parlementaire vergaderingen Aankomst- De uitschakeling der Odessa Ondeelbaar staatsbestuur ernstig bedreigd MALTA opnieuw gebombardeerd Provinciale Staten buiten werking van het eerste contingent Nederlandsche vrijwilligers 1 OFFERZIN Commissarissen der provincie en burgemeesters verantwoorde lijk Gisteren heeft Dr. Robl, de schrijver van het artikel over „Parlementarisme en partij- ophef fing"' in de D.Z.. waarvan wij bisteren een uittreksel plaatsten, op de persconfe rentie te Den Haag een beschouwing gege ven over het buitenwerking stellen van de gemeenteraden en Provinciale Staten. Dr. Robl constateerde, dat de gemeente raden en Prov. Staten in ons land niet on afhankelijk stonden tegenover hun kiezers, doordat een band bleef bestaan met de po litieke partijen. Het stelsel van den band der afgevaar digden met de partijen was afhankelijk van de voorwaarde, dat de partijen, die het droegen, in feite ook dragers van de poli tieke meeningsvormen en verantwoordelijk heid waren en bleven. Deze voorwaarde is uiterlijk na den herfst van vorig jaar in toenemende mate vervallen, de politieke meeningsvorming voltrok zich bij het Ne derlandsche volk ten slotte niet meer- bin nen het bestek der parlementaire partijen van vroeger, doch binnen den kring van andere organisaties, bewegingen en groe pen. De partijen hebben deze situatie ook er kend en zich ten slotte onthouden van alle activiteit, die rechtstreeks in het openbaar aan den dag trad. Maar zelfs indien zij dit niet hadden gewild, had haar na 22 Juni geen werkzaamheid meer toegestaan kun nen worden, want in het bezette Nederland- sche gebied kan nog slechts, nadat de oor log tusschen Europa en het bolsjewisme is ontbrand, één criterium voor de politieke meeningvorming bestaan, en wel dat van den strijd en de bereidheid tot den strijd tegen het bolsjewisme. Alle andere tegen stellingen zijn daartegenover van onderge schikte beteekenis en aan niemand kan worden toegestaan het Nederlandsche volk met tactische tegenstellingen van do partij politiek bezig te houden en het daardoor af te voeren van bezinning op het fundamen teel politieke probleem van het eigen be staan. Concreet gesproken is bet van be lang. dat het Nederlandsche volk in den strijd tegen hel bolsjewisme partij kiest, daartegenover is evenwel zonder belang, of het. treffen van zekere practische maatre gelen door bepaalde fracties uit overwegin gen van partijtactiek wordt bevorderd of te gengewerkt. Uit dezen staat van zaken heeft verorde ning nr. 120/41 de consequentie getrokken en zij heeft acht van de negen politieke par tijen in totaal, die vertegenwoordigd waren in de Staten Generaal, ontbonden. Echter was nog steeds de wettelijk bepaalde belang rijke bevoegdheid blijven bestaan van de afgevaardigden, die aan deze partijen waren verbonden om binnen het kader der publiek rechtelijke vertegenwoordigende lichamen in provincie en gemeente autonome bepalingen uit te vaardigen, begrootingen vast te stellen en bet toezicht op haar uitvoering te houden. De vraag werd geopperd, of deze toestand kon voortduren. De overheid is na rijpe over weging van den staat van zaken tot de slot som gekomen, dat dit niet mogelijk is, zij is volgens het geldende volkenrecht verant woordelijk voor de openbare orde en de vei ligheid van het openbare leven in de bezette Nederlandsche gebieden en zij kon zich niet verhelen, dat de bovengeschreven toestand een acuut gevaar voor deze rechtsgoederen met zich bracht. Zij was derhalve verplicht de noodige maatregelen van bestuursrech telijken aard ter handhaving van de onge schondenheid dezer rechtsgoederen te ne men en hëeft