Bolivia Pact Indochina Scherpe Duitsche nota aan 21.37 uur DAGBLAD VOOR HOLLANDS NOORDERKWARTIER Weest in uw bedrijf zuinig met gas Naar MOSKOU VRIJW1L1 JEGIOEN NEDERLAND geratificeerd Verduisteren Ned. Indië op zichzelf aangewezen Britsche non-stop offensief hapert Sr In Hoofdredacteur: J. KEESMAN, Schagen. DINSDAG 29 JULI 1941. 85e Jaargang. No. 11557. Uitgave der N.V. Ui tg.-Mij". „Hollands Noorderkwartier" Schagen Haalt uit uw toestellen, wat er in zit, een vol bel ast toestel werkt zuinig. Streeft daarom naar volle bezetting van ovens voor gloeien,, smeden, drogen en bak ken en van baden voor reiniging en galva nische behandeling. Verkort zooveel mogelijk de pauzen voor laden en lossen tusschen twee charges. Is er niet eiken dag volop werk voor uw oven of kookketel, zamel het werk dan op i tot het toestel een dag volop kan branden. Hebt ge voor hetzelfde werk vier matig- I belaste ovens of baden in gebruik, stel er dan een of twee buiten bedrijf, zoodat de j rest volbeiast is. Verspilt de warmte niet. Steekt brandergereedschap pas aan, als uw werk gereed ligt. Vergeet branders, vooral minder zichtba- i re branders, niet af te sluiten als u klaar bent. Weest zuinig met warm water. Past op warmteverliezen. Een ovendeur mag sledhts openstaan, zoo- lang er geladen of gelost wordt. Kookketels reinigingsbaden, e.d. moeten normaal afgedekt zijn: waterverdamping kost veel warmte. Laat hoogedrukbranders van groote ovens en van ovens voor hooge temperatuur in stellen door deskundig personeel. Kleine kost, groote baat. Vaak kan men een aanzienlijke gasbesparing bereiken door een kleine verbetering van de installatie of door beter onderhoud er van. Rust ovens en baden, die 's morgens nog 1 warm zijn, uit met een schoorsteenafslui- I ting maar zoodanig dat de hoofdgaskraan eerst geopend kan worden, als het kanaal weer vrij is. 's Nachts sluiten hiervan leidt i tot een hoogere aanvangstemperatuur 's I morgéns. Voorziet de kranen van branders, 'die re gelmatig getemperd moeten worden, van een schaalverdeeling of aanslag voor klein- s telling. Voorziet brandergereedschap dat aan moet blijven, van een afzonderlijke waakvlam. Beperkt de warm te uitstraling door war me buitenwanden van ovens en ketels in aluminiumkleur te verven. Controleert regelmatig het goed-sluitend zijn van overdeuren en keteldeksels. Laat de gasbranders regelmatig nazien en schoonmaken. Laat defecte thermometers, pyrometers en temperatuurregelaars herstellen. Ze kunnen A u veel gas besparen. Vraagt desgewenscht advies aan het plaat selijk gasbedrijf of aan het industrielabora- i toriuim van de gasstichting, Parkweg 17, Den Haag. 's-Gravenhage, 28 Juli Dit haden de le den van het eerste contingent'vrijwilligers, dat Zaterdagmiddag vertrok, op de wagons van hun trein geschreven. Naar Moskou! Daarheen willen zij om den vijand in zijn hol op te zoeken en te vernietigen. Dit opschrift bewijst, dat zij weten waar om het gaat. Hét demonstreert den aanvals geest van hen, die zich met inzet van hun leven, opgeworpen hebben als verdedigers der beschaving. Naar Moskou! Daarheen zullen duizenden Nederlandsche vrijwilligers vertrekken, om dat Nederland niet achter wil blijven, om dat het zijn aandeel wil leveren in den strijd, die aan het Oostfront gestreden wordt. In de frontberichten, die ons via de radio bereiken, hooren wij de reportages van de verslaggevers. Met moeite overstemmen zij het gedonder der kanonnen en het geratel der machinegeweren. Geestdriftig verhalen zij ons van de successen, die op hetzelfde oogenblik bereikt worden. Straks zullen onze eigen verslaggevers ons vertellen van de wapenfeiten, die onze Nederlandsche strij ders bereiken tegen de bolsjewistische on derwereld. Naar