Hoeveel verdienen DUITSGKE STEDEN inwoners van Schagenl G roote in oorlogstijd Ook arbeidsbemiddeling voor vrouwen Donderdag 24 Juli 1941 Tweede blad EN HOEVEEL BEZITTEN ZIJ? Elf rijkaards van maer dan een ton. Enkele weken geleden hebben wij een groot aantal aan de belas ting-administratie ontleende ge gevens gepubliceerd over de inko mens en de vermogens van de in gezetenen van Schagen en een groot aantal nabijliggende gemeen ten. Thans zijn wij in staat deze ge gevens betreffende Schagen nader aan te vullen met een aamal zoo sterk gedetailleerde bijzondertieden als nog nooit eerder bekend zijn geworden. Destijds konden wij reeds vermelden, dat er in het laatst afgesloten belastingjaar in Schagen 759 inwoners in de rijksinkomsten belasting waren aangeslagen met een ge middeld inkomen van f 1.820. Wij laten nu eerst een opgave volgen van het aantal belastingplichtigen met een inkomen beneden f 2.000.onderverdeeld in zes groepen. De bedragen geven het zui ver inkomen weer vóór den kinder-aftrek. Inkomens van Aantal 800.— tot 1000.— 148 1000.— 1200.— 116 1200.— 1400.— 107 1400.— 1600.— 99 1600.— 1800.— 57 1800.— 2000.— 40 Totaliseeren wij deze aantallen, dan, blij ken in onze woonplaats 567 belastingplich tigen minder dan f 2.000.per jaar te ver dienen, d.w.z. 74 pet. van het totaal der aangeslagenen. Voor het geheele rijk is dit percentage eveneens 74, zoodat in dit op zicht de verhoudingen in onze woonplaats geheel met het rijksgemiddelde overeen stemmen. Voor de middenstandsgroep, met inko mens van twee tot vijfduizend gulden, is de onderverdeeling de volgende: Inkomens van 2000.— tot 2300.— 2300.— 2600.— 2600.— 3000.— 3500.— 4000.— 300Ó. 3500.— 4000.— 5000.— Aantal 50 19 14 In totaal vallen in deze hoofdgroep dus 168 ingeztenen, hetgeen neerkomt op 22 pet. van het geheele aantal belastingplichti gen. Voor het geheele land vallen in deze groep 20 pet. van de aangeslagenen,. zoodat er verhoudingsgewijze in Schagen méér van deze middenstands-inkomens gehuisvest zijn dan het rijksgemiddelde, en wel ten koste van het percentage hoogere inko mens. Hiervoor immers resteeren in het land nog ruim 5vpct. en in Schagen ruim 3 pet. De hoogere inkomens in onze woonplaats 24 in aantal, kunnen nog als volgt,gesplitM worden: 13 ingezetenen genieten een inko men tusschen vijf en zeven duizend gulden 's-jaars, de overblijvende 11 verdienen meer den zevenduizend gulden. Uit onze vorige publicaties is bekend, dat er in Schagen 145 ingezetenen in de vermogensbelasting waren aangeslagen, hetgeen beteekent, dat zij ten minste zes tienduizend gulden bezaten. Het gemiddeld inkomen der aangeslagenen in de vermo gensbelasting te onzent bedroeg f 47.000.— De groep der z.g. kleinere vermogens, loo- pende van zestien tot vijftig duizend gulden laat zich als volgt splitsen: Vermogens van Aantal 16.000.— tot 20.000.— 29 20.000.— 30.000.— 36 30.000.— 40.000.— 21 40.000.— H 50.000.— 20 Van de 145 aangeslagenen hebben derhal ve 106 een kleiner vermogen dan 50 mille, hetgeen neerkomt op 73 pet van het totaal. Het rijksgemiddelde in dit opzicht is 70 pet, waaruit blijkt, dat er ten onzent een rela tief grooter aantal kleinere vermogens is. De vermogensgroep van vijftig tot hon derdduizend gulden kan worden onderver deeld op dj volgende wijze: Vermogens van Aantal 50.000.— tot 70.000.— 16 70.000.