dit in verordening nr. 156/41 gedaan. De inhoud van deze verordening is, naar op den voorgrond moet worden gesteld, met de bevoegde Nederlandsche instanties uitvoe rig besproken. Uitgaande van de politieke en juridische feiten, die op het huidige tijd stip den toon aangeven, is ook instemming van alle betrokken Nederlandsche instan ties met de onderhavige regeling bereikt. Het is dus geen octrooi, maar een regeling, die op DuitsehNederlandsche overeenstem ming berust en in vele opzichten van de zijde der betrokken Nederlandsche ministe ries zelfs zeer is toegejuicht. De leidende gedachten van de verordening zi§n de volgende: 1. Aan het hoofd van provincie en gemeen te staat in de toekomst niet meer een par lementaire vergadering, doch één man, de commissaris der provincie, resp. de burge meester. In zijn handen berust de geheele macht, die tot dusverre verdeeld was over den commissaris der provincie, gedeputeer de staten en provinciale staten, resp. den burgemeester, het college van B. en W. en den gemeenteraad. De commissaris der pro vincie, rosp. de burgemeester, op wien thans alle bevoegdheden binnen het kader van het provinciale resp. gemeentebestuur zijn over gegaan, draagt derhalve voortaan ook de al- gcheele verantwoordelijkheid voor het open baar bestuur van zijn gebied. 2. De commissaris der provincie resp. de burgemeesteer, behoeft evenwel den feitelij ken en deskundigen raad van mannen, die vertrouwd en vergroeid zijn met het cultu- reele, economische en sociale leven van pro vincie resp. gemeente, hij kan zijn taak niet los van de bevolking volbrengen. Hem moe ten behalve raadgevers terzijde treden, wier taak het is hem bij de leiding van het be stuur te adviseeren, hem wenken te ver schaffen en bij de burgerij begrip voor zijn maatregelen te wekken. 3. Leiding van het bestuur en verstrek king van advies worden duidelijk gescheiden. N'emand kan op beide gebieden tegelijker tijd werkzaam zijn. Door toepassing van dit beginsel wordt de bepaling van duidelijk om schreven aansprakelijkheden het beste ge diend. 4. Daar het den commissaris der provincie resp. den burgemeester om technische redenen onmogelijk is de zaken alleen af te handelen, wordt gezorgd dat als zijn vertegenwoordi gers bestuursraden resp. wethouders worden aangewezen. Bestuursraden en wethouders zullen afgezien van enkele uitzonderingen op het ge bied van het bestuur der gemeente dit ambt als hoofdberoep vervullen en de hoedanigheid van ambtenaren hebben. Het doel van dezen maatre gel is een volstrekt zakelijke, onbe ïnvloede en onvooringenomen bestuur te waarborgen. Het vroegere stelsel, waarbij de gedeputeerden en wet houders lieden waren, die hun werk zaamheid als nevenberoep en der halve opzettelijk of onbedoeld niet geheel vrij van persoonlijke, maatschappelijke of zakelijke over wegingen verrichten, is daarmede af geschaft. 5. Nopens het toezicht op de werkzaam heid van provincie en gemeenten worden duidelijke rechtsverhoudingen ingevoerd. Het toezicht op de gemeenten oefenen in het algemeen de commissarissen der pro vincies, slechts de gemeenten Den Haag, Amsterdam en Rotterdam staan onmiddel lijk onder toezicht van den secretaris-gene raal van het ministerie van binnenlandsche zaken. De provinciën staan onder toezicht van denzelfden secretaris-generaal. In wa terstaatsaangelegenheden is het deskundig toezicht van den secretaris-generaal van het ministerie van waterstaat gewaarborgd. 