Moskou! Via Krakau is daarheen reeds het eerste contingent vertrokken. Nieu we en nog grootere contingenten zullen vol gen en indien gij een man zijt, die begrijpt waar het om gaat, die beschikt over moed en vastberadenheid, over doorzettingsver mogen en eergevoel, dan wacht gij niet lan ger, maar dan meldt u zich bij een der bu- reaux van het legioen, dan onderwerpt u zich aan de keuring en dan... naar Moskou! Nederlanders strijden reeds mee aan het front voor Europa tegen de machten der duisternis, tegen de belagers der Westersehe beschaving en zij verwachten van u, dat u zich bij hen voegt, zij verwachten van u, dat u zich meldt bij het KONINGINNEGRACHT 22, DEN HAAG. Het moment In den Haagschen Dierentuin, waarop lult-generaal Seyffardt de vlag aan het Nederlandsche vrijwilligerscorps, dat Zaterdagmiddag naar Rusland Is vertrokken, overhandigd (Schimmelpennlngh) Bolivia van documenten- vervalsching beschuldigd MERKWAARDIGE VERKLARING VAN DEN BOLIVIAANSCHEN GE ZANT TE BERLIJN. Berlijn, 28 Juli (D.N.B.) Na een anti- Duitsche campagne heeft de Boliviaansohe regeering zooals gemeld den Duit schen gezant. Wendler, zonder opgave van redenen uitgenoodigd binnen driemaal 24 uur Bolivia te verlaten. Naderhand publi ceerde de Bolivaansche regeering een brief, dié afkomstig heette te zijn van den Bolivi. aanschen militaien attaché te Berlijn, ma joor Belmónte. en gericht was aan den Duitschen gezant Wendler. Daarmede mo tiveerde zij haar ongehoorde maatregel te gen den vertegenwoordiger van het Grool- Duitsche rijk Bolivia beweerde dezen brief van een buitenlandsche mogendheid te heb ben gekregen Vorm en inhoud benevens de begeleidende omstandigheden, waaronder de z.g. ontdekking geschiedde, doen op het eer ste gezicht blijken, dat dit een vervalsching van het domste, onbeholpen&te soort was. Dit is thans definitief bewezen door de verklaring van genoemden majoor Belmón te. die hij vanmiddag heeft afgelegd ten overstaan van de Duitsche en buitenland sche pers. Deze verklaring luidt: Mijn regeering heeft ongewone maatrege len tegen den gezant van het groot Duitsche Rijk gemotiveerd met het publiceeren van een brief, dien ik uit Duitschland aan den Duitschen gezant Wendler in La Paz zou hebben geschreven. De gepubliceerde brief is naar de regeering heeft medegedeeld haar door een derde mogendheid ter be schikking gesteld. Deze zoogenaamde brief aldus de attaché waarvan ik pas door de publicatie op de hoogte kwam, is door mij nooit geschreven. In het belang van de waarheid en in hetb elang van de betrek kingen tusschen het Duitsche volk en het mijne, acht ik het mijn plicht hier voor vertegenwoordigers der pers op mijn eere woord als officier te verklaren, dat ik noch dezen brief, noch een ander schrijven of me dedeeling aan den Duitschen gezant Wend ler ooit heb doen toekomen. Deze brief is een vervalsching. Het is in Bolivia bekend, dat ik te allen tijde mijn heiligsten plicht in het feit gezien heb, de belangen van mijn vaderland te dienen. Ik weet, dat ik ten gevolge van deze houding sedert geruimen tijd door politieke kringen en door gehei me organisaties achtervolgd word. Ik ben ervan overtuigd, dat dit de reden is om mij dezen brief in de schoenen te schuiven, en met deze vervalsching zoowel mijn eerlijke nationale bedoelingen als tegelijk de Duit sche rijksregeering te treffen. Ik heb aan mijn regeering, na kennis te hebben ge nomen van de afschuwelijke verwijten, de volgende mededeeling gedaan: „Ten behoe ve van het welzijn van mijn vaderland en opdat de regeering niet zal handelen op grond van valsche inlichtingen, verklaar ik dat het volkomen onwaar is, dat ik revolu tionaire betrekkingen of onderhoudt of hebt onderhouden met de Duitsche