— 100.000.— 12 In deze groep vallen 28 ingezetenen, d.i. 20 pet. vaü het geheele aantal aangeslage nen. Het rijksgemiddelde bedraagt voor deze vermogensgroep 17 pet., zoodat evenals voor de kleinere vermogens ook voor deze middelgroote vermogens geldt, dat er rela tief veel van in onze woonplaats gevestigd zijn, ten koste van de grootere vermogen^, waarvoor slechts 7 pet. overblijft in plaats van de 13 pet., die het rijksgemiddelde over laat voor de vermogens van meer dan een ton. Het aantal Schager ingezetenen, dat meer dan honderdduizend gulden bezit, bedraagt 11. Wij kunnen dit aantal niet verder split sen, daar dan de geheimhouding, waartoe de fiscus terecht gehouden is, in het ge drang zou kunnen komen. Intusschen zijn deze interessante bijzon derheden ruimschoots voldoende om een vollediger inzicht te verschaffen in de plaat selijke welstands-verhoudingen.. Het eoncouri-hippique te Hoofddorp begon Woensdag met de gebruikelijke dressuurproeven (Pu-Hotlmd mi Een amazone voor de jury tijdens het jaarlijkscb concours- hippique te Hoofddorp (p«-HoWI UITSTEKEND GEORGANISEERDE RANTSOENEERING. MAAR GEEN SPRAKE VAN GEBREK. Dertig milliard rijksmark aan spaargelden bij de spaarbanken Een V.P.B.-correspondent meldt: In Berlijn, München, Leipzig en alle1 an dere groot e Duitsche steden gaat het leven even kalm en normaal zijn gang als op het platteland. Dat, is te zeggen: overdag, want 's avonds en 's nachts herinnert de steeds gecontroleerde verduistering er aan, dat men zich in een oorlogvoerend land bevindt De menschen op straat maken op den neu tralen toeschouwer vrijwel denzelfden in druk als in vredestijd; alleen de vele uni formen. die men overal en op alle uren van den dag ziet, herinneren aan de harde werkelijkheid De treinen zijn voller dan ooit. Geen wonder dan ook, dat de spoor wegdirectie het publiek dringend verzoekt, zoo weinigf mógelijk vacantieroisjes te on dernemen, want het rollende materiaal xnoet zooveel mogelijk voor militaire doel einden owrden gereserveerd. Zes weken ge leden kon men nog gebruik maken van een slaapwagen op het traject BerlijnAmster dam. doch thans zijn deze wagens buiten dienst gesteld. In Berlijn kan men gelukkig nog in on- beperkten omvang gcbjjiik maken van de tallooze trams en van de ondergrondsche; en nu het autoverkeer zich geheel in mili taire handen bevindt althans vrijwel wordt er van de openbare verkeersmiddelen meer geprofiteerd dan anders. De fiets speelt in Duitschland bij lange na niet de voorname rol,* welke zij bij ons vervult en dat is ongetwijfeld .een voordeel voor een wereldstad als Berlijn. Auto's par ticuliere dan ziet men weinig meer in de hoofdstad, zoodat men de drukste stra ten thans op zijn gemak kan oversteken. De weinige taxi's staan uitsluitend ter be schikking voor zieken, voor vrouwen met veel kinderen en voor reizigers met 'zware bagage. Sterke beperkingen op eoono. misch gebied. Benzine wordt gespaard, waar dit slechts mogelijk is, trouwens, met gummi en leer is bet al net eender. De scheidingslijn tus schen de burgerbevolking en de militairen wordt voortdurend scherper getrokken. Dit alles heeft natuurlijk ten doel. bet militaire prestatievermogen te versterken; overigens niet alleen in Duitschland moet de burger bevolking zich zekere ontberingen getroos ten: in Engeland en Italië is dit