N1PPER EN PELLE HET RAADSEL AAN BOORD Onvermoeide achtervolging van de Sovjets Radioprogramma Keoringen voor het vrijwilligerslegioen Nederland VGravenlhage, 23 Juli. Het aantal aan meldingen voor het „Vrijwilligerslegioen Nederland" overtreft verre de verwachtin gen. Daarom is het noodig een nieuwe serie keuringen vast te stellen. Hieronder volgt het rooster voor den tijd van 24 Juli tot 31 Juli: 24 Juli 25 Juli 26 Juli 27 Juli 28 Juli 29 Juli 30 Juli 31 Juli van 10 tot 18 uur Utrecht, Deutsches haue van 10 tot 13 uur Roermond, Swalmerstraat 61. van 15 tot 19 uur Maastricht, hotel Momus, Vrijthof, van 10 tot 18 uur Leeuwarden, huize Schaaf,'Breedstraat van 10 tot 13 uur Eind-hoven, huis Maria, Kruisstraat 53. van 15 tot 19 uur Den Bosch, Prins Hendrikkazerne, van 10 tot 18 uur Groningen, Concerthuis, Poelestr. van 9 tot 12 uur Breda, restaurant Modern van 10 tot 18 uur Zwolle, school a. d. Turfmarkt, van 10 tot 18 uur Arnhem, Wil lemskazerne, van 10 tot 18 uur Amsterdam, school Iepen-weg 13. van 10 tot 19 uur Den,'Haag, Koninginnegracht 22. van 10 tot 18 uur Rotterdam, Deutsches haus, Volkspark. DE ROODE KRUISCOLLECTE VOOR HET DUITSCHE ROODE KRUIS, DOOR DE N.S.V.O. 's-Gravenhage, 23 Juli. De persdienst .van de N S B. meldt. De nationaal-socialistische vrouwenorga- ganisatie doet ons nadere gegevens omtrent de totale opbrengst van haar collecte toeko men. In totaal bracht deze inzameling f 80.424.93 op. Wij laten hier enkele bijzonderheden volgen: Terwijl Amsterdam f 5327.93 opbracht, prijkt een provinciestad als Groningen met f 4782 59 op dezelfde lijst. Tegenover Rotterdam met f 3976.72 slaat Eindhoven met f 9427.90 een voortreffelijk figuur. Het droevigste beeld biedt ons wel Zeist, met zijn zegge en schrijve zes gulden. Vergelijken wij de bedragen, welke in de verschillende plaatsen van ons land werden ingezameld, dan blijkt dat Den. Haag met zijn opbrengst van f 10.861.52 de kroon spant. Uitgebreid complot voor frauduleuzen handel ontdekt Kortgeleden werd in Zwolle iemand aan gehouden, verdacht van ongeoorloofden han del in koffie. Hij zeide, deze te hebben ge kocht van zekeren K. H. N. te Kampen. Bij onderzoek door de politie aldaar, bleek, dat er nog heel wat meer-aan verbonden was. Zoo kwam ó.m. aan het licht, dat door den sigarenfabrikant K. te Kampen 15.000 onge- banderolleerde sigaren in omloop waren ge bracht, waarbij zes personen betrokken wa ren. Verder kwam men op het spoor van een frauduleuze vleeschaffaire. Hierbij waren, voor zoover kon worden nagegaan, zeven per sonen betrokken. Het vleesch was afgeleverd aan c(en veehouder W. F. te IJsselmuiden, die voor verdere distributie zorgde. Eveneens werd ontdekt, dat er verboden handel in gouden tientjes was gedreven, waarbij prijzen van f28 tot f30— per' stuk waren besteed. De gouden muntjes, voor zoo ver ze er nog waren, werden in beklag ge nomen; Vier personen hadden zich aan deze verboden deviezen handel schuldig gemaakt. Na de deviezen kwam men bij de schoenen terecht. Twee winkeliers* H. B. en R. W. had den, buiten de distributie om, pl.m. 700 paar schoenen verhandeld en tegen te hooge prij zen verkocht. Bij deze zaak waren negen per sonen