regee ring of haar gezant in Bolivia. Evenmin heb ik noch een brief noch eenigerlei andere mededeeling aan den Duitschen gezant Wendler geschreven noch dusdanige van hem ontvangen. Deze verklaring wil geen verdediging van mijn persoon zijn, doch wordt afgelegd om mijn vaderland te die nen. Ik zou het derhalve dankbaar begroe ten, wanneer de Boliviaansche regeering de eventueel tegen mij genomen maatrege len niet zou wijzigen." De Duitsche regeering heeft op grond van het bovenstaande en van de onthulling van de onbehouwen vervalscherstrucs, waar aan de Boliviaansche regeering ten slacht offer is gevallen in onbegrijpelijke licht vaardigheid en zonder ook maar een poging om een onderzoek in te stellen, vandaag in vervolge op de reeds gepubliceerde protest- nota van 22 Juli de volgende nota gezon den aan de Boliviaansche regeering: „In opdracht van de rijksregeering heb ik de eer het volgendQ mede te deelen. Na dat de Boliviaansche fegeering in het eerst zonder opgeven van eenigerlei motieven den Duitschen gezant in La Paz, den heer Wendler,de uitnoodifcing had doen toeko men binnen enkele dagen het land te ver laten, heeft zij den volgenden dag tegen over vertegenwoordigers der pers en wel wederom zonder mededeeling van concrete feiten het verwijt uitgesproken, dat de stap tegen den gezant genomen is, om dat hij zou hebben deelgenomen aan kuipe rijen tegen de Boliviaansche regeering. De ze bewering, die uiteraard als volkomen uit de lucht gegrepen moet worden ge kenmerkt en die iederen grondslag miste, is reeds in de nota van den gezant Wend ler van 22 Juli ten scherpste verworpen. Daarop heeft de Boliviaansche regeering aanleiding gezien een document te publicee ren, dat haar volgens haar eigen mededee ling door een derde mogendheid in handen is gespeeld. Zij beweert, dat dit document een door den Boliviaanschen militaire atta ché te Berlijn, den heer Belmónte, aan den gezanta Wendler gericht schrijven is, dat het bewijs vormt, voor de verwijten, die Zoowel vorm en inhoud van dezen brief als ook het geheel der begeleidende omstandig heden bij de z.g. ontdekking daarvan doen reeds op het eerste oog zien, dat het hier bij niets anders betreft dan een vervalsching van de meest plompe soort. De beer met gevoel voor humor In Burgers Dierenpark te Arnhem. Een spontaan applaus (Pax-Holland m) Japansche geheime zaad in bui tengewone zitting bijeen. GEEN VOLLEDIG AMERIKAANSCH OLIE EMBARGO? Tokio. 28 Juli (D.N.B.) Het pact tot gemeenschappelijke verdediging van Fransch Indochina is heden geratificeerd door den geheimen raad in een buitengewone zitting in tegenwoordigheid van den keizer. Alle leden van den geheimen raad onder leiding van den voorzitter, Josjimitsji Hara. en den vice-voorzitter. admiraal Soezoeki. waren aanwezig, terwijl de premier Konoje en alle leden van het kabinet de regeering ver tegen woord igden. Naar verluidt hebben de leden van het comité van onderzoek niet alleen het nieu we pact goedgekeurd maar ook de regeering aangemoedigd voorbereid te zijn het hoofd te bieden aan iedere situaite die zich wel licht zal voordoen in de Oost-Aziatische sfeer van gemeenschappelijk welvaart Ook een militair aocoord. Vichy, 28 Juli (D.N.B.) Naar van ge woonlijk welingelichte zijde wordt vernomen is thans ook definitieve overeenstemming bereikt over de militaire kwesties van de Fransch-Japansche samenwerking. Naar men zich zal herinneren, zijn tot dit doel te Hanoi technische besprekingen gevoerd tus schen den gouverneur-generaal van Indo china. admiraal Decoux en den chef van de Japansche militaire missie, generaal Soemi- ta. Zoodoende is na de succesvolle beëindi ging der tegelijkertijd te Tokio en Vichy gevoerde politieke besprekingen