N1PPER EN PELLE krijgsverrichtingen tegen de Sovjets HET RAADSEL AAN BOORD Radioprogramma worsteling moesten de legers van den gene raal der infanterie Stuelpnagel en van den generaal veldmaarschalk von Reichenau, gesteund door de pantsergroep van den ko lonel generaal von Kleist, zich een weg naar voren hanen, totdat het gelukte den tegen stander, tot wijken te brengen en een stoot- wig via Sjitomir tot aan de poorten van Kief naar voren te drijven. Met dezen tot ver in den rug van de Sta- linlinie leidenden doorbraak werd het mo gelijk over een breed front tusschen Dnjestr en Dnjepr naar het Zuiden te zwenken, de terugtochtsverbindingen van den vijand af te snijden en den omsingelingsslag te begin nen, die op het oogenblik in vollen gang is. Aan deze voor den tegenstander uiterst rijk aan verliezen zijnde gevechten hebben Hon- gaarsche en Slowaaksche formaties, die in trouwe wapenbrpederschap schouder aan scihouder stonden met de Duitsche weer macht, een schitterend aandeel gehad. Tege lijk met deze operaties hebben de onder het opperbevel van generaal Antonescu staan de DuitschRoemeensehe formaties den zwaar verdedigden Pruth bedwongen en Bcfcsarabië, ondanks den felsten afweer en ondanks het meest onbegaanbare terrein, van den vijand gezuiverd. Vervolgens werd het uit Duitsohe en Roemeensehe korpsen bestaande leger van den kolonel-generaal Ridder von Schobert over den midden- Dnjestr heen naar het Noordoosten in den strijd gebracht om verband te vormen riiet de uit het Noorden komende strijdkrachten. De telling tot dusverre in dezen gevechts sector heeft als resultaat ruim 150.000 ge vangenen, 1970 gepantserde gevechtswa gens en 2190 stukken geschut. De luchtvloot van kolonel generaal Loehr neemt aan het succesvol verloop van deze operaties op schitterende wijze deel. Het heeft hierbij 980 vliegtuigen van het Sovjetluchtwapen neergeschoten of op den grond vernield. Bericht no. 3. In het midden van het Oostelijk front heeft de legergroep van generaal-veldmaar- schalk von Bock den grooten slag van Smo- lensk zegevierend ten einde gevoerd, gebied, tijdsduur en hardheid van den strijd ver- leenen dezen slag in de onverbiddelijke reeks van vernielingsslagen tegen de bolsje wistische weermacht het historisch unieke stempel. In een worsteling van bijna vier weken hebben de legers van generaal-veld- maarschalk von Kluge, van kolonel-generaal Strauss en van kolonel-generaal Freiherr von Weich, benevens de pantsergroepen on der kolonel-generaal Guderian en kolonel- generaal Hotih den vijand ontzaglijke, bloe dige verliezen toegebracht. Rond 310.000 gevangenen vielen daarbij in onze handen. 3205 gepantserde gevechts wagens, 3120 stukken geschut en een on overzienbare hoeveelheid ander oorlogstuig werden buitgemaakt of vernield. De luchtvloot van generaal-veldtmaar- schalk Kesselriog heeft een beslissend aan deel in deze overwinning. Het luchtwapen der Sowjets verloor in dezen gevechtssector 1098 vliegtuigen. Het verloop van dezen slag zal in het weermachtbericiht van morgen in het bijzonder nader worden beschreven. Bericht no. 4. Met de in de speciale berichten van he den bekend gemaakte in cijfers blijkende successen aan ons Oostelijk front zijn de in het weermachtsbericht van 11 Juli gemelde totaien van 400.000 gevangenen, 7615 gepant serde gevechtswagens, 4423 stukken geschut en 6233 