evengoed het geval. Wandelt men langs den Kurfürstenidaxn of Unter den Linden, dan kijkt men als neutraal toeschouwer met toenemende ver bazing naar de fraaie etalages van bekende firma's. Goud en juwelen ontbreken blijk baar -niet. Kousen en sokken., zakdoeken en dassen, japonnen en costuums hangen en ligtr^n ais het ware voor het grijpen. Maar tusschen de dingen, dié men in de etalages ziet liggen en hetgeen men in de winkels op de distributiekaart kan Jcrijgen, bestaat een gevoelig verschil. De winkeliers deco reeren namelijk hun etalages „friedensmaes" s-ig"; doch wat in de etalage ligt kan of mag niet altijd zonder meer worden ver kocht. Daarom leest men zoo nu en dan bij wijze van nadere kennisgeving: „onver koopbaar". of ..uitsluitend voor etaleeren bestemd". Goud en juweelen kan men slechts krijgen wanneer men een gelijk waardige hoeveelheid gebruikt materiaal medebrengt. Kousen, dassen, kleeding en ondergoed worden, evenals ten onzent, naar punten berekend'; en de kooper moet ge noegen nemen met wat er op een gegeven oogenblik in den winkel voorradig is. Het geld moet rollen. In een land, waar het verbruik van le- 's-Gravenhage, 23 Juli. De Rijkscommis saris beschouwt het mede als een van zijn belangrijkste taken om de werkloosheid der Nederlandsohe bevolking in samenwerking met de Nederlandsohe instanties op te hef fen en daarmede de economische positie der gezinnen te verbeteren. Terwijl het eigen land niet voldoende arbeidsmogelijkheden biedt, zijn in Duitschland talrijke arbeids mogelijkheden van velerlei aard 'aanwezig. Duizenden Nederlandsche mannen hebben in het Duitsche rijk werk gevonden. Maar ook aan vrouwen en meisjes worden in Duitschland veelzijdige en goede arbeids mogelijkheden geboden, vooral voor help sters bij landarbeid, hulp in de huishouding, arbeidsters en kantoorpersoneel. In den landbouw kunnen vrouwen en meisjes van 15 tot 40 jaar en in de huis houding van 18 tot 40 jaar werken. Ze be hoeven niet over eenigcrlei vakkennis te be schikken. De Duitsche huisvrouwen zijn ge wend jonge, in de huishouding onervaren, meisjes op te leiden. De betrekkingen die voor Nederlandsche meisjes werden aange boden zijn Alle gecontroleerd. Een met. be grip opleiden voor het werk, goede behan deling en goed loon worden toegezegd. Er wordt op gelet, dat de meisjes zoo veel mo gelijk aan werk geholpen worden in de na burige Duitsche streken, opdat de afstand van het vaderland niet te groot zal zijn. In bijna alle steden die in aanmerking komen voor de bemiddeling voor huishoudelijke hulp werken reeds Nederlandsche meisjes, zoodat te allen tijde contact verkregen kan worden met Nederlandsche vrouwen en meisjes. Ook voor arbeidsters, zoowel geschoolde als ongeschoolde, bestaan talrijke arbeids mogelijkheden in Duitschland. Bij het plaat sen van de arbeidsters wordt eveneens uit gegaan van het beginsel, dat de afstand tus- vensmiddelen en andere noodzakelijke le vensbehoeften door middel van een strenge rantsoeneering wordt geregeld en een be trekkelijk schaarsche voorraad' den handel beperkt, is meestal veel geld voor andere doeleinden beschikbaar. Daar de rantsoe- neering zich zooveel mogelijk aanpast aan de levensomstandigheden en de dagelijksche behoeften van de arbeidende bevolking, kunnen de meer welgestelde burgeres het verdiende geld nauwelijks meer