6. Van bijzonder belang is de invoering van het recht, dat de autoriteit, die toe zicht oefent, heeft tegenover de instantiS dit aan het toezicht is onderworpen. Daar door wordt de provincie de tusschen-, de gemeente de onderste afdeeling van een uniform,ondeelbaar staatsbestuur. De lage re instantie kan zich niet tegenover een bevel van een centrale autoriteit van cen trale regeering beroepen op bijzondere be voegdheden of autonome rechten. De con sequente toepassing van dit beginsel moet beschouwd worden als onmisbare voorwaar de voor een geordend, doortastend bestuur, vooral met het oog op de thans bestaande behoefte. Het Nederlandsche volk zal op een later tijdstip gelegenheid krijgen nit te maken, of verordening nr. 152/41, die de bezettende overheid als maat regel van zuiver bestuursrechtelijk karakter in overeenstemming met het geldende volkenrecht ter hand having van de openbare orde en van de veiligheid van het openbare leven heeft getroffen, zich er ook niet toe leent onder de gewijzigde omstandigheden van een toekomsti ge situatie als grondslag voor de nieuwe Nederlandsche constitutie in den roimsten zin te dienen. Men moet in dit verband vooral niet uit het oog verliezen, dat wat hier is ingevoerd de autoritaire verstrakking van de be stuursorganisatie in provincie en gemeen- „Times" waarschuwt het Engel- sche volk tegen optimisme. SOVJET-TROEPEN BIJ OEMAN TEN ONDERGANG GEDOEMD. Genève, 12 Aug. (DNB). De Times schrijft onder het opschrift: „Odessa bedreigd". Terwijl lievige gevechten gemeld worden van alle drie sectoren van het Sovjet-front, werd de stootkracht van het Duitsche offen sief van het centrum naar de flanken ver plaatst. De Duitschers hebben aan het ZuL delijke front onbetwisthaar terrein gewon nen. Het Britsehe volk, dat wellicht geneigd •is tot een optimistische beschouwing van den toestand aan het Oostelijke front, nïag niet vergeten, dat de Sovjets tot dusver zijn afgeslagen en dat de Duitschers op vele plaatsen zijn opgerukt. Het blad vervolgt: De Sovjet-generaals en soldaten hebben groote moeilijkheden en gevaren te overwin nen. Zij staan tegenover een organisatie van geweldige kracht. De strijd in het gebied van Oeman. Berlijn, 12 Aug. (DNB.) Bij het breken van het verzet der in het gebied van Oeman ingesloten Sovjet-strijdkrachten werden het zesde en het twaalfde Sovjet-lcgcr en het dertiende Sovjetcorps tirailleurs in de pan gehakt. Dc opperbevelhebbers van het twaalf de Sovjet-leger, generaal Pawel Ponedjelin, en de commandaut van het dertiende corps tirailleurs, generaal Nikolaij Kirillovv, ge raakten in Duitsche gevangenschap. Gene i-aal Ponedjelin verklaarde, dat hij nog op den avond van 6 Aug. een radiograra naar Moskou heeft gestuurd, waarin hij mee deelde, niet langer stand te kunnen hou den. Moskou heeft me toen bevolen door te breken, welke poging echter schipbreuk leed op den ijzeren ring der Duitsche troepen. De voortdurende aftocht der laatste weken, zoo meldde de Sovjet-generaal, is voor de Sovjct-troepert buitengewoon rijk aan ver liezen geweest en heeft de stemming dei- soldaten sterk gedemoraliseerd. De Duitsche troepen zijn steeds sneller geweest dan de Sovjets. Steeds wanneer hij hoopte, aan de Duitsche omsingeling te zijn ontkomen, wa ren er in den rug van zijn troepen Duitsche eenheden opgedoken, en bestond het gevaar vpn omsingeling opnieuw. Zoo heeft hij, on der uiterst bloedige gevechten den aftocht van zijn troepen moeten uitvoeren. Generaal Kirillöw wees er vooral op, dat door den voortdurenden aftocht en de onophoudelijke aanvallen van het Duitsche luchtwapen, voor de beide Sovjet-legers onoverkomelijke moeilijkheden in aanvoer en verzorging ont staan waren. De voorraden munitie en le vensmiddelen werden steeds krapper, zon der dat de commandoposten aanvullingen gestuurd hadden. De beide