vliegtuigen gestegen tot in totaal 895.000 gevangenen, 13.145 gepantserde ge vechtswagens, 10.388 stukken geschut en 9082 vliegtuigen. Daarmede zijn successen verworven, die de stoutmoedigste eigen verwachtingen ver re overtreffen. Zij kunnen in hun geheelen omvang slechts op de juiste waarde geschat, worden, wanneer men in het oog houdt, dat de bloedige verliezen van dezen bijzonder taai en verbeten strijdenden tegenstander vele malen grooter zijn dan het aantal ge vangenen. De formatie van het leger, de Waffon-S.S. en het luchtwapen hebben te genover dezen tot dusver hardsten tegen stander in dapperheid en uithoudingsver mogen bijna bovenmenschelijke prestaties geleverd. Het is aan de superioriteit van de Duitsche leiding, de onovertrefbare kwali teit der wapens, de schitterende opleiding en gevechtservaring der troepen, maar voor al aan het heldendom van den Duitschen soldaat en zijn wapenmakkers te danken, dat de geweldig uitgeruste Sowjetweermacht kon worden stukgeslagen. Gewezen moet worden op de marschprestaties van de in- fanterie-divisies, die, wanneer men daarbij optelt de gevechtsbewegingen, voor een deel ruim duizend kijometer hebben afgelegd. De operaties in haar geheel zijn in dezen omvang slechts mogelijk geweest op den grondslag van een schitterende organisatie van den beriohtendienst en van de verbin dingen achter het front benevens op grond van het feit, dat het gelukt is reeds thans het spoorwegnet van het bezette vijandelijke gebied bijna in vollen omvang tot dicht achter de gevechtszone te herstellen. In het bewustzijn van haar superioriteit en in de zekerheid van de eindoverwinning staat de Duitsche weermacht gereed om thans in een nieuwen operatiesector den strijd voort te zetten, dien zij is begonnen met een reeks van de grootste overwinningen. Het verloop van de De resultaten van den Duitschen opmarsch Uit het hoofdkwartier van den Fuehrer, 6 Augustus (DNB). Het opperbevel van de Duitsohe weermacht maakt bekend: Naar uit talrijke berichten blijkt, bezit de leiding der Sovjets geen betrouwbaar beeld van den toestand aan haar eigen front. Vasthoudende aan het beginsel van de abso lute waarheid, was voor de Duitsohe be richtgeving dus de grootste gereserveerd heid geboden, wilde zij den tegenstander geen waardevolle inlichtingen verschaffen. De gerechtvaardigde wensch van het Duit sohe volk, dagelijks over het verloop der krijgsverrichtingen op de hoogte te worden gehouden, moest daartegenover op den ach tergrond treden. Ja, men moest zelfs op den koop toenemen, dat in het vaderland ver keerde voorstellingen ontstonden, en dat het vijandelijke buitenland misleidende ge ruchten uitstrooide. Thans is het tijdstip gekomen, waarop het met het oog op het begin van nieuwe operaties mogelijk is, op heldering te verschaffen over het verloop en het resultaat van den geweldigen strijd, welke begon met den doorbraak van de Sta- lin-linie. Tusschen Zwarte Zee en Finsche Golf maakten het terrein en de eigen doelstelling het mogelijk, dat deze doorbraak -op drie beslissende punten werd verricht, ten Zui den van de Pripetmoerassen, in de richting van Smolensk en ten Zuiden van het Pei- pusmeer. In de drie hierna volgende berichten wordt de strijd der hierbij opgestelde strijdkrach ten geschilderd, in het vierde en slotbericht wordt het totale resultaat van deze krijgs