op normale wijze besteden. De belastingen zijn vrij hoog en het le vensonderhoud kost belangrijk meer dan in vredestijd, maar toch blijft er nog geld over, dat moet rollen. Men kan dit bij voorbeeld opmerken bij verkoopangen. waar voor kostbare schilderijen of andere kunst werken opvallend hooge prijzen worden betaald. Ook ziin er buitengewoon veel menschen, die zich plotseling zijn gaan interesseeren voor antieke meubelen, doch hierbij moet ook rekening worden gehou den met de woonruimte, welke men be schikbaar heeft, wanneer men zich over geeft aan dirisoort geldbelegging. Gelukkig zpm er ook nog vele anderen, die hun geld niet wegstoppen in een ouide kous. maar naar de spaarbank etappen om het daar te deponeeren. Zoo behoeft het ook geen al te groote verbazing te wekken, wanneer men verneemt dat volgens offi cieel© gegevens het bespaarde kapitaal in Duitschland de aanzienlijke hoogte heeft bereikt van 30 milliard rijksmark een feit, dat door rijksminister Funk onlangs met voldoening werd' geconstateerd. schen vaderland en werkplaats niet te groot moet zijn. In den regel zijn de plaatsen waar werk wordt aangeboden, gelegen in de naburige Duitsche streken. De Neder landsche hieisjes werken tegen dezelfde voorwaarden als haar Duitsche collega's. Bij een norm al© arbeidsprestatie wordt een goed loon verkregen. Voor onderhoud, lo gies en het bezighouden van de meisjes in den vrijen tijd wordt voldoende zorg gedra gen. Aangezien de Nederlandsche meisjes steeds groepsgewijze in bedrijven worden aangesteld, blijven zij met elkander in con tact en wennen zij snel aan de nieuwe om standigheden. Voor kantoorpersoneel is een tijdlang wer ken in het buitenland altijd waardevol ge weest. Het verblijf in het buitenland geeft niet alleen een ruimeren blik op het eigen vak, maar bevordert ook de persoonlijke ontwikkeling. Voor goed onderlegde kan toorbedienden zijn goed betaalde posten in Duitschland in grooten getale aanwezig. Het spreekt vanzelf, dat beheersching van de Duitsche taal in woord en schrift voorwaar de vormt voor ©en aanstelling op een kan toor. Talrijk© brieven en rapporten van meisjes die reeds in Duitschland werken, toonen, dat de Nederlandsche vrouwen zich in haar nieuwe omgeving goed tlhuis gevoelen en dat zij algemeen in staat zijn haar familie economisch te steunen. Om verkeerde aan stellingen te vermijden, wordt iedere solli citante alvorens in Duitschland aan werk geholpen te worden, medisch onderzocht en krijgt zij uitvoerig advies teri aanzien van den soort van arbeid, de plaats waar ge werkt wordt, de loonvoorwaarden enz. Met de wenschen der afzonderlijke sollicitanten wordt bij het aannemen in hooge mate're kening gehouden. Nauwkeurige inlichtingen verstrekken de Nederlandsche bemiddelaarsters der ar beidsbureaus, tezamen met de Duitsche vak bemiddelaarsters. Het inwinnen van inlich tingen bindt tot niets, de bemiddeling is volkomen vrijwillig. Arrondissementsrechtbank te Alkmaar VOOR DEN ECONOMISCHEN RECHTER. (Zitting van Woensdag 23 JuH). Breezand. HET BEWIJS NIET GELEVERD. Verd. S. A. O., landbouwer van beroep en wonende te Breezand, moest terecht staan, omdat hij op 10 April 4 Kg. Roode Steraard appelen, had doen vervoeren. Mijn broer was er met paard en wagen op uitgegaan om de aardappelen uit te ven ten, maar ik wist daar niets van, zeide