generaals waren zeer verbaasd toen men hun mededeelde, dat zij juist door de Duitsche divisie gevangen genomen waren, die onlangs door Moskou- schc radio als „volkomen verslagen en ver nietigd" gerapporteerd was. te reeds sedert vele jaren door de beste koppen van de Nederlandsche bestuursleer en bestuurspractijk met aandrang is ge- ëischt. Italiaaosch weermachtbericht Het Italiaansch weermachtgericht no. 434 luidt als volgt: Formaties Italiaansche vliegtuigen heb ben doeltreffend lucht- en vlootbases op Malta gebombardeerd. Een toestel is niet teruggekeerd. In het Oosten van de Middel- landsche zee hebben onze vliegtuigen met torpedo's een vijandelijk hulpschip van 2800 ton getroffen. Men nam waar hoe het schip krachtig overhelde en zonk. In Noord-Afrika levendige activiteit der artillerie aan het front van Tobroek. Eenige krijgsgevangenen zijn gemaakt tijdens plaat selijke acties. De luchtmacht van de spil heeft installaties en haveninrichtingen der sterkte gebombardeerd en branden en ex plosies doen ontstaan. Onze vliegtuigen heb ben militaire doelen getroffen in de zone van Mersa Matroeh. Britsehe troepenkampemen ten zijn doeltreffend met mitrailleurvuur be stookt in de omgeving van Sidi el Barrani. De vijand heeft nieuwo aanvallen gedaan op Tripoli en Banghasi; geen enkel slacht offer, weinig belangrijke schade. In Oost-Afrika hebben Italiaansche en ko loniale detachementen te Cudquabert een stoutmoedigen uitval ondernomen tegen tal rijke groepen van den vijand, die uiteenge dreven werden en gevoelige verliezen leden. Engelsche vliegtuigen hebben wederom aan vallen gedaan op Gondar: er wordt geen en kel slachtoffer betreurd. Gisteren hebben drie Britsehe toestellen eenige bommen en granaten geworpen op Crotona en in de omgeving van Catanzaro, waarbij woonhuizen werden getroffen. On der de bevolking vielen een doode en eenige gewonden. Twee der vijandelijke toestellen zijn neergehaald door het afweergeschut. De bemanning van een der toéstellcn werd ge vangen genomen. Commissaris der Provincie uit sluitend verantwoordelijk voor het openbaar bestuur. Evenals ten aanzien van dé gemeentera den is bepaald, zullen de werkzaamheden van Provinciale Staten blijven rusten. De Commissaris der Provincie is uitslui tend verantwoordelijk voor het openbaar be stuur in zijn provincie. Hij benoemt voor den tijd van zes jaren tenminste twee. doch niet meer dan zes be stuursraden, die hem in het besturen der provincie zullen bijstaan. Deze bestuursraden worden beschouwd als provinciale ambtenaren in den zin van de Ambtenarenwet 1929 en zullen hun ambt als hoofdberoep vervullen. BESTRIJDING VAN SMOKKELARIJ IN LUXEMBURG. Luxemburg, 12 Augustus (A.N.P.): In Weiswampach en Binsfeld moesten ver scheidene personen gearresteerd worden, daar zij Belgische smokkelaars bij de nade ring der politie hadden geholpen en voor arrestatie behoed. Men heeft herhaaldelijk geconstateerd, dat talrijke Luxemburgers het schandelijk bedrijf der smokkelaars en ham- steraars niet alleen dulden, maar zelfs be vorderen, waardoor de zelfvoorziening van Luxemburg ten zeerste belemmerd wordt. Daarom zullen in het vervolg degenen, die Belgische smokkelaars in hun huis voor de politie verborgen houden of hen over de grens laten vluchten, zeer zwaar gestraft worden. In het algemeen belang zullen strenge straffen worden opgelegd aan dege nen, die de voorziening van Luxemburg in gevaar trachten te brengen. In geen geval kan worden toegestaan, dat gewetenlooze elementen de volksvoeding door hun zelf zuchtig optreden in gevaar brengen en het opbouwende werk van den chef van het bur gerlijk bestuur trachten te saboteeren. In Krakau wapperden de vlaggen i Wi» zaait, zal oogstan. Zwaar beladen wagens zijn het teeken van den noesten arbeid op het land, waar thans -alle hens aan dek" zijn, om het rijpe graan binnen te halen (Het Zuiden-Fonteyn) P.K.