verrichtingen op zijn juiste waarde bespro ken. De operaties aan het Finsche front en de strijd van de marine moeten aan een latere berichtgeving voorbehouden blijven. Bericht nummer 1. Nadat de Duna tusschen Dunaburg en Riga in hevige gevechten was overgetrok ken en Letland van den vijand gezuiverd was, stond de legergroep van generaal veld maarschalk. Ritter von Leeb voor de taak, de langs de grens^ van Letland en de Sov jet Unie loopende Stalinlinie te doorbreken en tevens de in Estland staande strijdkrach ten van de Sowjet weermacht te verslaan. In een dapperen aanval gelukte het aan het onder bevel van den general Oberst Busch staande léger en aan de in dien sector strij dende pantsergroep van den General Oberst Hoeppner, de zeer uitgebreide en taai ver dedigende stellingen ten Zuiden van het Peipusmeer te doorbreken. Ostrow, Porchow en Pleskau vielen na oen korten feilen strijd. Daarmede was de voorwaarde ge schapen, om naar het Noorden bp te ruk ken en den aanval in de richting Leningrad te beginnen. Ondanks de zeer moeilijke ter reingesteldheid, ondanks fel verzet en on danks het feit, dat het maximum van de troepen gevergd werd, kon de linkervleugel van de strijdkrachten, die oprukken tus schen het Ilmenmeer en het Peipusmeer tot dicht voor Narva voorttrekken, om de land- brug tusschen Peipusmeer en Finsche golf te versperren. Het in Estland opereerende leger van den General Oberst von Kueohler nam eerst de fel omstreden steden'Dorpat, Fellin en Per- nau in, versloeg, in talrijke hevige gevech ten de vijandelijke divisies en verdreef ze via Taps naar het Noorden. Nog zijn de operaties van deze legergroep niet voltooid., Desondanks werden in dezen sector reeds weer meer dan 35000 gevangenen gemaakt, 355 pantserwagens, 655 stukken geschut buitgemaakt of vernietigd. De luchtvloot van den General Oberst Kellner heeft in deze resultaten een belang rijk aandeel gehad. Zij heeft in dezen sec tor 771 vliegtuigen van den vijand neerge schoten of op den beganen grond vernietigd. Bericht no. 2. Aan den Zuidelijken vleugel had de onder het opperbevel van generaal veldmaarschalk von Runstedt staande legergroep van het begin af bijzonder moeilijke terrein- en weersomstandigheden en een in aantal zeer superieuren vijand te overwinnen. In een langdurige, zeer zware, frontale Feuilleton door Philips Oppenheim 39. Zoo denkt u. Maar ik weet meer. Geef mij drie uren hier aan boord vrij spel, wan neer het u gelegen komt. O. indien u was zoo als die botteriken op het dek, zou ik u vra gen welke belooning u eischte. Wilde u mij, dan zou ik voor de «jest van mijn levensdagen uw slavin en uw maltresse blijven. Uw naam zou als een van Frankrijks weldoeners ge boekstaafd worden. Geld? U kunt het krijgen, zooveel als u wilt. Maar sta mij die drie uren toe! Het spijt mij, Mademoiselle Tanya, ver klaarde Hamer vastberaden. Op zijn Ame- rikaansch uitgedrukt 't is niets voor u ge daan!' Indien ik geloofde dat hier iets ver borgen was, dat zulk een beroering in dit land zou kunnen veroorzaken, zou ik er naar zoeken tot ik het gevonden had, en daarna overleggen aan wie ik het ter hand zou stellen. Kijvende stemmen drongen van het dek tot hen door. Montesset kwam de trap af, in een gevaarlijk kalme stemming. U moet aan dek komen, Mr. Wildburn, 291. Sqhorploen's triomph. 