verd. De officier van justitie, Mr. de Brueys Tack achtte het tenlaste gelegd©, niet wet tig en overtuigend bewezen en eischte daar om vrijspraak. De Econ. rechter kon zich hiermede ver- eenigen en sprak verd. vrij. Julianadorp. ZAAIZAAD VERVOERD. Een zekere C A. uit Julianadorp moest op 23 Maart te Alkmaar voor de Duitsche weermaoht betonbuizen laden voor het vliegveld de Kooij en had bij die gelegenheid een partij zaaizaad medegenomen. Hij had daarvoor geen vergunning en bij controle op de Kanaaïkade te Alkmaar werd procesver baal opgemaakt. Verd. voerde ter verdediging aan, dat hij het zaad meenam voor een ander en aan een vergunning niet had gedacht. Die had U toch moeten hebben, merkte Mr. Ubbens op. De officier requisitoir nemend, eischte f 20 boete, subs. 10 dagen hechtenis. De Econ. Rechter veroordeelde verd. tot f 10 boete, subs. 3 dagen. Wieringerwaard. GEEN GELEIDEBILJET. Op 2 Mei had de landarbeider A. O. uit Wieringerwaard een partij van 20 Kg. tar we vervoerd zonder geleidebiljet en werd te Anna Paulowna aangehouden. Wat wilde U daarmede doen? vroeg de Econ. rechter. Om brood te bakken, antwoordde verd. Het is waarschijnlijker, dat U de tarwe verkoopen wilde, merkte Mr. Ubbens op. Verd. ontkende dit. De officier eischte f 50 boete, subs. 20 da gen, en conform dezen eisch werd verd. door Mr. Ubbens veroordeeld. De tarwe werd in beslag genomen. ANNA PAULOWNA BENOEMD. De heer C. A. F. Folge, directeur van het A.T.O.-bedrijf „Atbonta" is met ingang van 1 September benoemd tot diirecteur van het A,T.O.-bedrijf te Alkmaar. NED. UNIE. Door den gew. comm. van Noordholland, den heer J. D. Schamhart, zijn de heeren P. R. H. Noorman en J. H. Smit aan het plaatselijk comité toegevoegd. De heer J. H. Smit, Zandvaart 30, Bree zand, is tevens aangesteld als secr.-penning meester, terwijl de heer J. A. Meijer, die deze functie tot nu toe vervulde, als propaganda leider is benoemd. Door de seizoen drukte zal echter de propa- ganda-actie een paar maanden stopge zet moeten worden. POLITIE. Gevonidien: Leeren jas, dameszwempak, wollen damesmantel. Verloren: Jongensjasje, armbandhorloge; pl.m. f 150.bankpapier, rd. en gld, BURGERLIJKE STAND. Geborene Jan, zoon van P. Holfcema ui J. Semplonius; Aafke Wülhelmina, dochter van Jac. Plagmeijer en H. Deelstra; Klaas, zoon van K. Schenk en E. Gh. Bakker; Maria, dochter van G. J. C. Hendriksen en. H. Plagmeijer; Ria, dochter van J. de Graaf en L. Oosündiër; Bernarddna Joanna Ma ria, dochter van B. Th. Straathof en G. E van der Zalm; Nicolaas Gerardus, zoon van G. N. Veenstra G. A. Riesling; Grieta Rose-Marie, dochter van J. Pranger en P. J, Krispijn; Nicoaas, zoon van N. Kater en A. van Wijk; Amtonius. zoon van A. P. Wormsbecher en M. Ellembroek. Ondertrouwd: H. Blaauboer en M. de Graaf. LOOP DER BEVOLKING. Ingekomen: M. M. WalravenBoerman van Wieringerwaard, Nieuwesluis E 33; H. van der Beek van Hillegom, Emimstraat 11, F. J. Otten, van Hillegom, Talmastraat 22. Jac. Ram van Haarlemmermeer, Hoofdweg 1597; Mej. A. M. van Dijk van Amsterdam, Jac. Obrechtsstraat 31 huis; Jac. Heikamp van Lisse, Wilhelminastraat 36; P. Brands Klerk van Schagen, Oosterstraat B 101; H. J. Semp van Lisse, le Poellaan 24; J. Schou- te van Wieringerrmeer, Slootdorp, Molen weg A 72; A. A. Meester van Haarlemmer meer, Eikenlaan 39, G. van Loenen van Lis se, Lisdhbloemstraat 15; Mej. C J. Keuris van Haren, Rijksweg 20; Mej. A. Boer van Dordrecht, Bleekersdij'k 19 rood; P. C. de Jong van Lisse, Meer en Houtstraat 20. Vertrokken: K. Nieuwland naar Haarlem mermeer, Eikenlaan 39; Jac. Keijzer en ge zin naar Wieringen, Noorderbuurt 13; F. C. Kager naar Wormerveer, Wandelweg 110 A, Jac. A. Kooij naar Uithoorn, Markt; P. Zek- veld naar Wieringenmeer, Ulkeweg; H. San ders en gezin naar Den Helder, Ooievaarstr. 