-Nederlandsche legioen, Krakau op Maandagavond, 28 Juli 1941. Een met vlag gen versierd station, straten waarover groo te spandoeken zijn aagebracht. vertellen ons dat wij aan den vooravond van een belangrijke en feestelijke gebeurtenis staan. De bewoners van Krakau weten ons mede te deelen, dat den volgenden dag de Neder landsche vrijwilligers uit Holland zullen aankomen en feestelijk zullen worden ont vangen. Dit bijkt ook uit de opschriften der spandoeken, waarop den Nederlandschen mannen in het Hollandsch, Duitseh en Poolsch, een hartelijk welkom wordt toege roepen. Wij lezen onder anderen: „Onze beste wenschen vergezellen de Nederland sche strijders, die vechten tegen de bolsje wieken voor de vrijheid". Het spreekt van zelf dat hier in Krakau de gebeurtenissen in verband met den strijd tegen het bolsje wisme nog meer spreken tot de bewoners dan tot hen, die niet gelijk de bewoners van Krakau op het voorterrein van het oostelijk front wonen. Men begrijpt hier beter waar om het gaat. En juist daaom is de aan komst van de Nederlandsche strijders een gebeurtenis. Dit bleek ook den volgenden dag, toen de fraai versierde trein het station Krakau binnenstoomde Daar sprongen zij uit. de wagens onze Nederlandsche jongens, frisch en lenig, alsof zij geen treinreis van 60 u- ren achter den rug hadden. Hun vastbera den gezichten gaven uitdrukking aan hun voornemen te volbrengen, wat zij hadden geschreven op de wanden van hun wagons, o.a. „Wij gaan naar Moskou", „Wij gaan strijden voor de vrijheid van Europa", enz. enz. Trouwens het geheele contingent stond in het teeken van de V. van victorie. Dit bewezen de speldjes met de Oranje V. waar van iedere man er een op zijn borst gesto ken had. Onder de tonen van vroolijke marschmu- ziek marcheerden de Nederlandsche vrij willigers het station uit. Zij werden opge steld op het stationsplein met het front naar de eere-tribune, luide toegejuicht door duizenden belangstellenden, die met moei te door een afdeeling politie in bedwang werden gehouden. Intusschen was een mu ziekkorps van de politie aangekomen en marcheerde een eerwacht van de Waffen SS met de bajonet op 't. geweer, het stati onsplein op. Op de eere tribune hadden vertegenwoordigers van de weermacht, partij en staat plaats genomen. Nadat de SS-standartenfuehrer Reich aan den gene raal der schutspolizei Riege de troep ge meld had, vond de inspectie plaats. Marsch- muziek weerklonk, vroolijk wapperde het vaandel van het vijwilligerslegioen Neder land met de aloude kleuren oranje-wit blauw in de zon, stram stonden onze man nen. Na afloop va ndeze inspectie richte de SS-standart.enfuehrer en commandant Reich het woord tot de vertegenwoordigers van weermacht, partij en staat, die hij dankte voor hun komst, waarna hij de Ne derlanders welkom heette. In zijn toespraak bedankte hij de vrijwil ligers van ons legioen, dat zij vrijwillig ge komen zijn om samen met de dapperste weermacht der wereld het bolsjewisme te be strijden. „Gij zijt vrijwillig gekomen en daar om zal een groote plichtsbetrachting u ge makkelijk vallen. Daarom zult u kunnen voldoen aan de eischen die aan iederen sol daat gesteld worden en die zijn: doorzet tingsvermogen, dapperheid, trouw, kame raadschap en onvoorwaardelijke gehoorzaam heid. Daarom zeg ik U Nederlandsche vrij- Amstcrdamscbe effectenbeurs Tamelijk levendige handel. - Goed gestemde markt. Hl* en daar iets hoogere koersen. - Nederlandsche beleggingen goef prijshoudend. OBLIGATIES STAATSLEENINGEN. VK. L.K. 100-99 15/16 99 15/16-lfi 101% 100 15/ï 9!)