1. Het kleine vlot liep tegen de rots op en de veel om streden meteoorsteen ver dween in de golven... 2. Nipper echter laat zgn schat niet zomaar gaan. Onversaagd duikt hg de steen achterna en volgt hem tot op de bodem van de rivier. 292. Vergeefsche bergingspogingen. 1. Nipper krijgt zijn kostbare meteoorsteen beet. Het lukt hem echter niet hem van zijn plaats te krijgen. 2. Ziezo, nu is Nipper twee minuten onder water ge weest, 't wordt dus zo lang zamerhand wel tijd, dat er hulp komt opdagen. 3. „Hallo, Nipper, denk je soms, dat je door kieuwen ademhaalt? Kom gauw bo ven, anders verdrink je...!" zei hij. Tanya, ga met mij mee. Nu is het mooi genoeg geweest. Zij wees naar Wildburn, die opgestaan was. Indien hij mij vroeg om te blijven, zou ik niet meer van hem weggaan, zoolang ik leef. Hij wil mij niet geven wat ik verlang, maar hij is tenminste een man. Zij gingen naar het dek, waar Hamer da delijk bespeurde, dat de atmosfeer hem vijan dig was. Allen waren vrienden van Montes set en zij schenen de houding van Tanya te laken. Montesset greep Tanya bij een van haar polsen. Wat wil je daarmee zeggen? snauwde hij. Je bent mijn gast. Ik bracht je hier. Je blijft vannacht*bij mij. Neem je hand weg, beval zij. Ik zal alleen gaan. wanneer ik moet. Indien Mon sieur Wildburn mg tot blijven uitnoodigt, blijf ik. Nu kwam Hamer tusschenbeide Laat hier geen enkel misverstand heer- schen. Mademoiselle Tanya geeft geen rooden duit om mg, noch ik om haar. Zij heeft zich in liet h»«o*"d gezet, dat ik haar sa) tosstaan te blijven er. een onderzoek in mijn jacht in te stellen, de hemel mag weten, waarnaar, en hier" glimlachte hij lichtelijk sarcastisch zij is bereid mij daarvoor te beloonen met iets, dat jou toebehoort, Montesset, geloof ik. Dat alles is zeer mooi, maar niets kan mij bewegen om haar langer hier te houden dan noodig is. Er verscheen een duivelsche flikkering in de oogen van Tanya. Zij besloot om den twist tot iederen prijs zoo hoog mogelijk te doen oplaaien. Ik heb het gehoord, zei zij. 't Is niet woordelijk wat ik beneden gezegd heb. maar als hij wil dat ik ga, moet ik gaan. Dan op een anderen keer. Je bent dus van plan om hier terug te keeren? vroeg de hertog. Zij wierp een schuchteren blik op Hamer. Wanneer hij mij roept. Als zijn maitresse? Als hetgeen hij wil, antwoordde zij. Ik vroeg hem een groote gunst. En ik behoor niet tot dezulken, die weigeren te betalen. Montesset richtte zich tot zgn vrienden. Hebben wij niet het eigenlijke doel uit het oog verloren, waarvoor wij hier gekomen zijn? sprak hg. Hadden wij Mr. Wildburn niet willen uitnoodigen om met ons te gaan zwemmen Er ontstond een licht gemompel. Ja, waarom niet? zei er een. Dat zal hem leeren met zjjn vingers van een anders eigendom af te blgven, mompelde een ander. Jullie zullen hem niets doen, sprong Ta nya voor Hamer op de bres. Deze laatste trók zijn kamerjapon uit. Ik ga niet met jullie zwemmen, zei hij. Je bent als ongenoode gasten hier aan boord gekomen, en ik verzoek je om te ver trekken en Mademoiselle Tanya mee te nemen. Montesset kwam naar voren. Wij willen dat jij ook meegaat, zei hij. Wij wenschen je een lesje te geven. Hoor eens, Montesset, zei Hamer, zich opwindend, jullie zgn allemaal dronken. Gaat heen, en neemt de vrouw met je mee. Montesset oproi.g op hem toe. Het ge vecht begon. Montesset werd door een kaak slag neergeveld. Een ander n&m zijn plaats In. Deze droeg een zegëlring, waarmee hij de wang van Hamer open scheurde. Het volgen de oogenblik lag hij in het water te sparte len. Er bleven er nog twee over. Een van dezen, een zware kerel, de beschonkenste van allen, werd al spoedig knock-out gesla VRIJDAG S AUGUSTUS 1941. Hilversum I. 415.5 m. 6.45 Grarrtofoonmuziek. 