betrokken. En tenslotte kreeg de po litie ook nog luch't van een koffie- en thee zaakje, waarbij aan het licht kwam, dat K. N., een groote partij gekocht had van T. al hier. Bij dezen laatste zijn groote partijen gehamsterde levensmiddelen in beslag geno men. In totaal zijn bij al deze overtredingen 35 tot 40 personen betrokken. Groote partijen goederen konden worden aangehaald. Er werden ook eenige arrestaties verricht, doch nadat verdachten bekend hadden, werden ze weer op vrije voeten gesteld. 269. De meteoorsteen w©rilt ln veiligheid gebracht. 1. De omroepster van het dorp maakt bekend: „In de af gelopen nacht hebben Schor pioen en Gorilla de meteoor steen naar de oever van de rivier gebracht, waar zg hem zolang verstopt heb ben. Vandaag varen zij hem per schip naar het eiland, om hem definitief voor Nip- per en zijn mannen te ver bergen!" 2. „Hij weegt vast niet min der dan 125 kilo, dus ik weet niet, of ik het klaarspeel." „Dat laat mij koud, als jg maar zorgt, dat hij niet door de bodem van onze boot zakt, want dan zgn we verder van huis!!" 3. „We moeten toch heus af maken, want anders haalt de vijand ons nog in!!" 270. Schorpioen beeft zfo'n maatregelen al 1. „Alle mensen, onze boot is weg, de slungels hebben de touwen losgemaakt. Het is zo klaar als een klontje, dat ze langs de rivier ont snapt zijn!" 2. „Zeg Gorilla, je ziet zeker wel, wat een goed idee het was om Nipper's boot te laten -egdrijven, nu kunnen ze ons tenminste voorloopig niet inhalen!" DE VOEDERKAARTEN VOOR HONDEN EN KATTEN. 's-Graven.hage, 23 Juli. Het Rijksbureau voor de Voedselvoorziening in Oorlogstijd vestigt de aandacht op de bepalingen, ver meld op de achtërzijde der verstrekte voe- derkaarten, waarbij uitdrukkelijk is ver meld, dat bij vermindering van het aantal dieren, door verkoop, sterfte of anderzijds, de betreffende voederkaarten onmiddellijk moe ten worden ingezonden. Overdracht van voederkaarten of bonnen daarvan, is verboden. Mocht bij controle blijken, dat gehandeld is in strijd met de voorschriften, dan zal uiteraard tot strafvervolging worden over gegaan. De Amerikaansche olievoorziening Washington, 23 Juli (DNB). De Ame rikaansche minister van binnenlandsche zaken, Ickes, heeft als coördinator van de Amerikaansche olie voorziening de oliein dustrie opgeroepen terstond een begin te maken met den aanleg van een buisleiding uit Texas naar de raffinaderijen van New York en Pennsylvanië, teneinde een tegen wicht te vormen voor het gebrek aan tank schepen en de dreigende olieschaarschte in het Oosten der Ver. Staten tegen te gaan. De buisleiding waarvoor een bedrag van rond 70 millioen dollar noodig geacht wordt, moet dagelijks 250.000 vaten ruwe olie leve ren. Ickes stelde tevens voor 50 snelle en groote tankschepen te doen bouwen door de petroleummaatschappijen en verklaarde, dat hij er voor zou pleiten, dat de bou>v van deze tankschepen niet belemmerd zou worden door het bewapeningsprogram. Ook de aan leg van leidingen benzine en stookolie van Texas naar de Noordoostelijke staten is wenschelijk. De bouw van de leidingen zal minstens acht maanden kosten en mag der halve niet langer worden uitgesteld. JOODSCHE ADVOCATEN IN