zoowel in politiek als in militair opizcht de grond slag eevonden voor de gemeenschappelijke verdediging van Fransch Indochina. Naar wordt vernomen is de Japansche ambassadeur te Vichy, Kato. vandaag op nieuw ontvangen door den plaatsvervangen- den minister-president admiraal Darlan. Vermoedelijk had dit bezoek de bedoeling, de Fransch regeering in te lichten omtrent de beëindiging van de technische besprekin gen te Hanoi. Geen volledig olie-embargo? De officieele woordvoerder van het Japan sche ministerie van financiën heeft het vol gende verklaard: Als represaille tegen de huiszoeking, die in eenige Japansche banken 'in Amerika heeft De gezant Dr. Wendler heeft de rijksregee ring terstond na de publicatie van het docu ment telegrafisch het dienstbericht doen toe komen, dat hij een dergelijken brief nooit ontvangen heeft en in geenerlei contact heeft gestaan met den heer Belmónte. In volledige overeenstemming daarmede heeft de heer Belmónte zelf in het departement van bui tenlandsche zaken te Berlijn op 26 Juli de verklaring afgelegd, dat hij den gezant Wendler noch den gepubliceerden, noch een anderen brief heeft geschreven en van zijn kant nooit een brief van hem heeft ontvan gen. Het gepubliceerde document is een vol komen vervalsching. De heer Belmónte heeft daarbij eigener beweging den wensch uitge sproken, deze zijn verklaring ook in het openbaar ai te leggen! De rijksregeering moet Vanavond gaat de verduistering in om en dunrl tot morgenochtend 5.56 uur plaats gevonden, heeft de Japansche regee* ring een huiszoeking gelast in de Ameri- kaansche banken, die te Tokio zijn gevestigd. Voorts heeft zij de eerste lijst gepubliceerd van rechtspersonen, die onder de Japansche blokkade vallen. De bepalingen zijn van toe passing op die rechtspersonen, wier kapitaal voor meer dan de helft in handen is van rechtspersonen van een land, waartegen de blokkade is gericht. Over de toepassing der blokkadevoorschrif ten in Amerika komen slechts druppelsge wijze berichten in Japan binnen. Men kan echter met zekerheid aannemen, zoo ver klaarde de Japansche woordvoerder, dat de Amerikaansche regeering niet voornemens is, een volledig embargo op petroleum in te stellen, daar zij weet dat een onmiddellijk afbreken der diplomatieke betrekkingen hiervan het gevolg zou zijn. Het schijnt veel eer in de bedoeling der Vereenigde Staten te liggen, Japan langzam in economischen zin te worgen. In verband hiermede wees de woordvoerder op het feit, dat de Ame rikaansche olie-export naar Japan tot op een derde is teruggebracht. Niet te rekenen op Amerikaan sche of Engelsche hulp. Naar Domei uit Batavia meldt, leggen, met het oog op de laatste ontwikelingen in de internationale politiek, de aldaar verschij nende dagbladen den nadruk op de noodza kelijkheid voor Nederlandsoh-Indië om op zich zelf te vertrouwen in geval van een noodtoestand. Het „Bataviaasch Nieuws blad" schrijft in een hoofdartikel: „Eet is kinderachtig te hopen op Amerika of Groot- Brittannië voor hulp. Amerika heeft alleen belangstelling voor de openbare meening, terwijl Groot-Brittannië de handen vol heeft met het verdedigen van zich zelf." Duitschland strijdt voor Europa Dnifseh weermachtbericht Uit het hoofdkwartier van den Führer, 28 Juli (D.N.B.) Het opperbevel der weermacht maakt bekend: De slag van Smolensk nadert zijn sucesvol einde. Alle pogingen om de vernietiging van de ingesloten Sowjet- formaties te verhinderen, zijn verijdeld. In de Oekraine dringen de verbonden troepen, ondanks den uiterst moeilij ken toestand der wegen voortdurend achter den wijkenden tegenstander op. Aan het Finsche front hebben Duitsche en Finsche troepen tegenover taaien vij- andelijken tegenstand verder terrein