6.50 Ochtendgymnastiek. 7.00 Gramofoonmuziek. 7.45 Ochtendgymnastiek. 8.00 BNO: Nieuwsberichten. 8.15 Schriftlezing en meditatie (Voorbereid door de Christelijke Radio Stichting). 8.25 Gewijde muziek (gr.pl.). 8.40 Gramofoonmuziek. 9.15 Voor de huisvrouw. 9.20 Gramofoonmuziek. 11.00 Molto Cantabile. 11.20 Declamatie. IJ.40 Molto Cantabile. 12.00 Klaas van Beeck en zijn orkest. 12.40 Almanak. 12.45 BNO: Nieuws- en economische ber. .1.00 Orgelconcert. I.30 Revida-sextet. 2.00 Gramofoonmuziek. 2.45 Zang met pianobegeleiding. 3.15 Gramofoonmuziek. 4.00 Cursus „Een dominé over de kerk" (Voorbereid door het Vrijzinnig Prote- stantsch Kerkcomité). 4.20 Gramofoonmuziek. 5.15 BNO: Nieuws-, economische- en beursb. 5.30 Voor de jeugd. 5.45 Gramofoonmuziek. 6.15 Sportwetenswaardigheden. 6.30 Pianovoordracht. 7.00 BNO: Vragen van den dag. 7.15 Voor de kleuters. 7.25 Gramofoonmuziek. 7.30 Onze. cursus fotografie. 7.50 Gramofoonmuziek. 8.00 BNO: Nieuwsberichten. 8.15 Spiegel van den dag. 8.30 Ernst van 't Hoff en zijn 15 solisten en de Romancers. 9.30 Berichten (Engelsch). 9.45 BNÖ: Nieuwsberichten. 10.00 BNO: Uitzending in de Engelsche taal: „Economie News from Holland. Hierna:^ Sluiting. Hilversum n. 301.5 m. 6.45 Gramofoonmuziek. 6.50 Ochtendgymnastiek. 7.00 Gramofoonmuziek. 7.45 Ochtendgymnastiek. 8.00 BNO: Nieuwsberichten. 8.15 Gramofoonmuziek. 10.20 Pianovoordracht. II.00 Voor de jeugd. gen. De tweede, een klein ventje, begon al te retireeren. Hamer pakte hem rond zijn middel en smeet hem overboord. En maak nu dat je wegkomt! beval Hamer Montesset, die weer op de been ge krabbeld was, en zgn vijand opnieuw te lgf wilde gaan. Hamer had hen allen reeds eer der zien zwemmen, en hij was woest. Hij dreef de over blij venden naar Je valreep, en te beschonken om nog verdere weerstand te bieden, daalden zij af naar hun boot. Mon tesset balde zijn vuist en schreeuwde iets, dat onverstaanbaar was. Eindelijk stieten zg af, maar na een paar slagen hielden zij met roeien op. Het laatste wat Hamer opmerkte was, dat zij een levendige discussie over iets schenen te voeren, en dit bezorgde hem plotseling het gevcel, dat hij iets te haastig geweest was... en iets vergeten had... Toen voelde hg zich bij een arm gegrepen, een zacht lichaam drukte zich tegen het zijne aan, een zoet parfum streek dicht langs zgn wang. U is een dapper man, Monsieur Wild burn, lispelde Tanya. Indien u beneden wilt komen, zal ik uw wang verbinden. Hg staarde haai verbijsterd aan. Het werd hem opeens duidelijk wat hij vergeten was. Hg was Tanya vergeten. HOOFDSTUK XXII. Een zachte, fluweelen stem wekte hem uit zijn verbijstering. Dus ik mag blijven, Monsieur Hamer? Hij opende zijn lippen, en indien hg op dat zelfde oogenbik gesproken had, zouden zijn woorden niet malsch geweest zgn. Maar toen hij de vrouw eerst aankeek, meende hij een geheel veranderde Tanya te zien. Zij was bleek, haar oogen stonden zacht en smee- 11.20 Nederlandsche orkesten (opn.). 12.00 Gramofoonmuziek. 