FRANKRIJK. Parijs, 23 Juli (ANP). Een wétsdecreet bepaalt, dat niet meer dan twee procent van het aantal Fransche advocaten uit Joden mag bestaan, zulks berekend naar het aan tal advocaten dat vóór 25 Juni 1940 aan de balie was ingeschreven. Een uitzondering is bij de wet van 2 Juni 1941 gemaakt voor de Joodsche oud-strijders. BERLIJNSCHE PERS OVER DE VRIJ- MÉTSELAARSFOTO VAN ROOSEVELT. Berlijn, 23 Juli (DNB). Ten aanzien van de in Noorwegen gevonden foto, waarop de Amerikaansche president wordt afgebeeld als vrijmetselaar, schrijven de Berlijnsche bladen, dat dit een duidelijk bewijs vormt voor de nauwe verbondenheid van den oor- logsophjtser Roosevelt met kringen van Jo den en vrijmetselaars. Hiermede wordt jiet duidelijk, waarom Roosevelt onvoorwaarde lijk een oorlog tegen het Duitsche Rijk wil hebben, terwijl'tusscheh het Duitsche en het Amerikaansche volk niet de geringste be langentegenstellingen behoefden te bestaan. Duitscb weermachtbericht MOSKOU OPNIEUW BESTOOKT. Uit het hoofdkwartier van den Führer, 23 Juli (D.N.B.): Het opperoevel van de Duitsche 'weer macht maakt bekend: In de Oekraine dringen Duitsche, Roe- meensche, Hongaarsche en Slowaaksche troe pen in onvermoeide achtervolging verder op. In de overige sectoren van het oostelijke front wordt de omsingeling - en vernietiging van kleine en groote afdeelingen der Sovjets voortgezet. Bij zijn overal mislukte uitbraak- pogingen etr ontlastingsaanvallen leed de vij and ongewoon bloedige verliezen. Aan het Finsche front verloopen de operaties volgens de plannen en is opnieuw terrein gewon nen. Het Iuchtwapen heeft ook in den afge- loopen nacht met sterke strijdkrachten mi litaire inrichtingen van Moskou gebombar deerd. Door bomtreffers van zwaar en het zwaarste kaliber, alsmede door groote hoe veelheden brandbommen, werden nieuwe ernstige verwoestingen aangericht. Branden uit de aanvallen van den vorigen nacht wa ren nog niet gebluscht. In het zeegebied om Engeland brachten gevechtsvliegtuigen een vrachtschip van 5.000 brt. tot zinken. Andere luchtaanvallen waren vannacht gericht op havenwerken aan de Humber en in Zuidoost-Engeland, als mede op verschillende vliegvelden. Overdag schoten aan de kust van het Kanaal jagers en luchtdoelartillerie elf, marine-artillerie en patrouillebooten vier Britsche vliegtuigen omlaag. Britsche gevechtsvliegtuigen wierpen van nacht op verschillende plaatsen van Zuid- west-Duitsohland zonder uitwerking een ge ring aantal brisant- en brandbommen neer. Italiaaosch weermachtbericht ACTIVITEIT BIJ TOBROEK. Rome, 23 Juli (Stefani): In zijn weermachtsbericht no. 413 maakt het Italiaansche opperbevel het Volgende be kend: In Noord-Afrika was aan het front van To- broelc activiteit van de artillerie. Duitsche vliegtuigen deden aanvallen op stellingen van luchtdoelbatterijen in de vesting To- broek. Aan het front van Solloeon trad onze luchtmacht in actie en bestookte gemotori seerde strijdmiddelen en vijandelijke barak ken. Britsche vliegtuigen bombardeerden de stad Benghasi. In Oost-Afrika deden vijandelijke vliegtui gen aanvallen op Gondar. Verder valt er niets te vermelden. VRIJDAG 25 JULI 1941. Hilversum I. 415.5 m. 6.45 Gramofoonmuziek. 