4L HARENKARSPEL DIRKSHORN GESLAAGD. Onze plaatsgenoot© Wül Kuiper, leer/ing van de U.L.O. School te Schagen, slaagde te Alkmaar voor het eindexamen M.U.L.O. A, WINKEL 8CHOOLWEDSTRIJDEN. Op Woensdag 23 Juli 1941, des namiddags 2 uur, voor leerlingen der O.L.S. te Winkel en Lutje winkel. O.L.S. WlnkeL 6e klasse Meisjes: Schoolslag en rugslag. A. Spaans 26.8 seconden le pr. 35.8 seconden 2e prijs; G.Klijnsma 32.4 s. 57 s.; J. Peetoom 28,2 s. 2e pr. 35 s. le pr.; G. Kamp 31.8 s. 40 s.; Jongens: .G. Hannema 22.2 s. le pr.; W. Porte 25,5 s.; H. v. 't Klaar 22.4 s. 2e pr. 33.3 s.; J. Becker 26.6 s. M. Blaauboer 23.1 s. 30.4 s. le pr. 5e klasse Meisjes. R. Klare 26.5 s. le pr. 32.4 s. le pr.; G. Klei- meer 28.8 s. 42.2 s.; A. Brouwer 28 s. 2e pr. 36.9 s. 2e pr.; J. Boon 32.2 s. 44.2 s. 4e klasse Meisjes. A. Koomen 36.5 s.; A. Bilstra 32.5; A. Blaau boer 31.4 8. le pr. 49.2 s. Jongens W. Claij 29.7 s. le pr. 42.2 s.; P. Otjes 32 s. J- Spaans 35.5 s.; S. Boor 39.4 s. Estafette: le ploeg C. Hannema; W. Porte; H. v. t Kaar; J. Becker 1.39 sec. le prijs. 2e ploeg: A. Spaans; R. Klare 1.50 sec. O.L.S. Entjewinkel. 6e klasse Meisjes: schoolslag en rugslag: Trijn Brugman 33 s. 48.6 s.; Jannie Wit 24.2 s. le pr. 33.6 s. le pr.; Aafje Wit 25.4 a. 35 s.; Dieuw Beers 28 s. 40.5 s.; Narda Wil- ken 25.1 s. 2e prijs 34 s. 2e pr.; 5e klasse Meisjes: Gretha Schermer 27.8 s. Jongens: Wim Smit 29.4 s. 2e en 3e klasse Meta Wit 46; Jan Schreur 33 le pr.; Anna Kuiper 41.9 s.; Klaas Jissink 36 s. 25 M. Vrije slag R. Fijnheer 18.6 sec. Estafette: 1e ploeg Jannie Wit; Dieuw Beers; Aafje Wit; Narda Wilken 1.50.8 sec. 2e ploeg Trijn Brugman; Gré Schermer; W. Smit; R. Fijnheer 1.46.- sec. SCHAGEN THEATER ROYAL. Deze week draait in Theater Royal weer eens een pracht van een film, Nanette, met in .de hoofdrol den bekenden Hans Soeihn- kher. Een zeer succesrijke tooneelschrijver, Patou, is van plan zijn leven te veranderen. Hij heeft genoeg van de vereersters en wil iets echts beleven. Hij komt in een kroegje tereoht en leert daar een meisje, Nanette kennen. Patou doet zich voor als een on bekend arm dichtertje, en Nanette bekom mert zich om hem. Patou moet nu een too- neelstuk schrijven, wat hem natuurlijk ge lukt en na tal van amusante verwikkelin gen komt 't eindelijk uit, dat de arme schrij ver de groote Patou is. Nanette is woedend. Doch als het stuk van Patou wordt gespeeld, en de schrijver en Nanette worden opgesloten in een kamer van den directeur, komt het tusschen hen tot een algeheele verzoening. Deze film zal het publiek zeker van het begin tot eind boeien, want de inhoud is zoo interessant, dat zelfs de meest verwen de bezoekers wel vol lof huiswaarts zullen keeren. GESLAAGD Bij de te Alkmaar gehouden examens slaagde voor U.L.O.-dipIoma A. T. de Kok te Schagen, leerling van de U.L.O.-school te Schagen.

Schager Courant | 1941 | | pagina 5