12.15 Sylvestre Trio. 12.45 BNO: Nieuws- en economische ber. 1.00 Gevarieerd middagprogramma. 3.00 Voor de vrouw. 3.20 Gramofoonmuziek. 3.30 Voor de vrouw. 3.45 Curt Hohenbergen en zijn orkest. f 4.15 Gramofoonmuziek. 4.30 Voor de jeugd. 5.00 Gramofoonmuziek. 5.15 BNO: Nieuws-, economische- en "beursb,. 5.30-De Ramblers. 6.00 „Onder de leeslamp" (Voorbereid door de Christelijke Radio Stichting). 6.15 Orgelconcert. 6.45 Toeristische raadgevingen. 7.00 BNO: Economische vragen van den dag. 7.15 Omroeporkest en solist. 8.00 BNO: Nieuwsberichten. 8.15 Rotterdamsch Philharmonisch orkest 9.00 Boekbespreking. 9.15 Gramofoonmuziek. 9.45 BNO: Nieuwsberichten. 10.00 Avondwijding (Voorbereid door het Vrijzinnig Protestantsch Kerkcomité). 10.0510.15 Gramofoonmuziek. Interessante grepen Ernstige muziek. Tusschen 20.15 en 21.00 Hilv. II wordt in het Kurhaus te Scheveningen door het Rot terdamsch Philharmonisch orkest o.l.v. Carl Schuricht een concert gegeven waar bij het Divertimento für Streich-orkester van Herman Suttertneister op het programma is geplaatst. Voor de Jeugd. Een spel van de Zee, getiteld „Bestevaer en de boter", geeft de jeugd gelegenheid van 11.0011.20 uur Hilv. II om op een 1 prettige wijze kennis te maken met een van de roemrijkste gedeelten van onze Vaderlandsche geschiedenis. Boekbespreking. Jef Popelier spreekt van 21.0021.15 Hilv. over het boek „Zinnebeelden in Nederland", .door Ing. W. F. van Heemskerck-dücker en Ing. H. J. van Houten. In dit boek wordt de belangstelling gevraagd voor de oude ver- j sieringen met hun zinnebeeldige beteeker j nis, zooals deze nog heden ten dage overal op de Nederlandsche boerenwoningen en in onze oude steden voorkomen. Voor den Boer. De plattelandsvrouwen doen goed met te luisteren naar Mevrouw Bruggeman-Nie- j meyer, die van 15.0015.20 uur. Hilv. II over het onderwerp „De kinderen en den j zonneschijn" belangrijke dingen vertelt. kend, alle wuftheid was bij haar verdwenen. Zij had iets over zich, waaraaan hij niet in staat was een naam te geven. Monsieur Hamer, vleide zg weer, mag ik nog een oogenblik blgven? Ik zal hier op het dek met u spreken. Maar ik ga eerst; beneden een handdoek halen, want het bloed uit uw wang stroomt in u.v hals. Ik zal u verbinden; dat kan ik goed. Daarna zult u spreken met Tanya, zooals de wereld haar nog nooit gekend heeft. Een paar seconden had Hamer zich tegen I alle wereldsche verlokkingen bestand ge waand; na deze woorden was hij in twee- strijd. Hij voelde zich als iemand, die een vlinder in de hand houdt en bang is haar te vermorzelen. Ga uw gang, zei hij. Mijn wang doet werkelijk pijn. Zij liep vlug de kajuitstrap af. Zijn oogen volgden haar critisch-wantrouwig. Zij koket- teerde niet door een omdraaien van haar hoofd, door een van die zinnelijke bewegin- I gen met haar lichaam, die haar dansen ken merkten. Zij liep luchtig en met weergalooze gratie, maar niet anders dan iedere andere vrouw, die dezelfde bevalligheid bezat, ge daan zou hebben. Hij ging zitten. Ik mag hangen, mompelde hij, maar die "rouw is een tooverheks! Het duurde eenigen tijd voor zij terugkwam. Zg droeg een vochtigen handdoek over haar schouder, een spons in haar eene, en een glas met iets schuimends in haar andere hand. U heeft niets gedronken, zei zij, toen zij hem genaderd was. En u dan? vroeg hij. (Wordt vervoltjd.)

Schager Courant | 1941 | | pagina 6