% 9934 101% 100 15/1 92 13/16-92 15/18 93%-92 15/j 93% 9334 9215/16 93 Nederland 1941 I 4 Nederland 1940 I 4 Nederland 1940 II 4 Idem met bel fac. Nederland 1938 3.3% Oost Indië 1937 8 Oost Indië 1937 A S PROVINCIALE EN GEM. LEENINGEN. A'dam *37 I 3% 's Grav. '37 I 3% N Holl. '38 3 N -Holl '38 II (3%) 3 R'dam -37 I III 3% Z.-Holland 1937 3 93% 97% 89 92% 91% 95% 91% HYPOTHEEKBANKEN. Ned. Hyp b. Veendam 3% 97% 98 AANDEELEN. BANK- EN CRED.-INST. Binnenland. Koloniale Bank A 194 193 Ned. Ind. Handelsb. A 129% 129% Ned. Handel Mij. c.v. A 140 141 INDUSTRIEELE ONDERNEMINGEN. Binnenland. A K U. 141%-144%' 143-144} Centr. Suiker Mij. 220 222 Fokker g. A 204% 210 Lever Bros en Unilever cv.A 133-134% 133-13 Ned. Ford 345 344 Philips G B.V.A. 236%-239 238%-2.' Philips pref. A 156 158% PETROLEUMONDERNEMINGEN. Binnenland. Kon. Petr. 251%-253 254%-256y< SCHEEPVAART-MAATSCHAPPIJEN. Holland Amerikalijn A 126-127% 126-121 Kon. Ned. Stoomb. Mij. nat bez. v. A 176-17S% Kon. Pak et vaart A 246% Ned. Scheepv. Unie A. 188-189% 178%-177 SUIKER-ONDERNEMINGEN. HV.A 433-437 434-437 Javasche Cultuur 254 260 N.I.S.U. 238 TABAKSONDERNEMINGEN. Delf Batavia Mij. 229-231 231 Deli Mij. cv. A 285%-287 288 Senembah 225 233% RUBBER-ONDERNEMINGEN. Amsterd. Rubber 281-283% 281-285 Deli Batavia Mij. A 226% Een echt Nederlandsche eigen schap, bekend tot ver over onze grenzen. Voor een liefdadig doel heeft men nog nimmer vergeefs een beroep op ons volk gedaan. Ambulances voor Abessinië en Finland. Deze konden, dank zij de offervaardigheid van tienduizenden landgenooten. veel hulp bieden en veel nood lenigen. En de Nederlandsche ambulance voor het Oostfront? Ook deze zal binnenkort vertrekken. Uitstekend uitgerust. Het wordt de beste ambulance die ooit uit Nederland naar het front vertrok. Voor het geval dat u nog geen bijdrage stortte, vermelden wij nog eens het gironummer: 87600 Nederlandsche Ambulance, Koninginnegracht 22, 's-Gravenhage willigers, doet meer dan uw plicht, benut den korten oefentijd goed, opdat het vrijwil ligerslegioen Nederland onder de bevelen van hun Nederlandsche officieren zich met succes kan inzetten voor een betere wereld' Met deze woorden eindigde commandant Reich zijn toespraak, waarna hij een brief voorlas, die was binnengekomen van luite nant-generaal Sevffart. Deze brief had o.a. den volgenden inhoud: „Een groet aan alle strijders die nu in Krakau aangetreden zijn om met de Duitsche wapen broed ere te strijden voor de toekomst van Europa, tegen het bolsjewisme. Dit is een groet uit het vaderland. Weest kame raden onder kameraden en hard voor u zelf. Strijdt met Adolf Hitier voor Europa." Deze woorden maakten niet alleen op de Nederlandsche vrijwilligers, maar ook op de aanwezige kameraden diepen indruk. Geest driftig stemden allen in met het op den' Führcr uitgebrachte „Sieg Heil". Na deze indrukwekkende plechtigheid volgde een marsch door de straten van Kra kau. Voorop een muziekkorps van de Waf fen SS, dan het oranjewit-blauwe vaandel van het legioen en daarachter onze man nen, die door de bewoners luide werden toe gejuicht. Tenslotte werd over het Adolf-Hitler-plein naar de kazernes gemarcheerd. Hiermede had het eerste contingent van het, vrijwilü- gers-legioen Neaerland zijn bestemming be reikt. Intusschen is ook het tweede aangekomen en even hartelijk ontvangen. Mogen cr spoe dig nog vele volgen, opdat dc wereld ervaart dat ook Nederlandsche mannen weten wat eer en plicht is.

Schager Courant | 1941 | | pagina 2