gewonnen. Als vergelding voor de herhaalde luchtaanvallen van Britsohe gevechts vliegtuigen op woonwijken in Duitsche steden heeft het luchtwapen in den af- geloopen nacht de Britsche hoofdstad gebombardeerd. Ten Westen van de Theemsbocht werden zware branden ontstoken. Gevechtsvliegtuigen hebben bij de Far- Oereilanden een vrij groot vrachtschip in den grond geboord en een koopvaarder zwaar beschadigd. Voor de Schotsche Oostkust heeft een groot koopvaardij schip een treffer gekregen van een luchttorpedo. De vijand is overdag noch des nachts het rijksgebied binnengevlogen. Resultaten zdnken in *t niet bij de Dnitsche successen. Berlijn, 28 Juli (D.N.B.) Het Britsche „Non-stop-offensief' aan het Kanaal schijnt naar aan het D.N.B. in aanvulling op het weermachtbericht van vandaag wordt ge meld, na de zware nederlagen van 23 en 24 Juli te haperen. Terwijl tot en met die da gen dagelijks aanvallen op de bezette Ka- naalkust werden ondernomen, zijn thans reeds drie dagen en nachten verstreken zon der dat deze aanvallen der Britten zijn voortgezet Vergelijkt men eens dit z.g. „non-stop-offensief" van de Britsche lucht macht met de activiteit van de Duitsche luchtmacht in dezelfde periode, dan blijkt, dat bijna dagelijks het een of andere belang rijke doel op het Britsche eiland met suc ces is aangevallen en wel van de Britsche zuidkust tot Noord-Schotland en zelfs tot aan de Faroer eilanden. Deze aanvallen wa ren vooral gericht op militaire- en haven installaties. vliegvelden en bewapeningsbe- drijven. Hierbij werden meermalen de in stallaties van Great Yarmouth, Huil, Liver- pool, aan de zuidkust en aan de monding van de Theems gebombardeerd. In dezelfde periode, dus sedert 18 Juni thans vaststellen, dat de Boliviaansche re geering op grond van stappen eener derde mogendheid en zonder ook maar een poging tot opheldering van den feitelijken stand van zaken te hebben gedaan, bereid geweest is tot een in het internationaal verkeer weer galoos optreden tegen den diplomatieken ver- tegenwoordiger van het rijk. De rijksregee ring spreekt hiertegen opnieuw haar scherp ste protest uit'g heeft de Duitsche luchtmacht alleen in den strijd tegen de Britsche ravitailleerings- scheepvaart een vrij groot aantal koopvaar dijschepen, met een gezamenlijken inhoud van 217.000 brt. vernietigd en 37 andere koopvaardijschepen beschadigd. Bij deze vergelijking vallen de resultaten van het Britsche „non-stop-offensief" totaal in het niet. Aan den anderen kant is gebleken, dat ook de nog niet lang geleden zoo hoog ge roemde viermotorige vliegtuigen der Brit ten in een steeds toenemend aantal zijn neergeschoten, geheel afgezien van de zeer veel hoogere Britsche verliezen aan jacht vliegtuigen. Aan het front tegen de Sowjets wordt het oprukken in den zuidelijken sector door de weersomstandigheden zeer bemoeilijkt. Niettemin worden ondanks de zeer slechte wegen in dè Oekraine dagelijks vorderingen gemaakt. Aan het overige front wordt de zuivering van het omvangrijke strijdgebied van ingsloten troepen voortgezet. Ook in den noordelijken sector is on danks den taaien tegenstand van den vij and den aanval van Duitsche en Finsche troepen voortgezet. De groote vernietigende en vermurwende slag ten oosten van de „Stalinlinie" wordt voortgezet Nederlandsch Vrijwilligerslegioen 's-Gravenhage, 28 Juli Wegens dett sterken toeloop van vrijwilligers werden de meeste bureaux van aanmelding voor het Nederlandsch vrijwilligerslegioen voorloopig gesloten. Het Amsterdamsche bureau blijft nog open tot Donderdagavond 31 Juli a.s. Geopend blijft daarna alleen het aanmel dingsbureau te Den Haag, Koninginnegracht 22. Aanmeldingen moeten schriftelijk ge schieden.

Schager Courant | 1941 | | pagina 1