen zige vrouwelijk personeel, terwijl voor het weidebedrijf een verruiming van den norm van 1 arbeider op 10 tot b.v. op 12 H.A« gewerischt is. De voorgestelde norm voor de Wieringermeer dient in vergelijking met die voor soortgelijke bedrijven in an- -dere streken nader te worden bestudeerd. Een grootere verschuiving dan 14 dagen! van de regeling voor den zomer en die voor den winter moet mogelijk gemaakt worden. De huidige ontslagverordening past niet voor het landbouwbedrijf. Bij toepassing van de verplichte perso neelsbezetting behoort de ondernemer vrij te zijn in de keuze van zijn arbeiders cn dienen voor zoover noodig de' arbeidsvoor waarden in verband met de nakoming der verplichtingen over en weer bij de collec tieve arbeidsovereenkomsten te worden ge regeld. 9. Overwogen moet worden, in hoeverrei de bestaande werkloosheidsverzekering vol doet dan wel gewijzigd of in een anderen vorm aan de bedrijfsbelangen kan worden dienstbaar gemaakt. Zeker is, dat ze in een bestaande 'behoefte voorziet, met name wanneer zii wordt toegepast bij onwerkbaar weer door vorst (de z.g. uitvriesregeling), 10. Plaatselijke adviesinstanties met. vol doende hevoegdheden en één gewestelijke beroepsinstanlie moeten worden ingesteld. 11. Het mecbanisatieproces dient in 't algemeen van boven af niet te worden ge remd; 12. De verbouw van meer arbeidgevende gewassen en de mogelijkheden tot bedrijfs- intensiveering in het algemeen dienen uit een oogpunt van werkverruiming door een daartoe strekkende prijsbepaling en goede voorlichting sterk te worden bevorderd. 13. De Overheid bcvordere de uitvoering in vrij bedrijf en eigen beheer van bedrijfs economisch niet loonende en daardoor voor den particulier te kostbare landverbeterin-" gen door een soepele subsidieregeling. 14. Verschuiving van werkzaamheden biedt weinig practische mogelijkheden. 15. Tot het verkrijgen en behouden van een krachtigen pachters- en eigengeërfden boerenstand zal het noodig zijn, dat bij de vaststelling der prpductenprijzen wordt ge broken met het noodzakelijke minimum en dat de grondslag wordt gelegd voor een behoorlijk ondernemersloon. 16. Beheersching van het peil der vaste lasten mede door een doelmatige regeling van het grondgebruik en als overgangs maatregel toepassing van bijzondere maat regelen ter bevestiging in zijn bezit van den bezwaarden eieengeërfde. zal een juis tere afstemming der productcnprijzen mo ge lii.k maken. 17. Onder de huidige omstandigheden zal deze prijsregeling zoo moeten zijn, dat op een behoorlijk beheerd bedrijf met een ge middeld opbrengstvermogen een ondernej mersloon kan worden 'bereikt van f 100.— per K.A.

Schager Courant | 1941 | | pagina 2