6,50 Ocntendgymnaatiek. 7.00 Gramofoonmuziek. 7.45 Ochtendgymnastiek. 8.00 BNO: Nieuwsberichten. 8.15 Schriftlezing en meditatie (Voorbereid door de Christelijke Radio Stichting). 8.25 Gewjjde muziek (gr.pl,). 8.40 Gramofoonmuziek. 9.15 Voor de nuisvrouw. 9.20 Gramofoonmuziek. 11.00 Het Sylvestre Trio. 11.20 Voordracht. 11.40 Het Sylvestre Trio. 12.00 Frans Wouters en zijn orkest. 12.40 Almanak. 12.45 BNO: Niepws-, economische en beursbe richten. 1.00 Ensemble Willy Kok en gramofoonmuziek 2.00 Het Pymphonie-orkest 's-Gravenhage" en solist, en gramofoonmuziek. 4.00 Cursus: „Een dominee over de kerk" (Voorbereid door het Vrijzinnig Protes- tantsch Kerkcomité 4.20 Gramofoonmuziek. 5.15 Nieuws-, economische en beursberidhteiv BNO. 5.30 Voor de jeugd, 5.45 Gramofoonmuziek. 6.00 Kwartetconcert en gramofoonmuziek. 6.30 „Sportwetenswaardigheden". 6.45 Gramofoonmuziek. 7.00 BNO: Vragen van den dag. 7.15 Voor de kleuters. 7.25 Gramofoonmuziek. 7.30 Onze cursus fotografje. 7.50 Gramo^cx.nmuziek. 8.00 BNu: Nieuwsberichten. 8.15 Sport. 8.40 Klaas van Beeck en zijn orkest en het Rorooo-octet. 9.30 Berichten (Engelsch 9.45 BNO: Nieuwsberichten. 10.00 BNO- Uitzending in de Engelsche taafc „Econrmic News from Holland". Hilversum n. SOI.5 m. 6.45 Gramofoonmuziek. 6.50 Ochtendgymnastiek. 7.00 Gramofoonmuziek. 7.45 Ochtendgymnastiek. 8.00 _NO: Nieuwsberichten. 8.15 Gramofoonmuziek. 10.20 Pianovoordracht en gramofoonmuziek. 11 00 Voo* de jeugd. 11.20 Zang met pianobegeleiding en gramo- foomnuziek. 12.00 Politietfferichten, 12.15 Musiquette en soliste. 12.45 BNO: Nieuws- en economische berichten. 1.00 Ensemble Jack der Kinderen. 1.40 Orgelconcert en zang. 2.10 Gramofoonmuziek. 2.30 Mandolinisten. 3.00 Voor de vrouw. 3.45 Ensemble Jonny Kroon. 4.30 Voor de jeugd. 5.00 Gramofoonmuziek. 5.15 BNO: Nieuws-, economische en beursbe richten. 5.30 De Ramblers. 6 00 „Onder de leeslamp", (Voorbereid door de Christelijke Radio Stichting 6.15 Orgelconcert. 6.45 Toeristische raadgevingen. 7.00 BNO: Economische vragen van den dag. 7.15 Amabile-sextet en gramofoonmuziek. 8.00 BNO: Nieuwsberichten. S.15 Het Rotterdamsche Philharmonisch Or- kest (In de pauze: Boekbespreking). 9.35 Gramofoonmuziek. 9 45 BNO: Nieuwsberichten. 10.00 Avondwijding (Voorbereid door het Vrij zinnig Protestantsch Kerkcomité). 10.0510.15 Gramofoonmuziek. Feuillelor door E. Philips Oppenheim 27 Zgn gast ging voort: „Zooals je weet, heeft er tusschen den eige naar van dat jacht, Hamer Wildburn, en Lu- cienne de Montelifnar steeds een flirtatiou in de lucht gehangen. Ik heb gisteren in het kasteel gedineerd. De markiezin nam mij in haar vertrouwen. Er schijnt sprake van een huwelijk tusschen de twee jongelui te zijn". „Dat klinkt interessant", merkte Mermil- lon ofc>. „Dat wordt het hoe langer hoe meer, mijn waarde. Zooals je weet, heb ik ons verlangen om het jacht te bezitten, bij de markiezin laten doorschemeren. Zij heeft al haar in vloed bij haar dochter aangewend, en de jonge man heeft beloofd om zgn jacht als huwelijksgeschenk aan Lucienne te geven". Mermillon ging rechtop zitten en stak een sigaret op. „Hoe beschouw je dat, baron?" vroeg hfl. „De „Paradijsvogel" in de handen van die jonge vrouw? Onze positie schijnt daar niet op te verbeteren. Hij zal er waarschijnlijk de bepaling bij maken, dat zij het niet van de hand mag doen". De Brett glimlachte, en zijn glimlach had niets gemeen met de innemende glimlachjes van zijn vriend. Zijn lippen waren gezwollen en zijn oogen leken kralen. „Haar moeder en ik zijn oude vrienden" zei hij. „Wij hebben de zaak ernstig bespro ken, en wij meenen een middel ontdekt te hebben om zoo noodig door tusschen- komst van een derde althans tijdelijk de beschikking over het jacht te kunnen krij gen. Liefdesgeschiedenisjes uit je jeugd wer pen somtijds in later jaren nog hun voordeel af", liet hij volgen. „Ik heb de eer gehad om eenigen tijd de uitverkorene van de markie zin te mogen zijn. Zij heeft alle reden om mg te helpen, zooveel in haar vermogen is." Mermillon keerde zijn blik van zijn met gezel af, als om wederom naar de „Paradijs vogel" te kijken. In waarheid echter, om de lichte uitdrukking van minachting te ver bergen, die gedurende het gesprek met zijn gast zoo dikwijls op zijn gezicht verscheen. „Je bent een wonder, Albert", zei hij. „Jij hebt overal invloed". De Brett ginnegapte opnieuw. Ik kan slechts dit van mezelf zeggen, antwoordde hij. Andere mannen dulden, dat hun plannen verijdeld en hun toekomst vernietigd wordt, terwille van vrouwen. Ik ben ook een groote liefhebber van vrouwen, maar ik gebruik hen tot mgn doeleinden. Mermillon stond op als om zich uit te rekken en liep naar de verschansing. Daar stond hg eenige oogenblikken rechtop naar de zee te kijken. Sommigen van zijn tijdge- nooten beschouwden hem als een droomer. Dit scheen een van de oogenblikken te zijn. waarop men hen gelijk moest geven, want de gedachten van Edouard Mermillon, Frank- rijks Eersten Minister, vertoefden ver weg op een eiland in de Zuidzee, waar de .inboor lingen alleen krakeelen om visch, koraal of vrouwen, waar weelde nutteloos en eerzucht belachelgk was. Dat eiland behoorde hem volgens recht en wet. Hg staarde over de zee met glinsterende oogen en geen sterve ling zou zijn zielsverlangen geraden hebben Hij hoorde zgn gast op pantoffels naderen. Het licht verdween van zgn gezicht en maakte plaats voor een trek, zoo koud als steen. Intusschen, zei de baron, in zijn handen wrijvend, moet je het gzer smeden zoo lang het heet is. Ik heb Lucienne alvast ver zocht om vanmiddag met haar jongen man hier aan boord te komen eten. Heb ik daar mee niet goed gehandeld? Snel handelen is zeker een van je ken merken, antwoordde Mermillon. HOOFDSTUK XV. Commandant Bérard, door middel van sein vlaggen uitgenoodigd om mede van de partg te zijn, kwam een half uur later dan hij ver wacht werd aan boord van de „Zwarte Ade laar", met een- jol op sleeptouw. Ik breng u geloof ik uw eigendom te rug, zei hij, toen hij Mermillon de hand schudde. - Deze liep met zgn gast naar de verschan sing en keek naar beneden. Menpillon wenkte den kapitein, die zich fluks bij hem voegde. Ja, dat is onze jol, verklaarde h(j zon der dralen. Die werd mij vanmorgen als vermist opgegeven. Zou ik mogen vragen, mijnheer, waar u haar opgepikt heeft? Opgepikt is niet het juiste woord, was het antwoord. Een van mijn passagieren de matrozen maakte een wandeling en vond haar onder overhangende struiken verbor gen. Hoe verklaart u dat, kapitein? vroeg Mermillon. De zeerob schudde zijn hoofd. „Hoe zou ik dat kunnen? antwoordde hg. Niemand mag van een boot gebruik maken, zonder verkregen vergunning. Alleen Monsieur Chi- cotin heeft zich nu en dan die vrijheid ver oorloofd. Ik zou zeggen, dat een van uw mannen in het geheim is gaan passagieren, en de jol later heeft villen terugbrengen, opperde Commandant Bérard. Een zeer aannemelijke verklaring, maakte Mermillon er een einde aan. Ten slotte is dit een pleizierjacht, waar niet zoo zeer een strenge tucht gehandhaafd wordt. De zaak is overigens van geen belang. Ik dacht eerst, dat iemand u een be zoek had willen brengen, ging de comman dant tot Wildburn voort. De boot lag het dichtst bij uw jacht". Dan spijt het mij dat bezoek gemist te hebben", antwoordde Hamer. Misschien was het een nieuwe kooper van mijn schip. Dat is niet meer te koop, haastte Lu cienne zich hem onder het oog te brengen. Je hebt het aan mij beloofd. Misschien heeft u al gehoord, richtte zij zich tot Mermillon, dat ik het van Hamer als huwelijksgeschenk krijg. Het geluk is niet met mtj, meesmuilde Mermillon. Ik had dat jacht zoo graag ge kocht, maar Mr. Wildburn was onvermurw baar. De gastheer wimpelde het onderwerp met een handgebaar af en het gesprek werd al gemeen. Later ging het gezelschap het jacht bezichtigen en Lucienne was uitbundig in haar lof. Wanneer de „Paradijsvogel" mijn eigen dom is, Monsieur Mermillon, zei zg, zal ik u misschien een royaal voorstel doen. Met goed vinden van Hamer zal ik u voorstellen van jacht te ruilen. Daartoe zoudt u mij dadelijk bereid vin den, antwoordde hij. Mijn neef zou niet we ten wat met een jacht van deze tonnage aan te vangen. Het onderhoud alleen kost mij al Hneer dan ik betalen kan. Om u de waarheid te zeggen, noodigde ik Baron de Brett uit, in de geheime hoop. dj^t hij de „Zwarte Adelaar" van mij zou koopeh. Zet dat gerust' uit je hoofd, waarde vriend, zei de Brett. In Brussel zijn wij alle maal zoo arm als kerkratten. Trouwens, wij zijn geen jachtsportmen. Wij geven ons geld liever uit aan renpaarden en race-auto's. Is iemand van u, vroeg Bérard, in Juan naar de aangerichte schade wezen kijken? Ja, ik, antwoordde Wildburn. En ik, sprak de baron hem na. Ik heb nooit zooiets buitengewoons gezien. De politie en de brandweer staan, naar ik hoor, beide voor een raadsel, merkte Mer millon op. Er is naar Parijs om twee be kwame experts in die zaken getelefoneerd. Er moet van springstoffen met een enorm ontploffingsvermogen gebruik gemaakt zijn, want er zijn letterlijk geen overblijfselen. Het is iets tot zoover ongekend, dat een huis, met meubilair en misschien menschen en al, zoo grondig vernietigd werd. Niets dan stof en asch. Er doen natuurlijk allerlei verhalen de ronde, zei de baron. Ik lunchte in het Proven- qal, en daar zijn zij er niet over uitgepraat. Twee of drie menschen houden positief vol, dat zg kort voor de ontploffing een Duitsch vliegtuig over de plaats hebben zien vliegen. (Wordt vervolgd).

Schager Courant | 1941 | | pagina 6